Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Interpretacja

Interpretacja indywidualna z dnia 6 kwietnia 2022 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0112-KDIL1-1.4012.78.2022.2.MB

Opodatkowanie sprzedaży nieruchomości w drodze licytacji komorniczej.

Szanowny Panie,

stwierdzam, że Pana stanowisko w sprawie oceny skutków podatkowych opisanego zdarzenia przyszłego w podatku od towarów i usług w zakresie opodatkowania sprzedaży nieruchomości w drodze licytacji komorniczej – jest prawidłowe.

Zakres wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej

14 lutego 2022 r. wpłynął Pana wniosek z 7 lutego 2022 r. o wydanie interpretacji indywidualnej, który dotyczy opodatkowania sprzedaży nieruchomości w drodze licytacji komorniczej. Uzupełnił go Pan – w odpowiedzi na wezwanie – pismem z 22 marca 2022 r. (wpływ 31 marca 2022 r.).

Treść wniosku jest następująca:

Opis zdarzenia przyszłego

W sprawie egzekucyjnej Km (…) jako organ egzekucyjny prowadzi Pan postępowanie przeciwko dłużniczce (…). Dłużniczka jest osobą prawną zarejestrowaną w KRS pod numerem (…). W rejestrze prowadzonym przez Ministerstwo Finansów spółka figuruje jako czynny podatnik VAT.

Dłużniczka jest właścicielką nieruchomości, dla której Sąd Rejonowy w (…) prowadzi księgę wieczystą o numerze (…). Zgodnie z zapisami ujawnionymi w dziale II księgi wieczystej, nabycie przez dłużniczkę nieruchomości nastąpiło na podstawie umowy przeniesienia własności zawartej 5 lutego 1999 r. Nieruchomość podlega sprzedaży w trybie licytacji publicznej prowadzonej przez Komornika w sprawie KM (…).

W skład nieruchomości wchodzi działka gruntu nr 1 obszaru (...) m2, zabudowana wolnostojącym budynkiem A wpisanym do Wojewódzkiej ewidencji zabytków oraz budynkiem B. Budynki są zniszczone i zaniedbane. Nie stwierdzono aby na nieruchomości poczyniono jakiekolwiek nakłady od (...) lat. Teren wokół budynków również jest zaniedbany, porośnięty trawą, chwastami, krzewami, kilkoma drzewami. Działka ogrodzona.

W budynku A na parterze i częściowo na poddaszu znajdują się (...). W podpiwniczeniu pomieszczenia mogły być wykorzystywane w celach (...) (wysokość ok. (...) m). Na poddaszu znajdowała się (...). Budynek wybudowany prawdopodobnie na początku XX wieku. Część poszycia dachowego stanowi eternit, w większości stara dachówka betonowa. Tynki zewnętrzne i wewnętrzne z ubytkami. Zauważono pęknięcia ścian. Okna stare, zniszczone z powybijanymi szybami. Stwierdzono oznaki zawilgocenia od strony gruntu, od strony dachu z powodu nieszczelności poszycia dachowego oraz poprzez zalewanie przez zniszczone okna. Elementy wykończenia wewnątrz budynku są zniszczone – tynki spękane, z ubytkami, tam gdzie są powłoki malarskie farba jest złoszczona. W pomieszczeniach gdzie ściany wyłożone były starymi płytkami ceramicznymi – płytki są z ubytkami, zniszczone. Budynek jest w stanie kwalifikującym go do remontu kapitalnego (względnie wyburzenia - lecz jest to obiekt wpisany do Wojewódzkiej ewidencji zabytków). Budynek B również kwalifikuje się do remontu kapitalnego.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00