Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Interpretacja

Interpretacja indywidualna z dnia 13 lipca 2022 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0114-KDIP1-3.4012.285.2022.4.JG

Zwolnienie z opodatkowania podatkiem VAT sprzedaży pająków przez rolnika ryczałtowego.

Interpretacja indywidualna – stanowisko prawidłowe

Szanowny Panie,

stwierdzam, że Pana stanowisko w sprawie oceny skutków podatkowych opisanego zdarzenia przyszłego w podatku od towarów i usług jest prawidłowe.

Zakres wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej

11 maja 2022 r. wpłynął Pana wniosek z 11 maja 2022 r. o wydanie interpretacji indywidualnej, który dotyczy zwolnienia z opodatkowania podatkiem VAT sprzedaży pająków przez rolnika ryczałtowego. Uzupełnił go Pan - w odpowiedzi na wezwanie - pismem z 7 lipca 2022 r. (data wpływu 7 lipca 2022 r.). Treść wniosku jest następująca:

Opis zdarzenia przyszłego

Wnioskodawca jest osobą fizyczną i studentem II roku studiów (...). Od około 2 lat interesuje się terrarystyką i hoduje różnego rodzaju pająki (entomofagi). Hodowla znajduje się w domu Wnioskodawcy. Wnioskodawca w swojej hodowli nie posiada żadnej powierzchni pod uprawę roślin lub owadów żywicielskich. Pająki nie odżywiają się roślinami, ich wyłączny i główny pokarm stanowią owady, głównie świerszcze i karaczany, które nabywa od hodowców owadów prostoskrzydłych. Wnioskodawca sam nie prowadzi hodowli owadów, które mogłyby stanowić potencjalny pokarm dla pająków (entomofagów). Hodowla Wnioskodawcy wymaga nakładów finansowych, które są ponoszone na ogrzewanie elektryczne, pojemniki plastikowe lub szklane (terraria) do przechowywania pająków jak i owadów karmowych, wystrój do pojemników z pająkami, wodę, torf. Koszt całości wydawanych przez Wnioskodawcę na utrzymanie oraz rozwój hodowli może wynosić nawet kilkanaście tysięcy w skali roku. Dzięki doświadczeniu w branży terrarystycznej, jak i posiadanej już sporej ilości zwierząt zakupionych w ciągu 2 lat, w niedługim czasie Wnioskodawca spodziewa się sporych nadwyżek hodowlanych, najprawdopodobniej zaczną pojawiać się one w okolicach października, listopada bieżącego roku. Nadwyżki hodowlane będą sprzedawane głównie innym hobbistom, którzy chcą uzupełnić swoje hodowle o nowe gatunki zwierząt i sklepom zoologicznym. Wnioskodawca hodować pająki (entomofagi) zaczął z pasji i taki jest główny cel hodowli. Wnioskodawca zamierza rozwijać hodowlę o nowe coraz rzadsze gatunki, drogą kupna lub wymiany zwierząt. Pająki z nadwyżek hodowlanych będą pochodziły wyłącznie z hodowli Wnioskodawcy, nie będzie on kupował zwierząt pod ich dalszą sprzedaż w celach zarobkowych. Hodowla tak jak Wnioskodawca wcześniej pisał będzie prowadzona w domu, a dokładniej w jednym z pomieszczeń znajdujących się w domu, które ma około 12 metrów kwadratowych. Hodowane pająki to dokładnie ptaszniki z rodziny ptasznikowatych (Theraphosidae). Wnioskodawca klientów zamierza pozyskiwać przez (...) i przez różne grupy na (...) o tematyce stricte terrarystycznej, w mniejszym stopniu przez bezpośredni kontakt z potencjalnymi osobami i firmami. Wnioskodawca nie może oszacować dokładnego rocznego przychodu ze sprzedaży swoich nadwyżek hodowlanych ze względu na różne czynniki, które się na to składają, ponieważ nie ma pewności, że rozmnoży dany gatunek, a jeśli mu się to uda nie jest w stanie oszacować liczby młodych, gdyż jest to niezależne od niego. W hodowli zwierząt egzotycznych nie ma sprawdzonych praktyk, które dotyczą rozmnażania tego typu zwierząt, zwierzęta mogą również zachorować lub być niepłodne. Może się zdarzyć, że przez czynniki wewnętrzne hodowla przyniesie duże straty, zamiast jakichkolwiek zysków. Przychów z takiej hodowli jest bardzo ciężki do oszacowania, wręcz nieprzewidywalny. Według Polskiej Klasyfikacji Wyrobów i Usług hodowle pająków (entomofagów) klasyfikuje się pod nr PKD 01.49.19.0.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00