Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Interpretacja

Interpretacja indywidualna z dnia 19 lipca 2022 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0114-KDIP3-2.4011.362.2022.2.MJ

Możliwość skorzystania z ulgi prorodzinnej.

Interpretacja indywidualna – stanowisko prawidłowe

Szanowna Pani,

stwierdzam, że Pani stanowisko w sprawie oceny skutków podatkowych opisanego stanu faktycznego oraz zdarzenia przyszłego w podatku dochodowym od osób fizycznych jest prawidłowe.

Zakres wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej

25 marca 2022 r. wpłynął do tutejszego organu Pani wniosek o wydanie interpretacji indywidualnej dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie możliwości skorzystania z ulgi prorodzinnej. Uzupełniła go Pani – w odpowiedzi na wezwanie – pismem z 27 maja 2022 r. (data wpływu 31 maja 2022 r.) oraz pismem z 10 lipca 2022 r. (data wpływu 14 lipca 2022 r.).

Treść wniosku jest następująca:

Opis stanu faktycznego oraz zdarzenia przyszłego

Rozwiodła się Pani z mężem M.G. w 2013 r. Ma Pani z nim małoletniego syna, A.G., który urodził się w 2009 r. Do tej pory, na mocy wydanego w 2013 r. wyroku rozwodowego (prawomocny 5 maja 2013 r.), ojciec zobowiązany został do uiszczania alimentów na rzecz syna w wysokości 500 PLN.

Wykonywanie władzy rodzicielskiej sąd orzekający rozwód powierzył Pani, ojcu dziecka pozostawiając prawo do współdecydowania o najistotniejszych sprawach życiowych dziecka. Ojciec miał spotykać się z synem we wtorki, czwartki i na weekendy.

Z czasem jednak, Pani były mąż stopniowo tracił zainteresowanie waszym wspólnym dzieckiem.

Aktualnie M.G., Pani były mąż ma nową małżonkę, z którą wychowują wspólne dziecko.

Wszystko to doprowadziło do sytuacji, w której ostatni raz ojciec dziecka widział się z synem w styczniu 2020 roku. Zainteresowanie ojca dziecka sprowadziło się do wykonywania przelewów na zasądzone kwoty i jeszcze nawet przed 2020 rokiem, ograniczało się do sporadycznych spotkań (raz na kwartał) z dzieckiem i telefonów w święta i na urodziny.

Dziecko Pani i M. G. jest zdolnym, ambitnym i pracowitym dzieckiem. A.G. otrzymał świadectwo w wyróżnieniem, a także uczęszcza na takie zajęcia jak basen czy język angielski. Interesuje się również komputerami, chodzi na zajęcia z programowania. Mimo tego, ojciec dziecka zamiast być dumnym z syna, nie zna nawet wychowawcy dziecka ze szkoły. Oczywiście, z biegiem czasu sam małoletni A. G. zaczął zauważać niechęć i zaniedbanie ojca, co skutkowało odwzajemnionym dystansem ze strony dziecka. Ojciec dziecka nie jest zainteresowany jego pasjami, nie zabiera go na żadne wycieczki. Pani były mąż nie zna potrzeb dziecka, neguje jakiekolwiek wydatki związane z pasjami A.G. przekraczające kwotę alimentów zasądzoną w 2013 roku, nie zna nauczycieli syna, znajomych, nie chodzi na wywiadówki. Z racji upływu lat jak i dorastania syna, jego potrzeby finansowe uległy zwiększeniu. Aktualnie wytoczony został pozew o podwyższenie kwoty alimentów. Dodatkowym powodem, dla którego Pani zdecydowała się na ten krok, była odmowa ojca dziecka na Pani prośbę o dobrowolny, dodatkowy przelew, z racji iż dotychczasowe alimenty nie starczały na pokrycie kosztów płatnego kursu programowania dla dzieci, w którym małoletni A.G. bardzo chciał wziąć udział z racji swoich zdolności.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00