Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
Data publikacji: 2022-08-05

Jak rozliczać w VAT usługi transportowe i spedycyjne

Zasady ustalania miejsca świadczenia usług transportu różnią się od siebie. Jest to uzależnione od tego, czy przedmiotem transportu są osoby czy towary, a także czy usługi świadczone są na rzecz podatnika czy na rzecz podmiotu niebędącego podatnikiem. Natomiast w przypadku usług spedycyjnych przepisy VAT nie przewidują szczególnego sposobu ustalania miejsca świadczenia. Jest ono ustalane na zasadach ogólnych. W zależności od tego, czy usługi transportowe i spedycyjne podlegają opodatkowaniu w Polsce, czy też nie, odmienne są zasady fakturowania.

Opodatkowaniu VAT podlega m.in. świadczenie usług transportowych i spedycyjnych. Przed omówieniem zasad ich opodatkowania należy wyjaśnić różnice między zakresem tych usług.

Otóż usługami transportowymi są usługi ograniczające się do przemieszczenia w przestrzeni ładunków lub ludzi za pomocą odpowiednich środków transportu (lądowych, wodnych lub powietrznych).

 

Ważne!

Usługami transportu są usługi, których istotą jest przewiezienie osób lub towarów z miejsca na miejsce. W konsekwencji nie są usługami transportu usługi różnego rodzaju wycieczek z wykorzystaniem środków transportu.

 

Natomiast istotą usług spedycyjnych jest organizowanie transportu. Oczywiście elementem usług spedycyjnych jest między innymi transport. Stąd ich podobieństwo do usług transportowych. Jednak jest on tylko jednym z elementów usług spedycyjnych (dodatkowo niekoniecznie faktycznie wykonywanym przez firmę spedycyjną). Na usługi spedycyjne składają się bowiem również takie czynności, jak dobór odpowiedniego środka transportu, ubezpieczenie ładunku, przygotowanie i odbiór przesyłki czy przekazanie przesyłki odbiorcy.

 

1. Ustalenie miejsce świadczenia usług transportowych i spedycyjnych

Zarówno świadczeniodawca, jak i nabywca usług transportowych i spedycyjnych wykonywanych w całości lub w części za granicą lub na rzecz zagranicznego kontrahenta, w pierwszej kolejności muszą ustalić miejsca świadczenia.

 

1.1. Miejsce świadczenia usług transportowych

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00