Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
comment

Artykuł

Artykuł aktualny na dzień 18-04-2024 info
Artykuł aktualny na dzień 18-04-2024 info
Data publikacji: 2022-08-04

Czy przedpłata na poczet przyszłych, nieskonkretyzowanych zamówień podlega opodatkowaniu VAT

Otrzymanie przedpłaty bądź zaliczki co do zasady skutkuje powstaniem obowiązku podatkowego w VAT. Prawidłowe opodatkowanie pobranej kwoty wymaga jednak wiedzy co do przedmiotu przyszłej transakcji. Brak takich informacji uniemożliwia ustalenie miejsca opodatkowania transakcji i zastosowanie właściwej stawki VAT. Jak zatem traktować kwoty otrzymane na poczet przyszłych czynności, które nie zostały przez strony transakcji precyzyjnie określone?

Obowiązek podatkowy w VAT powstaje z chwilą dokonania dostawy towarów lub wykonania usługi. Od reguły tej ustawodawca przewidział jednak wyjątki, określając szczególne zasady rozpoznawania obowiązku podatkowego. Jeden z nich obejmuje otrzymanie, jeszcze przed dokonaniem dostawy towarów lub wykonaniem usługi, całości bądź części zapłaty. Odpowiednie regulacje w tym zakresie są zawarte w przepisach art. 19a ust. 8 ustawy wskazujących, że obowiązek podatkowy powstaje wówczas z chwilą otrzymania zapłaty, w odniesieniu do pobranej kwoty.

Reguły te nie obejmują jednak czynności, w stosunku do których obowiązek podatkowy w VAT powstaje w sposób przewidziany w art. 19a ust. 5 pkt 4 ustawy o VAT, tj. z chwilą wystawienia faktury, nie później niż z upływem terminu płatności. W ich przypadku otrzymanie przedpłaty, zaliczki, zadatku lub raty nie skutkuje powstaniem obowiązku podatkowego.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00