Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka

Interpretacja indywidualna z dnia 21 lipca 2022 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0113-KDIPT2-3.4011.358.2022.1.RR

Obowiązki płatnika związane z wypłatą wspólnikowi będącemu osobą fizyczną zaliczki na poczet przyszłej dywidendy.

Interpretacja indywidualna – stanowisko nieprawidłowe

Szanowni Państwo,

stwierdzam, że Państwa stanowisko w sprawie oceny skutków podatkowych opisanego zdarzenia przyszłego w podatku dochodowym od osób fizycznych jest nieprawidłowe.

Zakres wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej

21 kwietnia 2022 r. wpłynął Państwa wniosek z 14 kwietnia 2022 r. o wydanie interpretacji indywidualnej, który dotyczy obowiązków płatnika związanych z wypłatą wspólnikowi będącemu osobą fizyczną zaliczki na poczet przyszłej dywidendy.

Treść wniosku jest następująca:

Opis zdarzenia przyszłego

(…) Sp. z o.o. (zwana dalej: Wnioskodawcą lub Spółką) ma siedzibę na terenie Polski i jest polskim rezydentem podatkowym. Jedynym udziałowcem Wnioskodawcy jest osoba fizyczna.

Spółka od 1 stycznia 2022 r. skutecznie wybrała opodatkowanie na zasadach przewidzianych w Rozdziale 6b ustawy o podatku od osób prawnych (dalej: Ustawa CIT), tj. ryczałtem od dochodów spółek kapitałowych (dalej: Ryczałt). Pierwszy rok obrotowy opodatkowania Ryczałtem będzie zatem trwał od 1 stycznia 2022 r. do 31 grudnia 2022 r. (dalej Pierwszy rok opodatkowania Ryczałtem). Spółka ma prawo stosować stawkę Ryczałtu określoną w art. 28o pkt 1 Ustawy CIT, tj. 10% podstawy opodatkowania.

Począwszy od dnia wyboru opodatkowania Ryczałtem Spółka spełnia warunki uprawniające do wyboru i opodatkowania przewidziane w art. 28j ust. 1 pkt 1-7 Ustawy CIT. W Pierwszym roku opodatkowania Ryczałtem nie można wykluczyć, iż Spółka wykaże zysk bilansowy, który zgodnie z umową spółki może być wypłacony wspólnikom w trakcie roku obrotowego w formie zaliczki na poczet dywidendy, jeżeli spełnione są warunki przewidziane w art. 195 Kodeksu spółek handlowych (dalej: KSH), tj. zatwierdzone sprawozdanie finansowe za poprzedni rok obrotowy Spółki wykazuje zysk. Wysokość zaliczki jest ograniczona do wysokości połowy zysku osiągniętego od końca poprzedniego roku obrotowego pomniejszonego o ewentualne niepokryte straty. Spółka podejmując decyzję o wypłacie zaliczki na dywidendę ustali jej wysokość zgodnie z zasadami wynikającymi z Kodeksu spółek handlowych.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00