Interpretacja
Interpretacja indywidualna z dnia 3 sierpnia 2022 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0113-KDIPT2-1.4011.431.2022.2.MGR
Opodatkowanie zwrotu kosztów w związku z opóźnieniem podpisania umowy przenoszącej własność lokalu.
Interpretacja indywidualna – stanowisko nieprawidłowe
Szanowna Pani,
stwierdzam, że Pani stanowisko w sprawie oceny skutków podatkowych opisanego stanu faktycznego w podatku dochodowym od osób fizycznych jest nieprawidłowe.
Zakres wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej
1 maja 2022 r. wpłynął Pani wniosek z 28 kwietnia 2022 r. o wydanie interpretacji indywidualnej, który dotyczy opodatkowania zwrotu kosztów w związku z opóźnieniem podpisania umowy przenoszącej własność lokalu. Uzupełniła go Pani – w odpowiedzi na wezwanie – pismem z 10 lipca 2022 r. (wpływ 10 lipca 2022 r.).
Treść wniosku jest następująca:
Opis stanu faktycznego (ostatecznie przedstawiony w uzupełnieniu wniosku)
W 2017 r. zakupiła Pani od Spółdzielni Budownictwa Mieszkaniowego „... ”(dalej jako: „Spółdzielnia”) mieszkanie w stanie deweloperskim, na które zaciągnęła Pani kredyt hipoteczny. Zgodnie z umową realizacyjną, podpisaną ze Spółdzielnią w marcu 2017 r., umowa przenosząca własność mieszkania miała zostać zawarta najpóźniej do 31 marca 2018 r. Tak się jednak nie stało. Ze względu na to, że nieruchomość w części została postawiona na zadłużonej działce sąsiadów, który to fakt Spółdzielnia zataiła na etapie podpisywania umowy realizacyjnej, przekazanie własności mieszkania odsunęło się w czasie. Spółdzielnia przez trzy lata próbowała wyprostować tę sprawę w sądzie. Udało się to na przełomie 2020 r. i 2021 r., dzięki czemu możliwe było podpisanie aktu notarialnego. Nastąpiło to ... lutego 2021 r. Przez ten okres zwłoki konieczne było również wielokrotne aneksowanie Pani umowy kredytowej z bankiem. Spółdzielnia w trakcie tych trzech lat kilkukrotnie przekładała spodziewany termin zakończenia sprawy. Za każdym razem wystawiała Pani oświadczenia o trwającym postępowaniu, na podstawie których bank zgadzał się na wydłużenie terminu na oddanie aktu notarialnego i wpisu hipoteki do księgi wieczystej. Każdorazowo musiała Pani także ponosić związane z tym koszty. Ponadto, bank w tym czasie naliczał również do raty podwyższone koszty spowodowane brakiem zabezpieczenia w postaci umowy przenoszącej własność mieszkania. Po rozwiązaniu sprawy i podpisaniu aktu notarialnego (co nastąpiło na początku lutego 2021 r.) wysłała Pani do Spółdzielni wniosek o zwrot poniesionych kosztów. Nastąpiło to w marcu 2021 r., na podstawie wyliczeń przedstawionych przez bank kredytujący. Zwrócono Pani dokładnie kwotę, którą poniosła Pani na kolejne aneksy do umowy kredytu oraz koszty związane z wyższym oprocentowaniem, które bank narzucił przez brak aktu własności mieszkania. W marcu 2022 r. otrzymała Pani od Spółdzielni PIT-11 na kwotę, którą Spółdzielnia Pani zwróciła.
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right