Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
Data publikacji: 2022-08-19

Ustalanie podstawy wymiaru zasiłków – odpowiedzi na 5 pytań Czytelników

Płatnicy zasiłków (np. pracodawcy lub zleceniodawcy) mają obowiązek prawidłowego ustalania podstawy wymiaru świadczeń chorobowych. Należy ją ustalać co do zasady z 12 miesięcy poprzedzających miesiąc absencji chorobowej i wliczać do niej te składniki, które stanowią podstawę wymiaru składki na ubezpieczenie chorobowe.

W praktyce płatnicy zasiłków mają wiele problemów z ustalaniem podstawy zasiłkowej. Na wysokość tej podstawy mają wpływ regularnie wypłacane składniki wynagrodzenia (np. wynagrodzenie zasadnicze), jak również składniki dodatkowe (premie, nagrody). Mają one znaczenie dla naliczania zasiłków, jeżeli stanowią podstawę wymiaru składki na ubezpieczenie chorobowe i nie przysługują za okres trwania absencji chorobowych. Na wysokość podstawy zasiłkowej mają wpływ również nieobecności pracownika, bowiem w niektórych przypadkach podstawa powinna być uzupełniona. Ponadto należy zwrócić szczególną uwagę na przerwy pomiędzy niezdolnościami do pracy, gdyż od nich zależy ponowne ustalenie podstawy zasiłkowej lub kontynuacja poprzedniej. Istotne zmiany wystąpiły w ustalaniu podstawy zasiłkowej kierowców międzynarodowych. Od 2 lutego 2022 r. zmienił się sposób ustalania dla nich podstawy wymiaru składek, co ma istotne znaczenie przy ustaleniu podstawy zasiłkowej. Poniżej prezentujemy odpowiedzi na najciekawsze pytania naszych Czytelników w tym zakresie.

(?) Jaka jest podstawa wynagrodzenia chorobowego dla pracownicy, która w trakcie urlopu wychowawczego zajdzie w ciążę i będzie przebywać na zwolnieniu lekarskim

Pracownica przebywała na urlopie macierzyńskim do 24 sierpnia 2022 r. Po zakończeniu tego urlopu przez 2 miesiące korzystała z urlopu wypoczynkowego zaległego i bieżącego, a następnie będzie przebywać na urlopie wychowawczym. Jeżeli w trakcie urlopu wychowawczego zajdzie w ciążę, przerwie ten urlop i powróci do pracy, i od tego dnia będzie przebywać na zwolnieniu lekarskim, to jaką pracodawca powinien przyjąć podstawę do wyliczenia wynagrodzenia chorobowego? Czy taką, jaka obowiązywała za czas urlopu macierzyńskiego, czy z ostatnich 12 miesięcy, poprzedzających powstanie niezdolności do pracy? A co jeżeli pracownica zdecyduje się na wychowawczy po macierzyńskim i w trakcie urlopu wychowawczego zajdzie w ciążę, przerwie ten urlop i będzie przebywać na zwolnieniu lekarskim? Jak należy wtedy ustalić podstawę?

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00