Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka

Interpretacja indywidualna z dnia 17 sierpnia 2022 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0112-KDIL2-2.4011.407.2022.2.MM

Określenie czy rata leasingowa jest tożsama z odsetkami, o których mowa w art. 23 ust. 1 pkt 32 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych oraz czy stanowi koszty uzyskania przychodów w dacie poniesienia zgodnie z art. 22 ust. 5c i 5d ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.

Interpretacja indywidualna

– stanowisko prawidłowe

Szanowna Pani,

stwierdzam, że Pani stanowisko w sprawie oceny skutków podatkowych opisanych stanów faktycznych w podatku dochodowym od osób fizycznych jest prawidłowe.

Zakres wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej

Dnia 4 maja 2022 r. wpłynął Pani wniosek z 4 maja 2022 r. o wydanie interpretacji indywidualnej, który dotyczy podatku dochodowego od osób fizycznych. Uzupełniła go Pani – w odpowiedzi na wezwanie – pismem z 25 lipca 2022 r. (wpływ 29 lipca 2022 r.). Treść wniosku jest następująca:

Opis stanów faktycznych

Jako osoba fizyczna prowadząca działalność gospodarczą w zakresie podatku dochodowego od osób fizycznych rozlicza się Pani podatkiem liniowym 19% i prowadzi Pani księgi rachunkowe. Nie podlega Pani obowiązkowemu badaniu sprawozdań finansowych.

Zawarła Pani umowy leasingu operacyjnego na maszyny i urządzenia wykorzystywane do podstawowej działalności operacyjnej. Na podstawie art. 3 ust. 6 ustawy o rachunkowości dokonała Pani kwalifikacji umów leasingu według przepisów podatkowych i nie stosuje Pani zasad określonych w art. 3 ust. 4 i 5 ustawy o rachunkowości.

Nie wprowadza Pani użytkowanych maszyn i urządzeń do ewidencji środków trwałych, a co za tym idzie nie dokonuje Pani odpisów amortyzacyjnych. Ewentualne ujęcie ww. maszyn w ewidencji środków trwałych może nastąpić po ich wykupie. W umowach leasingowych opłaty wstępne, raty leasingowe oraz wartości końcowe/resztowe są określone jako wynagrodzenie leasingodawcy (finansującego). Część leasingu spłacana w ratach dzielona jest na część kapitałową i część odsetkową.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00