Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Interpretacja

Interpretacja indywidualna z dnia 2 września 2022 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0114-KDIP1-3.4012.311.2022.1.LK

Wydanie interpretacji indywidualnej dotyczącej poprawności danych spółki wystawionych na fakturze przez spółkę cywilną.

Interpretacja indywidualna – stanowisko nieprawidłowe

Szanowni Państwo,

stwierdzam, że Państwa stanowisko w sprawie oceny skutków podatkowych opisanego stanu faktycznego w podatku od towarów i usług jest nieprawidłowe.

Zakres wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej

5 lipca 2022 r. wpłynął Państwa wniosek z 4 lipca 2022 r. o wydanie interpretacji indywidualnej, który dotyczy poprawności danych spółki wystawionych na fakturze przez spółkę cywilną.

Treść wniosku jest następująca:

Opis stanu faktycznego

Wnioskodawca wskazał, że 26 czerwca 2018 r. została zawarta umowa spółki cywilnej pomiędzy Panią K.J (obecnie nazwisko po mężu (…) a Panem B.J.  Zgodnie z §2 umowy spółka cywilna prowadzi działalność gospodarczą pod nazwą A. spółka cywilna. Dodatkowo w treści umowy dodano postanowienie, że dopuszcza się posługiwanie w obrocie gospodarczym nazwą skróconą spółki w brzmieniu A. s.c. Jednocześnie od 1 lipca 2018 r. spółka dokonała rejestracji jako podatnika VAT czynnego. W zgłoszeniu rejestracyjnym VAT-R podana została również nazwa skrócona jako A. s.c. Z uwagi na postanowienia zawarte w treści umowy spółki cywilnej, dokonane zgłoszenie rejestracyjne VAT-R, na wystawianych oraz otrzymywanych przez spółkę fakturach oraz innych dokumentach księgowych Wnioskodawca posługuję się następującą nazwą: A. spółka cywilna lub A. s.c. Dodatkowo należy podkreślić, że wprowadzenie do treści umowy nazwy uproszczonej oraz jej uwzględnienie w VAT-R było celowym działaniem, aby uprościć posługiwanie się nazwą spółki w obrocie gospodarczym. Posługiwanie się pełną nazwą z uwzględnieniu imion i nazwisk wspólników jest zbyt długie i w wielu dokumentach czy systemach księgowych nie możliwe do pełnego wprowadzenia.

Pytanie

Czy Spółka Wnioskodawcy może posługiwać się w obrocie gospodarczym, na fakturach oraz wszelkich innych dokumentach księgowych nazwą firmy wynikającą z treści umowy spółki, tj. A. spółka cywilna lub jej nazwą skróconą A. s.c. oraz przyjmować takie faktury z wpisaną nazwą spółki od swoich kontrahentów bez konieczności wystawiania korekty lub noty korygującej?

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00