Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka

Interpretacja indywidualna z dnia 9 września 2022 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0115-KDIT3.4011.515.2022.2.MJ

Brak dokumentu na podstawie którego można zaliczyć wierzytelności do kosztów uzyskania przychodów.

Interpretacja indywidualna - stanowisko nieprawidłowe

Szanowny Panie,

stwierdzam, że Pana stanowisko w sprawie oceny skutków podatkowych opisanego stanu faktycznego w podatku dochodowym od osób fizycznych jest nieprawidłowe.

Zakres wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej

13 lipca 2022 r. wpłynął Pana wniosek o wydanie interpretacji indywidualnej, który dotyczy podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie możliwości uznania za koszty uzyskania przychodów nieściągalnych wierzytelności.

Uzupełnił Pan wniosek – w odpowiedzi na wezwania – pismem z 1 sierpnia 2022 r. (wpływ 1 sierpnia 2022 r.). Treść wniosku jest następująca:

Opis stanu faktycznego

Wnioskodawca jest zarejestrowanym i czynnym podatnikiem podatku od towarów i usług. Działalność gospodarczą prowadzi od 1990 roku. W ramach działalności gospodarczej dokonuje sprzedaży towarów (materiały budowlane i węgiel) i wykonuje usługi transportowe. W 1999 roku Wnioskodawca dokonał dostawy towaru do odbiorcy mającego siedzibę i prowadzącego działalność w A. na łączną kwotę 1 099 247,68 zł brutto (słownie: jeden milion dziewięćdziesiąt dziewięć tysięcy dwieście czterdzieści siedem złotych 68/100). W związku z dostawą, dla odbiorcy Wnioskodawca wystawił 10 faktur VAT. Dostawy te potwierdzone fakturami VAT zostały zarachowane jako przychód należny zgodnie z art. 14 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. Kontrahent nie zapłacił należności wynikających z wystawionych faktur dokumentujących dostawy towarów w terminie płatności zawartym na fakturach.

W związku z tym Wnioskodawca wniósł pozew do Sądu Okręgowego w A. W dniu (...) 1999 r. Sąd Rejonowy Gospodarczy w B. wydał nakaz zapłaty w postępowaniu nakazowym (sygn. akt XXX) na łączną kwotę brutto 1 099 247,68 zł. Przez cały okres od 2000 r. prowadzone były postępowania komornicze. Po umorzeniach postępowania Wnioskodawca ponownie występował o wznowienie postępowania egzekucyjnego. Postępowanie przeciwko dłużnikowi trwało przez kilka lat.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00