Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka

Wiążąca Informacja Stawkowa z dnia 7 września 2022 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, 0112-KDSL2-2.440.111.2022.2.EZ

WIS USŁUGA – wykonanie na skórze klienta tatuażu przez Pracownika Wnioskodawcy, w sytuacji gdy projekt stworzył Pracownik, a prawa majątkowe autorskie do projektu są przenoszone na Wnioskodawcę w ramach umowy o dzieło.

Na podstawie art. 13 § 2a pkt 2 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. – Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2021 r., poz. 1540, z późn. zm.), zwanej dalej Ordynacją podatkową, i art. 42a ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. z 2022 r., poz. 931, z późn. zm.), zwanej dalej ustawą, po rozpatrzeniu wniosku (…) z dnia 14 czerwca 2022 r. (data wpływu 14 czerwca 2022 r.), uzupełnionego pismem z dnia 24 sierpnia 2022 r. (data wpływu 24 sierpnia 2022 r.), Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej wydaje niniejszą wiążącą informację stawkową.

Przedmiot wniosku: usługa – wykonanie na skórze klienta tatuażu przez Pracownika Wnioskodawcy, w sytuacji gdy projekt stworzył Pracownik, a prawa majątkowe autorskie do projektu są przenoszone na Wnioskodawcę w ramach umowy o dzieło

Opis usługi:

W ramach działalności Zainteresowany prowadzi salon tatuażu – na zlecenie klienta, przy pomocy specjalistycznego sprzętu, wykonywane są wzory na skórze klienta (tatuaże). Wnioskodawca nie nanosi tatuażu na skórę klienta samodzielnie – zajmuje się tym Pracownik zatrudniony na podstawie umowy o pracę. Z Pracownikiem Wnioskodawca zawiera dodatkowo całkowicie oddzielną umowę o dzieło. Tym samym dochodzi do nawiązania nowego stosunku prawnego, w ramach którego Wnioskodawca staje się zlecającym, zaś osoba będąca Pracownikiem staje się Wykonawcą. W ramach umowy o dzieło Wykonawca na zlecenie Zainteresowanego przygotowuje i sprzedaje projekt tatuażu. Autorem projektu w każdym jednak wypadku jest Wykonawca. Projekty stanowią przejaw działalności twórczej Wykonawcy. W odniesieniu do projektów tatuaży Wykonawca jest twórcą w rozumieniu przepisów ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych. W ramach zawartej z Zainteresowanym pisemnej umowy Wykonawca przenosi na Wnioskodawcę majątkowe prawa autorskie do wykonanego projektu tatuażu, w zamian za co otrzymuje on ustalone wynagrodzenie (honorarium). W dalszej kolejności Zainteresowany w ramach prowadzonego salonu tatuażu świadczy na rzecz klienta usługę wykonania tatuażu. W ramach ów usługi Klient wybiera projekt tatuażu; projekt ten był wcześniej zakupiony przez Wnioskodawcę od Wykonawcy. Następnie Pracownik nakłada na skórę klienta ów projekt. W ramach zawartej przez Wnioskodawcę z klientem pisemnej umowy Wnioskodawca udziela ów klientowi licencji do publicznego wystawienia utworu bez ograniczeń (tj. do tatuażu stworzonego na bazie projektu). Zainteresowany otrzymuje w zamian łącznie ustalone wynagrodzenie (honorarium) za udzielenie licencji i naniesienie tatuażu na skórę przez Pracownika.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00