Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Interpretacja

Interpretacja indywidualna z dnia 19 września 2022 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0112-KDIL1-1.4012.362.2022.2.HW

Ustalenie, czy przekazanie samochodu w darowiźnie będzie podlegało opodatkowaniu podatkiem VAT.

Interpretacja indywidualna

– stanowisko prawidłowe

Szanowny Panie,

stwierdzam, że Pana stanowisko w sprawie oceny skutków podatkowych opisanego stanu faktycznego oraz zdarzenia przyszłego w podatku od towarów i usług – jest prawidłowe.

Zakres wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej

20 lipca 2022 r. wpłynął Pana wniosek z 20 lipca 2022 r. o wydanie interpretacji indywidualnej, który dotyczy podatku od towarów i usług w zakresie ustalenia, czy przekazanie samochodu w darowiźnie będzie podlegało opodatkowaniu podatkiem VAT. Uzupełnił go Pan – w odpowiedzi na wezwanie – pismem z 5 września 2022 r. (wpływ 5 września 2022 r.). Treść wniosku jest następująca:

Opis stanu faktycznego oraz zdarzenia przyszłego

Prowadzi Pan jednoosobową działalność gospodarczą, której głównym, przedmiotem jest doradztwo w zakresie prowadzenia działalności gospodarczej i zarządzania. Zarejestrowany jako podatnik VAT jest Pan od 1 maja 2018 r. W dniu 13 lipca 2019 r. została zawarta umowa leasingu operacyjnego samochodu osobowego. Samochód był wykorzystywany w celach firmowych oraz prywatnych. W związku z tym podatek VAT wykazany na fakturach otrzymywanych w związku z leasingiem oraz na fakturach związanych ze eksploatacją samochodu, był rozliczany zgodnie z proporcjami, jakie zostały wprowadzone w związku ze zmianami w sposobie rozliczania pojazdów w firmie od roku 2019. Umowa leasingu zakończyła się w czerwcu 2022 r. Zgodnie z umową, można było wykupić samochód osobowy z leasingu, z czego Pan skorzystał. Ponieważ umowa z leasingodawcą była zawarta na działalność gospodarczą, wykup został udokumentowany fakturą wystawioną również na działalność gospodarczą, niemniej jednak nie zamierza Pan dalej wykorzystywać tego pojazdu w prowadzonej działalności. W związku z tym samochód osobowy nie został wprowadzony do ewidencji środków trwałych i nie został odliczony podatek związany z fakturą wykupu auta. Również koszty eksploatacji nie są związane z działalnością i nie będą uwzględniane w odliczeniach od podatku. W przyszłości chciałby Pan ten samochód przekazać w darowiźnie rodzicom.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00