Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka

Interpretacja indywidualna z dnia 21 września 2022 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0113-KDIPT2-2.4011.565.2022.2.AKU

Ustalenie obowiązku podatkowego w Polsce w związku ze zmianą miejsca zamieszkania w 2021 r.

Interpretacja indywidualna – stanowisko prawidłowe

Szanowna Pani,

stwierdzam, że Pani stanowisko w sprawie oceny skutków podatkowych opisanego stanu faktycznego w podatku dochodowym od osób fizycznych jest prawidłowe.

Zakres wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej

7 czerwca 2022 r. wpłynął Pani wniosek z 2 maja 2022 r. o wydanie interpretacji indywidualnej, który dotyczy ustalenia obowiązku podatkowego w Polsce w związku ze zmianą miejsca zamieszkania w 2021 r. Uzupełniła go Pani – w odpowiedzi na wezwanie – pismem z 22 sierpnia 2022 r. (wpływ 29 sierpnia 2022 r.). Treść wniosku jest następująca:

Opis stanu faktycznego

W 2004 r. wyjechała Pani do Wielkiej Brytanii i mieszkała tam nieprzerwanie do 23 lipca 2021. Pani wyjazdy z Wielkiej Brytanii związane były tylko z urlopami oraz odwiedzinami rodziny i przyjaciół. Mieszkała Pani na stałe w …. Tam była Pani w związku partnerskim, urodziła się też tam córka. W 2009 r. kupiła Pani z partnerem mieszkanie w … w systemie tzw. „własności dzielonej” (share ownership). Mieszkała tam Pani razem ze swoim partnerem, synem z poprzedniego związku i córką. Centrum Pani interesów życiowych związane było z Wielką Brytanią. Pracowała Pani wyłącznie tam i córka chodziła tam do szkoły.

W Polsce od 2010 r. posiada Pani mieszkanie przy ul. …, …. Mieszkanie było wynajmowane przez zdecydowaną większość tego okresu i rozliczane z dochodu poprzez rozliczenie ryczałtowe.

Przed wyjazdem z Anglii sprawdzała Pani informacje dotyczące podatków i dowiedziała się, że jak będzie Pani mieszkać i pracować w Wielkiej Brytanii powyżej 183 dni w danym roku kalendarzowym, to wtedy jest Pani angielskim rezydentem podatkowym. Niestety, nie przekazano żadnej informacji, że jak podejmie Pani w tym samym roku pracę, to wtedy będzie polskim rezydentem podatkowym.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00