Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Interpretacja

Wiążąca Informacja Stawkowa z dnia 26 września 2022 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, 0112-KDSL1-2.440.144.2022.3.JN

WIS USŁUGA - wykonanie tatuażu przez pracownika Wnioskodawcy wraz z przeniesieniem majątkowych praw autorskich do wykonanego projektu tatuażu, w sytuacji gdy projekt wykonywany jest przez pracownika Wnioskodawcy, a prawa autorskie do projektu tatuażu Wnioskodawca nabywa od pracownika w ramach umowy o pracę.

Na podstawie art. 13 § 2a pkt 2 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. – Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2021 r., poz. 1540, z późn. zm.), zwanej dalej Ordynacją podatkową, i art. 42a ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. z 2022 r., poz. 931, z późn. zm.), zwanej dalej ustawą, po rozpatrzeniu wniosku (…) z dnia 14 czerwca 2022 r. (data wpływu 14 czerwca 2022 r.), uzupełnionego pismem z dnia 25 sierpnia 2022 r. (data wpływu 25 sierpnia 2022 r.), oraz pismem z dnia 15 września (data wpływu 21 września 2022 r.), Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej wydaje niniejszą wiążącą informację stawkową.

Przedmiot wniosku: usługa – wykonanie tatuażu przez pracownika Wnioskodawcy wraz z przeniesieniem majątkowych praw autorskich do wykonanego projektu tatuażu, w sytuacji gdy projekt wykonywany jest przez pracownika Wnioskodawcy, a prawa autorskie do projektu tatuażu Wnioskodawca nabywa od pracownika w ramach umowy o pracę

Opis usługi: Wnioskodawca w ramach prowadzonej jednoosobowej działalności gospodarczej prowadzi salon tatuażu i na zlecenie klienta, przy pomocy specjalistycznego sprzętu, wykonywane są wzory na skórze klienta (tatuaże). Wnioskodawca nie nanosi tatuażu na skórę klienta samodzielnie – zajmuje się tym pracownik zatrudniony na podstawie umowy o pracę. Pracownik Wnioskodawcy na podstawie informacji i zaleceń pozyskanych od klienta przygotowuje na rzecz klienta projekt (wzór) tatuażu. W odniesieniu do projektów tatuaży pracownik jest twórcą w rozumieniu przepisów ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Projekty stanowią przejawy działalności twórczej pracownika. Każdy z nich jest tworem niepowtarzalnym, wykonywanym na indywidualne zamówienie klienta. Każdy projekt różni się znacznie od wszelkich wcześniej wykonanych przez pracownika projektów, jak też różni się od projektów innych twórców, nie jest ich kopią. Po zaakceptowaniu przez klienta danego projektu tatuażu, projekt ów nakładany jest na skórę klienta przez pracownika. Pracownik, w związku z zawartą umową o pracę, przenosi na pracodawcę (Wnioskodawcę) majątkowe prawa autorskie do przygotowanych w ramach umowy o pracę projektów. W ramach zawartej przez Wnioskodawcę z klientem pisemnej umowy przenoszone są na klienta majątkowe prawa autorskie do wykonanego projektu tatuażu. Wnioskodawca otrzymuje w zamian łącznie ustalone wynagrodzenie (honorarium) za sprzedaż projektu i naniesienie go na skórę przez pracownika.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00