Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Interpretacja

Interpretacja indywidualna z dnia 30 września 2022 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0113-KDIPT2-2.4011.650.2022.3.KK

Podatek dochodowy od osób fizycznych w zakresie możliwości skorzystania ze zwolnienia przedmiotowego.

Interpretacja indywidualna

– stanowisko w części prawidłowe i w części nieprawidłowe

Szanowna Pani,

stwierdzam, że Pani stanowisko w sprawie oceny skutków podatkowych opisanego stanu faktycznego w podatku dochodowym od osób fizycznych jest prawidłowe w części dotyczącej możliwości zastosowania zwolnienia przedmiotowego w związku z wydatkowaniem przychodu ze sprzedaży nieruchomości na własne cele mieszkaniowe, natomiast nieprawidłowe w części dotyczącej możliwości zastosowania zwolnienia przedmiotowego w związku z wydatkowaniem przychodu ze sprzedaży nieruchomości na inne cele.

Zakres wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej

18 sierpnia 2022 r. wpłynął Pani wniosek o wydanie interpretacji indywidualnej, który dotyczy możliwości zwolnienia od podatku dochodu ze sprzedaży nieruchomości w związku z wydatkowaniem przychodu na własne cele mieszkaniowe. Uzupełniła go Pani w odpowiedzi na wezwania - pismem złożonym 14 września 2022 r. i pismem złożonym 23 września 2022 r., stanowiącymi odpowiedź na wezwania. Treść wniosku jest następująca:

Opis stanu faktycznego

25 października 2020 r. sprzedała Pani nieruchomość stanowiącą niezabudowaną działkę. PIT-39, aby skorzystać z ulgi mieszkaniowej określonej w art. 21 ust. 1 pkt 131 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych (dalej: „ustawa PIT”). Obecnie jest Pani właścicielką nieruchomości zabudowanej domem jednorodzinnym, gdzie mieszka razem ze starszym i schorowanym dziadkiem. Dom, w którym Pani mieszka został zbudowany na początku lat 90-tych, jest w złym stanie architektonicznym, wymaga gruntownego remontu, który niesie za sobą bardzo duże koszty oraz konieczność zapewnienia innego lokalu mieszkalnego Pani dziadkowi. W art. 21 ust 25 pkt 1 lit. a) ustawy PIT (w brzmieniu obowiązującym w dacie zbycia nieruchomości) wskazano, że „za wydatki poniesione na cele, o których mowa w ust. 1 pkt 131, uważa się wydatki poniesione na nabycie budynku mieszkalnego, jego części lub udziału w takim budynku, lokalu mieszkalnego stanowiącego odrębną nieruchomość lub udziału w takim lokalu, a także na nabycie gruntu lub udziału w gruncie albo prawa użytkowania wieczystego gruntu lub udziału w takim prawie, związanych z tym budynkiem lub lokalem”. Natomiast w pkt 1 lit. c) wskazano na „nabycie gruntu pod budowę budynku mieszkalnego lub udziału w takim gruncie, prawa użytkowania wieczystego takiego gruntu lub udziału w takim prawie, w tym również z rozpoczętą budową budynku mieszkalnego (...)”. Celem wypełnienia dyspozycji wskazanych przepisów przed upływem 3 lat od końca roku, w którym nastąpiło zbycie nieruchomości, chciałaby Pani nabyć nieruchomość (lub jego część, lub udział w takiej nieruchomości).

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00