Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Interpretacja

Interpretacja indywidualna z dnia 13 października 2022 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0113-KDIPT2-2.4011.715.2022.2.KR

Skutki podatkowe sprzedaży nieruchomości - odpłatne zbycie nieruchomości po upływie 5 lat licząc od końca roku kalendarzowego, w którym nastąpiło jej nabycie przez spadkodawców, tj. matkę i ojca.

Interpretacja indywidualna – stanowisko prawidłowe

Szanowna Pani,

stwierdzam, że Pani stanowisko w sprawie oceny skutków podatkowych opisanego zdarzenia przyszłego w podatku dochodowym od osób fizycznych jest prawidłowe.

Zakres wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej

12 sierpnia 2022 r. wpłynął Pani wniosek o wydanie interpretacji indywidualnej, który dotyczy podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie skutków podatkowych sprzedaży nieruchomości. Uzupełniła go Pani – w odpowiedzi na wezwanie – pismem z 5 września 2022 r. (wpływ 7 września 2022 r.). Treść wniosku jest następująca:

Opis zdarzenia przyszłego

Jest Pani właścicielką działki rekreacyjnej z zaawansowaną budową niedużego domku letniskowego. Nieruchomość odziedziczyła Pani jako jedyna córka po zmarłych rodzicach: 1/4 nieruchomości po zmarłej 4 grudnia 2017 r. Pani mamie, 3/4 nieruchomości po zmarłym 11 lutego 2022 r. Pani tacie. W obu przypadkach otrzymała Pani notarialne Akty poświadczenia dziedziczenia: 5 lutego 2018 r. po Pani mamie i 10 marca 2022 r. po Pani tacie. Na działce rekreacyjnej trwa budowa domku letniskowego, według Pani oceny jest to zaawansowanie na 90% do ukończenia budowy. Pani rodzice nieruchomość gruntową nabyli aktem własności w 2005 r., a w 2007 r. uzyskali pozwolenie na budowę budynku rekreacji indywidualnej. Z różnych względów, zdrowotnych i proceduralnych, nie zdołali ukończyć inwestycji. Ponieważ nie użytkuje Pani ww. działki, nosi się Pani z zamiarem sprzedaży gruntu wraz z rozpoczętą budową. Sprzedaż nie będzie dokonana w ramach działalności gospodarczej, tylko jako sprzedaż od osoby fizycznej.

W uzupełnieniu wniosku wskazano, że nieruchomość gruntową (działkę rekreacyjną) Pani rodzice nabyli 4 marca 2005 r. w drodze umowy kupna (Akt notarialny przeniesienia prawa własności, …) - na prawach wspólności ustawowej. Przedmiotowa nieruchomość gruntowa stanowiła ich współwłasność majątkową małżeńską. W 2005 r. Pani rodzice nabyli ww. nieruchomość gruntową w ramach wspólności ustawowej małżeńskiej. Ww. nieruchomość wchodziła w skład masy spadkowej po Pani mamie (Pani i Pani tata byliście jedynymi spadkobiercami). Pani mama posiadała 50% przedmiotowej nieruchomości gruntowej. Ww. nieruchomość wchodziła w skład masy spadkowej po Pani tacie (była Pani jedynym spadkobiercą). Pani tata będąc współwłaścicielem posiadał za życia Pani mamy 50% nieruchomości, a po jej śmierci otrzymał w spadku jeszcze 25% udziału w nieruchomości. Łącznie w dniu swojej śmierci był właścicielem 3/4 nieruchomości.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00