Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Postanowienia NSA z dnia 27 kwietnia 2022 r., sygn. I FSK 1280/18

Jeżeli organ niewłaściwie doręczył decyzję, to nie weszła ona do obrotu prawnego i w rezultacie podatnik nie mógł wnieść na nią skargi do sądu.

Gazeta Prawna nr 88/2022

Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący Sędzia NSA Janusz Zubrzycki, Sędzia NSA Artur Mudrecki, Sędzia NSA Zbigniew Łoboda (sprawozdawca), Protokolant Marek Wojtasiewicz, po rozpoznaniu w dniu 27 kwietnia 2022 r. na rozprawie w Izbie Finansowej skargi kasacyjnej A. L. od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Gdańsku z dnia 29 grudnia 2017 r. sygn. akt I SA/Gd 762/17 w sprawie ze skargi A. L. na decyzję Dyrektora Izby Celnej w G. z dnia 22 lutego 2017 r. nr [...] w przedmiocie podatku od towarów i usług z tytułu importu towarów postanawia: 1) uchylić zaskarżony wyrok w całości, 2) odrzucić skargę, 3) zwrócić ze środków budżetowych Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Gdańsku na rzecz A. L. kwotę 122 (słownie: sto dwadzieścia dwa) złotych tytułem zwrotu wpisu od skargi.

Uzasadnienie

Wyrokiem z dnia 29 grudnia 2017 r., sygn. akt I SA/Gd 762/17, Wojewódzki Sąd Administracyjny w Gdańsku, po rozpatrzeniu sprawy ze skargi A. L. na decyzję Dyrektora Izby Celnej w G. z dnia 22 lutego 2017 r. w przedmiocie podatku od towarów i usług od importu towaru w postaci kwasu cytrynowego dopuszczonego do obrotu na podstawie zgłoszeń celnych, na podstawie art. 151 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi (Dz.U. z 2017 r., poz. 1369 ze zm., w skrócie – "p.p.s.a."), oddalił skargę.

Z uzasadnienia wyroku wynika, że na podstawie odpowiednich zgłoszeń celnych dokonanych w poszczególnych okresach 2013 r., objęto procedurą dopuszczenia do obrotu towar importowany przez A. L. w postaci kwasu cytrynowego. W stosunku do tego towaru zastosowano stawkę celną preferencyjną 3% z uwagi na przedstawienie przez importera świadectwa pochodzenia, z którego wynikało malezyjskie pochodzenie towaru.

W dniu 8 lutego 2016 r. do Urzędu Celnego w G. został przekazany raport, dotyczący dochodzenia prowadzonego w Malezji przez Europejski Urząd ds. Zwalczania Nadużyć Finansowych OLAF. Dochodzenie prowadzone było w celu ujawnienia procederu omijania wprowadzonych wobec Chin środków antydumpingowych nałożonych na cytrynian sodu oraz kwas cytrynowy, polegający na wysyłaniu do odbiorców z Unii Europejskiej towarów uprzednio sprowadzonych z Chin do Malezji.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00