Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka

Interpretacja indywidualna z dnia 14 grudnia 2022 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0112-KDIL1-2.4012.512.2022.2.DS

Nieodpłatne przekazanie przedsiębiorstwa na rzecz jednego ze wspólników nie będzie podlegało przepisom ustawy na mocy art. 6 pkt 1 ustawy.

Interpretacja indywidualna

– stanowisko prawidłowe

Szanowni Państwo,

stwierdzam, że Państwa stanowisko w sprawie oceny skutków podatkowych opisanego zdarzenia przyszłego w podatku od towarów i usług – jest prawidłowe.

Zakres wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej

25 października 2022 r. wpłynął Państwa wniosek z 25 października 2022 r. o wydanie interpretacji indywidualnej, który dotyczy braku podlegania przepisom ustawy o podatku VAT nieodpłatnego przekazania przedsiębiorstwa.

Uzupełnili go Państwo – w odpowiedzi na wezwanie – pismem z 25 października 2022 r. (wpływ 10 listopada 2022 r.).

Treść wniosku jest następująca:

Opis zdarzenia przyszłego

Wnioskodawcą jest (…). Wspólnikami spółki są dwie osoby – małżeństwo, które nie mają rozdzielności majątkowej.

Żona A, jeden ze wspólników, z uwagi na przejście na emeryturę oraz problemy zdrowotne chce zaprzestać prowadzenia działalności gospodarczej w ramach spółki. W związku z tym spółka zostanie rozwiązana.

Przed rozwiązaniem ww. spółki cywilnej, wspólnik A zamierza dokonać nieodpłatnego przekazania przedsiębiorstwa tej spółki na rzecz wspólnika B. Wspólnik B zamierza kontynuować jej działalność w formie indywidualnej działalności gospodarczej – działalność w tym samym zakresie.

Wspólnik B zamierza przejąć całość pod względem organizacyjnym i funkcjonalnym: wszystkie zobowiązania, należności, pracowników, środki trwałe (nieruchomości i ruchomości ), kontrakty, w celu kontynuowania dalszej działalności gospodarczej w tej samej formie organizacyjnej. Majątek spółki cywilnej, który będzie przekazany na rzecz wspólnika będzie stanowić przedsiębiorstwo w rozumieniu art. 551 Kodeksu cywilnego.

W umowie spółki jest zapis, że każdy ze wspólników ma prawo samodzielnego prowadzenia spraw oraz reprezentowania spółki.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00