Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
Data publikacji: 2023-01-05

Jak rozliczać sprzedaż węgla w zakresie VAT

Na firmach trudniących się sprzedażą węgla ciążą liczne obowiązki w zakresie rozliczeń VAT. Sprzedaży tej towarzyszą również przywileje. Firmy zajmujące się nią mogą korzystać ze zwolnienia z obowiązku ewidencjonowania na kasie, ale ze zwolnienia podmiotowego już nie.   Natomiast jeżeli już wystąpi u nich obowiązek ewidencjonowania na kasie, to musi być to kasa online. Ponadto obowiązują je takie same zasady fakturowania, ewidencjonowania i rozliczania VAT jak pozostałych podatników. Dostawy węgla (w tym wewnątrzwspólnotowe dostawy węgla oraz eksport węgla) są wykazywane w ewidencji VAT oraz w pliku JPK, ale bez kodu GTU.

 

Sprzedaż węgla przez firmy podlega opodatkowaniu VAT. W tym artykule omawiamy obowiązujące w tym zakresie zasady opodatkowania.

 

Z ARTYKUŁU DOWIESZ SIĘ:
  1. Wyroby węglowe należą do wyrobów akcyzowych, a więc towarów opodatkowanych akcyzą. Z tego względu podatnicy sprzedający węgiel nie mogą korzystać z tzw. zwolnienia podmiotowego.
  2. Podatnicy dokonujący dostaw węgla na rzecz osób prywatnych mogą korzystać ze zwolnień z obowiązku ewidencjonowania, w szczególności ze zwolnień podmiotowych z obowiązku ewidencjonowania przysługujących ze względu na wartość sprzedaży na rzecz osób prywatnych. Po przekroczeniu limitu muszą ewidencjonować sprzedaż na kasie online.
  3. Prawo do odliczania podatku naliczonego przysługuje podatnikom nabywającym węgiel w celu odsprzedaży na zasadach ogólnych. Przepisy nie przewidują w tym zakresie żadnych włączeń czy ograniczeń.
  4. Sprzedaż węgla należy wykazywać w polach K_19 i K_20 części ewidencyjnej oraz uwzględniać w polach P_19 i P_20 części deklaracyjnej pliku JPK_VAT. Wyjątek dotyczy wewnątrzwspólnotowych dostaw węgla oraz eksportu towarów, które należy wykazywać odpowiednio w polach K_21 i K_22 części ewidencyjnej oraz uwzględniać odpowiednio w polach P_21 i P_22 części deklaracyjnej pliku JPK_VAT.
  5. Dostawy węgla (w tym wewnątrzwspólnotowe dostawy węgla oraz eksport węgla) są wykazywane w ewidencji VAT oraz w pliku JPK bez kodu GTU.
close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00