Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Interpretacja

Interpretacja indywidualna z dnia 20 grudnia 2022 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0112-KDIL3-2.4011.48.2018.14.DJ

Skutki otrzymania środków otrzymanych od fundacji rodzinnej.

Interpretacja indywidualna po wyroku sądu – stanowisko prawidłowe

Szanowna Pani:

1)ponownie rozpatruję sprawę Pani wniosku z wniosku z 18 stycznia 2018 r. (data wpływu 25 stycznia 2018 r.) o wydanie interpretacji indywidualnej – uwzględniam przy tym prawomocny wyrok Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego we Wrocławiu z 14 listopada 2018 r., sygn. akt I SA/Wr 730/18 oraz wyrok Naczelnego Sądu Administracyjnego w Warszawie z 21 lipca 2022 r., sygn. akt III FSK 734/21;

2)stwierdzam, że Pani stanowisko w sprawie oceny skutków podatkowych opisanego zdarzenia przyszłego w podatku dochodowym od osób fizycznych (pytanie oznaczone we wniosku nr 3) jest prawidłowe.

Zakres wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej

25 stycznia 2018 r. wpłynął Pani wniosek z 18 stycznia 2018 r. o wydanie interpretacji indywidualnej, który dotyczył podatku od spadków i darowizn (pytania oznaczone we wniosku jako nr 1 i 2) oraz podatku dochodowego od osób fizycznych (pytanie oznaczone we wniosku jako nr 3).

Uzupełniła go Pani – w odpowiedzi na wezwania – pismami z 8 lutego 2018 r. (wpływ 14 lutego 2018 r.) oraz z 21 lutego 2022 r. (wpływ 26 lutego 2018 r.). Treść wniosku jest następująca:

Opis zdarzenia przyszłego (wynikający z wniosku jak i jego uzupełnienia)

Wnioskodawczyni jest niepełnoletnią osobą fizyczną posiadającą obywatelstwo polskie, mającą stałe miejsce zamieszkania na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej i tym samym jest polskim rezydentem podatkowym w rozumieniu przepisów prawa podatkowego. Wnioskodawczyni jest w grupie osób wymienionych jako Beneficjenci fundacji rodzinnej (dalej: „Fundacja”) w przypadku śmierci pierwszego Beneficjenta (tj. ojca Wnioskodawczyni).

Fundacja rodzinna z siedzibą w (…) powstała (…) jako podmiot prawa utworzony przez ojca Wnioskodawczyni (dalej: „Założyciel Fundacji”) i działa według przepisów prawa obowiązującego w państwie (…). Założyciel wniósł do utworzonej Fundacji składniki swojego majątku osobistego (środki pieniężne), którymi Fundacja zarządza po to, aby w przyszłości zgromadzone środki przekazać w sposób zgodny z wolą Założyciela na rzecz określonych sukcesorów. Fundacja ma osobowość prawną i jest podmiotem odrębnym od Założyciela. Fundacja została powołana w celu „zarządzania majątkiem fundacji, używania majątku fundacji i/lub używania dochodów uzyskiwanych z tego majątku na dotacje lub do przyznania innych korzyści ekonomicznych jednemu lub kilku członkom (...) określonych rodzin na pokrycie kosztów wychowania, kształcenia, wyposażenia, wsparcia ogólnego utrzymania lub ekonomicznego wsparcia w najszerszym sensie, jak również realizacji podobnych celów” (art. … statutu Fundacji). Zgodnie z postanowieniami swojego statutu „Fundacja nie prowadzi działalności gospodarczej o charakterze …”.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00