Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka

Interpretacja indywidualna z dnia 12 stycznia 2023 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0115-KDIT3.4011.779.2022.2.PS

Zastosowanie ulgi na działalność badawczo-rozwojową. Koszty kwalifikowane - odpisy amortyzacyjne od prac rozwojowych (wynagrodzenia, zakup materiałów, usługi obce).

Interpretacja indywidualna - stanowisko prawidłowe

Szanowny Panie,

stwierdzam, że Pana stanowisko w sprawie oceny skutków podatkowych opisanego stanu faktycznego w podatku dochodowym od osób fizycznych jest prawidłowe.

Zakres wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej

27 października wpłynął Pana wniosek z 13 czerwca 2022 r. o wydanie interpretacji indywidualnej, który dotyczy podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie możliwości zastosowania ulgi na działalność badawczo-rozwojową, o której mowa w art. 26e ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. Uzupełnił go Pan – w odpowiedzi na wezwanie – pismem z 3 stycznia 2023 r. (wpływ ePUAP). Treść wniosku jest następująca:

Opis stanu faktycznego

Jest Pan osobą fizyczną, która posiada nieograniczony obowiązek podatkowy na terytorium Polski zgodnie z art. 3 ust. 1 i 1a ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych. Prowadzi Pan działalność gospodarczą w oparciu o wpis do Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej od 1 sierpnia 2010 r.

W ramach prowadzonej działalności dokonuje Pan dostaw (...) własnej marki X oraz innych marek. Dostawy dokonywane są za pomocą sklepów stacjonarnych (specjalistycznych) oraz internetowych. Dokonuje Pan zarówno sprzedaży detalicznej jak i hurtowej (krajowej oraz zagranicznej).

W ramach prowadzonej działalności przystąpił Pan do unijnego projektu PARP, którego założeniem było wprowadzenie na rynek (...). Nazwą projektu było „XYZ”.

Celem wykonania założeń projektu, zobowiązany był Pan do przeprowadzenia prac twórczych, które sprowadzały się do następujących czynności:

1.badań dotyczących potrzeb potencjalnych odbiorców (...);

2.wprowadzenia do (...) materiałów zawierających innowacyjne usprawnienia, tj. (...);

3.wprowadzenia do (...) innowacyjnego na rynku (...);

4.przeprowadzenia stosownych badań (...);

5.analizy i implementacji badań dotyczących (...).

Działalność prowadzona jest przez Pana w sposób ciągły i systematyczny, podkreślenia wymaga fakt, że działalność Pana obejmuje nabywanie, łączenie, kształtowanie i wykorzystywanie dostępnej aktualnie wiedzy i umiejętności, w tym w zakresie narzędzi informatycznych lub oprogramowania, do planowania produkcji oraz projektowania i tworzenia zmienionych, ulepszonych lub nowych produktów, procesów lub usług, z wyłączeniem działalności obejmującej rutynowe i okresowe zmiany wprowadzane do nich, nawet jeżeli takie zmiany mają charakter ulepszeń.

Nie posiada Pan statusu centrum badawczo-rozwojowego. Ponadto nie działa Pan w specjalnej strefie ekonomicznej, o której mowa w ustawie z dnia 20 października 1994 r. o specjalnych strefach ekonomicznych (t.j. Dz. U. z 2020 r. poz. 1670 z późn. zm.).

Nie korzysta Pan z innych zwolnień przewidzianych w ustawie z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (t.j. Dz. U. z 2021 r. poz. 1128 z późn. zm.).

Po ukończeniu projektu zaliczył Pan jego wartość jako wartość niematerialną i prawną i dokonuje od niej odpisów amortyzacyjnych.

W skład ustalonej wartości niematerialnej i prawnej wchodzą:

usługi firm zewnętrznych dotyczące badania potrzeb potencjalnych odbiorców (...) i możliwości firmy pod kątem przygotowania do stworzenia nowej (...),

usługi firm zewnętrznych dotyczące analizy wymagań technicznych, opracowania wytycznych do projektu, opracowanie briefu projektowego,

usługi dotyczące stworzenia innowacyjnych rozwiązań w projektowanych produktach,

usługi związane z tworzeniem nowych projektów produktów w nowej linii produktowej (proces od opracowania projektu koncepcyjnego, badań fokusowych, tworzenie projektu wzorniczego, opracowanie prototypów, testy z użytkownikami, korekt projektów i ponowne testy, badań laboratoryjnych właściwości użytych materiałów, opracowanie projektu wykonawczego i finalnego prototypu),

usługi firm zewnętrznych dotyczące przygotowania strategii sprzedaży i dystrybucji dla nowej (...).

W prowadzonej działalności ponosi Pan następujące koszty:

1.wynagrodzenia pracowników zatrudnionych na podstawie umowy o pracę wraz z należnościami pracodawcy ZUS działu prac nad nowymi produktami;

2.zakup materiałów – potrzebne do analizy jakie materiały wykorzystywać w nowych produktach (analiza właściwości materiałów) celem stworzenia konkretnych prototypów produktów;

3.odpisy amortyzacyjne WNiP do których Wnioskodawca zaliczył przedmiotowy projekt.

W prowadzonych księgach rachunkowych wyodrębnia Pan koszty bezpośrednie na osobnych kontach analitycznych.

W uzupełnieniu wniosku z 3 stycznia 2023 r. doprecyzował Pan, że tworzy Pan (...) w zakresie prowadzonej działalności gospodarczej. Samodzielnie prowadzi Pan prace rozwojowe nad kolejnymi materiałami oraz ich zastosowaniem przy produkcji (...) marki X, która jest marką stworzoną przez Pana w ramach prowadzonej przez Pana działalności gospodarczej. Po procesie produkcji (...) dokonuje Pan jej dostaw na rzecz kontrahentów jako stworzony produkt.

Co istotne wskazał Pan, że wszystkie czynności podejmowane przez Pana, a związane ze „XYZ” stanowiły działalność B+R, o której mowa w art. 5a pkt 38 ustawy o PIT. Co więcej potwierdził Pan, że wszystkie czynności wskazane w punktach 1-5 stanowiły takie czynności.

Poprzez materiały rozumie Pan zakup próbek materiałów o właściwościach (...), które umożliwiały wstępne próby na etapie prac rozwojowych celem ustalenia wykorzystywania potencjalnych technologii. Bez zakupu tych materiałów nie mógłby Pan ustalić możliwości technologicznych dostępnych na bieżącym etapie rozwoju nauki, które mogłyby zostać wykorzystane w zakresie (...) X. Dodatkowo musiał Pan posiadać próby kontrolne do testowaniu prototypów w zakresie w jakim próbka materiału zachowywałaby się jako konkretny element (...).

Jak wskazał Pan w uzupełnieniu wniosku, poprzez opisane we wniosku „koszty wynagrodzeń (…)” rozumieć należy poniesione przez Pana, w danym miesiącu należności z tytułów, o których mowa w art. 12 ust. 1, oraz sfinansowane przez płatnika składki z tytułu tych należności określone w ustawie z dnia 13 października 1998 r. o systemie ubezpieczeń społecznych, w takiej części, w jakiej czas przeznaczony na realizację opisanego we wniosku projektu pozostawał w ogólnym czasie pracy pracownika w danym miesiącu.

Projekt PARP polegał na zawarciu umowy, na podstawie której zobowiązany był Pan do przeprowadzenia w ramach swojej działalności gospodarczej odpowiednich prac rozwojowych i ewentualnie badań naukowych, które miały doprowadzić do stworzenia (...) sportowej marki X, której właścicielem jest Pan. Projekt zakładał zastosowanie materiałów, które dotychczas nie były stosowane w branży (...) – tym samym miały one mieć charakter wysoce innowacyjny. Korzystał Pan z dofinansowania w ramach projektu, natomiast koszty z tym związane są przez Pana wyłączone z kosztów uzyskania przychodu i wniosek nie dotyczy tej części kosztów.

Koszty, których dotyczy wniosek stanowią Pana koszty uzyskania przychodów.

Jak wskazał Pan w uzupełnieniu wniosku, stosownie do treści art. 24a ust. 1b ustawy o PIT w prowadzonej księdze rachunkowej wyodrębnił Pan koszty kwalifikowane działalności opisanej we wniosku w celu skorzystania z odliczenia, o którym mowa w art. 26e ustawy o PIT.

Co istotne, w zakresie prac rozwojowych uznanych przez Pana za wartość niematerialną i prawną, wobec których dokonuje Pan od niej odpisów amortyzacyjnych wskazał Pan, że:

prace rozwojowe dotyczące stworzenia (...) w ramach projektu PARP zostały zakończone wynikiem pozytywnym;

w odpowiedzi na pytanie czy chodzi o jeden produkt i jedną technologię wytwarzania, czy wiele produktów i różne technologie ich wytwarzania – doprecyzował Pan, że chodzi o produkty, bowiem projekt obejmował całą (...) takich produktów ((...)). Każdy z poszczególnych rodzajów produktów zakłada jedną technologię tworzenia (...) jako takiej, natomiast stosowane są odpowiednie materiały, które cechują się odpowiednimi parametrami oraz właściwościami, natomiast które to materiały nie były stosowane dotychczas w branży (...);

przy pomocy firm zewnętrznych stworzył Pan całość (...) określonej we wniosku. Nabywał Pan od podmiotów trzecich wskazane we wniosku usługi tj.:

usługi firm zewnętrznych dotyczące badania potrzeb potencjalnych odbiorców (...) i możliwości firmy pod kątem przygotowania do stworzenia nowej (...),

usługi firm zewnętrznych dotyczące analizy wymagań technicznych, opracowania wytycznych do projektu, opracowanie briefu projektowego,

usługi dotyczące stworzenia innowacyjnych rozwiązań w projektowanych produktach,

usługi związane z tworzeniem nowych projektów produktów w nowej linii produktowej (proces od opracowania projektu koncepcyjnego, badań fokusowych, tworzenie projektu wzorniczego, opracowanie prototypów, testy z użytkownikami, korekt projektów i ponowne testy, badań laboratoryjnych właściwości użytych materiałów, opracowanie projektu wykonawczego i finalnego prototypu);

usługi firm zewnętrznych dotyczące przygotowania strategii sprzedaży i dystrybucji dla nowej (...);

w odpowiedzi na pytanie jaki jest więc związek wszystkich prototypów produktów powstałych w ramach tej (...), który świadczyłby o powstaniu jednej wartości niematerialnej i prawnej a nie ewentualnie wielu w ramach różnych prac rozwojowych i różnych technologii/różnych prototypów, wskazał Pan, że uznał, iż (...) jako jedna całość stanowi jedną wartość niematerialną i prawną z uwagi na swoją kompleksowość i traktowanie tej (...) jako całość. Wszystkie prototypy tworzą (...), która jest przedmiotem umowy z PARP. Umowa ta nie określała stworzenia odpowiednich pojedynczych elementów garderoby. PARP nie umożliwiłby uznanie umowy za ukończoną jeśli wykazałby Pan, jako zakończone prace rozwojowe poszczególne elementy garderoby z zastosowaniem konkretnych technologii;

potwierdził Pan, że technologia a tym samym produkty były ściśle ustalone (na podstawie harmonogramu stworzonego przez Wnioskodawcę oraz określone w umowie z PARP), natomiast dotyczące ich koszty prac rozwojowych zostały wiarygodnie określone;

w odpowiedzi na pytanie, czy techniczna przydatność produktów lub konkretnej technologii została przez Pana odpowiednio udokumentowana i na tej podstawie podjął Pan decyzję o wytwarzaniu tych produktów lub stosowaniu tej konkretnej technologii, stwierdził Pan, że tak, bowiem dokładnie udokumentowanie (zaprowadzenie dokumentacji) było warunkiem ukończenia projektu PARP. Po zakończeniu projektu podjął Pan decyzję, że będzie produkował Pan (...), której prototypy stworzył;

potwierdził Pan, że z dokumentacji dotyczącej prac rozwojowych wynika, że koszty prac rozwojowych zostaną pokryte spodziewanymi przychodami ze sprzedaży tych produktów lub zastosowania tej konkretnej technologii.

Wskazał Pan, że działalność, prace i czynności dotyczące przedmiotowego projektu prowadzone przez Pana wpisują się we wszystkie poniżej przedstawione kategorie, bowiem działalność Pana:

jest ukierunkowana na nowe odkrycia (działalność nowatorska – umożliwia pozyskanie nowej wiedzy, w szczególności w kontekście rozwoju nowych koncepcji i pomysłów związanych z projektowaniem nowych produktów lub procesów);

jest oparta na oryginalnych koncepcjach i hipotezach (działalność twórcza wykluczająca wszelkie rutynowe, odtwórcze działania związane np. ze zmianami w produkcie);

jej efektem jest projektowanie i tworzenie przez Pana produktów i procesów, które – w stosunku do dotychczasowej Pana działalności – mają nowy, bardziej innowacyjny, ulepszony charakter; produkty i procesy w znacznym stopniu odróżniają się od tych dotychczas funkcjonujących w Pana ofercie albo w ogóle w praktyce gospodarczej;

jest zaplanowana formalnie i uwzględniona w budżecie (działalność systematyczna – przeprowadzana w sposób zaplanowany, przy użyciu określonych zasobów ludzkich i finansowych);

brak jest pewności co do jej wyniku końcowego (działalność w warunkach niepewności);

prowadzi do uzyskania wyników, które mogą być powtórzone.

Koszty wchodzące w skład wartości niematerialnej i prawnej nie były wyłącznie ekspertyzami, opiniami, usługami wykonanymi na podstawie umowy przez podmioty, o których mowa w art. 7 ust. 1 pkt 1,2 i 4-8 ustawy Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce.

Natomiast nie zamierza Pan zaliczać poszczególnych usług obcych do kosztów kwalifikowanych natomiast odpisy amortyzacyjne WNiP zakończonych prac rozwojowych, co do których ustawodawca nie przewidział takich wymogów.

W odpowiedzi na pytanie jaki jest związek każdych z osobna wymienionych we wniosku usług, a wpływających na wartość początkową wartości niematerialnej i prawnej z przeprowadzonymi przez Pana pracami rozwojowymi, kore zakończyły się pozytywnie, wskazał Pan co następuje:

usługi firm zewnętrznych dotyczące badania potrzeb potencjalnych odbiorców (...) i możliwości firmy pod kątem przygotowania do stworzenia nowej (...) - jako pierwszy element prac rozwojowych musiał Pan rozpoznać rynek odbiorców. Celem tej opinii było ustalenie jaka (...) jest potrzebna poszczególnym grupom odbiorców, na co zwracają uwagę, do czego ta (...) byłaby potrzebna. Umożliwiło to Panu na dobór odpowiednich technologii oraz co najważniejsze określenie parametrów, na które musiał Pan zwrócić uwagę przy rozpoczęciu tworzenia prototypów;

usługi firm zewnętrznych dotyczące analizy wymagań technicznych, opracowania wytycznych do projektu, opracowanie briefu projektowego - usługi te potrzebne były do rozpoczęcia tworzenia prototypów. Istotnym było, ustalenie jaka technologia jest dostępna na ten moment w bieżącym stanie nauki, która umożliwiłaby ustalenie konkretnych parametrów (...). Musiał Pan również uzyskać zaplanowaną linię produkcyjną, która byłaby dostosowana do planowanych produktów, tak aby nie zniszczyła ona materiałów lub nie pozbawiła ich odpowiednich właściwości;

usługi dotyczące stworzenia innowacyjnych rozwiązań w projektowanych produktach - usługi te umożliwiły Panu weryfikację podjętych decyzji co do zastosowania technologii, możliwości stosowania materiałów zamiennych lub innych bardziej korzystnych rozwiązań;

usługi związane z tworzeniem nowych projektów produktów w nowej linii produktowej (proces od opracowania projektu koncepcyjnego, badań fokusowych, tworzenie projektu wzorniczego, opracowanie prototypów, testy z użytkownikami, korekt projektów i ponowne testy, badań laboratoryjnych właściwości użytych materiałów, opracowanie projektu wykonawczego i finalnego prototypu);

usługi firm zewnętrznych dotyczące przygotowania strategii sprzedaży i dystrybucji dla nowej (...) - jako ostatnie ogniwo projektu usługi te umożliwiły Panu odpowiednie przygotowanie produktów do sprzedaży oraz pracę nad prototypami i ich zmianą, która umożliwiłaby zwiększenie i dostosowanie tych produktów do potrzeb rynku. Umożliwiło to optymalizację produkcji oraz sprzedaży.

Pytania

1.Czy w opisanym stanie faktycznym może Pan zastosować ulgę badawczo-rozwojową opisaną w art. 26e ust. 1 ustawy o PIT?

W uzupełnieniu wniosku z 3 stycznia 2023 r. wskazał Pan, że przedmiotem pytania numer 1 jest wyłącznie odpowiedź na pytanie, czy w ramach podejmowanych przez Pana czynności związanych ze „XYZ” zastosowanie znajdzie ulga na działalność badawczo-rozwojową, o której mowa w art. 26e ust. 1ustawy o PIT.

2.Czy stworzoną (...) w ramach projektu PARP może Pan uznać za wartość niematerialną i prawną od której dokonuje się odpisów amortyzacyjnych?

3.Czy wszystkie wymienione przez Pana koszty mogą stanowić koszty kwalifikowane, o których mowa w art. 26e ust. 2 ustawy o PIT?

W uzupełnieniu wniosku wskazał Pan, że przedmiotem tych pytań (nr 2 i nr 3) jest:

a)możliwość uznania - stosownie do treści art. 22b ust. 2 pkt 2 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych – kosztów stworzenia ww. nowej (...) za koszty prac rozwojowych zakończonych wynikiem pozytywnym, który może być wykorzystany na potrzeby Pana działalności gospodarczej, a w konsekwencji możliwość zaliczenia do kosztów kwalifikowanych odpisów amortyzacyjnych od wartości niematerialnej i prawnej w postaci kosztów takich prac rozwojowych w proporcji, w jakiej w jej wartości początkowej pozostają koszty wymienione w ust. 2 pkt 1-4a lub ust. 3a pkt 2, a więc oprócz kosztów wskazanych we wniosku, a determinujących wartość początkową, koszty wynagrodzeń czy koszty zakupu materiałów wskazane we wniosku – w oparciu o art. 26e ust. 2a ustawy;

b)możliwość zaliczenia do kosztów kwalifikowanych:

kosztów wynagrodzeń pracowników zatrudnionych na podstawie umowy o pracę w oparciu o art. 26e ust. 2 pkt 1 ustawy podatkowej;

kosztów zakupu materiałów w oparciu o art. 26e ust. 2 pkt 2 ww. ustawy

wyłącznie w przypadku, gdy koszty stworzenia tej nowej (...) nie wypełniają dyspozycji art. 22b ust. 2 pkt 2 omawianej ustawy.

Pana stanowisko w sprawie

Ad 1)

Pana Zdaniem w opisanym w stanie faktycznym może zastosować ulgę badawczo-rozwojową, o której mowa w art. 26e ust. 1 ustawy o PIT.

Zgodnie z art. 5a pkt 38 ustawy o PIT, działalność badawczo-rozwojowa oznacza działalność twórczą obejmującą badania naukowe lub prace rozwojowe, podejmowaną w sposób systematyczny w celu zwiększenia zasobów wiedzy oraz wykorzystania zasobów wiedzy do tworzenia nowych zastosowań.

Aktualnie przez prace rozwojowe należy rozumieć zgodnie z art. 5a pkt 40 ustawy o PIT, prace rozwojowe w rozumieniu art. 4 ust. 3 ustawy z dnia 20 lipca 2018 r. - Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce (dalej: "Prawo o SWiN"). Tym samym, prace rozwojowe na gruncie ustawy o PIT oznaczają działalność obejmującą nabywanie, łączenie, kształtowanie i wykorzystywanie dostępnej aktualnie wiedzy i umiejętności, w tym w zakresie narzędzi informatycznych lub oprogramowania, do planowania produkcji oraz projektowania i tworzenia zmienionych, ulepszonych lub nowych produktów, procesów lub usług, z wyłączeniem działalności obejmującej rutynowe i okresowe zmiany wprowadzane do nich, nawet jeżeli takie zmiany mają charakter ulepszeń.

W rozumieniu tego przepisu określona działalność spełnia definicję prac rozwojowych, jeżeli łącznie zachodzą następujące przesłanki:

działalność ma charakter twórczy,

działalność jest podejmowana w sposób systematyczny,

działalność ma na celu zwiększenie zasobów wiedzy oraz wykorzystania zasobów do tworzenia nowych zastosowań.

Wskazuje Pan, że kryteria te zostały wyróżnione oraz omówione przez Ministra Finansów w Objaśnieniach podatkowych z dnia 15 lipca 2019 r. dotyczących preferencyjnego opodatkowania dochodów wytwarzanych przez prawa własności intelektualnej (dalej: "Objaśnienia MF"), które w części 3.2.1. poświęcone są pojęciu działalności badawczo-rozwojowej.

Zgodnie z art. 26e ustawy o PIT podatnik, odlicza od podstawy opodatkowania ustalonej zgodnie z art. 26 ust. 1 ustawy o PIT, koszty uzyskania przychodów poniesione na działalność badawczo-rozwojową, zwane dalej „kosztami kwalifikowanymi”. Kwota odliczenia nie może natomiast w roku podatkowym przekroczyć kwoty dochodu uzyskanego przez podatnika z przychodów innych niż przychody z zysków kapitałowych.

Ad 2)

Zdaniem Pana może Pan uznać stworzoną (...) w ramach projektu PARP za wartość niematerialną i prawną, od której dokonuje się odpisów amortyzacyjnych.

Zgodnie z art. 22b ust. 2 pkt 2 ustawy o PIT amortyzacji podlegają z zastrzeżeniem art. 22c koszty prac rozwojowych zakończonych wynikiem pozytywnym, który może być wykorzystywany na potrzeby działalności gospodarczej podatnika, jeżeli:

a)produkt lub technologia wytwarzane są ściśle ustalone, a dotyczące ich koszty prac rozwojowych wiarygodnie określone oraz

b)techniczna przydatność produktu lub technologii została przez podatnika odpowiednio udokumentowana i na tej podstawie podatnik podjął decyzję o wytworzeniu tych produktów lub stosowaniu technologii oraz

c)z dokumentacji dotyczącej prac rozwojowych wynika, że koszty prac rozwojowych zostaną pokryte spodziewanymi przychodami ze sprzedaży tych produktów lub zastosowania technologii.

Wskazać również należy, że nakłady dotyczące prac rozwojowych, mogą być zaliczone do wartości niematerialnych i prawnych oraz rozliczane w koszty za pośrednictwem odpisów amortyzacyjnych.

Ad 3)

Zdaniem Pana wszystkie wymienione przez niego koszty mogą stanowić koszty kwalifikowane, o których mowa w art. 26e ust. 2 ustawy o PIT.

Ustawodawca w przedmiotowym przepisie wskazuje zamknięty katalog kosztów, które mogą zostać uznane za kwalifikowane. Zamknięcie tego katalogu oznacza, że tylko te w nim wymienione mogą być przedmiotem ulgi.

Za koszty kwalifikowane uznaje się:

1)poniesione w danym miesiącu należności z tytułów, o których mowa w art. 12 ust. 1 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych, oraz sfinansowane przez płatnika składki z tytułu tych należności określone w ustawie z dnia 13 października 1998 r. o systemie ubezpieczeń społecznych, w takiej części, w jakiej czas przeznaczony na realizację działalności badawczo-rozwojowej pozostaje w ogólnym czasie pracy pracownika w danym miesiącu;

2)nabycie materiałów i surowców bezpośrednio związanych z prowadzoną działalnością badawczo-rozwojową;

Natomiast w przypadku wartości niematerialnych i prawnych w postaci kosztów prac rozwojowych, o których mowa w art. 22b ust. 2 pkt 2, za koszty kwalifikowane uznaje się dokonywane od tej wartości niematerialnej i prawnej odpisy amortyzacyjne w proporcji, w jakiej w jej wartości początkowej pozostają koszty wymienione w ust. 2 pkt 1-4a lub ust. 3a pkt 2.

Koszt prac rozwojowych stanowią wydatki poniesione na badania lub w inny sposób pozyskiwaną wiedzę, których wynik może być wykorzystany do produkcji nowych lub ulepszonych produktów lub technologii.

Wskazać należy, że w przepisie art. 26e ust. 2 ustawy o PIT za koszty kwalifikowane uznaje się tylko takie koszty tzw. usług obcych (wydatków na usługi doradcze, opinie, analizy), które są wykonane przez specjalistyczne podmioty wymienione w art. 7 ustawy Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce.

Nadmienić natomiast należy, że ustawodawca nie przewidział już takiej konieczności co do kosztu amortyzacji WNiP w postaci kosztów prac rozwojowych, które mogą zawierać wszystkie koszty.

Ocena stanowiska

Stanowisko, które przedstawił Pan we wniosku jest prawidłowe.

Uzasadnienie interpretacji indywidualnej

Zgodnie z art. 26e ust. 1 ustawy z 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych ( t. j. Dz. U. z 2022 r. poz. 2647 ze zm.) [dalej również: „ustawa o PIT”]:

Podatnik uzyskujący przychody ze źródła określonego w art. 10 ust. 1 pkt 3 odlicza od podstawy obliczenia podatku, ustalonej zgodnie z art. 26 ust. 1 lub art. 30c ust. 2, koszty uzyskania przychodów poniesione na działalność badawczo-rozwojową, zwane dalej "kosztami kwalifikowanymi". Kwota odliczenia nie może w roku podatkowym przekroczyć kwoty dochodu uzyskanego przez podatnika ze źródła określonego w art. 10 ust. 1 pkt 3.

Ustawodawca wprowadził definicję działalności badawczo-rozwojowej w art. 5a pkt 38 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, zgodnie z którą:

Przez działalność badawczo-rozwojową należy rozumieć działalność twórczą obejmującą badania naukowe lub prace rozwojowe, podejmowaną w sposób systematyczny w celu zwiększenia zasobów wiedzy oraz wykorzystania zasobów wiedzy do tworzenia nowych zastosowań.

Przechodząc do przepisów dotyczących ulgi badawczo-rozwojowej wskazać trzeba, że zgodnie z art. 26e ust. 2 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych:

Za koszty kwalifikowane uznaje się:

1)poniesione w danym miesiącu należności z tytułów, o których mowa w art. 12 ust. 1, oraz sfinansowane przez płatnika składki z tytułu tych należności określone w ustawie z dnia 13 października 1998 r. o systemie ubezpieczeń społecznych, w takiej części, w jakiej czas przeznaczony na realizację działalności badawczo-rozwojowej pozostaje w ogólnym czasie pracy pracownika w danym miesiącu;

2)nabycie materiałów i surowców bezpośrednio związanych z prowadzoną działalnością badawczo-rozwojową;

(…)

Stosownie do art. 26e ust. 2a ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych:

W przypadku wartości niematerialnych i prawnych w postaci kosztów prac rozwojowych, o których mowa w art. 22b ust. 2 pkt 2, za koszty kwalifikowane uznaje się dokonywane od tej wartości niematerialnej i prawnej odpisy amortyzacyjne w proporcji, w jakiej w jej wartości początkowej pozostają koszty wymienione w ust. 2 pkt 1-4a lub ust. 3a pkt 2.

Zgodnie z art. 26e ust. 5 ww. ustawy:

Koszty kwalifikowane podlegają odliczeniu, jeżeli nie zostały podatnikowi zwrócone w jakiejkolwiek formie lub nie zostały odliczone od podstawy obliczenia podatku.

W myśl art. 26e ust. 6 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych:

Podatnikowi, który w roku podatkowym korzysta ze zwolnień podatkowych, o których mowa w art. 21 ust. 1 pkt 63a lub 63b, prawo do odliczenia przysługuje jedynie w odniesieniu do kosztów kwalifikowanych, które nie są przez podatnika uwzględniane w kalkulacji dochodu zwolnionego z podatku na podstawie tych przepisów.

Zgodnie z art. 26e ust. 8 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych

Odliczenia dokonuje się w zeznaniu za rok podatkowy, w którym poniesiono koszty kwalifikowane (…).

Należy mieć na uwadze brzmienie przepisu art. 24a ust. 1b ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, zgodnie z którym:

Podatnicy prowadzący działalność badawczo-rozwojową, którzy zamierzają skorzystać z odliczenia, o którym mowa w art. 26e, są obowiązani w prowadzonej księdze albo w prowadzonych księgach rachunkowych, o których mowa w ust. 1, wyodrębnić koszty działalności badawczo-rozwojowej.

Ulga badawczo-rozwojowa polega na możliwości odliczenia od podstawy opodatkowania określonej kwoty kosztów podatkowych poniesionych przez podatnika na działalność badawczo-rozwojową, czyli tzw. „kosztów kwalifikowanych”. Oznacza to, że koszty związane z działalnością badawczo- rozwojową dwukrotnie wpływają na wysokość podstawy obliczenia podatku dochodowego u przedsiębiorcy inwestującego w taką działalność (raz jako koszty uzyskania przychodu, a drugi raz jako koszty kwalifikowane) i w efekcie znacznie pomniejszają wysokość opłacanego podatku dochodowego.

W oparciu o wskazane wyżej przepisy, należy stwierdzić, że aby podatnikowi podatku dochodowego od osób fizycznych przysługiwało prawo odliczenia w zeznaniu podatkowym kosztów kwalifikowanych poniesionych w danym roku podatkowym powinny być łącznie spełnione następujące warunki:

1.podatnik poniósł koszty na działalność badawczo-rozwojową,

2.koszty na działalność badawczo-rozwojową stanowiły dla podatnika koszty uzyskania przychodów w rozumieniu ustawy o PIT,

3.koszty na działalność badawczo-rozwojową mieszczą się w zamkniętym katalogu kosztów kwalifikowanych określonym przepisami art. 26e ust. 2 - 3 ustawy o PIT,

4.ww. koszty uzyskania przychodów stanowiły koszty kwalifikowane w rozumieniu ustawy o PIT, przy czym, jeżeli koszty kwalifikowane zostały poniesione w ramach badań podstawowych, badania te były prowadzone na podstawie umowy lub porozumienia z jednostką naukową w rozumieniu odrębnych przepisów,

5.jeżeli w roku podatkowym podatnik prowadził działalność na terenie specjalnej strefy ekonomicznej na podstawie zezwolenia/decyzji o wsparciu, prawo do odliczenia przysługuje jedynie w odniesieniu do kosztów kwalifikowanych, które nie są przez podatnika uwzględniane w kalkulacji dochodu zwolnionego z podatku na podstawie zezwolenia/decyzji o wsparciu,

6.w ewidencji, o której mowa w art. 24a ust. 1b ustawy o PIT, podatnik wyodrębnił koszty działalności badawczo-rozwojowej,

7.podatnik wykazał w zeznaniu podatkowym koszty kwalifikowane podlegające odliczeniu,

8.kwota odliczonych kosztów kwalifikowanych nie przekroczyła limitów określonych w ustawie o PIT,

9.koszty kwalifikowane nie zostały zwrócone podatnikowi w jakiejkolwiek formie lub nie zostały odliczone od podstawy opodatkowania podatkiem dochodowym.

Z przedstawionych przez Pana informacji wynika, ze w ramach prowadzonej działalności dokonuje Pan dostaw (...) własnej marki X oraz innych marek. Jak wyjaśnił Pan we wniosku, tworzy Pan (...) w zakresie prowadzonej działalności gospodarczej. Samodzielnie prowadzi Pan prace rozwojowe nad kolejnymi materiałami oraz ich zastosowaniem przy produkcji (...) marki X, która jest marką stworzoną przez Pana w ramach prowadzonej przez Pana działalności gospodarczej. Po procesie produkcji (...) dokonuje Pan jej dostaw na rzecz kontrahentów jako stworzony produkt.

Wyjaśnił Pan, że w ramach prowadzonej działalności przystąpił Pan do unijnego projektu PARP, którego założeniem było wprowadzenie na rynek (...). Nazwą projektu było „XYZ”.

Projekt PARP polegał na zawarciu umowy, na podstawie której zobowiązany był Pan do przeprowadzenia w ramach swojej działalności gospodarczej odpowiednich prac rozwojowych i ewentualnie badań naukowych, które miały doprowadzić do stworzenia (...) sportowej marki X, której właścicielem jest Pan. Projekt zakładał zastosowanie materiałów, które dotychczas nie były stosowane w branży (...) – tym samym miały one mieć charakter wysoce innowacyjny. Korzystał Pan z dofinansowania w ramach projektu, natomiast koszty z tym związane są przez Pana wyłączone z kosztów uzyskania przychodu i wniosek nie dotyczy tej części kosztów.

Wyjaśnił Pan, że celem wykonania założeń projektu, zobowiązany był Pan do przeprowadzenia prac twórczych, które sprowadzały się do następujących czynności:

1.zbadania dotyczących potrzeb potencjalnych odbiorców (...);

2.wprowadzenia do (...) materiałów zawierających innowacyjne usprawnienia, tj. (...);

3.wprowadzenia do (...) innowacyjnego na rynku (...);

4.przeprowadzenia stosownych badań (...);

5.analizy i implementacji badań dotyczących (...)

Co istotne wskazał Pan, że wszystkie ww. czynności podejmowane przez Pana, a związane ze „XYZ” stanowiły działalność badawczo-rozwojową, o której mowa w art. 5a pkt 38 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. Co więcej potwierdził Pan, że wszystkie czynności wskazane w punktach 1-5 stanowiły właśnie takie czynności.

Ponadto nadmienił Pan że koszty, których dotyczy wniosek, stanowią Pana koszty uzyskania przychodów oraz że nie posiada Pan statusu centrum badawczo-rozwojowego, nie działa Pan w specjalnej strefie ekonomicznej, o której mowa w ustawie z dnia 20 października 1994 r. o specjalnych strefach ekonomicznych i nie korzysta Pan z innych zwolnień przewidzianych w ustawie o podatku dochodowym od osób fizycznych.

Jak wskazał Pan w uzupełnieniu wniosku, stosownie do treści art. 24a ust. 1b ustawy podatkowej w prowadzonej księdze rachunkowej wyodrębnił Pan również koszty kwalifikowane działalności opisanej we wniosku w celu skorzystania z odliczenia, o którym mowa w art. 26e ustawy.

Skoro więc – jak Pan wskazuje w sposób jednoznaczny – wszystkie czynności wskazane we wniosku, tj.:

zbadanie dotyczące potrzeb potencjalnych odbiorców (...);

wprowadzenie do (...) materiałów zawierających innowacyjne usprawnienia, tj. (...);

wprowadzenie do (...) innowacyjnego na rynku (...);

przeprowadzenie stosownych badań podczas doboru materiałów do poszczególnych (...) (...);

analiza i implementacja badań dotyczących (...);

a związane ze „XYZ” stanowią działalność badawczo-rozwojową, o której mowa w art. 5a pkt 38 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, to ma Pan – co do zasady – możliwość skorzystania wobec tych prac/projektu z ulgi na działalność badawczo-rozwojową, o której mowa w art. 26e ust. 1 ustawy podatkowej, poprzez odliczenie kosztów kwalifikowanych.

Stanowisko Pana jest więc w tym zakresie prawidłowe.

Zastrzeżenia wymaga jednak, że z uwagi na przedmiot Pana pierwszego pytania, nie dokonałem oceny tej części Pana stanowiska, która wykracza poza zakres pytania pierwszego, a odnoszącej się do spełnienia kryteriów działalności badawczo-rozwojowej, ponieważ nie było to przedmiotem Pana wniosku.

W szczególności nie było przedmiotem oceny uznanie, czy czynności opisane we wniosku, a które dotyczyły stworzenia całości (...) określonej we wniosku, wykonywane przy pomocy firm zewnętrznych w zakresie, np.:

badania potrzeb potencjalnych odbiorców (...) i możliwości firmy pod kątem przygotowania do stworzenia nowej (...),

analizy wymagań technicznych, opracowania wytycznych do projektu, opracowanie briefu projektowego,

stworzenia innowacyjnych rozwiązań w projektowanych produktach,

tworzenia nowych projektów produktów w nowej linii produktowej,

przygotowania strategii sprzedaży i dystrybucji dla nowej (...);

– spełniają kryteria podejmowanej bezpośrednio przez Pana działalności badawczo-rozwojowej, o której mowa w art. 5a pkt 38 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.

Przechodząc do meritum Pana wniosku i możliwości uznania wskazanych we wniosku wydatków za koszty kwalifikowane, w pierwszej kolejności odnieść należy się do wskazanego przez Pana zagadnienia podatkowego związanego z uznaniem stworzonej (...) w ramach projektu PARP za wartość niematerialną i prawną.

Stosownie bowiem do treści art. 22b ust. 2 pkt 2 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych:

Amortyzacji podlegają również, z zastrzeżeniem art. 22c, niezależnie od przewidywanego okresu używania koszty prac rozwojowych zakończonych wynikiem pozytywnym, który może być wykorzystany na potrzeby działalności gospodarczej podatnika, jeżeli:

a)produkt lub technologia wytwarzania są ściśle ustalone, a dotyczące ich koszty prac rozwojowych wiarygodnie określone, oraz

b)techniczna przydatność produktu lub technologii została przez podatnika odpowiednio udokumentowana i na tej podstawie podatnik podjął decyzję o wytwarzaniu tych produktów lub stosowaniu technologii, oraz

c)z dokumentacji dotyczącej prac rozwojowych wynika, że koszty prac rozwojowych zostaną pokryte spodziewanymi przychodami ze sprzedaży tych produktów lub zastosowania technologii.

Tymczasem we wniosku wskazał Pan, że w zakresie prac rozwojowych uznanych przez Pana za wartość niematerialną i prawną, wobec których dokonuje Pan od niej odpisów amortyzacyjnych:

prace rozwojowe dotyczące stworzenia (...) w ramach projektu PARP zostały zakończone wynikiem pozytywnym i że chodzi o wszystkie produkty w ramach tej (...), czy też wszystkie technologie łącznie, bowiem projekt obejmował całą (...) takich produktów ((...)), (...) jako jedna całość stanowi jedną wartość niematerialną i prawną z uwagi na swoją kompleksowość i traktowanie tej (...) jako całość. Wszystkie prototypy tworzą (...), która jest przedmiotem umowy z PARP;

technologia, a tym samym produkty były ściśle ustalone (na podstawie harmonogramu stworzonego przez Wnioskodawcę oraz określone w umowie z PARP), natomiast dotyczące ich koszty prac rozwojowych zostały wiarygodnie określone;

techniczna przydatność produktów lub konkretnej technologii została przez Pana odpowiednio udokumentowana i na tej podstawie podjął Pan decyzję o wytwarzaniu tych produktów lub stosowaniu tej konkretnej technologii (dokładnie udokumentowanie było warunkiem ukończenia projektu PARP, a po zakończeniu projektu podjął Pan decyzję, że będzie produkował Pan (...), której prototypy stworzył);

z dokumentacji dotyczącej prac rozwojowych wynika, że koszty prac rozwojowych zostaną pokryte spodziewanymi przychodami ze sprzedaży tych produktów lub zastosowania tej konkretnej technologii.

Z ww. informacji wynika więc, że zostały spełnione łącznie wszystkie kryteria wskazane w treści art. 22b ust. 2 pkt 2 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.

W konsekwencji zgodzić można się z Pana stanowiskiem, w świetle którego może Pan uznać stworzoną (...) w ramach projektu PARP za wartość niematerialną i prawną, od której dokonuje się odpisów amortyzacyjnych.

Odnosząc się zatem do kwestii możliwości uznania za koszty kwalifikowane wskazanych we wniosku wydatków, stwierdzić należy, że zastosowanie znajdzie w Pana przypadku powołany uprzednio art. 26e ust. 2a ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.

W konsekwencji, kosztem kwalifikowanym w przypadku Pana (...) będą więc odpisy amortyzacyjne od jej wartości początkowej, ale w proporcji w jakiej w jej wartości początkowej pozostają koszty wymienione w art. 26e ust. 2 pkt 1-4a lub ust. 3a pkt 2.

Z treści Pana wniosku wynika, że po ukończeniu projektu zaliczył Pan jego wartość jako wartość niematerialną i prawną i dokonuje od niej odpisów amortyzacyjnych.

W skład ustalonej wartości niematerialnej i prawnej wchodzą:

usługi firm zewnętrznych dotyczące badania potrzeb potencjalnych odbiorców (...) i możliwości firmy pod kątem przygotowania do stworzenia nowej (...),

usługi firm zewnętrznych dotyczące analizy wymagań technicznych, opracowania wytycznych do projektu, opracowanie briefu projektowego,

usługi dotyczące stworzenia innowacyjnych rozwiązań w projektowanych produktach,

usługi związane z tworzeniem nowych projektów produktów w nowej linii produktowej (proces od opracowania projektu koncepcyjnego, badań fokusowych, tworzenie projektu wzorniczego, opracowanie prototypów, testy z użytkownikami, korekt projektów i ponowne testy, badań laboratoryjnych właściwości użytych materiałów, opracowanie projektu wykonawczego i finalnego prototypu),

usługi firm zewnętrznych dotyczące przygotowania strategii sprzedaży i dystrybucji dla nowej (...).

Nie mniej z wniosku wynika, że za koszty kwalifikowane chciałby Pan uznać również koszty:

należności z tytułów, o których mowa w art. 12 ust. 1, oraz sfinansowane przez płatnika składki z tytułu tych należności określone w ustawie z dnia 13 października 1998 r. o systemie ubezpieczeń społecznych, w takiej części, w jakiej czas przeznaczony na realizację opisanego we wniosku projektu pozostawał w ogólnym czasie pracy pracownika w danym miesiącu.

zakup materiałów potrzebnych do analizy jakie materiały wykorzystywać w nowych produktach (analiza właściwości materiałów) celem stworzenia konkretnych prototypów produktów (chodzi o zakup próbek materiałów o właściwościach (...), które umożliwiały wstępne próby na etapie prac rozwojowych celem ustalenia wykorzystywania potencjalnych technologii, bez zakupu których nie mógłby Pan ustalić możliwości technologicznych dostępnych na bieżącym etapie rozwoju nauki, które mogłyby zostać wykorzystane w zakresie (...) X).

Odnosząc się w pierwszej kolejności do kosztów wynagrodzeń zaznaczenia wymaga, że pojęcie czasu pracy przeznaczonego na realizację działalności badawczo-rozwojowej, o którym mowa w art. 26e ust. 2 pkt 1 ustawy odnosi się do czasu faktycznie poświęconego. W sytuacji, gdy w danym miesiącu „pracownik” otrzyma wyłącznie wynagrodzenie za czas, w którym nie będzie faktycznie realizował działalności badawczo-rozwojowej, wówczas ww. wynagrodzenie wraz ze sfinansowanymi przez płatnika składkami od ww. przychodu, określonymi w ustawie z dnia 13 października 1998 r. o systemie ubezpieczeń społecznych, nie będzie stanowiło kosztów kwalifikowanych, o których mowa w art. 26e ust. 2 pkt 1 ustawy. Zatem, w przypadku gdy zatrudniona osoba na podstawie umowy o pracę wykonuje obowiązki nie tylko związane z działalnością badawczo-rozwojową, zasadnym jest wyodrębnienie (wyłączenie z ulgi badawczo-rozwojowej) tej części wynagrodzenia, a także składek od tych przychodów, określonych w ustawie z dnia 13 października 1998 r. o systemie ubezpieczeń społecznych, która nie jest związana z realizacją działalności badawczo-rozwojowej.

W odniesieniu do kosztów materiałów i surowców zużytych podczas prac badawczo-rozwojowych należy zwrócić uwagę, że w art. 26e ust. 2 pkt 2 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych ustawodawca posługuje się pojęciami „materiały” oraz „surowce”, które nie zostały zdefiniowane w przepisach ustawy o podatku dochodowym od fizycznych, stanowiąc przy tym, że w podstawie obliczania ulgi uwzględnione mogą być wyłącznie materiały i surowce związane bezpośrednio z prowadzoną przez podatnika działalnością badawczo-rozwojową.

Jeżeli chodzi o pojęcie „surowce”, w związku z brakiem definicji niniejszego pojęcia na gruncie przepisów podatkowych, dla celów ustalania zakresu zastosowania ulgi należy posłużyć się znaczeniem pojęcia „surowce” funkcjonującym na gruncie języka powszechnego, gdzie „surowce” to „materiały naturalne pochodzenia zwierzęcego, roślinnego lub mineralnego, służące do wytwarzania jakichś produktów lub energii” (www.sjp.pwn.pl).

Z kolei w zakresie interpretacji pojęcia „materiały” należy odwołać się do interpretacji tego pojęcia funkcjonującej na gruncie przepisów ustawy z dnia 29 września 1994 r. o rachunkowości. W świetle art. 3 ust. 1 pkt 19 tej ustawy: materiały to składniki majątku zużywane na własne potrzeby.

Powyższy pogląd znajduje również potwierdzenie w doktrynie, gdzie podkreśla się, że materiały to składniki majątku inicjujące realizację całego cyklu operacyjnego, które jednostka nabywa w celu ich całkowitego zużycia na własne potrzeby, w tym m.in. na potrzeby wytwarzania produktów, świadczenia usług czy realizacji działalności ogólno administracyjnej. Do materiałów zaliczyć można także pewne składniki majątkowe wytwarzane przez jednostkę we własnym zakresie (zazwyczaj w ramach działalności pomocniczej), a także różnego rodzaju odzyski, posiadające wartość użytkową, a pochodzące np. z likwidowanych środków trwałych, inwentarz żywy przeznaczony do uboju, części zamienne, półfabrykaty obcej produkcji, paliwa, opakowania, itp.

Konstrukcja art. 26e ust. 2 pkt 2 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych w związku z poczynionymi powyżej uwagami pozwala na zaliczenie do kosztów kwalifikowanych, kosztów wszelkich materiałów i surowców, których definicje słownikowe przytoczono powyżej, stanowiących koszty uzyskania przychodów, niezbędnych w prowadzonej działalności badawczo-rozwojowej, jeżeli bez takich elementów niemożliwe będzie jej prowadzenie. Innymi słowy kosztami kwalifikowanymi będą wydatki na surowce i materiały, bez których niemożliwe byłoby nie tylko wytworzenie jakichś prototypów, prowadzenie samych badań, wdrażania różnych procesów w ramach prac badawczo – rozwojowych, ale również bez których niemożliwym byłoby wprowadzenie i wykorzystanie odpowiednich narzędzi i oprzyrządowania dla prowadzenia działalności badawczo-rozwojowej.

W uzupełnieniu wniosku wyjaśnił Pan, że przedmiotem Pana wątpliwości w zakresie kosztów kwalifikowanych jest możliwość zaliczenia do nich odpisów amortyzacyjnych od wartości niematerialnej i prawnej w postaci kosztów takich prac rozwojowych, a więc oprócz kosztów wskazanych we wniosku, a determinujących wartość początkową, również kosztów doprecyzowanych w uzupełnieniu wniosku, tj. kosztów wynagrodzeń czy koszty zakupu materiałów - w oparciu o art. 26e ust. 2a ustawy.

Nadmienić więc trzeba, że z treści art. 26e ust. 2a ustawy wynika, że proporcja w nim wskazana dotyczy możliwości uznania za koszty kwalifikowane tej części odpisów amortyzacyjnych, które obejmują wyłącznie koszty wymienione w ust. 2 pkt 1-4a lub ust. 3a pkt 2, a więc obejmują w szczególności:

poniesione w danym miesiącu należności z tytułów, o których mowa w art. 12 ust. 1, oraz sfinansowane przez płatnika składki z tytułu tych należności określone w ustawie z dnia 13 października 1998 r. o systemie ubezpieczeń społecznych, w takiej części, w jakiej czas przeznaczony na realizację działalności badawczo-rozwojowej pozostaje w ogólnym czasie pracy pracownika w danym miesiącu;

poniesione w danym miesiącu należności z tytułów, o których mowa w art. 13 pkt 8 lit. a i c, oraz sfinansowane przez płatnika składki z tytułu tych należności określone w ustawie z dnia 13 października 1998 r. o systemie ubezpieczeń społecznych, w takiej części, w jakiej czas przeznaczony na wykonanie usługi w zakresie działalności badawczo-rozwojowej pozostaje w całości czasu przeznaczonego na wykonanie usługi na podstawie umowy zlecenia lub umowy o dzieło w danym miesiącu;

nabycie materiałów i surowców bezpośrednio związanych z prowadzoną działalnością badawczo-rozwojową;

nabycie niebędącego środkami trwałymi sprzętu specjalistycznego wykorzystywanego bezpośrednio w prowadzonej działalności badawczo-rozwojowej, w szczególności naczyń i przyborów laboratoryjnych oraz urządzeń pomiarowych;

ekspertyzy, opinie, usługi doradcze i usługi równorzędne, świadczone lub wykonywane na podstawie umowy przez podmioty, o których mowa w art. 7 ust. 1 pkt 1, 2 i 4-8 ustawy z dnia 20 lipca 2018 r. - Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce, a także nabycie od takiego podmiotu wyników prowadzonych przez niego badań naukowych, na potrzeby działalności badawczo-rozwojowej;

odpłatne korzystanie z aparatury naukowo-badawczej wykorzystywanej wyłącznie w prowadzonej działalności badawczo-rozwojowej, jeżeli to korzystanie nie wynika z umowy zawartej z podmiotem powiązanym z podatnikiem w rozumieniu art. 23m ust. 1 pkt 4;

nabycie usługi wykorzystania aparatury naukowo-badawczej wyłącznie na potrzeby prowadzonej działalności badawczo-rozwojowej, jeżeli zakup usługi nie wynika z umowy zawartej z podmiotem powiązanym z podatnikiem w rozumieniu art. 23m ust. 1 pkt 4.

Biorąc pod uwagę charakter wskazanych przez Pana kosztów wynagrodzeń i materiałów stwierdzić trzeba więc, że kosztem kwalifikowanym w przypadku Pana (...) będą więc odpisy amortyzacyjne od jej wartości początkowej, w proporcji w jakiej w jej wartości początkowej pozostają z pewnością wskazane we wniosku koszty tych wynagrodzeń oraz koszty tych materiałów.

W uzupełnieniu wniosku wskazał Pan, że koszty wchodzące w skład wartości niematerialnej i prawnej nie były wyłącznie ekspertyzami, opiniami, usługami wykonanymi na podstawie umowy przez podmioty, o których mowa w art. 7 ust. 1 pkt 1,2 i 4-8 ustawy Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce, a tylko takie mogą stanowić koszt kwalifikowany na podstawie art. 26e ust. 2a omawianej ustawy.

W konsekwencji, kosztem kwalifikowanym w przypadku Pana (...) będą ww. odpisy amortyzacyjne od jej wartości początkowej, w proporcji w jakiej w jej wartości początkowej pozostają wyłącznie ekspertyzy, opinie, usługi doradcze i usługi równorzędne, świadczone lub wykonywane na podstawie umowy przez podmioty, o których mowa w art. 7 ust. 1 pkt 1, 2 i 4-8 ustawy z dnia 20 lipca 2018 r. - Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce, a także nabycie od takich podmiotów wyników prowadzonych przez nie badań naukowych, na potrzeby Pana działalności badawczo-rozwojowej.

Zgodzić można się zatem z Pana poglądem, w świetle którego w przepisie art. 26e ust. 2 ustawy o PIT za koszty kwalifikowane uznaje się tylko takie koszty tzw. usług obcych (wydatków na usługi doradcze, opinie, analizy), które są wykonane przez specjalistyczne podmioty wymienione w art. 7 ustawy Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce.

Zgodzić należy się również z twierdzeniem, w świetle którego ustawodawca nie przewidział już takiej konieczności co do kosztu amortyzacji WNiP w postaci kosztów prac rozwojowych.

O ile bowiem ustawodawca nie przewidział możliwości uznania za koszty kwalifikowane ekspertyz, opinii, usług doradczych i usług równorzędnych, świadczonych lub wykonywanych na podstawie umowy przez podmioty inne niż te, o których mowa w art. 7 ust. 1 pkt 1, 2 i 4-8 ustawy z dnia 20 lipca 2018 r. - Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce, to zastrzeżenia takiego nie przewidział w art. 22b omawianej ustawy.

Zastrzec trzeba jednak, że przedmiotem niniejszej interpretacji indywidualnej nie byłą jednak kwestia prawidłowego ustalenia wartości początkowej wartości niematerialnej oprawnej opisanej we wniosku.

Reasumując, Pana stanowisko w świetle którego w przypadku wartości niematerialnych i prawnych w postaci kosztów prac rozwojowych, o których mowa w art. 22b ust. 2 pkt 2, za koszty kwalifikowane uznaje się dokonywane od tej wartości niematerialnej i prawnej odpisy amortyzacyjne w proporcji, w jakiej w jej wartości początkowej pozostają koszty wymienione w ust. 2 pkt 1-4a lub ust. 3a pkt 2 – jest prawidłowe.

Biorąc pod uwagę, że zgodnie z Pana wyjaśnieniami, przedmiotem pytania nr 3 była możliwość zaliczenia do kosztów kwalifikowanych kosztów prac rozwojowych zakończonych wynikiem pozytywnym (obejmujących także koszty wynagrodzeń i koszty materiałów w oparciu o treść art. 26e ust. 2a ustawy) ale też kosztów wynagrodzeń pracowników w oparciu o art. 26e ust. 2 pkt 1 ustawy podatkowej oraz kosztów zakupu materiałów w oparciu o art. 26e ust. 2 pkt 2 ww. ustawy wyłącznie w przypadku, gdy koszty stworzenia „nowej (...)” nie wypełniają dyspozycji art. 22b ust. 2 pkt 2 omawianej ustawy, zastrzec trzeba, że nie dokonałem oceny tej części Pana stanowiska, która w zakresie możliwości zaliczenia ww. wydatków do kosztów kwalifikowanych opiera się na dyspozycji art. 26e ust. 2 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.

Końcowo zastrzec wypada, że – stosowanie do istoty Pana wniosku – przedmiotem niniejszej interpretacji nie była kwestia odpowiedniego limitowania kosztów kwalifikowanych (art. 26e ust. 7 ustawy).

Jednocześnie zaznaczenia wymaga, że niniejszą interpretację wydano w oparciu o opis stanu faktycznego przedstawionego we wniosku. Rolą postępowania w sprawie wydania indywidualnej interpretacji przepisów podatkowych nie jest ustalanie stanu faktycznego (zdarzenia przyszłego), stanowi to bowiem domenę ewentualnego postępowania podatkowego. To na podatniku ciąży obowiązek udowodnienia w toku tego postępowania okoliczności faktycznych, z których wywodzi on dla siebie korzystne skutki prawne. Organ interpretacyjny nie prowadzi postępowania dowodowego, ograniczając się do analizy okoliczności podanych we wniosku. W stosunku do tych okoliczności wyraża swoje stanowisko, które zawsze musi być jednak ustosunkowaniem się do poglądu (stanowiska) prezentowanego w danej sprawie przez wnioskodawcę. Jeżeli w toku ewentualnego postępowania organ uzna, że zdarzenie opisane we wniosku różni się od zdarzenia występującego w rzeczywistości, wówczas wydana interpretacja nie będzie chroniła Wnioskodawcy.

Dodatkowe informacje

Informacja o zakresie rozstrzygnięcia

Interpetacja dotyczy stanu faktycznego, który Pan przedstawił i stanu prawnego, który obowiązuje w dniu zaistnienia zdarzenia.

Interpretacja indywidualna wywołuje skutki prawnopodatkowe tylko wtedy, gdy rzeczywisty stan faktyczny (zdarzenie przyszłe) sprawy będącej przedmiotem interpretacji pokrywał się będzie ze stanem faktycznym (zdarzeniem przyszłym) podanym przez wnioskodawcę w złożonym wniosku. W związku z powyższym, w przypadku zmiany któregokolwiek elementu przedstawionego we wniosku opisu stanu faktycznego lub zdarzenia przyszłego, udzielona odpowiedź traci swą aktualność.

Pouczenie o funkcji ochronnej interpretacji

Funkcję ochronną interpretacji indywidualnych określają przepisy art. 14k-14nb ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. – Ordynacja podatkowa (t.j. Dz. U. z 2022 r. poz. 2651 ze zm.). Interpretacja będzie mogła pełnić funkcję ochronną, jeśli Pana sytuacja będzie zgodna (tożsama) z opisem stanu faktycznego i zastosuje się Pani do interpretacji.

Zgodnie z art. 14na § 1 Ordynacji podatkowej:

Przepisów art. 14k-14n Ordynacji podatkowej nie stosuje się, jeśli stan faktyczny lub zdarzenie przyszłe będące przedmiotem interpretacji indywidualnej jest elementem czynności, które są przedmiotem decyzji wydanej:

1)z zastosowaniem art. 119a;

2)w związku z wystąpieniem nadużycia prawa, o którym mowa w art. 5 ust. 5 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług;

3)z zastosowaniem środków ograniczających umowne korzyści.

Zgodnie z art. 14na § 2 Ordynacji podatkowej:

Przepisów art. 14k-14n nie stosuje się, jeżeli korzyść podatkowa, stwierdzona w decyzjach wymienionych w § 1, jest skutkiem zastosowania się do utrwalonej praktyki interpretacyjnej, interpretacji ogólnej lub objaśnień podatkowych.

Zgodnie z art. 14c § 1 Ordynacji podatkowej:

Interpretacja indywidualna zawiera wyczerpujący opis przedstawionego we wniosku stanu faktycznego lub zdarzenia przyszłego oraz ocenę stanowiska wnioskodawcy wraz z uzasadnieniem prawnym tej oceny. Można odstąpić od uzasadnienia prawnego, jeżeli stanowisko wnioskodawcy jest prawidłowe w pełnym zakresie.

Pouczenie o prawie do wniesienia skargi na interpretację

Ma Pan prawo do zaskarżenia tej interpretacji indywidualnej do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego. Zasady zaskarżania interpretacji indywidualnych reguluje ustawa z 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi (t. j. Dz. U. z 2022 r. poz. 329 ze zm.; dalej jako „PPSA”).

Skargę do Sądu wnosi się za pośrednictwem Dyrektora KIS (art. 54 § 1 PPSA). Skargę należy wnieść w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia interpretacji indywidualnej (art. 53 § 1 PPSA):

w formie papierowej, w dwóch egzemplarzach (oryginał i odpis) na adres: Krajowa Informacja Skarbowa, ul. Teodora Sixta 17, 43-300 Bielsko-Biała (art. 47 § 1 PPSA) albo

w formie dokumentu elektronicznego, w jednym egzemplarzu (bez odpisu), na adres Elektronicznej Skrzynki Podawczej Krajowej Informacji Skarbowej na platformie ePUAP: /KIS/SkrytkaESP (art. 47 § 3 i art. 54 § 1a PPSA).

Skarga na interpretację indywidualną może opierać się wyłącznie na zarzucie naruszenia przepisów postępowania, dopuszczeniu się błędu wykładni lub niewłaściwej oceny co do zastosowania przepisu prawa materialnego. Sąd jest związany zarzutami skargi oraz powołaną podstawą prawną (art. 57a PPSA).

Podstawa prawna dla wydania interpretacji

Podstawą prawną dla wydania tej interpretacji jest art. 13 § 2a, art. 14b § 1 ustawy z 29 sierpnia 1997 r. – Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2022 r. poz. 2651 ze zm.).

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00