Wyszukaj według identyfikatora
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka

Interpretacja indywidualna z dnia 18 stycznia 2023 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0115-KDIT3.4011.920.2022.1.AD

Wydatek poniesiony na zakup okularów korekcyjnych do pracy jako wydatek o charakterze osobistym nie może zatem zostać zakwalifikowany jako koszt uzyskania przychodów na podstawie art. 22 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.

Wydatek poniesiony na zakup okularów korekcyjnych do pracy jako wydatek o charakterze osobistym nie może zatem zostać zakwalifikowany jako koszt uzyskania przychodów na podstawie art. 22 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.

Interpretacja indywidualna

- stanowisko nieprawidłowe

Szanowny Panie,

stwierdzam, że Pana stanowisko w sprawie oceny skutków podatkowych opisanego zdarzenia przyszłego w podatku dochodowym od osób fizycznych jest nieprawidłowe.

Zakres wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej

12 grudnia 2022 r. wpłynął Pana wniosek z 24 listopada 2022 r. o wydanie interpretacji indywidualnej, który dotyczy podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie możliwości zaliczenia do kosztów uzyskania przychodów wydatków na zakup okularów. Treść wniosku jest następująca:

Opis zdarzenia przyszłego

Wykonuje Pan zawód doradcy podatkowego w ramach własnej działalności gospodarczej. Do zadań należy świadczenie pomocy prawnej, m.in. poprzez sporządzanie pism procesowych, opinii prawnych a także prowadzenie rozliczeń podatkowych klientów.

W związku z pogorszeniem stanu wzroku oraz zaleceniem lekarza planuje Pan zakup okularów korekcyjnych. Praca doradcy podatkowego wiąże się z wielogodzinną pracą przy komputerze, zapoznawaniem się z aktami spraw, orzecznictwem, przepisami prawa.

Zakup okularów korekcyjnych pozwoli na wydajniejszą Pana pracę, przez większą ilość godzin w ciągu dnia, co przełoży się wprost proporcjonalnie na Pana dochody z prowadzonej jednoosobowej działalności gospodarczej.

Okulary będzie Pan wykorzystywać tylko do wykonywania pracy doradcy prawnego w ramach prowadzonej działalności gospodarczej, bowiem stan Pana wzroku pozwala na jego swobodne funkcjonowanie w pozostałych aspektach życia bez okularów korekcyjnych.

Pytanie

Czy Wnioskodawca może zaliczyć do kosztów uzyskania przychodu zakup okularów korekcyjnych wykorzystywanych w ramach prowadzonej działalności gospodarczej?

Pana stanowisko w sprawie

Pana zdaniem, zakup okularów korekcyjnych wykorzystywanych w ramach prowadzonej działalności gospodarczej może być zakwalifikowany do kosztów uzyskania przychodów prowadzonej działalności gospodarczej.

Ustawa o podatku dochodowym od osób fizycznych nie zawiera ...

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00