Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Interpretacja

Interpretacja indywidualna z dnia 26 stycznia 2023 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0111-KDIB3-1.4012.808.2022.4.ICZ

Czy wpłata środków pieniężnych przez Partnera kapitałowego, a także podział zysku z realizacji wspólnego przedsięwzięcia nie podlegają opodatkowaniu podatkiem VAT i nie powinny być dokumentowane fakturą VAT?

Interpretacja indywidualna – stanowisko prawidłowe

Szanowni Państwo,

stwierdzam, że Państwa stanowisko w sprawie oceny skutków podatkowych zdarzenia przyszłego w podatku od towarów i usług jest prawidłowe.

Zakres wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej

26 października 2022 r. wpłynął Państwa wniosek o wydanie interpretacji indywidualnej w zakresie m.in. podatku od towarów i usług, który dotyczy kwestii czy wpłata środków pieniężnych przez Partnera kapitałowego, a także podział zysku z realizacji wspólnego przedsięwzięcia nie podlegają opodatkowaniu podatkiem VAT i nie powinny być dokumentowane fakturą VAT.

Treść wniosku jest następująca:

Opis zdarzenia przyszłego

Dnia 11 lipca 2022 r. Do Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej wpłynął wniosek Wnioskodawcy o wydanie interpretacji indywidualnej w sprawie podatku dochodowego od osób prawnych, podatku od towarów i usług oraz podatku od czynności cywilnoprawnych.

Sprawie zostały nadane poniższe sygnatury:

0111-KDIB1-1.4010.480.2022.2.SG,

0111-KDIB3-1.4012.539.2022.3.ICZ,

0111-KDIB2-2.4014.193.2022.3.DR.

Pismem z dnia 30 września 2022 r. (UNP: 1770850) Wnioskodawca został wezwany do uzupełnienia wniosku o wydanie interpretacji poprzez doprecyzowanie przedstawionego opisu zdarzenia przyszłego w drodze udzielenia odpowiedzi na 6 pytań.

Ze względu na nieudzielenie odpowiedzi na pytania w wyznaczonym terminie, Wnioskodawca ponownie składa wniosek o wydanie interpretacji indywidualnej. Z uwzględnieniem odpowiedzi na zadane pytania jednocześnie Wnioskodawca prosi o rozpatrzenie niniejszego wniosku przez ten sam zespół i w tej samej delegaturze.

Spółka działająca pod firmą F. spółka z ograniczoną odpowiedzialnością z siedzibą w (…) będąca zgodnie z art. 3 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych z dnia 5 lutego 1992 r. (Dz. U. Nr 21, poz. 86), dalej „ustawa o cit”, polskim rezydentem podatkowym podlegającym obowiązkowi podatkowemu od całości swoich dochodów w Polsce bez względu na miejsce ich osiągania. Jednocześnie Wnioskodawca jest zarejestrowany jako podatnik VAT czynny w rozumieniu art. 96 ust. 4 ustawy z dnia o podatku od towarów i usług (zwanej dalej „ustawą o VAT”).

Wnioskodawca jest spółką powołaną celem prowadzenia działalności w sektorze nieruchomości komercyjnych oraz prywatnych, związanych zarówno z nieruchomościami (i) gruntowymi. (ii) budynkowymi oraz (iii) lokalowymi („działalność gospodarcza”).

Wnioskodawca specjalizuje się w prowadzeniu działalności gospodarczej na rynku nieruchomości, w tym wyszukiwaniu atrakcyjnych nieruchomości z potencjałem gospodarczym lub inwestycyjnym, zajmuje się również rozwojem i promocją rynku nieruchomości w Polsce. Wnioskodawca prowadzi albo będzie prowadzić działalność polegającą na dokonaniu inwestycji, bezpośredniej lub pośredniej w nieruchomości. Wobec przedmiotowych nieruchomości zostaną, między innymi, przeprowadzone czynności polegające na modernizacji, przeprowadzaniu prac budowlanych, w tym czynności deweloperskich lub redeweloperskich, promocji oraz efektywnym zarządzaniu i sprzedażą oraz świadczeniu usług związanych z inwestycją, w ramach organizacji spółki lub korzystając z wyspecjalizowanych podmiotów zewnętrznych. Przedmiotem przeważającej działalności Wnioskodawcy jest, zgodnie z klasyfikacją polskiej klasyfikacji działalności, między innymi: kupno i sprzedaż nieruchomości na własny rachunek (PKD: 68, 10, z), działalność związana z obsługą rynku nieruchomości wykonywana na zlecenie (PKD: 68,3) oraz roboty budowlane związane ze wznoszeniem budynków.

W ramach prowadzonej działalności gospodarczej, Wnioskodawca prowadzi rozmowy z Partnerami kapitałowymi - osobami fizycznymi prowadzącymi jednoosobową działalność gospodarczą, osobami prywatnymi oraz spółkami prawa handlowego („Partnerzy kapitałowi”), którzy chcieliby wspólnie z Wnioskodawcą zrealizować inwestycję na konkretnej nieruchomości poprzez uczestnictwo w zyskach z działalności gospodarczej z tej inwestycji w sposób anonimowy, tj. bez formalnego uczestnictwa w strukturach kapitałowych Wnioskodawcy w zamian za dokapitalizowanie działalności gospodarczej w postaci wkładu pieniężnego („inwestycja”).

Wnioskodawca wraz z Partnerem lub Partnerami kapitałowymi zamierza zawiązać spółkę cichą opartą na następujących założeniach („spółka cicha”):

    - uczestnictwo Partnera kapitałowego ma charakter anonimowy;

    - Partner kapitałowy uczestniczy wkładem majątkowym w cudzym przedsiębiorstwie (działalności gospodarczej Wnioskodawcy);

    - Partner kapitałowy w zamian za wniesiony wkład uczestniczy w zysku wypracowanym z działalności gospodarczej, ma ograniczone możliwości kontroli nad działalnością przedsiębiorstwa Wnioskodawcy;

    - Partner kapitałowy nie ma żadnego udziału w majątku Wnioskodawcy (nie wykluczając natomiast zabezpieczenia wkładu partnera kapitałowego na majątku Wnioskodawcy);

    - Partner kapitałowy nie prowadzi spraw przedsiębiorstwa;

    - Partner kapitałowy nie odpowiada za zobowiązania związane z działalnością gospodarczą;

    - Wnioskodawca oraz Partner kapitałowy nie zamierzają zawrzeć umowy pożyczki;

    - Wnioskodawca oraz Partner kapitałowy nie zamierzają zawrzeć umowy spółki cywilnej, osobowej lub kapitałowej.

W związku z powyższym jedynym obowiązkiem nałożonym na Partnera kapitałowego wynikającym z faktu zawiązania pomiędzy Wnioskodawcą a Partnerem kapitałowym spółki cichej, jest zobowiązanie do wniesienia określonego wkładu pieniężnego. Wnioskodawca natomiast, w ramach spółki cichej, wykorzystując swoją wiedzę, kompetencje oraz personel realizuje inwestycje i zobowiązuje się do wypłaty Partnerowi kapitałowemu zysku wynikającego z podziału zysku w ramach spółki cichej.

Wnioskodawca w ramach inwestycji realizowanej przez spółkę cichą może dodatkowo angażować swoje środki pieniężne (wkład pieniężny do spółki cichej), natomiast Wnioskodawca przewiduje możliwość skonstruowania spółki cichej w ten sposób, że nie będzie on angażował, poza wiedzą, kompetencjami oraz personelem, dodatkowych środków pieniężnych.

Wnioskodawca może jednocześnie prowadzić kilka inwestycji w ramach różnych spółek cichych oraz realizować inne inwestycje nieruchomościowe w ramach działalności gospodarczej. Wnioskodawca niezależnie od wykonywania obowiązków w zakresie wynikającym z ustawy o rachunkowości. Będzie dla każdej inwestycji (realizowanej w ramach spółki cichej) prowadził wyodrębnione zapisy księgowe umożliwiające przypisanie danej inwestycji wydatki (koszty) oraz przychody (dochody).

W związku z planowanymi transakcjami polegającymi na zawiązaniu spółki cichej z Partnerem kapitałowym, Wnioskodawca powziął wątpliwości dotyczące skutków podatkowych realizacji zawartych spółki cichej w zakresie podatku dochodowego od osób fizycznych (zwanego dalej „PIT”), podatku dochodowego od osób prawnych (zwanego dalej „CIT"),, podatku od towarów i usług (zwanego dalej „VAT”) oraz podatku od czynności cywilnoprawnych (zwanego dalej „PCC”).

Wnioskodawca w ramach odpowiedzi na zadane w wezwaniu pytania uzupełnia przedstawiony powyżej opis zdarzenia przyszłego o następujące informacje:

Pytanie nr 1: czy Partnerzy spółki cichej będą czynnymi podatnikami VAT?

Wnioskodawca jest czynnym podatnikiem vat. Wnioskodawca przewiduje, że niektórzy Partnerzy kapitałowi będą czynnymi podatnikami VAT, a niektórzy nie.

Pytanie nr 2: czy Partnerzy spółki cichej będą reprezentować spółkę cichą na zewnątrz?

Z natury spółki cichej wynika, że Partner kapitałowy (jako wspólnik cichy) nie jest uprawniony do reprezentowania w stosunkach zewnętrznych ani planowanej spółki cichej, ani przedsiębiorstwa Wnioskodawcy. Zasadą jest, iż prowadzenie przedsiębiorstwa, w którym Partner kapitałowy występuje jako wspólnik cichy. Należy do Wnioskodawcy. Dodatkowo jednym z elementów konstrukcyjnych spółki cichej jest to. Że wspólnik cichy pozostaje anonimowy w stosunkach zewnętrznych, tj. Udział Partnera kapitałowego w przedsiębiorstwie Wnioskodawcy nie podlega ujawnieniu wobec osób trzecich. Uczestnictwo wspólnika cichego w przedsiębiorstwie ma znaczenie jedynie w stosunku wewnętrznym, tj. Pomiędzy nim a Wnioskodawcą. Nie istnieje natomiast w stosunku zewnętrznym, tj. między Wnioskodawcą a osobami trzecimi (Partnerami przedsiębiorstwa) - dla osób trzecich prowadzącym przedsiębiorstwo jest tylko Wnioskodawca. Spółka cicha nie jest odrębnym bytem prawnym.

Pytanie nr 3: czy Partnerom spółki cichej będą przysługiwać prawa majątkowe lub niemajątkowe w spółce cichej? Sens spółki cichej sprowadza się do tego. Aby Partner kapitałowy (jako wspólnik cichy) jedynie partycypował wkładem w cudzym przedsiębiorstwie, tj. w przedsiębiorstwie Wnioskodawcy, bez osobistego włączania się w prowadzenie tego przedsiębiorstwa. Dodatkowo do konstytutywnych elementów spółki cichej należy to, że Partner kapitałowy (jako wspólnik cichy) nie ma żadnego udziału w majątku przedsiębiorstwa Wnioskodawcy ani nie odpowiada za zobowiązania związane z prowadzeniem tego przedsiębiorstwa. Uczestnictwo wspólnika cichego w przedsiębiorstwie Wnioskodawcy ma znaczenie tylko w stosunku wewnętrznym (między nim a Wnioskodawcą), a jedynym uprawnieniem Partnera kapitałowego w zamian za uczestnictwo wkładem w przedsiębiorstwie Wnioskodawcy jest udział w zysku wypracowanym przez to przedsiębiorstwo. Natomiast Wnioskodawcy przysługują prawa związane z prowadzeniem przedsiębiorstwa.

Pytanie nr 4: czy przedmiotem wkładu będą prawa majątkowe (np. Nieruchomości) lub prawa niemajątkowe (np. „know- how")? Jeżeli przedmiotem wkładu będą prawa niemajątkowe czy zostanie ustalona cena wkładu niepieniężnego do spółki cichej?

Cechą spółki cichej jest brak obustronności wkładów. Wobec tego tylko Partner kapitałowy będzie dokonywał wkładu pieniężnego w przedsiębiorstwie Wnioskodawcy, w zamian za udział w zysku wypracowanym przez to przedsiębiorstwo.

Pytanie nr 5: czy przedmiotem wkładu będą tylko pieniądze?

Przedmiotem wkładu Partnera kapitałowego będą wyłącznie pieniądze (wkład gotówkowy).

Pytanie nr 6: w przypadku rozwiązania umowy spółki cichej, czy w umowie zostanie ustalone. Że wspólnik cichy otrzyma majątek o wartości równej wartości wniesionego wkładu niepieniężnego?

W przypadku rozwiązania umowy spółki cichej wspólnik cichy nie otrzyma majątku o wartości równej wartości wniesionego.

Pytanie w w zakresie podatku od towarów i usług (oznaczone we wniosku nr 6)

Czy prawidłowe jest stanowisko Wnioskodawcy, zgodnie z którym wpłata środków pieniężnych przez Partnera kapitałowego, a także podział zysku z realizacji wspólnego przedsięwzięcia nie podlegają opodatkowaniu podatkiem VAT i nie powinny być dokumentowane fakturą VAT?

Państwa stanowisko w zakresie podatku od towarów i usług (kwestia objęta pytaniem 6)

Zdaniem Wnioskodawcy wpłata kwoty pieniężnej przez Partnera kapitałowego na realizację inwestycji w ramach spółki cichej, jak i podział zysku z realizacji wspólnego przedsięwzięcia (spółki cichej) poprzez wypłatę przez Wnioskodawcę części zysku należnej Partnerowi kapitałowemu, nie podlegają opodatkowaniu podatkiem VAT.

Zgodnie z art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy o VAT, opodatkowaniu podatkiem VAT podlegają m.in. odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług.

Zgodnie natomiast z art 7 ust. 1 ww. Ustawy o VAT, przez dostawę towarów rozumie się, co do zasady, przeniesienie prawa do rozporządzania towarami jak właściciel.

Zgodnie natomiast z art. 8 ust. 1 ww. ustawy, przez świadczenie usług rozumie się każde świadczenie na rzecz osoby fizycznej, osoby prawnej lub jednostki organizacyjnej niemającej osobowości prawnej, które nie stanowi dostawy towarów.

Z powyższych przepisów wynika, że opodatkowanie czynności podatkiem vat odnosi się do czynności realizowanych przez podatnika vat, które mają cechy dostawy towarów lub świadczenia usług w rozumieniu ww. Przepisów ustawy o VAT.

Można stwierdzić, że elementem zasadniczym dla uznania realizowanych czynności jako czynności, o których mowa w art. 7 ust. 1 i art. 8 ust. 1 ustawy VAT, jest wyodrębnienie podmiotu będącego odbiorcą świadczenia. Następną kwestią jest odpłatność świadczenia. Usługą będą tylko takie świadczenia, w których istnieje bezpośredni konsument, odbiorca świadczenia. Odnoszący korzyść o charakterze majątkowym. Czynność podlega opodatkowaniu podatkiem vat wówczas, gdy wykonywana jest w ramach umowy zobowiązaniowej, a jedna ze stron transakcji może zostać uznana za bezpośredniego beneficjenta tej czynności. Jednocześnie związek pomiędzy otrzymywaną płatnością a świadczeniem na rzecz dokonującego płatności musi mieć charakter bezpośredni i na tyle wyraźny, aby można powiedzieć, że płatność następuje w zamian za to świadczenie.

Przedmiotem inwestycji opisanej w stanie faktycznym jest realizacja wspólnego przedsięwzięcia w formie spółki cichej. Przy czym, dla realizacji wspólnego przedsięwzięcia w formie spółki cichej nie jest konieczne tworzenie formalnej struktury organizacyjnej. Wystarczy umowa pomiędzy podmiotami podejmującymi się wspólnego przedsięwzięcia.

Wpłata środków pieniężnych tytułem wkładu pieniężnego przez Partnera kapitałowego na poczet spółki cichej, a także podział zysku pomiędzy Wnioskodawcę a Partnera kapitałowego nie podlega, zdaniem Wnioskodawcy, opodatkowaniu podatkiem VAT, gdyż ma charakter techniczny, nie stanowi wynagrodzenia za dostawy towarów ani też świadczenie usług. Otrzymywane przez Wnioskodawcę kwoty wkładu, ani też otrzymany przez Partnera kapitałowego zysk z realizacji spółki cichej nie pozostają w bezpośrednim związku z czynnościami, które miałyby podlegać opodatkowaniu podatkiem VAT.

Kwoty wkładu do spółki cichej, jak i kwoty z podziału zysku, nie stanowią wynagrodzenia za jakiekolwiek świadczenia realizowane przez któregokolwiek ze wspólników (Wnioskodawcy lub Partnera kapitałowego) na rzecz drugiego wspólnika. Kwoty wkładu na poczet spółki cichej, jak i kwoty z podziału zysku otrzymywane przez Partnera kapitałowego nie wiążą się ze stosunkiem prawnym, z którego wynikałaby wzajemność świadczeń. Nie wiążą się one z jakimkolwiek konkretnym świadczeniem realizowanym przez Partnera kapitałowego lub Wnioskodawcę. Podział ten w odpowiednich proporcjach wynika z mocy samej umowy, a nie jest wynikiem wzajemnego świadczenia.

Należy zgodzić się ze stanowiskiem NSA w wyroku z dnia 12 sierpnia 2015 r., sygn. Akt i FSK 1373/14, który stwierdził m.in., że: „zgodzić się należy z sądem pierwszej instancji, który argumentował, że określony w umowie podział wszystkich wydatków i uzyskanych przychodów dokonywany przez lidera konsorcjum nie może zostać uznany za odsprzedaż usług przez jeden podmiot innym podmiotom wchodzącym w skład konsorcjum, gdy jego Partnerzy w ogóle nie korzystają z tak wykonywanych usług a wręcz odwrotnie, występują zbiorowo w charakterze usługodawców, których reprezentuje lider. Rozliczenia pieniężne między uczestnikami wspólnego przedsięwzięcia, jeśli nie towarzyszy im świadczenie usługi, nie mogą być same przez się potraktowane jako czynności podlegające opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług”.

Ocena stanowiska

Stanowisko, które przedstawili Państwo we wniosku, w kwestii objętej pytaniem nr 6, jest prawidłowe.

Uzasadnienie interpretacji indywidualnej

Zgodnie z przepisem art. 5 ust. 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (t. j. Dz. U. z 2022 r. poz. 931 ze zm.), zwanej dalej ustawą lub ustawą o VAT,

opodatkowaniu ww. podatkiem podlegają:

1) odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju;

2) eksport towarów;

3) import towarów na terytorium kraju;

4) wewnątrzwspólnotowe nabycie towarów za wynagrodzeniem na terytorium kraju;

5) wewnątrzwspólnotowa dostawa towarów.

Z powyższego przepisu wynika tzw. zasada terytorialności, zgodnie z którą opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług podlega m.in. odpłatna dostawa towarów oraz odpłatne świadczenie usług, ale tylko w sytuacji, gdy miejscem ich świadczenia (określanym na podstawie przepisów ustawy) jest terytorium kraju, przez które – stosownie do definicji zawartej w art. 2 pkt 1 ustawy – rozumie się terytorium Rzeczypospolitej Polskiej, z zastrzeżeniem art. 2a.

W myśl art. 7 ust. 1 ustawy,

przez dostawę towarów, o której mowa w art. 5 ust. 1 pkt 1, rozumie się przeniesienie prawa do rozporządzania towarami jak właściciel (…).

Natomiast art. 8 ust. 1 ustawy stanowi,

że przez świadczenie usług, o którym mowa w art. 5 ust. 1 pkt 1, rozumie się każde świadczenie na rzecz osoby fizycznej, osoby prawnej lub jednostki organizacyjnej niemającej osobowości prawnej, które nie stanowi dostawy towarów w rozumieniu art. 7, w tym również:

1) przeniesienie praw do wartości niematerialnych i prawnych, bez względu na formę, w jakiej dokonano czynności prawnej;

2) zobowiązanie do powstrzymania się od dokonania czynności lub do tolerowania czynności lub sytuacji;

3) świadczenie usług zgodnie z nakazem organu władzy publicznej lub podmiotu działającego w jego imieniu lub nakazem wynikającym z mocy prawa.

Należy zauważyć, iż pojęcie usługi zostało zdefiniowane bardzo szeroko. Taka konstrukcja definicji usług pozwala na objęcie zakresem przedmiotowym podatku VAT wszelkich transakcji wykonywanych w ramach działalności gospodarczej.

Przez świadczenie usług należy zatem rozumieć każde zachowanie niebędące dostawą towarów i świadczone na rzecz innego podmiotu. Powołane przepisy wskazują, iż pojęcie świadczenia usług ma bardzo szeroki zakres, gdyż nie obejmuje wyłącznie działań podatnika, lecz również zobowiązanie do powstrzymania się od dokonywania czynności lub do tolerowania czynności bądź sytuacji. Pod pojęciem usługi (świadczenia) należy rozumieć każde zachowanie, na które składać się może zarówno działanie (uczynienie, wykonanie czegoś), jak i zaniechanie (nieczynienie bądź też tolerowanie, znoszenie określonych stanów rzeczy). Należy jednak zaznaczyć, że nie każde powstrzymanie się od działania czy tolerowanie czynności lub sytuacji może zostać uznane za usługę, w rozumieniu przepisów ustawy.

Z cytowanych wyżej przepisów wynika, że dostawa towarów i świadczenie usług, co do zasady, podlegają opodatkowaniu VAT wówczas, gdy są wykonywane odpłatnie (z wyjątkiem przypadków ściśle określonych w art. 7 ust. 2 oraz w art. 8 ust. 2 ustawy).

Aby uznać dane świadczenie za odpłatne, musi istnieć stosunek prawny pomiędzy świadczącym usługę a odbiorcą, a w zamian za wykonanie usługi powinno zostać wypłacone wynagrodzenie. Musi istnieć bezpośredni związek pomiędzy świadczoną usługą i przekazanym za nią wynagrodzeniem. Oznacza to, że z danego stosunku prawnego, na podstawie którego wykonywana jest usługa, musi wynikać wyraźna, bezpośrednia korzyść na rzecz świadczącego usługę.

W ramach systemu podatku VAT czynnościami podlegającymi opodatkowaniu są transakcje między stronami, przewidujące zapłatę ceny lub inne wynagrodzenie. Zatem jeżeli czynność polega jedynie na świadczeniu jednej ze stron, bez bezpośredniego wynagrodzenia, nie ma podstawy opodatkowania, w związku z czym świadczenie takie nie podlega podatkowi VAT.

Należy zauważyć, iż świadczenie usługi następuje „odpłatnie” w rozumieniu art. 5 ust. 1 pkt 1, a zatem podlega opodatkowaniu, tylko jeżeli pomiędzy usługodawcą a usługobiorcą istnieje stosunek prawny, w ramach którego następuje wymiana świadczeń wzajemnych, gdyż świadczenie otrzymywane przez usługodawcę stanowi rzeczywiste odzwierciedlenie wartości usługi świadczonej usługobiorcy. Świadczenie usług dokonywane odpłatnie w rozumieniu art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy o VAT wymaga bezpośredniego związku między wyświadczoną usługą a otrzymanym wynagrodzeniem.

W dorobku orzecznictwa Trybunału Sprawiedliwości UE przyjmuje się, że odpłatność ma miejsce wtedy, gdy istnieje bezpośredni związek pomiędzy dostawą towarów lub świadczeniem usług a otrzymanym wynagrodzeniem, przy czym wynagrodzenie jakkolwiek musi być wyrażone w pieniądzu, to jednak nie musi być w tej formie dokonane. Należy podkreślić, że na gruncie przepisów o podatku od towarów i usług bez znaczenia pozostaje to, czy kwota uzyskanego wynagrodzenia (cena) została skalkulowana tak, że stanowi tylko koszt wytworzenia towaru lub wykonania usługi, czy została powiększona także o zysk sprzedającego. Skoro przepisy nie określają formy zapłaty za świadczoną usługę należy uznać, że zobowiązanie usługobiorcy może mieć postać świadczenia nie tylko określonej sumy pieniędzy, ale także świadczenie innej usługi (usługi wzajemnej). Oznacza to, że z danego stosunku prawnego, na podstawie którego wykonywana jest usługa, musi wynikać wyraźna, bezpośrednia korzyść na rzecz świadczącego usługę. Ponadto, aby dana czynność (świadczenie) podlegała opodatkowaniu podatkiem VAT musi istnieć bezpośredni związek o charakterze przyczynowym, pomiędzy świadczoną usługą, a świadczeniem wzajemnym. Otrzymana zapłata powinna być konsekwencją wykonania świadczenia.

Należy również wskazać, że opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług zgodnie z zasadą powszechności opodatkowania podlegają wszelkie transakcje, których przedmiotem jest dostawa towarów lub świadczenie usług, pod warunkiem, że są one realizowane przez podatników w rozumieniu ustawy i są wykonywane w ramach działalności gospodarczej.

Stosownie do art. 15 ust. 1 ustawy,

podatnikami są osoby prawne, jednostki organizacyjne niemające osobowości prawnej oraz osoby fizyczne, wykonujące samodzielnie działalność gospodarczą, o której mowa w ust. 2, bez względu na cel lub rezultat takiej działalności.

W myśl art. 15 ust. 2 ww. ustawy,

działalność gospodarcza obejmuje wszelką działalność producentów, handlowców lub usługodawców, w tym podmiotów pozyskujących zasoby naturalne oraz rolników, a także działalność osób wykonujących wolne zawody. Działalność gospodarcza obejmuje w szczególności czynności polegające na wykorzystywaniu towarów lub wartości niematerialnych i prawnych w sposób ciągły dla celów zarobkowych.

Zgodnie z art. 106b ust. 1 pkt 1 ustawy,

podatnik jest obowiązany wystawić fakturę dokumentującą sprzedaż, a także dostawę towarów i świadczenie usług, o których mowa w art. 106a pkt 2, dokonywane przez niego na rzecz innego podatnika podatku, podatku od wartości dodanej lub podatku o podobnym charakterze lub na rzecz osoby prawnej niebędącej podatnikiem.

Z opisu sprawy wynika, że są Państwo zarejestrowani jako podatnik VAT czynny w rozumieniu art. 96 ust. 4 ustawy z dnia o podatku od towarów i usług.

Przedmiotem przeważającej Państwa działalności jest między innymi: kupno i sprzedaż nieruchomości na własny rachunek, działalność związana z obsługą rynku nieruchomości wykonywana na zlecenie oraz roboty budowlane związane ze wznoszeniem budynków.

W ramach prowadzonej działalności gospodarczej, prowadzą Państwo rozmowy z Partnerami kapitałowymi - osobami fizycznymi prowadzącymi jednoosobową działalność gospodarczą, osobami prywatnymi oraz spółkami prawa handlowego tzw. „Partnerzy kapitałowi”, którzy chcieliby wspólnie z Państwem zrealizować inwestycję na konkretnej nieruchomości poprzez uczestnictwo w zyskach z działalności gospodarczej z tej inwestycji w sposób anonimowy, tj. bez formalnego uczestnictwa w Państwa strukturach kapitałowych w zamian za dokapitalizowanie działalności gospodarczej w postaci wkładu pieniężnego.

Obowiązkiem nałożonym na Partnera kapitałowego wynikającym z faktu zawiązania pomiędzy Państwem a Partnerem kapitałowym spółki cichej, jest zobowiązanie do wniesienia określonego wkładu pieniężnego. Państwo natomiast, w ramach spółki cichej, wykorzystując swoją wiedzę, kompetencje oraz personel realizuje inwestycje i zobowiązuje się do wypłaty Partnerowi kapitałowemu zysku wynikającego z podziału zysku w ramach spółki cichej.

Państwa wątpliwości dotyczą kwestii czy wpłata środków pieniężnych przez Partnera kapitałowego, a także podział zysku z realizacji wspólnego przedsięwzięcia nie podlegają opodatkowaniu podatkiem VAT i nie powinny być dokumentowane fakturą VAT.

Zgodnie z przepisem art. 3531 ustawy z 23 kwietnia 1964 r. Kodeks cywilny (t.j. Dz. U. z 2022 r. poz. 1360 ze zm.), zwanej dalej Kodeksem cywilnym:

strony zawierające umowę mogą ułożyć stosunek prawny według swego uznania, byleby jego treść lub cel nie sprzeciwiały się właściwości (naturze) stosunku, ustawie ani zasadom współżycia społecznego.

Zasada swobody umów wyrażona w powyższej regulacji dopuszcza zawarcie umowy „spółki cichej” jako umowy nienazwanej, to znaczy takiej, której specyfika odbiega nieco od skodyfikowanych w prawie umów, ale nie posiada szczegółowych regulacji. Podmioty tworzące „spółki ciche” stosować się muszą do tzw. przepisów ogólnych.

W spółce cichej występują dwa rodzaje wspólników. Pierwszym z nich jest „wspólnik jawny”. To on prowadzi działalność gospodarczą, zawiera umowy oraz odpowiada za ich wykonanie. Drugim wspólnikiem jest „wspólnik cichy”. Jego rola ogranicza się najczęściej do wniesienia wkładu do spółki. Jego istnienie nie jest ujawniane kontrahentom, nie prowadzi on spraw spółki oraz nie ponosi odpowiedzialności za jej zobowiązania.

Mając na uwadze opis sprawy oraz cytowane przepisy prawa należy podkreślić, że na gruncie ustawy o podatku VAT aby uznać daną czynność za opłatne świadczenie usług, muszą zostać spełnione następujące przesłanki:

    - obowiązek określonego świadczenia musi wynikać ze stosunku prawnego pomiędzy usługodawcą a usługobiorcą;

    - musi istnieć konkretny podmiot, będący bezpośrednim beneficjentem świadczenia;

    - świadczeniu usługodawcy musi odpowiadać świadczenie wzajemne (odpłatność) ze strony usługobiorcy tj. beneficjenta świadczenia.

Podkreślić należy, że opodatkowaniu podatkiem VAT podlega czynność (tj. dostawa towarów lub świadczenie usług), a nie sama płatność. W rezultacie sam transfer środków pieniężnych dokonany pomiędzy podmiotami gospodarczymi, nie stanowi dostawy towarów, o której mowa art. 7 ust. 1 ustawy ani świadczenia usług na podstawie art. 8 ust. 1 ustawy.

Z uwagi na przedstawiony stan prawny oraz okoliczności sprawy należy stwierdzić, że z zaprezentowanego opisu sprawy nie wynika aby pomiędzy stronami umowy spółki cichej miało mieć miejsce świadczenie usług, czy dostawa towarów w zamian, za które należne byłoby wynagrodzenie. Państwo bowiem nie będą wykonywać na rzecz Partnera kapitałowego, z którym zawrą umowę żadnych dostaw czy usług. Ponadto Partner kapitałowy, z którym Państwo zamierzają zawrzeć umowę nie będzie wykonywał na Państwa rzecz żadnych czynności.

Jak Państwo przedstawili:

- uczestnictwo Partnera kapitałowego ma charakter anonimowy,

- nie prowadzi on spraw przedsiębiorstwa;

- nie odpowiada za zobowiązania związane z działalnością gospodarczą,

- Partner kapitałowy uczestniczy wkładem majątkowym w Państwa działalności gospodarczej;

- Partner kapitałowy nie ma żadnego udziału w Państwa majątku;

- Partner kapitałowy w zamian za wniesiony wkład uczestniczy w zysku wypracowanym z działalności gospodarczej.

W związku z powyższym jedynym obowiązkiem nałożonym na Partnera kapitałowego wynikającym z faktu zawiązania pomiędzy Państwem a Partnerem kapitałowym spółki cichej, jest zobowiązanie do wniesienia określonego wkładu pieniężnego (będzie to wyłącznie wkład gotówkowy). Państwo natomiast, w ramach spółki cichej, zobowiązują się do wypłaty Partnerowi kapitałowemu zysku wynikającego z podziału zysku w ramach spółki cichej.

Wyjaśnili Państwo, że Partner kapitałowy będzie dokonywał wkładu pieniężnego do Państwa przedsiębiorstwa, w zamian za udział w zysku wypracowanym przez to przedsiębiorstwo. W przypadku rozwiązania umowy spółki cichej wspólnik cichy nie otrzyma majątku o wartości równej wartości wniesionego wkładu.

W konsekwencji należy uznać, że wpłata środków pieniężnych przez Partnera kapitałowego na Państwa rzecz, a także podział zysku z realizacji wspólnego przedsięwzięcia nie podlegają opodatkowaniu podatkiem.

Zatem biorąc pod uwagę powyższe należy stwierdzić, że Strony umowy spółki cichej nie będą świadczyć wobec siebie żadnych usług, bowiem wniesienie środków pieniężnych (wpłata gotówkowa) przez Partnera kapitałowego na rzecz Spółki cichej a także wypłata zysku z realizacji wspólnego przedsięwzięcia, nie będzie podlegała opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług. Czynności te nie będą stanowić dostawy towarów, o której mowa art. 7 ust. 1 ustawy ani świadczenia usług na podstawie art. 8 ust. 1 ustawy, a tym samym nie zostaną wypełnione dyspozycje, o których mowa w art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy o VAT. Tym samym nie będą Państwo zobowiązani do dokumentowania tych czynności fakturami VAT.

Wobec powyższego Państwa stanowisko w zakresie podatku od towarów i usług (kwestia objęta pytaniem nr 6) jest prawidłowe.

Dodatkowe informacje

Informacja o zakresie rozstrzygnięcia

Należy zauważyć, że zgodnie z art. 14b § 3 ustawy Ordynacja podatkowa, składający wniosek o wydanie interpretacji indywidualnej obowiązany jest do wyczerpującego przedstawienia zaistniałego stanu faktycznego albo zdarzenia przyszłego. Organ jest ściśle związany przedstawionym we wniosku stanem faktycznym (opisem zdarzenia przyszłego). Zainteresowany ponosi ryzyko związane z ewentualnym błędnym lub nieprecyzyjnym przedstawieniem we wniosku opisu stanu faktycznego (zdarzenia przyszłego). Interpretacja indywidualna wywołuje skutki prawnopodatkowe tylko wtedy, gdy rzeczywisty stan faktyczny sprawy będącej przedmiotem interpretacji pokrywał się będzie z opisem zdarzenia przyszłego podanym przez Państwa w złożonym wniosku. W związku z powyższym, w przypadku zmiany któregokolwiek elementu przedstawionego we wniosku opisu sprawy, udzielona odpowiedź traci swą aktualność.

Jednocześnie należy podkreślić, że niniejsza interpretacja została wydana na podstawie przedstawionego we wniosku opisu sprawy co oznacza, że w przypadku gdy w toku postępowania podatkowego, kontroli podatkowej, kontroli celno-skarbowej zostanie określony odmienny stan sprawy, interpretacja nie wywoła w tym zakresie skutków prawnych.

Jednocześnie wyjaśnić należy, że względu na autonomiczność prawa podatkowego i odrębność uregulowań prawnych w zakresie podatku dochodowego od osób prawnych, podatku od czynności cywilnoprawnych i podatku od towarów i usług, rozstrzygnięcie przyjęte w niniejszej interpretacji dotyczące braku opodatkowania na podstawie przepisów ustawy o podatku od towarów i usług czynności wpłaty środków pieniężnych do spółki cichej przez Partnera kapitałowego, a także podziału zysku z realizacji wspólnego przedsięwzięcia, pozostaje bez wpływu na rozstrzygnięcie w tym zakresie na gruncie przepisów dotyczących podatku dochodowego od osób prawnych oraz podatku od czynności cywilnoprawnych.

Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego, które Państwo przedstawili i stanu prawnego, który obowiązuje w dniu wydania interpretacji.

Pouczenie o funkcji ochronnej interpretacji

Funkcję ochronną interpretacji indywidualnych określają przepisy art. 14k-14nb ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. – Ordynacja podatkowa (t.j. Dz. U. z 2022 r. poz. 2651 ze zm.). Aby interpretacja mogła pełnić funkcję ochronną: Państwa sytuacja musi być zgodna (tożsama) z opisem stanu faktycznego lub zdarzenia przyszłego i musicie się Państwo zastosować do interpretacji.

Zgodnie z art. 14na § 1 Ordynacji podatkowej:

Przepisów art. 14k-14n Ordynacji podatkowej nie stosuje się, jeśli stan faktyczny lub zdarzenie przyszłe będące przedmiotem interpretacji indywidualnej jest elementem czynności, które są przedmiotem decyzji wydanej:

1)z zastosowaniem art. 119a;

2)w związku z wystąpieniem nadużycia prawa, o którym mowa w art. 5 ust. 5 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług;

3)z zastosowaniem środków ograniczających umowne korzyści.

Zgodnie z art. 14na § 2 Ordynacji podatkowej:

Przepisów art. 14k-14n nie stosuje się, jeżeli korzyść podatkowa, stwierdzona w decyzjach wymienionych w § 1, jest skutkiem zastosowania się do utrwalonej praktyki interpretacyjnej, interpretacji ogólnej lub objaśnień podatkowych.

Pouczenie o prawie do wniesienia skargi na interpretację

Mają Państwo prawo do zaskarżenia tej interpretacji indywidualnej do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego. Zasady zaskarżania interpretacji indywidualnych reguluje ustawa z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi – (t. j. Dz. U. z 2022 r. poz. 329 ze zm.; dalej jako „PPSA”).

Skargę do Sądu wnosi się za pośrednictwem Dyrektora KIS (art. 54 § 1 PPSA). Skargę należy wnieść w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia interpretacji indywidualnej (art. 53 § 1 PPSA):

- w formie papierowej, w dwóch egzemplarzach (oryginał i odpis) na adres: Krajowa Informacja Skarbowa, ul. Teodora Sixta 17, 43-300 Bielsko-Biała (art. 47 § 1 PPSA), albo

- w formie dokumentu elektronicznego, w jednym egzemplarzu (bez odpisu), na adres Elektronicznej Skrzynki Podawczej Krajowej Informacji Skarbowej na platformie ePUAP: /KIS/SkrytkaESP (art. 47 § 3 i art. 54 § 1a PPSA).

Skarga na interpretację indywidualną może opierać się wyłącznie na zarzucie naruszenia przepisów postępowania, dopuszczeniu się błędu wykładni lub niewłaściwej oceny co do zastosowania przepisu prawa materialnego. Sąd jest związany zarzutami skargi oraz powołaną podstawą prawną (art. 57a PPSA).

Podstawa prawna dla wydania interpretacji

Podstawą prawną dla wydania tej interpretacji jest art. 13 § 2a oraz art. 14b § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. – Ordynacja podatkowa.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00