Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka

Interpretacja indywidualna z dnia 26 stycznia 2023 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0114-KDIP2-2.4010.200.2022.1.SP

Skutki podatkowe wymiany udziałów.

Interpretacja indywidualna

– stanowisko prawidłowe

Szanowni Państwo,

stwierdzam, że Państwa stanowisko w sprawie oceny skutków podatkowych opisanego zdarzenia przyszłego w podatku dochodowym od osób prawnych jest prawidłowe.

Zakres wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej

28 października 2022 r. wpłynął Państwa wniosek z 7 października 2022 r. o wydanie interpretacji indywidualnej w zakresie skutków podatkowych wymiany udziałów.

Treść wniosku jest następująca:

Opis zdarzenia przyszłego

A. (zwany dalej „Wspólnikiem”) jest polskim rezydentem podatkowym i podlega w Polsce nieograniczonemu obowiązkowi podatkowemu w zakresie podatku dochodowego od osób fizycznych (zwanego dalej „PIT”) w rozumieniu art. 3 ust. 1 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (zwanej dalej „Ustawą o PIT”).

Jednocześnie Wspólnik jest właścicielem udziałów w następujących spółkach:

1) Wnioskodawcy – spółki pod firmą B. sp. z o.o. z siedzibą w C. (zwanej dalej także „Spółką Nabywającą”), w której posiada 98% udziałów dających bezwzględną większość głosów na Zgromadzeniu Wspólników;

2) spółki pod firmą D. Sp. z o.o. z siedzibą w C., w której jest właścicielem 980 spośród 1000 udziałów spółki, co odpowiada 98% udziałowi w zysku tej spółki i stanowi bezwzględną większość głosów na Zgromadzeniu Wspólników (zwanej dalej „Spółką Nabywaną”).

Udziały w Spółce Nabywanej Wspólnik objął w zamian za wkład pieniężny w kwocie 98.000 zł. Spółka Nabywana oraz Wnioskodawca (Spółka Nabywająca) są podatnikami podatku dochodowego od osób prawnych (zwanego dalej „CIT”) i podlegają nieograniczonemu obowiązkowi podatkowemu w Polsce, zgodnie z art. 3 ust. 1 ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (zwanej dalej „Ustawą o CIT”). Zarówno Wnioskodawca, jak i Spółka Nabywana są podmiotami wymienionymi w załączniku nr 3 do ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych. Planowane jest przeprowadzenie transakcji polegającej na podwyższeniu kapitału zakładowego Wnioskodawcy (Spółki Nabywającej) poprzez utworzenie nowych udziałów, a następnie objęcie tych udziałów przez Wspólnika w zamian za wniesienie do Wnioskodawcy (Spółki Nabywającej) wkładu niepieniężnego w postaci udziałów Spółki Nabywanej.

W wyniku wniesienia przez Wspólnika wkładu niepieniężnego do Wnioskodawcy uzyska on bezwzględną większości głosów na Zgromadzeniu Wspólników Spółki Nabywanej.

Wnioskodawca wskazuje, że planowana transakcja jest uzasadniona ekonomicznie. Wnioskodawca będący Spółką Nabywającą na chwilę obecną nie prowadzi żadnej działalności operacyjnej i nie posiada żadnych istotnych składników majątkowych. Docelowo pełnić ma ona funkcję spółki holdingowej dla tworzącej się aktualnie grupy kapitałowej, w której skład będą wchodziły spółki realizujące określone zadania inwestycyjne, w głównej mierze będą to realizacje deweloperskie.

Głównym przedmiotem działalności Wnioskodawcy jest 70.10.Z – DZIAŁALNOŚĆ FIRM CENTRALNYCH (HEAD OFFICES) I HOLDINGÓW, Z WYŁĄCZENIEM HOLDINGÓW FINANSOWYCH. Gromadzenie kapitału w jednej spółce (Spółce Nabywającej), posiadającej udziały w innych podmiotach, pozwoli na uzyskanie prostej i przejrzystej struktury osobowej oraz kapitałowej. Jednocześnie pozwoli to na ograniczenie ewentualnego ryzyka prowadzenia poszczególnych projektów deweloperskich do spółek operacyjnych, które będą te projekty realizowały. Wnioskodawca jako Spółka Nabywająca będzie zatem stanowiła wehikuł bezpieczeństwa, pozwalający oddzielić kwestie bieżącego prowadzenia działalności operacyjnej przez poszczególne podmioty należące do tworzącej się grupy kapitałowej od budowania i zwiększania wartości kapitałowej całej grupy powiązanych ze sobą podmiotów.

Spółka Nabywająca umożliwi również skumulowanie i zabezpieczenie majątku Wspólników w przypadku ewentualnej sukcesji. Spółka ta będzie mogła także wspomagać finansowo kolejne inwestycje realizowane przez Spółki zależne w postaci udzielania finansowania wewnątrz grupy. Wnioskodawca wskazuje także, że dzięki aportowi udziałów poprawiona zostanie struktura jego bilansu poprzez zwiększenie kapitału własnego co przyczyni się do zwiększenia jego wiarygodności kredytowej oraz przełoży się na zwiększone możliwości pozyskania w razie potrzeby finansowania na realizację przyszłych inwestycji.

Udziały w Spółce Nabywanej nie zostały nabyte lub objęte przez Wspólnika w wyniku transakcji wymiany udziałów albo przydzielone w wyniku łączenia lub podziału podmiotów.

Planowana transakcja będzie obejmowała następujące czynności:

1) Zgromadzenie Wspólników Wnioskodawcy podejmie uchwałę w sprawie podwyższenia kapitału zakładowego o określoną kwotę. Będzie to kwota całkowitej wartości udziałów lub niższa w zależności od tego, czy cała wartość wkładu zostanie przekazana na kapitał zakładowy Spółki Nabywającej, czy tylko jego część, a pozostała wartość zasili kapitał zapasowy Spółki Nabywającej,

2) Wspólnik złoży oświadczenie o objęciu nowych udziałów Wnioskodawcy (Spółki Nabywającej), o których mowa w punkcie 1) powyżej, w zamian za wniesienie do Spółki Nabywającej wkładu niepieniężnego w postaci własności udziałów Spółki Nabywanej (ewentualnie dodatkowego wkładu pieniężnego),

3) Wspólnik oraz Wnioskodawca (Spółka Nabywająca) zawrą umowę przeniesienia własności wnoszonych udziałów Spółki Nabywanej tytułem wniesienia wkładu niepieniężnego, przed złożeniem wniosku do właściwego sądu rejestrowego o zmianę wpisu Spółki Nabywającej w rejestrze przedsiębiorców Krajowego Rejestru Sądowego w zakresie podwyższenia kapitału zakładowego oraz utworzenia nowych udziałów,

4) Spółka Nabywająca stanie się właścicielem udziałów Spółki Nabywanej w wyniku zawarcia umowy, o której mowa w punkcie 3) powyżej,

5) Wnioskodawca złoży wniosek do właściwego Sądu rejestrowego o zmianę wpisu Spółki w rejestrze przedsiębiorców Krajowego Rejestru Sądowego w zakresie podwyższenia jego kapitału zakładowego oraz utworzenia nowych udziałów,

6) właściwy Sąd rejestrowy dokona zmiany wpisu Wnioskodawcy w rejestrze przedsiębiorców Krajowego Rejestru Sądowego w zakresie informacji o podwyższeniu kapitału zakładowego oraz utworzenia nowych udziałów,

7) Wspólnik stanie się właścicielem nowych udziałów Wnioskodawcy w podwyższonym kapitale zakładowym w zamian za wniesienie wkładu niepieniężnego w postaci własności udziałów Spółki Nabywanej.

W ramach planowanej transakcji Wnioskodawca nie zapłaci na rzecz Wspólnika żadnej kwoty pieniężnej w związku z nabyciem jego udziałów. W zamian za przeniesienie własności udziałów Wnioskodawcy na podstawie umowy, o której mowa w punkcie 3) powyżej, Wspólnik otrzyma od Wnioskodawcy tylko i wyłącznie nowe udziały w podwyższonym kapitale zakładowym, o których mowa w punkcie 1) powyżej.

Wnioskodawca wskazuje, że przyjęta wartość kosztów objęcia udziałów Spółki Nabywającej, która pozostanie w rachunku podatkowym Wspólnika dla rozliczenia dla celów podatkowych jako koszty uzyskania przychodu z odpłatnego zbycia tych udziałów w przyszłości, nie będzie wyższa niż wartość udziałów w Spółce Nabywanej, jaka byłaby przyjęta przez Wspólnika do rozliczenia dla celów podatkowych jako koszty zbycia udziałów w tej Spółce, gdyby nie doszło do wymiany udziałów.

W związku z przedstawionym powyżej zdarzeniem przyszłym oraz nową treścią przepisów Ustawy o CIT obowiązujących od dnia 1 stycznia 2022 r., Wnioskodawca (Spółka Nabywająca) zamierza potwierdzić, że transakcja opisana powyżej spełni warunki wymiany udziałów w rozumieniu odpowiednich przepisów ustawy o CIT, a także nie spowoduje powstania po stronie Spółki Nabywającej żadnego przychodu podlegającego opodatkowaniu CIT ani obowiązku zapłaty CIT.

Pytania

1. Czy pod pojęciem wartości nabywanych przez Wspólnika udziałów przyjętej dla celów podatkowych, o której mowa w art. 12 ust. 11 pkt 4 ustawy o CIT należy rozumieć wartość, która będzie mogła być ujęta jako koszt uzyskania przychodu z odpłatnego zbycia tych udziałów, nie wyższa niż wartość jaką Wspólnik mógłby rozpoznać w kosztach podatkowych ze sprzedaży udziałów Spółki Nabywanej gdyby nie doszło do wymiany udziałów?

2. Czy transakcja przedstawiona w zdarzeniu przyszłym, w ramach której Wspólnik dokona wniesienia do Spółki Nabywającej wkładu niepieniężnego w postaci własności udziałów Spółki Nabywanej, uprawniających do bezwzględnej większości głosów na Zgromadzeniu Wspólników Spółki Nabywanej, w zamian za objęcie nowych udziałów w podwyższonym kapitale zakładowym Spółki Nabywającej, spełni wszystkie warunki wymiany udziałów w rozumieniu art. 12 ust. 4d i 11 Ustawy o CIT?

3. Czy w wyniku dokonania transakcji przedstawionej w zdarzeniu przyszłym, w ramach której Wspólnik dokona wniesienia do Spółki Nabywającej wkładu niepieniężnego w postaci własności udziałów Spółki Nabywanej, uprawniających do bezwzględnej większości głosów na Zgromadzeniu Wspólników Spółki Nabywanej, w zamian za objęcie nowych udziałów w podwyższonym kapitale zakładowym Spółki Nabywającej, po stronie Spółki Nabywającej nie powstanie przychód podlegający opodatkowaniu CIT, jeśli spełnione zostaną warunki przewidziane w art. 12 ust. 4d i 11 Ustawy o CIT?

Państwa stanowisko w sprawie

Stanowisko do pytania nr 1

Pod pojęciem wartości nabywanych przez Wspólnika udziałów przyjętej dla celów podatkowych o której mowa w art. 12 ust. 11 pkt 4 ustawy o CIT należy rozumieć wartość, która będzie mogła być ujęta jako koszt uzyskania przychodu z odpłatnego zbycia tych udziałów, nie wyższa niż wartość jaką Wspólnik mógłby rozpoznać w kosztach podatkowych ze sprzedaży udziałów Spółki Nabywanej gdyby nie doszło do wymiany udziałów.

Zgodnie z art. 12 ust. 11 pkt 4 ustawy o CIT jednym z warunków neutralności tzw. wymiany udziałów jest to aby wartość nabywanych przez wspólnika udziałów (akcji) przyjęta dla celów podatkowych była nie wyższa niż wartość zbywanych przez tego wspólnika udziałów (akcji), jaka byłaby przyjęta dla celów podatkowych, gdyby nie doszło do wymiany udziałów.

W ocenie Wnioskodawcy nowo wprowadzony warunek odnosi się do kontynuacji wyceny podatkowej udziałów. Pod pojęciem wartości nabywanych przez Wspólnika udziałów przyjętej dla celów podatkowych należy rozumieć wartość, która będzie mogła być ujęta jako koszt uzyskania przychodu z odpłatnego zbycia tych udziałów i winna być nie wyższa niż wartość jaką Wspólnik mógłby rozpoznać w kosztach podatkowych ze sprzedaży udziałów Spółki Nabywanej gdyby nie doszło do wymiany udziałów.

W przedmiotowym przypadku skoro Wspólnik objął udziały Spółki Nabywanej za wkład pieniężny w kwocie 98.000 zł to byłby to koszt podatkowy w przypadku sprzedaży tych udziałów. Skoro jednak Wspólnik nie dokonuje sprzedaży tych udziałów, a wnosi je do Spółki Nabywającej i w zamian za nie obejmuje udziały tej spółki to kosztem podatkowym ze zbycia objętych udziałów może być wartość nie wyższa niż 98.000 zł.

Stanowisko do pytania nr 2

Transakcja przedstawiona w zdarzeniu przyszłym, w ramach której Wspólnik dokona wniesienia do Spółki Nabywającej wkładu niepieniężnego w postaci własności udziałów Spółki Nabywanej, uprawniających do bezwzględnej większości głosów na Zgromadzeniu Wspólników Spółki Nabywanej, w zamian za objęcie nowych udziałów w podwyższonym kapitale zakładowym Spółki Nabywającej, spełni wszystkie warunki wymiany udziałów w rozumieniu art. 12 ust. 4d i 11 Ustawy o CIT.

Zgodnie bowiem z art. 12 ust. 4d Ustawy o CIT, jeżeli spółka nabywa od wspólnika innej spółki udziały (akcje) tej innej spółki oraz w zamian za udziały (akcje) tej innej spółki przekazuje jej wspólnikowi własne udziały (akcje) albo w zamian za udziały (akcje) tej innej spółki przekazuje wspólnikowi tej innej spółki własne udziały (akcje) wraz z zapłatą w gotówce w wysokości nie wyższej niż 10% wartości nominalnej własnych udziałów (akcji), a w przypadku braku wartości nominalnej – wartości rynkowej tych udziałów (akcji), oraz jeżeli w wyniku nabycia:

1) spółka nabywająca uzyska bezwzględną większość praw głosu w spółce, której udziały (akcje) są nabywane, albo

2) spółka nabywająca, posiadająca bezwzględną większość praw głosu w spółce, której udziały (akcje) są nabywane, zwiększa ilość udziałów (akcji) w tej spółce – do przychodów nie zalicza się wartości udziałów (akcji) przekazanych wspólnikowi tej innej spółki oraz wartości udziałów (akcji) nabytych przez spółkę, pod warunkiem że podmioty biorące udział w tej transakcji podlegają w państwie członkowskim Unii Europejskiej lub innym państwie należącym do Europejskiego Obszaru Gospodarczego opodatkowaniu od całości swoich dochodów, bez względu na miejsce ich osiągnięcia (wymiana udziałów).

Z powołanego przepisu wynika zatem, że efekt w postaci neutralnej podatkowo wymiany udziałów (akcji) dotyczy sytuacji, gdy wspólnik spółki wniesie posiadane udziały (akcje) do spółki, a podmiot wraz z nabytymi udziałami (akcjami) otrzyma bądź zwiększy bezwzględną większość praw głosu w spółce, której udziały (akcje) zostały wniesione.

Z kolei zgodnie z art. 12 ust. 11 Ustawy o CIT, o treści obowiązującej od dnia 1 stycznia 2022 r., art. 12 ust. 4d Ustawy o CIT stosuje się, jeżeli łącznie spełnione są następujące warunki:

1) spółka nabywająca oraz spółka, której udziały (akcje) są nabywane, są podmiotami wymienionymi w załączniku nr 3 do Ustawy o CIT lub są spółkami podlegającymi opodatkowaniu podatkiem dochodowym od całości swoich dochodów, bez względu na miejsce ich osiągania, w innym niż państwo członkowskie Unii Europejskiej państwie należącym do Europejskiego Obszaru Gospodarczego;

2) wspólnik jest podatnikiem podatku dochodowego i wnoszone przez niego udziały (akcje) stanowią wkład niepieniężny przeznaczony w całości lub części na podwyższenie kapitału zakładowego spółki nabywającej;

3) zbywane przez wspólnika udziały (akcje) nie zostały nabyte lub objęte w wyniku transakcji wymiany udziałów albo przydzielone w wyniku łączenia lub podziału podmiotów;

4) wartość nabywanych przez wspólnika udziałów (akcji) przyjęta dla celów podatkowych jest nie wyższa niż wartość zbywanych przez tego wspólnika udziałów (akcji), jaka byłaby przyjęta dla celów podatkowych, gdyby nie doszło do wymiany udziałów.

W myśl art. 12 ust. 13 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych przepisów ust. 4d nie stosuje się w przypadkach, gdy głównym lub jednym z głównych celów wymiany udziałów jest uniknięcie lub uchylenie się od opodatkowania. Ponadto, zgodnie z art. 12 ust. 14 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych jeżeli wymiana udziałów nie została przeprowadzona z uzasadnionych przyczyn ekonomicznych, dla celów ust. 13 domniemywa się, że głównym lub jednym z głównych celów tych czynność jest uniknięcie lub uchylenie się od opodatkowania.

W przedmiotowym przypadku w ocenie Wnioskodawcy wszystkie powyższe warunki zostaną spełnione. W pierwszej kolejności Wnioskodawca wskazuje, że Wspólnik do Spółki Nabywającej wniesie udziały Spółki Nabywanej, które reprezentują 98% udziałów w zysku, a tym samym dają bezwzględną większość głosów na Zgromadzeniu Wspólników Spółki Nabywanej. Transakcja będzie przeprowadzona z uzasadnionych przyczyn ekonomicznych.

Spełnione zostaną także warunki wskazane w art. 12 ust. 11 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych. Zarówno Spółka Nabywana, jak i Spółka Nabywająca są podatnikami podatku dochodowego od osób prawnym i zostały jako spółki z ograniczoną odpowiedzialnością wymienione w załączniku nr 3 do ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych. Wspólnik jest podatnikiem podatku dochodowego od osób fizycznych i wnoszone przez niego udziały będą stanowiły wkład niepieniężny przeznaczony w całości lub części na podwyższenie kapitału zakładowego Spółki Nabywającej.

Ponadto wnoszone przez wspólnika udziały nie zostały nabyte lub objęte w wyniku transakcji wymiany udziałów albo przydzielone w wyniku łączenia lub podziału podmiotów. Wnioskodawca wskazuje także, że w jego ocenie został także spełniony warunek zgodnie, z którym wartość nabywanych przez Wspólnika udziałów Spółki Nabywającej przyjęta dla celów podatkowych jest nie wyższa niż wartość wnoszonych przez Wspólnika udziałów, jaka byłaby przyjęta dla celów podatkowych, gdyby nie doszło do wymiany udziałów.

Przy czym warunek ten należy uznać za spełniony, jeśli stanowisko Wnioskodawcy w zakresie pytania nr 1 jest prawidłowe tj. pod pojęciem wartości nabywanych przez Wspólnika udziałów przyjętej dla celów podatkowych o której mowa w art. 12 ust. 11 pkt 4 ustawy o CIT należy rozumieć wartość, która będzie mogła być ujęta jako koszt uzyskania przychodu z odpłatnego zbycia tych udziałów, nie wyższa niż wartość jaką Wspólnik mógłby rozpoznać w kosztach podatkowych ze sprzedaży udziałów Spółki Nabywanej gdyby nie doszło do wymiany udziałów.

Stanowisko do pytania nr 3

W wyniku dokonania transakcji przedstawionej w zdarzeniu przyszłym, w ramach której Wspólnik dokona wniesienia do Spółki Nabywającej wkładu niepieniężnego w postaci własności udziałów Spółki Nabywanej, uprawniających do bezwzględnej większości głosów na Zgromadzeniu Wspólników Spółki Nabywanej, w zamian za objęcie nowych udziałów w podwyższonym kapitale zakładowym Spółki Nabywającej, po stronie Spółki Nabywającej nie powstanie przychód podlegający opodatkowaniu CIT, jeśli spełnione zostaną warunki przewidziane w art. 12 ust. 4d i 11 Ustawy o CIT.

Wniesienie do spółki z ograniczoną odpowiedzialnością wkładu niepieniężnego w postaci udziałów innej spółki z ograniczoną odpowiedzialnością nie powoduje powstania przychodu podatkowego po stronie spółki otrzymującej taki wkład niepieniężny, jeżeli zostaną spełnione wszystkie warunki wymiany udziałów określone szczegółowo w art. 12 ust. 4d i 11 ustawy o CIT. Natomiast zgodnie z art. 12 ust. 1 pkt 8bb ustawy o CIT, obowiązującym od dnia 1 stycznia 2022 r., do przychodów w spółce nabywającej należy zaliczyć wartość rynkową udziałów (akcji) przekazanych przez wspólnika tej spółce nabywającej przy wymianie udziałów w części przekraczającej wartość rynkową wydanych w zamian przez tę spółkę udziałów (akcji) wraz z zapłatą w gotówce, ustalona na dzień wymiany udziałów.

Mając na uwadze opis zdarzenia przyszłego przedstawionego przez Spółkę Nabywającą w niniejszym wniosku oraz przywołane powyżej przepisy Ustawy o CIT należy uznać, że w wyniku dokonania transakcji przedstawionej w zdarzeniu przyszłym, po stronie Spółki Nabywającej nie powstanie przychód podlegający opodatkowaniu CIT.

Po pierwsze, ze względu na to, że transakcja przedstawiona przez Spółkę Nabywającą w opisie zdarzenia przyszłego niniejszego wniosku spełni wszystkie warunki wymiany udziałów w rozumieniu art. 12 ust. 4d i 11 ustawy o CIT, zastosowanie w przedmiotowej sprawie znajdzie art. art. 12 ust. 4d Ustawy o CIT, zgodnie z którym w przypadku wymiany udziałów do przychodów podatkowych spółki nabywającej nie zalicza się wartości udziałów nabytych przez spółkę nabywającą. Szczegółowe uzasadnienie tego stanowiska Spółki Nabywającej znajduje się w stanowisku do pytania nr 1.

Po drugie, zdaniem Wnioskodawcy, według stanu na dzień wymiany udziałów wartość rynkowa udziałów Spółki Nabywającej przekazanych Wspólnikowi w ramach transakcji wymiany udziałów oraz wartość rynkowa udziałów Spółki Nabywanej będą równe. Innymi słowy, w wyniku przeprowadzenia planowanej transakcji wymiany udziałów nastąpi faktyczna wymiana składników majątkowych o takiej samej wartości rynkowej. Jednocześnie Wspólnik nie otrzyma od Spółki Nabywającej żadnych środków pieniężnych w związku z planowaną transakcją wymiany udziałów. W związku z tym w przedmiotowej sprawie nie znajdzie zastosowania art. 12 ust. 1 pkt 8bb ustawy o CIT.

Powyższe wynika z następujących okoliczności:

‒   przez dzień wymiany udziałów, o którym mowa w art. 12 ust. 1 pkt 8bb ustawy o CIT, należy uznać dzień dokonania zmiany wpisu Spółki Nabywającej w rejestrze przedsiębiorców Krajowego Rejestru Sądowego w zakresie podwyższenia kapitału zakładowego oraz utworzenia nowych udziałów. Stanowisko to znajduje potwierdzenie m.in. w art. 12 ust. 1b pkt 2 ustawy o CIT, który wskazuje dzień wpisu do rejestru podwyższenia kapitału zakładowego spółki jako dzień powstania przychodu z tytułu wniesienia do spółki wkładu niepieniężnego, o którym mowa w art. 12 ust. 1 pkt 7 ustawy o CIT. Stanowisko to znajduje potwierdzenie również w orzecznictwie sądów administracyjnych, w tym m.in. w wyroku Naczelnego Sądu Administracyjnego z dnia 22 lipca 2021 r. w sprawie II FSK 2416/20, w którym Sąd wyjaśnił, że „Skoro zgodnie z art. 17 ust. 1 pkt 9 w związku z art. 17 ust. 1a pkt 1 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych przychód z tytułu objęcia udziałów w spółce kapitałowej powstał w dniu jej zarejestrowania, to również na ten dzień należy ocenić przesłanki wyłączenia przychodów z tytułu wymiany udziałów określone w art. 24 ust. 8a i ust. 8b tej ustawy.”;

‒   prawo własności udziałów Spółki Nabywanej zostanie przeniesione na rzecz Spółki Nabywającej przez Wspólnika w dniu zawarcia stosownej umowy i przed złożeniem wniosku do właściwego sądu rejestrowego o zmianę wpisu Spółki Nabywającej w rejestrze przedsiębiorców Krajowego Rejestru Sądowego w zakresie podwyższenia kapitału zakładowego oraz utworzenia nowych udziałów;

‒   prawo własności nowych udziałów Spółki Nabywającej, objętych przez Wspólnika w zamian za wniesienie do Spółki Nabywającej wkładu niepieniężnego w postaci udziałów Spółki Nabywanej, powstanie dopiero z chwilą dokonania przez właściwy sąd rejestrowy zmiany wpisu Spółki Nabywającej w rejestrze przedsiębiorców Krajowego Rejestru Sądowego w zakresie podwyższenia kapitału zakładowego oraz utworzenia nowych udziałów, stosownie do art. 255 § 1 w zw. z art. 257 § 1 k.s.h., zgodnie z którymi podwyższenie kapitału zakładowego spółki z ograniczoną odpowiedzialnością następuje m in. poprzez zmianę umowy takiej spółki, a zmiana umowy takiej spółki wymaga uchwały wspólników i wpisu do rejestru przedsiębiorców Krajowego Rejestru Sądowego. Tym samym zmiana wpisu Spółki Nabywającej w rejestrze przedsiębiorców Krajowego Rejestru Sądowego w zakresie podwyższenia kapitału zakładowego oraz utworzenia nowych udziałów ma charakter konstytutywny;

‒   w dniu poprzedzającym dzień wymiany udziałów (dzień dokonania zmiany wpisu Spółki Nabywającej w rejestrze przedsiębiorców Krajowego Rejestru Sądowego w zakresie podwyższenia kapitału zakładowego oraz utworzenia nowych udziałów) Spółka Nabywająca będzie właścicielem udziałów Spółki Nabywanej i poza tymi udziałami nie będzie posiadała żadnego istotnego majątku, a Wspólnik nie będzie jeszcze właścicielem nowych udziałów Spółki Nabywającej, ponieważ udziały te nie będą jeszcze istniały zgodnie z art. 255 § 1 w zw. z art. 257 § 1 k.s.h. W konsekwencji tego wycena wartości rynkowej nowych udziałów Spółki Nabywającej powinna uwzględniać wartość rynkową nabytych wcześniej udziałów Spółki Nabywanej;

‒   w dniu wymiany udziałów (dzień dokonania zmiany wpisu Spółki Nabywającej w rejestrze przedsiębiorców Krajowego Rejestru Sądowego w zakresie podwyższenia kapitału zakładowego oraz utworzenia nowych udziałów) Spółka Nabywająca będzie właścicielem udziałów Spółki Nabywanej i poza tymi udziałami nie będzie posiadała żadnego istotnego majątku, a Wspólnik będzie właścicielem nowych udziałów Spółki Nabywającej o wartości emisyjnej (rynkowej) analogicznej jak wniesione udziału Spółki Nabywanej.

W związku z powyższym, na pytanie oznaczone numerem 3 należy udzielić odpowiedzi twierdzącej.

Ocena stanowiska

Stanowisko, które przedstawili Państwo we wniosku jest prawidłowe.

Uzasadnienie interpretacji indywidualnej

Zgodnie z art. 12 ust. 4d ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (t. j. Dz. U. z 2022 r. poz. 2587 ze zm., dalej: „ustawa o CIT” lub „updop”):

Jeżeli spółka nabywa od wspólnika innej spółki udziały (akcje) tej innej spółki oraz w zamian za udziały (akcje) tej innej spółki przekazuje jej wspólnikowi własne udziały (akcje) albo w zamian za udziały (akcje) tej innej spółki przekazuje wspólnikowi tej innej spółki własne udziały (akcje) wraz z zapłatą w gotówce w wysokości nie wyższej niż 10% wartości nominalnej własnych udziałów (akcji), a w przypadku braku wartości nominalnej - wartości rynkowej tych udziałów (akcji), oraz jeżeli w wyniku nabycia:

1) spółka nabywająca uzyska bezwzględną większość praw głosu w spółce, której udziały (akcje) są nabywane, albo

2) spółka nabywająca, posiadająca bezwzględną większość praw głosu w spółce, której udziały (akcje) są nabywane, zwiększa ilość udziałów (akcji) w tej spółce

- do przychodów nie zalicza się wartości udziałów (akcji) przekazanych wspólnikowi tej innej spółki oraz wartości udziałów (akcji) nabytych przez spółkę, pod warunkiem że podmioty biorące udział w tej transakcji podlegają w państwie członkowskim Unii Europejskiej lub innym państwie należącym do Europejskiego Obszaru Gospodarczego opodatkowaniu od całości swoich dochodów, bez względu na miejsce ich osiągnięcia (wymiana udziałów).

Jak stanowi art. 12 ust. 11 ustawy o CIT,

Przepis ust. 4d stosuje się, jeżeli:

1) spółka nabywająca oraz spółka, której udziały (akcje) są nabywane, są podmiotami wymienionymi w załączniku nr 3 do ustawy lub są spółkami podlegającymi opodatkowaniu podatkiem dochodowym od całości swoich dochodów, bez względu na miejsce ich osiągania, w innym niż państwo członkowskie Unii Europejskiej państwie należącym do Europejskiego Obszaru Gospodarczego oraz

2) wspólnik jest podatnikiem podatku dochodowego i wnoszone przez niego udziały (akcje) stanowią wkład niepieniężny przeznaczony w całości lub w części na podwyższenie kapitału zakładowego spółki nabywającej, oraz

3) zbywane przez wspólnika udziały (akcje) nie zostały nabyte lub objęte w wyniku innej transakcji wymiany udziałów albo przydzielone wcześniej w wyniku łączenia lub podziału podmiotów, oraz

4) wartość nabywanych przez wspólnika udziałów (akcji) przyjęta dla celów podatkowych jest nie wyższa niż wartość zbywanych przez tego wspólnika udziałów (akcji), jaka byłaby przyjęta dla celów podatkowych, gdyby nie doszło do wymiany udziałów.

Jak wynika z art. 12 ust. 12 updop,

przepis ust. 4d stosuje się również w przypadku, gdy spółka nabywa udziały (akcje) od tego samego wspólnika w ramach więcej niż jednej transakcji w okresie nieprzekraczającym 6 miesięcy liczonych począwszy od miesiąca, w którym nastąpiło pierwsze ich nabycie, jeżeli w wyniku tych transakcji są spełnione warunki określone w tym przepisie.

Zgodnie z art. 12 ust. 13 ustawy o CIT,

przepisów ust. 4 pkt 3e-3h, 12 i pkt 25 lit. b oraz ust. 4d nie stosuje się w przypadkach, gdy głównym lub jednym z głównych celów połączenia spółek, podziału spółek, wymiany udziałów lub wniesienia wkładu niepieniężnego jest uniknięcie lub uchylenie się od opodatkowania.

Treść art. 12 ust. 14 ww. ustawy wskazuje natomiast, że:

jeżeli połączenie spółek, podział spółek, wymiana udziałów lub wniesienie wkładu niepieniężnego nie zostały przeprowadzone z uzasadnionych przyczyn ekonomicznych, dla celów ust. 13 domniemywa się, że głównym lub jednym z głównych celów tych czynności jest uniknięcie lub uchylenie się od opodatkowania.

Zgodnie z art. 12 ust. 1 pkt 8bb updop,

przychodami, z zastrzeżeniem ust. 3 i 4 oraz art. 14, są w szczególności w spółce nabywającej wartość rynkowa udziałów (akcji) przekazanych przez wspólnika tej spółce nabywającej przy wymianie udziałów w części przekraczającej wartość rynkową wydanych w zamian przez tę spółkę udziałów (akcji) wraz z zapłatą w gotówce, ustalona na dzień wymiany udziałów.

Z treści wniosku wynika, że są Państwo spółką z ograniczoną odpowiedzialnością (Spółka Nabywająca, także „Spółka B.”) z siedzibą w Polsce oraz podatnikiem podatku dochodowego od osób prawnych i podlegają nieograniczonemu obowiązkowi podatkowemu w Polsce. Wspólnik będący osobą fizyczną i rezydentem podatkowym w Polsce, posiada 98% udziałów w Spółce B., dających bezwzględną większość głosów na Zgromadzeniu Wspólników. Wspólnik posiada także 98% udziałów w zysku innej spółki z o.o. („Spółki Nabywanej”, także „Spółka C.”), co zapewnia bezwzględną większość na Zgromadzeniu Wspólników. Udziały w Spółce C. Wspólnik objął w zamian za wkład pieniężny. Spółka C. także jest podatnikiem podatku dochodowego od osób prawnych i podlega nieograniczonemu obowiązkowi podatkowemu w Polsce. Planowane jest przeprowadzenie transakcji polegającej na podwyższeniu kapitału zakładowego Spółki B. poprzez utworzenie nowych udziałów, a następnie objęcie tych udziałów przez Wspólnika w zamian za wniesienie do Spółki B. wkładu niepieniężnego w postaci udziałów Spółki C. W wyniku wniesienie wkładu niepieniężnego do Spółki B. uzyska Ona bezwzględną większość głosów na Zgromadzeniu Wspólników Spółki C. Planowana transakcja jest uzasadniona ekonomicznie. Spółka B. ma docelowo pełnić funkcję spółki holdingowej dla tworzącej się aktualnie grupy kapitałowej. Dzięki aportowi poprawi się struktura bilansu Spółki B. poprzez wzrost kapitału własnego, co przyczyni się do zwiększenia jego wiarygodności kredytowej i przełoży korzystnie na możliwość pozyskania w razie potrzeby finansowania na realizację przyszłych inwestycji. W ramach planowanej transakcji Spółka B. nie zapłaci na rzecz Wspólnika żadnej kwoty pieniężnej, w związku z nabyciem jego udziałów. Przyjęta wartość kosztów objęcia udziałów Spółki B., która pozostanie w rachunku podatkowym Wspólnika dla rozliczenia dla celów podatkowych jako koszty uzyskania przychodu z odpłatnego zbycia tych udziałów w przyszłości, nie będzie wyższa niż wartość udziałów w Spółce C., jaka byłaby przyjęta przez Wspólnika do rozliczenia dla celów podatkowych jako koszty zbycia udziałów w tej Spółce, gdyby nie doszło do wymiany udziałów. Chcą Państwo potwierdzić, że opisana transakcja spełni warunki wymiany udziałów w rozumieniu przepisów ustawy o CIT, a także nie spowoduje powstania po stronie Spółki B. żadnego przychodu podlegającego opodatkowaniu.

Norma zawarta w art. 12 ust. 11 pkt 4 cytowanej ustawy odnosi się do relacji tzw. wartości podatkowej udziałów (akcji) nabywanych przez wspólnika do wartości udziałów (akcji) zbywanych przez wspólnika do Spółki Nabywającej w wyniku wymiany udziałów.

Wartość podatkowa udziałów (akcji) to przyjęta przez podatnika wartość kosztów objęcia lub nabycia udziałów (akcji), która pozostaje w rachunku podatkowym podatnika do rozliczenia dla celów podatkowych jako koszty uzyskania przychodu z odpłatnego zbycia tych udziałów (akcji). Wartość podatkowa jest pochodną sposobu objęcia lub nabycia udziałów (akcji).

Wobec tego, Państwa stanowisko w zakresie pytania nr 1 jest prawidłowe.

Spółka Nabywająca i Spółka Nabywana są podmiotami wymienionymi w załączniku nr 3 do ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych. Wspólnik jest podatnikiem podatku dochodowego, a wnoszone przez Niego udziały stanowią wkład niepieniężny przeznaczony w całości lub części na podwyższenie kapitału zakładowego Spółki Nabywającej. Zbywane przez Wspólnika udziały nie zostały nabyte lub objęte w wyniku transakcji wymiany udziałów albo przydzielone w wyniku łączenia lub podziału podmiotów. Wartość nabywanych przez wspólnika akcji przyjęta dla celów podatkowych jest nie wyższa niż wartość zbywanych przez tego wspólnika udziałów (akcji), jaka byłaby przyjęta dla celów podatkowych, gdyby nie doszło do wymiany udziałów. Spółka Nabywająca nabędzie od Wspólnika udziały Spółki Nabywanej i w zamian przekaże Wspólnikowi własne udziały, a w wyniku tego nabycia Spółka Nabywająca uzyska bezwzględną większość praw głosu w Spółce Nabywanej. Transakcja odbędzie się bez dopłat w gotówce, zaś głównym lub jednym z głównych celów opisanej we wniosku transakcji nie jest uniknięcie lub uchylenie się od opodatkowania.

W świetle powyższego należy stwierdzić, że przedstawiona transakcja spełnia wszystkie warunki wskazane w art. 12 ust. 4d i 11 ustawy o CIT w związku z art. 12 ust. 13 updop.

Zatem Państwa stanowisko w zakresie pytania nr 2 jest prawidłowe.

Odnosząc się pytania nr 3 wskazać należy, że wniesienie do spółki z ograniczoną odpowiedzialnością wkładu niepieniężnego w postaci udziałów innej spółki, nie powoduje powstania przychodu podatkowego po stronie spółki otrzymującej, jeżeli zostaną spełnione wszystkie warunki wymiany udziałów określone w art. 12 ust. 4d i 11 ustawy o CIT.

Należy zgodzić się również z Państwa stwierdzeniem, zgodnie z którym w sprawie nie znajdzie zastosowania art. 12 ust. 1 pkt 8bb updop

Skoro, jak zostało wskazane w odpowiedzi na pytanie nr 2, ww. warunki zostaną spełnione, po stronie Spółki Nabywającej nie powstanie przychód podlegający opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób prawnych.

Zatem, Państwa stanowisko w zakresie pytania nr 3 jest prawidłowe.

Dodatkowe informacje

Informacja o zakresie rozstrzygnięcia

Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego, które Państwo przedstawili i stanu prawnego, który obowiązuje w dniu wydania interpretacji.

Interpretacja indywidualna wywołuje skutki prawnopodatkowe tylko wtedy, gdy rzeczywisty stan faktyczny sprawy będącej przedmiotem interpretacji pokrywał się będzie ze stanem faktycznym (opisem zdarzenia przyszłego) podanym przez Państwa w złożonym wniosku. W związku z powyższym, w przypadku zmiany któregokolwiek elementu przedstawionego we wniosku opisu sprawy, udzielona odpowiedź traci swoją aktualność.

Pouczenie o funkcji ochronnej interpretacji

‒  Funkcję ochronną interpretacji indywidualnych określają przepisy art. 14k-14nb ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. – Ordynacja podatkowa (t. j. Dz.U. z 2022 r. poz. 2651 ze zm.). Interpretacja będzie mogła pełnić funkcję ochronną, jeśli: Państwa sytuacja będzie zgodna (tożsama) z opisem stanu faktycznego lub zdarzenia przyszłego i zastosują się Państwo do interpretacji.

‒  Zgodnie z art. 14na § 1 Ordynacji podatkowej:

Przepisów art. 14k-14n Ordynacji podatkowej nie stosuje się, jeśli stan faktyczny lub zdarzenie przyszłe będące przedmiotem interpretacji indywidualnej jest elementem czynności, które są przedmiotem decyzji wydanej:

1)z zastosowaniem art. 119a;

2)w związku z wystąpieniem nadużycia prawa, o którym mowa w art. 5 ust. 5 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług;

3)z zastosowaniem środków ograniczających umowne korzyści.

‒  Zgodnie z art. 14na § 2 Ordynacji podatkowej:

Przepisów art. 14k-14n nie stosuje się, jeżeli korzyść podatkowa, stwierdzona w decyzjach wymienionych w § 1, jest skutkiem zastosowania się do utrwalonej praktyki interpretacyjnej, interpretacji ogólnej lub objaśnień podatkowych.

Pouczenie o prawie do wniesienia skargi na interpretację

Mają Państwo prawo do zaskarżenia tej interpretacji indywidualnej do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego. Zasady zaskarżania interpretacji indywidualnych reguluje ustawa z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi – t. j. Dz.U. z 2022 r. poz. 329 ze zm.; dalej jako „PPSA”).

Skargę do Sądu wnosi się za pośrednictwem Dyrektora KIS (art. 54 § 1 PPSA). Skargę należy wnieść w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia interpretacji indywidualnej (art. 53 § 1 PPSA):

‒  w formie papierowej, w dwóch egzemplarzach (oryginał i odpis) na adres: Krajowa Informacja Skarbowa, ul. Teodora Sixta 17, 43-300 Bielsko-Biała (art. 47 § 1 PPSA), albo

‒  w formie dokumentu elektronicznego, w jednym egzemplarzu (bez odpisu), na adres Elektronicznej Skrzynki Podawczej Krajowej Informacji Skarbowej na platformie ePUAP: /KIS/SkrytkaESP (art. 47 § 3 i art. 54 § 1a PPSA).

Skarga na interpretację indywidualną może opierać się wyłącznie na zarzucie naruszenia przepisów postępowania, dopuszczeniu się błędu wykładni lub niewłaściwej oceny co do zastosowania przepisu prawa materialnego. Sąd jest związany zarzutami skargi oraz powołaną podstawą prawną (art. 57a PPSA).

Podstawa prawna dla wydania interpretacji

Podstawą prawną dla wydania tej interpretacji jest art. 13 § 2a oraz art. 14b § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. – Ordynacja podatkowa (t. j. Dz.U. z 2022 r. poz. 2651 ze zm.).

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00