Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka

Interpretacja indywidualna z dnia 7 lutego 2023 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0112-KDIL3.4012.488.2022.2.LS

Prawo do odliczenia podatku VAT z faktur wystawianych przez trenera sportowego.

Interpretacja indywidualna – stanowisko prawidłowe

Szanowni Państwo,

stwierdzam, że Państwa stanowisko w sprawie oceny skutków podatkowych opisanego stanu faktycznego i zdarzenia przyszłego w podatku od towarów i usług jest prawidłowe.

Zakres wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej

3 grudnia 2022 r. wpłynął Państwa wniosek sygnowany datą 12 kwietnia 2022 r. o wydanie interpretacji indywidualnej, który dotyczy podatku od towarów i usług w zakresie prawa do odliczenia podatku VAT z faktur wystawianych przez trenera sportowego.

Uzupełnili go Państwo – w odpowiedzi na wezwanie – pismem z 3 lutego 2023 r. (wpływ 3 lutego 2023 r.).

Treść wniosku jest następująca:

Opis stanu faktycznego i zdarzenia przyszłego

(…) Sp. z o.o. (dalej: „Podatnik”, „Spółka”, „Wnioskodawca”) jest zarejestrowanym podatnikiem VAT czynnym polskiego podatku od towarów i usług.

Spółka prowadzi działalność gospodarczą w branży informatycznej, zajmując się przede wszystkim rozwojem produktów dotyczących działalności marketingowej i reklamowej w Internecie (np. tworzy narzędzia do śledzenia ruchu internetowego oraz doboru odpowiedniej reklamy kontekstowej).

Przeważającym przedmiotem działalności gospodarczej Spółki jako przedsiębiorcy oraz podatnika VAT jest (wg PKD) 73.12.C – pośrednictwo w sprzedaży miejsca na cele reklamowe w mediach elektronicznych (Internet).

Pracownikami Spółki są zatem w przeważającej mierze informatycy/programiści. Pracownicy branży informatycznej, w tym również pracownicy Wnioskodawcy, są narażeni na szereg niekorzystnych dla zdrowia czynników związanych z wielogodzinną pracą biurową przed monitorami komputerowymi bez zmiany pozycji ciała.

Branża ta jest szczególnie narażona na schorzenia związane z układem krążenia, wadami postawy (w tym schorzeniami kręgosłupa), znaczącym pogorszeniem się wzroku, jak również na wysoki poziom stresu związany z pracą pod presją czasu (w związku z terminami narzuconymi przez klientów odnośnie realizacji zamówionych projektów), mocna konkurencja w branży informatycznej/reklamowej etc.

Powyższe czynniki mają bezpośredni wpływ na zdrowie zarówno fizyczne jak i psychiczne pracowników, co z kolei przekłada się na spadek ich kreatywności, produktywności, wydajności w pracy, a tym samym pogarsza ich zdolność – z punktu widzenia Spółki jako pracodawcy – do świadczenia ww. usług, będących zasadniczym przedmiotem działalności Podatnika.

Dlatego też Spółka, w ramach propagowania zdrowego stylu życia i dbałości o kulturę fizyczną osób w niej zatrudnionych, wdrożyła dla swoich pracowników szereg programów, mających na celu ich aktywizację fizyczną, obniżenie poziomu stresu, zachowanie dobrego stanu zdrowia – zarówno fizycznego jak i psychicznego.

Działania te – będące w istocie świadczeniami ze stosunku pracy lub pokrewnego – z perspektywy Spółki służą także utrzymaniu pracowników w odpowiedniej kondycji psychofizycznej, co przekłada się na ich lepszą wydajność w pracy, zmniejszoną podatność na wszelkiego rodzaju choroby oraz stres.

Innymi słowy programy wdrożone przez Spółkę służą zarówno samym pracownikom, jak również w sposób pośredni pracodawcy – zmniejszają ryzyko spadku kreatywności, produktywności, wydajności w pracy, a tym samym polepszają zdolność pracowników do świadczenia ww. usług, będących zasadniczym przedmiotem działalności Podatnika.

Jedną z wielu inicjatyw wdrożonych przez (…) w powyższym zakresie jest zatrudnienie przez nią trenera sportowego, który pełni zasadniczo dwojaką funkcję/rolę:

a)opiekuje się i trenuje drużynę piłkarską (…), która to drużyna bierze udział w (…) (opłacane członkostwo) – celem jest zarówno utrzymanie pracowników w dobrej kondycji psychofizycznej (argumenty jak powyżej), jak też ma to cel marketingowy (tudzież promocyjny/reklamowy) dla Spółki i jej rozpoznawalności na rynku;

b)opiekuje się pracownikami i sprzętem na firmowej siłowni (…), która wraz z wyposażeniem (urządzeniami do ćwiczeń) została udostępniona pracownikom w godzinach pracy w celach, jak powyżej, tj. ma zapobiec spadkowi kreatywności, produktywności i wydajności pracowników i korzystnie wpłynąć na ich zdolność w pracy.

Pracownicy mogą korzystać z siłowni w każdej chwili, zwłaszcza w przypadkach spadku wydajności w pracy, wywołanego opisanymi powyżej niekorzystnymi czynnikami (np. stresem). Korzystanie z tego pomieszczenia jest całkowicie dobrowolne i odbywa się w miarę potrzeb indywidualnych pracowników. Każdy pracownik jest obowiązany korzystać z siłowni w zakresie umożliwiającym wykonanie powierzonych mu zadań, a czas pracy nie może przekroczyć wymiaru, o którym mowa w obowiązującym w Spółce regulaminie pracy.

Spółka nie monitoruje w żaden sposób, którzy pracownicy skorzystali z siłowni, czy w ogóle z niego skorzystali, jak często to robią, względnie jak długo tam przebywają. Trudno zresztą byłoby wyobrazić sobie takiego pracodawcę, który by w ten sposób monitorował (kontrolował, czy wręcz nadzorował) swoich podwładnych.

Ostatecznie pracownicy i tak są rozliczani z efektów swojej pracy (np. na podstawie zakończonych z sukcesem projektów), a nie z liczby godzin w niej spędzonych.

Na siłowni jest obecny ww. opiekun/trener, który przez kilka godzin w tygodniu ma czuwać nad bezpiecznym korzystaniem przez pracowników z dostępnych tam urządzeń. Jest to ta sama osoba, która trenuje drużynę piłkarską celem udziału w (…).

W Państwa ocenie pracownik utrzymujący dobrą kondycję fizyczną jest bardziej wydajny, pracuje szybciej, popełnia mniej błędów (albo w ogóle ich nie popełnia), jest potencjalnie mniej konfliktowy, ma lepszy kontakt z zespołem. Zatem kadra zarządzająca Spółki uznała ww. wydatki na trenera (drużyna piłkarska, siłownia) za w pełni uzasadnione, wpisujące się ponadto w filozofię propagowania zdrowego stylu życia (zarówno w kontekście zdrowia fizycznego jak i psychicznego).

Dodać należy, iż z punktu widzenia podatku dochodowego od osób prawnych wydatki te (wraz z wieloma innymi świadczeniami na rzecz pracowników) traktowane są jako koszty pracownicze i stanowią koszty uzyskania przychodów Spółki.

Ww. trener prowadzi działalność gospodarczą w rozumieniu art. 15 ust. 2 ustawy o PTU i jest zarejestrowanym podatnikiem VAT czynnym (art. 15 ust. 1, art. 96 ust. 1 i nast. cyt. ustawy).

Z tytułu świadczonych przez siebie dla Spółki usług trener wystawia co miesiąc fakturę VAT.

Spółka jako podatnik VAT czynny, jak do tej pory, nie korzystała z prawa do odliczenia VAT naliczonego z faktur od ww. trenera na podstawie art. 86 ust. 1 w zw. z art. 86 ust. 2 pkt 1) lit. a) ustawy o PTU – ani z tytułu opieki/trenowania drużyny piłkarskiej Spółki na potrzeby udziału w (…), ani z tytułu opieki nad pracownikami na firmowej siłowni.

Z jednym wyjątkiem: od listopada 2020 r. do lipca 2021 r. szkolenia pracowników odbywały się online, ponieważ siłownia firmowa, z uwagi na zagrożenie epidemiologiczne, była zamknięta. W tym czasie Spółka odliczała VAT naliczony z faktur za te szkolenia.

Kwestia ta jest właśnie przedmiotem niniejszego wniosku o interpretację indywidualną. Wniosek dotyczy zarówno zaistniałego stanu faktycznego jak i zdarzenia przyszłego.

Pytania

1)Czy przysługuje Państwu prawo do obniżenia kwoty VAT należnego o kwotę VAT naliczonego, wynikającego z faktur wystawianych przez ww. trenera sportowego w zakresie świadczonych przez niego dla Spółki usług opieki/trenowania drużyny piłkarskiej celem udziału w rozgrywkach (…), na podstawie art. 86 ust. 1 w zw. z art. 86 ust. 2 pkt 1) lit. a) ustawy o PTU?

2)Czy przysługuje Państwu prawo do obniżenia kwoty VAT należnego o kwotę VAT naliczonego, wynikającego z faktur wystawianych przez ww. trenera sportowego w zakresie świadczonych przez niego dla Spółki usług ćwiczenia/opieki nad pracownikami Spółki korzystającymi z firmowej siłowni w czasie pracy (w tym od ww. szkoleń online), na podstawie art. 86 ust. 1 w zw. z art. 86 ust. 2 pkt 1) lit. a) ustawy o PTU?

Państwa stanowisko w sprawie

Ad 1)

Państwa zdaniem, przysługuje Państwu (jako Podatnikowi) prawo do obniżenia kwoty VAT należnego o kwotę VAT naliczonego, wynikającego z faktur wystawianych przez ww. trenera sportowego w zakresie świadczonych przez niego dla Spółki usług opieki/trenowania drużyny piłkarskiej celem udziału w rozgrywkach (…), na podstawie art. 86 ust. 1 w zw. z art. 86 ust. 2 pkt 1) lit. a) ustawy o PTU.

Ww. usługi trenera mają pośredni związek z czynnościami opodatkowanymi (tj. świadczonymi przez Spółkę usługami pośrednictwa w sprzedaży miejsca na cele reklamowe w mediach elektronicznych), a to poprzez poprawę stanu zdrowia psychofizycznego pracowników i ich zdolności do świadczenia pracy na rzecz Spółki jako pracodawcy, a ponadto udział drużyny piłkarskiej w (…) ma charakter marketingowo-reklamowy i zwiększa rozpoznawalność Spółki na rynku.

Ad 2)

Państwa zdaniem, przysługuje Państwu (jako Podatnikowi) prawo do obniżenia kwoty VAT należnego o kwotę VAT naliczonego, wynikającego z faktur wystawianych przez ww. trenera sportowego w zakresie świadczonych przez niego na rzecz Spółki usług ćwiczenia/opieki nad pracownikami Spółki korzystającymi z firmowej siłowni w czasie pracy (w tym od ww. szkoleń online), na podstawie art. 86 ust. 1 w zw. z art. 86 ust. 2 pkt 1) lit. a) ustawy o PTU.

Ww. usługi trenera mają pośredni związek z czynnościami opodatkowanymi (tj. świadczonymi przez Spółkę usługami pośrednictwa w sprzedaży miejsca na cele reklamowe w mediach elektronicznych), a to poprzez poprawę stanu zdrowia psychofizycznego pracowników i ich zdolności do świadczenia pracy na rzecz Spółki jako pracodawcy, w czasie i miejscu ich pracy. Może mieć to wpływ na czynności opodatkowane Spółki (zwiększenie sprzedaży opodatkowanej).

Uzasadnienie stanowiska

Uwagi wstępne – przepisy, doktryna, orzecznictwo

Stosownie do art. 86 ust. 1 ustawy o PTU:

W zakresie, w jakim towary i usługi są wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych, podatnikowi, o którym mowa w art. 15, przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego, z zastrzeżeniem art. 114, art. 119 ust. 4, art. 120 ust. 17 i 19 oraz art. 124.

Natomiast zgodnie z art. 86 ust. 2 pkt 1):

Kwotę podatku naliczonego stanowi:

1)suma kwot podatku wynikających z faktur otrzymanych przez podatnika z tytułu:

a)nabycia towarów i usług,

b)dokonania całości lub części zapłaty przed nabyciem towaru lub wykonaniem usługi.

W opisanym powyżej stanie faktycznym/zdarzeniu przyszłym nie powinno ulegać wątpliwości, iż Wnioskodawca jest podatnikiem w rozumieniu art. 15 ustawy o PTU, na dodatek zarejestrowanym podatnikiem VAT czynnym. Spółka prowadzi działalność gospodarczą w zakresie (wg PKD) 73.12.C – pośrednictwa w sprzedaży miejsca na cele reklamowe w mediach elektronicznych (Internet). Świadczy zatem usługi opodatkowane VAT, w tym głównie usługi elektroniczne. Wnioskodawca nabywa też usługi od trenera sportowego na cele związane ze świadczeniami na rzecz pracowników. Trener ów prowadzi działalność gospodarczą, jest zarejestrowanym podatnikiem VAT czynnym oraz wystawia faktury VAT z tytułu świadczonych na rzecz Spółki usług, zasadniczo dwojakiego rodzaju:

·w zakresie świadczonych przez niego dla Spółki usług opieki/trenowania drużyny piłkarskiej (składającej się z pracowników Spółki) celem udziału w rozgrywkach (…);

·w zakresie świadczonych przez niego dla Spółki usług ćwiczenia/opieki nad pracownikami Spółki korzystającymi z firmowej siłowni w czasie pracy.

Kwestią stanowiącą przedmiot niniejszego wniosku o interpretację indywidualną jest zagadnienie, czy można nabywane od ww. trenera usługi (opisane powyżej) uznać za mające związek – oczywiście pośredni – z czynnościami opodatkowanymi wykonywanymi przez Spółkę – Podatnika.

Jak podkreśla się w doktrynie prawa podatkowego:

„Prawo do odliczenia podatku naliczonego jest podstawową cechą podatku od wartości dodanej. Zapewnia ono bowiem neutralność tego podatku dla podatników VAT, przy jednoczesnym faktycznym opodatkowaniu konsumpcji. Ma ono zapewniać, że podatek płacony przez podatnika VAT przy nabyciu towarów i usług wykorzystywanych w działalności opodatkowanej nie będzie stanowił dla niego faktycznego kosztu (obciążenia finansowego). Stąd też możliwość odliczenia podatku naliczonego nie stanowi żadnego przywileju dla podatnika, lecz jest jego fundamentalnym i podstawowym uprawnieniem, wynikającym z samej konstrukcji podatku od towarów i usług jako podatku od wartości dodanej. Takie rozumienie prawa do odliczenia podatku naliczonego jest bardzo istotną wytyczną przy wykładni dyrektyw VAT w orzecznictwie ETS” (komentarz do art. 86 ustawy o PTU w: Bartosiewicz Adam, VAT – Komentarz, wyd. XV, WKP 2021).

Istotny jest jednak związek podatku naliczonego ze sprzedażą opodatkowaną. Związek ten może mieć charakter bezpośredni albo pośredni. W obecnym profilu działalności gospodarczej Spółki związek ten będzie miał – co do zasady – charakter pośredni (z wyj. np. zakupu oprogramowania).

„Wydaje się, że do problematyki związku pomiędzy podatkiem naliczonym a czynnościami opodatkowanymi należy podchodzić racjonalnie, a przez analogie – odnieść tutaj część dorobku doktryny podatkowej w zakresie potrącalności kosztów uzyskania przychodu w podatkach dochodowych, w części dotyczącej »celowości« poniesienia kosztów. Co do zasady więc odliczeniu powinien podlegać taki podatek naliczony, który zawarty jest w cenie towarów i usług nabytych w celu wykonywania czynności opodatkowanych. Należy również przyjąć, że nie można absolutyzować wymogu istnienia bezpośredniego związku jako warunku odliczenia podatku naliczonego. W niektórych przypadkach bowiem związek tego rodzaju nie występuje, chociaż nabyte towary i usługi niewątpliwie służą wyłącznie czynnościom opodatkowanym. Przykładowo, w przypadku prowadzenia przez podatnika działalności wyłącznie opodatkowanej nie występuje żaden bezpośredni związek między np. usługą sprzątania biura czy też środkami czystości zakupionymi w celu jego posprzątania a wykonywaniem konkretnej czynności opodatkowanej. Niezaprzeczalnie jednak w dłuższej perspektywie czasowej posprzątanie biura związane jest z prowadzeniem działalności opodatkowanej. W związku z tym podatnikowi niewątpliwie przysługuje prawo do odliczenia podatku naliczonego przy zakupie usługi sprzątania czy też środków czystości(towarów), chociaż nie występuje żaden bezpośredni związek miedzy tym podatkiem (usługami czy też towarami, w których cenie zawarty był podatek naliczony) a konkretnymi czynnościami opodatkowanymi wykonywanymi przez podatnika.

Z tego też względu należy uznać, że podatek naliczony od zakupów w ramach wszelkiego rodzaju działań marketingowych podlega odliczeniu od podatku naliczonego. Jak słusznie zauważył NSA w wyroku z 13 listopada 2013 r. (I FSK 1606/12, LEX nr 1385954), dotyczy to również podatku od wydatków poniesionych na organizacje konkursu przeprowadzonego w ramach ogólnej strategii firmy działającej w zgodzie z doktryną społecznej odpowiedzialności biznesu (CSR) (komentarz do art. 86 ustawy o PTU w: Bartosiewicz Adam, VAT – Komentarz, wyd. XV, WKP 2021).

Drużyna piłkarska – trener

Państwa zdaniem, przysługuje Państwu (jako Podatnikowi) prawo do obniżenia kwoty VAT należnego o kwotę VAT naliczonego, wynikającego z faktur wystawianych przez ww. trenera sportowego w zakresie świadczonych przez niego dla Spółki usług opieki/trenowania drużyny piłkarskiej celem udziału w rozgrywkach (…), na podstawie art. 86 ust. 1 w zw. z art. 86 ust. 2 pkt 1) lit. a) ustawy o PTU.

Ww. usługi trenera mają pośredni związek z czynnościami opodatkowanymi (tj. świadczonymi przez Spółkę usługami pośrednictwa w sprzedaży miejsca na cele reklamowe w mediach elektronicznych), a to poprzez (w szczególności):

-poprawę stanu zdrowia psychofizycznego pracowników i ich zdolności do świadczenia pracy na rzecz Spółki jako pracodawcy;

-zmniejszają one ryzyko spadku kreatywności, produktywności, wydajności w pracy, a tym samym polepszają zdolność pracowników do świadczenia ww. usług, będących zasadniczym przedmiotem działalności Podatnika;

-potencjalnie, tym samym, mogą się przyczynić pozytywnie do zwiększenia sprzedaży opodatkowanej przez Spółkę, której głównym kapitałem są pracownicy;

-ponadto udział drużyny piłkarskiej Spółki w (…) ma charakter marketingowo-reklamowy i zwiększa rozpoznawalność Spółki na rynku.

Jak już była o tym mowa powyżej, w doktrynie oraz orzecznictwie prawa podatkowego dotyczącym podatku od towarów i usług przyjmuje się, iż podatnikom przysługuje prawo do odliczenia VAT naliczonego od wydatków na cele marketingowe, reklamowe, czy też związane z tzw. doktryną społecznej odpowiedzialności biznesu (CSR).

Tym samym Spółce powinno przysługiwać prawo do obniżenia kwoty VAT należnego o kwotę VAT naliczonego, wynikającego z faktur wystawianych przez ww. trenera sportowego w zakresie świadczonych przez niego dla Spółki usług opieki/trenowania drużyny piłkarskiej celem udziału w rozgrywkach tzw. (…).

Siłownia firmowa – trener

Państwa zdaniem, przysługuje Państwu (jako Podatnikowi) również prawo do obniżenia kwoty VAT należnego o kwotę VAT naliczonego, wynikającego z faktur wystawianych przez ww. trenera sportowego w zakresie świadczonych przez niego na rzecz Spółki usług ćwiczenia/opieki nad pracownikami Spółki korzystającymi z firmowej siłowni w czasie pracy (w tym od ww. szkoleń online), na podstawie art. 86 ust. 1 w zw. z art. 86 ust. 2 pkt 1) lit. a) ustawy o PTU.

Ww. usługi trenera mają pośredni związek z czynnościami opodatkowanymi (tj. świadczonymi przez Spółkę usługami pośrednictwa w sprzedaży miejsca na cele reklamowe w mediach elektronicznych), a to poprzez (w szczególności):

-poprawę stanu zdrowia psychofizycznego pracowników i ich zdolności do świadczenia pracy na rzecz Spółki jako pracodawcy, w czasie i miejscu ich pracy;

-zmniejszają one ryzyko spadku kreatywności, produktywności, wydajności w pracy, a tym samym polepszają zdolność pracowników do świadczenia ww. usług, będących zasadniczym przedmiotem działalności Podatnika;

-potencjalnie, tym samym, mogą się przyczynić pozytywnie do zwiększenia sprzedaży opodatkowanej przez Spółkę, której głównym kapitałem są pracownicy.

Pomimo iż nie są to wydatki na cele marketingowe, reklamowe, czy też związane z doktryną społecznej odpowiedzialności biznesu, to są to wydatki poniesione na cele pracownicze, a tym samym – Państwa zdaniem – mają pośredni związek z czynnościami opodatkowanymi (świadczonymi przez Spółkę usługami, które ci pracownicy w jej imieniu i na jej rzecz wykonują).

Ocena stanowiska

Stanowisko, które przedstawili Państwo we wniosku jest prawidłowe.

Uzasadnienie interpretacji indywidualnej

Podstawowe zasady dotyczące odliczania podatku naliczonego zostały sformułowane w art. 86 ust. 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (t. j. Dz. U. z 2022 r. poz. 931 ze zm.), zwanej dalej ustawą.

W myśl art. 86 ust. 1:

W zakresie, w jakim towary i usługi są wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych, podatnikowi, o którym mowa w art. 15, przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego, z zastrzeżeniem art. 114, art. 119 ust. 4, art. 120 ust. 17 i 19 oraz art. 124.

Stosownie do art. 86 ust. 2 pkt 1 ustawy:

Kwotę podatku naliczonego stanowi suma kwot podatku wynikających z faktur otrzymanych przez podatnika z tytułu:

a) nabycia towarów i usług,

b) dokonania całości lub części zapłaty przed nabyciem towaru lub wykonaniem usługi.

Z cytowanych wyżej przepisów wynika, że prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego przysługuje wówczas, gdy zostaną spełnione określone warunki, tzn. odliczenia tego dokonuje zarejestrowany, czynny podatnik podatku od towarów i usług oraz gdy towary i usługi, z których nabyciem podatek został naliczony, są wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych, tzn. takich, których następstwem jest określenie podatku należnego (powstanie zobowiązania podatkowego).

Przedstawiona wyżej zasada wyklucza zatem możliwość dokonania obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego związanego z towarami i usługami, które nie są wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych, czyli w przypadku ich wykorzystania do czynności zwolnionych od podatku VAT oraz niepodlegających temu podatkowi.

Należy zauważyć, że formułując w art. 86 ust. 1 ustawy, warunek związku ze sprzedażą opodatkowaną, ustawodawca nie uzależnia prawa do odliczenia od związku zakupu z obecnie wykonywanymi czynnościami opodatkowanymi. Wystarczającym jest, że z okoliczności towarzyszących nabyciu towarów lub usług przy uwzględnieniu rodzaju prowadzonej przez podatnika działalności gospodarczej wynika, że zakupy te dokonane są w celu ich wykorzystania w ramach jego działalności opodatkowanej.

Podkreślić należy, że ustawodawca przyznał podatnikowi prawo do odliczenia podatku naliczonego w całości lub w części, pod warunkiem spełnienia przez niego zarówno przesłanek pozytywnych, wynikających z art. 86 ust. 1 ustawy oraz niezaistnienia przesłanek negatywnych, określonych w art. 88 ustawy. Przepis ten określa listę wyjątków, które pozbawiają podatnika prawa do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego.

W świetle art. 88 ust. 3a pkt 2 ustawy:

Nie stanowią podstawy do obniżenia podatku należnego oraz zwrotu różnicy podatku lub zwrotu podatku naliczonego faktury i dokumenty celne w przypadku gdy transakcja udokumentowana fakturą nie podlega opodatkowaniu albo jest zwolniona od podatku

Zgodnie z art. 15 ust. 1 ustawy o podatku od towarów i usług:

Podatnikami są osoby prawne, jednostki organizacyjne niemające osobowości prawnej oraz osoby fizyczne, wykonujące samodzielnie działalność gospodarczą, o której mowa w ust. 2, bez względu na cel lub rezultat takiej działalności.

Według art. 15 ust. 2 ustawy:

Działalność gospodarcza obejmuje wszelką działalność producentów, handlowców lub usługodawców, w tym podmiotów pozyskujących zasoby naturalne oraz rolników, a także działalność osób wykonujących wolne zawody. Działalność gospodarcza obejmuje w szczególności czynności polegające na wykorzystywaniu towarów lub wartości niematerialnych i prawnych w sposób ciągły dla celów zarobkowych.

Treść powołanych przepisów ustawy wskazuje, że za podatnika podatku VAT będzie uznany tylko taki podmiot, który dokonuje czynności zmierzających do wykorzystania nabytych towarów i usług do celów działalności gospodarczej.

Zatem odliczyć można w całości podatek naliczony, który jest związany z transakcjami opodatkowanymi podatnika. Wskazana zasada wyłącza jednocześnie możliwość dokonywania odliczeń podatku naliczonego przy nabyciu towarów i usług, które nie są w ogóle wykorzystywane do czynności opodatkowanych, czyli w przypadku dostawy towarów lub świadczenia usług zwolnionych od podatku oraz niepodlegających temu podatkowi.

Podatnik w momencie nabycia towarów lub usług powinien dokonać ich kwalifikacji do określonych rodzajów sprzedaży, z którymi zakupy te są związane. Najistotniejszym warunkiem, umożliwiającym podatnikowi skorzystanie z prawa do odliczenia podatku naliczonego, jest związek zakupów z wykonywanymi czynnościami opodatkowanymi.

Zaznaczyć jednak należy, że ustawodawca nie precyzuje w jakim zakresie i w jaki sposób towary i usługi muszą być wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych, aby pozwoliło to podatnikowi na odliczenie podatku naliczonego. Związek ten może być bezpośredni lub pośredni.

O związku bezpośrednim dokonywanych zakupów z działalnością podatnika można mówić wówczas, gdy nabywane towary służą, np. dalszej odsprzedaży (towary handlowe) lub też nabywane towary i usługi są niezbędne do wytworzenia towarów lub usług będących przedmiotem dostawy. Bezpośrednio wiążą się więc z czynnościami opodatkowanymi wykonywanymi przez podatnika.

Natomiast o pośrednim związku nabywanych towarów i usług z działalnością przedsiębiorcy można mówić wówczas, gdy ponoszone wydatki wiążą się z całokształtem funkcjonowania przedsiębiorstwa – mają pośredni związek z działalnością gospodarczą, a tym samym z osiąganym przez podatnika obrotem opodatkowanym. Aby jednak można było wskazać, że określone zakupy mają chociażby pośredni związek z działalnością podmiotu, istnieć musi związek przyczynowo-skutkowy pomiędzy dokonanymi zakupami towarów i usług, a powstaniem obrotu. O pośrednim związku dokonanych zakupów z działalnością podatnika można mówić wówczas, gdy zakup towarów i usług nie przyczynia się bezpośrednio do uzyskania obrotu przez podatnika, np. przez ich odsprzedaż, lecz przez wpływ na ogólne funkcjonowanie przedsiębiorstwa jako całości, przyczynia się do generowania przez podmiot obrotu.

W prawie zarówno europejskim, jak i krajowym, zasada potrąceń podatku naliczonego stanowi wprost o związku podatku naliczonego ze sprzedażą opodatkowaną. Zgodnie z nią, w stopniu, w jakim nabywane towary i usługi są wykorzystywane do celów transakcji opodatkowanych, podatnik jest uprawniony do odliczenia podatku naliczonego od nabywanych towarów i usług od podatku należnego. Innymi słowy, jeżeli nabywane towary lub usługi są przeznaczone do transakcji opodatkowanych, podatnik będzie mieć prawo do odliczeń z podatku należnego do zapłaty.

Zatem niezbędnym warunkiem odliczenia VAT jest istnienie bezspornego związku pomiędzy zakupami a konkretną transakcją opodatkowaną. Prawo do odliczenia podatku naliczonego powinno przysługiwać podatnikowi w takim zakresie, w jakim działalność podatnika daje to prawo. Aby odliczenie podatku było dopuszczalne, transakcje powodujące naliczenie podatku winny pozostawać w ścisłym związku z transakcjami, które rodzą prawo do odliczenia. W ten sposób prawo do odliczenia podatku VAT naliczonego przy nabyciu towarów i usług zakłada, że poczynione wydatki stanowią element cenotwórczy transakcji obciążonych podatkiem należnym, rodzącym prawo do jego odliczenia.

Państwa wątpliwości w analizowanej sprawie dotyczą wskazania, czy przysługuje Państwu prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego, wynikającego z faktur wystawianych przez ww. trenera sportowego w zakresie świadczonych przez niego dla Spółki usług opieki/trenowania drużyny piłkarskiej celem udziału w rozgrywkach (…) oraz w zakresie świadczonych przez niego dla Spółki usług ćwiczenia/opieki nad pracownikami Spółki korzystającymi z firmowej siłowni w czasie pracy (w tym od szkoleń online).

Jak wskazano wyżej, dla realizacji prawa do odliczenia podatku naliczonego niezbędne jest istnienie związku między dokonywanymi zakupami towarów i usług a prowadzoną działalnością. Przy czym związek dokonywanych zakupów z działalnością gospodarczą może mieć charakter pośredni lub bezpośredni. O bezpośrednim związku dokonywanych zakupów z działalnością można mówić wówczas, gdy nabywane towary służą np. dalszej odsprzedaży – towary handlowe lub też nabywane towary i usługi są niezbędne do wytworzenia towarów będących przedmiotem dostawy, czy też niezbędne do świadczenia usług; bezpośrednio więc wiążą się z wykonywanymi czynnościami opodatkowanymi. Natomiast o pośrednim związku nabywanych towarów i usług z działalnością można mówić wówczas, gdy ponoszone wydatki wiążą się z całokształtem funkcjonowania firmy; mają pośredni związek z działalnością gospodarczą, a tym samym osiąganymi przychodami.

Jak wynika z opisu sprawy, są Państwo czynnym zarejestrowanym podatnikiem podatku VAT. Spółka, w ramach propagowania zdrowego stylu życia i dbałości o kulturę fizyczną osób w niej zatrudnionych, wdrożyła dla swoich pracowników szereg programów (m.in. podjęła współpracę z trenerem sportowym), mających na celu ich aktywizację fizyczną, obniżenie poziomu stresu, zachowanie dobrego stanu zdrowia – zarówno fizycznego jak i psychicznego. Działania te z perspektywy Spółki służą także utrzymaniu pracowników w odpowiedniej kondycji psychofizycznej, co przekłada się na ich lepszą wydajność w pracy, zmniejszoną podatność na wszelkiego rodzaju choroby oraz stres. Innymi słowy programy wdrożone przez Spółkę służą zarówno samym pracownikom, jak również w sposób pośredni pracodawcy – zmniejszają ryzyko spadku kreatywności, produktywności, wydajności w pracy, a tym samym polepszają zdolność pracowników do świadczenia usług, będących zasadniczym przedmiotem działalności Podatnika.

Trener sportowy opiekuje się i trenuje drużynę piłkarską (…), która to drużyna bierze udział w (…) – celem jest zarówno utrzymanie pracowników w dobrej kondycji psychofizycznej, jak też ma to cel marketingowy (tudzież promocyjny/reklamowy) dla Spółki i jej rozpoznawalności na rynku. Dodatkowo trener opiekuje się pracownikami i sprzętem na firmowej siłowni (…), która wraz z wyposażeniem (urządzeniami do ćwiczeń) została udostępniona pracownikom w godzinach pracy, tj. ma zapobiec spadkowi kreatywności, produktywności i wydajności pracowników i korzystnie wpłynąć na ich zdolność w pracy. Pracownicy mogą korzystać z siłowni w każdej chwili, zwłaszcza w przypadkach spadku wydajności w pracy, wywołanego opisanymi powyżej niekorzystnymi czynnikami (np. stresem). Korzystanie z tego pomieszczenia jest całkowicie dobrowolne i odbywa się w miarę potrzeb indywidualnych pracowników. Na siłowni jest obecny ww. opiekun/trener, który przez kilka godzin w tygodniu ma czuwać nad bezpiecznym korzystaniem przez pracowników z dostępnych tam urządzeń. W Państwa ocenie pracownik utrzymujący dobrą kondycję fizyczną jest bardziej wydajny, pracuje szybciej, popełnia mniej błędów (albo w ogóle ich nie popełnia), jest potencjalnie mniej konfliktowy, ma lepszy kontakt z zespołem.

W związku z powyższym, należy się z Państwem zgodzić, że współpraca z trenerem ma pośredni związek z czynnościami opodatkowanymi (tj. świadczonymi przez Spółkę usługami pośrednictwa w sprzedaży miejsca na cele reklamowe w mediach elektronicznych). Praca trenera jako opiekuna drużyny piłkarskiej wpływa na poprawę stanu zdrowia psychofizycznego pracowników i ich zdolności do świadczenia pracy na rzecz Spółki jako pracodawcy, a ponadto udział drużyny piłkarskiej w (…) ma charakter marketingowo-reklamowy i zwiększa rozpoznawalność Spółki na rynku. Dodatkowo trenowanie Państwa pracowników wpływa na ich integracje, co niewątpliwie przekłada się na zwiększenie efektywności ich pracy i zaangażowania. Natomiast obecność trenera na siłowni dostępnej w godzinach pracy, obok poprawy stanu zdrowia psychofizycznego pracowników również integruje ich ze Spółką, a także przekłada się to na ich motywowanie, a tym samym zwiększenie efektywności pracy.

W konsekwencji powyższe wydatki należy uznać za pośrednio związane z osiąganą sprzedażą opodatkowaną, a tym samym dające prawo do odliczenia podatku naliczonego.

Podsumowując, przysługuje/będzie Państwu przysługiwać prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego wynikającego z faktur wystawianych przez trenera sportowego w zakresie świadczonych przez niego dla Spółki usług opieki/trenowania drużyny piłkarskiej celem udziału w rozgrywkach (…) oraz w zakresie świadczonych przez niego dla Spółki usług ćwiczenia/opieki nad pracownikami Spółki korzystającymi z firmowej siłowni w czasie pracy (w tym od szkoleń online), pod warunkiem niezaistnienia przesłanek negatywnych wymienionych w art. 88 ustawy.

Tym samym, Państwa stanowisko uznano za prawidłowe.

Dodatkowe informacje

Informacja o zakresie rozstrzygnięcia

Interpretacja dotyczy:

·stanu faktycznego, który Państwo przedstawili i stanu prawnego, który obowiązywał w dacie zaistnienia zdarzenia

·zdarzenia przyszłego, które Państwo przedstawili i stanu prawnego, który obowiązuje w dniu wydania interpretacji.

Należy zauważyć, że zgodnie z art. 14b § 3 Ordynacji podatkowej, składający wniosek o wydanie interpretacji indywidualnej obowiązany jest do wyczerpującego przedstawienia zaistniałego stanu faktycznego albo zdarzenia przyszłego. Organ jest ściśle związany przedstawionym we wniosku stanem faktycznym (opisem zdarzenia przyszłego). Zainteresowany ponosi ryzyko związane z ewentualnym błędnym lub nieprecyzyjnym przedstawieniem we wniosku opisu stanu faktycznego (zdarzenia przyszłego). Interpretacja indywidualna wywołuje skutki prawnopodatkowe tylko wtedy, gdy rzeczywisty stan faktyczny sprawy będącej przedmiotem interpretacji pokrywał się będzie z opisem stanu faktycznego podanym przez Wnioskodawcę w złożonym wniosku. W związku z powyższym, w przypadku zmiany któregokolwiek elementu przedstawionego we wniosku opisu sprawy, udzielona odpowiedź traci swą aktualność.

Zwrócić należy uwagę, że wydana interpretacja dotyczy tylko sprawy będącej przedmiotem wniosku (zapytania) Zainteresowanego. Inne kwestie wynikające z własnego stanowiska lub opisu sprawy, które nie zostały objęte pytaniem, nie mogą być – zgodnie z art. 14b § 1 Ordynacji podatkowej – w wydanej interpretacji rozpatrzone.

Pouczenie o funkcji ochronnej interpretacji

·Funkcję ochronną interpretacji indywidualnych określają przepisy art. 14k-14nb ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. – Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2022 r. poz. 2651 ze zm.). Interpretacja będzie mogła pełnić funkcję ochronną, jeśli: Państwa sytuacja będzie zgodna (tożsama) z opisem stanu faktycznego lub zdarzenia przyszłego i zastosują się Państwo do interpretacji.

·Zgodnie z art. 14na § 1 Ordynacji podatkowej:

Przepisów art. 14k-14n Ordynacji podatkowej nie stosuje się, jeśli stan faktyczny lub zdarzenie przyszłe będące przedmiotem interpretacji indywidualnej jest elementem czynności, które są przedmiotem decyzji wydanej:

1)z zastosowaniem art. 119a;

2)w związku z wystąpieniem nadużycia prawa, o którym mowa w art. 5 ust. 5 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług;

3)z zastosowaniem środków ograniczających umowne korzyści.

·Zgodnie z art. 14na § 2 Ordynacji podatkowej:

Przepisów art. 14k-14n nie stosuje się, jeżeli korzyść podatkowa, stwierdzona w decyzjach wymienionych w § 1, jest skutkiem zastosowania się do utrwalonej praktyki interpretacyjnej, interpretacji ogólnej lub objaśnień podatkowych.

Pouczenie o prawie do wniesienia skargi na interpretację

Mają Państwo prawo do zaskarżenia tej interpretacji indywidualnej do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w (…). Zasady zaskarżania interpretacji indywidualnych reguluje ustawa z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi (t. j. Dz. U. z 2022 r. poz. 329 ze zm.; dalej jako „PPSA”).

Skargę do Sądu wnosi się za pośrednictwem Dyrektora KIS (art. 54 § 1 PPSA). Skargę należy wnieść w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia interpretacji indywidualnej (art. 53 § 1 PPSA):

· w formie papierowej, w dwóch egzemplarzach (oryginał i odpis) na adres: Krajowa Informacja Skarbowa, ul. Teodora Sixta 17, 43-300 Bielsko-Biała (art. 47 § 1 PPSA), albo

· w formie dokumentu elektronicznego, w jednym egzemplarzu (bez odpisu), na adres Elektronicznej Skrzynki Podawczej Krajowej Informacji Skarbowej na platformie ePUAP: /KIS/SkrytkaESP (art. 47 § 3 i art. 54 § 1a PPSA).

Skarga na interpretację indywidualną może opierać się wyłącznie na zarzucie naruszenia przepisów postępowania, dopuszczeniu się błędu wykładni lub niewłaściwej oceny co do zastosowania przepisu prawa materialnego. Sąd jest związany zarzutami skargi oraz powołaną podstawą prawną (art. 57a PPSA).

Podstawa prawna dla wydania interpretacji

Podstawą prawną dla wydania tej interpretacji jest art. 13 § 2a oraz art. 14b § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. – Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2022 r. poz. 2651 ze zm.).

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00