Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Interpretacja

Interpretacja indywidualna z dnia 17 lutego 2023 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0114-KDIP2-1.4010.215.2022.2.JF

W zakresie ustalenia, czy: - wydatki wymienione w opisie stanu faktycznego w punkcie II: pkt 1) - poniesione w danym miesiącu należności z tytułów, o których mowa w art. 12 ust. 1 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych, oraz sfinansowane przez płatnika składki z tytułu tych należności określone w ustawie z dnia 13 października 1998 r. o systemie ubezpieczeń społecznych, w takiej części, w jakiej czas przeznaczony na realizację działalności badawczo- rozwojowej pozostaje w ogólnym czasie pracy pracownika w danym miesiącu - stanowią koszty kwalifikowane, o których mowa w art. 18d ust. 2 pkt 1 ustawy o CIT, pkt 2) - poniesione na zakup towarów i surowców wykorzystywanych do realizacji Projektu - stanowią koszty kwalifikowane, o których mowa w art. 18d ust. 2 pkt 2 ustawy o CIT, pkt 3) - poniesione na odpłatne korzystanie ze sprzętu stanowiącego aparaturę badawczo-rozwojową wykorzystywaną do realizacji projektu - stanowią koszty kwalifikowane, o których mowa w art. 18d ust. 2 pkt 4 ustawy o CIT, oraz opisane po nich odpisy amortyzacyjne - stanowią koszty kwalifikowane, o których mowa odpowiednio w art. 18d ust. 3 ustawy o CIT, - zgodnie z art. 18d ust. 7 ustawy o CIT przysługuje Państwu prawo do obniżenia podstawy opodatkowania o 100% kosztów kwalifikowanych wymienionych w pytaniu pierwszym.

Interpretacja indywidualna – stanowisko w części jest prawidłowe, a w części nieprawidłowe

Szanowni Państwo,

stwierdzam, że Państwa stanowisko w sprawie oceny skutków podatkowych opisanego stanu faktycznego w podatku dochodowym od osób prawnych jest w części prawidłowe, a w części nieprawidłowe.

Zakres wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej

30 listopada 2022 r. wpłynął Państwa wniosek z 30 listopada 2022 r. o wydanie interpretacji indywidualnej, który dotyczy ustalenia, czy:

-wydatki wymienione w opisie stanu faktycznego w punkcie II:

pkt 1) - poniesione w danym miesiącu należności z tytułów, o których mowa w art. 12 ust. 1 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych, oraz sfinansowane przez płatnika składki z tytułu tych należności określone w ustawie z dnia 13 października 1998 r. o systemie ubezpieczeń społecznych, w takiej części, w jakiej czas przeznaczony na realizację działalności badawczo- rozwojowej pozostaje w ogólnym czasie pracy pracownika w danym miesiącu - stanowią koszty kwalifikowane, o których mowa w art. 18d ust. 2 pkt 1 ustawy o CIT,

pkt 2) - poniesione na zakup towarów i surowców wykorzystywanych do realizacji Projektu - stanowią koszty kwalifikowane, o których mowa w art. 18d ust. 2 pkt 2 ustawy o CIT,

pkt 3) - poniesione na odpłatne korzystanie ze sprzętu stanowiącego aparaturę badawczo-rozwojową wykorzystywaną do realizacji projektu - stanowią koszty kwalifikowane, o których mowa w art. 18d ust. 2 pkt 4 ustawy o CIT, oraz opisane po nich odpisy amortyzacyjne - stanowią koszty kwalifikowane, o których mowa odpowiednio w art. 18d ust. 3 ustawy o CIT,

-zgodnie z art. 18d ust. 7 ustawy o CIT przysługuje Państwu prawo do obniżenia podstawy opodatkowania o 100% kosztów kwalifikowanych wymienionych w pytaniu pierwszym.

Uzupełnili go Państwo – w odpowiedzi na wezwanie – pismem z 10lutego 2023 r. (wpływ 10 lutego 2023 r.).

Treść wniosku jest następująca:

Opis stanu faktycznego

Spółka z o.o., (…) NIP: (…) (dalej: „Spółka” lub „Wnioskodawca”) jest polskim rezydentem podatkowym i podlega nieograniczonemu obowiązkowi podatkowemu na terytorium Polski.

Wnioskodawca nie posiada i nie posiadał statusu centrum badawczo- rozwojowego, o którym mowa w art. 17 ustawy z dnia 30 maja 2008 r. o niektórych formach wspierania działalności innowacyjnej (Dz. U. z 2018 r. poz. 141 i 1669 oraz z 2019 r. poz. 534).

W ramach prowadzonej działalności gospodarczej Wnioskodawca świadczy w szczególności usługi wirtualnej oprawy wizualnej imprez i programów telewizyjnych o charakterze kulturalno-rozrywkowym.

I.Projekt badawczo-rozwojowy

Zastosowanie elementów utworzonych komputerowo jest nieodłączną częścią współczesnych produkcji filmowych, reklamowych i telewizyjnych. Najpopularniejszą dostępną obecnie metodą dokładania tła wygenerowanego komputerowo za aktorami lub obiektami jest kluczowanie chromatyczne tła o jednolitej barwie, zwane techniką „(…)”. Daje ona ogromną elastyczność, ponieważ pozwala w nagranym materiale wideo stworzyć iluzję prawdziwej lokacji, za pomocą podłożenia zrobionych wcześniej zdjęć, nagrań wideo lub elementów wygenerowanych komputerowo zamiast tła za postacią aktora. Technika „(…)”, mimo ciągłego rozwoju, posiada jednak szereg wad, które wprost wynikają ze sposobu, w jaki wybierane jest tło do usunięcia oraz niepożądanym zjawiskom fizycznym, które zachodzą (lub takimi, powinny wystąpić, a których brakuje, co uniemożliwia osiągnięcie realistycznego efektu tła), bezpośrednio wpływając na wynik końcowy obróbki materiału wideo, a więc jakości finalnego produktu. Wobec wzrastających wymagań dotyczących realizacji wirtualnego tła, Spółka postanowiła opracować i stworzyć innowacyjną technologię umożliwiającą stworzenie lepszego produktu finalnego. Prace zostały podzielone na 8 etapów.

Etap 1. Analiza koncepcji technologii i jej przyszłego zastosowania.

Termin realizacji: (…) r.

W ramach pierwszego etapu przystąpiono do opracowania założeń nowej technologii. W tym celu w pierwszej kolejności zdiagnozowano główne wady technologii (…), wśród których w szczególności należy wskazać:

Brak realizmu doklejonego komputerowo tła,

Brak oddziaływania tła z fizycznym elementem lub postacią nagrywaną w studio,

Niemożność kluczowania elementów, które zawierają przeważające składowe barwy zielonej (lub niebieskiej w przypadku bliźniaczej technologii, „(…)”), nierealistyczne zachowanie się doklejonego tła w przypadku kluczowania powierzchni lub przedmiotów częściowo transparentnych,

Trudność w separacji tła od obiektów, które są częściowo transparentne (przykładowo szklane), których faktura materiału częściowo zmienia barwę / jasność znajdującego się za nimi tła (przykładowo materiał cienkiej, częściowo transparentnej, drobnej siatki),

Brak emisji światła z wirtualnej sceny, trudność w dopasowaniu oświetlenia oraz dodaniu brakujących elementów odbić w postprodukcji, zwłaszcza na nieregularnych elementach odbijających światło (przykładowo - karoseria samochodu osobowego),

Pojawiający się na odseparowanych przedmiotach / osobach tzw. (…), który oznacza, że na wykluczowanych obiektach częściowo odkłada się zielone światło odbite od oświetlanej przestrzeni „(…)”, tworząc nienaturalny efekt, który jest czasochłonny, a czasami wręcz niemożliwy do usunięcia w etapie post-produkcji,

Aktorzy na planie zdjęciowym nie widzą otoczenia, które jest podmieniane.

W związku z powyższym Spółka podjęła się opracowania nowej technologii, która umożliwi osiągnięcie następujących założeń:

Za elementami, które zostaną umieszczone w wirtualnej przestrzeni, powinno wyświetlać się na wysokiej jakości nośniku informacji wizualnych gotowe tło – aby wyeliminować element kluczowania obrazu - Nośniki informacji wizualnych umieszczone za postaciami muszą emitować wystarczającą ilość światła, aby wykorzystać je jako światło dopełniające w scenie telewizyjnej lub filmowej.

Technologia musi pozwolić na skrócenie procesu postprodukcji materiału z aktorami / obiektami umieszczonymi w przestrzeni wirtualnej - Technologia musi umożliwić uzyskanie większej i (…) pomiędzy aktorem a środowiskiem wirtualnym niż „(…)”.

Technologia musi umożliwić stworzenia skalowalnego tła wirtualnego (takiego, które będzie można dopasować do wymogów danej produkcji i niezbędnego krycia kamerowego).

Po wstępnej selekcji wymagań technicznych przyjęto, że ekrany (...) o modułowej budowie będą najlepszym nośnikiem informacji wizyjnej do projektu studia wirtualnego. (...) oznacza „(...)”, czyli (...). Diody te wykorzystywane są w różnych aspektach życia codziennego - między innymi w żarówkach, sygnalizacji drogowej, smartfonach, ekranach laptopów oraz monitorach. Dzięki popularyzacji technologii możliwe zostało również wykorzystanie ich do produkcji wielkoformatowych, modułowych ekranów. Jako nośnik informacji wizyjnych rozważano jeszcze wielkoformatową projekcję, z wykorzystaniem ekranów do projekcji tylnej oraz projektorami laserowymi, pomysł jednak odrzucono ze względu na potencjalnie niedostateczną ilość emitowanego światła potrzebnego przy scenach wirtualnych, wrażliwość ekranów na światło zewnętrzne (nie emitowane przez projektor), brak możliwości łatwego skalowania rozmiaru ekranu wykorzystywanego jako nośnika oraz bardzo wygórowane wymagania odnośnie obiektu/studia, w którym można zastosować rozwiązanie (projektory wymagają określonej odległości od ekranu projekcyjnego, aby możliwe było osiągnięcie zadanego rozmiaru ekranu).

Etap 2. Opracowanie koncepcji technologii i jej przyszłego zastosowania.

Termin realizacji: (…)

W drugim etapie skupiono się na opracowaniu koncepcji technologii, przyjmując następujące założenia:

Wykorzystanie modularnego ekranu (...) jako nośnika, na którym wyświetlany jest obraz

Wykorzystanie w projekcie silników renderujących czasu rzeczywistego

Wykorzystanie kamery studyjnej lub filmowej z możliwością integracji systemu śledzenia

Dokładne pozycjonowanie kamery w przestrzeni studia, tak, aby w połączeniu z silnikiem renderującym czasu rzeczywistego uzyskać zmieniającą się paralaksę obrazu i dostosowującą się do pozycji kamery perspektywę, z której generowany jest obraz.

Możliwość połączenia w spójny sposób obrazu wyświetlającego się na ekranie (...) który rejestruje kamera studyjna) z grafiką wygenerowaną całkowicie komputerowo poza obszarem, który jest w stanie wyświetlić ekran (...)

Możliwość bezszwowego łączenia (…) oraz obrazu na ekranach (...), wykorzystując algorytmy korekcji obrazu na fizycznych ekranach, aby barwa wyświetlana na ekranach (...) odpowiadała barwie przestrzeni wirtualnej w całym jej spektrum.

Możliwość integracji ruchomych opraw oświetleniowych z wirtualnym (…), umożliwiając odwzorowanie wolumetrycznego oświetlenia w przestrzeni wirtualnej i kalibracji pozycji wirtualnych źródeł światła.

Modularna budowa, która jest w pełni skalowalna pod kątem wymaganych mocy obliczeniowych do tworzenia efektów (…)

Stworzenie integracji technologii przechwytywania ruchu (…), pozwalającej na przeniesienie postaci ze świata rzeczywistego do wirtualnego, do zastosowania w przemyśle filmowym i telewizyjnym.

W celu umieszczenia całej osoby lub obiektu w przestrzeni wirtualnej przyjęto, że nośnikiem informacji powinna być zarówno ściana (...) za aktorami/obiektami, jak i dedykowana, tworząca jednolitą powierzchnię, podłoga (...). Za pomocą symulacji potwierdzono możliwość wygenerowania takiego obrazu perspektywicznego, aby zarejestrowany przez kamerę studyjną stanowił spójną całość.

Etap 3. Opracowanie podstawowych podsystemów technologii w warunkach laboratoryjnych.

Termin realizacji: (…)

W tym etapie skupiono się na opracowaniu podstawowych podsystemów technologii, w tym selekcji niezbędnych rozwiązań technicznych, które następnie zostały umieszczone w funkcjonalnych podsystemach:

System zarządzania obrazem - System wyświetlania obrazu, zawierający wszystkie ekrany (...).

System kamerowy

System śledzenia zintegrowany z kamerą studyjną

System śledzenia obiektów i osób bazujący na podczerwieni

System oświetlenia

Systemy (…) wraz z silnikami renderującymi

Systemy do rejestracji obrazu

Dodatkowy system dystrybucji obrazu

System nagłośnienia studia oraz mikrofonowy

System sterowania światłem oraz multimediami

Etap został podzielony na poszczególne zadania:

Zadanie I - Opracowanie podsystemu - systemu śledzenia zintegrowanego z kamerą studyjną.

W ramach zadania dobrano oraz zintegrowano urządzenia śledzące pozycję kamery studyjnej z (…) oraz silnikiem renderującym, otrzymującym informację o pozycji kamery w przestrzeni studia oraz danych z optyki.

W celu (…) łączenia światów: rzeczywistego - wyświetlanego na ekranie (...) i wirtualnego - scenograficznego rozszerzenia (…), niezbędny jest system umożliwiający nie tylko na śledzenie pozycji kamery studyjnej / filmowej, ale także z możliwością odczytania, a następnie wysłania protokołem sieciowym parametrów technicznych obiektywów kamer filmowych oraz telewizyjnych, wraz z wyliczonymi współczynnikami określającymi zniekształcenia obrazu.

Parametry określające zniekształcenia obrazu - dystorsje oraz właściwości danych optyk, są parametryzowane przez następujące, wzajemnie zależne od siebie parametry:

(…)

Te same modele obiektywów mogą mieć różne współczynniki dystorsji. Ponieważ nawet ponowne zamocowanie obiektywu w gnieździe kamery może spowodować niewielką, ale widoczną zmianę centralnego punktu optyki, ważne jest znalezienie metody pozwalającej na szybką kalibrację w warunkach produkcyjnych.

W ramach przeprowadzonych prac badano możliwość połączenia ze sobą niezależnych rozwiązań - systemu śledzenia, oprogramowania kalibracji obiektywu oraz silnika renderującego, które umożliwiłyby uzyskanie zadowalającej wizualnie dokładności śledzenia i pozwalającej na rozwiązanie problemu szybkiej kalibracji obiektywów. Ostatecznej weryfikacji dokonywano na podstawie wynikowego obrazu programowego. Stanowisko testowe składało się ze specjalistycznego sprzętu dobranego pod kątem potrzeb realizacji powyższych potrzeb. Jako silnik renderujący wykorzystano specjalistyczne oprogramowanie, które odpowiadało również za wyświetlanie obrazu na ekranach (...) oraz generowanie wirtualnych znaczników pozwalających na ocenę dokładności kalibracji oraz systemu śledzenia przestrzennego kamery.

W ramach zadania dokonano także wyboru podzespołów śledzenia oraz opracowano procedury oraz „(…)” do kalibracji optyk obiektywów i poznanie ich parametrów technicznych.

Zadanie II - dobór ekranów (...)

Zadanie III - dobór systemów przetwarzających obraz - w celu zapewnienia dokładnego dopasowania i przełączania obrazu w tle

Zadanie IV dystrybucja obrazu

W ramach tego zadania zweryfikowano komponenty technologii lub podstawowe jej podsystemy w warunkach laboratoryjnych. Proces ten oznacza, że podstawowe komponenty technologii zostały zintegrowane. Zalicza się do nich zintegrowane „ad hoc” modele w laboratorium. Uzyskano ogólne odwzorowanie docelowego systemu w warunkach laboratoryjnych. Nastąpił także dobór i integracja urządzeń śledzących pozycję kamery studyjnej z silnikiem renderującym, otrzymującym informację o pozycji w przestrzeni oraz danych z optyki.

Ponadto nastąpiło połączenie niezależnych rozwiązań kalibracji obiektywu - kalibracja obiektywu w systemie (…) oraz dodatkowo bezpośrednio w silniku renderującym, przeprowadzono testy systemów śledzenia kamery, testy diody (…) oraz różnych procesorów/kart nadawczych, testy (…) do technologii (…) oraz testy różnych typów kamer. W ramach zadania dokonano także wyboru ekranów (...).

Etap 4. Weryfikacja technologii w środowisku symulującym rzeczywiste warunki.

Termin realizacji: (…)

Ten etap polegał na weryfikacji funkcjonowania komponentów i podstawowych podsystemów technologii w środowisku zbliżonym do rzeczywistego. Podstawowe komponenty technologii są zintegrowane z rzeczywistymi elementami wspomagającymi. Technologia mogła być przetestowana w symulowanych warunkach operacyjnych.

W ramach tego etapu przeprowadzono prace mające na celu weryfikację podsystemów - systemu śledzenia zintegrowanego z kamerą studyjną oraz dokładności odwzorowania zniekształceń optycznych. W tym celu wykorzystano:

(…)

Realizacja tego zadania polegała na zweryfikowaniu w warunkach symulujących warunki rzeczywiste integrację urządzeń śledzących pozycję kamery studyjnej z (…) oraz silnikiem renderującym (otrzymującym informację o pozycji kamery w przestrzeni studia oraz danych z optyki).

W celu bezszwowego łączenia światów: rzeczywistego - wyświetlanego na ekranie(...) i wirtualnego - scenograficznego rozszerzenia(…), niezbędna była weryfikacja systemów umożliwiających śledzenie pozycji kamery studyjnej/filmowej oraz odczytujących i wysyłających protokołami sieciowymi parametry techniczne obiektywów kamer filmowych oraz telewizyjnych, wraz z wyliczonymi współczynnikami określającymi zniekształcenia obrazu. Określono także parametry zniekształcenia obrazu w celu doboru właściwych obiektywów spełniających parametry pozwalające na osiągnięcie zakładanego efektu oraz opracowano metodę ich kalibracji.

W celu uzyskania zakładanej synchronizacji przeprowadzono testy. Stanowisko testowe składało się z kompletnego toru kamerowego wykorzystującego kamerę studyjną oraz obiektywów o zmiennej ogniskowej. Jako silnik renderujący wykorzystano oprogramowanie (…), które odpowiadało również za wyświetlanie obrazu na ekranach (...) oraz generowanie wirtualnych znaczników pozwalających na ocenę dokładności kalibracji oraz systemu śledzenia przestrzennego kamery. W celu weryfikacji opracowanego wcześniej podsystemu pomieszczenie studia oklejono markerami (…), a następnie skalibrowano system.

Dodatkowo wykonano weryfikację z wykorzystaniem połączenia treści wyświetlanej na ekranie (...) z wirtualnym rozszerzeniem (…) scenograficznego. Łącząc niezależne rozwiązania uzyskano metodę kalibracji wysokiej dokładności, szybką, innowacyjną na krajową skalę, spełniającą kryteria jakościowe studia opartego na ekranach (...) z wirtualnym rozszerzeniem scenografii generowanej komputerowo.

Etap 5. Testy prototypu w warunkach zbliżonych do rzeczywistych.

Termin realizacji: (…)

W ramach tego etapu dokonano demonstracji prototypu lub modelu systemu albo podsystemu technologii w warunkach zbliżonych do rzeczywistych. Oznacza to, że przebadano reprezentatywny model lub prototyp systemu w warunkach zbliżonych do rzeczywistych. Celem tego etapu było opracowanie metody kompensacji opóźnień wynikających z różnic pomiędzy rodzajami sygnałów in/out wewnątrz studia, sposobem ich przetwarzania oraz dodatkowego opóźnienia wynikającego z potrzeby (…) oraz wyświetlania grafiki na ekranach (...).

Na etapie wnikliwej analizy wyszczególniono następujące składowe zależności opóźnień wizyjnych w systemie:

Opóźnienie systemu (…)

Opóźnienie akwizycji obrazu przez kamerę studyjną

Opóźnienie przechwytywania wejściowego obrazu przez silnik renderujący

Opóźnienie przetwarzania obrazu wyświetlanego na ekranach (...)

Realizacja tego zadania polegała na opracowaniu procedury synchronizacji elementów składowych systemu wraz z kompensacją opóźnień wynikających z natury generowanego w (…) tła i rozszerzenia wirtualnego (…) scenograficznego, umożliwiające funkcjonowanie systemu jako część większego, istniejącego studia telewizyjnego lub połączenie z zewnętrznymi wozami transmisyjnymi.

W tym celu przeprowadzone zostały:

a)Synchronizacja elementów

b)Kompensacja opóźnień przetwarzania wizyjnego

c)Kompensacja opóźnień systemu (…)

d)Synchronizacja obrazu z dźwiękiem

e)Synchronizacja przełączania aktywnych kamer przez realizatora z poziomu wozu transmisyjnego

Stanowisko pomiarowe do dalszych prac badawczych związanych z opóźnieniami i integracją systemu składało się z:

(…)

W celu kompensacji różnic pomiędzy obrazem wyświetlającym się na wirtualnym rozszerzeniu scenografii (…), oraz obrazu wyświetlanego bezpośrednio na ekranach (...), opracowano metodę określenia parametru - współczynnika opóźnienia toru wizyjnego, która polegała na analizie obrazu. System zaimplementowany został w silniku renderującym (…). Opracowanie metody wyliczania współczynnika opóźnienia toru wizyjnego pozwoliło na dalsze prace badawczo rozwojowe i ulepszenie finalnego produktu studia opartego na ekranach (...).

Aby umożliwić ruch kamery wraz z synchronizowanym rozszerzeniem (…) scenograficznego, konieczne było opracowanie metody oraz wyznaczenie współczynnika kompensacji opóźnienia systemu śledzenia kamery, w połączeniu z dostrojonymi wartościami opóźnienia toru wizyjnego. Następnym krokiem było połączenie toru wizyjnego i toru audio - wyznaczenie przyczyn i parametrów opóźnień, aby uzyskać zsynchronizowany obraz z dźwiękiem. Opóźnienie toru audio wyznaczono w sposób doświadczalny, analizując obraz i dźwięk. Wyznaczono parametr opóźnienia toru audio względem kompozytu obrazu wideo. Jednym z początkowych założeń przy projektowaniu systemu było wykorzystanie go przy produkcjach wymagających podłączenia z zewnętrzną infrastrukturą większego, stacjonarnego studia lub integracją z wozem transmisyjnym. W obu tych przypadkach równie ważnym elementem, co samo połączenie elementów składowych oraz sygnałów wejścia / wyjścia jest kontrola systemu przełączania kamer oraz ich synchronizacja. Przełączanie musiało następować z zachowaniem wyznaczonych wcześniej współczynników opóźnień dla różnych elementów systemu. Z tego powodu przełączanie musiało nastąpić bezpośrednio w systemie realizacji (…), a nie w zewnętrznym studio/wozie transmisyjnym, aby uniknąć konieczności tworzenia za każdym razem systemu od nowa wraz z wyznaczaniem współczynników opóźnień oraz konieczności buforowania części ramek wyjściowych z systemu na ekrany (...) dla uzyskania spójnego obrazu programowego. Umożliwienie kontroli kamer z wozu transmisyjnego osiągnięto poprzez stworzenie podsystemu integrującego zewnętrzną kontrolę systemu (…) wykorzystując złącza zwarciowe. Oznacza to, że realizator przełączający kamery w rzeczywistości posługuje się systemem (…), który w sposób zautomatyzowany dokonuje przełączenia kamer. Ten sposób integracji przełączania kamer pozwala na dużą niezawodność i wszechstronność, ponieważ wykorzystywane elementy zwarciowe są standardem wykorzystywanym we współczesnych mikserach wizyjnych wykorzystywanych w telewizji.

Etap 6. Testy prototypu w warunkach operacyjnych.

Termin realizacji: (…)

Ten etap polegał na demonstracji prototypu studia wirtualnego opartego na ekranach (...) oraz jego potencjału w publicznej telewizji, wykorzystując go jako część złożonego, międzynarodowego projektu.

Celem tego etapu było dostosowanie prototypu systemu do wymagań programu zdefiniowanych przez (…) i wybranych norm (…), znana także jako (…).

Głównymi zadaniami w tym etapie było dostosowanie się do wymogów projektu telewizyjnego (…), a następnie wyciągnięcie wniosków pozwalających na ulepszenie prototypu produktu oraz doprowadzenie go do ostatecznej formy. Prototypu użyto do oprawy koncertu (…), podczas którego wykorzystano rozbudowaną, animowaną scenografię wirtualną. Cele tego etapu osiągnięto poprzez:

a)zaprojektowanie i implementacja redundancji głównych komponentów systemu studia wirtualnego / rozszerzonej rzeczywistości.

b)umożliwienie stosowania przeźroczystych i połyskliwych elementów scenograficznych.

c)zastosowanie ekranów (...) jako źródeł światła, które może zostać wykorzystane jako (…) kolorystyczny w scenie, przyczyniając się do lepszej integracji świata rzeczywistego w wirtualny.

W tym celu przeanalizowano najbardziej newralgiczne punkty instalacji. Podsystemy wirtualnego studia opartego o ekrany (...) zostały zaprojektowane w taki sposób, aby wykorzystywać w maksymalnym możliwym stopniu infrastrukturę sieciową w standardach (…). Pozwoliło to na minimalizację niezbędnych do uruchomienia redundancji połączeń pomiędzy serwerami renderującymi (…), a systemem (…), a następnie modyfikację systemu.

System umożliwia wyświetlanie na pionowej ścianie (...) obiektów tworzących naturalne refleksy świetlne wyświetlane na elementach podłogi, w tym elementy imitujące powierzchnie szklane lub lustrzane, uwzględniając w czasie rzeczywistym efekty świetlne występujące naturalne. To zaś pozwala na tworzenie oprawy na żywo z zachowaniem możliwie najlepszego „realizmu” osiąganych efektów, co nie było osiągalne przy zastosowaniu dotychczasowych technologii.

Do osiągnięcia powyższych efektów wykorzystano m.in. zdolność ekranów (...) do emisji światła o bardzo dużych możliwościach odwzorowania żądanych barw, przez co efekty występowały zarówno w świecie wirtualnym (wyświetlane na ekranach), jak i w świecie rzeczywistym - ekrany oświetlały rzeczywiste postacie występujące w studiu podczas występu, w związku z czym nie było konieczne używanie dodatkowego oświetlenia, które z reguły charakteryzuje się operowaniem bardzo ograniczoną (w porównaniu do ekranów (...)) gamą barw emitowanego światła.

Możliwość operowania natężeniem światła emitowanego przez ekrany (...) spowodowała także wyeliminowanie niekorzystnego efektu tzw. odkładania się światła, który występuje w poprzednich technologiach i polega na zakłóceniach widzianego obrazu np. poprzez wytworzenie wrażenia prześwitywania obiektów lub osób rzeczywiście przebywających w studiu.

Etap 7. Demonstracja ostatecznej formy technologii.

Termin realizacji: (…)

Na tym etapie nastąpiło zakończenie badania i demonstracja ostatecznej formy technologii. Potwierdzono, że docelowy poziom technologii został osiągnięty i technologia może być zastosowana w przewidywanych dla niej warunkach.

Efektem zakończenia prac była demonstracja technologii, jej wykorzystanie oraz dostosowanie do wymogów projektu w zastosowaniu studia telewizyjnego:

(…)

W ramach tego etapu: Na potrzeby oprawy (…):

a)zniwelowano widoczne na etapie projektu wizualne niedoskonałości łączeń elementów podłogi (...), jakie ujawniły się podczas wykorzystania prototypu technologii przy realizacji poprzedniego etapu. Początkowo motywy wyświetlane na podłodze dobierane były w taki sposób, aby łączenia wpisywały się we wzór. Stanowiło to jednak oczywiste ograniczenie, które należało rozwiązać w sposób systemowy, a nie doraźny. Zdecydowano się na przeprowadzenie testów mających na celu wyłonienie paneli (...) spełniający zadane kryterium. Po przeprowadzeniu testów wybrano (…), który zaimplementowano do systemu przy następnej realizacji na żywo - w studiu (…). Rozwiązanie przyniosło oczekiwany skutek i możliwe stało się wyświetlanie jednolitej treści bez szwów;

b)dopasowano oraz zweryfikowano wirtualne rozszerzenia (…) scenograficznego w środowiskach o znacząco różnej kolorystyce w obrębie pojedynczego ujęcia. W tym celu dopasowano histogram (odchylenia przy różnych scenach), dostosowano wartości przysłony oraz jasność diody do optyki szerokiej we współpracy ze stosowaną kamerą;

c)zintegrowano elementy interakcji hostów - prowadzących oraz gości ze środowiskiem wirtualnym;

Na potrzeby oprawy (…):

a)dostosowano system do działania z ramieniem kamerowym typu (…) wyposażonym w (…);

b)zaimplementowanie sterowania co najmniej (…) wirtualnych opraw oświetleniowych, które mogą być wykorzystywane razem z prawdziwymi oprawami oświetleniowymi, urealniając wirtualne środowisko.

Etap 8. Weryfikacja technologii w warunkach rzeczywistych.

Termin realizacji: (…)

Na tym etapie zweryfikowano, że działanie technologii w warunkach rzeczywistych odniosło zamierzony efekt. Demonstrowana technologia jest już w ostatecznej formie i może zostać zaimplementowana w docelowym systemie. Odnosząc technologię do celów, w jakich została ona wprowadzona potwierdzono, że istnieje możliwości wykorzystania technologii:

-przy pokazach mody online ((…))

-przy realizacji innych programów telewizyjnych ((…))

Przy realizacji tych programów potwierdzono, że technologia spełnia „(…)” i może być z powodzeniem stosowana na potrzeby każdej telewizji, gdyż jakościowo jest obecnie najlepszą, bądź jedną z najlepszych technologii dostępnych na rynku pod względem jakości. Potwierdzono także możliwość wykorzystania technologii przy oprawie wydarzeń na żywo (np. koncerty, wydarzenia muzyczne).

Ponadto potwierdzono, że technologia może być z powodzeniem wykorzystywana przy nagraniach wymagających stosowania efektów świetlnych. Technologia została wykorzystana m.in. przy produkcji teledysku (…) (...) i przy nagraniu czołówki programu (…).

Niewątpliwie należy zatem uznać, że opracowana przez Spółkę technologia wprowadza nową jakość w dziedzinie technik audiowizualnych, a jej zastosowanie jest bardzo szerokie – od nagrań do programów na żywo. Technologia ta wpływa na podniesienie jakości (atrakcyjności) programów, przy której została wykorzystana i stanowi postęp w porównaniu z technologiami stosowanymi dotychczas, jak w szczególności „(…)”.

Spółka dysponuje obszernym materiałem dokumentującym możliwości zastosowanej technologii, jak również dokumentującym proces jej powstawania.

II.Koszty działalności badawczo-rozwojowej

W (…) roku Spółka w celu realizacji projektu opisanego w części I powyżej (dalej: „Projekt”) ponosiła wydatki z tytułu:

1)Wypłaty wynagrodzeń pracownikowi zatrudnionemu przy projekcie na podstawie umowy o pracę jednego pracownika oraz składek z tytułu tych należności określonych w ustawie z dnia 13 października 1998 r. o systemie ubezpieczeń społecznych;

2)Zakupu elementów systemu sterowania kamerami (…) (sprzęt wraz z jego oprogramowaniem),

3)Korzystania (na podstawie umów leasingu) ze sprzętu i oprogramowania wykorzystywanego przy tworzeniu Projektu:

(…)

Ponadto w (…) r. Spółka dokonywała odpisów amortyzacyjnych od środków trwałych, na które składało się oświetlenie:

(…)

Ponadto w (…) r. Spółka zakupiła i dokonywała odpisów amortyzacyjnych od środków trwałych, na które składały się:

(…)

Należy w tym miejscu wskazać, że w realizacje Projektu zaangażowanych było wiele osób, które jednak, poza jednym pracownikiem wspomnianym powyżej, współpracowały ze Spółką na zasadzie świadczenia usług w ramach prowadzonej przez siebie działalności gospodarczej. Wynagrodzenie pracownika oraz składki z tytułu tych należności określonych w ustawie z dnia 13 października 1998 r. o systemie ubezpieczeń społecznych były w całości związane z realizacją Projektu - w szczególności do zadań pracownika nie należało wykonywanie czynności niezwiązanych z jego realizacją.

Nabycie sprzętu i oprogramowania, które nie stanowiły środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych, było w całości bezpośrednio związane z realizacja Projektu.

Nabycie usług leasingu, o których mowa w niniejszym punkcie było bezpośrednio związane z realizacją Projektu.

Oświetlenie zaliczone do środków trwałych, od których Spółka dokonywała odpisów amortyzacyjnych zostało zakupione bezpośrednio w celu realizacji projektu i nie było wykorzystywane do innych celów.

Środki trwałe zakupione i amortyzowane w (…) r. zostały zakupione bezpośrednio w celu realizacji Projektu i nie były wykorzystywane do innych celów.

III.Pozostałe informacje

Spółka nie uzyskała zezwolenia na prowadzenie działalności na terenie specjalnej strefy ekonomicznej lub decyzję o wsparciu, w rozumieniu przepisów o Polskiej Strefie Inwestycji.

Uzupełnienie i doprecyzowanie opisu stanu faktycznego

Spółka realizowała Projekt we własnym zakresie, jednak część prac składających się na całą usługę została zlecona podmiotom trzecim.

Wniosek dotyczy ulgi B+R, o której mowa w art. 18d ustawy o CIT za lata 2020 - 2021 r.

Spółka nie korzysta ze zwolnień, o których mowa w art. 17 ust. 1 pkt 34 i 34a ustawy o CIT.

W okresie, którego dotyczy Wniosek Spółka nie uzyskiwała przychodów z zysków kapitałowych.

Koszty realizacji prowadzonych prac badawczo-rozwojowych, o których mowa we wniosku Spółka pokrywała ze środków własnych, nie były zwracane Spółce w jakiejkolwiek formie i nie zostały odliczone od podstawy opodatkowania podatkiem dochodowym.

Spółka wyodrębniała/wyodrębnia koszty kwalifikowane w odrębnej ewidencji rachunkowej, o której mowa w art. 9 ust. 1b ustawy o CIT.

W zakresie uznania za koszty kwalifikowane wynagrodzenia osoby realizującej prace badawczo-rozwojowe w związku z Projektem o którym mowa we wniosku i zatrudnionym na umowę o pracę:

a)w skład wynagrodzenia wchodzą poniesione w danym miesiącu należności z tytułów, o których mowa w art. 12 ust. 1 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych, oraz sfinansowane przez płatnika składki z tytułu tych należności określone w ustawie z dnia 13 października 1998 r. o systemie ubezpieczeń społecznych.

b)w skład ww. wynagrodzenia wchodzi również wynagrodzenie za czas urlopu. W analizowanym okresie nie było wypłacane wynagrodzenie za czas choroby lub innej usprawiedliwionej nieobecności pracownika.

c)koszty wynagrodzenia stanowią należności pracownika, o których mowa w art. 12 ust. 1, ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.

Pracownik zatrudniony w oparciu o umowę o pracę realizował prace badawczo- rozwojowe w 50% swojego zatrudnienia i Spółka zamierza zaliczyć do kosztów kwalifikowanych jedynie wydatki na wynagrodzenie oraz składki w tej części.

Przez opisane we wniosku „koszty wynagrodzeń” należy rozumieć poniesione w danym miesiącu należności z tytułu o których mowa w art. 12 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych oraz sfinansowane przez płatnika składki z tytułu tych należności określone w ustawie z dnia 13 października 1998 r. o systemie ubezpieczeń społecznych, w takiej części, w jakiej czas przeznaczony na realizację działalności badawczo-rozwojowej pozostaje w ogólnym czasie pracy pracownika w danym miesiącu.

W analizowanym okresie Spółka nie ponosiła wydatków z tytułu szkoleń i delegacji.

Spółka zamierza zaliczyć do kosztów kwalifikowanych wynagrodzenie w części odpowiadającej zaangażowaniu pracownika w Projekt. Spółka posiada ewidencję zaangażowana pracownika w Projekt.

Spółka zalicza do kosztów kwalifikowanych wynagrodzenia pracownika za czas urlopu oraz wpłaty na Fundusz Pracy i Fundusz Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych. W analizowanym okresie pracownik nie otrzymywał wynagrodzenia za czas choroby ani innych usprawiedliwionych nieobecności.

Ponoszone wydatki stanowią kosztu uzyskania przychodów danego roku.

Wydatki ponoszone w związku z realizacją działalności badawczo-rozwojowej nie zostały i nie zostaną zwrócone Spółce w jakiejkolwiek formie oraz nie zostały (nie zostaną) odliczone przez Spółkę od podstawy opodatkowania podatkiem dochodowym.

Koszty korzystania ze sprzętu i oprogramowania, to wynagrodzenie za korzystanie z przedmiotu leasingu wskazane we wniosku, które w ocenie Spółki stanowią koszty, o których mowa w art. 18d ust. 2 pkt 4 ustawy o CIT.

System śledzenia kamer (…) (sprzęt wraz z jego oprogramowaniem) oraz sprzęt i oprogramowanie wykorzystywane przez Spółkę na podstawie umów leasingu (wykaz tego sprzętu i oprogramowania został wskazany we wniosku) są wykorzystywane bezpośrednio do realizacji Projektu stanowiącego działalność badawczo-rozwojową, zaś wydatki z tego tytułu są związane z tą działalnością odpowiednio jako nabycie materiałów i surowców bezpośrednio związanych z prowadzoną działalnością badawczo-rozwojową oraz odpłatne korzystanie z aparatury naukowo-badawczej wykorzystywanej wyłącznie w prowadzonej działalności badawczo-rozwojowej.

W ocenie Spółki powyższe wydatki stanowią koszty, o których mowa odpowiednio w art. 18d ust. 2 pkt 2 i 4 ustawy o CIT (nabycie materiałów i surowców oraz odpłatne korzystanie z aparatury badawczo-rozwojowej), gdyż są to rodzaje wydatków określone w tych przepisach i są one bezpośrednio związane z realizacja Projektu, zaś Spółka jest w stanie ten związek wykazać.

System śledzenia kamer (…) (sprzęt wraz z jego oprogramowaniem) służy do sterowania kamerami w celu uzyskania płynnego nałożenia obrazu filmowanych obiektów i obrazów wyświetlanych na ekranach i podłodze (...) w sposób możliwie najbardziej zbliżony do obrazu realistycznego.

Sprzęt i służące do niego oprogramowanie wymienione wyżej są wykorzystywane do budowy wirtualnego studia lub sceny jako elementy oświetlenia i pozostałych efektów wizualnych przy realizacji Projektu, a także sterowania nimi.

W szczególności:

(…).

Z tego względu wydatki poniesione za ich zakup bądź wynagrodzenie z tytułu odpłatnego korzystania są powiązane z realizacją Projektu.

Spółka zamierza dokonać odliczenia w zeznaniu za rok, w którym zostały poniesione koszty kwalifikowane - zgodnie z art. 18d ust. 8 ustawy o CIT.

Ponadto Wnioskodawca w uzupełnieniu wniosku przeformułował pytanie nr 1. Jednocześnie Spółka zaznaczyła, że treść uzasadnienia zawartego we wniosku jest aktualna w świetle przeformułowanego pytania nr 1 oraz zajętego w tym zakresie przez Spółkę stanowiska.

Pytania

1.Czy wydatki wymienione w opisie stanu faktycznego w punkcie II:

pkt 1) - poniesione w danym miesiącu należności z tytułów, o których mowa w art. 12 ust. 1 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych, oraz sfinansowane przez płatnika składki z tytułu tych należności określone w ustawie z dnia 13 października 1998 r. o systemie ubezpieczeń społecznych, w takiej części, w jakiej czas przeznaczony na realizację działalności badawczo- rozwojowej pozostaje w ogólnym czasie pracy pracownika w danym miesiącu - stanowią koszty kwalifikowane, o których mowa w art. 18d ust. 2 pkt 1 ustawy o CIT,

pkt 2) - poniesione na zakup towarów i surowców wykorzystywanych do realizacji Projektu - stanowią koszty kwalifikowane, o których mowa w art. 18d ust. 2 pkt 2 ustawy o CIT,

pkt 3) - poniesione na odpłatne korzystanie ze sprzętu stanowiącego aparaturę badawczo-rozwojową wykorzystywaną do realizacji projektu - stanowią koszty kwalifikowane, o których mowa w art. 18d ust. 2 pkt 4 ustawy o CIT, oraz opisane po nich odpisy amortyzacyjne - stanowią koszty kwalifikowane, o których mowa odpowiednio w art. 18d ust. 3 ustawy o CIT?

2.Czy Wnioskodawcy, zgodnie z art. 18d ust. 7 ustawy o CIT przysługuje prawo do obniżenia podstawy opodatkowania o 100% kosztów kwalifikowanych wymienionych w pytaniu pierwszym?

Państwa stanowisko w sprawie

Zdaniem Wnioskodawcy:

1)Wydatki wymienione w opisie stanu faktycznego w punkcie II:

pkt 1) - poniesione w danym miesiącu należności z tytułów, o których mowa w art. 12 ust. 1 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych, oraz sfinansowane przez płatnika składki z tytułu tych należności określone w ustawie z dnia 13 października 1998 r. o systemie ubezpieczeń społecznych, w takiej części, w jakiej czas przeznaczony na realizację działalności badawczo-rozwojowej pozostaje w ogólnym czasie pracy pracownika w danym miesiącu - stanowią koszty kwalifikowane, o których mowa w art. 18d ust. 2 pkt 1 ustawy o CIT,

pkt 2) - poniesione na zakup towarów i surowców wykorzystywanych do realizacji Projektu - stanowią koszty kwalifikowane, o których mowa w art. 18d ust. 2 pkt 2 ustawy o CIT,

pkt 3) - poniesione na odpłatne korzystanie ze sprzętu stanowiącego aparaturę badawczo-rozwojową wykorzystywaną do realizacji projektu - stanowią koszty kwalifikowane, o których mowa w art. 18d ust. 2 pkt 4 ustawy o CIT, oraz opisane po nich odpisy amortyzacyjne - stanowią koszty kwalifikowane, o których mowa odpowiednio w art. 18d ust. 3 ustawy o CIT.

2)Wnioskodawcy, zgodnie z art. 18d ust. 7 ustawy o CIT przysługuje prawo do obniżenia podstawy opodatkowania o 100% kosztów kwalifikowanych wymienionych w pytaniu pierwszym.

UZASADNIENIE

Zgodnie z art. 18d ust. 1 ustawy o CIT Podatnik uzyskujący przychody inne niż przychody z zysków kapitałowych odlicza od podstawy opodatkowania, ustalonej zgodnie z art. 18, koszty uzyskania przychodów poniesione na działalność badawczo-rozwojową, zwane dalej „kosztami kwalifikowanymi”. Kwota odliczenia nie może w roku podatkowym przekraczać kwoty dochodu uzyskanego przez podatnika z przychodów innych niż przychody z zysków kapitałowych.

Przez działalność badawczo-rozwojową, zgodnie z art. 4a pkt 26 tej ustawy należy rozumieć działalność twórczą obejmującą badania naukowe lub prace rozwojowe, podejmowaną w sposób systematyczny w celu zwiększenia zasobów wiedzy oraz wykorzystania zasobów wiedzy do tworzenia nowych zastosowań. Dla ustalenia, czy dany podmiot prowadzi działalność badawczo-rozwojową konieczne jest stwierdzenie, czy działalność ta:

1)jest działalnością twórczą,

2)obejmuje badania naukowe lub prace rozwojowe,

3)jest podejmowana w sposób systematyczny,

4)jest podejmowana w celu zwiększenia zasobów wiedzy,

5)jest podejmowana w celu wykorzystania tych zasobów do tworzenia nowych zastosowań.

Działalność twórcza nie została zdefiniowana w ustawie, w związku z czym przy ustalaniu jej treści konieczne jest odniesienie do kryteriów pozaustawowych. W tym celu szczególnie pomocnym narzędziem są objaśnienia zamieszczone na stronach Ministerstwa Finansów, dzięki którym podatnicy zyskują dostęp do uporządkowanej wiedzy na temat omawianych przepisów.

Działalność twórcza to tworzenie nowych i oryginalnych rozwiązań, często o charakterze unikatowym, które nie mają odtwórczego charakteru. Z objaśnień MF wynika, że wystarczające jest działanie twórcze na skalę przedsiębiorstwa, tzn. wystarczy, aby przedsiębiorca we własnym zakresie opracowywał nowe lub ulepszone produkty, procesy, usługi, nawet jeżeli podobne rozwiązanie zostało już opracowane przez inny podmiot. Zatem twórczość może przejawiać się opracowywaniem nowych rozwiązań niewystępujących dotychczas w praktyce gospodarczej podatnika lub na tyle innowacyjnych, że w znacznym stopniu odróżniają się od rozwiązań już funkcjonujących.

Odnosząc się do opisanego Projektu należy zaznaczyć, że Spółka stworzyła go wyłącznie przy pomocy własnej wiedzy, bez kopiowania zastosowań obecnych wcześniej na rynku.

Efektem realizacji Projektu jest stworzenie nowej, autorskiej technologii, której zastosowanie polepszy jakość odbioru programów i wydarzeń, do których zostanie ona wykorzystana w sposób, który przed jej zastosowaniem nie był osiągalny, wobec czego Projekt należy uznać za działalność twórczą.

Pod pojęciem badań naukowych należy rozumieć:

a)badania podstawowe w rozumieniu art. 4 ust. 2 pkt 1 ustawy z dnia 20 lipca 2018 r. - Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce,

b)badania aplikacyjne w rozumieniu art. 4 ust. 2 pkt 2 ustawy z dnia 20 lipca 2018 r. - Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce;

Zaś pod pojęciem prac rozwojowych należy rozumieć prace rozwojowe w rozumieniu art. 4 ust. 3 ustawy z dnia 20 lipca 2018 r. - Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce (art. 4a ust. 28 ustawy o CIT).

Powołany w art. 4a pkt 28 ustawy o CIT art. 4 ust. 3 ustawy Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce stanowi natomiast, że Prace rozwojowe są działalnością obejmującą nabywanie, łączenie, kształtowanie i wykorzystywanie dostępnej aktualnie wiedzy i umiejętności, w tym w zakresie narzędzi informatycznych lub oprogramowania, do planowania produkcji oraz projektowania i tworzenia zmienionych, ulepszonych lub nowych produktów, procesów lub usług, z wyłączeniem działalności obejmującej rutynowe i okresowe zmiany wprowadzane do nich, nawet jeżeli takie zmiany mają charakter ulepszeń.

W powyższej definicji, wśród wymienionych cech należy w szczególności zwrócić uwagę na zastrzeżenie, które „a contrario” wskazuje, że działalność rozwojowa to w szczególności działalnie nierutynowe i niepolegające na zmianach okresowych. Bez wątpienia należy w tym miejscu uznać, że Projekt spełnia także wymogi do uznania go za prace rozwojowe w rozumieniu powołanego art. 4 ust. 3.

Przy tworzeniu nowej technologii wykorzystano i połączono aktualną wiedzę oraz posiadane umiejętności do zaprojektowania i wytworzenia (produkcji) nowego, ulepszonego typu usługi jaką jest oprawa wizualna wydarzeń scenicznych i studyjnych i z całą pewnością działania te nie noszą cechy rutynowości oraz okresowości.

Przez działania podejmowane w sposób systematyczny należy przede wszystkim rozumieć prowadzenie takiej działalności w sposób metodyczny, zaplanowany i uporządkowany. Działalność B+R jest prowadzona systematycznie niezależnie od tego, czy podatnik stale prowadzi takie prace, czy też dla osiągnięcie pojedynczego celu. Potwierdzeniem systematyczności może być dokumentacja projektów, z której wynika, że podatnik metodycznie planuje ich przeprowadzanie określając m.in. cele do osiągnięcia oraz zaangażowane zasoby.

W pierwszej kolejności Spółka zidentyfikowała problem, jakie wiązały się z wykorzystywaniem ówcześnie stosowanych technologii, wypracowała założenia, jakim powinna odpowiadać nowa technologia oraz sukcesywnie wdrażała je dokonując przy tym szeregu badań mających potwierdzić przydatność w praktyce wybranych rozwiązań.

W wyniku zaplanowanych działań Spółka osiągnęła cel, jakim było stworzenie nowej technologii, wobec czego należy stwierdzić, że Projekt nosi cechy działalności systematycznej.

Technologia opracowana w ramach Projektu stanowi bardzo istotną innowację w porównaniu do technologii stosowanych przed jej wprowadzeniem. Umożliwia ona stosowanie w warunkach, jakie dotychczas nie były możliwie - ma to znaczenie w szczególności w odniesieniu do programów i wydarzeń transmitowanych (na żywo) za pośrednictwem telewizji (wirtualne, interaktywne studio, interaktywna sceneria). Stworzenie nowej technologii zostało zatem stworzone w celu poszerzenia dotychczasowej wiedzy oraz umożliwiło jej wykorzystanie do nowych zastosowań.

W świetle powyższego Spółka stoi na stanowisku, że opracowanie w ramach Projektu nowej technologii umożliwiającej wizualną oprawę programów i wydarzeń w sposób dotychczas nieosiągalny, stanowi działalność badawczo-rozwojową, o której mowa w art. 4a pkt 26 ustawy o CIT.

Zgodnie z art. 18d ust. 2 ustawy o CIT za koszty kwalifikowane uznaje się:

1)poniesione w danym miesiącu należności z tytułów, o których mowa w art. 12 ust. 1 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych, oraz sfinansowane przez płatnika składki z tytułu tych należności określone w ustawie z dnia 13 października 1998 r. o systemie ubezpieczeń społecznych, w takiej części, w jakiej czas przeznaczony na realizację działalności badawczo-rozwojowej pozostaje w ogólnym czasie pracy pracownika w danym miesiącu;

1a) poniesione w danym miesiącu należności z tytułów, o których mowa w art. 13 pkt 8 lit. a ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych, oraz sfinansowane przez płatnika składki z tytułu tych należności określone w ustawie z dnia 13 października 1998 r. o systemie ubezpieczeń społecznych, w takiej części, w jakiej czas przeznaczony na wykonanie usługi w zakresie działalności badawczo-rozwojowej pozostaje w całości czasu przeznaczonego na wykonanie usługi na podstawie umowy zlecenia lub umowy o dzieło w danym miesiącu;

2)nabycie materiałów i surowców bezpośrednio związanych z prowadzoną działalnością badawczo-rozwojową;

2a) nabycie niebędącego środkami trwałymi sprzętu specjalistycznego wykorzystywanego bezpośrednio w prowadzonej działalności badawczo-rozwojowej, w szczególności naczyń i przyborów laboratoryjnych oraz urządzeń pomiarowych;

3)ekspertyzy, opinie, usługi doradcze i usługi równorzędne, świadczone lub wykonywane na podstawie umowy przez podmiot, o którym mowa w art. 7 ust. 1 pkt 1,2 i 4-8 ustawy z dnia 20 lipca 2018 r. - Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce, a także nabycie od takiego podmiotu wyników prowadzonych przez niego badań naukowych, na potrzeby działalności badawczo-rozwojowej;

4)odpłatne korzystanie z aparatury naukowo-badawczej wykorzystywanej wyłącznie w prowadzonej działalności badawczo-rozwojowej, jeżeli to korzystanie nie wynika z umowy zawartej z podmiotem powiązanym z podatnikiem w rozumieniu art. 11a ust. 1 pkt 4;

4a) nabycie usługi wykorzystania aparatury naukowo- badawczej wyłącznie na potrzeby prowadzonej działalności badawczo-rozwojowej, jeżeli zakup usługi nie wynika z umowy zawartej z podmiotem powiązanym z podatnikiem w rozumieniu art. 11a ust. 1 pkt 4;

5)koszty uzyskania i utrzymania patentu, prawa ochronnego na wzór użytkowy, prawa z rejestracji wzoru przemysłowego, poniesione na:

a)przygotowanie dokumentacji zgłoszeniowej i dokonanie zgłoszenia do Urzędu Patentowego Rzeczypospolitej Polskiej lub odpowiedniego zagranicznego organu, łącznie z kosztami wymaganych tłumaczeń na język obcy,

b)prowadzenie postępowania przez Urząd Patentowy Rzeczypospolitej Polskiej lub odpowiedni zagraniczny organ, poniesione od momentu zgłoszenia do tych organów, w szczególności opłaty urzędowe i koszty zastępstwa prawnego i procesowego,

c)odparcie zarzutów niespełnienia warunków wymaganych do uzyskania patentu, prawa ochronnego na wzór użytkowy lub prawa z rejestracji wzoru przemysłowego zarówno w postępowaniu zgłoszeniowym, jak i po jego zakończeniu, w szczególności koszty zastępstwa prawnego i procesowego, zarówno w Urzędzie Patentowym Rzeczypospolitej Polskiej, jak i w odpowiednim zagranicznym organie,

d)opłaty okresowe, opłaty za odnowienie, tłumaczenia oraz dokonywanie innych czynności koniecznych dla nadania lub utrzymania ważności patentu, prawa ochronnego na wzór użytkowy oraz prawa z rejestracji wzoru przemysłowego, w szczególności koszty walidacji patentu europejskiego.

Z kolei ust. 3 tego artykułu stanowi, że za koszty kwalifikowane uznaje się także dokonywane w danym roku podatkowym, zaliczane do kosztów uzyskania przychodów, odpisy amortyzacyjne od środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych wykorzystywanych w prowadzonej działalności badawczo-rozwojowej, z wyłączeniem samochodów osobowych oraz budowli, budynków i lokali będących odrębną własnością.

Odnosząc się kolejno do opisanych w punkcie II. kosztów, należy wskazać, że:

Wynagrodzenia wypłacane w 2020 i 2021 r. były związane wyłącznie z pracą świadczoną na rzecz realizacji Projektu, w związku z czym należy uznać, że wynagrodzenia te oraz związane z nimi składki z tytułu tych należności określone w ustawie z dnia 13 października 1998 r. o systemie ubezpieczeń społecznych, w całości stanowią koszt kwalifikowany, o którym mowa w art. 18d ust. 2 pkt 1 ustawy o CIT.

System sterowania kamerami stanowi wyposażenie (wraz z oprogramowaniem), które zostało w całości wykorzystane przy tworzeniu nowej technologii. Ponieważ nie stanowi ono środków trwałych w rozumieniu przepisów ustawy, zostało ono zakwalifikowane jako surowce i materiały.

W świetle powyższego wydatki związane z ich nabyciem stanowią koszty kwalifikowane w rozumieniu art. 18d ust. 2 pkt 2 ustawy o CIT.

Przez odpłatne korzystanie z aparatury naukowo-badawczej wykorzystywanej wyłącznie w prowadzonej działalności badawczo-rozwojowej, należy rozumieć każdą umowę, na podstawie której aparatura badawczo-rozwojowa jest oddawana podatnikowi za wynagrodzeniem. Taką umową jest niewątpliwie leasing. Z kolei przez aparaturę badawczo-rozwojową należy rozumieć sprzęt (ewentualnie wraz z oprogramowaniem) służący do zbudowania i wdrożenia działalności badawczo-rozwojowej. Taką aparaturą niewątpliwie jest sprzęt wraz z oprogramowaniem, z którego Spółka korzystała na podstawie umowy leasingu i który wykorzystała do stworzenia nowej technologii w ramach Projektu. Należy przy tym wskazać, że umowy leasingu były zawarte z podmiotami, które nie stanowią podmiotów powiązanych w rozumieniu art. 11a ust. 1 pkt 4 ustawy o CIT.

W świetle powyższego wydatki za korzystanie aparatury użytkowanej na podstawie leasingu opisanej w pkt. II, stanowią koszty kwalifikowane w rozumieniu art. 18d ust. 1 pkt 4a ustawy o CIT.

System oświetlenia, komputery oraz ekrany i podłogi (...), które Spółka zaliczyła do środków trwałych i amortyzowała w 2020 i 2021 r. były wykorzystywane w całości i wyłącznie na potrzeby stworzenia i wykorzystania nowej technologii stworzonej w ramach Projektu.

Odpisy amortyzacyjne stanowiły dla Spółki koszty uzyskania przychodów.

W świetle tych okoliczności należy uznać, że odpisy amortyzacyjne dokonywane od środków trwałych wymienionych w punkcie II. stanowią koszty kwalifikowane, o których mowa w art. 18d ust. 3 ustawy o CIT.

Zgodnie z art. 18d ust. 7 ustawy o CIT kwota kosztów kwalifikowanych nie może przekroczyć:

1)w przypadku gdy podatnik, o którym mowa w ust. 3a, jest mikroprzedsiębiorcą, małym lub średnim przedsiębiorcą, w rozumieniu przepisów ustawy z dnia 6 marca 2018 r. - Prawo przedsiębiorców - 150% kosztów, o których mowa w ust. 2-3a;

2)w przypadku pozostałych podatników, o których mowa w ust. 3a - 150% kosztów, o których mowa w ust. 2 pkt 1-4a i ust. 2a-3a, oraz 100% kosztów, o których mowa w ust. 2 pkt 5;

3)w przypadku pozostałych podatników - 100% kosztów, o których mowa w ust. 2-3.

Spółka nie posiada statusu centrum badawczo-rozwojowego, o którym mowa w art. 18d ust. 3a, w związku z powyższym obejmuje ją dyspozycja przytoczonego art. 18d ust. 7 pkt 3 dotycząca pozostałych podatników i Spółce przysługuje prawo do obniżenia podstawy opodatkowania o 100% kosztów kwalifikowanych.

Ocena stanowiska

Stanowisko, które przedstawili Państwo we wniosku w zakresie ustalenia, czy:

1.wydatki wymienione w opisie stanu faktycznego w punkcie II:

pkt 1) - poniesione w danym miesiącu należności z tytułów, o których mowa w art. 12 ust. 1 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych, oraz sfinansowane przez płatnika składki z tytułu tych należności określone w ustawie z dnia 13 października 1998 r. o systemie ubezpieczeń społecznych, w takiej części, w jakiej czas przeznaczony na realizację działalności badawczo- rozwojowej pozostaje w ogólnym czasie pracy pracownika w danym miesiącu - stanowią koszty kwalifikowane, o których mowa w art. 18d ust. 2 pkt 1 ustawy o CIT:

- w części dotyczącej wynagrodzenia pracownika za czas urlopu oraz sfinansowanych przez płatnika składek z tytułu tych należności określonych w ustawie z dnia 13 października 1998 r. o systemie ubezpieczeń społecznych a także wpłaty na Fundusz Pracy i Fundusz Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych – jest nieprawidłowe,

- w pozostałym zakresie - jest prawidłowe;

pkt 2) - poniesione na zakup towarów i surowców wykorzystywanych do realizacji Projektu - stanowią koszty kwalifikowane, o których mowa w art. 18d ust. 2 pkt 2 ustawy o CIT – jest prawidłowe,

pkt 3) - poniesione na odpłatne korzystanie ze sprzętu stanowiącego aparaturę badawczo-rozwojową wykorzystywaną do realizacji projektu - stanowią koszty kwalifikowane, o których mowa w art. 18d ust. 2 pkt 4 ustawy o CIT, oraz opisane po nich odpisy amortyzacyjne - stanowią koszty kwalifikowane, o których mowa odpowiednio w art. 18d ust. 3 ustawy o CIT – jest prawidłowe;

2. zgodnie z art. 18d ust. 7 ustawy o CIT przysługuje Państwu prawo do obniżenia podstawy opodatkowania o 100% kosztów kwalifikowanych wymienionych w pytaniu pierwszym w części dotyczącej:

- pkt 1) - poniesionych w danym miesiącu należności z tytułów, o których mowa w art. 12 ust. 1 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych, oraz sfinansowanych przez płatnika składek z tytułu tych należności określonych w ustawie z dnia 13 października 1998 r. o systemie ubezpieczeń społecznych, w takiej części, w jakiej czas przeznaczony na realizację działalności badawczo- rozwojowej pozostaje w ogólnym czasie pracy pracownika w danym miesiącu:

- w odniesieniu do wynagrodzenia pracownika za czas urlopu oraz sfinansowanych przez płatnika składek z tytułu tych należności określonych w ustawie z dnia 13 października 1998 r. o systemie ubezpieczeń społecznych a także wpłat na Fundusz Pracy i Fundusz Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych – jest nieprawidłowe,

- w pozostałym zakresie - jest prawidłowe;

- pkt 2) - poniesionych na zakup towarów i surowców wykorzystywanych do realizacji Projektu – jest prawidłowe,

- pkt 3) - poniesionych na odpłatne korzystanie ze sprzętu stanowiącego aparaturę badawczo-rozwojową wykorzystywaną do realizacji projektu oraz opisanych po nich odpisach amortyzacyjnych – jest prawidłowe.

Uzasadnienie interpretacji indywidualnej

Na wstępie należy zaznaczyć, że pytania postawione przez Państwa we wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej wyznaczają zakres przedmiotowy tego wniosku. W związku z powyższym, tutejszy Organ informuje, że wydana interpretacja dotyczy tylko Państwa sprawy będącej przedmiotem wniosku (zapytania). Zatem, inne kwestie wynikające z opisu sprawy i własnego stanowiska, nie objęte pytaniami, nie zostały rozpatrzone w niniejszej interpretacji. Tym samym tutejszy Organ przyjął jako element przedstawionego stanu faktycznego, że prowadzą Państwo działalność badawczo-rozwojową.

Zgodnie z art. 4a pkt 26 ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (t.j. Dz. U. z 2022 r. poz. 2587 ze zm., dalej: „ustawy o CIT”),

przez działalność badawczo-rozwojową należy rozumieć działalność twórczą obejmującą badania naukowe lub prace rozwojowe, podejmowaną w sposób systematyczny w celu zwiększenia zasobów wiedzy oraz wykorzystania zasobów wiedzy do tworzenia nowych zastosowań.

W myśl art. 4a pkt 27 ustawy o CIT,

ilekroć w ustawie jest mowa o badaniach naukowych, oznacza to:

a) badania podstawowe w rozumieniu art. 4 ust. 2 pkt 1 ustawy z dnia 20 lipca 2018 r. - Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce,

b) badania aplikacyjne w rozumieniu art. 4 ust. 2 pkt 2 ustawy z dnia 20 lipca 2018 r. - Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce;

Zgodnie z art. 4 ust. 2 ustawy z dnia 20 lipca 2018 r. Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce (dalej: „ustawa SWIN”),

Badania naukowe są działalnością obejmującą:

1) badania podstawowe rozumiane jako prace empiryczne lub teoretyczne mające przede wszystkim na celu zdobywanie nowej wiedzy o podstawach zjawisk i obserwowalnych faktów bez nastawienia na bezpośrednie zastosowanie komercyjne;

2) badania aplikacyjne rozumiane jako prace mające na celu zdobycie nowej wiedzy oraz umiejętności, nastawione na opracowywanie nowych produktów, procesów lub usług lub wprowadzanie do nich znaczących ulepszeń.

Z kolei art. 4a pkt 28 ustawy o CIT,

Ilekroć w ustawie jest mowa o pracach rozwojowych - oznacza to prace rozwojowe w rozumieniu art. 4 ust. 3 ustawy z dnia 20 lipca 2018 r. - Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce;

Stosownie do art. 4 ust. 3 ustawy SWIN,

prace rozwojowe są działalnością obejmującą nabywanie, łączenie, kształtowanie i wykorzystywanie dostępnej aktualnie wiedzy i umiejętności, w tym w zakresie narzędzi informatycznych lub oprogramowania, do planowania produkcji oraz projektowania i tworzenia zmienionych, ulepszonych lub nowych produktów, procesów lub usług, z wyłączeniem działalności obejmującej rutynowe i okresowe zmiany wprowadzane do nich, nawet jeżeli takie zmiany mają charakter ulepszeń.

Zgodnie z art. 18d ust. 1 ustawy o CIT,

podatnik uzyskujący przychody inne niż przychody z zysków kapitałowych odlicza od podstawy opodatkowania, ustalonej zgodnie z art. 18, koszty uzyskania przychodów poniesione na działalność badawczo-rozwojową, zwane dalej „kosztami kwalifikowanymi”. Kwota odliczenia nie może w roku podatkowym przekraczać kwoty dochodu uzyskanego przez podatnika z przychodów innych niż przychody z zysków kapitałowych.

Rodzaje kosztów kwalifikowanych podlegających odliczeniu w ramach ulgi na działalność badawczo-rozwojową zostały wymienione w art. 18d ust. 2-3 ustawy o CIT.

Na podstawie art. 18d ust. 2 ustawy o CIT, za koszty kwalifikowane uznaje się m.in.:

1. poniesione w danym miesiącu należności z tytułów, o których mowa w art. 12 ust. 1 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych, oraz sfinansowane przez płatnika składki z tytułu tych należności określone w ustawie z dnia 13 października 1998 r. o systemie ubezpieczeń społecznych, w takiej części, w jakiej czas przeznaczony na realizację działalności badawczo-rozwojowej pozostaje w ogólnym czasie pracy pracownika w danym miesiącu;

2) nabycie materiałów i surowców bezpośrednio związanych z prowadzoną działalnością badawczo-rozwojową;

2a) nabycie niebędącego środkami trwałymi sprzętu specjalistycznego wykorzystywanego bezpośrednio w prowadzonej działalności badawczo-rozwojowej, w szczególności naczyń i przyborów laboratoryjnych oraz urządzeń pomiarowych;

3) ekspertyzy, opinie, usługi doradcze i usługi równorzędne, świadczone lub wykonywane na podstawie umowy przez podmiot, o którym mowa w art. 7 ust. 1 pkt 1, 2 i 4-8 ustawy z dnia 20 lipca 2018 r. - Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce, a także nabycie od takiego podmiotu wyników prowadzonych przez niego badań naukowych, na potrzeby działalności badawczo-rozwojowej;

4) odpłatne korzystanie z aparatury naukowo-badawczej wykorzystywanej wyłącznie w prowadzonej działalności badawczo-rozwojowej, jeżeli to korzystanie nie wynika z umowy zawartej z podmiotem powiązanym z podatnikiem w rozumieniu art. 11a ust. 1 pkt 4;

4a) nabycie usługi wykorzystania aparatury naukowo-badawczej wyłącznie na potrzeby prowadzonej działalności badawczo-rozwojowej, jeżeli zakup usługi nie wynika z umowy zawartej z podmiotem powiązanym z podatnikiem w rozumieniu art. 11a ust. 1 pkt 4;

W myśl art. 18d ust. 3 ustawy o CIT,

za koszty kwalifikowane uznaje się także dokonywane w danym roku podatkowym, zaliczane do kosztów uzyskania przychodów, odpisy amortyzacyjne od środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych wykorzystywanych w prowadzonej działalności badawczo-rozwojowej, z wyłączeniem samochodów osobowych oraz budowli, budynków i lokali będących odrębną własnością.

W myśl art. 15 ust. 6 ustawy o CIT,

kosztem uzyskania przychodów są odpisy z tytułu zużycia środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych (odpisy amortyzacyjne) dokonywane zgodnie z art. 16a-16m, przy czym w przypadku spółek nieruchomościowych odpisy dotyczące środków trwałych zaliczonych do grupy 1 Klasyfikacji nie mogą być w roku podatkowym wyższe niż dokonywane zgodnie z przepisami o rachunkowości odpisy amortyzacyjne lub umorzeniowe z tytułu zużycia środków trwałych, obciążające w tym roku podatkowym wynik finansowy jednostki.

Zgodnie z art. 18d ust. 5 ustawy o CIT,

koszty kwalifikowane podlegają odliczeniu, jeżeli nie zostały podatnikowi zwrócone w jakiejkolwiek formie lub nie zostały odliczone od podstawy opodatkowania podatkiem dochodowym.

Natomiast zgodnie z treścią art. 18d ust. 6 ustawy o CIT,

podatnikowi, który w roku podatkowym korzysta ze zwolnień podatkowych, o których mowa w art. 17 ust. 1 pkt 34 lub 34a, prawo do odliczenia przysługuje jedynie w odniesieniu do kosztów kwalifikowanych, które nie są przez podatnika uwzględniane w kalkulacji dochodu zwolnionego z podatku na podstawie tych przepisów.

Zgodnie z treścią art. 18d ust. 7 ustawy o CIT, w brzmieniu obowiązującym do dnia 31 grudnia 2021 r.,

kwota kosztów kwalifikowanych nie może przekroczyć:

1.w przypadku gdy podatnik, o którym mowa w ust. 3a, jest mikroprzedsiębiorcą, małym lub średnim przedsiębiorcą, w rozumieniu przepisów o swobodzie działalności gospodarczej - 150% kosztów, o których mowa w ust. 2-3a;

2.w przypadku pozostałych podatników, o których mowa w ust. 3a - 150% kosztów, o których mowa w ust. 2 pkt 1-4a i ust. 2a-3a, oraz 100% kosztów, o których mowa w ust. 2 pkt 5;

3.w przypadku pozostałych podatników - 100% kosztów, o których mowa w ust. 2-3.

Z art. 18d ust. 7 ustawy o CIT w brzmieniu obowiązującym od 1 stycznia 2022 r. wynika natomiast, że kwota kosztów kwalifikowanych nie może przekroczyć:

1.w przypadku gdy podatnik, o którym mowa w ust. 3a, jest mikroprzedsiębiorcą, małym lub średnim przedsiębiorcą, w rozumieniu przepisów ustawy z dnia 6 marca 2018 r. - Prawo przedsiębiorców - 200% kosztów, o których mowa w ust. 2-3a;

2.w przypadku pozostałych podatników, o których mowa w ust. 3a - 200% kosztów, o których mowa w ust. 2 pkt 1-4a i ust. 2a-3a, oraz 100% kosztów, o których mowa w ust. 2 pkt 5;

3.w przypadku pozostałych podatników - 100% kosztów, o których mowa w ust. 2 pkt 2-5, ust. 2a i 3, oraz 200% kosztów, o których mowa w ust. 2 pkt 1 i 1a.

Ponadto, zgodnie z art. 18d ust. 8 ustawy o CIT, w brzmieniu obowiązującym do dnia 31 grudnia 2021 r.,

odliczenia dokonuje się w zeznaniu za rok podatkowy, w którym poniesiono koszty kwalifikowane. W przypadku gdy podatnik poniósł za rok podatkowy stratę albo wielkość dochodu podatnika jest niższa od kwoty przysługujących mu odliczeń, odliczenia - odpowiednio w całej kwocie lub w pozostałej części – dokonuje się w zeznaniach za kolejno następujące po sobie sześć lat podatkowych następujących bezpośrednio po roku, w którym podatnik skorzystał lub miał prawo skorzystać z odliczenia.

Według brzmienia art. 18d ust. 8 ustawy o CIT obowiązującego od 1 stycznia 2022 r.,

odliczenia dokonuje się w zeznaniu za rok podatkowy, w którym poniesiono koszty kwalifikowane. W przypadku gdy podatnik poniósł za rok podatkowy stratę albo wielkość dochodu podatnika jest niższa od kwoty przysługujących mu odliczeń, odliczenia - odpowiednio w całej kwocie lub w pozostałej części - dokonuje się w zeznaniach za kolejno następujące po sobie sześć lat podatkowych następujących bezpośrednio po roku, w którym podatnik skorzystał lub miał prawo skorzystać z odliczenia. Dokonując odliczenia, o którym mowa w zdaniu drugim, uwzględnia się kwoty pomniejszeń, o których mowa w art. 18db ust. 1.

Należy także zwrócić uwagę na brzmienie przepisu art. 9 ust. 1b ustawy o CIT, zgodnie z którym

podatnicy prowadzący działalność badawczo-rozwojową, którzy zamierzają skorzystać z odliczenia, o którym mowa w art. 18d, są obowiązani w ewidencji, o której mowa w ust. 1, wyodrębnić koszty działalności badawczo-rozwojowej.

Mając na uwadze powołane powyżej przepisy należy stwierdzić, że aby podatnikowi podatku dochodowego od osób prawnych przysługiwało prawo odliczenia w zeznaniu podatkowym kosztów kwalifikowanych poniesionych w danym roku podatkowym powinny być łącznie spełnione następujące warunki:

1.podatnik poniósł koszty na działalność badawczo-rozwojową,

2.koszty na działalność badawczo-rozwojową stanowiły dla podatnika koszty uzyskania przychodów w rozumieniu ustawy o CIT,

3.koszty na działalność badawczo-rozwojową mieszczą się w zamkniętym katalogu kosztów kwalifikowanych określonym przepisami art. 18d ust. 2 - 3 ustawy o CIT,

4.ww. koszty uzyskania przychodów stanowiły koszty kwalifikowane w rozumieniu ustawy o CIT, przy czym, jeżeli koszty kwalifikowane zostały poniesione w ramach badań podstawowych, badania te były prowadzone na podstawie umowy lub porozumienia z jednostką naukową w rozumieniu odrębnych przepisów,

5.jeżeli podatnik w roku podatkowym prowadził działalność na terenie specjalnej strefy ekonomicznej na podstawie zezwolenia/decyzji o wsparciu, prawo do odliczenia przysługuje jedynie w odniesieniu do kosztów kwalifikowanych, które nie są przez podatnika uwzględniane w kalkulacji dochodu zwolnionego z podatku na podstawie zezwolenia/decyzji o wsparciu,

6.w ewidencji, o której mowa w art. 9 ust. 1b ustawy o CIT, podatnik wyodrębnił koszty działalności badawczo-rozwojowej,

7.podatnik wykazał w zeznaniu podatkowym koszty kwalifikowane podlegające odliczeniu,

8.kwota odliczonych kosztów kwalifikowanych nie przekroczyła limitów określonych w ustawy o CIT,

9.koszty kwalifikowane nie zostały zwrócone podatnikowi w jakiejkolwiek formie lub nie zostały odliczone od podstawy opodatkowania podatkiem dochodowym.

Ad. 1.

Przedmiotem Państwa wątpliwości objętych zakresem pytania oznaczonego nr 1 jest m.in. kwestiauznania kosztów pracowniczych wskazanych w opisie stanu faktycznego niniejszego wniosku, za koszty kwalifikowane na potrzeby skorzystania z ulgi B+R.

Odnosząc się do powyższego stwierdzić należy, że przepisy podatkowe dają możliwość uznania za koszty kwalifikowane m.in. należności z tytułu wynagrodzeń pracownika, który realizuje wskazany cel, tj. wykonuje prace badawczo-rozwojowe. Istotne jest aby pracownik faktycznie wykonywał zadania będące realizacją prac badawczo-rozwojowych, wówczas wynagrodzenie takiego pracownika oraz koszty świadczeń poniesionych na jego rzecz będą mogły stanowić dla Wnioskodawcy koszt kwalifikowany w całości.

Zatem, w przypadku gdy pracownik w ramach świadczonej pracy wykonuje obowiązki nie tylko związane z działalnością badawczo-rozwojową, zasadnym jest wyodrębnienie (wyłączenie z ulgi badawczo-rozwojowej) tej części wynagrodzenia oraz świadczeń wypłaconych pracownikom zajmującym się działalnością badawczo-rozwojową, a także składek od tych przychodów, określonych w ustawie z dnia 13 października 1998 r. o systemie ubezpieczeń społecznych, która nie jest związana z realizacją działalności badawczo-rozwojowej.

Należy w tym miejscu zauważyć, że ustawodawca w treści art. 18d ust. 2 pkt 1 ustawy o CIT, odnosi się do czasu pracy przeznaczonego na realizację działalności badawczo-rozwojowej, a zatem do czasu faktycznie poświęconego na ten cel.

Stosownie do art. 12 ust. 1 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (t. j. Dz.U. z 2022 r., poz. 2647 ze zm., dalej: „ustawy o PIT”),

za przychody ze stosunku służbowego, stosunku pracy, pracy nakładczej oraz spółdzielczego stosunku pracy uważa się wszelkiego rodzaju wypłaty pieniężne oraz wartość pieniężną świadczeń w naturze bądź ich ekwiwalenty, bez względu na źródło finansowania tych wypłat i świadczeń, a w szczególności: wynagrodzenia zasadnicze, wynagrodzenia za godziny nadliczbowe, różnego rodzaju dodatki, nagrody, ekwiwalenty za niewykorzystany urlop i wszelkie inne kwoty niezależnie od tego, czy ich wysokość została z góry ustalona, a ponadto świadczenia pieniężne ponoszone za pracownika, jak również wartość innych nieodpłatnych świadczeń lub świadczeń częściowo odpłatnych.

W tym miejscu zauważyć należy, że wynagrodzenia zasadnicze, wynagrodzenia za godziny nadliczbowe, różnego rodzaju dodatki i nagrody zostały wymienione wprost w art. 12 ust. 1 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych, jako przychody ze stosunku pracy, a zatem mieszczą się w katalogu kosztów kwalifikowanych, o których mowa w art. 18d ust. 2 pkt 1 ustawy o CIT.

Natomiast, użyty w art. 12 ust. 1 ustawy o PIT, zwrot „w szczególności” oznacza, że poszczególne kategorie przychodów zostały wymienione jedynie przykładowo. Zatem, ww. katalog jest katalogiem otwartym. Przychodem ze stosunku pracy i stosunków pokrewnych są więc wszelkiego rodzaju wypłaty i świadczenia skutkujące u podatnika powstaniem przysporzenia majątkowego, mające swoje źródło w łączącym pracownika z pracodawcą stosunku pracy lub stosunku pokrewnym.

Należy podkreślić, że ustawodawca nie narzucił przedsiębiorcom formy podziału/wyodrębnienia. Wybór sposobu udokumentowania tych wydatków pozostawiony został podatnikom, którzy prowadzą działalność badawczo-rozwojową. Dlatego, wskazane jest, aby dla celów dowodowych, ewidencja czasu pracy, poświęconego przez pracowników na działalność badawczo-rozwojową, była prowadzona przez podatnika korzystającego z ulgi.

Dodatkowo wskazać należy, że w komunikacie Ministerstwa Finansów z dnia 18 maja 2017 r. o Uldze B+R zostało wyraźnie wskazane, że (...) prowadzenie tego rodzaju ewidencji przewidziane jest wprost w propozycji legislacyjnej przedstawionej w „projekcie ustawy o zmianie niektórych ustaw w celu poprawy otoczenia prawnego działalności innowacyjnej”. Ustawodawca proponuje tam, aby wynagrodzenia i składki stanowiły koszty kwalifikowane (stanowiące bazę do wyliczenia ulgi B+R) - w takiej części, w jakiej czas przeznaczony na realizację działalności badawczo-rozwojowej pozostaje w ogólnym czasie pracownika (...).

Należy zauważyć, że pojęcie czasu pracy przeznaczonego na realizację działalności badawczo-rozwojowej, o którym mowa w art. 18d ust. 2 pkt 1 ustawy o CIT, odnosi się do czasu faktycznie poświęconego. Zatem, odliczeniu nie będą podlegały kwoty wynagrodzeń oraz składek proporcjonalnie przypisanych do dni nieobecności pracownika tj. wynagrodzeń za czas choroby/innej usprawiedliwionej absencji czy też urlopu wypoczynkowegooraz wynagrodzenie za inne zwolnienia od pracy. W takiej sytuacji zasadnym jest wyodrębnienie (wyłączenie z ulgi badawczo-rozwojowej) tej części wynagrodzenia oraz świadczeń wypłaconych pracownikom zajmującym się działalnością badawczo-rozwojową, a także składek od tych należności, określonych w ustawie z dnia 13 października 1998 r. o systemie ubezpieczeń społecznych, które nie są związane z realizacją działalności badawczo-rozwojowej.  

Zatem, część dotycząca wydatków na wynagrodzenia osoby zaangażowanej w realizację Projektu B+R bez względu na to czy osoba ta jest w pełni dedykowana do działalności badawczo-rozwojowej czy tylko w części, przypadająca na jego absencję w pracy (m.in. z powodu choroby, opieki nad dzieckiem, innej usprawiedliwionej absencji czy też urlopu wypoczynkowego)wraz ze sfinansowanymi przez płatnika składkami od ww. przychodu, określonymi w ustawie z dnia 13 października 1998 r. o systemie ubezpieczeń społecznych, nie będzie stanowiła kosztów kwalifikowanych, o których mowa w art. 18d ust. 2 ust. 1 ustawy o CIT.

W tym miejscu należy odwołać się do terminu „ogólnego czasu pracy” który nie został zdefiniowany ani w ustawie o podatku dochodowym od osób prawnych, ani ustawie o podatku dochodowym od osób fizycznych.

W konsekwencji, dla potrzeb prawidłowego ustalenia wysokości kosztów kwalifikowanych na podstawie art. 18d ust. 2 pkt 1 ustawy o CIT, w celu skorzystania z Ulgi B+R należy odwołać się do art. 128 § 1 ustawy z dnia 26 czerwca 1974 r. Kodeks pracy (t. j. Dz. U. z 2020 r. poz. 1320 ze zm.). W myśl przywołanego artykułu, czasem pracy jest czas, w którym pracownik pozostaje w dyspozycji pracodawcy w zakładzie pracy lub w innym miejscu wyznaczonym do wykonywania pracy.

Jak wynika z powyższego przepisu, czasem pracy jest czas, w jakim pracownik wykonuje zadania zlecone przez pracodawcę. Oznacza to, że nie może być czasem pracy czas, w którym pracownik jest poza dyspozycją pracodawcy. W związku z tym, urlop lub inna usprawiedliwiona nieobecność nie mogą być zaliczane do czasu, w którym pracownik jest do dyspozycji pracodawcy, ponieważ w tym czasie, pracownik nie pozostaje w dyspozycji pracodawcy w zakładzie pracy lub w innym miejscu wyznaczonym do wykonywania pracy.

W odniesieniu do możliwości uznania składek na Fundusz Pracy oraz Fundusz Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych za koszty kwalifikowane na potrzeby stosowania ulgi badawczo-rozwojowej należy wskazać, że składkami na ubezpieczenia społeczne, należnymi z tytułów wymienionych art. 12 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych i finansowanymi (w całości lub w części) przez płatnika, są składki na ubezpieczenie emerytalne, rentowe oraz wypadkowe.

Należy zwrócić uwagę, że obowiązek i zasady odprowadzania składek na Fundusz Pracy nakłada na pracodawców ustawa z 20 kwietnia 2004 r. o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy, natomiast składki na Fundusz Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych uregulowane są w ustawie z 13 lipca 2006 r. o ochronie roszczeń pracowniczych w razie niewypłacalności pracodawcy. Zatem, składki te nie zostały uregulowane w ustawie o systemie ubezpieczeń społecznych, a tylko takie mogą stanowić koszty kwalifikowane, w rozumieniu art. 18d ust. 2 pkt 1 ustawy o CIT. W ustawie o systemie ubezpieczeń społecznych w niektórych artykułach są tylko wskazane sytuacje, w których do składek na Fundusz Pracy i Fundusz Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych stosuje się tą ustawę, ale składki te nie są określone tą ustawą.

Odnosząc się zatem do przedstawionego stanu faktycznego, stwierdzić należy, że wynagrodzenia stanowiące należności pracownika: z tytułów, o których mowa w art. 12 ust. 1 ustawy o PIT oraz sfinansowane przez płatnika składki z tytułu tych należności określone w ustawie z dnia 13 października 1998 r. o systemie ubezpieczeń społecznych. (opisane we wniosku) stanowią koszty kwalifikowane, o których mowa w art. 18d ust. 2 pkt 1 ustawy o CIT i podlegają odliczeniu od podstawy opodatkowania na podstawie art. 18d ust. 1 ustawy o CIT, z wyłączeniem wynagrodzenia pracownika za czas urlopu i składek na ubezpieczenie społeczne od tej części wynagrodzenia oraz wpłat na Fundusz Pracy i Fundusz Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych.

Zatem, Państwa stanowisko, w zakresie ustalenia, czy wydatki wymienione w opisie stanu faktycznego w punkcie II wskazane w pkt 1) - poniesione w danym miesiącu należności z tytułów, o których mowa w art. 12 ust. 1 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych, oraz sfinansowane przez płatnika składki z tytułu tych należności określone w ustawie z dnia 13 października 1998 r. o systemie ubezpieczeń społecznych, w takiej części, w jakiej czas przeznaczony na realizację działalności badawczo- rozwojowej pozostaje w ogólnym czasie pracy pracownika w danym miesiącu - stanowią koszty kwalifikowane, o których mowa w art. 18d ust. 2 pkt 1 ustawy o CIT:

-w części dotyczącej wynagrodzenia pracownika za czas urlopu oraz sfinansowanych przez płatnika składek z tytułu tych należności określonych w ustawie z dnia 13 października 1998 r. o systemie ubezpieczeń społecznych a także wpłaty na Fundusz Pracy i Fundusz Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych – jest nieprawidłowe,

-w pozostałym zakresie - jest prawidłowe;

Przechodząc z kolei do wydatków opisanych w stanie faktycznym niniejszego wniosku, tj. wydatków na nabycie materiałów i surowców oraz odpłatnego korzystania z aparatury badawczo-rozwojowej niezbędnych do realizacji działalności badawczo-rozwojowej, to jak już wyżej wskazano, zgodnie z art. 18d ust. 2 pkt 2 i 4 ustawy o CIT,

2)za koszty kwalifikowane uznaje się nabycie materiałów i surowców bezpośrednio związanych z prowadzoną działalnością badawczo-rozwojową.

4)odpłatne korzystanie z aparatury naukowo-badawczej wykorzystywanej wyłącznie w prowadzonej działalności badawczo-rozwojowej, jeżeli to korzystanie nie wynika z umowy zawartej z podmiotem powiązanym z podatnikiem w rozumieniu art. 11a ust. 1 pkt 4

Jeżeli chodzi o pojęcie „surowce”, w związku z brakiem definicji przedmiotowego pojęcia na gruncie przepisów podatkowych i rachunkowych, dla celów ustalania zakresu zastosowania ulgi posłużyć należy się znaczeniem pojęcia „surowce” funkcjonującym na gruncie języka powszechnego, gdzie „surowce” to „materiały naturalne pochodzenia zwierzęcego, roślinnego lub mineralnego, służące do wytwarzania jakichś produktów lub energii” (www.sjp.pwn.pl).

Z kolei w zakresie interpretacji pojęcia „materiały”, odwołać należy się do interpretacji przedmiotowego pojęcia funkcjonującej na gruncie przepisów ustawy z dnia 29 września 1994 r. o rachunkowości (Dz. U. z 2021 r., poz. 217 ze zm.). W świetle art. 3 ust. 1 pkt 19 ustawy o rachunkowości, materiały to składniki majątku zużywane na własne potrzeby.

Powyższy pogląd znajduje również potwierdzenie w doktrynie, gdzie podkreśla się, że materiały to „składniki majątku inicjujące realizację całego cyklu operacyjnego, które jednostka nabywa w celu ich całkowitego zużycia na własne potrzeby, w tym m.in. na potrzeby wytwarzania produktów, świadczenia usług czy realizacji działalności ogólnoadministracyjnej. Do materiałów zaliczyć można także pewne składniki majątkowe wytwarzane przez jednostkę we własnym zakresie (zazwyczaj w ramach działalności pomocniczej), a także różnego rodzaju odzyski, posiadające wartość użytkową, a pochodzące np. z likwidowanych środków trwałych, inwentarz żywy przeznaczony do uboju, części zamienne, półfabrykaty obcej produkcji, paliwa, opakowania itp.” (Walińska Ewa (red.), Bek Gaik Bogusława, Bojanowski Witold, Czajor Agnieszka, Czajor Przemysław, Gad Jacek, Idzikowska Gabriela, Janicka Anna, Jurewicz Anna, Kalinowski Jacek, Kuczyńska Iga, Mariański Adam, Michalak Marcin, Turzyński Mikołaj, Walińska Anna, Wencel Agnieszka, Wiatr Michał, Ustawa o rachunkowości. Komentarz, Wolters Kluwer, 2016).

W tym miejscu zauważyć należy, że surowcami i materiałami w znaczeniu przywołanym powyżej mogą być w istocie aktywa bezpośrednio związane z prowadzoną działalnością badawczo-rozwojową.

Ponadto w tym miejscu wskazać należy, że ustawa o podatku dochodowym od osób prawnych nie definiuje co należy rozumieć pod pojęciem aparatury badawczo-rozwojowej.

W świetle wyjaśnień Głównego Urzędu Statystycznego, aparatura naukowo-badawcza, to zestawy urządzeń badawczych, pomiarowych lub laboratoryjnych o małym stopniu uniwersalności i wysokich parametrach technicznych (zazwyczaj wyższych o kilka rzędów dokładności pomiaru w stosunku do typowej aparatury stosowanej dla celów produkcyjnych lub eksploatacyjnych). Do aparatury naukowo-badawczej nie zalicza się sprzętu komputerowego i innych urządzeń nie wykorzystywanych bezpośrednio do realizacji prac B+R.

Przedmiotem Państwa wątpliwości jest m.in. kwestia ustalenia, czy wydatki wymienione w opisie stanu faktycznego w punkcie II pkt 2) i 3) - poniesione na zakup towarów i surowców oraz odpłatne korzystanie ze sprzętu stanowiącego aparaturę naukowo-badawczą wykorzystywaną do realizacji Projektu - stanowią koszty kwalifikowane, o których mowa w art. 18d ust. 2 pkt 2 i pkt 4 ustawy o CIT.

Z uzupełnienia wniosku wynika, że system śledzenia kamer (…) (sprzęt wraz z jego oprogramowaniem) oraz sprzęt i oprogramowanie wykorzystywane przez Spółkę na podstawie umów leasingu (wykaz tego sprzętu i oprogramowania został wskazany we wniosku) są wykorzystywane bezpośrednio do realizacji Projektu stanowiącego działalność badawczo-rozwojową, zaś wydatki z tego tytułu są związane z tą działalnością odpowiednio jako nabycie materiałów i surowców bezpośrednio związanych z prowadzoną działalnością badawczo-rozwojową oraz odpłatne korzystanie z aparatury naukowo-badawczej wykorzystywanej wyłącznie w prowadzonej działalności badawczo-rozwojowej (powyższe zostało przyjęte za Spółką jako element stanu faktycznego).

W uzupełnieniu wniosku wskazali Państwo, że system śledzenia kamer (…) (sprzęt wraz z jego oprogramowaniem) służy do sterowania kamerami w celu uzyskania płynnego nałożenia obrazu filmowanych obiektów i obrazów wyświetlanych na ekranach i podłodze (...) w sposób możliwie najbardziej zbliżony do obrazu realistycznego. Sprzęt i służące do niego oprogramowanie wymienione we wniosku są wykorzystywane do budowy wirtualnego studia lub sceny jako elementy oświetlenia i pozostałych efektów wizualnych przy realizacji Projektu, a także sterowania nimi. W szczególności:

(…)

Zaznaczyć należy, że obowiązujące przepisy w zakresie ulgi B+R pozwalają na zakwalifikowanie do niej kosztów materiałów i surowców, które podatnik zaliczył do kosztów uzyskania przychodów i jeżeli są one bezpośrednio związane z prowadzoną przez niego działalnością badawczo-rozwojową.

Zatem, poniesione przez Państwa koszty na System śledzenia kamer (…) (sprzęt wraz z jego oprogramowaniem) oraz sprzęt i oprogramowanie wykorzystywane przez Spółkę na podstawie umów leasingu (wykaz tego sprzętu i oprogramowania został wskazany we wniosku) skoro są wykorzystywane bezpośrednio do realizacji Projektu stanowiącego działalność badawczo-rozwojową oraz jak wskazali Państwo stanowią poniesione przez Spółkę odpowiednio wydatki na materiały i surowce oraz odpłatne korzystanie z aparatury badawczo-rozwojowej (powyższe kwalifikacja została przyjęta przez Organ jako element stanu faktycznego) można uznać za koszty kwalifikowane, o których mowa art. 18d ust. 2 pkt 2 i 4 ustawy o CIT.

Przedmiotem Państwa wątpliwości jest również kwestia odpisów amortyzacyjnych od środków trwałych wskazanych we wniosku wykorzystywanych do realizacji projektu, tj. czy odpisy amortyzacyjne od środków trwałych stanowią koszty kwalifikowane, o których mowa odpowiednio w art. 18d ust. 3 ustawy o CIT.

Jak wskazano już wyżej zgodnie z art. 18d ust. 3 ustawy o CIT,

za koszty kwalifikowane uznaje się także dokonywane w danym roku podatkowym, zaliczane do kosztów uzyskania przychodów, odpisy amortyzacyjne od środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych wykorzystywanych w prowadzonej działalności badawczo-rozwojowej, z wyłączeniem samochodów osobowych oraz budowli, budynków i lokali będących odrębną własnością.

Co do zasady odpisy amortyzacyjne dokonane od środków trwałych i wartości niematerialnych i prawnych wykorzystywanych w działalności badawczo-rozwojowej, mogą być objęte omawianą ulgą badawczo-rozwojową przy spełnieniu warunków wskazanych w art. 18d ustawy o CIT.

Z opisu stanu faktycznego wynika, że środki trwałe o których mowa we wniosku Spółka zaliczyła do środków trwałych i amortyzowała w (…)r. Powyższe środki trwałe były wykorzystywane w całości i wyłącznie na potrzeby stworzenia i wykorzystania nowej technologii stworzonej w ramach Projektu. Odpisy amortyzacyjne stanowiły dla Spółki koszty uzyskania przychodów.

Zatem, istnieje możliwość zaliczenia do kosztów kwalifikowanych w rozumieniu art. 18d ust. 3 ustawy o CIT, w ramach limitów, odpisów amortyzacyjnych od środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych jeżeli są one rzeczywiście wykorzystywane do działalności badawczo-rozwojowej. Natomiast, jeżeli służą one bieżącej działalności, odpisy amortyzacyjne od tych środków trwałych i wartości niematerialnych i prawnych nie stanowią kosztów kwalifikowanych.

Choć ustawodawca nie użył w treści art. 18d ust. 3 ustawy o CIT, sformułowania „wyłącznie”, to jednoznacznie wskazał, że za ww. koszty kwalifikowane podatnicy mogą uznać dokonywane w danym roku podatkowym, zaliczane do kosztów uzyskania przychodów, odpisy amortyzacyjne od środków trwałych, jak i wartości niematerialnych i prawnych, jeżeli są one wykorzystywane w prowadzonej działalności badawczo-rozwojowej.

Wyjaśnić zatem należy, że powyższe sformułowanie oznacza, że odpisy amortyzacyjne od środków trwałych i wartości niematerialnych i prawnych, w całości stanowią koszt kwalifikowany, w myśl ww. przepisu, jeżeli składniki te są rzeczywiście wykorzystywane jedynie do działalności badawczo-rozwojowej.

Natomiast, w sytuacji, gdy ww. składniki będą częściowo wykorzystywane do działalności badawczo-rozwojowej a częściowo do bieżącej działalności, to w takim przypadku koszty odpisów amortyzacyjnych będą stanowić koszty kwalifikowane, tylko w takiej części, w jakiej środki trwałe i wartości niematerialne i prawne będą służyć prowadzonej działalności badawczo-rozwojowej.

W świetle tych okoliczności należy uznać, że odpisy amortyzacyjne dokonywane od środków trwałych wymienionych w punkcie II. stanowią koszty kwalifikowane, o których mowa w art. 18d ust. 3 ustawy o CIT, jest prawidłowe.

Podsumowując, Państwa stanowisko w zakresie pytania nr 1 zakresie ustalenia, czy:

1.wydatki wymienione w opisie stanu faktycznego w punkcie II:

pkt 1) - poniesione w danym miesiącu należności z tytułów, o których mowa w art. 12 ust. 1 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych, oraz sfinansowane przez płatnika składki z tytułu tych należności określone w ustawie z dnia 13 października 1998 r. o systemie ubezpieczeń społecznych, w takiej części, w jakiej czas przeznaczony na realizację działalności badawczo- rozwojowej pozostaje w ogólnym czasie pracy pracownika w danym miesiącu - stanowią koszty kwalifikowane, o których mowa w art. 18d ust. 2 pkt 1 ustawy o CIT:

- w części dotyczącej wynagrodzenia pracownika za czas urlopu oraz sfinansowanych przez płatnika składek z tytułu tych należności określonych w ustawie z dnia 13 października 1998 r. o systemie ubezpieczeń społecznych a także wpłaty na Fundusz Pracy i Fundusz Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych – jest nieprawidłowe,

- w pozostałym zakresie - jest prawidłowe;

pkt 2) - poniesione na zakup towarów i surowców wykorzystywanych do realizacji Projektu - stanowią koszty kwalifikowane, o których mowa w art. 18d ust. 2 pkt 2 ustawy o CIT – jest prawidłowe,

pkt 3) - poniesione na odpłatne korzystanie ze sprzętu stanowiącego aparaturę badawczo-rozwojową wykorzystywaną do realizacji projektu - stanowią koszty kwalifikowane, o których mowa w art. 18d ust. 2 pkt 4 ustawy o CIT, oraz opisane po nich odpisy amortyzacyjne - stanowią koszty kwalifikowane, o których mowa odpowiednio w art. 18d ust. 3 ustawy o CIT– jest prawidłowe.

Ad. 2

Państwa wątpliwości w zakresie pytania nr 2 dotyczą kwestii, czy zgodnie z art. 18d ust. 7 ustawy o CIT przysługuje Państwu prawo do obniżenia podstawy opodatkowania o 100% kosztów kwalifikowanych wymienionych w pytaniu pierwszym.

Jak wskazano powyżej, zgodnie z treścią art. 18d ust. 7 ustawy o CIT, w brzmieniu obowiązującym do dnia 31 grudnia 2021 r.,

kwota kosztów kwalifikowanych nie może przekroczyć:

1.w przypadku gdy podatnik, o którym mowa w ust. 3a, jest mikroprzedsiębiorcą, małym lub średnim przedsiębiorcą, w rozumieniu przepisów o swobodzie działalności gospodarczej - 150% kosztów, o których mowa w ust. 2-3a;

2.w przypadku pozostałych podatników, o których mowa w ust. 3a - 150% kosztów, o których mowa w ust. 2 pkt 1-4a i ust. 2a-3a, oraz 100% kosztów, o których mowa w ust. 2 pkt 5;

3.w przypadku pozostałych podatników - 100% kosztów, o których mowa w ust. 2-3.

Z art. 18d ust. 7 ustawy o CIT w brzmieniu obowiązującym od 1 stycznia 2022 r. wynika natomiast, że kwota kosztów kwalifikowanych nie może przekroczyć:

1.w przypadku gdy podatnik, o którym mowa w ust. 3a, jest mikroprzedsiębiorcą, małym lub średnim przedsiębiorcą, w rozumieniu przepisów ustawy z dnia 6 marca 2018 r. - Prawo przedsiębiorców - 200% kosztów, o których mowa w ust. 2-3a;

2.w przypadku pozostałych podatników, o których mowa w ust. 3a - 200% kosztów, o których mowa w ust. 2 pkt 1-4a i ust. 2a-3a, oraz 100% kosztów, o których mowa w ust. 2 pkt 5;

3.w przypadku pozostałych podatników - 100% kosztów, o których mowa w ust. 2 pkt 2-5, ust. 2a i 3, oraz 200% kosztów, o których mowa w ust. 2 pkt 1 i 1a.

Ponadto, zgodnie z art. 18d ust. 8 ustawy o CIT, w brzmieniu obowiązującym do dnia 31 grudnia 2021 r.,

odliczenia dokonuje się w zeznaniu za rok podatkowy, w którym poniesiono koszty kwalifikowane. W przypadku gdy podatnik poniósł za rok podatkowy stratę albo wielkość dochodu podatnika jest niższa od kwoty przysługujących mu odliczeń, odliczenia - odpowiednio w całej kwocie lub w pozostałej części – dokonuje się w zeznaniach za kolejno następujące po sobie sześć lat podatkowych następujących bezpośrednio po roku, w którym podatnik skorzystał lub miał prawo skorzystać z odliczenia.

Według brzmienia art. 18d ust. 8 ustawy o CIT obowiązującego od 1 stycznia 2022 r.,

odliczenia dokonuje się w zeznaniu za rok podatkowy, w którym poniesiono koszty kwalifikowane. W przypadku gdy podatnik poniósł za rok podatkowy stratę albo wielkość dochodu podatnika jest niższa od kwoty przysługujących mu odliczeń, odliczenia - odpowiednio w całej kwocie lub w pozostałej części - dokonuje się w zeznaniach za kolejno następujące po sobie sześć lat podatkowych następujących bezpośrednio po roku, w którym podatnik skorzystał lub miał prawo skorzystać z odliczenia. Dokonując odliczenia, o którym mowa w zdaniu drugim, uwzględnia się kwoty pomniejszeń, o których mowa w art. 18db ust. 1.

W myśl wyżej powołanego art. 18d ust. 5 ustawy o CIT, ustawodawca wskazał, że koszty kwalifikowane podlegają odliczeniu, jeżeli nie zostały podatnikowi zwrócone w jakiejkolwiek formie lub nie zostały odliczone od podstawy opodatkowania podatkiem dochodowym.

Natomiast zgodnie z art. 18d ust. 8 ustawy CIT, odliczenia dokonuje się w zeznaniu za rok podatkowy, w którym poniesiono koszty kwalifikowane. W przypadku gdy podatnik poniósł za rok podatkowy stratę albo wielkość dochodu podatnika jest niższa od kwoty przysługujących mu odliczeń, odliczenia - odpowiednio w całej kwocie lub w pozostałej części dokonuje się w zeznaniach za kolejno następujące po sobie sześć lat podatkowych następujących bezpośrednio po roku, w którym podatnik skorzystał lub miał prawo skorzystać z odliczenia.

Z kolei, art. 9 ust. 1b ustawy CIT, wskazuje na konieczność wyodrębnienia w ewidencji rachunkowej kosztów działalności B+R - co też w zakresie prowadzonego projektu Spółka czyni. 

W rezultacie, podatnikowi podatku CIT przysługuje prawo odliczenia w zeznaniu podatkowym kosztów kwalifikowanych poniesionych w danym roku podatkowym pod warunkiem, że:

1.poniósł koszty na działalność B+R w rozumieniu art. 4a pkt 26 w zw. z art. 18d ust. 1 ustawy o CIT,

2.koszty działalności B+R stanowiły dla niego koszty uzyskania przychodów w rozumieniu ustawy o CIT,

3.koszty działalności B+R mieszczą się w katalogu kosztów kwalifikowanych określonym przepisami art. 18d ust. 2-3 ustawy o CIT,

4.w ewidencji, o której mowa w art. 9 ust. 1b ustawy o CIT, wyodrębnił koszty działalności badawczo-rozwojowej,

5.wykazał w zeznaniu podatkowym koszty kwalifikowane podlegające odliczeniu,

6.kwota odliczonych kosztów kwalifikowanych nie przekroczyła limitów określonych w ustawie o CIT,

7.koszty kwalifikowane nie zostały mu zwrócone w jakiekolwiek formie.

W opisie sprawy wskazali Państwo, że Spółka nie posiada statusu centrum badawczo-rozwojowego, o którym mowa w art. 18d ust. 3a, w związku z powyższym obejmuje ją dyspozycja przytoczonego art. 18d ust. 7 pkt 3 dotycząca pozostałych podatników i Spółce przysługuje prawo do obniżenia podstawy opodatkowania o 100% kosztów kwalifikowanych.

Podkreślić należy, że w stanowisku do pytania oznaczonego nr 1 Organ wskazał, że nie można zgodzić się z argumentem Państwa, żewynagrodzenia pracownika za czas urlopu oraz sfinansowanych przez płatnika składek z tytułu tych należności określonych w ustawie z dnia 13 października 1998 r. o systemie ubezpieczeń społecznych a także wpłaty na Fundusz Pracy i Fundusz Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych mogą stanowić koszty kwalifikowane w ramach ulgi badawczo-rozwojowej.

W związku z powyższym, nie można zgodzić się z Państwa stwierdzeniem, zgodnie z którym przysługuje Państwu prawo do obniżenia podstawy opodatkowania o 100% kosztów kwalifikowanych w rozliczeniu za rok podatkowy, w którym przedmiotowe wydatki ujmowane są jako koszty uzyskania przychodów zgodnie z przepisami ustawy o CIT w części odnoszącej się do wynagrodzenia pracownika za czas urlopu oraz sfinansowanych przez płatnika składek z tytułu tych należności określonych w ustawie z dnia 13 października 1998 r. o systemie ubezpieczeń społecznych a także wpłaty na Fundusz Pracy i Fundusz Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych.

Reasumując, stanowisko Państwa w zakresie pytania nr 2 w zakresie ustalenia, czy zgodnie z art. 18d ust. 7 ustawy o CIT przysługuje Państwu prawo do obniżenia podstawy opodatkowania o 100% kosztów kwalifikowanych wymienionych w pytaniu pierwszym w części dotyczącej:

- pkt 1) - poniesionych w danym miesiącu należności z tytułów, o których mowa w art. 12 ust. 1 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych, oraz sfinansowanych przez płatnika składek z tytułu tych należności określone w ustawie z dnia 13 października 1998 r. o systemie ubezpieczeń społecznych, w takiej części, w jakiej czas przeznaczony na realizację działalności badawczo- rozwojowej pozostaje w ogólnym czasie pracy pracownika w danym miesiącu:

- odnośnie wynagrodzenia pracownika za czas urlopu oraz sfinansowanych przez płatnika składek z tytułu tych należności określonych w ustawie z dnia 13 października 1998 r. o systemie ubezpieczeń społecznych a także wpłaty na Fundusz Pracy i Fundusz Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych – jest nieprawidłowe,

- w pozostałym zakresie - jest prawidłowe;

- pkt 2) - poniesionych na zakup towarów i surowców wykorzystywanych do realizacji Projektu – jest prawidłowe,

- pkt 3) - poniesionych na odpłatne korzystanie ze sprzętu stanowiącego aparaturę badawczo-rozwojową wykorzystywaną do realizacji projektu oraz opisanych po nich odpisach amortyzacyjnych – jest prawidłowe.

Informacja o zakresie rozstrzygnięcia

Interpretacja dotyczy stanu faktycznego, który Państwo przedstawili i stanu prawnego, który obowiązywał w dacie zaistnienia zdarzenia.

Interpretacja indywidualna wywołuje skutki prawnopodatkowe tylko wtedy, gdy rzeczywisty stan faktyczny sprawy będącej przedmiotem interpretacji pokrywać się będzie ze stanem faktycznym podanym przez Państwa w złożonym wniosku. W związku z powyższym, w przypadku zmiany któregokolwiek elementu przedstawionego we wniosku opisu sprawy, udzielona odpowiedź traci swoją aktualność.

Pouczenie o funkcji ochronnej interpretacji

-Funkcję ochronną interpretacji indywidualnych określają przepisy art. 14k-14nb ustawyz dnia 29 sierpnia 1997 r. – Ordynacja podatkowa (t.j. Dz. U. z 2022 r. poz. 2651). Aby interpretacja mogła pełnić funkcję ochronną: Państwa sytuacja musi być zgodna (tożsama) z opisem stanu faktycznego lub zdarzenia przyszłego i muszą się Państwo zastosować do interpretacji.

-Zgodnie z art. 14na § 1 Ordynacji podatkowej:

Przepisów art. 14k-14n Ordynacji podatkowej nie stosuje się, jeśli stan faktyczny lub zdarzenie przyszłe będące przedmiotem interpretacji indywidualnej jest elementem czynności, które są przedmiotem decyzji wydanej:

1)z zastosowaniem art. 119a;70

2)w związku z wystąpieniem nadużycia prawa, o którym mowa w art. 5 ust. 5 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług;

3)z zastosowaniem środków ograniczających umowne korzyści.

Zgodnie z art. 14na § 2 Ordynacji podatkowej:

Przepisów art. 14k-14n nie stosuje się, jeżeli korzyść podatkowa, stwierdzona w decyzjach wymienionych w § 1, jest skutkiem zastosowania się do utrwalonej praktyki interpretacyjnej, interpretacji ogólnej lub objaśnień podatkowych.

Pouczenie o prawie do wniesienia skargi na interpretację

Mają Państwo prawo do zaskarżenia tej interpretacji indywidualnej do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w (…). Zasady zaskarżania interpretacji indywidualnych reguluje ustawa z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi – t.j. Dz. U. z 2023 r. poz. 259; dalej jako „PPSA”).

Skargę do Sądu wnosi się za pośrednictwem Dyrektora KIS (art. 54 § 1 PPSA). Skargę należy wnieść w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia interpretacji indywidualnej (art. 53 § 1 PPSA):

-w formie papierowej, w dwóch egzemplarzach (oryginał i odpis) na adres: Krajowa Informacja Skarbowa, ul. Teodora Sixta 17, 43-300 Bielsko-Biała (art. 47 § 1 PPSA), albo

-w formie dokumentu elektronicznego, w jednym egzemplarzu (bez odpisu), na adres Elektronicznej Skrzynki Podawczej Krajowej Informacji Skarbowej na platformie ePUAP: /KIS/SkrytkaESP (art. 47 § 3 i art. 54 § 1a PPSA).

Skarga na interpretację indywidualną może opierać się wyłącznie na zarzucie naruszenia przepisów postępowania, dopuszczeniu się błędu wykładni lub niewłaściwej oceny co do zastosowania przepisu prawa materialnego. Sąd jest związany zarzutami skargi oraz powołaną podstawą prawną (art. 57a PPSA).

Podstawa prawna dla wydania interpretacji

Podstawą prawną dla wydania tej interpretacji jest art. 13 § 2a oraz art. 14b § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. – Ordynacja podatkowa (t.j. Dz. U. z 2022 r. poz. 2651).

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00