Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Interpretacja

Interpretacja indywidualna z dnia 23 lutego 2023 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0113-KDIPT2-2.4011.1047.2022.2.AKU

Możliwość odliczenia wydatków poniesionych na zakup peruki w ramach ulgi rehabilitacyjnej.

Interpretacja indywidualna – stanowisko nieprawidłowe

Szanowny Panie,

stwierdzam, że Pana stanowisko w sprawie oceny skutków podatkowych opisanego zdarzenia przyszłego w podatku dochodowym od osób fizycznych jest nieprawidłowe.

Zakres wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej

26 grudnia 2022 r. złożył Pan wniosek o wydanie interpretacji indywidualnej, który dotyczy podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie możliwości skorzystania z ulgi rehabilitacyjnej. Uzupełnił go Pan – w odpowiedzi na wezwanie – pismem z 13 lutego 2023 r.

Treść wniosku jest następująca:

Opis zdarzenia przyszłego

Jest Pan ojcem … córki chorującej na łysienie plackowate (postać złośliwa). Jest to choroba o podłożu autoimmunologicznym. Postać choroby, która dotknęła córeczkę spowodowała u niej całkowitą utratę owłosienia na głowie – jest całkowicie łysa. Z racji powyższego przyznano córce orzeczenie o niepełnosprawności o kategorii 11-1 (oszpecenie). Córka z racji choroby i wywołanych przez nią zaburzeń lękowych jest pod stałą opieką wielospecjalistyczną (m.in. psycholog, psychiatra, akademia relacji – trening umiejętności społecznych).

Aby ułatwić jej funkcjonowanie w społeczeństwie jest Pan zmuszony do zakupów dla córki specjalnych peruk (tzw. „systemów włosów”), które starczają na jakiś czas z racji zużywania się. Zakupów systemów włosów dokonuje Pan u sprzedawcy ….. Za każdą taką perukę otrzymuje Pan faktury, gdzie w treści nazwy towaru widnieje „wyrób medyczny”. Posiadanie takiej peruki (systemu włosów – wyrobu medycznego) ma na celu przywrócenie, a właściwie nawet umożliwienie faktycznej aktywności, poprzez fizyczne i psychiczne przystosowanie do zmienionych warunków życia stosownie do potrzeb wynikających z jej niepełnosprawności. Owe wydatki nie są w żaden sposób zwracane/refundowane przez żadną instytucję, w tym NFZ.

W uzupełnieniu wniosku wyjaśnił Pan, że:

a)pierwsze orzeczenie o niepełnosprawności dziecka wydano dnia 22 listopada 2021 r. (wydane do 1 grudnia 2022 r.), kolejne wydano 5 grudnia 2022 r. (obecnie wydane do 15 grudnia 2027 r.); organ orzekający – Powiatowy Zespół Do Spraw Orzekania o Niepełnosprawności dla Miasta …;

b)niepełnosprawność Pana córki datuje się – zgodnie z orzeczeniem – od wczesnego dzieciństwa;

c)wydatki związane z zakupem specjalistycznych peruk dla córki poniósł Pan w styczniu, kwietniu i grudniu 2022 r.;

d)chce Pan skorzystać z ulgi rehabilitacyjnej za rok podatkowy 2022;

e)przepis, na podstawie którego zamierza Pan odliczyć wydatki związane z zakupem specjalistycznych peruk dla córki to art. 26 ust. 7a pkt 2a w zw. z art. 26 ust. 1 pkt 6 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych;

f)wskazane we wniosku wydatki na zakup peruk są niezbędne w rehabilitacji Pana dziecka oraz ułatwiają wykonywanie czynności życiowych, stosownie do potrzeb wynikających z jego niepełnosprawności, biorąc pod uwagę, że córka nie posiada jakichkolwiek włosów na głowie, co powoduje u niej lęk przed pokazywaniem się przed innymi ludźmi, problem z wyjściem z domu, braniem udziału w zajęciach, chociażby z psychologiem, czy psychoterapii i innych;

g)wydatki, które zamierza Pan odliczyć, nie zostały zaliczone do kosztów uzyskania przychodów i nie zostały/nie zostaną odliczone od dochodów opodatkowanych na zasadach określonych w art. 30c oraz nie zostały/nie zostaną odliczone od przychodu na podstawie ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym;

h)Pana córka pozostawała/będzie pozostawała na Pana utrzymaniu;

i)Pana córka nie osiągała dochodów (opodatkowanych lub zwolnionych z podatku) w roku podatkowy, w którym zamierza Pan dokonać odliczenia w ramach ulgi rehabilitacyjnej;

j)w odpowiedzi na pytanie: czy uzyskał/uzyska Pan w latach podatkowych, za które chce Pan skorzystać z ulgi rehabilitacyjnej, dochody podlegające opodatkowaniu w Polsce, pozwalające na skorzystanie z ww. ulgi; jeżeli tak, należy wskazać z jakiego tytułu (stosunek pracy, renta, itp.) i w jaki sposób opodatkowane?, odpowiedział Pan „nie”.

Pytanie

Czy wydatek, jaki ponieśliśmy w roku 2022 r. na zakup peruk (systemu włosów) dla córki z orzeczoną niepełnosprawnością, niezbędny do umożliwienia rehabilitacji i wykonywania czynności życiowych, może być traktowany jako rodzaj wydatku opisany w art. 26 ust. 7a pkt 2a w zw. i art. 26 ust. 1 pkt 6 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych?

Pana stanowisko w sprawie  

Pana zdaniem, może Pan odliczyć wymienione i opisane we wniosku o indywidualną interpretację wydatki na zakup peruk dla córki w ramach ulgi rehabilitacyjnej, zaliczając je jako rodzaj wydatku opisany w art. 26 ust. 7a pkt 2a w zw. i art. 26 ust. 1 pkt 6 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.

Ocena stanowiska

Stanowisko, które przedstawił Pan we wniosku jest nieprawidłowe.

Uzasadnienie interpretacji indywidualnej

Zgodnie z art. 26 ust. 1 pkt 6 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (t. j. Dz. U. z 2022 r. poz. 2647 ze zm.):

Podstawę obliczenia podatku, z zastrzeżeniem art. 29-30cb, art. 30da-30dh, art. 30e-30g i art. 30j-30p, stanowi dochód ustalony zgodnie z art. 9, art. 23o, art. 23u, art. 24 ust. 1, 2, 3b-3e, 4-4e, 6 i 21 lub art. 24b ust. 1 i 2, po odliczeniu kwot: wydatków na cele rehabilitacyjne oraz wydatków związanych z ułatwieniem wykonywania czynności życiowych, poniesionych w roku podatkowym przez podatnika będącego osobą niepełnosprawną lub podatnika, na którego utrzymaniu są osoby niepełnosprawne.

Rodzaje wydatków na cele rehabilitacyjne uprawniające do odliczeń od dochodu przed opodatkowaniem zawiera art. 26 ust. 7a ww. ustawy, zaś zasady i warunki dokonywania tych odliczeń określone zostały w ust. 7 i 7b-7g tego artykułu.

Ustawą o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych oraz niektórych innych ustaw z 29 października 2021 r. (Dz.U. z 2021 r. poz. 2105) do art. 26 ust. 7a ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych został dodany pkt 2a, który wskazuje, że:

Za wydatki, o których mowa w ust. 1 pkt 6, uważa się wydatki poniesione m.in. na:

zakup, naprawę lub najem wyrobów medycznych wymienionych w wykazie wyrobów medycznych określonym w przepisach wydanych na podstawie art. 38 ust. 4 ustawy z dnia 12 maja 2011 r. o refundacji leków, środków spożywczych specjalnego przeznaczenia żywieniowego oraz wyrobów medycznych (Dz.U. z 2022 r. poz. 463, 583974) oraz wyposażenia umożliwiającego ich używanie zgodnie z przewidzianym zastosowaniem, z wyjątkiem pieluchomajtek, pieluch anatomicznych, chłonnych majtek, podkładów i wkładów anatomicznych.

Na podstawie art. 26 ust. 7b ww. ustawy:

Wydatki, o których mowa w ust. 7a, podlegają odliczeniu od dochodu, jeżeli nie zostały sfinansowane (dofinansowane) ze środków zakładowego funduszu rehabilitacji osób niepełnosprawnych, zakładowego funduszu aktywności, Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych lub ze środków Narodowego Funduszu Zdrowia, zakładowego funduszu świadczeń socjalnych albo nie zostały zwrócone podatnikowi w jakiejkolwiek formie. W przypadku gdy wydatki były częściowo sfinansowane (dofinansowane) z tych funduszy (środków), odliczeniu podlega różnica pomiędzy poniesionymi wydatkami a kwotą sfinansowaną (dofinansowaną) z tych funduszy (środków) lub zwróconą w jakiejkolwiek formie.

W myśl art. 26 ust. 7c ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych:

W przypadku wydatków, o których mowa w ust. 7a pkt 7, 8 i 14, nie jest wymagane posiadanie dokumentów stwierdzających ich wysokość. Jednakże na żądanie organów podatkowych podatnik jest obowiązany przedstawić dowody niezbędne do ustalenia prawa do odliczenia, w szczególności:

1)wskazać z imienia i nazwiska osoby, które opłacono w związku z pełnieniem przez nie funkcji przewodnika;

2)okazać certyfikat potwierdzający status psa asystującego;

3)(uchylony).

Stosownie do treści art. 26 ust. 7 pkt 4 ww. ustawy:

Wysokość wydatków na cele określone w ust. 1, z zastrzeżeniem ust. 7c, ustala się na podstawie dokumentu stwierdzającego ich poniesienie, zawierającego w szczególności: dane identyfikujące kupującego (odbiorcę usługi lub towaru) i sprzedającego (towar lub usługę), rodzaj zakupionego towaru lub usługi oraz kwotę zapłaty - w przypadkach innych niż wymienione w pkt 1-3.

W myśl art. 26 ust. 7d ww. ustawy :

Warunkiem odliczenia wydatków, o których mowa w ust. 7a, jest posiadanie przez osobę, której dotyczy wydatek:

4)orzeczenia o zakwalifikowaniu przez organy orzekające do jednego z trzech stopni niepełnosprawności, określonych w odrębnych przepisach, lub

5)decyzji przyznającej rentę z tytułu całkowitej lub częściowej niezdolności do pracy, rentę szkoleniową albo rentę socjalną, albo

6)orzeczenia o niepełnosprawności osoby, która nie ukończyła 16 roku życia, wydanego na podstawie odrębnych przepisów.

Ustawodawca w art. 26 ust. 7e ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych wskazał, że:

Przepisy ust. 7a-7d i ust. 7g stosuje się odpowiednio do podatników, na których utrzymaniu pozostają następujące osoby niepełnosprawne: współmałżonek, dzieci własne i przysposobione, dzieci obce przyjęte na wychowanie, pasierbowie, rodzice, rodzice współmałżonka, rodzeństwo, ojczym, macocha, zięciowie i synowe, jeżeli w roku podatkowym dochody tych osób niepełnosprawnych nie przekraczają dwunastokrotności kwoty renty socjalnej określonej w ustawie z dnia 27 czerwca 2003 r. o rencie socjalnej (Dz. U. z 2020 r. poz. 1300), w wysokości obowiązującej w grudniu roku podatkowego. Do dochodów, o których mowa w zdaniu pierwszym, nie zalicza się alimentów na rzecz dzieci, o których mowa w art. 27ea ust. 1, świadczenia uzupełniającego, o którym mowa w art. 21 ust. 1 pkt 100a, dodatku energetycznego, o którym mowa w art. 5c ustawy z dnia 10 kwietnia 1997 r. - Prawo energetyczne, dodatku osłonowego, o którym mowa w art. 2 ust. 1 ustawy z dnia 17 grudnia 2021 r. o dodatku osłonowym (Dz. U. z 2022 r. poz. 1), oraz przyznanych na podstawie odrębnych przepisów zasiłku pielęgnacyjnego oraz dodatkowego rocznego świadczenia pieniężnego dla emerytów i rencistów.

Zauważyć należy, że odliczeniu od dochodu podlegają co do zasady wydatki poniesione od daty uzyskania orzeczenia o niepełnosprawności, chyba że w orzeczeniu tym wskazano, że niepełnosprawność datowana jest wcześniej niż data wydania orzeczenia. W takiej sytuacji podatnik może odliczyć wydatki poniesione po dniu wskazanym w orzeczeniu jako data ustalenia niepełnosprawności.

Stosownie do treści art. 26 ust. 13a ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych:

Wydatki na cele określone w ust. 1 podlegają odliczeniu od dochodu, jeżeli nie zostały zaliczone do kosztów uzyskania przychodów lub nie zostały odliczone od dochodów opodatkowanych na zasadach określonych w art. 30c lub nie zostały odliczone od przychodu na podstawie ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym albo nie zostały zwrócone podatnikowi w jakiejkolwiek formie.

Należy również podkreślić, że zgodnie z przywołanymi powyżej przepisami wydatki w ramach ulgi rehabilitacyjnej mogą podlegać odliczeniu od dochodu jedynie w roku podatkowym, w którym zostały poniesione.

Z przedstawionych przez Pana informacji wynika, że jest Pan ojcem … córki, u której choroba spowodowała całkowitą utratę włosów na głowie. Z tego powodu przyznano córce orzeczenie o niepełnosprawności o kategorii ..... Pierwsze orzeczenie o niepełnosprawności dziecka wydano dnia 22 listopada 2021 r. (wydane do 1 grudnia 2022 r.), kolejne wydano 5 grudnia 2022 r. (obecnie wydane do 15 grudnia 2027 r.). Niepełnosprawność Pana córki datuje się – zgodnie z orzeczeniem – od wczesnego dzieciństwa.

Aby ułatwić jej funkcjonowanie w społeczeństwie jest Pan zmuszony do zakupów dla córki specjalnych peruk (tzw. „systemów włosów”), które starczają na jakiś czas z racji zużywania się. Za każdą taką perukę otrzymuje Pan faktury, gdzie w treści nazwy towaru widnieje „wyrób medyczny”. Posiadanie takiej peruki (systemu włosów – wyrobu medycznego) ma na celu przywrócenie, a właściwie nawet umożliwienie córce faktycznej aktywności, poprzez fizyczne i psychiczne przystosowanie do zmienionych warunków życia stosownie do potrzeb wynikających z jej niepełnosprawności. Wskazane we wniosku wydatki na zakup peruk są niezbędne w rehabilitacji Pana dziecka oraz ułatwiają wykonywanie czynności życiowych, stosownie do potrzeb wynikających z jego niepełnosprawności, biorąc pod uwagę, że córka nie posiada jakichkolwiek włosów na głowie, co powoduje u niej lęk przed pokazywaniem się przed innymi ludźmi, problem z wyjściem z domu, braniem udziału w zajęciach, chociażby z psychologiem, czy psychoterapii i innych.

Powyższe wydatki nie są w żaden sposób zwracane/refundowane przez żadną instytucję, w tym NFZ. Wydatki związane z zakupem specjalistycznych peruk dla córki poniósł Pan w styczniu, kwietniu i grudniu 2022 r.

W tym miejscu należy wyjaśnić, że intencją ustawodawcy przy tworzeniu ulgi rehabilitacyjnej była pomoc osobom z niepełnosprawnościami w usamodzielnianiu się i pokonywaniu barier związanych z trudnościami wynikającymi ze schorzeń. Nie oznacza to jednak, że każdy wydatek poniesiony przez osobę niepełnosprawną lub jej dotyczący, może być uznany za wydatek objęty ulgą, o której mowa w art. 26 ust. 1 pkt 6 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. Ulgą objęte są bowiem tylko te wydatki, które spełniają kryteria określone w przepisach normujących ulgę.

W rozporządzeniu Ministra Zdrowia z dnia 29 maja 2017 r. w sprawie wykazu wyrobów medycznych wydawanych na zlecenie (Dz. U. z 2021 r. poz. 704) została wskazana m.in. peruka (poz. 93). Zatem, ten rodzaj wydatku, może zostać odliczony od dochodu w ramach ulgi rehabilitacyjnej przy spełnieniu pozostałych warunków określonych w ustawie.

Należy jednakże podkreślić, że ulgi podatkowe, to mechanizmy określone w ustawach, zmniejszające wysokość podatku. W systemie podatkowym ulgi podatkowe polegają na ograniczeniu wielkości obciążenia podatkowego (w określonych przez ustawodawcę przypadkach). Innymi słowy, ulgi podatkowe oznaczają zmniejszenie podatku do zapłaty. Aby mówić o uldze podatkowej muszą być spełnione następujące warunki:

  • uprawnienia do ulgi muszą wynikać z prawa podatkowego,
  • wydatki, z którymi łączy się ulga muszą być faktycznie poniesione,
  • całość lub część poniesionych wydatków pomniejsza podstawę opodatkowania podatnika albo bezpośrednio podatek.

Biorąc zatem pod uwagę powyższe należy wskazać, że ulgi w podatku dochodowym dotyczą wyłącznie podatników uzyskujących dochody podlegające opodatkowaniu.

Mechanizm ustalania zobowiązania podatkowego przewiduje, iż podatnik korzystający z ulgi rehabilitacyjnej odlicza ją od dochodu. Zatem, wysokość przysługującej i możliwej do odliczenia przez podatnika ulgi podatkowej jest ściśle związana z uzyskanym przez podatnika w danym roku dochodem podatkowym.

Odliczenia wydatków w ramach ulgi rehabilitacyjnej podatnik może dokonać od:

·dochodu, który jest opodatkowany według skali podatkowej albo

·przychodu, który jest opodatkowany ryczałtem od przychodów ewidencjonowanych.

Zatem, warunkiem uprawniającym do skorzystania z powyższego odliczenia jest uzyskanie przez podatnika, przychodów (dochodów) opodatkowanych według skali podatkowej i/lub ryczałtem od przychodów ewidencjonowanych. W związku z tym, aby podatnik (osoba mająca na utrzymaniu niepełnosprawne dziecko) mógł skorzystać w swoim zeznaniu podatkowym z omawianego odliczenia, musi uzyskać w roku podatkowym, w którym chce skorzystać z ulgi, wyżej wymienione dochody/przychody.

W złożonym uzupełnieniu wniosku, na zadane pytanie: czy uzyskał/uzyska Pan w latach podatkowych, za które chce Pan skorzystać z ulgi rehabilitacyjnej, dochody podlegające opodatkowaniu w Polsce, pozwalające na skorzystanie z ww. ulgi; jeżeli tak, należy wskazać z jakiego tytułu (stosunek pracy, renta, itp.) i w jaki sposób opodatkowane?, odpowiedział Pan przecząco.

Biorąc pod uwagę przedstawiony opis sprawy oraz obowiązujące przepisy prawa, stwierdzam, że nie ma Pan możliwości odliczenia w zeznaniu rocznym składanym za 2022 r., poniesionych wydatków na zakup specjalistycznych peruk dla córki w ramach ulgi rehabilitacyjnej, o której mowa w art. 26 ust. 1 pkt 6 w zw. z ust. 7a pkt 2a ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, z uwagi na fakt, że nie uzyskał Pan w tym roku podatkowym dochodów lub/i przychodów podlegających opodatkowaniu podatkiem dochodowym. Zgodnie z brzmieniem art. 26 ust. 1 pkt 6 ww. ustawy, kwoty wydatków na cele rehabilitacyjne oraz wydatków związanych z ułatwieniem wykonywania czynności życiowych, poniesionych w roku podatkowym przez podatnika, który m.in. miał na utrzymaniu osobę niepełnosprawną, mogą być odliczone od uzyskanego w danym roku dochodu (w przypadku opodatkowania według skali podatkowej) lub od przychodu (opodatkowanie ryczałtem od przychodów ewidencjonowanych). Zatem, brak któregoś z ww. rodzajów dochodów/przychodów powoduje, że nie będzie Pan mógł skorzystać z odliczenia poniesionych w 2022 r. wydatków na zakup specjalistycznych peruk dla córki w ramach ulgi rehabilitacyjnej.

Dodatkowe informacje

Informacja o zakresie rozstrzygnięcia

Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego przedstawionego przez Pana i stanu prawnego, który obowiązuje w dniu wydania interpretacji.

Podkreślić należy, że z uwagi na specyfikę postępowania interpretacyjnego organ upoważniony do wydania interpretacji indywidualnej orzeka tylko i wyłącznie w obrębie stanu faktycznego/zdarzenia przyszłego przedstawionego przez wnioskodawcę.

Interpretacja indywidualna wywołuje skutki prawnopodatkowe tylko wtedy, gdy rzeczywisty stan sprawy będącej przedmiotem interpretacji pokrywał się będzie z opisem stanu faktycznego/zdarzenia przyszłego podanym przez Pana w złożonym wniosku. W związku z powyższym, w przypadku zmiany któregokolwiek elementu przedstawionego we wniosku opisu sprawy, udzielona odpowiedź traci swoją aktualność. Procedura wydawania indywidualnych interpretacji przepisów prawa podatkowego nie podlega regułom przewidzianym dla postępowania podatkowego, czy kontrolnego. Organ wydający interpretację opiera się wyłącznie na opisie stanu faktycznego lub zdarzenia przyszłego podanego we wniosku – nie prowadzi postępowania dowodowego. Rolą postępowania w sprawie wydania indywidualnej interpretacji przepisów podatkowych nie jest bowiem ustalanie, czy przedstawiony we wniosku stan faktyczny (zdarzenie przyszłe) jest zgodny ze stanem rzeczywistym. Ustalenie stanu rzeczywistego stanowi domenę ewentualnego postępowania podatkowego. Pełna weryfikacja prawidłowości Pana stanowiska może być dokonana jedynie w toku ewentualnego postępowania podatkowego, kontroli podatkowej lub postępowania kontrolnego organu kontroli celno-skarbowej, będącego poza zakresem instytucji interpretacji indywidualnej, do której zastosowanie mają przepisy określone w art. 14h (w zamkniętym katalogu) ustawy Ordynacja podatkowa.

Ponadto wskazać należy, że z uwagi na to, że interpretacje prawa podatkowego wydawane są w indywidualnej sprawie zainteresowanego, co wynika z art. 14b § 1ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2022 r. poz. 2651 ze zm.), niniejsza interpretacja dotyczy tylko Pana sytuacji prawnopodatkowej. Nie wywołuje skutków prawnych dla innej osoby (np. Pana żony), która chcąc uzyskać interpretację indywidualną w swojej sprawie może indywidualnie wystąpić z odrębnym wnioskiem o jej wydanie, spełniającym wymogi formalne, o których mowa w przepisach Ordynacji podatkowej.

Pouczenie o funkcji ochronnej interpretacji

·Funkcję ochronną interpretacji indywidualnych określają przepisy art. 14k-14nb ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. – Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2022 r. poz. 2651 ze zm.). Interpretacja będzie mogła pełnić funkcję ochronną, jeśli: Pana sytuacja będzie zgodna (tożsama) z opisem stanu faktycznego lub zdarzenia przyszłego i zastosuje się Pan do interpretacji.

·Zgodnie z art. 14na § 1 Ordynacji podatkowej:

Przepisów art. 14k-14n Ordynacji podatkowej nie stosuje się, jeśli stan faktyczny lub zdarzenie przyszłe będące przedmiotem interpretacji indywidualnej jest elementem czynności, które są przedmiotem decyzji wydanej:

1)z zastosowaniem art. 119a;

2)w związku z wystąpieniem nadużycia prawa, o którym mowa w art. 5 ust. 5 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług;

3)z zastosowaniem środków ograniczających umowne korzyści.

·Zgodnie z art. 14na § 2 Ordynacji podatkowej:

Przepisów art. 14k-14n nie stosuje się, jeżeli korzyść podatkowa, stwierdzona w decyzjach wymienionych w § 1, jest skutkiem zastosowania się do utrwalonej praktyki interpretacyjnej, interpretacji ogólnej lub objaśnień podatkowych.

Pouczenie o prawie do wniesienia skargi na interpretację

Ma Pan prawo do zaskarżenia tej interpretacji indywidualnej do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego. Zasady zaskarżania interpretacji indywidualnych reguluje ustawa z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi (t. j. Dz. U. z 2023 r. poz. 259; dalej jako „PPSA”).

Skargę do Sądu wnosi się za pośrednictwem Dyrektora KIS (art. 54 § 1 PPSA). Skargę należy wnieść w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia interpretacji indywidualnej (art. 53 § 1 PPSA):

·w formie papierowej, w dwóch egzemplarzach (oryginał i odpis) na adres: Krajowa Informacja Skarbowa, ul. Teodora Sixta 17, 43-300 Bielsko-Biała (art. 47 § 1 PPSA), albo

·w formie dokumentu elektronicznego, w jednym egzemplarzu (bez odpisu), na adres Elektronicznej Skrzynki Podawczej Krajowej Informacji Skarbowej na platformie ePUAP: /KIS/SkrytkaESP (art. 47 § 3 i art. 54 § 1a PPSA).

Skarga na interpretację indywidualną może opierać się wyłącznie na zarzucie naruszenia przepisów postępowania, dopuszczeniu się błędu wykładni lub niewłaściwej oceny co do zastosowania przepisu prawa materialnego. Sąd jest związany zarzutami skargi oraz powołaną podstawą prawną (art. 57a PPSA).

Podstawa prawna dla wydania interpretacji

Podstawą prawną dla wydania tej interpretacji jest art. 13 § 2a oraz art. 14b § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. – Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2022 r., poz. 2651, ze zm.).

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00