Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Interpretacja

Interpretacja indywidualna z dnia 28 lutego 2023 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0114-KDIP3-1.4011.1115.2022.2.BS

Uzyskiwane przez Pana przychody ze świadczenia w ramach działalności gospodarczej usług sklasyfikowanych według PKWiU 62.01.11.0 powinny być opodatkowane 12% stawką ryczałtu.

Interpretacja indywidualna – stanowisko nieprawidłowe

Szanowny Panie,

stwierdzam, że Pana stanowisko w sprawie oceny skutków podatkowych opisanego stanu faktycznego w zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne jest nieprawidłowe.

Zakres wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej

8 grudnia 2022 r. wpłynął Pana wniosek o wydanie interpretacji indywidualnej, który dotyczy zryczałtowanego podatku dochodowego od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne.

Uzupełnił go Pan – w odpowiedzi na wezwanie – pismem z 20 lutego 2023 r. (data wpływu 23 lutego 2023 r.).

Treść wniosku jest następująca:

Opis stanu faktycznego

Jest Pan rezydentem podatkowym w Polsce od dnia 18 sierpnia 2022 roku.

Prowadzi Pan jednoosobową działalność gospodarczą zarejestrowaną z dniem 18 sierpnia 2022 roku. Pierwszy przychód z prowadzonej działalności uzyskał Pan 31.08.2022 roku. Uzyskiwany dochód opodatkowany jest ryczałtem od przychodów ewidencjonowanych na zasadach określonych w ustawie z dnia 20 listopada 1998 r. o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne (Dz. U. z 1998 r. Nr 144. poz. 930 z późn. zm., dalej: u.o.r.) według stawki 8.5%. Złożył Pan stosowne oświadczenie o wyborze sposobu opodatkowania.

Prowadzi Pan ewidencję przychodów. Nie jest Pan czynnym podatnikiem VAT.

W ramach prowadzonej przez Pana działalności gospodarczej świadczy Pan usługi wyłącznie na rzecz (…) sp. z o.o. w ramach stałej współpracy. Nie posiada Pan innych źródeł przychodu. Brak jest jakichkolwiek powiązań natury osobistej bądź gospodarczej pomiędzy Panem a Pana zleceniodawcą. Nie jest Pan wspólnikiem (…) sp. z o.o. ani nie pełni w niej funkcji zarządczych.

Przedmiotem działalności gospodarczej, zgodnie z wpisem do Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej (CEIDG) są usługi sklasyfikowane pod symbolem PKD 62.01 -tj. działalność związana z oprogramowaniem.

Usługi faktycznie świadczone przez Pana zakwalifikować należy pod symbolem 62.01.11.0 (zgodnie z kodami Polskiej Klasyfikacji Wyrobów i Usług wprowadzonej rozporządzeniem Rady Ministrów z 4 września 2015 r. w sprawie Polskiej Klasyfikacji Wyrobów i Usług - Dz. U. z 2015 r. poz. 1676. z późn. zm. zwanych dalej PKWiU) - tj. usługi związane z projektowaniem, programowaniem i rozwojem oprogramowania.

Usługi świadczone przez Pana, jako project managera, obejmują następujące obowiązki:

zbieranie wymagań biznesowych od interesariuszy i ustalanie planów dalszego rozwoju w zakresie produktu IT;

planowanie zakresu rozwoju i zapewnienie zgodności zespołu w realizacji założeń projektu;

przeprowadzanie różnorodnych spotkań z zespołem zatrudnionym przez usługobiorcę w celu planowania alokacji zasobów klienta i przydzielania pracy poszczególnym członkom zespołu;

koordynacja pracy zespołu w całym cyklu pracy nad projektem IT, w tym koordynacja pracy poszczególnych ról zaangażowanych w rozwój (takich jak programiści, analitycy biznesowi, projektanci UX, projektanci Ul, inżynierowie QA);

przygotowywanie raportów na temat efektywności zespołu;

komunikowanie się z klientami w zakresie aktualizacji informacji o osiągniętych postępach i wyjaśnianie kwestii będących przedmiotem zainteresowania klientów w formułowanych przez nich zapytaniach;

prezentowanie osiągniętych wyników końcowych klientom oraz zbieranie informacji zwrotnych o ocenie realizacji projektu IT;

przygotowywanie dokumentacji projektowej;

koordynacja i kontrola nad wprowadzaniem zmian w trakcie trwania projektu IT oraz ryzyka związanego z tworzeniem oprogramowania;

kontrola i nadzór nad pełnym cyklem realizacji projektu IT.

Podkreślenia wymaga, że zajmuje się Pan szeroko pojętą koordynacją prac zespołu nad tworzeniem produktu IT (różnych form oprogramowania) jako project manager, przy czym usługi świadczone przez Pana dotyczą sfery organizowania pracy zespołu, weryfikowania skuteczności i terminowości w wypracowywaniu przez zespół oczekiwanych przez klienta rozwiązań, a na żadnym etapie swojej działalności nie wytwarza Pan i nie będzie wytwarzał kodów programowych. Usługi świadczone przez Pana sprowadzają się do analizy i przekazywania wniosków w formie plików tekstowych zawierających wskazania dla konkretnych działów zajmujących się właściwymi czynnościami programowania. Co należy podkreślić, usługi wykonywane przez Pana związane są nie tyle z samym procesem programowania, co wspieraniem działalności zespołów programujących przez właściwą koordynację pracy całego zespołu uczestniczącego w projekcie IT.

Usługi te nie zawierają znamion działania tworzącego czy zmieniającego oprogramowanie poprzez wytworzenie kodów programowych. Ograniczają się bowiem do wsparcia merytorycznego oraz zbudowania odpowiednich warunków technicznych (właściwe funkcjonowanie personelu przez zapewnienie właściwej komunikacji i koordynacji działań zespołu, poprawianie wydajności, bieżący kontakt z klientami i weryfikowanie spójności realizacji projektu z oczekiwaniami interesariuszy).

Nie uzyskuje Pan przychodów ze świadczenia usług związanych z wydawaniem pakietów gier komputerowych (PKWiU ex 58.21.10.0), z wyłączeniem publikowania gier komputerowych w trybie on-Iine. pakietów oprogramowania systemowego (PKWiU 58.29.1), pakietów oprogramowania użytkowego (PKWiU 58.29.2), oprogramowania komputerowego pobieranego z Internetu (PKWiU ex 58.29.3), a także związanych z doradztwem w zakresie sprzętu komputerowego (PKWiU 62.02.10.0). związanych z oprogramowaniem (PKWiU ex 62.01.1) objętych grupowaniem "Oryginały oprogramowania komputerowego" (PKWiU 62.01.2), związanych z doradztwem w zakresie oprogramowania (PKWiU ex 62.02), w zakresie instalowania oprogramowania (PKWiU ex 62.09.20.0) ani związanych z zarządzaniem siecią i systemami informatycznymi (PKWiU 62.03.1).

Usługi świadczone przez Pana nie mieszczą się również w definicji wolnego zawodu.

Reasumując, nie świadczy Pan żadnych usług związanych z wytwarzaniem, modyfikacją lub rozwojem kodu źródłowego oprogramowania komputerowego. Prowadzona działalność gospodarcza nie obejmuje usług związanych z oprogramowaniem, rozumianych jako projektowanie, tworzenie, testowanie i utrzymywanie kodu źródłowego programów komputerowych. Podkreślenia wymaga, że programowaniem zajmują się osobne zespoły usługobiorcy, a Pan nie bierze udziału w opracowywaniu i wdrażaniu kodów poszczególnych programów. Zakładana wysokość przychodu z prowadzonej działalności pozarolniczej, szacowana w szczególności w oparciu dochody osiągnięte od początku prowadzania działalności, nie przekroczy 2.000.000 euro w bieżącym roku podatkowym.

W wykonywanej przez Pana działalności gospodarczej nie mają zastosowania wyłączenia zawarte w art. 8 u.o.r.:

1.nie opłaca podatku w formie karty podatkowej;

2.nie korzysta z okresowego zwolnienia od podatku dochodowego;

3.nie osiąga w całości ani w części przychodów z tytułu prowadzenia aptek, działania w zakresie kupna i sprzedaży wartości dewizowych, działalności w zakresie handlu częściami i akcesoriami do pojazdów mechanicznych;

4.nie wytwarza wyrobów opodatkowanych podatkiem akcyzowym;

5.nie podjął wykonywania działalności w roku podatkowym po zmianie działalności wykonywanej samodzielnie na działalność prowadzoną w formie spółki z małżonkiem, w formie spółki z małżonkiem na działalność prowadzoną samodzielnie przez jednego lub każdego z małżonków ani samodzielnie przez małżonka na działalność prowadzoną samodzielnie przez drugiego małżonka - jeżeli małżonek lub małżonkowie przez zmianą opłacali z tytułu prowadzenia tej działalności podatek dochodowy na zasadach ogólnych.

Nie wykonywał ani nie wykonuje Pan usług na rzecz byłego pracodawcy, z którym miałby pozostawać w stosunku pracy czy w spółdzielczym stosunku pracy.

Prowadzona działalność gospodarcza jest działalnością usługową w myśl. art. 4 ust. 1 pkt 1 u.o.r.

Dodatkowo wskazuje Pan, że może świadczyć inne usługi zakwalifikowane do innych kodów PKWiU, które są opodatkowane inną stawką podatku ryczałtowego, lecz dokona on odpowiedniego rozdziału tych usług i opodatkuje je właściwym podatkiem, a przedmiotowy wniosek nie dotyczy tej części potencjalnej sfery działalności. W tym zakresie prowadzić Pan będzie stosowną ewidencję, o ile zajdzie taka potrzeba. Przedmiotowy wniosek dotyczy bieżącego roku podatkowego i kolejnych lat podatkowych.

Uzupełnienie i doprecyzowanie stanu faktycznego

Na wstępie podkreślił Pan, że obowiązki wynikające z zakresu usług świadczonych przez Pana nie dotykają sfery działań programistów. Pan zajmuje się szeroko pojętą koordynacją prac zespołu nad tworzeniem produktu IT jako project manager, przy czym usługi świadczone przez Pana dotyczą sfery organizowania pracy zespołu, weryfikowania skuteczności i terminowości w wypracowywaniu przez zespół oczekiwanych przez klienta rozwiązań, a na żadnym etapie swojej działalności nie wytwarza Pan i nie będzie wytwarzał kodów programowych.

Uszczegóławiając zakres wykonywanych czynności przez Pana wskazuje Pan:

- zbieranie wymagań biznesowych od interesariuszy i ustalanie planów dalszego rozwoju w zakresie produktu IT - działania te polegają na komunikacji z klientami, którzy opisują dotychczasową organizację swojej firmy w zakresie korzystania z różnych form oprogramowania i produktów IT, określają swoje cele i potrzeby korespondujące z wykonywaną działalnością gospodarczą. Pan z analitykiem biznesowym lub analitykiem systemowym, projektantem UX/UI, architektem systemowym bądź innym specjalistą (w zależności od kontekstu projektu i życzenia klienta) uczestniczy w zbieraniu wymagań dotyczących oczekiwanego rozwiązania IT (stworzenia nowego produktu lub zmodyfikowania istniejącego) określając, jakie cechy produktu są istotne dla klienta i użytkowników końcowych. Zajmuje się Pan generowaniem raportów finansowych dla konkretnego działu, powiadamia klientów o rabacie na konkretny towar i wykonuje wszelkie czynności związane z obsługą klienta odnośnie prowadzonego projektu. Ustala Pan wspólnie z wymienionymi specjalistami plany rzeczywistego rozwoju zleconego produktu IT w kontekście pojemności i struktury zespołu, czasu trwania, zakres rozwoju, budżetowania. Na tym etapie Pana działań powstają analizy i plany m.in. w formie plików tekstowych, diagramów, wykresów;

- planowanie zakresu rozwoju i zapewnienie zgodności zespołu w realizacji założeń projektu - dokonuje Pan odpowiedniej analizy zgromadzonych wymagań, ograniczeń i innych informacji (dotyczących kwestii finansowych, terminowości zapotrzebowania na produkt) pozyskanych od klienta i określa rzeczywisty zakres oraz cele rozwoju projektu z uwzględnieniem możliwości systemu (generowanie raportów, wysyłanie powiadomień do klienta) oraz stanu systemu (m.in. czy dostępna jest wersja mobilna, ilu użytkowników może jednocześnie korzystać z produktu). Przekazuje Pan zarys koncepcji prowadzonego projektu IT zespołowi zatrudnionemu przez (...) sp. z o.o. (z którą to Pan w sposób stały współpracuje) w odniesieniu zarówno do zrozumienia koncepcji produktu, potrzebnych narzędzi i zasobów. W razie zaistnienia potrzeby omówienia dodatkowych elementów pracy, uzyskania od klienta narzędzi bądź dostępu do narzędzi programistycznych organizuje Pan spotkanie z klientem zapewniając odpowiednie warunki dla realizacji projektu. Przygotowuje Pan wskazania dla zespołu, opracowuje założenia projektu. Informacje te powstają m.in. w formie plików tekstowych, wykresów i diagramów przekazywanych następnie odpowiednim zespołom;

- przeprowadzanie różnorodnych spotkań z zespołem zatrudnionym przez usługobiorcę w celu planowania alokacji zasobów klienta i przydzielania pracy poszczególnym członkom zespołu – przeprowadza Pan cykliczne spotkania z członkami zespołu - analitykami biznesowymi/systemowymi. projektantami, programistami, inżynierami QA w celu wypracowania rozwiązania zaistniałych problemów, wy jaśnienia ich z klientem lub innymi członkami zespołu, otrzymywania aktualnych informacji na temat postępów pracy, omówienia kolejnych elementów pracy, przydzielenia określonych zadań poszczególnym członkom zespołu. Spotkania te pozwalają zebrać wszelkie pytania i niejasności oraz przyjąć koncepcję rozwiązania tychże problemów. Wnioski, podział zadań, terminy realizacji oraz wszelkie niezbędne ustalenia są gromadzone m.in. w formie tekstowej (pliki, wiadomości email) oraz w formie ustnych ustaleń;

- koordynacja pracy zespołu w całym cyklu pracy nad projektem IT, w tym koordynacja pracy poszczególnych ról zaangażowanych w rozwój (takich jak programiści, analitycy biznesowi, projektanci UX, projektanci Ul, inżynierowie QA) - przydziela Pan zadania do wykonania poszczególnym członkom zespołu i upewnianie się, że elementy pracy są równomiernie rozdzielone pomiędzy członków zespołu. Ponadto kontroluje obciążenia pracą zespołu zbiorczego i poszczególnych członków w celu zapewnienia terminowości wykonania wszystkich elementów kompleksowego zadania niezbędnych dla realizacji całego planu. Monituje Pan stopień zaawansowania prac nad projektem poszczególnych członków zespołu zajmujących się różnymi aspektami realizowania projektu, a także ich zgodność z przyjętymi założeniami. W zależności od potrzeb projektu są to zarówno programiści, analitycy biznesowi, osoby zajmujące się projektowaniem UX - user experience (doświadczenia użytkownika - czyli dostosowanie produktu IT do potrzeb indywidualnego użytkownika bądź grupy docelowej) oraz projektowaniem Ul - user interface (interfejsem użytkownika - czyli elementami aplikacji, stron internetowych ułatwiających komunikację produktu IT z użytkownikiem), inżynierowie QA - zajmujący się zapewnieniem odpowiedniej jakości produktu IT. Działania Pana polegają na rozmowach z zespołem (osobistych, telefonicznych), wymianie korespondencji emaliowej, przedstawianie uwag i wniosków m.in. w formie plików tekstowych, wykresów i diagramów;

- przygotowywanie raportów na temat efektywności zespołu, przygotowywanie raportów dla usługobiorcy - tj. wykonawcy przygotowywanego projektu IT - stopnia realizacji prac oraz zaangażowania, terminowości w wywiązywaniu się z zadań przez poszczególne zespoły pracujące nad projektem. Uzupełnia Pan informacje dotyczące zaawansowania projektu w odpowiednich raportach - stanu postępu osiągniętego w określonym czasie, kosztu rozwoju, dotychczasowych wydatków w kontekście całego budżetu, wydajności poszczególnych członków zespołu, jak i całego zespołu łącznie. Przygotowywane raporty są m.in. w postaci wykresów (np. w formie Burndown chart - graficznego przedstawienia pozostałych do wykonania w projekcie prac względem czasu, szacowanego czasu pracy do zakończenia projektu) czy skumulowanego diagramu przepływu;

- komunikowanie się z klientami w zakresie aktualizacji informacji o osiągniętych postępach i wyjaśnianie kwestii będących przedmiotem zainteresowania klientów w formułowanych przez nich zapytaniach – pozostaje Pan w kontakcie z klientami zlecającymi zrealizowanie projektu IT informując ich o postępach prac, ewentualnych modyfikacjach oraz przyjmuje uwagi i odpowiada na pytania klientów. Działania te polegają na przeprowadzaniu powtarzających się spotkań - w zależności od projektu i życzeń klienta, mogą to być codzienne, cotygodniowe, dwutygodniowe - z klientem, aby omówić najnowsze osiągnięte postępy oraz napotkane problemy.

- prezentowanie osiągniętych wyników końcowych klientom oraz zbieranie informacji zwrotnych o ocenie realizacji projektu IT – przedstawia Pan efekt końcowy pracy nad produktem IT klientom. Uczestniczy Pan w sesjach demonstracyjnych z klientem lub osobiście przeprowadza sesje demonstracyjne (w razie potrzeby z udziałem zespołu) użytkownikom końcowym z wynikiem pracy, czy to ostatecznym, czy w określonym czasie. Prezentuje Pan kluczowe funkcje i możliwości, demonstruje, jak mają one działać. Odpowiada również na wszelkie pytania użytkowników końcowych oraz gromadzi opinie użytkowników końcowych, w jaki sposób można dostosować bądź ulepszyć pokazane funkcje. Uwagi gromadzone są przez Pana w formie plików tekstowych, wykresów, diagramów i stanowią podstawy do ich analizy w kontekście optymalizacji pracy zespołu i modyfikacji procedur realizowania projektów w przyszłości.

- przygotowywanie dokumentacji projektowej – przygotowuje Pan - tworzy i w sposób ciągły obsługuje - dokumentację projektu, w skład której wschodzą m.in.: opis projektu, struktura zespołu, mapa drogowa zadań do wykonania z perspektywy czasowej, macierz interesariuszy (lista osób zaangażowanych w rozwój systemu od strony klienta), rejestr ryzyka.

- koordynacja i kontrola nad wprowadzaniem zmian w trakcie trwania projektu IT oraz ryzyka związanego z tworzeniem oprogramowania - pozostając w kontakcie z klientami biznesowymi, czuwa Pan nad prawidłowością implementacji założeń projektu i bieżącymi jego modyfikacjami. Gromadzi i dokumentuje zapotrzebowanie zmian ze strony klienta związanych z dostosowaniem bądź zmianą funkcjonalności systemu w stosunku do pierwotnych założeń. Ponadto omawia z klientem, czy dane zmiany bądź dostosowania powinny zostać wprowadzone z przedstawieniem konsekwencji zmian w postaci ich wpływu na czas lub koszty projektu. Ustala Pan i przedstawia klientowi listę potencjalnego lub rzeczywistego ryzyka związanego z rozwojem projektu IT, sygnalizuje braki w dokumentacji narzędzi dostarczonej przez klienta oraz potencjalne sposoby ograniczenia znanych zagrożeń.

- kontrola i nadzór nad pełnym cyklem realizacji projektu IT - Pan jako project manager odpowiada za zrealizowanie projektu zgodnie z założeniami ustalonymi z klientem biznesowym. Jak opisane zostało powyżej - jego wszystkie działania ukierunkowane są na doprowadzenie do powstania produktu odpowiadającego wymaganiom klienta w określonym terminie i przy użyciu założonych zasobów usługobiorcy. Przygotowuje Pan raporty wskazujące klientowi stan rozwoju, przeprowadza spotkania z klientem w celu dostarczania najnowszych aktualizacji, prezentuje wyniki rozwoju. Ponadto do Pana działań należy nadzór, ażeby zadania zespołu były spójne, a poszczególne elementy przypisane do odpowiednich specjalistów. Nadzoruje Pan rozwój projektu IT od początku do akceptacji przez klienta.

Co należy podkreślić, usługi wykonywane przez Pana związane są nie tyle z samym oprogramowaniem czy procesem programowania, co wspieraniem działalności zespołów programujących przez właściwą koordynacje pracy całego zespołu uczestniczącego w projekcie IT. Usługi te nie zawierają znamion działania tworzącego czy zmieniającego oprogramowanie poprzez wytworzenie kodów programowych. Ograniczają się bowiem do wsparcia merytorycznego oraz zbudowania odpowiednich warunków technicznych (właściwe funkcjonowanie personelu przez zapewnienie właściwej komunikacji i koordynacji działań zespołu, poprawianie wydajności, bieżący kontakt z klientami i weryfikowanie spójności realizacji projektu z oczekiwaniami interesariuszy).

Pytanie

Czy przychód osiągany w ramach pozarolniczej działalności gospodarczej z tytułu usług obejmujących:

zbieranie wymagań biznesowych od interesariuszy i ustalanie planów dalszego rozwoju w zakresie produktu IT;

planowanie zakresu rozwoju i zapewnienie zgodności zespołu w realizacji założeń projektu;

przeprowadzanie różnorodnych spotkań z zespołem zatrudnionym przez usługobiorcę w celu planowania alokacji zasobów klienta i przydzielania pracy poszczególnym członkom zespołu;

koordynacja pracy zespołu w całym cyklu pracy nad projektem IT, w tym koordynacja pracy poszczególnych ról zaangażowanych w rozwój (takich jak programiści, analitycy biznesowi, projektanci UX, projektanci Ul, inżynierowie QA);

przygotowywanie raportów na temat efektywności zespołu;

komunikowanie się z klientami w zakresie aktualizacji informacji o osiągniętych postępach i wyjaśnianie kwestii będących przedmiotem zainteresowania klientów w formułowanych przez nich zapytaniach;

prezentowanie osiągniętych wyników końcowych klientom oraz zbieranie informacji zwrotnych o ocenie realizacji projektu IT;

przygotowywanie dokumentacji projektowej;

koordynacja i kontrola nad wprowadzaniem zmian w trakcie trwania projektu IT oraz ryzyka związanego z tworzeniem oprogramowania;

kontrola i nadzór nad pełnym cyklem realizacji projektu IT;

sklasyfikowanych pod symbolem PKWiU 62.01.11.0, podlega opodatkowaniu ryczałtem od przychodów ewidencjonowanych przy zastosowaniu stawki 8.5% zgodnie z art. 12 ust. 1 pkt 5 lit. a u.o.r.?

Pana stanowisko w sprawie

Pana zdaniem przychód osiągany w ramach prowadzonej przez niego pozarolniczej działalności gospodarczej z tytułu usług ujętych w przedstawionym pytaniu prawnym, które zaklasyfikować należy pod symbolem PKWiU 62.01.11.0, podlega opodatkowaniu ryczałtem od przychodów ewidencjonowanych przy zastosowaniu stawki 8.5% zgodnie z art. 12 ust. 1 pkt 5 lit. a u.o.r.

Działalność prowadzona przez Pana stanowi pozarolniczą działalność gospodarczą w rozumieniu art. 5a pkt 6 ustawy z dnia 26 lipca 1991 roku o podatku dochodowym od osób fizycznych, a zatem stosownie do treści art. 1 pkt 1 oraz art. 2 ust. 1 pkt 1 u.o.r. spełnia warunek opodatkowania w formie ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych. Jak zostało wskazane w art. 6 ust. 4 u.o.r.. uprawnienie do skorzystania z ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych przysługuje tym podatnikom, którzy w roku poprzedzającym rok podatkowy uzyskali przychód z pozarolniczej działalności gospodarczej w wysokości nieprzekraczającej 2 000 000 Euro. Mając na względzie, iż Pan rozpoczął prowadzenie działalności gospodarczej w bieżącym roku podatkowym, wysokość uzyskiwanych przychodów stosownie do treści art. 6 ust. 4 pkt 2 u.o.r. pozostaje irrelewantna dla oceny możliwości korzystania ze zryczałtowanej formy opodatkowania. Jednakowoż mając na względzie Pana miesięczne przychody warunek ten pozostanie również spełniony w kolejnych latach podatkowych.

W stosunku do Pana nie aktualizują się również negatywne przesłanki zastosowania tej formy opodatkowania wskazane w art. 8 u.o.r. Jak wskazano w stanie faktycznym wnioskodawca nie opłaca podatku w formie karty podatkowej, nie korzysta z okresowego zwolnienia od podatku dochodowego, nie osiąga w całości ani w części przychodów z tytułu prowadzenia aptek, działania w zakresie kupna i sprzedaży wartości dewizowych, działalności w zakresie handlu częściami i akcesoriami do pojazdów mechanicznych, nie wytwarza wyrobów opodatkowanych podatkiem akcyzowym ani nie podjął wykonywania działalności w roku podatkowym po zmianie działalności wykonywanej samodzielnie na działalność prowadzoną w formie spółki z małżonkiem, w formie spółki z małżonkiem na działalność prowadzoną samodzielnie przez jednego lub każdego z małżonków ani samodzielnie przez małżonka na działalność prowadzoną samodzielnie przez drugiego małżonka - jeżeli małżonek lub małżonkowie przez zmianą opłacali z tytułu prowadzenia tej działalności podatek dochodowy na zasadach ogólnych. Dodatkowo, zgodnie z art. 8 ust. 2 u.o.r. utrata możliwości zastosowania ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych następuje w przypadku osiągnięcia przychodów w ramach pozarolniczej działalności gospodarczej z tytułu sprzedaży towarów, wyrobów lub świadczenia usług na rzecz byłego lub obecnego pracodawcy odpowiadającym czynnościom, które podatnik wykonywał lub wykonuje w roku podatkowym w ramach stosunku pracy lub spółdzielczego stosunku pracy. Wyłączenia te nie aktualizują się w odniesieniu do Pana .

Na postawie art. 15 ust. 1 u.o.r., na podatnikach stosujących taką formę opodatkowania ciążą również obowiązki związane z prawidłowym prowadzeniem ewidencji przychodów odrębnie dla każdego roku podatkowego, wykazu środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych oraz posiadaniem i przechowywaniem dowodów zakupu towarów. Pan wywiązuje się z tych zobowiązań.

Cechą charakterystyczną formy opodatkowania, jaką jest ryczałt od przychodów ewidencjonowanych, jest uzależnienie wysokości stawki ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych od faktycznie wykonywanych przez podatnika czynności, podlegających klasyfikacji według PKWiU 2015. W świetle art. 12 ust. 3 u.o.r., jeśli podatnik prowadzi działalność, z której przychody podlegają opodatkowaniu różnymi stawkami ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych, ryczałt ustala się według stawki właściwej dla każdego z rodzajów prowadzonej działalności, pod warunkiem prowadzenia ewidencji przychodów w sposób umożliwiający określenie wysokości przychodów – z każdego rodzaju działalności. Stosownie do art. 4 ust. 1 pkt 1 u.o.r., działalność usługowa została zdefiniowana jako pozarolnicza działalność gospodarcza, której przedmiotem są czynności zaliczane do usług zgodnie klasyfikacją PKWiU 2015., z zastrzeżeniem definicji działalności gastronomicznej oraz działalności usługowej w zakresie handlu. Artykuł 12 ust. 1 u.o.r. wskazuje właściwe stawki ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych dla poszczególnych rodzajów usług sklasyfikowanych według PKWiU 2015.

Zgodnie z art. 12 ust. 1 pkt 5 lit. a u.o.r., stawka ryczałtu 8,5% znajdzie zastosowanie w stosunku do przychodów z działalności usługowej, w tym z działalności gastronomicznej w zakresie sprzedaży napojów o zawartości alkoholu powyżej 1,5%, z zastrzeżeniem usług wskazanych w pkt 1-4 oraz 6-8 tego artykułu. Natomiast w art. 12 ust. 1 pkt 2b lit. b u.o.r. zostało wskazane, iż właściwą stawką ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych dla usług związanych z doradztwem w zakresie sprzętu komputerowego (PKWiU 62.02.10.0), związanych z oprogramowaniem (PKWiU ex 62.01.1), objętych grupowaniem "Oryginały oprogramowania komputerowego" (PKWiU 62.01.2), związanych z doradztwem w zakresie oprogramowania (PKWiU ex 62.02), w zakresie instalowania oprogramowania (PKWiU ex 62.09.20.0), związanych z zarządzaniem siecią i systemami informatycznymi (PKWiU 62.03.1). jest stawka 12% (od roku 2022). W Pana ocenie przepis ten nie wskazuje jednakże na zastosowanie 12%-owej stawki ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych do usług świadczonych przez Pana opisanych w stanie faktycznym.

Co istotne, możliwość tak korzystania z tej formy opodatkowania, jak i wysokość stawki ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych uzyskanych w związku z prowadzoną działalnością gospodarczą zależy wyłącznie od faktycznego rodzaju świadczonych w ramach tej działalności usług, a klasyfikacji tej do określonego symbolu PKWiU dokonuje sam podatnik. Należy również zwrócić uwagę - co słusznie podkreśla się w ugruntowanej praktyce organów skarbowych wyrażanej wielokrotnie w wydawanych decyzjach w sprawie indywidualnych interpretacji podatkowych - że stosownie do normy interpretacyjnej wyrażonej w art. 4 ust. 4 u.o.r.. ilekroć w ustawie pojawia się przedrostek "ex" przy symbolu danego grupowania PKWiU, należy to rozumieć jako zawężenie zakresu wyrobów lub usług w stosunku do ich określenia w tym grupowaniu. Zastosowanie takiego symbolu przy danym kodzie statystycznym ma na celu zatem zawężenie stosowania danego przepisu tylko do danego grupowania.

Warto również przywołać stanowisko wyrażone przez Główny Urząd Statystyczny w objaśnieniach do PKWiU 2015 (Rozporządzenie Rady Ministrów z dnia 4 września 2015 r. w sprawie Polskiej Klasyfikacji Wyrobów i Usług, (Dz. U. z 2015.1676 z dnia 2015.10.23), zgodnie z którymi przez usługi związane z oprogramowaniem należy rozumieć pisanie, modyfikowanie, badanie, dokumentowanie i wspomaganie oprogramowania, włączając pisanie zleceń sterujących programami dla użytkowników, analizowanie, projektowanie systemów gotowych do użycia: rozbudowę, tworzenie, dostarczanie oraz dokumentację oprogramowania wykonanego na zlecenie określonego użytkownika, pisanie programów na zlecenie użytkownika, projektowanie stron internetowych. Mając na uwadze stan faktyczny oraz przytoczone powyżej stanowisko Głównego Urzędu Statystycznego, uznać trzeba, że Pan nie wykonuje jakichkolwiek czynności związanych z oprogramowaniem. Na żadnym etapie świadczenia usług nie jest bowiem tworzone przez Pana oprogramowanie, pisanie kodu lub analiza kodu oprogramowania, wobec czego wnioskodawca nie świadczy usług związanych z oprogramowaniem sklasyfikowanych pod symbolem PKWiU ex 62.01.1.

Przedstawiona powyżej analiza obecnego stanu prawnego pozwala zatem na konstatację, że stawką 8,5% mogą być opodatkowane tylko te usługi, które nie mieszczą się w definicji usług związanych z oprogramowaniem (PKWiU ex 62.01.1).

Reasumując, świadczone przez Pana usługi, skategoryzowane pod numerem 62.01.11.0 PKWiU nie są usługami związanymi z oprogramowaniem w rozumieniu PKWiU ex 62.01.1 (związane z oprogramowaniem), albowiem polegają one w tym zakresie na zrozumieniu wizji produktu, zbieraniu wymagań biznesowych i przekazywaniu jej zespołowi programistów oraz koordynacji i organizacji ich pracy w taki sposób, by produkt jak najbardziej odzwierciedlał wymagania biznesowe. W konsekwencji działalność ta jako niezwiązana z oprogramowaniem, tj. nie miesząca się w definicji usług związanych z oprogramowaniem rozumianych jako projektowanie, tworzenie, testowanie i utrzymywanie kodu źródłowego programów komputerowych, powinna być objęta stawką ryczałtu 8.5%, jako właściwą dla przychodów z działalności usługowej, zgodnie z art. 12 ust. 1 pkt 5 lit. a u.o.r.

Powyższe stanowisko znajduje oparcie w analizach przedstawionych m in pismach Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej z dnia 8 lutego 2022 roku w sprawie 0115-KDIT1.4011.851.2021.l.JG. z dnia 17 czerwca 2022 roku w sprawie 0113-KDIPT2-1.4011.279.2022.ID, z dnia 5 kwietnia 2022 roku w sprawie 0114-KDIP2-2.4011.67.2022.2.AG. z dnia 11 maja 2022 roku w sprawie 0115-KDWT.4011.167.2022.2.JC.

Ocena stanowiska

Stanowisko, które przedstawił Pan we wniosku, jest nieprawidłowe.

Uzasadnienie interpretacji indywidualnej

Zgodnie z art. 1 pkt 1 ustawy z dnia 20 listopada 1998 r. o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne (t.j. Dz. U. z 2022 r. poz. 2540 ze zm.):

Ustawa reguluje opodatkowanie zryczałtowanym podatkiem dochodowym niektórych przychodów (dochodów) osiąganych przez osoby fizyczne prowadzące pozarolniczą działalność gospodarczą.

W myśl art. 6 ust. 1 ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne:

Opodatkowaniu ryczałtem od przychodów ewidencjonowanych podlegają przychody osób fizycznych lub przedsiębiorstw w spadku z pozarolniczej działalności gospodarczej, o których mowa w art. 7a ust. 4 lub art. 14 ustawy o podatku dochodowym, z zastrzeżeniem ust. 1e i 1f, w tym również gdy działalność ta jest prowadzona w formie spółki cywilnej osób fizycznych, spółki cywilnej osób fizycznych i przedsiębiorstwa w spadku lub spółki jawnej osób fizycznych, zwanych dalej „spółką” (…).

Stosownie do art. 6 ust. 4 pkt 1 ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne:

Podatnicy opłacają w roku podatkowym ryczałt od przychodów ewidencjonowanych z działalności wymienionej w ust. 1, jeżeli w roku poprzedzającym rok podatkowy:

a)uzyskali przychody z tej działalności, prowadzonej wyłącznie samodzielnie, w wysokości nieprzekraczającej 2.000.000 euro, lub

b)uzyskali przychody wyłącznie z działalności prowadzonej w formie spółki, a suma przychodów wspólników spółki z tej działalności nie przekroczyła kwoty 2.000.000 euro.

Możliwość opodatkowania w formie ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych uzależniona jest między innymi od niespełnienia przesłanek negatywnych określonych w art. 8 ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne.

W artykule tym zawarto wyłączenia z opodatkowania ryczałtem od przychodów ewidencjonowanych, jednak – zgodnie z Pana wskazaniem – do wykonywanej przez Pana działalności nie mają zastosowania wyłączenia zawarte w art. 8 ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne.

Zgodnie z art. 4 ust. 1 pkt 1 ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne:

Działalność usługowa to pozarolnicza działalność gospodarcza, której przedmiotem są czynności zaliczone do usług zgodnie z Polską Klasyfikacją Wyrobów i Usług (PKWiU) wprowadzoną rozporządzeniem Rady Ministrów z dnia 4 września 2015 r. w sprawie Polskiej Klasyfikacji Wyrobów i Usług (PKWiU) (Dz. U. poz. 1676, z 2017 r. poz. 2453, z 2018 r. poz. 2440, z 2019 r. poz. 2554 oraz z 2020 r. poz. 556), z zastrzeżeniem pkt 2 i 3.

Zgodnie z art. 4 ust. 4 ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne:

Ilekroć w ustawie używa się oznaczenia „ex” przy symbolu danego grupowania PKWiU, oznacza to, że zakres wyrobów lub usług jest węższy niż określony w tym grupowaniu.

Oznaczenie „ex” dotyczy zatem tylko określonej usługi z danego grupowania. Umieszczenie tego dopisku przy konkretnym symbolu statystycznym ma na celu zawężenie stosowania przepisu tylko do tej nazwy grupowania.

Zwracam również uwagę, że możliwość opłacania oraz wysokość stawki ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych uzyskanych w związku z prowadzoną działalnością gospodarczą zależy wyłącznie od faktycznego rodzaju świadczonych w ramach tej działalności usług.

Kwalifikacji poszczególnych przychodów ze świadczonych usług do określonego symbolu PKWiU dokonuje sam podatnik. Kwestii tej nie regulują przepisy prawa podatkowego, a tylko te przepisy, zgodnie z art. 14b § 3 Ordynacji podatkowej, mogą być przedmiotem interpretacji indywidualnej.

Wysokość stawek ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych została przez ustawodawcę ustalona w art. 12 ust. 1 ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne.

W myśl art. 12 ust. 1 pkt 2b lit. b ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne:

Ryczałt od przychodów ewidencjonowanych wynosi 12% przychodów ze świadczenia usług związanych z doradztwem w zakresie sprzętu komputerowego (PKWiU 62.02.10.0), związanych z oprogramowaniem (PKWiU ex 62.01.1), objętych grupowaniem „Oryginały oprogramowania komputerowego” (PKWiU 62.01.2), związanych z doradztwem w zakresie oprogramowania (PKWiU ex 62.02), w zakresie instalowania oprogramowania (PKWiU ex 62.09.20.0), związanych z zarządzaniem siecią i systemami informatycznymi (PKWiU 62.03.1).

W myśl art. 12 ust. 1 pkt 5 lit. a ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne:

Ryczałt od przychodów ewidencjonowanych wynosi 8,5% przychodów z działalności usługowej, w tym przychodów z działalności gastronomicznej w zakresie sprzedaży napojów o zawartości alkoholu powyżej 1,5%, z zastrzeżeniem pkt 1-4 oraz 6-8.

Zgodnie z art. 9 ust. 1 ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne:

Sporządzone na piśmie oświadczenie o wyborze opodatkowania przychodów z pozarolniczej działalności gospodarczej w formie ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych na dany rok podatkowy podatnik składa naczelnikowi urzędu skarbowego właściwemu według miejsca zamieszkania podatnika, a w przypadku przedsiębiorstwa w spadku – według ostatniego miejsca zamieszkania zmarłego przedsiębiorcy, do 20. dnia miesiąca następującego po miesiącu, w którym osiągnął pierwszy przychód z tego tytułu w roku podatkowym, albo do końca roku podatkowego, jeżeli pierwszy taki przychód osiągnął w grudniu roku podatkowego.

Z informacji przedstawionych we wniosku wynika, że prowadzi Pan działalność gospodarczą, świadcząc usługi sklasyfikowane pod symbolem PKWiU 62.01.11.0. Podał Pan w uzupełnieniu, jaki ma Pani zakres czynności w ramach tych usług, oraz opisał, na czym one polegają. Wskazał Pan również, że w roku poprzedzającym rok podatkowy nie osiągnął Pan przychodów przekraczających 2 000 000 euro.

Zwracam uwagę, że z art. 12 ust. 1 pkt 2b lit. b ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne wynika, że ryczałt od przychodów ewidencjonowanych wynosi 12% przychodów ze świadczenia usług związanych z oprogramowaniem (PKWiU ex 62.01.1). Przepis ten nie odwołuje się do bezpośredniego ani do pośredniego związku z oprogramowaniem. W tej regulacji nie ma też mowy o usługach związanych z programowaniem, a związanych z oprogramowaniem.

Zgodnie z wykładnią literalną słowo „związany z” oznacza „dotyczy czegoś, mający związek z czymś lub kimś”. Tym samym usługi związane z oprogramowaniem to usługi, które dotyczą oprogramowania.

Dlatego też – mimo wskazania przez Pana, że świadczone usługi są niezwiązane z oprogramowaniem – to przedstawione okoliczności sprawy wskazują, że opisane we wniosku czynności sklasyfikowane pod symbolem PKWiU 62.01.11.0 są związane z oprogramowaniem. Za uznaniem tych usług za związane z oprogramowaniem wskazuje opis świadczonych przez Pana usług.

Wskazał Pan bowiem, że w ramach usług sklasyfikowanych pod symbolem PKWiU 62.01.11.0 wykonuje Pan zadania, których zakresem jest:

- zbieranie wymagań biznesowych od interesariuszy i ustalanie planów dalszego rozwoju w zakresie produktu IT;

- planowanie zakresu rozwoju i zapewnienie zgodności zespołu w realizacji założeń projektu;

- przeprowadzanie różnorodnych spotkań z zespołem zatrudnionym przez usługobiorcę w celu planowania alokacji zasobów klienta i przydzielania pracy poszczególnym członkom zespołu;

- koordynacja pracy zespołu w całym cyklu pracy nad projektem IT, w tym koordynacja pracy poszczególnych ról zaangażowanych w rozwój (takich jak programiści, analitycy biznesowi, projektanci UX, projektanci Ul, inżynierowie QA);

- przygotowywanie raportów na temat efektywności zespołu;

- komunikowanie się z klientami w zakresie aktualizacji informacji o osiągniętych postępach i wyjaśnianie kwestii będących przedmiotem zainteresowania klientów

w formułowanych przez nich zapytaniach;

- prezentowanie osiągniętych wyników końcowych klientom oraz zbieranie informacji zwrotnych o ocenie realizacji projektu IT;

- przygotowywanie dokumentacji projektowej;

- koordynacja i kontrola nad wprowadzaniem zmian w trakcie trwania projektu IT oraz ryzyka związanego z tworzeniem oprogramowania;

- kontrola i nadzór nad pełnym cyklem realizacji projektu IT.

Odnosząc się do sytuacji przedstawionej we wniosku, wskazuję, że w świetle tak przedstawionego opisu czynności w ramach grupowania PKWiU 62.01.11.0, które Pan wykonuje, niezasadne jest przyjęcie, że świadczone przez Pana usługi nie są związane z oprogramowaniem. W mojej ocenie czynności, które Pan wskazał w opisie sprawy i uzupełnieniu , mieszczą się w pojęciu usług związanych z oprogramowaniem.

Dlatego też uzyskiwane przez Pana przychody ze świadczenia w ramach działalności gospodarczej usług sklasyfikowanych według PKWiU 62.01.11.0 powinny być opodatkowane 12% stawką ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych, określoną w art. 12 ust. 1 pkt 2b lit. b ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne.

Dodatkowe informacje

Informacja o zakresie rozstrzygnięcia

Interpretacja dotyczy stanu faktycznego, który Pan przedstawił, i stanu prawnego, który obowiązywał w dacie zaistnienia zdarzenia.

Pouczenie o funkcji ochronnej interpretacji

Funkcję ochronną interpretacji indywidualnych określają przepisy art. 14k-14nb ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. – Ordynacja podatkowa (t.j. Dz. U. z 2022 r. poz. 2651 ze zm.). Interpretacja będzie mogła pełnić funkcję ochronną, jeśli Pani sytuacja będzie zgodna (tożsama) z opisem stanu faktycznego i zastosuje się Pani do interpretacji.

Zgodnie z art. 14na § 1 Ordynacji podatkowej:

Przepisów art. 14k-14n Ordynacji podatkowej nie stosuje się, jeśli stan faktyczny lub zdarzenie przyszłe będące przedmiotem interpretacji indywidualnej jest elementem czynności, które są przedmiotem decyzji wydanej:

1)z zastosowaniem art. 119a;

2)w związku z wystąpieniem nadużycia prawa, o którym mowa w art. 5 ust. 5 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług;

3)z zastosowaniem środków ograniczających umowne korzyści.

Zgodnie z art. 14na § 2 Ordynacji podatkowej:

Przepisów art. 14k-14n nie stosuje się, jeżeli korzyść podatkowa, stwierdzona w decyzjach wymienionych w § 1, jest skutkiem zastosowania się do utrwalonej praktyki interpretacyjnej, interpretacji ogólnej lub objaśnień podatkowych.

Pouczenie o prawie do wniesienia skargi na interpretację

Ma Pan prawo do zaskarżenia tej interpretacji indywidualnej do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego (…). Zasady zaskarżania interpretacji indywidualnych reguluje ustawa z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi (t.j. Dz. U. z 2022 r. poz. 329 ze zm.; dalej jako „PPSA”).

Skargę do Sądu wnosi się za pośrednictwem Dyrektora KIS (art. 54 § 1 PPSA). Skargę należy wnieść w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia interpretacji indywidualnej (art. 53 § 1 PPSA):

w formie papierowej, w dwóch egzemplarzach (oryginał i odpis) na adres: Krajowa Informacja Skarbowa, ul. Teodora Sixta 17, 43-300 Bielsko-Biała (art. 47 § 1 PPSA), albo

w formie dokumentu elektronicznego, w jednym egzemplarzu (bez odpisu), na adres Elektronicznej Skrzynki Podawczej Krajowej Informacji Skarbowej na platformie ePUAP: /KIS/SkrytkaESP (art. 47 § 3 i art. 54 § 1a PPSA).

Skarga na interpretację indywidualną może opierać się wyłącznie na zarzucie naruszenia przepisów postępowania, dopuszczeniu się błędu wykładni lub niewłaściwej oceny co do zastosowania przepisu prawa materialnego. Sąd jest związany zarzutami skargi oraz powołaną podstawą prawną (art. 57a PPSA).

Podstawa prawna dla wydania interpretacji

Podstawą prawną dla wydania tej interpretacji jest art. 13 § 2a oraz art. 14b § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. – Ordynacja podatkowa (t.j. Dz. U. z 2022 r. poz. 2651 ze zm.).

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00