Wyszukaj według identyfikatora
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
comment

Artykuł

Artykuł aktualny
na dzień 29-05-2023
Artykuł aktualny
na dzień 29-05-2023
Data publikacji: 2023-03-16

Wymiar podatku zgodnie z klasyfikacją nieruchomości w ewidencji

Podatnik złożył wniosek z prośbą o zmianę podstawy opodatkowania nieruchomości z budynku letniskowego na budynek mieszkalny. Prośbę umotywował tym, że przedmiotowa nieruchomość stanowi miejsce jego stałego zamieszkania, budynek jest całoroczny i spełnia wszystkie wymogi i warunki budowlane dla funkcji mieszkaniowej. Wnioskodawca zaznaczył, że budynek jako mieszkalny figuruje w ewidencji starostwa powiatowego od 2021 roku.

Czy budynek, który od kilkunastu lat opodatkowany był jako letniskowy, może być na wniosek podatnika opodatkowany jako budynek mieszkalny? Dotychczasowa kwalifikacja nieruchomości jest zgodna z pozwoleniem na użytkowanie budynku rekreacji indywidualnej. Obowiązujący plan zagospodarowania przestrzennego gminy dopuszcza w tej lokalizacji wyłącznie zabudowę rekreacyjną.

Odpowiedź

Tak, należy uwzględnić wniosek podatnika o zmianę podstawy opodatkowania takiej nieruchomości. Gmina jako organ podatkowy zobowiązana jest ustalić wymiar podatku od nieruchomości, przyjmując za podstawę funkcję budynku zgodną z zapisami widniejącymi w ewidencji gruntów i budynków, tj. jak w tym przypadku mieszkalną funkcję budynku. Dane ujęte w ewidencji gruntów i budynków mają pierwszeństwo wobec innych dowodów i są wiążące dla organu podatkowego przy ustalaniu wymiaru opodatkowania danej nieruchomości.

Uzasadnienie

Ewidencja podatkowa ...

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00