Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Interpretacja

Interpretacja indywidualna z dnia 7 marca 2023 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0112-KDIL1-1.4012.611.2022.2.EB

Podatek od towarów i usług w zakresie zwolnienia od podatku na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 10 ustawy.

Interpretacja indywidualna – stanowisko w części prawidłowe i w części nieprawidłowe

Szanowni Państwo,

stwierdzam, że Państwa stanowisko w sprawie oceny skutków podatkowych opisanego zdarzenia przyszłego w podatku od towarów i usług w zakresie:

·zwolnienia od podatku na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 10 ustawy sprzedaży zabudowanych działek nr 1/4, 1/8, 1/9, 1/10 – jest prawidłowe;

·zwolnienia od podatku na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 10 ustawy dostawy całości działki nr 1/3 – jest nieprawidłowe;

·zwolnienia od podatku na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 9 ustawy sprzedaży działek nr 1/1, 1/2, 1/5, 1/6 oraz 1/7 – jest nieprawidłowe;

·wskazania, czy dla celów zastosowania zwolnienia z art. 43 ust. 1 pkt 9 ustawy w stosunku do działek oznaczonych numerem 1/1, 1/2, 1/5, 1/6 oraz 1/7, jak i dla celów stosowania zwolnienia z art. 43 ust. 1 pkt 10 ustawy w stosunku do działek oznaczonych numerem 1/3, 1/4, 1/8, oraz 1/10 bez znaczenia pozostaje fakt, iż na tych nieruchomościach położone są sieci elektroenergetyczne lub wodno-kanalizacyjne lub teletechniczne jak i również częściowo przebiegające ogrodzenie – jest nieprawidłowe.

Zakres wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej

12 grudnia 2022 r. wpłynął Państwa wniosek z 5 grudnia 2022 r. o wydanie interpretacji indywidualnej, który dotyczy podatku od towarów i usług w zakresie zwolnienia od podatku na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 10 ustawy sprzedaży działek nr 1/3, 1/4, 1/8, 1/9, 1/10, zwolnienia od podatku na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 9 ustawy sprzedaży działek nr 1/1, 1/2, 1/5, 1/6 oraz 1/7 oraz wskazania, czy dla celów zastosowania zwolnienia z art. 43 ust. 1 pkt 9 ustawy w stosunku do działek oznaczonych numerem 1/1, 1/2, 1/5, 1/6 oraz 1/7, jak i dla celów stosowania zwolnienia z art. 43 ust. 1 pkt 10 ustawy w stosunku do działek oznaczonych numerem 1/3, 1/4, 1/8, oraz 1/10 bez znaczenia pozostaje fakt, iż na tych nieruchomościach położone są sieci elektroenergetyczne lub wodno-kanalizacyjne lub teletechniczne jak i również częściowo przebiegające ogrodzenie. Uzupełnili go Państwo – w odpowiedzi na wezwanie – pismem z 14 lutego 2023 r. (wpływ 14 lutego 2023 r.) oraz pismem z 27 lutego 2023 r. (wpływ 27 lutego 2023 r.). Treść wniosku jest następująca:

Opis zdarzenia przyszłego

Wnioskodawca realizuje zadania z zakresu działalności statutowej (działalność inna niż gospodarcza) jak również podejmuje aktywność w ramach prowadzonej działalności gospodarczej. Wnioskodawca jest czynnym podatnikiem podatku VAT.

Wnioskodawca planuje sprzedaż, w drodze przetargu, nieruchomości oznaczonej jako działki: 1/1 – o powierzchni (…) ha; 1/2 – o powierzchni (…) ha; 1/3 – o powierzchni (…) ha; 1/4 – o powierzchni (…) ha; 1/5 – o powierzchni (…) ha; 1/6 – o powierzchni (…) ha; 1/7– o powierzchni (…) ha; 1/8 – o powierzchni (…) ha; 1/9 – o powierzchni (…) ha; 1/10 – o powierzchni (…) ha, obr. (…), położonej w (…), objętej KW nr (…).

Wnioskodawca nabyło własność tej nieruchomości na podstawie decyzji Wojewody (…) stwierdzającej nabycie z mocy prawa z dniem 1 stycznia 1999 r. własności mienia Skarbu Państwa będącego we władaniu „A”.

„A” władał nieruchomością na podstawie umowy nieodpłatnego użytkowania od 1998 r. do 2015 r. Począwszy od grudnia 2008 r. nieruchomością administruje „B”.

Stan prawny (zgodnie z zapisami miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego) oraz faktyczny poszczególnych działek przedstawia się następująco:

-działka nr 1/1 – jest umiejscowiona na obszarze oznaczonym na rysunku planu symbolem 19.MW – tereny zabudowy mieszkaniowej wielorodzinnej, 96.KDD – tereny dróg publicznych;

-działka nr 1/2 – jest umiejscowiona na obszarze oznaczonym na rysunku planu symbolem 19.MW – tereny zabudowy mieszkaniowej wielorodzinnej, 96.KDD – tereny dróg publicznych;

-działka nr 1/3 –jest umiejscowiona na obszarze oznaczonym na rysunku planu symbolami 192.R – tereny rolnicze (dla których zakazuje się zabudowy z wyjątkiem możliwości odbudowy, rozbudowy i nadbudowy budynków istniejących), KDD.7 – tereny komunikacji, drogi publiczne klasy dojazdowej; na wschodniej części działki oznaczonej symbolem KDD.7 znajduje się nawierzchnia asfaltowa wykorzystywana jako droga lokalna. Nawierzchnia znajdowała się na działce już w momencie przejęcia nieruchomości do administrowania przez „B”. Zgodnie z posiadanymi przez Wnioskodawcę informacjami „B” administrujące działką począwszy od roku 2008 nie ponosiło wydatków na remonty ani ulepszenia nawierzchni asfaltowej;

-działka nr 1/4 – jest umiejscowiona na obszarze oznaczonym na rysunku planu symbolami 19.MW – tereny zabudowy mieszkaniowej wielorodzinnej, 41.KDL – tereny dróg publicznych (drogi lokalne); na działce znajduje się budynek gospodarczy. Budynek gospodarczy znajdował się na działce już w momencie nabycia działki przez Wnioskodawcę. Zgodnie z posiadanymi przez Wnioskodawcę informacjami „B” administrujące działką począwszy od roku 2008 nie ponosiło wydatków na remonty ani ulepszenia budynku gospodarczego;

-działka nr 1/5 – jest umiejscowiona na obszarze oznaczonym na rysunku planu symbolem 19.MW – tereny zabudowy mieszkaniowej wielorodzinnej;

-działka nr 1/6 – jest umiejscowiona na obszarze oznaczonym na rysunku planu symbolem 19.MW – tereny zabudowy mieszkaniowej wielorodzinnej;

-działka nr 1/7 – jest umiejscowiona na obszarze oznaczonym na rysunku planu symbolami 19.MW – tereny zabudowy mieszkaniowej wielorodzinnej, 41.K.DL – tereny dróg publicznych (drogi lokalne);

-działka nr 1/8 – jest umiejscowiona na obszarze oznaczonym na rysunku planu symbolem 19.MW – tereny zabudowy mieszkaniowej wielorodzinnej; na działce znajduje się budynek mieszkalny wielorodzinny, jeden lokal zajmowany na podstawie umowy najmu.

Budynek mieszkalny znajdował się na działce już w momencie nabycia działki przez Wnioskodawcę. Od roku 2017 w budynku zostały wykonane następujące prace:

-lipiec 2017 r. – remont komina dymowego – (…) zł

-styczeń 2019 r. – wymiana 7 okien – (…) zł

-grudzień 2021 r. – wymiana instalacji odgromowej (…) zł

-sierpień 2022 r. – modernizacja kotłowni – (…)zł. (prace zakwalifikowane jako ulepszenie).

Wartość początkowa budynku mieszkalnego wielorodzinnego wynosi (…) PLN.

-działka nr 1/9 – jest umiejscowiona na obszarze oznaczonym na rysunku planu symbolem 19.MW – tereny zabudowy mieszkaniowej wielorodzinnej; na działce znajduje się garaż. Garaż znajdował się na działce już w momencie nabycia działki przez Wnioskodawcę. Zgodnie z posiadanymi przez Wnioskodawcę informacjami „B” administrujące działką począwszy od roku 2008 nie ponosiło wydatków na remonty ani garażu.

-działka nr 1/10 – jest umiejscowiona na obszarze oznaczonym na rysunku planu symbolami 19.MW – tereny zabudowy mieszkaniowej wielorodzinnej, 41.KDL – tereny dróg publicznych (drogi lokalne); działka pokryta jest nawierzchnią betonową. Nawierzchnia znajdowała się na działce już w momencie przejęcia nieruchomości do administrowania przez „B”. Zgodnie z posiadanymi przez Wnioskodawcę informacjami „B” administrujące działką począwszy od roku 2008 nie ponosiło wydatków na remonty ani ulepszenia nawierzchni betonowej.

Ponadto na terenie całej nieruchomości objętej KW nr (…) znajduje się sieć elektroenergetyczna, wodno-kanalizacyjna i teletechniczna (co za tym idzie znajdują się tam również urządzenia przesyłowe). Wskazana nieruchomość jest również w części ogrodzona.

Planując sprzedaż wskazanych powyżej działek Wnioskodawca powziął wątpliwości co do zasadności zastosowania stawki ZW w odniesieniu do sprzedaży poszczególnych działek jak również w zakresie tego, czy fakt występowania na poszczególnych działkach urządzeń przesyłowych związanych ze znajdującą się na nich siecią elektroenergetyczną, wodno-kanalizacyjną i teletechniczną jak również fakt częściowego ogrodzenia nieruchomości ma wpływ na ocenę charakteru tych działek, a co za tym idzie na sposób ich opodatkowania podatkiem VAT.

Doprecyzowanie i uzupełnienie opisu sprawy

Działka nr 1/3 jest zabudowana budowlą w postaci nawierzchni asfaltowej.

Działka nr 1/4 jest zabudowana budynkiem w postaci budynku gospodarczego.

Działka nr 1/8 jest zabudowana budynkiem w postaci budynku mieszkalnego.

Działka nr 1/9 jest zabudowana budynkiem w postaci garażu.

Działka nr 1/10 jest zabudowana budowlą w postaci nawierzchni betonowej.

Wnioskodawca nie posiada wiedzy, z którymi budynkami/budowlami jest związane ogrodzenie, gdyż przepisy prawa nie definiują pojęcia „ogrodzenia związanego z budynkami/budowlami”.

Możliwe jest jedynie wskazanie, jakie budynki znajdują się na działkach, na których jednocześnie znajdują się fragmenty ogrodzenia. Ogrodzenie znajduje się na następujących działkach zabudowanych:

Na dz. nr 1/3, na której znajduje się budowla w postaci nawierzchni asfaltowej.

Na dz. nr 1/4, na której znajduje się budynek gospodarczy.

Na dz. nr 1/8, na której znajduje się budynek mieszkalny.

Na dz. nr 1/9, na której znajduje się budynek garażu.

Działka nr 1/3 jest zabudowana budowlą w postaci nawierzchni asfaltowej i w ocenie Wnioskodawcy, na podstawie przedstawionego przez niego stanu faktycznego dla tej budowli doszło do pierwszego zasiedlenia zgodnie z art. 2 pkt 14 Ustawy o VAT.

Działka nr 1/4 jest zabudowana budynkiem w postaci budynku gospodarczego i dla tego budynku doszło do pierwszego zasiedlenia.

Działka nr 1/8 jest zabudowana budynkiem w postaci budynku mieszkalnego i w ocenie Wnioskodawcy, na podstawie przedstawionego przez niego stanu faktycznego dla tego budynku doszło do pierwszego zasiedlenia w rozumieniu art. 2 pkt 14 Ustawy o VAT.

Działka nr 1/9 jest zabudowana budynkiem w postaci garażu i w ocenie Wnioskodawcy, na podstawie przedstawionego przez niego stanu faktycznego dla tego budynku doszło do pierwszego zasiedlenia w rozumieniu art. 2 pkt 14 Ustawy o VAT.

Działka nr 1/10 jest zabudowana budowlą w postaci nawierzchni betonowej i w ocenie Wnioskodawcy, na podstawie przedstawionego przez niego stanu faktycznego dla tej budowli doszło do pierwszego zasiedlenia w rozumieniu art. 2 pkt 14 Ustawy o VAT.

Działka nr 1/3 jest zabudowana budowlą w postaci nawierzchni asfaltowej i w ocenie Wnioskodawcy, na podstawie przedstawionego przez niego stanu faktycznego dla tej budowli pomiędzy dostawą tej budowli a pierwszym zasiedleniem upłyną dwa lata.

Działka nr 1/4 jest zabudowana budynkiem w postaci budynku gospodarczego i w ocenie Wnioskodawcy, na podstawie przedstawionego przez niego stanu faktycznego dla tego budynku pomiędzy dostawą tego budynku a pierwszym zasiedleniem upłyną dwa lata.

Działka nr 1/8 jest zabudowana budynkiem w postaci budynku mieszkalnego i w ocenie Wnioskodawcy, na podstawie przedstawionego przez niego stanu faktycznego dla tego budynku pomiędzy dostawą tego budynku a pierwszym zasiedleniem upłyną dwa lata.

Działka nr 1/9 jest zabudowana budynkiem w postaci garażu i w ocenie Wnioskodawcy, na podstawie przedstawionego przez niego stanu faktycznego dla tego budynku pomiędzy dostawą tego budynku a pierwszym zasiedleniem upłyną dwa lata.

Działka nr 1/10 jest zabudowana budowlą w postaci nawierzchni betonowej i w ocenie Wnioskodawcy, na podstawie przedstawionego przez niego stanu faktycznego dla tej budowli pomiędzy dostawą tego budynku a pierwszym zasiedleniem upłyną dwa lata.

Poniżej Wnioskodawca przedkłada informacje o pracach remontowych oraz pracach uznawanych przez niego za ulepszenie na przestrzeni lat, które były prowadzone na rzecz konkretnych budynków/budowli.

Przeprowadzono remonty jedynie w budynkach znajdujących się na działkach 1/4 i 1/8. Pozostałe budynki/budowle nie były remontowane.

Budynek gospodarczy na działce nr 1/4:

2016 r. – remont dachu – wartość netto (…), wartość brutto – (…) zł – remont nie został zakwalifikowany jako ulepszenie.

W związku z powyższym, w ocenie Wnioskodawcy, nie wystąpiły ulepszenia, których wartość stanowiłaby co najmniej 30% wartości początkowej tych budynków.

Budynek mieszkalny na działce nr 1/8:

1)sierpień 2013 r. – remont dachu – wartość (…), w ramach tego remontu wykonano prace polegające na: naprawie i malowaniu dachu, malowaniu korytarzy i klatek schodowych, naprawie ściany przy wewnętrznym zejściu do piwnicy, naprawie zewnętrznych schodów wejściowych, naprawie i impregnacji drewnianej konstrukcji więźby dachowej, remoncie kominów w części poddasza, uzupełnieniu ubytków tynków zewnętrznych, zabezpieczeniu okien w piwnicy płytami OSB,

2)październik 2015 r. – awaryjna naprawa instalacji c.o. – (…),

3)wrzesień 2016 r. – naprawa rynien i rur spustowych – (…),

4)marzec 2017 r. – awaryjna naprawa komina dymowego – (…),

5)lipiec 2017 r. – remont kotła c.o. – (…),

6)lipiec 2017 r. – remont komina dymowego – (…),

7)październik 2018 r. – awaryjna naprawa instalacji centralnego ogrzewania – (…),

8)styczeń 2019 r. – remont – wymiana 7 okien – (…),

9)listopad 2019 – naprawa instalacji centralnego ogrzewania – wymiana uszkodzonych grzejników i zaworów termostatycznych oraz uszczelnienie instalacji c.o. – (…),

10)marzec 2022 r. – montaż zaworu w pionie wodnym – (…),

11)grudzień 2020 r.– prace rozbiórkowe i odkrywkowe stropu – (…),

12)grudzień 2020 r. – zabezpieczenie pionu zasilającego instalację c.o. – (…),

13)grudzień 2021 – wymiana instalacji odgromowej – (…),

14)sierpień 2021 – naprawa rynien i rur spustowych – (…)

Powyższe remonty nie były ulepszeniami.

15)sierpień 2022 – modernizacja kotłowni (wymiana kotła c.o. wraz z montażem niezbędnego oprzyrządowania) – (…) – remont został zakwalifikowany jako ulepszenie, zwiększające wartość środka trwałego.

W związku z powyższym, w ocenie Wnioskodawcy, nie wystąpiły ulepszenia, których wartość stanowiłaby co najmniej 30% wartości początkowej tych budynków.

Z racji, że nieruchomość położona na działce 1/8 została ulepszona wyłącznie w sierpniu 2022 r., a w tym okresie nieruchomość była wykorzystywana dla celów działalności zwolnionej, a zatem zgodnie z art. 86 ust. 1 Ustawy o VAT, od tego wydatku Wnioskodawcy nie przysługiwało prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego.

Z racji, że pozostałe wydatki nie zostały zakwalifikowane przez Wnioskodawcę jako ulepszenie w rozumieniu przepisów o podatkach dochodowych, w ocenie Wnioskodawcy, w pozostałym zakresie należy na zadane pytanie udzielić odpowiedzi negatywnej, tj. że nie wystąpiło prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego.

Nieruchomość była we władaniu „A” na podstawie umowy nieodpłatnego użytkowania od roku 1998 do roku 2015.

Działki nr 1/4 i 1/5 były objęte umową najmu na cele parkingowe w okresie od 31 lipca 2017 r. do 7 września 2017 r.

W budynku mieszkalnym posadowionym na działce nr 1/8 obecnie jest wynajmowane jedno mieszkanie na rzecz osoby fizycznej na podstawie umowy najmu z 1 września 1998 r.

W okresie od 1 września 1998 r. do lutego 2020 r. wynajmowane było inne mieszkanie na rzecz osoby fizycznej. Umowa najmu wygasła wskutek śmierci najemcy.

Nawierzchnia asfaltowa wykorzystywana jako droga lokalna znajdująca się na działce nr 1/3 stanowi własność Wnioskodawcy i będzie przedmiotem sprzedaży zgodnie z zasadą zawartą w art. 48 kodeksu cywilnego z zastrzeżeniem wyjątków w ustawie przewidzianych, do części składowych gruntu należą w szczególności budynki i inne urządzenia trwale z gruntem związane, jak również drzewa i inne rośliny od chwili zasadzenia lub zasiania.

Działka nr 1/3 jest zabudowana jedynie na fragmencie gruntu o pow. ok. 52 m2 i tylko w tej części gruntu, w jakim znajduje się on w terenach oznaczonych symbolem KDD.7 (tereny komunikacji, drogi publiczne klasy dojazdowej). W pozostałej części działka nr 1/3 jest niezabudowana i znajduje się na terenach 192.R (tereny rolnicze).

Dla terenów o różnym przeznaczeniu w miejscowym planie zagospodarowania przestrzennego zostały wyznaczone linie rozgraniczające.

Mieszkania znajdujące się w budynku położonym na działce nr 1/8 były wykorzystywane jedynie do działalności zwolnionej (najem na rzecz osób fizycznych).

Pozostałe budynki/budowle nie były wykorzystywane wyłącznie do działalności zwolnionej.

Wydatki zostały poniesione przez Wnioskodawcę i w ocenie Wnioskodawcy wydatki, które zostały zakwalifikowane jako ulepszenie nie stanowiły 30% wartości początkowej budynku.

Z racji na nieprzekroczenie limitu 30% pytanie, w ocenie Wnioskodawcy, jest bezprzedmiotowe, bowiem nie można było ich oddać do ponownego użytkowania dla celów pierwszego zasiedlenia.

Jak zostało wskazane powyżej, z racji, że nieruchomość położona na działce 1/8 została ulepszona wyłącznie w sierpniu 2022 r. a w tym okresie nieruchomość była wykorzystywana dla celów działalności zwolnionej, a zatem zgodnie z art. 86 ust. 1 Ustawy o VAT od tego wydatku Wnioskodawcy nie przysługiwało prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego.

Z racji, że pozostałe wydatki nie zostały zakwalifikowane przez Wnioskodawcę jako ulepszenie w rozumieniu przepisów o podatkach dochodowych, w ocenie Wnioskodawcy, w pozostałym zakresie należy na zadane pytanie udzielić odpowiedzi negatywnej, tj. że nie wystąpiło prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego.

Z racji na nieprzekroczenie limitu 30% pytanie, w ocenie Wnioskodawcy, jest bezprzedmiotowe, bowiem nie można było ich oddać do ponownego użytkowania dla celów pierwszego zasiedlenia.

Wnioskodawca nie jest w posiadaniu informacji co do istnienia na nieruchomości sieci i urządzeń przesyłowych w momencie nabycia własności nieruchomości przez Wnioskodawcę, co nastąpiło z mocy samego prawa z dniem 1 stycznia 1999 r., decyzją administracyjną z 23 stycznia 2001 r.

Natomiast od grudnia 2008 r., kiedy administrowanie nieruchomością zostało przejęte przez „B”, na nieruchomości nie prowadzono żadnych prac związanych z posadowieniem sieci przesyłowych. Pozyskanie wcześniejszych dokumentów jest niemożliwe, z uwagi na upływ czasu przechowywania dokumentów.

Według informacji posiadanych przez Wnioskodawcę, sieć elektroenergetyczna, wodno-kanalizacyjna i teletechniczna (co za tym idzie również urządzenia przesyłowe) stanowią własność przedsiębiorstwa przesyłowego.

Na działce nr 1/1 znajduje się sieć teletechniczna i wodociągowa.

Na działce nr 1/2 znajduje się sieć wodociągowa i elektroenergetyczna.

Na działce nr 1/3 znajduje się sieć teletechniczna, elektroenergetyczna i wodociągowa.

Na działce nr 1/4 znajduje się sieć wodociągowa i kanalizacja.

Na działce nr 1/5 znajduje się sieć teletechniczna i wodociągowa.

Na działce nr 1/6 znajduje się sieć wodociągowa.

Na działce nr 1/7 znajduje się sieć teletechniczna, wodociągowa i kanalizacja.

Na działce nr 1/8 znajduje się sieć teletechniczna, wodociągowa i kanalizacja.

Na działce nr 1/9 nie znajduje się żadna sieć.

Na działce nr 1/10 znajduje się sieć teletechniczna i wodociągowa.

Ogrodzenie jest uznawane za urządzenie budowlane oraz przebiega przez działki nr 1/1, 1/2, 1/3, 1/4, 1/6, 1/8, 1/9.

Jednocześnie, zgodnie ze stanowiskiem Wnioskodawcy przedstawionym we wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej, w jego ocenie, fakt występowania częściowego ogrodzenia nieruchomości nie ma wpływu sposób opodatkowania poszczególnych działek.

Zgodnie z art. 3 pkt 3 i 3a ustawy Prawo budowlane pod pojęciem „budowli” należy rozumieć każdy obiekt budowlany niebędący budynkiem lub obiektem małej architektury, w tym obiekty liniowe. Natomiast pod pojęciem „obiekty liniowe” należy rozumieć „obiekt budowlany, którego charakterystycznym parametrem jest długość, w szczególności droga wraz ze zjazdami, droga kolejowa, wodociąg, kanał, gazociąg, ciepłociąg, rurociąg, linia i trakcja elektroenergetyczna, linia kablowa nadziemna i, umieszczona bezpośrednio w ziemi, podziemna, wał przeciwpowodziowy oraz kanalizacja kablowa, przy czym kable zainstalowane w kanalizacji kablowej, kable zainstalowane w kanale technologicznym oraz kable telekomunikacyjne dowieszone do już istniejącej linii kablowej nadziemnej nie stanowią obiektu budowlanego lub jego części ani urządzenia budowlanego”.

Wobec powyższego, Wnioskodawca informuje, iż:

Na działce 1/1 znajduje się sieć teletechniczna i wodociągowa, które stanowią budowlę w rozumieniu prawa budowlanego.

Na działce 1/2 znajduje się sieć wodociągowa i elektroenergetyczna, które stanowią budowlę w rozumieniu prawa budowlanego.

Na działce 1/3 znajduje się sieć teletechniczna, elektroenergetyczna i wodociągowa, które stanowią budowlę w rozumieniu prawa budowlanego.

Na działce 1/4 znajduje się sieć wodociągowa i kanalizacja, które stanowią budowlę w rozumieniu prawa budowlanego.

Na działce 1/5 znajduje się sieć teletechniczna i wodociągowa, które stanowią budowlę w rozumieniu prawa budowlanego.

Na działce 1/6 znajduje się sieć wodociągowa, która stanowi budowlę w rozumieniu prawa budowlanego.

Na działce 1/7 znajduje się sieć teletechniczna, wodociągowa i kanalizacja, które stanowią budowlę w rozumieniu prawa budowlanego.

Na działce 1/8 znajduje się sieć teletechniczna, wodociągowa i kanalizacja, które stanowią budowlę w rozumieniu prawa budowlanego.

Na działce 1/10 znajduje się sieć teletechniczna i wodociągowa, które stanowią budowlę w rozumieniu prawa budowlanego.

Pytania

1.Czy prawidłowa jest interpretacja Wnioskodawcy, zgodnie z którą działka nr 1/3 powinna w całości podlegać zwolnieniu od podatku na podstawie artykułu 43 ust. 1 pkt 10 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (dalej: ustawa o VAT)?

2.Czy prawidłowa jest interpretacja Wnioskodawcy, zgodnie z którą działka nr 1/4 powinna w całości podlegać zwolnieniu od podatku na podstawie artykułu 43 ust. 1 pkt 10 ustawy o VAT?

3.Czy prawidłowa jest interpretacja Wnioskodawcy, zgodnie z którą działka nr 1/8 powinna w całości podlegać zwolnieniu od podatku na podstawie artykułu 43 ust. 1 pkt 10 ustawy o VAT?

4.Czy prawidłowa jest interpretacja Wnioskodawcy, zgodnie z którą działka nr 1/9 powinna w całości podlegać zwolnieniu od podatku na podstawie artykułu 43 ust. 1 pkt 10 ustawy o VAT?

5.Czy prawidłowa jest interpretacja Wnioskodawcy, zgodnie z którą działka nr 1/10 powinna w całości podlegać zwolnieniu od podatku na podstawie artykułu 43 ust. 1 pkt 10 ustawy o VAT?

6.Czy prawidłowa jest interpretacja Wnioskodawcy, zgodnie z którą względem działek nr 1/1, 1/2, 1/5, 1/6 oraz działki nr 1/7 nie ma podstaw do zastosowania zwolnienia z podatku VAT, a to ze względu na fakt, iż działki te nie spełniają wymogu przewidzianego w przepisie art. 43 ust. 1 pkt 9 ustawy o VAT?

7.Czy prawidłowa jest interpretacja Wnioskodawcy, iż dla celów zastosowania zwolnienia z art. 43 ust. 1 pkt 9 Ustawy o VAT w stosunku do działek oznaczonych numerem 1/1, 1/2, 1/5, 1/6 oraz 1/7, jak i dla celów stosowania zwolnienia z art. 43 ust. 1 pkt 10 Ustawy o VAT w stosunku do działek oznaczonych numerem 1/3, 1/4, 1/8, oraz 1/10 bez znaczenia pozostaje fakt, iż na tych nieruchomościach położone są sieci elektroenergetyczne lub wodno-kanalizacyjne lub teletechniczne jak i również częściowo przebiegające ogrodzenie, jako że dla celów stosowania zwolnienia z art. 43 ust. 1 pkt 9 Ustawy o VAT nie zostanie spełniona przesłanka dostawy gruntu innego niż teren budowlany, a dla celów zastosowania zwolnienia z art. 43 ust. 1 pkt 10 Ustawy o VAT istotne będzie, że przedmiotem dostawy będzie grunt wraz z posadowionymi na nim budynkami/budowlami stanowiącymi własność Wnioskodawcy, gdzie od daty pierwszego zasiedlenia tych budowli/budynków a daty ich dostawy upłyną 2 lata (pytanie ostatecznie sformułowane w uzupełnieniu do wniosku)?

Państwa stanowisko w sprawie

Zdaniem Wnioskodawcy:

1.Działka nr 1/3 powinna w całości podlegać zwolnieniu z podatku VAT na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 10 ustawy o VAT, bowiem jest ona zabudowana budowlą w postaci nawierzchni asfaltowej, a pomiędzy pierwszym zasiedleniem a momentem planowanej dostawy upłynął okres dłuższy niż dwa lata.

2.Działka nr 1/4 powinna w całości podlegać zwolnieniu z podatku VAT na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 10 ustawy o VAT, bowiem jest ona zabudowana budynkiem w postaci budynku gospodarczego, a pomiędzy pierwszym zasiedleniem a momentem planowanej dostawy upłynął okres dłuższy niż dwa lata.

3.Działka nr 1/8 powinna w całości podlega zwolnieniu z podatku VAT na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 10 ustawy o VAT, bowiem jest ona zabudowana budynkiem w postaci budynku mieszkalnego, a pomiędzy pierwszym zasiedleniem a momentem planowanej dostawy upłynął okres dłuższy niż dwa lata.

4.Działka nr 1/9 powinna w całości podlegać zwolnieniu z podatku VAT na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 10 ustawy o VAT, bowiem jest ona zabudowana budynkiem w postaci garażu, a pomiędzy pierwszym zasiedleniem a momentem planowanej dostawy upłynął okres dłuższy niż dwa lata.

5.Działka nr 1/10 powinna w całości podlegać zwolnieniu z podatku VAT na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 10 ustawy o VAT, bowiem jest ona zabudowana budowlą w postaci nawierzchni betonowej, a pomiędzy pierwszym zasiedleniem a momentem planowanej dostawy upłynął okres dłuższy niż dwa lata.

6.Względem działek nr 1/1, 1/2, 1/5, 1/6 oraz działki nr 2/7 nie ma podstaw do zastosowania zwolnienia z podatku VAT, a to ze względu na fakt, iż działki te nie spełniają wymogu przewidzianego w przepisie art. 43 ust. 1 pkt 9 ustawy o VAT – nie są to bowiem tereny niezabudowane inne niż budowlane.

7.Zdaniem Wnioskodawcy, dla celów zastosowania zwolnienia z art. 43 ust. 1 pkt 9 Ustawy o VAT w stosunku do działek oznaczonych numerem 1/1, 1/2, 1/5, 1/6 oraz 1/7 jak i dla celów stosowania zwolnienia z art. 43 ust. 1 pkt 10 Ustawy o VAT w stosunku do działek oznaczonych numerem 1/3, 1/4, 1/8, oraz 1/10 bez znaczenia pozostaje fakt, iż na tych nieruchomościach położone są sieci elektroenergetyczne lub wodno-kanalizacyjne lub teletechniczne jak i również częściowo przebiegające ogrodzenie, jako że dla celów stosowania zwolnienia z art. 43 ust. 1 pkt 9 Ustawy o VAT nie zostanie spełniona przesłanka dostawy gruntu innego niż teren budowlany, a dla celów zastosowania zwolnienia z art. 43 ust. 1 pkt 10 Ustawy o VAT istotne będzie, że przedmiotem dostawy będzie grunt wraz z posadowionymi na nim budynkami/budowlami stanowiącymi własność Wnioskodawcy, gdzie od daty pierwszego zasiedlenia tych budowli/budynków a daty ich dostawy upłyną 2 lata (stanowisko ostatecznie wyrażone w uzupełnieniu do wniosku).

Ad. 1 i ad. 5

Działka nr 1/3 umiejscowiona jest na obszarze oznaczonym na rysunku planu symbolami 192.R – tereny rolnicze (dla których zakazuje się zabudowy z wyjątkiem możliwości odbudowy, rozbudowy i nadbudowy budynków istniejących) oraz KDD.7 – tereny komunikacji, drogi publiczne klasy dojazdowej.

Niemniej jednak na wschodniej części działki oznaczonej symbolem KDD.7 znajduje się nawierzchnia asfaltowa wykorzystywana jako droga lokalna.

Z kolei działka nr 1/10 umiejscowiona jest na obszarze oznaczonym na rysunku planu symbolami 19.MW – tereny zabudowy mieszkaniowej wielorodzinnej oraz 41.KDL – tereny dróg publicznych (drogi lokalne). Działka pokryta jest nawierzchnią betonową.

Zgodnie z art. 43 ust. 1 pkt 9 ustawy o VAT, zwolnieniu z opodatkowania podlega dostawa terenów niezabudowanych, innych niż tereny budowlane. Zastosowanie tego zwolnienia wymaga łącznego spełnienia dwóch warunków. Przedmiotem dostawy musi być działka niezabudowana, a obszar działki nie może stanowić terenu budowlanego w rozumieniu przepisów ustawy o VAT. Dla celów VAT za działkę niezabudowaną uznaje się teren, na którym nie znajdują się budynki i budowle w rozumieniu Prawa budowlanego.

W myśl art. 3 pkt ustawy z dnia 7 lipca 1994 r. Prawo budowlane (dalej: ustawa Prawo budowlane), przez budowlę należy rozumieć każdy obiekt budowlany niebędący budynkiem lub obiektem małej architektury, jak: obiekty liniowe, lotniska, mosty, wiadukty, estakady, tunele, przepusty, sieci techniczne, wolno stojące maszty antenowe, wolno stojące trwale związane z gruntem urządzenia reklamowe, budowle ziemne, obronne (fortyfikacje), ochronne, hydrotechniczne, zbiorniki, wolno stojące instalacje przemysłowe lub urządzenia techniczne, oczyszczalnie ścieków, składowiska odpadów, stacje uzdatniania wody, konstrukcje oporowe, nadziemne i podziemne przejścia dla pieszych, sieci uzbrojenia terenu, budowle sportowe, cmentarze, pomniki, a także części budowlane urządzeń technicznych (kotłów, pieców przemysłowych, elektrowni wiatrowych, elektrowni jądrowych i innych urządzeń) oraz fundamenty pod maszyny i urządzenia, jako odrębne pod względem technicznym części przedmiotów składających się na całość użytkową.

W podanym stanie faktycznym zaznaczono, że na wschodniej części działki nr 1/3 oznaczonej symbolem KDD.7 znajduje się nawierzchnia asfaltowa wykorzystywana jako droga lokalna. Z kolei działka nr 1/10 jest pokryta nawierzchnią betonową.

Mając na uwadze powołaną definicję budowli stwierdzić należy, iż zarówno nawierzchnia asfaltowa, jak i betonowa stanowi budowlę trwale związaną z gruntem. W konsekwencji przedmiotem planowanej dostawy w istocie nie będzie działka niezabudowana (grunt w przypadku działki nr 1/3 w części sklasyfikowany jako tereny rolnicze, a w części tereny komunikacji, drogi publiczne klasy dojazdowej, a w przypadku działki nr 1/10 w części sklasyfikowany jako tereny zabudowy mieszkaniowej wielorodzinnej, a w części tereny dróg publicznych (drogi lokalne)), a działki zabudowane trwale związanymi z tym gruntem budowlami w postaci nawierzchni asfaltowej (działka 1/3) oraz nawierzchni betonowej (działka 1/10).

Zgodnie z brzmieniem przepisu art. 29 ust. 8 ustawy o VAT, w przypadku dostawy budynków lub budowli trwale z gruntem związanych albo części takich budynków lub budowli z podstawy opodatkowania nie wyodrębnia się wartości gruntu.

Zgodnie z brzmieniem przepisu art. 43 ust. 1 pkt 10 Ustawy o VAT, zwalnia się od podatku dostawę budynków, budowli lub ich części, z wyjątkiem gdy:

a)dostawa jest dokonywana w ramach pierwszego zasiedlenia lub przed nim;

b)pomiędzy pierwszym zasiedleniem a dostawą budynku, budowli lub ich części upłynął okres krótszy niż 2 lata.

Kluczowe dla zastosowania powyższego zwolnienia jest pojęcie „pierwszego zasiedlenia”. Definicję tego pojęcia znajdziemy w art. 2 pkt 14 Ustawy o VAT. Zgodnie z jego brzmieniem przez pierwsze zasiedlenie rozumie się oddanie do użytkowania pierwszemu nabywcy lub użytkownikowi lub rozpoczęcie użytkowania na potrzeby własne budynków, budowli lub ich części, po ich:

a)wybudowaniu lub

b)ulepszeniu, jeżeli wydatki poniesione na ulepszenie, w rozumieniu przepisów o podatku dochodowym, stanowiły co najmniej 30% wartości początkowej.

Zważywszy, iż:

-Wnioskodawca nabyło własność nieruchomości, w skład której wchodzi działka nr 1/3 oraz działka nr 1/10 na podstawie decyzji Wojewody (…) stwierdzającej nabycie z mocy prawa z dniem 1 stycznia 1999 r.,

-nawierzchnia asfaltowa oraz nawierzchnia betonowa znajdowały się na działkach już w momencie przejęcia nieruchomości do administrowania przez „B”,

-zgodnie z posiadanymi przez Wnioskodawcę informacjami „B" administrujące działkami począwszy od roku 2008 nie ponosiło wydatków na remonty ani ulepszenia nawierzchni asfaltowej oraz betonowej,

do przedmiotowej transakcji powinno znaleźć zastosowanie zwolnienie z podatku VAT na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 10 ustawy o VAT, bowiem przedmiotem planowanych dostaw będą działki zabudowane budowlami, dostawy nie będą dokonane w ramach pierwszego zasiedlenia lub przed nim, a pomiędzy pierwszym zasiedleniem a momentem planowanych dostaw upłynął okres dłuższy niż dwa lata.

Ad. 2 i ad. 4

Działka nr 1/4 umiejscowiona jest na obszarze oznaczonym na rysunku planu symbolami 19.MW – tereny zabudowy mieszkaniowej wielorodzinnej, 41.KDL – tereny dróg publicznych (drogi lokalne). Na działce znajduje się budynek gospodarczy.

Z kolei działka nr 1/9 umiejscowiona jest na obszarze oznaczonym na rysunku planu symbolem 19.MW – tereny zabudowy mieszkaniowej wielorodzinnej. Na działce znajduje się garaż.

Zgodnie z art. 43 ust. 1 pkt 9 ustawy o VAT, zwolnieniu z opodatkowania podlega dostawa terenów niezabudowanych, innych niż tereny budowlane.

Zastosowanie tego zwolnienia wymaga łącznego spełnienia dwóch warunków. Przedmiotem dostawy musi być działka niezabudowana, a obszar działki nie może stanowić terenu budowlanego w rozumieniu przepisów ustawy o VAT. Dla celów VAT za działkę niezabudowaną uznaje się teren, na którym nie znajdują się budynki i budowle w rozumieniu Prawa budowlanego.

W myśl art. 3 pkt 2 ustawy Prawo budowlane, przez budynek należy rozumieć taki obiekt budowlany, który jest trwale związany z gruntem, wydzielony z przestrzeni za pomocą przegród budowlanych oraz posiada fundamenty i dach.

Mając na uwadze powołaną definicję budynku stwierdzić należy, iż zarówno budynek gospodarczy, jak i garaż stanowią budynek trwale związany z gruntem, wydzielony z przestrzeni za pomocą przegród budowlanych, posiadający fundament oraz dach.

W konsekwencji przedmiotem planowanych dostaw w istocie nie będą działki niezabudowane (grunt w przypadku działki nr 1/4 w części sklasyfikowany jako tereny zabudowy mieszkaniowej wielorodzinnej a w części tereny dróg publicznych (drogi lokalne)), a w przypadku działki nr 1/9 sklasyfikowany jako tereny zabudowy mieszkaniowej wielorodzinnej), a działki zabudowane budynkami trwale związanymi z gruntem w postaci budynku gospodarczego (działka 1/4) oraz garażu (działka 1/9).

Zgodnie z brzmieniem przepisu art. 29 ust. 8 ustawy o VAT, w przypadku dostawy budynków lub budowli trwale z gruntem związanych albo części takich budynków lub budowli z podstawy opodatkowania nie wyodrębnia się wartości gruntu.

Zgodnie z brzmieniem przepisu art. 43 ust. 1 pkt 10 Ustawy o VAT, zwalnia się od podatku dostawę budynków, budowli lub ich części, z wyjątkiem gdy:

a)dostawa jest dokonywana w ramach pierwszego zasiedlenia lub przed nim;

b)pomiędzy pierwszym zasiedleniem a dostawą budynku, budowli lub ich części upłynął okres krótszy niż 2 lata.

Kluczowe dla zastosowania powyższego zwolnienia jest pojęcie „pierwszego zasiedlenia”. Definicję tego pojęcia znajdziemy w art. 2 pkt 14 Ustawy o VAT. Zgodnie z jego brzmieniem przez pierwsze zasiedlenie rozumie się oddanie do użytkowania pierwszemu nabywcy lub użytkownikowi lub rozpoczęcie użytkowania na potrzeby własne budynków, budowli lub ich części, po ich:

a)wybudowaniu lub

b)ulepszeniu, jeżeli wydatki poniesione na ulepszenie, w rozumieniu przepisów o podatku dochodowym, stanowiły co najmniej 30% wartości początkowej.

Zważywszy, iż:

-Wnioskodawca nabyło własność nieruchomości, w skład której wchodzi działka nr 1/4 oraz działka nr 1/9 na podstawie decyzji Wojewody (…) stwierdzającej nabycie z mocy prawa z dniem 1 stycznia 1999 r.,

-budynek gospodarczy oraz garaż znajdowały się na działkach już w momencie nabycia działek przez Wnioskodawcę,

-zgodnie z posiadanymi przez Wnioskodawcę informacjami „B” administrujące działkami począwszy od 2008 r. nie ponosiło wydatków na remonty ani ulepszenia budynku gospodarczego ani garażu,

do przedmiotowej transakcji powinno znaleźć zastosowanie zwolnienie z podatku VAT na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 10 ustawy o VAT, bowiem przedmiotem planowanych dostaw będą działki zabudowane budynkami, dostawy nie będą dokonane w ramach pierwszego zasiedlenia lub przed nim, a pomiędzy pierwszym zasiedleniem a momentem planowanych dostaw upłynął okres dłuższy niż dwa lata.

Ad. 3

Działka nr 1/8 – umiejscowiona na obszarze oznaczonym na rysunku planu symbolem 19.MW – tereny zabudowy mieszkaniowej wielorodzinnej. Na działce znajduje się budynek mieszkalny wielorodzinny (jeden lokal zajmowany na podstawie umowy najmu). Budynek mieszkalny znajdował się na działce już w momencie nabycia działki przez Wnioskodawcę.

Zgodnie z brzmieniem przepisu art. 43 ust. 1 pkt 10 Ustawy o VAT, zwalnia się od podatku dostawę budynków, budowli lub ich części, z wyjątkiem gdy:

a)dostawa jest dokonywana w ramach pierwszego zasiedlenia lub przed nim;

b)pomiędzy pierwszym zasiedleniem a dostawą budynku, budowli lub ich części upłynął okres krótszy niż 2 lata.

Kluczowe dla zastosowania powyższego zwolnienia jest pojęcie „pierwszego zasiedlenia”. Definicję tego pojęcia znajdziemy w art. 2 pkt 14 Ustawy o VAT. Zgodnie z jego brzmieniem przez pierwsze zasiedlenie rozumie się oddanie do użytkowania pierwszemu nabywcy lub użytkownikowi lub rozpoczęcie użytkowania na potrzeby własne budynków, budowli lub ich części, po ich:

a)wybudowaniu lub

b)ulepszeniu, jeżeli wydatki poniesione na ulepszenie, w rozumieniu przepisów o podatku dochodowym, stanowiły co najmniej 30% wartości początkowej.

Jako że art. 2 pkt 14 lit. b Ustawy o VAT odwołuje się do pojęcia ulepszenia w rozumieniu przepisów o podatku dochodowym wskazane jest odwołanie się do art. 16g ust. 13 Ustawy o CIT oraz 22g ust. 17 Ustawy o PIT.

Stosownie do art. 16g ust. 13 Ustawy o CIT, jeżeli środki trwałe uległy ulepszeniu w wyniku przebudowy, rozbudowy, rekonstrukcji, adaptacji lub modernizacji, wartość początkową tych środków, ustaloną zgodnie z ust. 1 i 3-11, powiększa się o sumę wydatków na ich ulepszenie, w tym także o wydatki na nabycie części składowych lub peryferyjnych, których jednostkowa cena nabycia przekracza 10 000 zł. Środki trwałe uważa się za ulepszone, gdy suma wydatków poniesionych na ich przebudowę, rozbudowę, rekonstrukcję, adaptację lub modernizację w danym roku podatkowym przekracza 10 000 zł i wydatki te powodują wzrost wartości użytkowej w stosunku do wartości z dnia przyjęcia środków trwałych do używania, mierzonej w szczególności okresem używania, zdolnością wytwórczą, jakością produktów uzyskiwanych za pomocą ulepszonych środków trwałych i kosztami ich eksploatacji.

Analogicznie o ulepszeniach stanowi art. 22g ust. 17 Ustawy o PIT.

Analiza powołanych przepisów ustaw o podatku dochodowym prowadzi do wniosku, że aby doszło do ulepszenia w rozumieniu przepisów o podatku dochodowym muszą zostać spełnione łącznie dwie przesłanki:

-po pierwsze: suma wydatków poniesionych na przebudowę, rozbudowę, rekonstrukcję, adaptację lub modernizację musi w danym roku podatkowym przekroczyć 10 000 PLN,

-po drugie: wydatki te muszą skutkować wzrostem wartości użytkowej środka trwałego, mierzonej w szczególności okresem używania, zdolnością wytwórczą, jakością produktów uzyskiwanych za pomocą ulepszonego środka trwałego oraz kosztami jego eksploatacji.

Począwszy od roku 2017 w budynku zostały wykonane następujące prace:

-lipiec 2017 r. – remont komina dymowego – 9.180,00 zł

-styczeń 219 r. – wymiana 7 okien – 9.456,02 zł

-grudzień 2021 r. – wymiana instalacji odgromowej – 7.900,00 zł

-sierpień 2022 r. – modernizacja kotłowni – 39.506,40 zł.

Te ostatnie zostały zakwalifikowane przez Wnioskodawcę jako ulepszenie jako że spełniały obie przesłanki przewidziane w przepisach ustawa o podatku dochodowym: ich suma przekroczyła w danym roku podatkowym kwotę 10 000 zł i skutkowały one wzrostem wartości użytkowej środka trwałego.

Żeby jednak zrealizowane prace polegające na ulepszeniu miały znaczenie dla stwierdzenia (bądź nie), iż planowana dostawa budynku mieszkalnego nastąpi w okresie krótszym niż dwa lata od pierwszego zasiedlenia koniecznym jest, aby wydatki poniesione na ulepszenie, w rozumieniu przepisów o podatku dochodowym, stanowiły co najmniej 30% wartości początkowej budynku.

Wartość wydatków, jakie Wnioskodawca poniósł w roku 2022 na ulepszenie budynku mieszkalnego wyniosła 39.506,40 zł. Podczas gdy wartość początkowa tego budynku wynosi aktualnie 670.627,40 PLN (a przed ulepszeniem wynosiła: 631.121,00 PLN). Tym samym minimalny pułap 30% nie został zrealizowany.

Zważywszy, iż:

-Wnioskodawca nabyło własność nieruchomości, w skład której wchodzi działka nr 1/8 na podstawie decyzji Wojewody (…) stwierdzającej nabycie z mocy prawa z dniem 1 stycznia 1999 r.,

-budynek mieszkaniowy wielorodzinny znajdował się na działce już w momencie jej nabycia przez Wnioskodawcę,

-zgodnie z posiadanymi przez Wnioskodawcę informacjami prace zakwalifikowane jako ulepszenie wykonane w budynku nie stanowiły co najmniej 30% jego wartości początkowej,

do przedmiotowej transakcji powinno znaleźć zastosowanie zwolnienie z podatku VAT na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 10 ustawy o VAT, bowiem przedmiotem planowanej sprzedaży jest budynek, dostawa nie będzie dokonana w ramach pierwszego zasiedlenia lub przed nim, a pomiędzy pierwszym zasiedleniem a momentem planowanej dostawy upłynął okres dłuższy niż dwa lata.

Ad. 6

Zgodnie z art. 43 ust. 1 pkt 9 ustawy o VAT, zwolnieniu z opodatkowania podlega dostawa terenów niezabudowanych, innych niż tereny budowlane. Zastosowanie tego zwolnienia wymaga łącznego spełnienia dwóch warunków. Przedmiotem dostawy musi być działka niezabudowana, a obszar działki nie może stanowić terenu budowlanego w rozumieniu przepisów ustawy o VAT.

W myśl art. 2 pkt 33 ustawy o VAT, tereny budowlane zdefiniowane zostały jako grunty przeznaczone pod zabudowę zgodnie z miejscowym planem zagospodarowania przestrzennego, a w przypadku braku takiego planu – zgodnie z decyzją o warunkach zabudowy i zagospodarowania terenu, o których mowa w przepisach o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym. Elementem, który determinuje możliwość skorzystania ze zwolnienia od podatku VAT przy zbyciu gruntów jest przeznaczenie gruntu na cele inne niż budowlane.

Jak wskazano w stanie faktycznym stan prawny (zgodnie z zapisami miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego) oraz faktyczny poszczególnych działek przedstawia się następująco:

-działka nr 1/1 – jest umiejscowiona na obszarze oznaczonym na rysunku planu symbolem 19.MW – tereny zabudowy mieszkaniowej wielorodzinnej, 96.K.DD – tereny dróg publicznych;

-działka nr 1/2 – jest umiejscowiona na obszarze oznaczonym na rysunku planu symbolem 19.MW – tereny zabudowy mieszkaniowej wielorodzinnej, 96.K.DD – tereny dróg publicznych;

-działka nr 1/5 – jest umiejscowiona na obszarze oznaczonym na rysunku planu symbolem 19.MW – tereny zabudowy mieszkaniowej wielorodzinnej;

-działka nr 1/6 – jest umiejscowiona na obszarze oznaczonym na rysunku planu symbolem 19.MW – tereny zabudowy mieszkaniowej wielorodzinnej;

-działka nr 1/7 – jest umiejscowiona na obszarze oznaczonym na rysunku planu symbolami 19.MW – tereny zabudowy mieszkaniowej wielorodzinnej, 41.K.DL – tereny dróg publicznych (drogi lokalne);

Przyjmując za podstawę zapisy miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego oraz okoliczności faktyczne stwierdzić należy, iż działki nr 1/1, 1/2, 1/5, 1/6 oraz 2/7 są co prawda niezabudowane, jednocześnie jednak zdefiniowane zostały jako grunty przeznaczone pod zabudowę.

W konsekwencji nie ma podstaw, aby dokonując ich sprzedaży Wnioskodawca zastosował zwolnienie z podatku VAT.

Ad. 7

Jak wskazano w stanie faktycznym na terenie całej nieruchomości objętej KW nr (…) znajduje się sieć elektroenergetyczna, wodno-kanalizacyjna i teletechniczna (co za tym idzie znajdują się tam również urządzenia przesyłowe). Wskazana nieruchomość jest również w części ogrodzona.

Zdaniem Wnioskodawcy, fakt występowania na poszczególnych działkach urządzeń przesyłowych związanych ze znajdującą się na nich siecią elektroenergetyczną, wodno-kanalizacyjną i teletechniczną, jak również fakt częściowego ogrodzenia nieruchomości nie ma wpływu na sposób opodatkowania sprzedaży tych działek.

Po pierwsze urządzenia przesyłowe nie są własnością Wnioskodawcy, a co za tym idzie nie może on nimi rozporządzać. Tym samym nie mogą być one przedmiotem planowanej sprzedaży (ani determinować sposobu opodatkowania działki, na których są posadowione).

Jak wykazano powyżej faktycznym przedmiotem sprzedaży w przypadku działek nr: 1/3, 1/4, 1/8, 1/9 oraz 1/10 – są działki zabudowane budowlami (działki: 1/3, 1/10) oraz budynkami (działki 1/4, 1/9) – to one determinują sposób opodatkowania, w tym w szczególności możliwość zastosowania zwolnienia od podatku VAT przy planowanej sprzedaży.

Z kolei w odniesieniu do działek niezabudowanych, tj. działek nr 1/1, 1/2, 1/5, 1/6, 1/7, na których znajdują się urządzenia przesyłowe Wnioskodawca wskazuje na dwie istniejące linie interpretacyjne:

-zgodnie z pierwszą z nich przedmiotem transakcji jest sam grunt, który należy traktować jako grunt niezabudowany (takie stanowisko przyjął Dyrektor KIS np. w interpretacji indywidualnej nr 0114-KDIP1-1.4012.180.2021.2.MKA z 17 czerwca 2021 r.);

-zgodnie z drugą przedmiotem transakcji również będzie grunt, ale należy przyjąć, że jest to grunt zabudowany (takie stanowisko przyjął Dyrektor KIS np. w interpretacji indywidualnej Nr 0114-KDIP1-3.4012.192.2021.3.AMA z 24 czerwca 2021 r.).

Jak wykazano powyżej działki nr 1/1, 1/2, 1/5, 1/6, 1/7 są to działki przeznaczone pod zabudowę. Ich planowana sprzedaż nie może korzystać ze zwolnienia z podatku VAT. Nawet gdyby uznać, że przedmiotem transakcji jest co prawda działka, ale zabudowana (druga z wskazanych linii interpretacyjnych), to kwalifikacja ta w żaden sposób nie zmieni wykazanego we wniosku sposobu opodatkowania. Wnioskodawca w takiej sytuacji nie mógłby przyjąć, że de facto sprzedaje budowlę – co mogłoby mieć znaczenie dla sposobu opodatkowania podatkiem VAT planowanej sprzedaży tych gruntów (gdyż nie jest właścicielem urządzeń przesyłowych i nie może nimi rozporządzać).

Podobnie na wskazany powyżej sposób opodatkowania poszczególnych działek nie ma znaczenia fakt częściowego ogrodzenia nieruchomości. Ogrodzenie uznawane jest za urządzenie budowlane (a nie budowlę, ani budynek) w rozumieniu Prawa budowlanego. To oznacza, że:

-w przypadku działek nr: 1/3, 1/4, 1/8, 1/9 oraz 1/10, na których posadowione są budowle oraz budynki – to one nadal determinować będą sposób opodatkowania tych działek;

-w przypadku działek nr: 1/1, 1/2, 1/5, 1/6, 1/7 przedmiotem sprzedaży nadal jest grunt niezabudowany, jednocześnie jednak przeznaczony pod zabudowę (jak wykazano powyżej).

Wnioskodawca wnosi wobec powyższego o potwierdzenie prawidłowości jego stanowiska w interpretacji indywidualnej, o którą występuje złożonym wnioskiem.

Wnioskodawca zwraca również uwagę na treść wiążącej informacji stawkowej (WIS), o numerze: 0112-KDSL1-1.450.586.2020.4.MW, w której wskazano, iż w sytuacji, gdy ustaleniu podlega zastosowanie zwolnienia od podatku od towarów i usług, zapytanie Wnioskodawcy powinno być rozpatrzone poprzez złożenie wniosku o wydanie indywidualnej interpretacji podatkowej Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej.

W związku z powyższym, należy zwrócić uwagę na fakt, iż udzielenie odpowiedzi na zapytanie przedstawione w złożonym wniosku, przedmiotowo należy do kompetencji tutejszego organu, a tym samym zasługuje na uwzględnienie.

Ocena stanowiska

Stanowisko, które przedstawili Państwo we wniosku w zakresie:

·zwolnienia od podatku na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 10 ustawy sprzedaży zabudowanych działek nr 1/4, 1/8, 1/9, 1/10 – jest prawidłowe;

·zwolnienia od podatku na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 10 ustawy dostawy całości działki nr 1/3 – jest nieprawidłowe;

·zwolnienia od podatku na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 9 ustawy sprzedaży działek nr 1/1, 1/2, 1/5, 1/6 oraz 1/7 – jest nieprawidłowe;

·wskazania, czy dla celów zastosowania zwolnienia z art. 43 ust. 1 pkt 9 ustawy w stosunku do działek oznaczonych numerem 1/1, 1/2, 1/5, 1/6 oraz 1/7, jak i dla celów stosowania zwolnienia z art. 43 ust. 1 pkt 10 ustawy w stosunku do działek oznaczonych numerem 1/3, 1/4, 1/8, oraz 1/10 bez znaczenia pozostaje fakt, iż na tych nieruchomościach położone są sieci elektroenergetyczne lub wodno-kanalizacyjne lub teletechniczne jak i również częściowo przebiegające ogrodzenie – jest nieprawidłowe.

Uzasadnienie interpretacji indywidualnej

Zgodnie z przepisem art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (t. j. Dz. U. z 2022 r. poz. 931 ze zm.), zwanej dalej „ustawą”:

Opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług podlegają odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju.

Na mocy art. 2 pkt 6 ustawy:

Przez towary rozumie się rzeczy oraz ich części, a także wszelkie postacie energii.

Stosownie zaś do art. 7 ust. 1 pkt 1 ustawy:

Przez dostawę towarów, o której mowa w art. 5 ust. 1 pkt 1, rozumie się przeniesienie prawa do rozporządzania towarami jak właściciel (…).

W świetle przedstawionych powyżej przepisów, zarówno grunty, jak i budynki i budowle spełniają definicję towaru wynikającą z art. 2 pkt 6 ustawy, a ich sprzedaż stanowi dostawę towarów, o której mowa w art. 7 ust. 1 ustawy.

Należy jednak wskazać, że nie każda czynność stanowiąca dostawę towarów, w rozumieniu art. 7 ustawy, podlega opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług. Aby dana czynność była opodatkowana tym podatkiem musi być wykonana przez podmiot, który w związku z jej wykonaniem jest podatnikiem podatku od towarów i usług.

Stosownie do treści art. 15 ust. 1 ustawy:

Podatnikami są osoby prawne, jednostki organizacyjne niemające osobowości prawnej oraz osoby fizyczne, wykonujące samodzielnie działalność gospodarczą, o której mowa w ust. 2, bez względu na cel lub rezultat takiej działalności.

Zgodnie z art. 15 ust. 2 ustawy:

Działalność gospodarcza obejmuje wszelką działalność producentów, handlowców lub usługodawców, w tym podmiotów pozyskujących zasoby naturalne oraz rolników, a także działalność osób wykonujących wolne zawody. Działalność gospodarcza obejmuje w szczególności czynności polegające na wykorzystywaniu towarów lub wartości niematerialnych i prawnych w sposób ciągły dla celów zarobkowych.

Według art. 15 ust. 6 ustawy:

Nie uznaje się za podatnika organów władzy publicznej oraz urzędów obsługujących te organy w zakresie realizowanych zadań nałożonych odrębnymi przepisami prawa, dla realizacji których zostały one powołane, z wyłączeniem czynności wykonywanych na podstawie zawartych umów cywilnoprawnych.

Powyższy zapis jest odzwierciedleniem art. 13 obowiązującej od dnia 1 stycznia 2007 r. Dyrektywy 2006/112/WE Rady z dnia 28 listopada 2006 r. w sprawie wspólnego systemu podatku od wartości dodanej – (Dz. Urz. UE.L. Nr 347 z 11.12.2006 s. 1, z późn. zm.), zgodnie z którym:

Krajowe, regionalne i lokalne organy władzy oraz inne podmioty prawa publicznego nie są uważane za podatników w związku z działalnością, którą podejmują lub transakcjami, których dokonują jako organy władzy publicznej, nawet jeśli pobierają należności, opłaty, składki lub płatności w związku z takimi działaniami lub transakcjami.

Jednakże w przypadku gdy podejmują one takie działania lub dokonują takich transakcji, są uważane za podatników w odniesieniu do tych działań lub transakcji, gdyby wykluczenie ich z kategorii podatników prowadziło do znaczących zakłóceń konkurencji.

W każdych okolicznościach podmioty prawa publicznego są uważane za podatników w związku z czynnościami określonymi w załączniku I, chyba że niewielka skala tych działań sprawia, że mogą być one pominięte.

Jednakże, w świetle unormowań prawa wspólnotowego w przypadku, gdy organy władzy publicznej podejmują takie działania lub dokonują takich transakcji, są uważane za podatników w odniesieniu do tych działań, lub transakcji, gdyby wykluczenie ich z kategorii podatników prowadziło do znaczących zakłóceń konkurencji.

Z powołanych wyżej przepisów wynika, że jednostki samorządu terytorialnego są podatnikami podatku od towarów i usług jedynie w zakresie wszelkich czynności, które mają charakter cywilnoprawny, tzn. są przez nie realizowane na podstawie umów cywilnoprawnych. Będą to zatem wszystkie realizowane przez te jednostki (urzędy) czynności w sferze ich aktywności cywilnoprawnej, np. czynności sprzedaży, zamiany (nieruchomości i ruchomości), wynajmu, dzierżawy itd., umów prawa cywilnego (nazwanych i nienazwanych). Tylko bowiem w tym zakresie ich czynności mają charakter działalności gospodarczej w rozumieniu art. 15 ust. 2 ustawy.

Mając na uwadze powyższe podkreślić należy, że wyłączeniem od opodatkowania nie są objęte czynności realizowane przez jednostki samorządu terytorialnego, wykonywane na podstawie umów cywilnoprawnych. Wobec powyższego w analizowanej sprawie, stwierdzić należy, że z uwagi na fakt, że sprzedaż działek objętych zakresem wniosku będzie niewątpliwie czynnością cywilnoprawną (nie publicznoprawną), zatem dla planowanej czynności będą Państwo występować w charakterze podatnika podatku od towarów i usług, i nie będą Państwo korzystać z wyłączenia od opodatkowania na podstawie art. 15 ust. 6 ustawy.

Zatem z tytułu transakcji planowanej dostawy działek będą Państwo działać w charakterze podatnika podatku od towarów i usług, prowadzącego działalność gospodarczą w rozumieniu art. 15 ust. 2 ustawy, a tym samym ww. dostawa będzie podlegała opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług na podstawie art. 5 ust. 1 pkt 1 w związku z art. 7 ust. 1 pkt 1 ustawy.

Podkreślić należy, że dokonywana czynność, która podlega opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług może albo być opodatkowana właściwą stawką podatku, albo może korzystać ze zwolnienia od tego podatku.

Zakres i zasady zwolnienia od podatku od towarów i usług dostawy towarów lub świadczenia usług zostały określone m.in. w art. 43 ustawy.

Należy zauważyć, iż zgodnie z art. 43 ust. 1 pkt 9 ustawy:

Zwalnia się od podatku dostawę terenów niezabudowanych innych niż tereny budowlane.

W świetle art. 2 pkt 33 ustawy:

Przez tereny budowlane rozumie się grunty przeznaczone pod zabudowę zgodnie z miejscowym planem zagospodarowania przestrzennego, a w przypadku braku takiego planu – zgodnie z decyzją o warunkach zabudowy i zagospodarowania terenu, o których mowa w przepisach o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym.

Opodatkowane są zatem dostawy, których przedmiotem są nieruchomości gruntowe niezabudowane, będące terenami budowlanymi w rozumieniu ww. art. 2 pkt 33 ustawy, pozostałe natomiast dostawy gruntów niezabudowanych, innych niż tereny budowlane – są zwolnione od podatku.

Należy zauważyć, że w myśl art. 3 ust. 1 ustawy z dnia 27 marca 2003 r. o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym (t. j. Dz. U. z 2022 r. poz. 503 ze zm.):

Kształtowanie i prowadzenie polityki przestrzennej na terenie gminy, w tym uchwalenie studium uwarunkowań i kierunków zagospodarowania przestrzennego gminy oraz miejscowych planów zagospodarowania przestrzennego, z wyjątkiem morskich wód wewnętrznych, morza terytorialnego i wyłącznej strefy ekonomicznej oraz terenów zamkniętych, należy do zadań własnych gminy.

Jak stanowi art. 4 ust. 1 ww. ustawy:

Ustalenie przeznaczenia terenu, rozmieszczenie inwestycji celu publicznego oraz określenie sposobów zagospodarowania i warunków zabudowy terenu następuje w miejscowym planie zagospodarowania przestrzennego.

Na podstawie ust. 2 powołanego przepisu:

W przypadku braku miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego określenie sposobów zagospodarowania i warunków zabudowy terenu następuje w drodze decyzji o warunkach zabudowy i zagospodarowania terenu, przy czym:

1)lokalizację inwestycji celu publicznego ustala się w drodze decyzji o lokalizacji inwestycji celu publicznego;

2)sposób zagospodarowania terenu i warunki zabudowy dla innych inwestycji ustala się w drodze decyzji o warunkach zabudowy.

O przeznaczeniu nieruchomości stanowią zatem akty prawa miejscowego. Miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego – jako źródło prawa miejscowego, a w przypadku jego braku decyzja o warunkach zabudowy – jako akt indywidualny prawa administracyjnego.

W tym miejscu warto wyjaśnić, że stosownie do treści wyroku Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej z dnia 28 marca 1996 r. w sprawie C-468/93 Gemeente Emmen – „teren budowlany” oznacza każdy nieuzbrojony lub uzbrojony teren uznany przez państwa członkowskie za teren z przeznaczeniem pod zabudowę.

Zatem, także w świetle orzeczeń Trybunału Sprawiedliwości, za teren budowlany uznać można jedynie taki, który regulacjami prawa krajowego został przeznaczony pod zabudowę.

Wprowadzony do ustawy o podatku od towarów i usług art. 2 pkt 33, odpowiada więc także treści orzeczenia, gdyż cechę przeznaczenia pod zabudowę ustalić należy na podstawie określonych wprost w ustawie dokumentów prawa miejscowego.

W związku z powyższym, ustawa o podatku od towarów i usług nakazuje oceniać przeznaczenie określonego gruntu wyłącznie w oparciu o istniejący plan zagospodarowania przestrzennego oraz wydane decyzje o warunkach zabudowy nieruchomości.

W świetle przytoczonych przepisów grunt budowlany to taki grunt, który objęty jest miejscowym planem zagospodarowania przestrzennego, w którym określono dla niego funkcję „pod zabudowę”.

Przy czym, w sytuacji gdy w planie zagospodarowania przestrzennego lub w decyzji o warunkach zabudowy i zagospodarowaniu dla danej działki wyznaczono linie rozgraniczające miejsce zabudowy, to teren taki tylko w tej części, w której przeznaczony jest pod zabudowę będzie uznany za teren budowlany, pozostała część działki będzie uznana za teren inny niż budowlany.

Przy czym, w sytuacji gdy w planie zagospodarowania przestrzennego lub w decyzji o warunkach zabudowy i zagospodarowania dla danej działki wyznaczono linie rozgraniczające miejsce zabudowy, to teren taki tylko w tej części, w której przeznaczony jest pod zabudowę będzie uznany za teren budowlany, pozostała część działki będzie uznana za teren inny niż budowlany.

W tym miejscu należy odnieść się również do przepisów ustawy z dnia 7 lipca 1994 r. Prawo budowlane (t. j. Dz. U. z 2021 r. poz. 2351 ze zm.).

W myśl art. 3 pkt 1 ustawy Prawo budowlane:

Ilekroć w ustawie jest mowa o obiekcie budowlanym należy przez to rozumieć budynek, budowlę bądź obiekt małej architektury, wraz z instalacjami zapewniającymi możliwość użytkowania obiektu zgodnie z jego przeznaczeniem, wzniesiony z użyciem wyrobów budowlanych.

Stosownie do treści art. 3 pkt 2 ustawy Prawo budowlane:

Ilekroć w ustawie jest mowa o budynku należy przez to rozumieć taki obiekt budowlany, który jest trwale związany z gruntem, wydzielony z przestrzeni za pomocą przegród budowlanych oraz posiada fundamenty i dach.

Zgodnie z art. 3 pkt 3 ustawy Prawo budowlane:

Ilekroć w ustawie jest mowa o budowli należy przez to rozumieć każdy obiekt budowlany niebędący budynkiem lub obiektem małej architektury, jak: obiekty liniowe, lotniska, mosty, wiadukty, estakady, tunele, przepusty, sieci techniczne, wolno stojące maszty antenowe, wolno stojące trwale związane z gruntem tablice reklamowe i urządzenia reklamowe, budowle ziemne, obronne (fortyfikacje), ochronne, hydrotechniczne, zbiorniki, wolno stojące instalacje przemysłowe lub urządzenia techniczne, oczyszczalnie ścieków, składowiska odpadów, stacje uzdatniania wody, konstrukcje oporowe, nadziemne i podziemne przejścia dla pieszych, sieci uzbrojenia terenu, budowle sportowe, cmentarze, pomniki, a także części budowlane urządzeń technicznych (kotłów, pieców przemysłowych, elektrowni jądrowych, elektrowni wiatrowych, morskich turbin wiatrowych i innych urządzeń) oraz fundamenty pod maszyny i urządzenia, jako odrębne pod względem technicznym części przedmiotów składających się na całość użytkową.

Jak stanowi art. 3 pkt 3a ustawy Prawo budowlane:

Ilekroć w ustawie jest mowa o obiekcie liniowym należy przez to rozumieć obiekt budowlany, którego charakterystycznym parametrem jest długość, w szczególności droga wraz ze zjazdami, linia kolejowa, wodociąg, kanał, gazociąg, ciepłociąg, rurociąg, linia i trakcja elektroenergetyczna, linia kablowa nadziemna i, umieszczona bezpośrednio w ziemi, podziemna, wał przeciwpowodziowy oraz kanalizacja kablowa, przy czym kable zainstalowane w kanalizacji kablowej, kable zainstalowane w kanale technologicznym oraz kable telekomunikacyjne dowieszone do już istniejącej linii kablowej nadziemnej nie stanowią obiektu budowlanego lub jego części ani urządzenia budowlanego.

Z kolei w myśl art. 3 pkt 9 ustawy Prawo budowlane:

Ilekroć w ustawie jest mowa o urządzeniach budowlanych należy przez to rozumieć urządzenia techniczne związane z obiektem budowlanym, zapewniające możliwość użytkowania obiektu zgodnie z jego przeznaczeniem, jak przyłącza i urządzenia instalacyjne, w tym służące oczyszczaniu lub gromadzeniu ścieków, a także przejazdy, ogrodzenia, place postojowe i place pod śmietniki.

W myśl art. 46 § 1 ustawy z dnia 23 kwietnia 1964 r. Kodeks cywilny (t. j. Dz. U. z 2022 r. poz. 1360 ze zm.):

Nieruchomościami są części powierzchni ziemskiej stanowiące odrębny przedmiot własności (grunty), jak również budynki trwale z gruntem związane lub części takich budynków, jeżeli na mocy przepisów szczególnych stanowią odrębny od gruntu przedmiot własności.

Stosownie do treści art. 47 § 1 Kodeksu cywilnego:

Część składowa rzeczy nie może być odrębnym przedmiotem własności i innych praw rzeczowych.

W świetle zapisów art. 47 § 2 Kodeksu cywilnego:

Częścią składową rzeczy jest wszystko, co nie może być od niej odłączone bez uszkodzenia lub istotnej zmiany całości albo bez uszkodzenia lub istotnej zmiany przedmiotu odłączonego.

Jak stanowi art. 48 Kodeksu cywilnego:

Z zastrzeżeniem wyjątków w ustawie przewidzianych, do części składowych gruntu należą w szczególności budynki i inne urządzenia trwale z gruntem związane, jak również drzewa i inne rośliny od chwili zasadzenia lub zasiania.

Z ww. przepisów prawa cywilnego wynika, że przedmiotem sprzedaży zawsze jest grunt wraz ze wszystkimi budynkami i budowlami trwale z gruntem związanymi.

Zgodnie natomiast z art. 49 § 1 Kodeksu cywilnego:

Urządzenia służące do doprowadzania lub odprowadzania płynów, pary, gazu, energii elektrycznej oraz inne urządzenia podobne nie należą do części składowych nieruchomości, jeżeli wchodzą w skład przedsiębiorstwa.

Zatem, w sytuacji gdy przedmiotem sprzedaży jest grunt, na którym posadowiony jest budynek/budowla, niestanowiący własności zbywcy, to mimo, iż ten obiekt budowlany stanowi w świetle prawa cywilnego część składową nieruchomości – w świetle ustawy o podatku od towarów i usług nie dochodzi do przeniesienia prawa do rozporządzania tym obiektem jak właściciel (zarówno w sensie ekonomicznym, jak i w sensie prawnym), a zatem przedmiotem dostawy jest w takim przypadku tylko sam grunt (jako grunt zabudowany).

W myśl art. 43 ust. 1 pkt 10 i pkt 10a ustawy ustawodawca przewidział zwolnienie od podatku VAT dla dostawy nieruchomości zabudowanych spełniających określone w tych przepisach warunki.

Stosownie do treści art. 43 ust. 1 pkt 10 ustawy:

Zwalnia się od podatku dostawę budynków, budowli lub ich części, z wyjątkiem gdy:

a)dostawa jest dokonywana w ramach pierwszego zasiedlenia lub przed nim,

b)pomiędzy pierwszym zasiedleniem a dostawą budynku, budowli lub ich części upłynął okres krótszy niż 2 lata.

Z powyższego uregulowania wynika, że dostawa budynków, budowli lub ich części jest – co do zasady – zwolniona od podatku od towarów i usług. Wyjątek stanowi dostawa w ramach pierwszego zasiedlenia lub przed nim oraz jeżeli pomiędzy pierwszym zasiedleniem a dostawą budynku, budowli lub ich części upłynął okres krótszy niż 2 lata.

Zatem, dla ustalenia zasad opodatkowania dostawy budynków, budowli lub ich części kluczowym jest ustalenie, kiedy nastąpiło pierwsze zasiedlenie i jaki upłynął okres od tego momentu.

Zgodnie z art. 2 pkt 14 ustawy:

Przez pierwsze zasiedlenie rozumie się oddanie do użytkowania pierwszemu nabywcy lub użytkownikowi lub rozpoczęcie użytkowania na potrzeby własne budynków, budowli lub ich części, po ich:

a)wybudowaniu lub

b)ulepszeniu, jeżeli wydatki poniesione na ulepszenie, w rozumieniu przepisów o podatku dochodowym, stanowiły co najmniej 30% wartości początkowej.

Jak wynika z powyższych uregulowań, zwolnienie na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 10 ustawy stosuje się w odniesieniu do dostawy całości lub części budynków, budowli, jeżeli w stosunku do nich nastąpiło pierwsze zasiedlenie, przy czym okres pomiędzy pierwszym zasiedleniem, a dostawą nie jest krótszy niż 2 lata. Wykluczenie z tego zwolnienia następuje w sytuacjach, gdy dostawa jest dokonywana w ramach pierwszego zasiedlenia lub przed nim oraz w sytuacji, gdy od momentu pierwszego zasiedlenia do chwili sprzedaży nie minęły co najmniej 2 lata.

W tym miejscu należy zauważyć, że w przypadku nieruchomości niespełniających przesłanek do zwolnienia od podatku na podstawie powołanego wyżej przepisu art. 43 ust. 1 pkt 10 ustawy, ustawodawca umożliwia podatnikom – po spełnieniu określonych warunków – skorzystanie ze zwolnienia wskazanego w pkt 10a tego przepisu.

W myśl art. 43 ust. 1 pkt 10a ustawy:

Zwalnia się od podatku dostawę budynków, budowli lub ich części nieobjętą zwolnieniem, o którym mowa w pkt 10, pod warunkiem że:

a)w stosunku do tych obiektów nie przysługiwało dokonującemu ich dostawy prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego,

b)dokonujący ich dostawy nie ponosił wydatków na ich ulepszenie, w stosunku do których miał prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego, a jeżeli ponosił takie wydatki, to były one niższe niż 30% wartości początkowej tych obiektów.

Z analizy powołanych wyżej przepisów wynika, że jeżeli dostawa budynków, budowli lub ich części będzie mogła korzystać ze zwolnienia z art. 43 ust. 1 pkt 10 ustawy, wówczas badanie przesłanek wynikających z przepisu art. 43 ust. 1 pkt. 10a stanie się bezzasadne.

Należy przy tym wskazać, że jak wynika z art. 43 ust. 10 ustawy:

Podatnik może zrezygnować ze zwolnienia od podatku, o którym mowa w ust. 1 pkt 10, i wybrać opodatkowanie dostawy budynków, budowli lub ich części, pod warunkiem że dokonujący dostawy i nabywca budynku, budowli lub ich części:

1)są zarejestrowani jako podatnicy VAT czynni;

2)złożą:

a)przed dniem dokonania dostawy tych obiektów właściwemu dla ich nabywcy naczelnikowi urzędu skarbowego lub

b) w akcie notarialnym, do zawarcia którego dochodzi w związku z dostawą tych obiektów

- zgodne oświadczenie, że wybierają opodatkowanie dostawy budynku, budowli lub ich części.

Stosownie do art. 43 ust. 11 ustawy:

Oświadczenie, o którym mowa w ust. 10 pkt 2, musi również zawierać:

1)imiona i nazwiska lub nazwę, adresy oraz numery identyfikacji podatkowej dokonującego dostawy oraz nabywcy;

2)planowaną datę zawarcia umowy dostawy budynku, budowli lub ich części – w przypadku, o którym mowa w ust. 10 pkt 2 lit. a;

3)adres budynku, budowli lub ich części.

Tak więc ustawodawca daje podatnikom, dokonującym dostawy budynków, budowli lub ich części spełniających przesłanki do korzystania ze zwolnienia od podatku wskazanego w art. 43 ust. 1 pkt 10 ustawy po spełnieniu określonych warunków – możliwość rezygnacji ze zwolnienia i opodatkowania transakcji na zasadach ogólnych. Przy czym podkreślić należy, że niniejsze prawo zostało zawężone tylko do rezygnacji ze zwolnienia wynikającego z art. 43 ust. 1 pkt 10 ustawy.

Jeżeli nie zostaną spełnione przesłanki zastosowania zwolnienia od podatku na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 9, pkt 10 i pkt 10a ustawy dla dostawy nieruchomości, przeanalizowania wymaga kwestia możliwości skorzystania ze zwolnienia z opodatkowania podatkiem od towarów i usług w oparciu o przepis art. 43 ust. 1 pkt 2 ustawy.

Stosownie do art. 43 ust. 1 pkt 2 ustawy:

Zwalnia się od podatku dostawę towarów wykorzystywanych wyłącznie na cele działalności zwolnionej od podatku, jeżeli z tytułu nabycia, importu lub wytworzenia tych towarów nie przysługiwało dokonującemu ich dostawy prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego.

Dla zastosowania zwolnienia od podatku VAT, o którym mowa w art. 43 ust. 1 pkt 2 ustawy, dla dostawy towarów, spełnione muszą być łącznie dwa warunki wskazane w tym przepisie, tj.:

  • towary muszą służyć wyłącznie działalności zwolnionej, w żadnym momencie ich posiadania nie można zmienić ich przeznaczenia oraz sposobu wykorzystywania,
  • brak prawa do odliczenia podatku VAT naliczonego przy nabyciu (imporcie, wytworzeniu) tych towarów.

Niespełnienie choćby jednego z powyższych warunków daje podstawę do wyłączenia dostawy towarów ze zwolnienia od podatku VAT przewidzianego w ww. art. 43 ust. 1 pkt 2 ustawy.

Analiza przepisów ustawy o podatku od towarów i usług, które regulują wyżej wskazane prawo do zwolnienia od podatku dostawy nieruchomości, budynków, budowli lub ich części, prowadzi do konkluzji, że w odniesieniu do tych towarów może wystąpić jedna z kilku podstaw do zastosowania zwolnienia od tego podatku. Istotne jest wobec tego każdorazowe kompleksowe zbadanie okoliczności towarzyszących dostawie ww. obiektów. Zauważenia wymaga, że stosowanie zwolnień od podatku ma charakter wyjątkowy i nie podlega ani wykładni rozszerzającej, ani zawężającej, natomiast możliwość wychodzenia poza wykładnię literalną jest niedopuszczalna. W efekcie podatnik uprawniony będzie do zastosowania ww. preferencji, gdy charakter świadczonych przez niego czynności, w sposób jednoznaczny i niebudzący wątpliwości, wyczerpuje znamiona ujęte w treści przepisu statuującego jego prawo do zastosowania zwolnienia od podatku od towarów i usług.

Kwestię opodatkowania dostawy gruntu, na którym posadowione zostały budynki lub budowle, rozstrzyga przepis art. 29a ust. 8 ustawy, zgodnie z którym:

W przypadku dostawy budynków lub budowli trwale z gruntem związanych albo części takich budynków lub budowli z podstawy opodatkowania nie wyodrębnia się wartości gruntu.

W świetle tego przepisu przy sprzedaży budynków lub budowli, dokonywanej wraz z dostawą gruntu, na którym są one posadowione, grunt dzieli byt prawny budynków oraz budowli w zakresie opodatkowania podatkiem od towarów i usług. Oznacza to, że do dostawy gruntu stosuje się analogiczną stawkę podatku, jak przy dostawie budynków, budowli lub ich części trwale z gruntem związanych. Jeżeli dostawa budynków albo budowli lub ich części korzysta ze zwolnienia od podatku, ze zwolnienia takiego korzysta również dostawa gruntu, na którym obiekt jest posadowiony.

Z opisu sprawy wynika, że działka nr 1/3 jest zabudowana budowlą w postaci nawierzchni asfaltowej. Działka nr 1/4 jest zabudowana budynkiem w postaci budynku gospodarczego. Działka nr 1/8 jest zabudowana budynkiem w postaci budynku mieszkalnego. Działka nr 1/9 jest zabudowana budynkiem w postaci garażu. Działka nr 1/10 jest zabudowana budowlą w postaci nawierzchni betonowej. Ogrodzenie znajduje się na następujących działkach zabudowanych: nr 1/3, na której znajduje się budowla w postaci nawierzchni asfaltowej; nr 1/4, na której znajduje się budynek gospodarczy; nr 1/8, na której znajduje się budynek mieszkalny i nr 1/9, na której znajduje się budynek garażu. W ocenie Wnioskodawcy, na podstawie przedstawionego przez niego stanu faktycznego dla budynków oraz budowli usytuowanych na działkach 1/3, 1/4, 1/8, 1/9, 1/10 doszło do pierwszego zasiedlenia zgodnie z art. 2 pkt 14 Ustawy o VAT. Ponadto – jak wskazał Wnioskodawca – w odniesieniu do wszystkich budynków oraz budowli usytuowanych na ww. działkach pomiędzy dostawą tych budowli oraz budynków, a pierwszym zasiedleniem upłyną dwa lata. W ocenie Wnioskodawcy, nie wystąpiły ulepszenia, których wartość stanowiłaby co najmniej 30% wartości początkowej tych budynków i budowli. Ponadto, jak wskazał Wnioskodawca, działka nr 1/3 jest zabudowana jedynie na fragmencie gruntu o pow. ok. 52 m2 i tylko w tej części gruntu, w jakim znajduje się on w terenach oznaczonych symbolem KDD.7 (tereny komunikacji, drogi publiczne klasy dojazdowej). W pozostałej części działka nr 1/3 jest niezabudowana i znajduje się na terenach 192.R (tereny rolnicze). Dla terenów o różnym przeznaczeniu w miejscowym planie zagospodarowania przestrzennego zostały wyznaczone linie rozgraniczające. Sieć elektroenergetyczna, wodno-kanalizacyjna i teletechniczna (urządzenia przesyłowe) stanowią własność przedsiębiorstwa przesyłowego. Ogrodzenie jest uznawane za urządzenie budowlane oraz przebiega przez działki nr 1/1, 1/2, 1/3, 1/4, 1/6, 1/8, 1/9. Na działce 1/3 znajduje się sieć teletechniczna, elektroenergetyczna i wodociągowa, które stanowią budowlę w rozumieniu prawa budowlanego. Na działce 1/4 znajduje się sieć wodociągowa i kanalizacja, które stanowią budowlę w rozumieniu prawa budowlanego. Na działce 1/8 znajduje się sieć teletechniczna, wodociągowa i kanalizacja, które stanowią budowlę w rozumieniu prawa budowlanego. Na działce 1/10 znajduje się sieć teletechniczna i wodociągowa, które stanowią budowlę w rozumieniu prawa budowlanego.

W świetle przedstawionych we wniosku okoliczności sprawy oraz mając na uwadze powołane przepisy należy stwierdzić, że sprzedaż wskazanych we wniosku budynków i budowli znajdujących się na ww. działkach oznaczonych nr 1/4, 1/8, 1/9 oraz 1/10 nie będzie dokonana w ramach pierwszego zasiedlenia, gdyż – jak wynika z opisu sprawy – budynki i budowle zostały już zasiedlone. Z uwagi na fakt, że od pierwszego zasiedlenia do chwili sprzedaży upłynie okres dłuższy niż 2 lata i jednocześnie nie ponoszono nakładów na ulepszenie ww. budynków/budowli, to w odniesieniu do tych obiektów będą spełnione przesłanki do zastosowania zwolnienia od podatku określone w art. 43 ust. 1 pkt 10 ustawy.

W konsekwencji dostawa gruntu, na którym znajdują się przedmiotowe budynki/budowle, zgodnie z art. 29a ust. 8 ustawy, również będzie objęta zwolnieniem od podatku od towarów i usług.

Z kolei – jak wynika z opisu sprawy – działka nr 1/3, jest zabudowana jedynie na fragmencie gruntu o pow. ok. 52 m2 i tylko w tej części gruntu, w jakim znajduje się on w terenach oznaczonych symbolem KDD.7 (tereny komunikacji, drogi publiczne klasy dojazdowej). W pozostałej części działka nr 1/3 jest niezabudowana i znajduje się na terenach 192.R (tereny rolnicze). Dla terenów o różnym przeznaczeniu w miejscowym planie zagospodarowania przestrzennego zostały wyznaczone linie rozgraniczające.

W związku z powyższym, jak wynika z powyższej analizy dla dostawy budowli (w postaci nawierzchni asfaltowej) usytuowanej na działce nr 1/3 zostaną spełnione warunki do zastosowania zwolnienia od podatku VAT, na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 10 ustawy. Jak bowiem wynika z opisu sprawy, sprzedaż budowli (drogi asfaltowej), nie będzie następowała w ramach pierwszego zasiedlenia ani przed nim. Ponadto nie dokonywali Państwo żadnych nakładów na ww. obiekt. Zatem, od pierwszego zasiedlenia do czasu zbycia tej budowli upłynie okres dłuższy niż 2 lata. W konsekwencji sprzedaż części działki nr 1/3, w części przyporządkowanej do nawierzchni asfaltowej oznaczonej w miejscowym planie zagospodarowania przestrzennego symbolem KDD.7 – zgodnie z art. 29a ust. 8 ustawy – będzie korzystała ze zwolnienia od podatku VAT.

Ponadto, działka nr 1/3 w części niezabudowanej, oznaczonej w miejscowym planie zagospodarowania przestrzennego symbolem 192.R (tereny rolnicze) nie będzie korzystała ze zwolnienia od podatku na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 10 ustawy, bowiem w tej części działka nie jest terenem zabudowanym.

W konsekwencji dostawa części działki nr 1/3 zabudowanej budowlą w postaci nawierzchni asfaltowej, oznaczonej w miejscowym planie zagospodarowania przestrzennego symbolem KDD.7, korzysta ze zwolnienia od podatku na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 10 ustawy w związku z art. 29a ust. 8 ustawy. Z kolei dostawa niezabudowanej części działki nr 1/3 oznaczonej w miejscowym planie zagospodarowania przestrzennego symbolem 192.R (tereny rolnicze) nie będzie korzystała ze zwolnienia od podatku na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 10 ustawy, bowiem w tej części działka nie jest terenem zabudowanym.

Zatem stanowisko Wnioskodawcy w zakresie pytania nr 1, zgodnie z którym działka nr 1/3 powinna w całości podlegać zwolnieniu od podatku na podstawie artykułu 43 ust. 1 pkt 10 ustawy należało uznać za nieprawidłowe.

Z kolei dostawa zabudowanych działek oznaczonych nr 1/4, 1/8, 1/9, 1/10 w całości korzysta ze zwolnienia od podatku na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 10 w zw. z art. 29a ust. 8 ustawy.

Zatem stanowisko Wnioskodawcy w zakresie pytań oznaczonych we wniosku nr 2-5 należało uznać za prawidłowe.

Kolejne wątpliwości Wnioskodawcy dotyczą ustalenia czy prawidłowa jest interpretacja Wnioskodawcy, zgodnie z którą względem działek nr 1/1, 1/2, 1/5, 1/6 oraz działki nr 1/7 nie ma podstaw do zastosowania zwolnienia od podatku VAT, a to ze względu na fakt, iż działki te nie spełniają wymogu przewidzianego w przepisie art. 43 ust. 1 pkt 9 ustawy.

Odnosząc się do Państwa wątpliwości w pierwszej kolejności należy wskazać, że z powołanego wyżej przepisu art. 46 § 1 ustawy Kodeks cywilny wynika, że na gruncie polskiego prawa można wyodrębnić trzy rodzaje nieruchomości w sensie prawnym:

§grunty (stanowiące część powierzchni ziemskiej),

§budynki trwale z gruntem związane (tzw. nieruchomości budynkowe),

§części tych budynków (tzw. nieruchomości lokalowe).

Ponadto, jak wskazano powyżej, w sytuacji gdy przedmiotem sprzedaży jest grunt, na którym posadowiony jest budynek/budowla, niestanowiący własności zbywcy, to mimo, iż ten obiekt budowlany stanowi w świetle prawa cywilnego część składową nieruchomości – w świetle ustawy o podatku od towarów i usług nie dochodzi do przeniesienia prawa do rozporządzania tym obiektem jak właściciel (zarówno w sensie ekonomicznym, jak i w sensie prawnym), a zatem przedmiotem dostawy jest w takim przypadku tylko sam grunt (jako grunt zabudowany).

Wskazać w tym miejscu należy, że wyrażenia „przeniesienie prawa do rozporządzania towarami jak właściciel” zawartego w przytoczonym wyżej art. 7 ustawy o podatku od towarów i usług nie należy utożsamiać z prawem własności. Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej, definiując wyrażenie „dostawa towarów” akcentuje „własność ekonomiczną” funkcjonującą w oderwaniu od krajowych przepisów prawa cywilnego, regulujących przeniesienie prawa własności. W orzeczeniu C-320/88 Staatssecretaris van Financiën v. Shipping and Forwarding Safe B.V. TSUE wyraził pogląd, że „wyrażenie „dostawa towarów” w rozumieniu artykułu 5(1) VI Dyrektywy oznacza także przeniesienie prawa do dysponowania rzeczą jak właściciel, nawet jeżeli nie dochodzi do przeniesienia własności rzeczy w sensie prawnym” (pkt 1), jednak jednocześnie zastrzegł, że „zadaniem sądu krajowego jest określenie w każdym przypadku, na podstawie stanu rzeczy, czy przeniesienie prawa do dysponowania rzeczą jak właściciel, w rozumieniu artykułu 5(1) VI Dyrektywy, miało miejsce” (pkt 2).

Uwzględniając przywołane regulacje prawne należy stwierdzić, że w sytuacji gdy przedmiotem sprzedaży jest grunt, na którym posadowiony jest budynek/budowla, niestanowiący własności zbywcy, to mimo, iż ten obiekt budowlany stanowi w świetle prawa cywilnego część składową nieruchomości – w świetle ustawy o podatku od towarów i usług nie dochodzi do przeniesienia prawa do rozporządzania tym obiektem jak właściciel (zarówno w sensie ekonomicznym, jak i w sensie prawnym), a zatem przedmiotem dostawy jest w takim przypadku tylko sam grunt.

W niniejszej sprawie mamy do czynienia z sytuacją zbycia przez Państwa działek nr 1/1, 1/2, 1/5, 1/6 oraz działki nr 1/7.

Na działce 1/1 znajduje się sieć teletechniczna i wodociągowa, które stanowią budowlę w rozumieniu prawa budowlanego.

Na działce 1/2 znajduje się sieć wodociągowa i elektroenergetyczna, które stanowią budowlę w rozumieniu prawa budowlanego.

Na działce 1/5 znajduje się sieć teletechniczna i wodociągowa, które stanowią budowlę w rozumieniu prawa budowlanego.

Na działce 1/6 znajduje się sieć wodociągowa, która stanowi budowlę w rozumieniu prawa budowlanego.

Na działce 1/7 znajduje się sieć teletechniczna, wodociągowa i kanalizacja, które stanowią budowlę w rozumieniu prawa budowlanego.

Według informacji posiadanych przez Wnioskodawcę, sieć elektroenergetyczna, wodno-kanalizacyjna i teletechniczna (co za tym idzie również urządzenia przesyłowe) stanowią własność przedsiębiorstwa przesyłowego.

Zatem – jak wynika z opisu sprawy – z perspektywy ekonomicznej od momentu wzniesienia na gruncie tych naniesień, do dnia zawarcia umowy sprzedaży, to podmiot, do którego należą ww. sieci przesyłowe, a nie Państwo jako sprzedający, znajdują się w faktycznym posiadaniu naniesień i korzystają z nich jak właściciel.

Wobec tak przedstawionego opisu oraz obowiązujących przepisów prawa należy stwierdzić, że skoro znajdujące się na ww. działkach sieci przesyłowe, nie stanowią Państwa własności, nie sposób przyjąć, że Państwo dokonają dostawy gruntu wraz ze znajdującymi się na nim naniesieniami. Tak więc, w przypadku planowanej dostawy ww. działek, przedmiotem dostawy będzie wyłącznie grunt, którego jednak nie można uznać za teren niezabudowany, o którym mowa w art. 43 ust. 1 pkt 9 ustawy. Powyższe wynika z faktu, że na gruncie tym posadowione są budowle niestanowiące Państwa własności, a więc budowa ich wymagała pozyskania przez inwestora odpowiednich dokumentów (pozwoleń/decyzji).

Mając na uwadze powyższe należy stwierdzić, że dostawa działek nr 1/1, 1/2, 1/5, 1/6 oraz działki nr 1/7 nie będzie korzystała ze zwolnienia od podatku na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 9 ustawy, gdyż przepis ten stosuje się tylko do dostawy terenów niezabudowanych innych niż tereny budowlane, a w przedstawionej sytuacji grunt ten jest zabudowany budowlami.

Zatem nieprawidłowe jest stanowisko Wnioskodawcy, zgodnie z którym względem działek nr 1/1, 1/2, 1/5, 1/6 oraz działki nr 1/7 nie ma podstaw do zastosowania zwolnienia z podatku VAT, a to ze względu na fakt, iż działki te nie spełniają wymogu przewidzianego w przepisie art. 43 ust. 1 pkt 9 ustawy, gdyż – jak Państwo wskazali – działki nr 1/1, 1/2, 1/5, 1/6 oraz 2/7 są co prawda niezabudowane, jednocześnie jednak zdefiniowane zostały jako grunty przeznaczone pod zabudowę. Z kolei jak rozstrzygnięto powyżej, dostawa ww. działek nie korzysta ze zwolnienia od podatku na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 9 ustawy, gdyż działki te są zabudowane. Tym samym, Państwa stanowisko w zakresie pytania oznaczonego we wniosku nr 6 całościowo należało uznać za nieprawidłowe.

Kolejne Państwa wątpliwości dotyczą wskazania, czy dla celów zastosowania zwolnienia z art. 43 ust. 1 pkt 9 ustawy w stosunku do działek oznaczonych numerem 1/1, 1/2, 1/5, 1/6 oraz 1/7, jak i dla celów stosowania zwolnienia z art. 43 ust. 1 pkt 10 ustawy w stosunku do działek oznaczonych numerem 1/3, 1/4, 1/8, oraz 1/10 bez znaczenia pozostaje fakt, iż na tych nieruchomościach położone są sieci elektroenergetyczne lub wodno-kanalizacyjne lub teletechniczne jak i również częściowo przebiegające ogrodzenie, jako że dla celów stosowania zwolnienia z art. 43 ust. 1 pkt 9 ustawy nie zostanie spełniona przesłanka dostawy gruntu innego niż teren budowlany, a dla celów zastosowania zwolnienia z art. 43 ust. 1 pkt 10 ustawy istotne będzie, że przedmiotem dostawy będzie grunt wraz z posadowionymi na nim budynkami/budowlami stanowiącymi własność Wnioskodawcy, gdzie od daty pierwszego zasiedlenia tych budowli/budynków a daty ich dostawy upłyną 2 lata.

Jak już wskazano powyżej, w sytuacji gdy przedmiotem sprzedaży jest grunt, na którym posadowiony jest budynek/budowla, niestanowiący własności zbywcy, to mimo, iż ten obiekt budowlany stanowi w świetle prawa cywilnego część składową nieruchomości – w świetle ustawy o podatku od towarów i usług nie dochodzi do przeniesienia prawa do rozporządzania tym obiektem jak właściciel (zarówno w sensie ekonomicznym, jak i w sensie prawnym), a zatem przedmiotem dostawy jest w takim przypadku tylko sam grunt.

Jednakże, jak również wskazano powyżej, skoro znajdujące się na ww. działkach sieci przesyłowe, nie stanowią Państwa własności, nie sposób przyjąć, że Państwo dokonają dostawy gruntu wraz ze znajdującymi się na nim naniesieniami. Tak więc, w przypadku planowanej dostawy ww. działek, przedmiotem dostawy będzie wyłącznie grunt, którego jednak nie można uznać za teren niezabudowany, o którym mowa w art. 43 ust. 1 pkt 9 ustawy. Powyższe wynika z faktu, że na gruncie tym posadowione są budowle niestanowiące Państwa własności, a więc budowa ich wymagała pozyskania przez inwestora odpowiednich dokumentów (pozwoleń/decyzji).

Ta sama zasada dotyczy działek zabudowanych, tutaj również, skoro sieci przesyłowe są własnością przedsiębiorstwa przesyłowego, to nie sposób przyjąć, że Państwo dokonają dostawy gruntu wraz ze znajdującymi się na nim naniesieniami w postaci sieci.

Ponadto – jak wskazali Państwo w opisie sprawy – ogrodzenie jest uznawane za urządzenie budowlane oraz przebiega przez działki nr 1/1, 1/2, 1/3, 1/4, 1/6, 1/8, 1/9. Zatem z opisu sprawy nie wynika by ogrodzenie stanowiło budowlę/budynek w rozumieniu przepisów ustawy Prawo budowlane. Zatem jego obecność pozostaje bez wpływu na opodatkowanie dostawy działek, na których jest usytuowane.

Jednakże odnosząc się do Państwa wątpliwości sformułowanych w pytaniu oznaczonym nr 7 należy wskazać, że nie bez znaczenia dla celów zastosowania zwolnienia z art. 43 ust. 1 pkt 9 ustawy w stosunku do dostawy działek oznaczonych numerem 1/1, 1/2, 1/5, 1/6 oraz 1/7, jak i dla celów stosowania zwolnienia z art. 43 ust. 1 pkt 10 ustawy w stosunku do dostawy działek oznaczonych numerem 1/3, 1/4, 1/8, oraz 1/10 pozostaje fakt, iż na tych nieruchomościach położone są sieci elektroenergetyczne lub wodno-kanalizacyjne lub teletechniczne. Sieci te stanowią własność przedsiębiorstwa przesyłowego i nie będą przedmiotem dostawy, jednakże stanowią one budowle i ich obecność ma wpływ na przedmiotowe rozstrzygnięcie. Inaczej jest w przypadku ogrodzenia, które przebiega przez część sprzedawanych działek, bowiem – jak sami Państwo wskazali – ogrodzenie stanowi urządzenie budowlane, zatem jego usytuowanie na przedmiotowych działkach nie wpływa na opodatkowanie dostawy tych działek.

Jednakże mając na uwadze Państwa stanowisko w odniesieniu do pytania oznaczonego nr 7 należało w całości uznać je za nieprawidłowe.

Dodatkowe informacje

Informacja o zakresie rozstrzygnięcia

Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego, które Państwo przedstawili i stanu prawnego, który obowiązuje w dniu wydania interpretacji.

Zaznacza się także, że zgodnie z art. 14b § 3 ustawy Ordynacja podatkowa, składający wniosek o wydanie interpretacji indywidualnej obowiązany jest do wyczerpującego przedstawienia zaistniałego stanu faktycznego albo zdarzenia przyszłego. Organ jest ściśle związany przedstawionym we wniosku stanem faktycznym (opisem zdarzenia przyszłego). Zainteresowany ponosi ryzyko związane z ewentualnym błędnym lub nieprecyzyjnym przedstawieniem we wniosku opisu stanu faktycznego (zdarzenia przyszłego). Interpretacja indywidualna wywołuje skutki prawnopodatkowe tylko wtedy, gdy rzeczywisty stan faktyczny sprawy będącej przedmiotem interpretacji pokrywał się będzie z opisem zdarzenia przyszłego podanym przez Państwa w złożonym wniosku. W związku z powyższym, w przypadku zmiany któregokolwiek elementu przedstawionego we wniosku opisu sprawy, wydana interpretacja traci swą aktualność.

Zwrócić należy uwagę, że wydana interpretacja dotyczy tylko sprawy będącej przedmiotem Państwa wniosku (zapytania). Inne kwestie wynikające z opisu sprawy, które nie zostały objęte pytaniem, nie mogą być – zgodnie z art. 14b § 1 Ordynacji podatkowej – w wydanej interpretacji rozpatrzone. Zatem w przedmiotowej interpretacji nie rozstrzygnięto, czy dostawa części działki nr 1/3 oznaczonej w miejscowym planie zagospodarowania przestrzennego symbolem KDD.7, która nie jest zabudowana budowlą i dla której w miejscowym planie zagospodarowania przestrzennego wyznaczono linie rozgraniczające może korzystać ze zwolnienia od podatku na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 9 i pkt 2 ustawy, jak również, czy dostawa działek 1/1, 1/2, 1/5, 1/6 oraz działki nr 1/7 może korzystać ze zwolnienia od podatku na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 2 ustawy, gdyż nie sformułowano w tym zakresie pytania (pytanie odnośnie działki nr 1/3 ograniczono wyłącznie do analizy zwolnienia od podatku na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 10 ustawy, a pytanie odnośnie działek nr 1/1, 1/2, 1/5, 1/6 i 1/7 ograniczono wyłącznie do analizy zwolnienia od podatku na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 9 ustawy).

Pouczenie o funkcji ochronnej interpretacji

·Funkcję ochronną interpretacji indywidualnych określają przepisy art. 14k-14nb ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. – Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2022 r. poz. 2651 ze zm.). Interpretacja będzie mogła pełnić funkcję ochronną, jeśli: Państwa sytuacja będzie zgodna (tożsama) z opisem zdarzenia przyszłego i zastosują się Państwo do interpretacji.

·Zgodnie z art. 14na § 1 Ordynacji podatkowej:

Przepisów art. 14k-14n Ordynacji podatkowej nie stosuje się, jeśli stan faktyczny lub zdarzenie przyszłe będące przedmiotem interpretacji indywidualnej jest elementem czynności, które są przedmiotem decyzji wydanej:

1)z zastosowaniem art. 119a;

2)w związku z wystąpieniem nadużycia prawa, o którym mowa w art. 5 ust. 5 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług;

3)z zastosowaniem środków ograniczających umowne korzyści.

·Zgodnie z art. 14na § 2 Ordynacji podatkowej:

Przepisów art. 14k-14n nie stosuje się, jeżeli korzyść podatkowa, stwierdzona w decyzjach wymienionych w § 1, jest skutkiem zastosowania się do utrwalonej praktyki interpretacyjnej, interpretacji ogólnej lub objaśnień podatkowych.

Pouczenie o prawie do wniesienia skargi na interpretację

Mają Państwo prawo do zaskarżenia tej interpretacji indywidualnej do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego. Zasady zaskarżania interpretacji indywidualnych reguluje ustawa z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi (t. j. Dz. U. z 2023 r. poz. 259; dalej jako „PPSA”).

Skargę do Sądu wnosi się za pośrednictwem Dyrektora KIS (art. 54 § 1 PPSA). Skargę należy wnieść w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia interpretacji indywidualnej (art. 53 § 1 PPSA):

·w formie papierowej, w dwóch egzemplarzach (oryginał i odpis) na adres: Krajowa Informacja Skarbowa, ul. Teodora Sixta 17, 43-300 Bielsko-Biała (art. 47 § 1 PPSA), albo

·w formie dokumentu elektronicznego, w jednym egzemplarzu (bez odpisu), na adres Elektronicznej Skrzynki Podawczej Krajowej Informacji Skarbowej na platformie ePUAP: /KIS/SkrytkaESP (art. 47 § 3 i art. 54 § 1a PPSA).

Skarga na interpretację indywidualną może opierać się wyłącznie na zarzucie naruszenia przepisów postępowania, dopuszczeniu się błędu wykładni lub niewłaściwej oceny co do zastosowania przepisu prawa materialnego. Sąd jest związany zarzutami skargi oraz powołaną podstawą prawną (art. 57a PPSA).

Podstawa prawna dla wydania interpretacji

Podstawą prawną dla wydania tej interpretacji jest art. 13 § 2a oraz art. 14b § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. – Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2022 r. poz. 2651 ze zm.).

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00