Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka

Interpretacja indywidualna z dnia 17 lutego 2023 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0114-KDIP4-2.4012.579.2022.2.MC

Zastosowanie zwolnienia od podatku VAT dla realizowanych szkoleń samolotowych.

Interpretacja indywidualna – stanowisko prawidłowe

Szanowny Panie,

stwierdzam, że Pana stanowisko w sprawie oceny skutków podatkowych opisanego zdarzenia przyszłego jest prawidłowe.

Zakres wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej

12 grudnia 2022 r. wpłynął Pana wniosek z 7 grudnia 2022 r. o wydanie interpretacji indywidualnej, który dotyczy zastosowania zwolnienia od podatku VAT dla realizowanych szkoleń samolotowych.

Uzupełnił go Pan – w odpowiedzi na wezwanie – pismem z 1 lutego 2023 r. (data wpływu 1 lutego 2023 r.).

Treść wniosku jest następująca:

Opis zdarzenia przyszłego

Wnioskodawca (...), w ramach prowadzonej działalności gospodarczej pod nazwą (...) z siedzibą w (...), jako zatwierdzona Organizacja Szkolenia Lotniczego oferuje szkolenia samolotowe do uzyskania:

Licencji Pilota Samolotowego Turystycznego PPL(A),

Licencji Pilota Samolotowego Rekreacyjnego LAPL(A),

uprawnienia do wykonywania lotów w nocy,

uprawnienia instruktora samolotowego FI(A),

Licencji Pilota Samolotowego Zawodowego CPL(A),

przeszkolenia z zakresu wyprowadzania samolotu z położeń nietypowych UPRT.

Specyfikacja szkoleń - szkolenie teoretyczne i praktyczne do Licencji Pilota Samolotowego Turystycznego [PPL(A)] obejmuje: część teoretyczną - 100 godzin kursu z 9 przedmiotów oraz część praktyczną - minimum 45 godzin lotów samolotami.

Szkolenie teoretyczne i praktyczne do Licencji Pilota Samolotowego Rekreacyjnego [LAPL(A)] obejmuje: część teoretyczną - 100 godzin kursu z 9 przedmiotów oraz część praktyczną - minimum 30 godzin lotów samolotami, w tym loty zapoznawcze na samolotach. Wnioskodawca w swojej ofercie posiada również ofertę kształcenia pilotów w tym: szkolenie SEP(L) - weryfikacja praktyczna i teoretyczna dla wygasłego uprawnienia SEP(L) oraz przeprowadzenie lotów wznawiających zgodnie z wymogami przepisów PART FCL.

Uprawnienia VFR NOC - szkolenie teoretyczne i praktyczne do uzyskania uprawnienia w lotach nocnych, obejmuje szkolenie teoretyczne - 5 godzin kursu, szkolenie praktyczne - według wskazań przyrządów 1,5 godzin, szkolenie praktyczne - minimum 5 godzin w lotach nocnych. Kolejno uprawnienie FI(A) wpisywane do licencji PPL(A) i wyższych - szkolenie teoretyczne i praktyczne do uprawnień instruktora samolotowego, obejmujące część teoretyczną -125 godzin kursu oraz część praktyczną - 30 godzin lotu na samolotach z instruktorem; licencja CPL(A) - szkolenie praktyczne do licencji pilota samolotowego zawodowego, obejmujące 10 godzin szkolenia w locie na samolotach Cessna 150/152/172, 5 godzin szkolenia na samolocie „dysponującym minimum 4 miejscami, ze zmiennym skokiem śmigła oraz z chowanym podwoziem”, dla pilotów bez uprawnienia IR dodatkowo 10 godzin szkolenia na samolotach wg wskazań przyrządów; uprawnienie UPRT Advanced - szkolenie teoretyczne i praktyczne z wyprowadzania samolotu z położeń nietypowych, obejmujące 5 godzin szkolenia teoretycznego oraz 3 godziny szkolenia w locie. Wnioskodawca oferuje kompleksową obsługę w czasie szkolenia, w tym kontrolę wiadomości teoretycznych i umiejętności praktycznych w dzień i w nocy. Loty treningowe w dzień i w nocy, jak i loty w celu uzyskania niezbędnego nalotu dowódczego w celu spełnienia wymagań przepisów zgodnie z PART FCL do uzyskania licencji CPL(A) lub uprawnienia FI(A). Wnioskodawca posiada status instytucji szkolącej więc może szkolić osoby, które uzyskają dofinansowanie z Urzędów Pracy.

Warunkiem uzyskania licencji jest pozytywny wynik egzaminu państwowego składającego się z części teoretycznej lub praktycznej, złożonego przed komisją egzaminacyjną, chyba że przepisy prawa Unii Europejskiej dotyczące kwalifikacji personelu lotniczego stanowią inaczej, (art. 99 ust. 1 Pr. Lotnicze)

Z oferty Wnioskodawcy zazwyczaj korzystają osoby fizyczne, szkolenia są finansowane ze środków prywatnych. Zapłata za szkolenie jest uiszczania w całości, bądź w ratach - zgodnie z indywidualnymi potrzebami kursantów. Jeżeli szkolenie jest płatne jednorazowo, wówczas nie sporządza się osobnej umowy, potwierdzeniem zakupu szkolenia jest w takim przypadku faktura lub paragon, w przeciwnym razie Wnioskodawca zawiera umowę z zainteresowanym określającą warunki m.in. zapłaty za szkolenie.

Wnioskodawca jest zarejestrowanym czynnym podatnikiem podatku od towarów i usług oraz prowadzi działalność gospodarczą polegającą m.in. na pozaszkolnej formie edukacji z zakresu nauki jazdy i pilotażu, wpisany 8 kwietnia 2016 r. do rejestru podmiotów szkolących Urzędu Lotnictwa Cywilnego. Certyfikat z 19 grudnia 2014 r. wydany przez Prezesa Urzędu Lotnictwa Cywilnego uprawnia Wnioskodawcę do prowadzenia działalności w zakresie szkolenia personelu lotniczego. Wnioskodawca nie jest jednostką objętą systemem oświaty w rozumieniu przepisów o systemie oświaty, jak również uczelnią, jednostką naukową Polskiej Akademii Nauk, czy jednostką badawczo-rozwojową.

Uzupełnienie i doprecyzowanie opisu zdarzenia przyszłego

1)Realizowane przez Wnioskodawcę szkolenia samolotowe do uzyskania:

Licencji Pilota Samolotowego Turystycznego PPL(A),

Licencji Pilota Samolotowego Rekreacyjnego LAPL(A),

uprawnienia do lotów w nocy,

uprawnienia instruktora samolotowego FI(A),

Licencji Pilota Samolotowego Zawodowego CPL(A),

UPRT

nie są objęte akredytacją w rozumieniu przepisów ustawy z dnia 14 grudnia 2016 r. - Prawo oświatowe (tj. Dz. U. z 2021 r., poz. 1082 ze zm.)

2) Szkolenie do uzyskania Licencji Pilota Samolotowego Turystycznego PPL(A) składa się z części teoretycznej a) i praktycznej b). Celem szkolenia jest osiągnięcie wiedzy teoretycznej oraz umiejętności praktycznych niezbędnych do uzyskania Licencji PPL(A).

W uzupełnieniu wniosku przedstawił Pan szczegółowy zakres szkolenia oraz realizowanych w jego ramach ćwiczeń.

3) otrzymanie Licencji PPL(A) potwierdza nabycie podstawowych umiejętności oraz wiedzy lotniczej niezbędnej do samodzielnego pilotowania samolotu. Bez tej licencji niemożliwym jest podjęcie dalszych kroków lotniczych w celu zdobycia uprawnień instruktorskich FI(A) lub Licencji zawodowej CPL(A), które to pozwalają na podjęcie pracy zawodowej. W związku z tym w rozumieniu Wnioskodawcy, szkolenie samolotowe do uzyskania Licencji Pilota Samolotowego Turystycznego PPL(A) jest usługą kształcenia zawodowego lub przekwalifikowania zawodowego. Szkolenia realizowane są celem uzyskania niezbędnej wiedzy i umiejętności, obejmują nauczanie pozostające w bezpośrednim związku z zawodem pilota.

4) Szkolenia samolotowe do uzyskania Licencji Pilota Samolotowego Turystycznego PPL(A) są prowadzone w formach i na zasadach przewidzianych w odrębnych przepisach:

a)ustawa z dnia 3 lipca 2002 r. Prawo lotnicze (tj. Dz.U. z 2022 r. poz. 1235):

art. 94 ust. 1,

art. 99 ust. 1,

art. 160 ust. 3 pkt 2,

art. 161 ust. 1

b)Rozporządzenie Ministra Transportu, Budownictwa i Gospodarki Morskiej w sprawie licencjonowania personelu lotniczego z dnia 2 września 2013 r. (Dz.U. z 2021 r. poz. 1713):

§ 3 ust. 1 pkt 1,

§ 21 ust. 1,

§ 22 pkt 1 – 4,

§ 23,

§ 24,

§ 26 ust. 1,

§ 27,

§ 28 ust. 1 pkt d,

§ 28 ust. 2 pkt 1-3,

§ 29 ust. 1 -3,

§ 30.

5) W zakresie szkolenia samolotowego do uzyskania Licencji Pilota Samolotowego Turystycznego PPL(A) Wnioskodawca działa pod kontrolą Państwa, która przejawia się w nadzorowaniu działalności szkoleniowej Wnioskodawcy przez Prezesa Urzędu Lotnictwa Cywilnego. Prezes Urzędu Lotnictwa Cywilnego wykonuje swoje zadania przy pomocy Urzędu Lotnictwa Cywilnego, który jest państwową jednostką budżetową. Urząd działa w oparciu o struktury terenowe. Prezes Urzędu Lotnictwa Cywilnego nadzoruje i kontroluje przestrzeganie przepisów prawnych w zakresie lotnictwa cywilnego i lotniczej działalności gospodarczej, nadto Prezes Urzędu Lotnictwa Cywilnego wydaje certyfikat uprawniający do prowadzenia działalności w zakresie szkolenia personelu lotniczego. Z kolei Wojewódzki Urząd Pracy prowadzi Rejestr Instytucji Szkoleniowych właściwy ze względu na siedzibę instytucji szkoleniowej.

Ingerencja Państwa w działalność szkoleniową Wnioskodawcy sprowadza się do dwóch aspektów:

A) formalnego - uzyskanie certyfikatu Prezesa Urzędu Lotnictwa Cywilnego, wpis do Rejestru Instytucji Szkoleniowych, zatwierdzenie przez Prezesa Urzędu Lotnictwa Cywilnego programu szkoleń oferowanych przez Wnioskodawcę;

B) praktycznego - cykliczna kontrola przeprowadzana przez pracowników Urzędu Lotnictwa Cywilnego dotycząca poprawności realizacji szkoleń lotniczych.

Kontrola Państwa zapewnia jakość realizowanych szkoleń poprzez systematyczne sprawdzanie poprawności przeprowadzanych szkoleń, tak ze względów formalnych, jak i praktycznych - pracownicy Urzędu Lotnictwa Cywilnego szczegółowo analizują wszelką dokumentację związaną ze szkoleniem samolotowym do uzyskania Licencji Pilota Samolotowego Turystycznego PPL(A), zgodnie z obowiązującymi w tym zakresie przepisami prawa. Ceny za usługi szkolenia są ustalane indywidualnie przez Wnioskodawcę, obowiązują ceny rynkowe.

Kontrola Państwa nad przeprowadzanym przez Wnioskodawcę szkoleniem samolotowym do uzyskania Licencji Pilota Samolotowego Turystycznego PPL(A) polega na nadzorowaniu i kontrolowaniu przestrzegania przepisów prawnych w zakresie lotnictwa cywilnego i lotniczej działalności gospodarczej przez Prezesa Urzędu Lotnictwa Cywilnego.

Wnioskodawca nie ma dowolności w zakresie kształtowania zasad swojego działania w zakresie realizacji szkoleń. Wnioskodawca działa w oparciu o przepisy ustawy z dnia 3 lipca 2002 r. Prawo lotnicze (tj. Dz.U. z 2022 r. poz. 1235) oraz aktów wykonawczych wydanych na podstawie w/w ustawy.

działania Wnioskodawcy w zakresie realizacji szkolenia samolotowego do uzyskania Licencji Pilota Samolotowego Turystycznego PPL(A) wymaga akceptacji Państwa, poprzez uzyskanie certyfikatu do prowadzenia działalności w zakresie lotnictwa cywilnego (które Wnioskodawca już posiada), wpisu do Rejestru Instytucji Szkoleniowych (Wnioskodawca posiada taki wpis); realizację szkoleń zgodnie z wymogami ustawowymi - weryfikuje to systematyczna kontrola pracowników Urzędu Lotnictwa Cywilnego, nadto każdy z kandydatów na pilota składa wniosek do Prezesa Urzędu Lotnictwa Cywilnego o zezwolenie na szkolenie, jeszcze przed podjęciem szkolenia, celem akceptacji przez Prezesa Urzędu Lotnictwa Cywilnego przedstawionej kandydatury, co za tym idzie, nikt bez zgody Prezesa Urzędu Lotnictwa Cywilnego nie może rozpocząć szkolenia. Nadto Prezes Urzędu Lotnictwa Cywilnego zatwierdza program szkolenia samolotowego do uzyskania Licencji Pilota Samolotowego Turystycznego PPL(A), zaś ostatecznym warunkiem uzyskania licencji Pilota Samolotowego Turystycznego PPL(A) jest pozytywny wynik egzaminu państwowego składającego się z części teoretycznej i praktycznej, złożonego przed komisją egzaminacyjną.

6) Szkolenie do uzyskania Licencji Pilota Samolotowego Rekreacyjnego LAPL(A) składa się z części teoretycznej a) i praktycznej b). Celem szkolenia jest osiągnięcie wiedzy teoretycznej oraz umiejętności praktycznych niezbędnych do uzyskania Licencji LAPL(A).

W uzupełnieniu wniosku przedstawił Pan szczegółowy zakres szkolenia oraz realizowanych w jego ramach ćwiczeń.

7) otrzymanie Licencji Pilota Samolotowego Rekreacyjnego LAPL(A) jest usługą kształcenia zawodowego lub przekwalifikowania zawodowego. Szkolenia realizowane są celem uzyskania niezbędnej wiedzy i umiejętności, obejmują nauczanie pozostające w bezpośrednim związku z zawodem pilota. Na uzyskanie tej licencji decydują się osoby mniej majętne, które chcą rozpocząć kształcenie lotnicze, ale ich sytuacja finansowa nie pozwala w tym momencie na poniesienie większych kosztów. Licencja ta pozwala na dalsze zdobywanie wiedzy i umiejętności lotniczych w celu uzyskania wyższych licencji, jednak droga ta jest dłuższa.

8) Szkolenia samolotowe do uzyskania Licencji Pilota Samolotowego Rekreacyjnego LAPL(A) są prowadzone w formach i na zasadach przewidzianych w odrębnych przepisach:

a)ustawa z dnia 3 lipca 2002 r. Prawo lotnicze (tj. Dz.U. z 2022 r. poz. 1235):

art. 94 ust. 1,

art. 99 ust. 1,

art. 160 ust. 3 pkt 2,

art. 161 ust. 1

b) Rozporządzenie Ministra Transportu, Budownictwa i Gospodarki Morskiej w sprawie licencjonowania personelu lotniczego z dnia 2 września 2013 r. (Dz.U. z 2021 r. poz. 1713):

§ 3 ust. 2,

§ 21 ust. 1,

§ 22 pkt 1-2,

§ 23,

§ 24,

§ 26 ust. 1,

§ 27,

§ 28 ust. 1 pkt d,

§ 28 ust. 2 pkt 1-3,

§ 29 ust. 1 – 2,

§ 30.

9) W zakresie szkolenia samolotowego do uzyskania Licencji Pilota Samolotowego Rekreacyjnego LAPL(A) Wnioskodawca działa pod kontrolą Państwa, która przejawia się w nadzorowaniu działalności szkoleniowej Wnioskodawcy przez Prezesa Urzędu Lotnictwa Cywilnego. Prezes Urzędu Lotnictwa Cywilnego wykonuje swoje zadania przy pomocy Urzędu Lotnictwa Cywilnego, który jest państwową jednostką budżetową. Urząd działa w oparciu o struktury terenowe. Prezes Urzędu Lotnictwa Cywilnego nadzoruje i kontroluje przestrzeganie przepisów prawnych w zakresie lotnictwa cywilnego i lotniczej działalności gospodarczej, nadto Prezes Urzędu Lotnictwa Cywilnego wydaje certyfikat uprawniający do prowadzenia działalności w zakresie szkolenia personelu lotniczego. Z kolei Wojewódzki Urząd Pracy prowadzi Rejestr Instytucji Szkoleniowych właściwy ze względu na siedzibę instytucji szkoleniowej.

Ingerencja Państwa w działalność szkoleniową Wnioskodawcy sprowadza się do dwóch aspektów:

A)formalnego - uzyskanie certyfikatu Prezesa Urzędu Lotnictwa Cywilnego, wpis do Rejestru Instytucji Szkoleniowych, zatwierdzenie przez Prezesa Urzędu Lotnictwa Cywilnego programu szkoleń oferowanych przez Wnioskodawcę;

B)praktycznego - cykliczna kontrola przeprowadzana przez pracowników Urzędu Lotnictwa Cywilnego dotycząca poprawności realizacji szkoleń lotniczych.

Kontrola Państwa zapewnia jakość realizowanych szkoleń poprzez systematyczne sprawdzanie poprawności przeprowadzanych szkoleń, tak ze względów formalnych, jak i praktycznych - pracownicy Urzędu Lotnictwa Cywilnego szczegółowo analizują wszelką dokumentację związaną ze szkoleniem samolotowym do uzyskania Licencji Pilota Samolotowego Rekreacyjnego LAPL(A), zgodnie z obowiązującymi w tym zakresie przepisami prawa. Ceny za usługi szkolenia są ustalane indywidualnie przez Wnioskodawcę, obowiązują ceny rynkowe.

Kontrola Państwa nad przeprowadzanym przez Wnioskodawcę szkoleniem samolotowym do uzyskania Licencji Pilota Samolotowego Rekreacyjnego LAPL(A) polega na nadzorowaniu i kontrolowaniu przestrzegania przepisów prawnych w zakresie lotnictwa cywilnego i lotniczej działalności gospodarczej przez Prezesa Urzędu Lotnictwa Cywilnego

Wnioskodawca nie ma dowolności w zakresie kształtowania zasad swojego działania w zakresie realizacji szkoleń. Wnioskodawca działa w oparciu o przepisy ustawy z dnia 3 lipca 2002 r. Prawo lotnicze (tj. Dz.U. z 2022 r. poz. 1235) oraz aktów wykonawczych wydanych na podstawie w/w ustawy.

działania Wnioskodawcy w zakresie realizacji szkolenia samolotowego do uzyskania Licencji Pilota Samolotowego Rekreacyjnego LAPL(A) wymaga akceptacji Państwa, poprzez uzyskanie certyfikatu do prowadzenia działalności w zakresie lotnictwa cywilnego (które Wnioskodawca już posiada), wpisu do Rejestru Instytucji Szkoleniowych (Wnioskodawca posiada taki wpis); realizację szkoleń zgodnie z wymogami ustawowymi - weryfikuje to systematyczna kontrola pracowników Urzędu Lotnictwa Cywilnego, nadto każdy z kandydatów na pilota składa wniosek do Prezesa Urzędu Lotnictwa Cywilnego o zezwolenie na szkolenie, jeszcze przed podjęciem szkolenia, celem akceptacji przez Prezesa Urzędu Lotnictwa Cywilnego przedstawionej kandydatury, co za tym idzie, nikt bez zgody Prezesa Urzędu Lotnictwa Cywilnego nie może rozpocząć szkolenia. Nadto Prezes Urzędu Lotnictwa Cywilnego zatwierdza program szkolenia samolotowego do uzyskania Licencji Pilota Samolotowego Rekreacyjnego LAPL(A), zaś ostatecznym warunkiem uzyskania licencji Pilota Samolotowego Rekreacyjnego LAPL(A) jest pozytywny wynik egzaminu państwowego składającego się z części teoretycznej i praktycznej, złożonego przed komisją egzaminacyjną.

10) Szkolenie do uzyskania uprawnienia do wykonywania lotów w nocy składa się z części teoretycznej a) i praktycznej b). Celem szkolenia jest osiągnięcie wiedzy teoretycznej oraz umiejętności praktycznych niezbędnych do uzyskania tego uprawnienia.

W uzupełnieniu wniosku przedstawił Pan szczegółowy zakres szkolenia oraz realizowanych w jego ramach ćwiczeń.

11) Uzyskanie uprawnienia do wykonywania lotów w nocy jest kształceniem zawodowym lub przekwalifikowania zawodowym. Szkolenia realizowane są celem uzyskania niezbędnej wiedzy i umiejętności, uzyskanie dodatkowych uprawnień w tym wypadku do wykonywania lotów w nocy, obejmują nauczanie pozostające w bezpośrednim związku z zawodem pilota.

12) Szkolenia samolotowe do uprawnienia do wykonywania lotów w nocy są prowadzone w formach i na zasadach przewidzianych w odrębnych przepisach:

a)ustawa z dnia 3 lipca 2002 r. Prawo lotnicze (t.j. Dz.U. z 2022 r. poz. 1235):

art. 94 ust. 1,

art. 99 ust. 1,

art. 160 ust. 3 pkt 2,

art. 161 ust. 1.

13) W zakresie szkolenia samolotowego do uzyskania uprawnienia do wykonywania lotów w nocy Wnioskodawca działa pod kontrolą Państwa, która przejawia się w nadzorowaniu działalności szkoleniowej Wnioskodawcy przez Prezesa Urzędu Lotnictwa Cywilnego. Prezes Urzędu Lotnictwa Cywilnego wykonuje swoje zadania przy pomocy Urzędu Lotnictwa Cywilnego, który jest państwową jednostką budżetową. Urząd działa w oparciu o struktury terenowe. Prezes Urzędu Lotnictwa Cywilnego nadzoruje i kontroluje przestrzeganie przepisów prawnych w zakresie lotnictwa cywilnego i lotniczej działalności gospodarczej, nadto Prezes Urzędu Lotnictwa Cywilnego wydaje certyfikat uprawniający do prowadzenia działalności w zakresie szkolenia personelu lotniczego. Z kolei Wojewódzki Urząd Pracy prowadzi Rejestr Instytucji Szkoleniowych właściwy ze względu na siedzibę instytucji szkoleniowej.

Ingerencja Państwa w działalność szkoleniową Wnioskodawcy sprowadza się do dwóch aspektów:

A)formalnego - uzyskanie certyfikatu Prezesa Urzędu Lotnictwa Cywilnego, wpis do Rejestru Instytucji Szkoleniowych, zatwierdzenie przez Prezesa Urzędu Lotnictwa Cywilnego programu szkoleń oferowanych przez Wnioskodawcę;

B)praktycznego - cykliczna kontrola przeprowadzana przez pracowników Urzędu Lotnictwa Cywilnego dotycząca poprawności realizacji szkoleń lotniczych.

Kontrola Państwa zapewnia jakość realizowanych szkoleń poprzez systematyczne sprawdzanie poprawności przeprowadzanych szkoleń, tak ze względów formalnych, jak i praktycznych - pracownicy Urzędu Lotnictwa Cywilnego szczegółowo analizują wszelką dokumentację związaną ze szkoleniem samolotowym do uzyskania uprawnienia do wykonywania lotów w nocy, zgodnie z obowiązującymi w tym zakresie przepisami prawa. Ceny za usługi szkolenia są ustalane indywidualnie przez Wnioskodawcę, obowiązują ceny rynkowe.

Kontrola Państwa nad przeprowadzanym przez Wnioskodawcę szkoleniem samolotowym uprawniającym do wykonywania lotów w nocy polega na nadzorowaniu i kontrolowaniu przestrzegania przepisów prawnych w zakresie lotnictwa cywilnego i lotniczej działalności gospodarczej przez Prezesa Urzędu Lotnictwa Cywilnego

Wnioskodawca nie ma dowolności w zakresie kształtowania zasad swojego działania w zakresie realizacji szkoleń. Wnioskodawca działa w oparciu o przepisy ustawy z dnia 3 lipca 2002 r. Prawo lotnicze (t.j. Dz.U. z 2022 r. poz. 1235) oraz aktów wykonawczych wydanych na podstawie w/w ustawy.

działania Wnioskodawcy w zakresie realizacji szkolenia samolotowego uprawniającego do wykonywania lotów w nocy wymaga akceptacji Państwa, poprzez uzyskanie certyfikatu do prowadzenia działalności w zakresie lotnictwa cywilnego (które Wnioskodawca już posiada), wpisu do Rejestru Instytucji Szkoleniowych (Wnioskodawca posiada taki wpis); realizację szkoleń zgodnie z wymogami ustawowymi - weryfikuje to systematyczna kontrola pracowników Urzędu Lotnictwa Cywilnego, nadto każdy z kandydatów na pilota składa wniosek do Prezesa Urzędu Lotnictwa Cywilnego o zezwolenie na szkolenie, jeszcze przed podjęciem szkolenia, celem akceptacji przez Prezesa Urzędu Lotnictwa Cywilnego przedstawionej kandydatury, co za tym idzie, nikt bez zgody Prezesa Urzędu Lotnictwa Cywilnego nie może rozpocząć szkolenia. Nadto Prezes Urzędu Lotnictwa Cywilnego zatwierdza program szkolenia samolotowego do uzyskania uprawnień do wykonywania lotów w nocy, zaś ostatecznym warunkiem uzyskania uprawnienia do wykonywania lotów w nocy jest pozytywny wynik egzaminu państwowego składającego się z części teoretycznej i praktycznej, złożonego przed komisją egzaminacyjną.

14) Szkolenie do uzyskania uprawnienia instruktora samolotowego FI(A) składa się z części teoretycznej a) i praktycznej b). Celem szkolenia jest osiągnięcie wiedzy teoretycznej oraz umiejętności praktycznych niezbędnych do uzyskania uprawnienia FI(A). Zgodnie z przepisami Prawa Lotniczego posiadaczami uprawnienia FI(A) mogą być zarówno piloci z PPL(A), jak i piloci z CPL(A). To samo prawo stanowi, że instruktorzy z Licencją PPL(A) (Rozporządzenie Komisji (UE) Nr 1178/2011 z dnia 3 listopada 2011 pkt FCL.205.A PPL(A) - uprawnienia) jak i z Licencją CPL(A) za usługi szkoleniowe mogą pobierać wynagrodzenie.

W uzupełnieniu wniosku przedstawił Pan szczegółowy zakres szkolenia oraz realizowanych w jego ramach ćwiczeń.

15) Uzyskanie uprawnienia instruktora samolotowego FI(A) jest kształceniem zawodowym lub przekwalifikowania zawodowym. Szkolenia realizowane są celem uzyskania niezbędnej wiedzy i umiejętności, uzyskaniem dodatkowych uprawnień w tym wypadku instruktora samolotowego, obejmują nauczanie pozostające w bezpośrednim związku z zawodem pilota.

16) Szkolenia samolotowe do uzyskania uprawnień instruktora samolotowego FI(A) są prowadzone w formach i na zasadach przewidzianych w odrębnych przepisach:

a)ustawa z dnia 3 lipca 2002 r. Prawo lotnicze (t.j. Dz.U. z 2022 r. poz. 1235):

art. 94 ust. 1,

art. 99 ust. 1,

art. 160 ust. 3 pkt 2,

art. 161 ust. 1

17) W zakresie szkolenia samolotowego do uzyskania instruktora samolotowego FI(A) Wnioskodawca działa pod kontrolą Państwa, która przejawia się w nadzorowaniu działalności szkoleniowej Wnioskodawcy przez Prezesa Urzędu Lotnictwa Cywilnego. Prezes Urzędu Lotnictwa Cywilnego wykonuje swoje zadania przy pomocy Urzędu Lotnictwa Cywilnego, który jest państwową jednostką budżetową. Urząd działa w oparciu o struktury terenowe. Prezes Urzędu Lotnictwa Cywilnego nadzoruje i kontroluje przestrzeganie przepisów prawnych w zakresie lotnictwa cywilnego i lotniczej działalności gospodarczej, nadto Prezes Urzędu Lotnictwa Cywilnego wydaje certyfikat uprawniający do prowadzenia działalności w zakresie szkolenia personelu lotniczego. Z kolei Wojewódzki Urząd Pracy prowadzi Rejestr Instytucji Szkoleniowych właściwy ze względu na siedzibę instytucji szkoleniowej.

Ingerencja Państwa w działalność szkoleniową Wnioskodawcy sprowadza się do dwóch aspektów:

A)formalnego - uzyskanie certyfikatu Prezesa Urzędu Lotnictwa Cywilnego, wpis do Rejestru Instytucji Szkoleniowych, zatwierdzenie przez Prezesa Urzędu Lotnictwa Cywilnego programu szkoleń oferowanych przez Wnioskodawcę;

B)praktycznego - cykliczna kontrola przeprowadzana przez pracowników Urzędu Lotnictwa Cywilnego dotycząca poprawności realizacji szkoleń lotniczych.

Kontrola Państwa zapewnia jakość realizowanych szkoleń poprzez systematyczne sprawdzanie poprawności przeprowadzanych szkoleń, tak ze względów formalnych, jak i praktycznych - pracownicy Urzędu Lotnictwa Cywilnego szczegółowo analizują wszelką dokumentację związaną ze szkoleniem samolotowym do uzyskania uprawnienia instruktora samolotowego FI(A), zgodnie z obowiązującymi w tym zakresie przepisami prawa. Ceny za usługi szkolenia są ustalane indywidualnie przez Wnioskodawcę, obowiązują ceny rynkowe.

Kontrola Państwa nad przeprowadzanym przez Wnioskodawcę szkoleniem samolotowym uprawniającym do wykonywania lotów w nocy polega na nadzorowaniu i kontrolowaniu przestrzegania przepisów prawnych w zakresie lotnictwa cywilnego i lotniczej działalności gospodarczej przez Prezesa Urzędu Lotnictwa Cywilnego

Wnioskodawca nie ma dowolności w zakresie kształtowania zasad swojego działania w zakresie realizacji szkoleń. Wnioskodawca działa w oparciu o przepisy ustawy z dnia 3 lipca 2002 r. Prawo lotnicze (tj. Dz.U. z 2022 r. poz. 1235) oraz aktów wykonawczych wydanych na podstawie ww. ustawy.

działania Wnioskodawcy w zakresie realizacji szkolenia samolotowego instruktora samolotowego FI(A) wymaga akceptacji Państwa, poprzez uzyskanie certyfikatu do prowadzenia działalności w zakresie lotnictwa cywilnego (które Wnioskodawca już posiada), wpisu do Rejestru Instytucji Szkoleniowych (Wnioskodawca posiada taki wpis); realizację szkoleń zgodnie z wymogami ustawowymi - weryfikuje to systematyczna kontrola pracowników Urzędu Lotnictwa Cywilnego, nadto każdy z kandydatów na pilota składa wniosek do Prezesa Urzędu Lotnictwa Cywilnego o zezwolenie na szkolenie, jeszcze przed podjęciem szkolenia, celem akceptacji przez Prezesa Urzędu Lotnictwa Cywilnego przedstawionej kandydatury, co za tym idzie, nikt bez zgody Prezesa Urzędu Lotnictwa Cywilnego nie może rozpocząć szkolenia. Nadto Prezes Urzędu Lotnictwa Cywilnego zatwierdza program szkolenia samolotowego do uzyskania uprawnień instruktora samolotowego FI(A), zaś ostatecznym warunkiem uzyskania uprawnienia instruktora samolotowego FI(A) jest pozytywny wynik egzaminu państwowego składającego się z części teoretycznej i praktycznej, złożonego przed komisją egzaminacyjną.

18) Szkolenie praktyczne do uzyskania Licencji Pilota Samolotowego Zawodowego CPL(A). Celem szkolenia jest osiągnięcie umiejętności praktycznych niezbędnych do uzyskania Licencji CPL(A). Na szkolenie praktyczne składa się 25 godzin lotu, gdzie kandydat musi przećwiczyć i następnie nabyć następujące umiejętności:

- wykonanie czynności przed lotem, określanie masy i wyważenia, przegląd i obsługa samolotu.

- start, operacje w kręgu nadlotniskowym, podejście do lądowania i lądowanie, stosowanie list kontrolnych, unikanie kolizji i procedury sprawdzające.

- operacje w kręgu nadlotniskowym, symulowana awaria silnika podczas startu i po starcie.

- starty przy osiągach maksymalnych (krótki pas i przewyższenie nad przeszkodami) i lądowania na krótkim pasie.

- starty, lądowania i odejścia na drugi krąg przy bocznym wietrze.

- lot na prędkościach maksymalnych, rozpoznawanie i wyprowadzanie ze spirali nurkującej.

- lot na prędkościach minimalnych, unikanie korkociągu, rozpoznawanie i wyprowadzanie z początkowej fazy przeciągnięcia i pełnego przeciągnięcia.

- lot nawigacyjny z wykorzystaniem nawigacji zliczeniowej i pomocy radionawigacyjnych, planowanie lotu przez kandydata, wypełnianie planu lotu ATC, ocena dokumentacji meteorologicznej, NOTAM, itp. procedury i frazeologia radiotelefoniczna, określanie pozycji przez pomoce radionawigacyjne, lot na/z oraz przelot przez lotniska kontrolowane, przestrzeganie procedur służb ruchu lotniczego dla lotów VFR, symulowana awaria łączności radiowej, pogorszenie pogody, procedury zmiany trasy, symulowana awaria silnika podczas przelotu, wybór miejsca awaryjnego lądowania.

- Podstawowe szkolenie w lotach według wskazań przyrządów bez zewnętrznych punktów odniesienia, lot pionowy, zmiany mocy w celu zwiększenia lub zmniejszenia prędkości, utrzymywanie lotu poziomego po prostej, zakręty w locie poziomym z przechyleniem 15° i 25°, w lewo i w prawo, wyprowadzanie na wybrane kursy.

- wznoszenie i zniżanie, utrzymanie kursu i prędkości, przejście do lotu pionowego, zakręty w locie wznoszącym i opadającym

- lot według wskazań przyrządów: (1) ćwiczenie początkowe, zmniejszenie prędkości do prędkości podejścia, klapy w konfiguracji do podejścia do lądowania; (2) rozpoczęcie zwrotu ze standardową prędkością kątową (w lewo lub prawo); (3) wyprowadzanie na przeciwny kurs, utrzymanie nowego kursu przez 1 minutę; (4) zakręt ze standardową prędkością kątową, podwozie wypuszczone, zniżanie 500 stóp na minutę; (5) wyprowadzanie na kurs początkowy, utrzymywanie zniżania (500 stóp na minutę) oraz nowego kursu przez 1 minutę; (6) przejście do lotu pionowego, 1.000 stóp poniżej początkowego poziomu lotu;

(7) rozpoczęcie odejścia na drugi krąg;

- strome zakręty z przechyleniem 45° i wyprowadzanie z nietypowych położeń.

- Radionawigacja z wykorzystaniem VOR, NDB lub, jeśli jest dostępny, VDF, przechwytywanie wybranych namiarów QDM i QDR.

- wyprowadzanie z nietypowych położeń.

- zakręty, zmiana poziomu lotu i wyprowadzanie z nietypowych położeń z symulowaną awarią sztucznego horyzontu lub żyroskopu kierunkowego.

- Rozpoznawanie i wyprowadzanie z początkowej fazy przeciągnięcia i pełnego przeciągnięcia.

19) Uzyskanie Licencji Pilota Samolotowego Zawodowego CPL(A) jest kształceniem zawodowym lub przekwalifikowaniem zawodowym. Szkolenia realizowane są celem uzyskania niezbędnej wiedzy i umiejętności, uzyskania dodatkowych uprawnień w tym wypadku Pilota Samolotowego Zawodowego, obejmują nauczanie pozostające w bezpośrednim związku z zawodem pilota.

20) Szkolenia samolotowe do uzyskania Licencji Pilota Samolotowego Zawodowego CPL(A) są prowadzone w formach i na zasadach przewidzianych w odrębnych przepisach: a) ustawa z dnia 3 lipca 2002 r. Prawo lotnicze (t.j. Dz.U. z 2022 r. poz. 1235):

- art. 94 ust. 1,

- art. 99 ust. 1,

- art. 160 ust. 3 pkt 2,

- art. 161 ust. 1

b) Rozporządzenie Ministra Transportu, Budownictwa i Gospodarki Morskiej w sprawie licencjonowania personelu lotniczego z dnia 2 września 2013 r. (Dz.U. z 2021 r. poz. 1713):

- § 3 ust. 1 pkt 1),

- § 21 ust. 1,

- § 22 pkt 1 – 4,

- § 23,

- § 24,

- § 26 ust. 1,

- § 27,

- § 28 ust. 1 pkt d,

- § 28 ust. 2 pkt 1-3,

- § 29 ust. 1 -3,

- § 30.

21) W zakresie szkolenia samolotowego do uzyskania Licencji Pilota Samolotowego Zawodowego CPL(A) Wnioskodawca działa pod kontrolą Państwa, która przejawia się w nadzorowaniu działalności szkoleniowej Wnioskodawcy przez Prezesa Urzędu Lotnictwa Cywilnego. Prezes Urzędu Lotnictwa Cywilnego wykonuje swoje zadania przy pomocy Urzędu Lotnictwa Cywilnego, który jest państwową jednostką budżetową. Urząd działa w oparciu o struktury terenowe. Prezes Urzędu Lotnictwa Cywilnego nadzoruje i kontroluje przestrzeganie przepisów prawnych w zakresie lotnictwa cywilnego i lotniczej działalności gospodarczej, nadto Prezes Urzędu Lotnictwa Cywilnego wydaje certyfikat uprawniający do prowadzenia działalności w zakresie szkolenia personelu lotniczego. Z kolei Wojewódzki Urząd Pracy prowadzi Rejestr Instytucji Szkoleniowych właściwy ze względu na siedzibę instytucji szkoleniowej.

Ingerencja Państwa w działalność szkoleniową Wnioskodawcy sprowadza się do dwóch aspektów:

A)formalnego - uzyskanie certyfikatu Prezesa Urzędu Lotnictwa Cywilnego, wpis do Rejestru Instytucji Szkoleniowych, zatwierdzenie przez Prezesa Urzędu Lotnictwa Cywilnego programu szkoleń oferowanych przez Wnioskodawcę;

B)praktycznego - cykliczna kontrola przeprowadzana przez pracowników Urzędu Lotnictwa Cywilnego dotycząca poprawności realizacji szkoleń lotniczych.

Kontrola Państwa zapewnia jakość realizowanych szkoleń poprzez systematyczne sprawdzanie poprawności przeprowadzanych szkoleń, tak ze względów formalnych, jak i praktycznych - pracownicy Urzędu Lotnictwa Cywilnego szczegółowo analizują wszelką dokumentację związaną ze szkoleniem samolotowym do uzyskania uprawnienia do wykonywania lotów w nocy, zgodnie z obowiązującymi w tym zakresie przepisami prawa. Ceny za usługi szkolenia są ustalane indywidualnie przez Wnioskodawcę, obowiązują ceny rynkowe.

Kontrola Państwa nad przeprowadzanym przez Wnioskodawcę szkoleniem samolotowym uprawniającym do uzyskania Licencji Pilota Samolotowego Zawodowego CPL(A) polega na nadzorowaniu i kontrolowaniu przestrzegania przepisów prawnych w zakresie lotnictwa cywilnego i lotniczej działalności gospodarczej przez Prezesa Urzędu Lotnictwa Cywilnego

Wnioskodawca nie ma dowolności w zakresie kształtowania zasad swojego działania w zakresie realizacji szkoleń. Wnioskodawca działa w oparciu o przepisy ustawy z dnia 3 lipca 2002 r. Prawo lotnicze (tj. Dz.U. z 2022 r. poz. 1235) oraz aktów wykonawczych wydanych na podstawie ww. ustawy.

działania Wnioskodawcy w zakresie realizacji szkolenia samolotowego uprawniającego do uzyskania Licencji Pilota Samolotowego Zawodowego CPL(A) wymaga akceptacji Państwa, poprzez uzyskanie certyfikatu do prowadzenia działalności w zakresie lotnictwa cywilnego (które Wnioskodawca już posiada), wpisu do Rejestru Instytucji Szkoleniowych (wnioskodawca posiada taki wpis); realizację szkoleń zgodnie z wymogami ustawowymi - weryfikuje to systematyczna kontrola pracowników Urzędu Lotnictwa Cywilnego, nadto każdy z kandydatów na pilota składa wniosek do Prezesa Urzędu Lotnictwa Cywilnego o zezwolenie na szkolenie, jeszcze przed podjęciem szkolenia, celem akceptacji przez Prezesa Urzędu Lotnictwa Cywilnego przedstawionej kandydatury, co za tym idzie, nikt bez zgody Prezesa Urzędu Lotnictwa Cywilnego nie może rozpocząć szkolenia. Nadto Prezes Urzędu Lotnictwa Cywilnego zatwierdza program szkolenia samolotowego do uzyskania uprawniającym do uzyskania Licencji Pilota Samolotowego Zawodowego CPL(A), zaś ostatecznym warunkiem uzyskania uprawnienia do uprawniającym do uzyskania Licencji Pilota Samolotowego Zawodowego CPL(A) jest pozytywny wynik egzaminu państwowego składającego się z części teoretycznej i praktycznej, złożonego przed komisją egzaminacyjną.

22) Przeszkolenie z zakresu wyprowadzenia samolotu z położeń nietypowych UPRT składa się z części teoretycznej a) i praktycznej b). Celem szkolenia jest osiągnięcie wiedzy teoretycznej oraz umiejętności praktycznych niezbędnych do uzyskania uprawnienia UPRT.

W uzupełnieniu wniosku przedstawił Pan szczegółowy zakres szkolenia oraz realizowanych w jego ramach ćwiczeń.

23) Szkolenie samolotowe do uzyskania przeszkolenia z zakresu wyprowadzania samolotu z położeń nietypowych UPRT jest kształceniem zawodowym lub przekwalifikowaniem zawodowym. Szkolenia realizowane są celem uzyskania niezbędnej wiedzy i umiejętności, uzyskanie dodatkowych uprawnień w tym wypadku z zakresu wyprowadzania samolotu z położeń nietypowych UPRT, obejmują nauczanie pozostające w bezpośrednim związku z zawodem pilota. Nabycie umiejętności jakie oferuje szkolenie UPRT jest wymagane tylko przez pracodawców oferującym zatrudnienie pilotów w przewozie lotniczym. Całkowicie zbędnym jest to uprawnienie dla pozostałych pilotów.

24) Szkolenia samolotowe do uzyskania przeszkolenia z zakresu wyprowadzania samolotu z położeń nietypowych UPRT są prowadzone w formach i na zasadach przewidzianych w odrębnych przepisach:

a) ustawa z dnia 3 lipca 2002 r. Prawo lotnicze (t.j. Dz.U. z 2022 r., poz. 1235):

- art. 94 ust. 1,

- art. 99 ust. 1,

- art. 160 ust. 3 pkt 2,

- art. 161 ust. 1

25) W zakresie szkolenia samolotowego do uzyskania przeszkolenia z zakresu wyprowadzania samolotu z położeń nietypowych UPRT Wnioskodawca działa pod kontrolą Państwa, która przejawia się w nadzorowaniu działalności szkoleniowej Wnioskodawcy przez Prezesa Urzędu Lotnictwa Cywilnego. Prezes Urzędu Lotnictwa Cywilnego wykonuje swoje zadania przy pomocy Urzędu Lotnictwa Cywilnego, który jest państwową jednostką budżetową. Urząd działa w oparciu o struktury terenowe. Prezes Urzędu Lotnictwa Cywilnego nadzoruje i kontroluje przestrzeganie przepisów prawnych w zakresie lotnictwa cywilnego i lotniczej działalności gospodarczej, nadto Prezes Urzędu Lotnictwa Cywilnego wydaje certyfikat uprawniający do prowadzenia działalności w zakresie szkolenia personelu lotniczego. Z kolei Wojewódzki Urząd Pracy prowadzi Rejestr Instytucji Szkoleniowych właściwy ze względu na siedzibę instytucji szkoleniowej.

Ingerencja Państwa w działalność szkoleniową Wnioskodawcy sprowadza się do dwóch aspektów:

A) formalnego - uzyskanie certyfikatu Prezesa Urzędu Lotnictwa Cywilnego, wpis do Rejestru Instytucji Szkoleniowych, zatwierdzenie przez Prezesa Urzędu Lotnictwa Cywilnego programu szkoleń oferowanych przez Wnioskodawcę;

B) praktycznego - cykliczna kontrola przeprowadzana przez pracowników Urzędu Lotnictwa Cywilnego dotycząca poprawności realizacji szkoleń lotniczych.

Kontrola Państwa zapewnia jakość realizowanych szkoleń poprzez systematyczne sprawdzanie poprawności przeprowadzanych szkoleń, tak ze względów formalnych, jak i praktycznych - pracownicy Urzędu Lotnictwa Cywilnego szczegółowo analizują wszelką dokumentację związaną ze szkoleniem samolotowym do uzyskania przeszkolenia z zakresu wyprowadzania samolotu z położeń nietypowych UPRT, zgodnie z obowiązującymi w tym zakresie przepisami prawa. Ceny za usługi szkolenia są ustalane indywidualnie przez Wnioskodawcę, obowiązują ceny rynkowe.

Kontrola Państwa nad przeprowadzanym przez Wnioskodawcę szkoleniem samolotowym do uzyskania przeszkolenia z zakresu wyprowadzania samolotu z położeń nietypowych UPRT polega na nadzorowaniu i kontrolowaniu przestrzegania przepisów prawnych w zakresie lotnictwa cywilnego i lotniczej działalności gospodarczej przez Prezesa Urzędu Lotnictwa Cywilnego

Wnioskodawca nie ma dowolności w zakresie kształtowania zasad swojego działania w zakresie realizacji szkoleń. Wnioskodawca działa w oparciu o przepisy ustawy z dnia 3 lipca 2002 r. Prawo lotnicze (t.j. Dz.U. z 2022 r. poz. 1235) oraz aktów wykonawczych wydanych na podstawie w/w ustawy.

działania Wnioskodawcy w zakresie realizacji szkolenia samolotowego do uzyskania przeszkolenia z zakresu wyprowadzania samolotu z położeń nietypowych UPRT wymaga akceptacji Państwa, poprzez uzyskanie certyfikatu do prowadzenia działalności w zakresie lotnictwa cywilnego (które Wnioskodawca już posiada), wpisu do Rejestru Instytucji Szkoleniowych (Wnioskodawca posiada taki wpis); realizację szkoleń zgodnie z wymogami ustawowymi - weryfikuje to systematyczna kontrola pracowników Urzędu Lotnictwa Cywilnego, nadto każdy z kandydatów na pilota składa wniosek do Prezesa Urzędu Lotnictwa Cywilnego o zezwolenie na szkolenie, jeszcze przed podjęciem szkolenia, celem akceptacji przez Prezesa Urzędu Lotnictwa Cywilnego przedstawionej kandydatury, co za tym idzie, nikt bez zgody Prezesa Urzędu Lotnictwa Cywilnego nie może rozpocząć szkolenia. Nadto Prezes Urzędu Lotnictwa Cywilnego zatwierdza program szkolenia samolotowego do uzyskania przeszkolenia z zakresu wyprowadzania samolotu z położeń nietypowych UPRT, zaś ostatecznym warunkiem uzyskania uprawnienia z zakresu wyprowadzania samolotu z położeń nietypowych UPRT jest pozytywny wynik egzaminu państwowego składającego się z części teoretycznej i praktycznej, złożonego przed komisją egzaminacyjną.

Pytanie

Czy usługi szkolenia prowadzone przez Wnioskodawcę zgodnie z posiadanymi uprawnieniami, celem uzyskania:

Licencji Pilota Samolotowego Turystycznego PPL(A),

Licencji Pilota Samolotowego Rekreacyjnego LAPL(A),

uprawnienia do wykonywania lotów w nocy,

uprawnienia instruktora samolotowego FI(A),

Licencji Pilota Samolotowego Zawodowego CPL(A),

przeszkolenia z zakresu wyprowadzania samolotu z położeń nietypowych UPRT

w zakresie przedstawionych w stanie faktycznym warunkach, korzystają ze zwolnienia w zakresie podatku VAT, zgodnie z treścią art. 1 pkt 29 lit. a ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług?

Pana stanowisko w sprawie

Zgodnie z treścią art. 5 ust. 1 pkt. ustawa z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług, (t.j. Dz.U. z 2022 r. poz. 931) opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług, zwanym dalej „podatkiem”, podlegają odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju. Usługi świadczone przez Wnioskodawcę na terenie kraju są odpłatne. Mając jednak na względzie treść przepisu art. 43 ust. 1 pkt 29a ustawy o podatku od towarów i usług: zwalnia się od podatku usługi kształcenia zawodowego lub przekwalifikowania zawodowego, inne niż wymienione w pkt 26 prowadzone w formach i na zasadach przewidzianych w odrębnych przepisach, z kolei art. 43 ust. 1 pkt 26 ww. ustawy stanowi: zwalnia się od podatku usługi świadczone przez:

a)jednostki objęte systemem oświaty w rozumieniu przepisów ustawy z dnia 14 grudnia 2016 r. - Prawo oświatowe, w zakresie kształcenia i wychowania,

b)uczelnie, jednostki naukowe Polskiej Akademii Nauk oraz instytuty badawcze, w zakresie kształcenia

- oraz dostawę towarów i świadczenie usług ściśle z tymi usługami związane.

W ocenie Wnioskodawcy szkolenia samolotowe do uzyskania:

Licencji Pilota Samolotowego Turystycznego PPL(A),

Licencji Pilota Samolotowego Rekreacyjnego LAPL(A),

uprawnienia do wykonywania lotów w nocy,

uprawnienia instruktora samolotowego FI(A),

Licencji Pilota Samolotowego Zawodowego CPL(A),

przeszkolenia z zakresu wyprowadzania samolotu z położeń nietypowych UPRT

można zakwalifikować jako usługi kształcenia zawodowego lub przekwalifikowania zawodowego, o których mowa w art. 43 ust. 1 pkt 29 ustawy o podatku od towarów i usług, czyli usługi bezpośrednio związane z branżą lub zawodem, jak również mających na celu uzyskanie lub uaktualnienie wiedzy dla celów zawodowych. Nadto świadczone przez Wnioskodawcę usługi szkoleniowe prowadzone są w formach i na zasadach przewidzianych w odrębnych przepisach prawa, tj. na podstawie ustawy z dnia 3 lipca 2002 r. Prawo lotnicze (Dz.U. z 2022 r. poz. 1235; zwaną dalej Pr. lotnicze) w szczególności przepisy art. 95a - 95e oraz aktów wykonawczych wydanych na podstawie ww. ustawy.

Dla zastosowania zwolnienia przewidzianego w art. 43 ust. 1 pkt 29 lit. a ustawy o podatku od towarów i usług, istotne jest uznanie danej usługi za usługę kształcenia zawodowego lub przekwalifikowania zawodowego inną niż wymienione w pkt 26, a następnie spełnienie dodatkowych warunków wynikających z niniejszego przepisu, tj. prowadzenie danego szkolenia w formie i na zasadach przewidzianych w odrębnych przepisach.

Zgodnie z treścią art. 44 rozporządzenia wykonawczego Rady (UE) nr 282/2011 z dnia 15 marca 2011 r. ustanawiające środki wykonawcze do dyrektywy 2006/112/WE w sprawie wspólnego systemu podatku od wartości dodanej z dnia 15 marca 2011 r. (Dz.Urz.UE.L Nr 77, str. 1; zwana dalej rozporządzeniem Rady UE) Usługi w zakresie kształcenia zawodowego lub przekwalifikowania świadczone na warunkach określonych w art. 132 ust. 1 lit. i) dyrektywy 2006/112/WE obejmują nauczanie pozostające w bezpośrednim związku z branżą lub zawodem, jak również nauczanie mające na celu uzyskanie lub uaktualnienie wiedzy do celów zawodowych. Czas trwania kursu w zakresie kształcenia zawodowego lub przekwalifikowania nie ma w tym przypadku znaczenia.

Z kolei zgodnie z treścią art. 132 ust. 1 lit i) dyrektywy Rady 2006/112/WE z dnia 28 listopada 2006 r. w sprawie wspólnego systemu podatku od wartości dodanej (DZ.URZ.UE.L nr 347, str. 1) Państwa członkowskie zwalniają następujące transakcje: kształcenie dzieci lub młodzieży, kształcenie powszechne lub wyższe, kształcenie zawodowe lub przekwalifikowanie, łącznie ze świadczeniem usług i dostawą towarów ściśle z taką działalnością związanych, prowadzone przez odpowiednie podmioty prawa publicznego lub inne instytucje działające w tej dziedzinie, których cele uznane są za podobne przez dane państwo członkowskie.

Kształcenie zawodowe lub przekwalifikowujące powinno obejmować nauczanie pozostające w bezpośrednim związku z branżą lub zawodem, tak samo jak każde nauczanie mające na celu nabycie lub uaktualnienie wiedzy do celów zawodowych, bez względu na czas trwania kursu, (rozporządzenie Rady UE wskazówka 32).

Definicja usług kształcenia zawodowego i przekwalifikowania zawarta w rozporządzeniu Rady UE kładzie nacisk na „bezpośredni” związek nauczania z daną branżą lub zawodem, co narzuca stosowanie specyficznego programu nauczania dla skonkretyzowanego odbiorcy.

Na mocy art. 94 ust. 1 Pr. lotnicze do wykonywania lotów i innych czynności lotniczych są uprawnieni wyłącznie członkowie personelu lotniczego, członkowie personelu pokładowego, o których mowa w art. 2 pkt 11 rozporządzenia nr 1178/2011/UE, osoby uczestniczące w szkoleniu lotniczym prowadzonym zgodnie z przepisami wydanymi na podstawie art. 104 ust. 1 pkt 4 lit. e i ust. 1 a pkt 4 lit. e oraz osoby uczestniczące w zajęciach rekreacyjnych na lotniach i paralotniach prowadzonych zgodnie z przepisami wydanymi na podstawie art. 33 ust. 2.

Na podstawie art. 104 ust. 1 pkt 1-5 w związku z art. 94 ust. 8 ustawy z dnia 3 lipca 2002 r. - Prawo lotnicze (Dz.U. z 2020 r. poz. 1970 oraz z 2021 r. poz. 784 i 847) wydane zostało rozporządzenie Ministra Transportu, Budownictwa i Gospodarki Morskiej w sprawie licencjonowania personelu lotniczego z dnia 2 września 2013 r. (Dz. U. z 2021 r. poz. 1713). które określa m in.: szczególne warunki i sposób prowadzenia szkolenia lotniczego Zgodnie z § 3 w/w rozporządzenia przepisy aktu wykonawczego stosuje się również do PPL(A), CPL(A), LAPL(A).

Jak wskazano w opisie stanu faktycznego sprawy - Wnioskodawca posiada wszelkie kwalifikacje, certyfikaty i wpis do Rejestru Instytucji Szkolącej niezbędne do prowadzenia działalności jako zatwierdzona Organizacja Szkolenia Lotniczego. Szkolenia lotnicze mają na celu uzyskanie, poszerzenie i uaktualnienie wiedzy niezbędnej do celów zawodowych. Przedmiotem szkoleń jest zdobycie kwalifikacji lotniczych w zakresie wiedzy umiejętności i praktyki, bez których wykonywanie lotów i innych czynności lotniczych byłoby niemożliwe. Tym samym, ww. szkolenia prowadzone przez Wnioskodawcę są szkoleniami wypełniającymi definicję kształcenia zawodowego.

Zasady przeprowadzania i organizowania szkoleń lotniczych zostały uregulowane w przepisach:

1)Rozporządzenia Komisji (UE) nr 1178/2011 z dnia 3 listopada 2011 r. ustanawiające wymagania techniczne i procedury administracyjne odnoszące się do załóg w lotnictwie cywilnym zgodnie z rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady (WE) nr 216/2008 z dnia 3 listopada 2011 r. (Dz. Urz. UE.L Nr 311, str. 1);

2)Rozporządzenia Ministra Transportu, Budownictwa i Gospodarki Morskiej w sprawie licencjonowania personelu lotniczego z dnia 2 września 2013 r. (Dz.U. z 2021 r. poz. 1713)

Mając powyższe na względzie, w ocenie Wnioskodawcy, szkolenia samolotowe realizowane przez Wnioskodawcę, spełniają przesłanki uznania ich za usługi kształcenia zawodowego i w związku z tym korzystają ze zwolnienia wynikającego z treści art. 43 ust. 1 pkt 29 lit. a ustawy o podatku od towarów i usług.

Ocena stanowiska

Stanowisko, które przedstawił Pan we wniosku jest prawidłowe.

Uzasadnienie interpretacji indywidualnej

Zgodnie z art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy z 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (t. j. Dz. U. z 2022 r. poz. 931 ze zm.), zwanej dalej ustawą:

opodatkowaniu ww. podatkiem podlegają odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju.

W myśl art. 7 ust. 1 ustawy:

przez dostawę towarów, o której mowa w art. 5 ust. 1 pkt 1, rozumie się przeniesienie prawa do rozporządzania towarami jak właściciel (…).

Stosownie do art. 8 ust. 1 ustawy:

przez świadczenie usług, o którym mowa w art. 5 ust. 1 pkt 1, rozumie się każde świadczenie na rzecz osoby fizycznej, osoby prawnej lub jednostki organizacyjnej niemającej osobowości prawnej, które nie stanowi dostawy towarów w rozumieniu art. 7 (…).

Z powyższych uregulowań wynika, że przez usługę należy rozumieć każde świadczenie na rzecz danego podmiotu niebędące dostawą towarów. Z uwagi na powyższe unormowania, pod pojęciem usługi (świadczenia) należy rozumieć każde zachowanie się na rzecz innej osoby, na które składać się może zarówno działanie (uczynienie, wykonanie czegoś na rzecz innej osoby), jak i zaniechanie (nieczynienie, bądź też tolerowanie, znoszenie określonych stanów rzeczy).

Przy ocenie charakteru świadczenia jako usługi należy mieć na względzie, że ustawa zalicza do grona usług każde świadczenie. Zauważyć jednak należy, że usługą będzie tylko takie świadczenie, w przypadku którego istnieje bezpośredni konsument, odbiorca świadczenia odnoszący korzyść o charakterze majątkowym.

W związku z powyższym, czynność podlega opodatkowaniu jedynie wówczas, gdy wykonywana jest w ramach umowy zobowiązaniowej, a jedna ze stron transakcji może zostać uznana za bezpośredniego beneficjenta tej czynności. Przy czym związek pomiędzy otrzymywaną płatnością a świadczeniem na rzecz dokonującego płatności musi mieć charakter bezpośredni i na tyle wyraźny, aby można powiedzieć, że płatność następuje w zamian za to świadczenie.

Podkreślenia wymaga, że na gruncie podatku od towarów i usług dana czynność może być albo odpłatna albo nieodpłatna. Jeśli tylko czynność została wykonana za wynagrodzeniem, to jest ona odpłatna. Nie ma żadnego znaczenia, czy wynagrodzenie to pokrywa koszty świadczenia tej czynności poniesione przez podatnika, ewentualnie kreuje dla podatnika zysk. Także czynności wykonane „po kosztach” ich świadczenia, bądź poniżej tych koszów, są czynnościami odpłatnymi, o ile tylko pobrano za nie wynagrodzenie.

Definicja świadczenia usług stanowi dopełnienie definicji dostawy towarów i tym samym opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług podlegają wszystkie czynności odpłatnego obrotu profesjonalnego.

Przepisy ustawy o podatku od towarów i usług oraz rozporządzeń wykonawczych do tej ustawy, przewidują dla niektórych towarów i usług zwolnienie od podatku.

Zastosowanie zwolnienia od podatku, jako odstępstwo od zasady powszechności i równości opodatkowania, możliwe jest jedynie w przypadku wykonywania czynności ściśle określonych w ustawie oraz w przepisach wykonawczych wydanych na podstawie jej upoważnienia.

Zakres i zasady zwolnienia od podatku dostaw towarów lub świadczenia usług zostały określone m.in. w art. 43 ustawy.

Na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 26 ustawy:

zwalnia się od podatku usługi świadczone przez:

a)jednostki objęte systemem oświaty w rozumieniu przepisów ustawy z dnia 14 grudnia 2016 r. - Prawo oświatowe, w zakresie kształcenia i wychowania,

b)uczelnie, jednostki naukowe Polskiej Akademii Nauk oraz instytuty badawcze, w zakresie kształcenia

- oraz dostawę towarów i świadczenie usług ściśle z tymi usługami związane.

Zgodnie z art. 43 ust. 1 pkt 29 ustawy:

zwalnia się od podatku usługi kształcenia zawodowego lub przekwalifikowania zawodowego, inne niż wymienione w pkt 26:

a) prowadzone w formach i na zasadach przewidzianych w odrębnych przepisach, lub

b) świadczone przez podmioty, które uzyskały akredytację w rozumieniu przepisów ustawy z dnia 14 grudnia 2016 r. - Prawo oświatowe - wyłącznie w zakresie usług objętych akredytacją, lub

c) finansowane w całości ze środków publicznych

- oraz świadczenie usług i dostawę towarów ściśle z tymi usługami związane.

Stosownie do art. 43 ust. 17 ustawy:

zwolnienia, o których mowa w ust. 1 pkt 18, 18a, 22-24, 26, 28, 29, 31, 32 i 33 lit. a, nie mają zastosowania do dostawy towarów lub świadczenia usług ściśle związanych z usługami podstawowymi, jeżeli:

1)nie są one niezbędne do wykonania usługi podstawowej, zwolnionej zgodnie z ust. 1 pkt 18a, 22-24, 26, 28, 29, 31, 32 i 33 lit. a lub

2)ich głównym celem jest osiągnięcie dodatkowego dochodu przez podatnika, przez konkurencyjne wykonywanie tych czynności w stosunku do podatników niekorzystających z takiego zwolnienia.

Zgodnie z art. 43 ust. 17a ustawy:

zwolnienia, o których mowa w ust. 1 pkt 18a, 23, 26, 28, 29 i 33 lit. a, mają zastosowanie do dostawy towarów lub świadczenia usług ściśle związanych z usługami podstawowymi, dokonywanych przez podmioty świadczące usługi podstawowe.

Wskazane wyżej regulacje stanowią implementację prawa unijnego, gdyż w świetle art. 132 ust. 1 lit. i) Dyrektywy 2006/112/WE Rady z dnia 28 listopada 2006 r. w sprawie wspólnego systemu podatku od wartości dodanej (Dz. Urz. UE L Nr 347 z 11 grudnia 2006 r., str. 1, ze zm.), zwanej dalej Dyrektywą 2006/112/WE Rady:

państwa członkowskie zwalniają kształcenie dzieci lub młodzieży, kształcenie powszechne lub wyższe, kształcenie zawodowe lub przekwalifikowanie, łącznie ze świadczeniem usług i dostawą towarów ściśle z taką działalnością związanych, prowadzone przez odpowiednie podmioty prawa publicznego lub inne instytucje działające w tej dziedzinie, których cele uznane są za podobne przez dane państwo członkowskie.

Cytowany przepis umiejscowiony został w rozdziale 2 tego aktu, zatytułowanym „Zwolnienia dotyczące określonych czynności wykonywanych w interesie publicznym”, co oznacza, że usługi szkoleniowe na gruncie Dyrektywy 2006/112/WE Rady podlegają zwolnieniu od podatku wyłącznie, gdy są wykonywane w interesie publicznym, tzn. wypełniają obowiązki, jakie ciążą na danym państwie wobec jego obywateli.

Zatem, Dyrektywa 2006/112/WE Rady nie zezwala na ogólne zwolnienie wszystkich usług edukacyjnych świadczonych przez podmioty niepubliczne w celach komercyjnych. Takie zwolnienie może być stosowane tylko w zależności od celów realizowanych przez podmioty świadczące usługi kształcenia oraz warunków w jakich te podmioty działają. Instytucje takie muszą realizować cele edukacyjne podobne do tych realizowanych przez podmioty prawa publicznego, tj. zapewniać odpowiednią jakość nauczania, cenę, zakres programowy odpowiadający realizowanym celom publicznym państwa członkowskiego, a zatem kształcenie odbywające się pod „kontrolą państwa”.

Zaprezentowana wykładnia znajduje potwierdzenie w wyroku Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej z 28 kwietnia 2022 r. w sprawie C-612/20, w którym Trybunał orzekł, że:

należy w szczególności zauważyć, że z brzmienia art. 132 ust. 1 lit. i) dyrektywy 2006/112 wynika, że zwolnienie, o którym mowa w tym przepisie jest uzależnione zasadniczo od dwóch kumulatywnych przesłanek, a mianowicie, po pierwsze, przesłanki dotyczącej charakteru świadczonych usług - czy to usług kształcenia - dzieci lub młodzieży, kształcenia powszechnego lub wyższego, kształcenia zawodowego lub przekwalifikowania, czy usług „ściśle związanych” z owymi usługami – oraz po drugie, przesłanki dotyczącej usługodawcy, która wymaga, by wspomniane usługi były świadczone „przez [...] podmioty prawa publicznego lub inne instytucje [...], których cele uznane są za podobne przez dane państwo członkowskie.

W ww. wyroku TSUE wskazał, że:

w zakresie, w jakim art. 132 ust. 1 lit. i) dyrektywy 2006/112 nie określa warunków ani też sposobów uznania tych podobnych celów, zasadniczo to do prawa krajowego każdego z państw członkowskich należy ustalenie zasad, według których możliwa będzie taka kwalifikacja owych podmiotów. Państwa członkowskie dysponują w tym zakresie swobodą uznania (wyroki: z 26 maja 2005 r., Kingscrest Associates i Montecello, C-498/03, EU:C:2005:322, pkt 49, 51; a także z 28 listopada 2013 r., MDDP, C-319/12, EU:C:2013:778, pkt 37).

W sprawie tej TSUE oparł swoje rozstrzygnięcie na braku spełnienia przez podmiot warunków określonych w przepisach krajowych. TSUE stwierdził bowiem, że:

artykuł 132 ust. 1 lit. i) dyrektywy Rady 2006/112/WE z dnia 28 listopada 2006 r. w sprawie wspólnego systemu podatku od wartości dodanej należy interpretować w ten sposób, że pojęcie „instytucji, której cele uznane są za podobne” do celów podmiotu edukacyjnego prawa publicznego, w rozumieniu tego przepisu, nie obejmuje podmiotu prywatnego, który prowadzi leżącą w interesie publicznym działalność w zakresie kształcenia polegającą w szczególności na organizacji zajęć uzupełniających program nauczania szkolnego, takich jak wsparcie w odrabianiu zadań, programy edukacyjne czy kursy języków obcych, i który uzyskał zezwolenie krajowego biura rejestru handlowego w postaci przypisania kodu CAEN 8559 – „Inne formy kształcenia” w rozumieniu klasyfikacji krajowej działalności gospodarczej, jeżeli przedsiębiorstwo to nie spełnia w każdym wypadku przewidzianych w prawie krajowym warunków, od których uzależniona jest możliwość uzyskania owego uznania.

Orzeczenie to potwierdza, że ustawodawca krajowy miał swobodę w sposobie określenia podmiotów, których cele uznał za podobne, a ponadto nawet jeśli przedmiotowo byłaby to działalność edukacyjna leżąca w interesie publicznym, to jeśli nie zostały spełnione warunki przewidziane w prawie krajowym, to zwolnienie nie ma zastosowania.

Pojęcie kształcenia zawodowego i przekwalifikowania zostało zdefiniowane w art. 44 rozporządzenia Rady (UE) Nr 282/2011 z dnia 15 marca 2011 r. ustanawiającym środki wykonawcze do Dyrektywy 2006/112/WE Rady w sprawie wspólnego systemu podatku od wartości dodanej (Dz. U.UE.L 77 str. 1 z ze zm.).

Zgodnie z tym przepisem:

usługi w zakresie kształcenia zawodowego i przekwalifikowania zapewniane na warunkach określonych w art. 132 ust. 1 lit. i dyrektywy 2006/112/WE, obejmują nauczanie pozostające w bezpośrednim związku z branżą lub zawodem, jak również nauczanie mające na celu uzyskanie lub uaktualnienie wiedzy do celów zawodowych. Czas trwania kursu w zakresie kształcenia zawodowego bądź przekwalifikowania nie ma w tym przypadku znaczenia.

Jednocześnie wskazać należy – co wielokrotnie podkreślał Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej – że zakres zwolnień przewidzianych w Dyrektywie 2006/112/WE Rady nie może być interpretowany w sposób rozszerzający. Czynności zwolnione zgodnie z Dyrektywą 2006/112/WE Rady stanowią autonomiczne pojęcia prawa wspólnotowego, a ich ujednolicona interpretacja ma służyć unikaniu rozbieżności w stosowaniu systemu podatku od wartości dodanej w poszczególnych państwach członkowskich. Zgodnie z utrwalonym orzecznictwem „pojęcia używane do opisania zwolnień wymienionych w art. 13 Szóstej Dyrektywy 2006/112/WE Rady powinny być interpretowane w sposób ścisły, ponieważ stanowią one odstępstwa od ogólnej zasady, zgodnie z którą podatkiem VAT objęta jest każda dostawa towarów i każda usługa świadczona odpłatnie przez podatnika” (wyrok TSUE z dnia 19 listopada 2009 r. C-461/08 w sprawie Don Bosco Onroerend Goed BV).

Ponadto należy wskazać, że zgodnie z art. 94 ustawy z dnia 3 lipca 2002 r. Prawo lotnicze (t. j. Dz.U. z 2022 r. poz. 1235 ze zm.), zwanej dalej ustawą Prawo lotnicze:

1. Do wykonywania lotów i innych czynności lotniczych są uprawnieni wyłącznie członkowie personelu lotniczego, członkowie personelu pokładowego, o których mowa w art. 2 pkt 11 rozporządzenia nr 1178/2011/UE, osoby uczestniczące w szkoleniu lotniczym prowadzonym zgodnie z przepisami wydanymi na podstawie art. 104 ust. 1 pkt 4 lit. e i ust. 1a pkt 4 lit. e oraz osoby uczestniczące w zajęciach rekreacyjnych na lotniach i paralotniach prowadzonych zgodnie z przepisami wydanymi na podstawie art. 33 ust. 2.

2. Członkiem personelu lotniczego jest osoba, która posiada ważną licencję lub świadectwo kwalifikacji i jest wpisana do państwowego rejestru personelu lotniczego lub innego odpowiedniego rejestru prowadzonego zgodnie z odrębnymi przepisami.

3. Licencja jest świadectwem stwierdzającym posiadanie określonych kwalifikacji oraz dowodem upoważnienia do wykonywania określonych czynności lotniczych. Przepisy niniejszego działu w odniesieniu do licencji stosuje się odpowiednio do świadectw kwalifikacji, z zastrzeżeniem art. 95.

4. Licencje wydaje się odrębnie dla każdego rodzaju specjalności członków personelu lotniczego.

5. Licencją, o której mowa w ust. 2, jest licencja wydana przez Prezesa Urzędu lub licencja wydana przez właściwy organ obcego państwa i uznana przez Prezesa Urzędu, chyba że jej uznanie nie jest wymagane.

6. Licencje są wymagane dla następujących specjalności personelu lotniczego:

1) personel wchodzący w skład załóg statków powietrznych:

a) pilot samolotowy rekreacyjny,

b) pilot samolotowy turystyczny,

c) pilot samolotowy zawodowy,

d) pilot samolotowy liniowy,

e) pilot samolotowy w załodze wieloosobowej,

f) pilot śmigłowcowy rekreacyjny,

g) pilot śmigłowcowy turystyczny,

h) pilot śmigłowcowy zawodowy,

i) pilot śmigłowcowy liniowy,

j) pilot wiatrakowcowy turystyczny,

k) pilot wiatrakowcowy zawodowy,

l) pilot sterowcowy turystyczny,

m) pilot sterowcowy zawodowy,

n) pilot balonowy rekreacyjny,

o) pilot balonowy,

p) pilot szybowcowy rekreacyjny,

q) pilot szybowcowy,

r) nawigator lotniczy,

s) mechanik pokładowy;

2) (uchylony)

3) mechanik lotniczy obsługi technicznej;

4) kontroler ruchu lotniczego;

4a) praktykant - kontroler ruchu lotniczego;

5) dyspozytor lotniczy.

6) (uchylony)

7) (uchylony)

6a.(uchylony)

7. Z wyjątkiem licencji dyspozytora lotniczego, w licencji wpisuje się stanowiące jej część i związane z nią uprawnienia.

8. W odniesieniu do niewymienionych w ust. 6 specjalności personelu lotniczego wykonującego czynności w składzie załóg statków powietrznych lub inne czynności lotnicze minister właściwy do spraw transportu może, w drodze rozporządzenia, o którym mowa w art. 104, wprowadzić wymóg posiadania licencji lub świadectwa kwalifikacji, z uwzględnieniem właściwych przepisów międzynarodowych, o ile jest to uzasadnione względami bezpieczeństwa lotnictwa.

9. W odniesieniu do personelu lotniczego wykonującego czynności lotnicze, w związku z używaniem statków powietrznych objętych przepisami art. 33 ust. 2, minister właściwy do spraw transportu może, w drodze rozporządzenia, o którym mowa w art. 104, wprowadzić zamiast wymogu licencji wymóg posiadania świadectwa kwalifikacji.

Stosownie do art. 99 ustawy Prawo lotnicze:

1. Warunkiem uzyskania licencji jest pozytywny wynik egzaminu państwowego składającego się z części teoretycznej lub praktycznej, złożonego przed komisją egzaminacyjną, chyba że przepisy prawa Unii Europejskiej dotyczące kwalifikacji personelu lotniczego stanowią inaczej.

2. Prezes Urzędu powołuje członków komisji egzaminacyjnej spośród osób wyróżniających się odpowiednimi kwalifikacjami, wiedzą i doświadczeniem w zakresie lotnictwa, z uwzględnieniem przepisów prawa Unii Europejskiej dotyczących egzaminowania personelu lotniczego.

W myśl art. 160 ustawy Prawo lotnicze:

1. Podjęcie i wykonywanie działalności w lotnictwie cywilnym, w zakresie określonym w ust. 3, wymaga uzyskania certyfikatu.

1a.(uchylony)

2. Wydanie certyfikatu poprzedza się procesem certyfikacji, który jest sprawdzeniem spełnienia przez podmiot wymagań określonych przepisami międzynarodowymi, przepisami prawa Unii Europejskiej w zakresie działalności lotniczej objętej certyfikacją oraz ustawy.

3. Certyfikacji podlega:

1) wykonywanie działalności gospodarczej w zakresie przewozu lotniczego z wykorzystaniem samolotów, śmigłowców, balonów i szybowców, dla których wymagane jest świadectwo zdatności do lotu;

2) szkolenie personelu lotniczego w celu uzyskania licencji członka personelu lotniczego oraz wpisywanych do niej uprawnień oraz szkolenie personelu lotniczego w celu uzyskania świadectwa kwalifikacji informatora służby informacji powietrznej, informatora lotniskowej służby powietrznej oraz wpisywanych do nich uprawnień;

3) lotnisko użytku publicznego, o którym mowa w art. 59a ust. 1, i jego eksploatacja;

4) obsługa naziemna statków powietrznych wykonywana na rzecz przewoźników lotniczych w zakresie:

 a) obsługi materiałów niebezpiecznych w rozumieniu Konwencji, o której mowa w art. 3 ust. 2,

 b) zaopatrywania statków powietrznych w materiały napędowe - z wyjątkiem wykonywanej przez przewoźników lotniczych obsługi naziemnej własnych statków powietrznych i ładunków;

5) (uchylony)

6) projektowanie, produkcja i obsługa techniczna statków powietrznych i innego sprzętu lotniczego oraz zarządzanie ciągłą zdatnością do lotu statków powietrznych;

7) inne rodzaje działalności lotniczej, jeżeli wymagają tego umowy międzynarodowe, przepisy międzynarodowe lub przepisy prawa Unii Europejskiej;

8) zapewnianie służb żeglugi powietrznej zgodnie z art. 7 rozporządzenia nr 550/2004/WE z dnia 10 marca 2004 r. w sprawie zapewniania służb nawigacji lotniczej w Jednolitej Europejskiej Przestrzeni Powietrznej.

4. Sprawdzenie, o którym mowa w ust. 2, obejmuje:

1) organizację wykonywania określonej działalności, z uwzględnieniem bezpiecznej eksploatacji statków powietrznych, zawodowego przygotowania personelu kierowniczego, nadzorującego i wykonawczego, metod wykonywania działalności, programów szkolenia personelu, instrukcji wykonawczych, środków technicznych oraz ubezpieczenia odpowiedzialności cywilnej, którego obowiązek posiadania wynika z niniejszej ustawy;

2) w odniesieniu do przewozu lotniczego - także spełnienia wymagań niezbędnych do uzyskania zatwierdzeń szczególnych;

3) w odniesieniu do zarządzania lotniskami - zapewnienia bezpiecznego funkcjonowania lotniska;

4) zapewnienie innych warunków istotnych dla danego rodzaju działalności, związanych z zapewnieniem bezpieczeństwa lotnictwa i osób trzecich oraz ochrony, o której mowa w dziale IX, określonych w odrębnych przepisach.

Na podstawie art. 161 ustawy Prawo lotnicze:

1. Certyfikację przeprowadza, na wniosek zainteresowanego podmiotu, Prezes Urzędu, chyba że przepisy Unii Europejskiej stanowią inaczej.

1a. Prezes Urzędu, po złożeniu wniosku o wydanie certyfikatu lotniska, ustanawia podstawę certyfikacji, o której mowa w ADR.AR.C.020 załącznika II do rozporządzenia nr 139/2014/UE, dla lotnisk, o których mowa w art. 2 ust. 1 lit. e rozporządzenia nr 2018/1139/UE, i doręcza ją podmiotowi wnioskującemu o wydanie certyfikatu lotniska na adres poczty elektronicznej – w przypadku gdy wnioskodawca wskaże taki adres do doręczeń, albo w formie pisemnej lub za pomocą telefaksu.

1b. Podmiot wnioskujący o wydanie certyfikatu lotniska, dla którego Prezes Urzędu ustanowił podstawę certyfikacji, może, w terminie 14 dni od dnia doręczenia tej podstawy, złożyć do Prezesa Urzędu, za pomocą poczty elektronicznej z adresu wskazanego do doręczeń albo w formie pisemnej lub za pomocą telefaksu, sprzeciw dotyczący jej zakresu wraz z uzasadnieniem.

1c. Prezes Urzędu rozpatruje sprzeciw, o którym mowa w ust. 1b, i informuje podmiot, który go złożył, o sposobie jego rozpatrzenia wraz z uzasadnieniem w terminie 14 dni od dnia jego złożenia.

2. W przypadku spełnienia przez podmiot wymagań ustanowionych przepisami prawa, odpowiednich dla danego rodzaju działalności, Prezes Urzędu wydaje certyfikat, w którym określa nazwę podmiotu, zakres prowadzonej działalności, warunki jej prowadzenia oraz termin, na jaki certyfikat jest wydawany.

3. Certyfikat wydaje się na czas oznaczony, nie dłuższy jednak niż 12 miesięcy, jeżeli jest wydawany po raz pierwszy, i nie dłuższy niż 36 miesięcy - przy kolejnym przedłużeniu, jeżeli przepisy Unii Europejskiej nie stanowią inaczej.

4. Prezes Urzędu odmawia wydania certyfikatu, jeżeli stwierdzi, że wnioskodawca nie spełnił wymagań ustanowionych dla wnioskowanej działalności lotniczej.

5. W przypadku stwierdzenia, że posiadacz certyfikatu przestał spełniać wymagania przewidziane przepisami prawa do wydania lub utrzymania certyfikatu, Prezes Urzędu wzywa podmiot do przywrócenia stanu zgodnego z przepisami prawa w określonym terminie. Jeżeli przepisy prawa Unii Europejskiej w zakresie działalności lotniczej objętej certyfikacją tak stanowią, podmiot dodatkowo opracowuje i przedstawia do zatwierdzenia Prezesowi Urzędu program naprawczy.

5a. Program naprawczy, o którym mowa w ust. 5, podlega ocenie zgodnie z przepisami prawa Unii Europejskiej w zakresie działalności lotniczej objętej certyfikacją oraz zatwierdzeniu przez Prezesa Urzędu.

5b. Na odmowę zatwierdzenia programu naprawczego nie służy środek zaskarżenia. Podmiot może skarżyć odmowę zatwierdzenia programu naprawczego we wniosku o ponowne rozpatrzenie sprawy zakończonej decyzją, o której mowa w ust. 6.

6. Po bezskutecznym upływie terminu, o którym mowa w ust. 5, Prezes Urzędu, w drodze decyzji administracyjnej, zawiesza ważność certyfikatu, ogranicza uprawnienia wynikające z certyfikatu lub cofa certyfikat, w zależności od stopnia stwierdzonych naruszeń bezpieczeństwa prowadzonej działalności lotniczej, chyba że przepisy Unii Europejskiej stanowią inaczej.

7. W razie zawieszenia ważności certyfikatu lub ograniczenia uprawnień wynikających z certyfikatu Prezes Urzędu określa termin, na jaki certyfikat zostaje zawieszony lub ograniczony, rodzaj stwierdzonych nieprawidłowości oraz termin ich usunięcia, chyba że przepisy Unii Europejskiej stanowią inaczej.

8. Prezes Urzędu, w drodze decyzji administracyjnej, wydaje certyfikat, zmienia, w tym rozszerza lub ogranicza uprawnienia wynikające z certyfikatu, a także zawiesza jego ważność, wznawia, przedłuża ważność albo cofa certyfikat. Nieodłączną część certyfikatu mogą stanowić specyfikacje, w których określa się szczególne uprawnienia albo warunki lub ograniczenia nałożone na posiadacza certyfikatu w związku z korzystaniem z udzielonych w nim uprawnień, o ile przepisy prawa Unii Europejskiej w zakresie działalności lotniczej objętej certyfikacją nie stanowią inaczej.

Jednocześnie zgodnie z § 3 ust. 1 rozporządzenia Ministra Transportu, Budownictwa i Gospodarki Morskiej w sprawie licencjonowania personelu lotniczego z dnia 2 września 2013 r. (t. j. Dz.U. z 2021 r. poz. 1713), zwanego dalej rozporządzeniem:

przepisy rozporządzenia stosuje się do:

1) PPL(A), CPL(A), ATPL(A), MPL, PPL(H), CPL(H), ATPL(H), SPL, PPL(AS), CPL(AS), BPL;

2) FNL, FEL, FDL, MML;

3) PPL(AG), CPL(AG).

Stosownie do § 3 ust. 2 rozporządzenia:

przepisy rozporządzenia stosuje się również do LAPL(A), LAPL(B), LAPL(H) i LAPL(S), o których mowa w rozporządzeniu nr 1178/2011.

W myśl § 21 ust. 1 rozporządzenia:

szczegółowe warunki i sposób prowadzenia szkolenia lotniczego wymaganego w celu uzyskania licencji, o których mowa w § 3 ust. 1 pkt 1 oraz ust. 2, a także wpisywanych do nich uprawnień określa załącznik IV do rozporządzenia nr 2018/1139 i załącznik I (Część FCL) do rozporządzenia nr 1178/2011.

Na podstawie § 22 rozporządzenia:

szkolenie lotnicze składa się z:

1) szkolenia teoretycznego - w celu uzyskania licencji, o których mowa w § 3;

2) szkolenia praktycznego na ziemi i w locie - w celu uzyskania licencji, o których mowa w § 3 ust. 1 pkt 1 i 3 oraz ust. 2, a także FNL i FEL;

3) szkolenia praktycznego na ziemi - w celu uzyskania FDL i MML;

4) uzupełniającego szkolenia praktycznego - w formie nadzorowanej praktyki lotniczej, w zakresie wymaganym dla uzyskania uprawnień instruktorskich do licencji, o których mowa § 3 ust. 1 pkt 2 i 3 - na warunkach określonych w załączniku nr 3 do rozporządzenia.

Jak stanowi § 23 rozporządzenia:

szkolenie praktyczne na ziemi i w locie prowadzi się na statkach powietrznych spełniających wymagania określone w art. 31 ust. 1 ustawy lub na polskich państwowych statkach powietrznych, które odpowiadają rodzajowi i zakresowi szkolenia, a w odniesieniu do szkolenia pilotów również przy zastosowaniu odpowiednich do rodzaju i zakresu szkolenia szkoleniowych urządzeń symulacji lotu określonych w rozporządzeniu nr 1178/2011.

Zgodnie z § 24 rozporządzenia:

uczestnik szkolenia teoretycznego lub praktycznego prowadzonego w celu uzyskania licencji, o których mowa w § 3 ust. 1 pkt 1 oraz ust. 2, a także wpisywanych do nich uprawnień, powinien spełniać wymagania określone w załączniku IV do rozporządzenia nr 2018/1139, załączniku I (Część FCL) i załączniku IV (Część MED) do rozporządzenia nr 1178/2011.

Zgodnie z § 26 ust. 1 rozporządzenia:

szkolenie lotnicze prowadzi się w ośrodku szkolenia lotniczego będącym samodzielną organizacją lotniczą albo jednostką organizacyjną innego podmiotu. W przypadku gdy ośrodek jest jednostką organizacyjną innego podmiotu, osoba kierująca ośrodkiem szkolenia lotniczego jest bezpośrednio podporządkowana służbowo osobie kierującej tym podmiotem, z wyjątkiem przypadku, gdy ta sama osoba kieruje podmiotem i wchodzącym w jego skład ośrodkiem szkolenia lotniczego.

Stosownie do § 27 rozporządzenia:

ośrodek szkolenia lotniczego prowadzi szkolenie lotnicze w zakresie objętym posiadanym certyfikatem wydanym na podstawie art. 160 ust. 3 pkt 2 ustawy.

W myśl § 28 ust. 1 rozporządzenia:

szkolenie lotnicze prowadzi się:

1) zgodnie z zatwierdzonymi przez Prezesa Urzędu do użytku w tym ośrodku i wprowadzonymi w życie instrukcjami wykonawczymi oraz dokumentami regulaminowymi:

a) instrukcją szkolenia, a w przypadku ośrodka szkolenia mechaników lotniczych obsługi technicznej - charakterystyką ośrodka określającą organizację i procedury szkolenia lotniczego oraz struktury zarządzania szkoleniem i jego nadzorowanie,

b) instrukcją operacyjną określającą zasady, zakres współpracy z innymi organizacjami i procedury organizacji i wykonywania operacji lotniczych związanych ze szkoleniem w locie, kierowania tymi operacjami i sprawowania nad nimi bieżącego nadzoru operacyjnego – w przypadku ośrodków prowadzących szkolenie podczas operacji statków powietrznych,

c) instrukcją systemu monitorowania zgodności z wymaganiami,

d) programami szkoleń.

Na podstawie § 28 ust. 2 rozporządzenia:

ośrodek szkolenia lotniczego:

1) aktualizuje dokumenty, o których mowa w ust. 1 pkt 1, stosownie do zmian w przepisach prawa lotniczego, zmian w funkcjonowaniu lub wyposażeniu ośrodka szkolenia lotniczego oraz przedkłada te dokumenty Prezesowi Urzędu do zatwierdzenia;

2) prowadzi szkolenie w zakresie określonym w otrzymanym certyfikacie lub zgodnie z programami szkoleń lotniczych specjalistycznych, o których mowa w ust. 4, lub w zakresie szkoleń do uzyskania TPR;

3) informuje Prezesa Urzędu o planowanych kursach szkoleniowych lub szkoleniach indywidualnych przed rozpoczęciem kursu lub szkolenia.

W świetle § 29 ust. 1 rozporządzenia:

szkolenie lotnicze w celu uzyskania licencji, o których mowa w § 3, lub uprawnień może być prowadzone według indywidualnego toku szkolenia zatwierdzanego przez kierownika szkolenia ośrodka szkolenia lotniczego dla osoby, która nabyła w części wymaganą wiedzę lub umiejętności lub odbyła w części wymaganą praktykę, w celu:

1) dokończenia szkolenia lotniczego rozpoczętego wcześniej w innym certyfikowanym ośrodku szkolenia lotniczego na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej lub w państwie obcym;

2) przywrócenia albo wznowienia licencji lub uprawnienia;

3) wydania licencji na podstawie obcej licencji lub dokumentu równoważnego stwierdzającego posiadane kwalifikacje dotyczące specjalności członka personelu lotniczego wydanych lub potwierdzonych przez właściwy organ państwa obcego.

Zgodnie z § 30 rozporządzenia:

prowadzący szkolenie lotnicze wystawia zaświadczenie o ukończeniu szkolenia lotniczego albo jego części.

W opisie sprawy wskazano, że nie jest Pan jednostką objętą systemem oświaty w rozumieniu przepisów o systemie oświaty, jak również uczelnią, jednostką naukową Polskiej Akademii Nauk ani jednostką badawczo-rozwojową. Zatem świadczone przez Pana usługi w zakresie opisanych we wniosku szkoleń samolotowych nie będą korzystać ze zwolnienia od podatku, o którym mowa w art. 43 ust. 1 pkt 26 ustawy.

Zatem należy przeanalizować czy do prowadzonych przez Pana szkoleń samolotowych znajdzie zastosowanie zwolnienia od podatku na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 29 ustawy.

Z okoliczności sprawy wynika, że oferuje Pan szkolenia samolotowe do uzyskania:

Licencji Pilota Samolotowego Turystycznego PPL(A),

Licencji Pilota Samolotowego Rekreacyjnego LAPL(A),

uprawnienia do wykonywania lotów w nocy,

uprawnienia instruktora samolotowego FI(A),

Licencji Pilota Samolotowego Zawodowego CPL(A),

przeszkolenia z zakresu wyprowadzania samolotu z położeń nietypowych UPRT.

W zakresie poszczególnych szkoleń samolotowych wskazał Pan następujące informacje.

Szkolenia samolotowe do uzyskania Licencji Pilota Samolotowego Turystycznego PPL(A):

Otrzymanie Licencji PPL(A) potwierdza nabycie podstawowych umiejętności oraz wiedzy lotniczej niezbędnej do samodzielnego pilotowania samolotu. Bez tej licencji niemożliwym jest podjęcie dalszych kroków lotniczych w celu zdobycia uprawnień instruktorskich FI(A) lub Licencji zawodowej CPL(A), które to pozwalają na podjęcie pracy zawodowej. Szkolenie samolotowe do uzyskania Licencji Pilota Samolotowego Turystycznego PPL(A) jest usługą kształcenia zawodowego lub przekwalifikowania zawodowego. Szkolenia realizowane są celem uzyskania niezbędnej wiedzy i umiejętności, obejmują nauczanie pozostające w bezpośrednim związku z zawodem pilota.

Szkolenia samolotowe do uzyskania Licencji Pilota Samolotowego Rekreacyjnego LAPL(A):

Otrzymanie Licencji Pilota Samolotowego Rekreacyjnego LAPL(A) jest usługą kształcenia zawodowego lub przekwalifikowania zawodowego. Szkolenia realizowane są celem uzyskania niezbędnej wiedzy i umiejętności, obejmują nauczanie pozostające w bezpośrednim związku z zawodem pilota. Na uzyskanie tej licencji decydują się osoby mniej majętne, które chcą rozpocząć kształcenie lotnicze, ale ich sytuacja finansowa nie pozwala w tym momencie na poniesienie większych kosztów. Licencja ta pozwala na dalsze zdobywanie wiedzy i umiejętności lotniczych w celu uzyskania wyższych licencji, jednak droga ta jest dłuższa.

Szkolenia samolotowe do uzyskania uprawnienia do wykonywania lotów w nocy:

Uzyskanie uprawnienia do wykonywania lotów w nocy jest kształceniem zawodowym lub przekwalifikowania zawodowym. Szkolenia realizowane są celem uzyskania niezbędnej wiedzy i umiejętności, uzyskania dodatkowych uprawnień, w tym wypadku do wykonywania lotów w nocy, obejmują nauczanie pozostające w bezpośrednim związku z zawodem pilota.

Szkolenia samolotowe do uzyskania uprawnienia instruktora samolotowego FI(A):

Uzyskanie uprawnienia instruktora samolotowego FI(A) jest kształceniem zawodowym lub przekwalifikowania zawodowym. Szkolenie realizowane są celem uzyskania niezbędnej wiedzy i umiejętności, uzyskania dodatkowych uprawnień, w tym wypadku instruktora samolotowego, obejmują nauczanie pozostające w bezpośrednim związku z zawodem pilota.

Szkolenia samolotowe do uzyskania Licencji Pilota Samolotowego Zawodowego CPL(A):

Uzyskanie Licencji Pilota Samolotowego Zawodowego CPL(A) jest kształceniem zawodowym lub przekwalifikowaniem zawodowym. Szkolenia realizowane są celem uzyskania niezbędnej wiedzy i umiejętności, uzyskania dodatkowych uprawnień, w tym wypadku Pilota Samolotowego Zawodowego, obejmują nauczanie pozostające w bezpośrednim związku z zawodem pilota.

Szkolenia samolotowe do uzyskania przeszkolenia z zakresu wyprowadzania samolotu z położeń nietypowych UPRT:

Szkolenie samolotowe do uzyskania przeszkolenia z zakresu wyprowadzania samolotu z położeń nietypowych UPRT jest kształceniem zawodowym lub przekwalifikowaniem zawodowym. Szkolenia realizowane są celem uzyskania niezbędnej wiedzy i umiejętności, uzyskanie dodatkowych uprawnień w tym wypadku z zakresu wyprowadzania samolotu z położeń nietypowych UPRT, obejmują nauczanie pozostające w bezpośrednim związku z zawodem pilota. Nabycie umiejętności jakie oferuje szkolenie UPRT jest wymagane tylko przez pracodawców oferujących zatrudnienie pilotów w przewozie lotniczym. Całkowicie zbędnym jest to uprawnienie dla pozostałych pilotów.

Zatem w świetle przedawnionych okoliczności sprawy należy uznać, że wykonywane przez Pana szkolenia samolotowe, tj. szkolenia do uzyskania: Licencji Pilota Samolotowego Turystycznego PPL(A), Licencji Pilota Samolotowego Rekreacyjnego LAPL(A), uprawnienia do wykonywania lotów w nocy, uprawnienia instruktora samolotowego FI(A), Licencji Pilota Samolotowego Zawodowego CPL(A) oraz przeszkolenia z zakresu wyprowadzania samolotu z położeń nietypowych UPRT stanowią usługi szkoleniowe, o których mowa w art. 43 ust. 1 pkt 29 ustawy. W odniesieniu do poszczególnych szkoleń samolotowych wskazał Pan, że są kształceniem zawodowym lub przekwalifikowaniem zawodowym, obejmują nauczanie pozostające w bezpośrednim związku z zawodem pilota. Szkolenia są realizowane w celu uzyskania przez uczestników niezbędnej wiedzy i umiejętności. Tym samym realizowane przez Pana szkolenia samolotowe spełniają pierwszą przesłankę do zastosowania zwolnienia od podatku na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 29 ustawy, tj. stanowią usługi kształcenia zawodowego lub przekwalifikowania zawodowego.

Przechodząc zaś do pozostałych przesłanek warunkujących zastosowanie zwolnienia od podatku od towarów i usług wskazać należy, że odesłanie w art. 43 ust. 1 pkt 29 lit. a ustawy do „odrębnych przepisów” odnosić się może wyłącznie do przepisów, które określają formy i zasady usług szkoleniowych w zakresie kształcenia zawodowego lub przekwalifikowania zawodowego. Odrębne przepisy określające formy i zasady to przepisy, z których wynika np. program szkolenia, ilość godzin szkolenia, tematyka, krąg osób objętych szkoleniem, warunki jakie musi spełnić organizator kształcenia.

Zatem w odniesieniu do poszczególnych szkoleń samolotowych będących przedmiotem Pana zapytania należy wskazać, co następuje.

Szkolenia samolotowe do uzyskania Licencji Pilota Samolotowego Turystycznego PPL(A) są prowadzone w formach i na zasadach przewidzianych w odrębnych przepisach, tj. ustawie Prawo lotnicze (art. 94 ust. 1, art. 99 ust. 1, art. 160 ust. 3 pkt 2 oraz art. 161 ust. 1) oraz rozporządzeniu Ministra Transportu, Budownictwa i Gospodarki Morskiej w sprawie licencjonowania personelu lotniczego (§ 3 ust. 1 pkt 1, § 21 ust. 1, § 22 pkt 1-4, § 23, § 24, § 26 ust. 1, § 27, § 28 ust. 1 pkt d, § 28 ust. 2 pkt 1-3, § 29 ust. 1 -3 oraz § 30). Jednocześnie wskazał Pan, że w zakresie szkolenia samolotowego do uzyskania Licencji Pilota Samolotowego Turystycznego PPL(A) działa Pan pod kontrolą Państwa, która przejawia się w nadzorowaniu Pana działalności szkoleniowej przez Prezesa Urzędu Lotnictwa Cywilnego. Prezes Urzędu Lotnictwa Cywilnego nadzoruje i kontroluje przestrzeganie przepisów prawnych w zakresie lotnictwa cywilnego i lotniczej działalności gospodarczej, nadto Prezes Urzędu Lotnictwa Cywilnego wydaje certyfikat uprawniający do prowadzenia działalności w zakresie szkolenia personelu lotniczego. Z kolei Wojewódzki Urząd Pracy prowadzi Rejestr Instytucji Szkoleniowych właściwy ze względu na siedzibę instytucji szkoleniowej.

Ingerencja Państwa w Pana działalność szkoleniową sprowadza się do dwóch aspektów, tj. formalnego (uzyskanie certyfikatu Prezesa Urzędu Lotnictwa Cywilnego, wpis do Rejestru Instytucji Szkoleniowych, zatwierdzenie przez Prezesa Urzędu Lotnictwa Cywilnego programu szkoleń oferowanych przez Pana) oraz praktycznego (cykliczna kontrola przeprowadzana przez pracowników Urzędu Lotnictwa Cywilnego dotycząca poprawności realizacji szkoleń lotniczych). Kontrola Państwa zapewnia jakość realizowanych szkoleń poprzez systematyczne sprawdzanie poprawności przeprowadzanych szkoleń, tak ze względów formalnych, jak i praktycznych - pracownicy Urzędu Lotnictwa Cywilnego szczegółowo analizują wszelką dokumentację związaną ze szkoleniem samolotowym do uzyskania Licencji Pilota Samolotowego Turystycznego PPL(A), zgodnie z obowiązującymi w tym zakresie przepisami prawa. Kontrola Państwa nad przeprowadzanym przez Pana szkoleniem samolotowym do uzyskania Licencji Pilota Samolotowego Turystycznego PPL(A) polega na nadzorowaniu i kontrolowaniu przestrzegania przepisów prawnych w zakresie lotnictwa cywilnego i lotniczej działalności gospodarczej przez Prezesa Urzędu Lotnictwa Cywilnego. Nie ma Pan ma dowolności w zakresie kształtowania zasad swojego działania w zakresie realizacji szkoleń. Działa Pan w oparciu o przepisy ustawy Prawo lotnicze oraz aktów wykonawczych wydanych na podstawie ww. ustawy.

Pana działania w zakresie realizacji szkolenia samolotowego do uzyskania Licencji Pilota Samolotowego Turystycznego PPL(A) wymagają akceptacji Państwa, poprzez uzyskanie certyfikatu do prowadzenia działalności w zakresie lotnictwa cywilnego (który Pan posiada), wpisu do Rejestru Instytucji Szkoleniowych (posiada Pan taki wpis). Realizację szkoleń zgodnie z wymogami ustawowymi weryfikuje systematyczna kontrola pracowników Urzędu Lotnictwa Cywilnego, nadto każdy z kandydatów na pilota składa wniosek do Prezesa Urzędu Lotnictwa Cywilnego o zezwolenie na szkolenie, jeszcze przed podjęciem szkolenia, celem akceptacji przez Prezesa Urzędu Lotnictwa Cywilnego przedstawionej kandydatury, co za tym idzie, nikt bez zgody Prezesa Urzędu Lotnictwa Cywilnego nie może rozpocząć szkolenia. Nadto Prezes Urzędu Lotnictwa Cywilnego zatwierdza program szkolenia samolotowego do uzyskania Licencji Pilota Samolotowego Turystycznego PPL(A), zaś ostatecznym warunkiem uzyskania licencji Pilota Samolotowego Turystycznego PPL(A) jest pozytywny wynik egzaminu państwowego składającego się z części teoretycznej i praktycznej, złożonego przed komisją egzaminacyjną.

Mając na uwadze przedstawione okoliczności sprawy stwierdzić należy, że realizowane przez Pana usługi obejmujące opisane we wniosku szkolenia samolotowe do uzyskania Licencji Pilota Samolotowego Turystycznego PPL(A) będą korzystać ze zwolnienia od podatku od towarów i usług. Jak ustalono powyżej, przeprowadzane szkolenia samolotowe stanowią usługi kształcenia zawodowego lub przekwalifikowania zawodowego. Ponadto szkolenia samolotowe do uzyskania Licencji Pilota Samolotowego Turystycznego PPL(A) są prowadzone w formach i na zasadach przewidzianych w odrębnych przepisach oraz w zakresie tych szkoleń działa Pan pod kontrolą Państwa, która przejawia się w nadzorowaniu Pana działalności szkoleniowej przez Prezesa Urzędu Lotnictwa Cywilnego w opisanym wyżej zakresie. Zatem stwierdzić należy, że w zakresie szkolenia samolotowego do uzyskania Licencji Pilota Samolotowego Turystycznego PPL(A) będą spełnione przesłanki do zastosowania zwolnienia od podatku od towarów i usług na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 29 lit. a ustawy w zw. z art. 132 ust. 1 lit. i Dyrektywy 2006/112/WE.

Szkolenia samolotowe do uzyskania Licencji Pilota Samolotowego Rekreacyjnego LAPL(A) są prowadzone w formach i na zasadach przewidzianych w odrębnych przepisach, tj. Prawo lotnicze (art. 94 ust. 1, art. 99 ust. 1, art. 160 ust. 3 pkt 2 oraz art. 161 ust. 1) oraz rozporządzeniu Ministra Transportu, Budownictwa i Gospodarki Morskiej w sprawie licencjonowania personelu lotniczego (§ 3 ust. 2, § 21 ust. 1, § 22 pkt 1-2, § 23, § 24, § 26 ust. 1, § 27, § 28 ust. 1 pkt d, § 28 ust. 2 pkt 1-3, § 29 ust. 1-2 oraz § 30). W zakresie szkolenia samolotowego do uzyskania Licencji Pilota Samolotowego Rekreacyjnego LAPL(A) działa Pan pod kontrolą Państwa, która przejawia się w nadzorowaniu Pana działalności szkoleniowej przez Prezesa Urzędu Lotnictwa Cywilnego. Prezes Urzędu Lotnictwa Cywilnego nadzoruje i kontroluje przestrzeganie przepisów prawnych w zakresie lotnictwa cywilnego i lotniczej działalności gospodarczej, nadto Prezes Urzędu Lotnictwa Cywilnego wydaje certyfikat uprawniający do prowadzenia działalności w zakresie szkolenia personelu lotniczego. Z kolei Wojewódzki Urząd Pracy prowadzi Rejestr Instytucji Szkoleniowych właściwy ze względu na siedzibę instytucji szkoleniowej.

Ingerencja Państwa w Pana działalność szkoleniową sprowadza się do dwóch aspektów, tj. formalnego (uzyskanie certyfikatu Prezesa Urzędu Lotnictwa Cywilnego, wpis do Rejestru Instytucji Szkoleniowych, zatwierdzenie przez Prezesa Urzędu Lotnictwa Cywilnego programu szkoleń oferowanych przez Pana) oraz praktycznego (cykliczna kontrola przeprowadzana przez pracowników Urzędu Lotnictwa Cywilnego dotycząca poprawności realizacji szkoleń lotniczych). Kontrola Państwa zapewnia jakość realizowanych szkoleń poprzez systematyczne sprawdzanie poprawności przeprowadzanych szkoleń, tak ze względów formalnych, jak i praktycznych - pracownicy Urzędu Lotnictwa Cywilnego szczegółowo analizują wszelką dokumentację związaną ze szkoleniem samolotowym do uzyskania Licencji Pilota Samolotowego Rekreacyjnego LAPL(A), zgodnie z obowiązującymi w tym zakresie przepisami prawa. Kontrola Państwa nad przeprowadzanym przez Pana szkoleniem samolotowym do uzyskania Licencji Pilota Samolotowego Rekreacyjnego LAPL(A) polega na nadzorowaniu i kontrolowaniu przestrzegania przepisów prawnych w zakresie lotnictwa cywilnego i lotniczej działalności gospodarczej przez Prezesa Urzędu Lotnictwa Cywilnego. Nie ma Pan dowolności w zakresie kształtowania zasad swojego działania w zakresie realizacji szkoleń. Działa Pan w oparciu o przepisy ustawy Prawo lotnicze oraz aktów wykonawczych wydanych na podstawie ww. ustawy. Pana działania w zakresie realizacji szkolenia samolotowego do uzyskania Licencji Pilota Samolotowego Rekreacyjnego LAPL(A) wymagają akceptacji Państwa, poprzez uzyskanie certyfikatu do prowadzenia działalności w zakresie lotnictwa cywilnego (który Pan posiada), wpisu do Rejestru Instytucji Szkoleniowych (posiada Pan taki wpis). Realizację szkoleń zgodnie z wymogami ustawowymi weryfikuje systematyczna kontrola pracowników Urzędu Lotnictwa Cywilnego, nadto każdy z kandydatów na pilota składa wniosek do Prezesa Urzędu Lotnictwa Cywilnego o zezwolenie na szkolenie, jeszcze przed podjęciem szkolenia, celem akceptacji przez Prezesa Urzędu Lotnictwa Cywilnego przedstawionej kandydatury, co za tym idzie, nikt bez zgody Prezesa Urzędu Lotnictwa Cywilnego nie może rozpocząć szkolenia. Nadto Prezes Urzędu Lotnictwa Cywilnego zatwierdza program szkolenia samolotowego do uzyskania Licencji Pilota Samolotowego Rekreacyjnego LAPL(A), zaś ostatecznym warunkiem uzyskania licencji Pilota Samolotowego Rekreacyjnego LAPL(A) jest pozytywny wynik egzaminu państwowego składającego się z części teoretycznej i praktycznej, złożonego przed komisją egzaminacyjną.

Mając na uwadze przedstawione okoliczności sprawy stwierdzić należy, że realizowane przez Pana usługi obejmujące opisane we wniosku szkolenia samolotowe do uzyskania Licencji Pilota Samolotowego Rekreacyjnego LAPL(A) będą korzystać ze zwolnienia od podatku od towarów i usług. Jak ustalono powyżej, przeprowadzane szkolenia samolotowe stanowią usługi kształcenia zawodowego lub przekwalifikowania zawodowego. Ponadto szkolenia samolotowe do uzyskania Licencji Pilota Samolotowego Rekreacyjnego LAPL(A) są prowadzone w formach i na zasadach przewidzianych w odrębnych przepisach oraz w zakresie tych szkoleń działa Pan pod kontrolą Państwa, która przejawia się w nadzorowaniu Pana działalności szkoleniowej przez Prezesa Urzędu Lotnictwa Cywilnego w opisanym wyżej zakresie. Zatem stwierdzić należy, że w zakresie szkolenia samolotowego do uzyskania Licencji Pilota Samolotowego Rekreacyjnego LAPL(A) będą spełnione przesłanki do zastosowania zwolnienia od podatku od towarów i usług na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 29 lit. a ustawy w zw. z art. 132 ust. 1 lit. i Dyrektywy 2006/112/WE.

Szkolenia samolotowe do uprawnienia do wykonywania lotów w nocy są prowadzone w formach i na zasadach przewidzianych w odrębnych przepisach, tj. ustawie Prawo lotnicze (art. 94 ust. 1, art. 99 ust. 1, art. 160 ust. 3 pkt 2 oraz art. 161 ust. 1). W zakresie szkolenia samolotowego do uzyskania uprawnienia do wykonywania lotów w nocy działa Pan pod kontrolą Państwa, która przejawia się w nadzorowaniu Pana działalności szkoleniowej przez Prezesa Urzędu Lotnictwa Cywilnego. Prezes Urzędu Lotnictwa Cywilnego nadzoruje i kontroluje przestrzeganie przepisów prawnych w zakresie lotnictwa cywilnego i lotniczej działalności gospodarczej, nadto Prezes Urzędu Lotnictwa Cywilnego wydaje certyfikat uprawniający do prowadzenia działalności w zakresie szkolenia personelu lotniczego. Z kolei Wojewódzki Urząd Pracy prowadzi Rejestr Instytucji Szkoleniowych właściwy ze względu na siedzibę instytucji szkoleniowej.

Ingerencja Państwa w działalność szkoleniową Wnioskodawcy sprowadza się do dwóch aspektów, tj. formalnego (uzyskanie certyfikatu Prezesa Urzędu Lotnictwa Cywilnego, wpis do Rejestru Instytucji Szkoleniowych, zatwierdzenie przez Prezesa Urzędu Lotnictwa Cywilnego programu szkoleń oferowanych przez Pana) oraz praktycznego (cykliczna kontrola przeprowadzana przez pracowników Urzędu Lotnictwa Cywilnego dotycząca poprawności realizacji szkoleń lotniczych). Kontrola Państwa zapewnia jakość realizowanych szkoleń poprzez systematyczne sprawdzanie poprawności przeprowadzanych szkoleń, tak ze względów formalnych, jak i praktycznych - pracownicy Urzędu Lotnictwa Cywilnego szczegółowo analizują wszelką dokumentację związaną ze szkoleniem samolotowym do uzyskania uprawnienia do wykonywania lotów w nocy, zgodnie z obowiązującymi w tym zakresie przepisami prawa. Kontrola Państwa nad przeprowadzanym przez Pana szkoleniem samolotowym uprawniającym do wykonywania lotów w nocy polega na nadzorowaniu i kontrolowaniu przestrzegania przepisów prawnych w zakresie lotnictwa cywilnego i lotniczej działalności gospodarczej przez Prezesa Urzędu Lotnictwa Cywilnego. Nie ma Pan dowolności w zakresie kształtowania zasad swojego działania w zakresie realizacji szkoleń. Działa Pan w oparciu o przepisy ustawy Prawo lotnicze oraz aktów wykonawczych wydanych na podstawie ww. ustawy. Pana działania w zakresie realizacji szkolenia samolotowego uprawniającego do wykonywania lotów w nocy wymaga akceptacji Państwa, poprzez uzyskanie certyfikatu do prowadzenia działalności w zakresie lotnictwa cywilnego (który Pan posiada), wpisu do Rejestru Instytucji Szkoleniowych (posiada Pan taki wpis). Realizację szkoleń zgodnie z wymogami ustawowymi weryfikuje systematyczna kontrola pracowników Urzędu Lotnictwa Cywilnego, nadto każdy z kandydatów na pilota składa wniosek do Prezesa Urzędu Lotnictwa Cywilnego o zezwolenie na szkolenie, jeszcze przed podjęciem szkolenia, celem akceptacji przez Prezesa Urzędu Lotnictwa Cywilnego przedstawionej kandydatury, co za tym idzie, nikt bez zgody Prezesa Urzędu Lotnictwa Cywilnego nie może rozpocząć szkolenia. Nadto Prezes Urzędu Lotnictwa Cywilnego zatwierdza program szkolenia samolotowego do uzyskania uprawnień do wykonywania lotów w nocy, zaś ostatecznym warunkiem uzyskania uprawnienia do wykonywania lotów w nocy jest pozytywny wynik egzaminu państwowego składającego się z części teoretycznej i praktycznej, złożonego przed komisją egzaminacyjną.

Mając na uwadze przedstawione okoliczności sprawy stwierdzić należy, że realizowane przez Pana usługi obejmujące opisane we wniosku szkolenia samolotowe do uzyskania uprawnienia do wykonywania lotów w nocy, będą korzystać ze zwolnienia od podatku od towarów i usług. Jak ustalono powyżej, przeprowadzane szkolenia stanowią usługi kształcenia zawodowego lub przekwalifikowania zawodowego. Ponadto szkolenia samolotowe do uzyskania uprawnienia do wykonywania lotów w nocy, są prowadzone w formach i na zasadach przewidzianych w odrębnych przepisach oraz w zakresie tych szkoleń działa Pan pod kontrolą Państwa, która przejawia się w nadzorowaniu Pana działalności szkoleniowej przez Prezesa Urzędu Lotnictwa Cywilnego w opisanym wyżej zakresie. Zatem stwierdzić należy, że w zakresie szkolenia samolotowego do uzyskania uprawnienia do wykonywania lotów w nocy będą spełnione przesłanki do zastosowania zwolnienia od podatku od towarów i usług na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 29 lit. a ustawy w zw. z art. 132 ust. 1 lit. i Dyrektywy 2006/112/WE.

Szkolenia samolotowe do uzyskania uprawnień instruktora samolotowego FI(A) są prowadzone w formach i na zasadach przewidzianych w odrębnych przepisach, tj. ustawie Prawo lotnicze (art. 94 ust. 1, art. 99 ust. 1, art. 160 ust. 3 pkt 2 oraz art. 161 ust. 1). W zakresie szkolenia samolotowego do uzyskania instruktora samolotowego FI(A) działa Pan pod kontrolą Państwa, która przejawia się w nadzorowaniu Pana działalności szkoleniowej przez Prezesa Urzędu Lotnictwa Cywilnego. Prezes Urzędu Lotnictwa Cywilnego nadzoruje i kontroluje przestrzeganie przepisów prawnych w zakresie lotnictwa cywilnego i lotniczej działalności gospodarczej, nadto Prezes Urzędu Lotnictwa Cywilnego wydaje certyfikat uprawniający do prowadzenia działalności w zakresie szkolenia personelu lotniczego. Z kolei Wojewódzki Urząd Pracy prowadzi Rejestr Instytucji Szkoleniowych właściwy ze względu na siedzibę instytucji szkoleniowej.

Ingerencja Państwa w działalność szkoleniową Wnioskodawcy sprowadza się do dwóch aspektów, tj. formalnego (uzyskanie certyfikatu Prezesa Urzędu Lotnictwa Cywilnego, wpis do Rejestru Instytucji Szkoleniowych, zatwierdzenie przez Prezesa Urzędu Lotnictwa Cywilnego programu szkoleń oferowanych przez Pana) oraz praktycznego (cykliczna kontrola przeprowadzana przez pracowników Urzędu Lotnictwa Cywilnego dotycząca poprawności realizacji szkoleń lotniczych). Kontrola Państwa zapewnia jakość realizowanych szkoleń poprzez systematyczne sprawdzanie poprawności przeprowadzanych szkoleń, tak ze względów formalnych, jak i praktycznych - pracownicy Urzędu Lotnictwa Cywilnego szczegółowo analizują wszelką dokumentację związaną ze szkoleniem samolotowym do uzyskania uprawnienia instruktora samolotowego FI(A), zgodnie z obowiązującymi w tym zakresie przepisami prawa. Kontrola Państwa nad przeprowadzanym przez Pana szkoleniem samolotowym uprawniającym do wykonywania lotów w nocy polega na nadzorowaniu i kontrolowaniu przestrzegania przepisów prawnych w zakresie lotnictwa cywilnego i lotniczej działalności gospodarczej przez Prezesa Urzędu Lotnictwa Cywilnego. Nie ma Pan dowolności w zakresie kształtowania zasad swojego działania w zakresie realizacji szkoleń. Działa Pan w oparciu o przepisy ustawy Prawo lotnicze oraz aktów wykonawczych wydanych na podstawie ww. ustawy. Pana działania w zakresie realizacji szkolenia samolotowego instruktora samolotowego FI(A) wymagają akceptacji Państwa, poprzez uzyskanie certyfikatu do prowadzenia działalności w zakresie lotnictwa cywilnego (który Pan posiada), wpisu do Rejestru Instytucji Szkoleniowych (posiada Pan taki wpis). Realizację szkoleń zgodnie z wymogami ustawowymi weryfikuje systematyczna kontrola pracowników Urzędu Lotnictwa Cywilnego, nadto każdy z kandydatów na pilota składa wniosek do Prezesa Urzędu Lotnictwa Cywilnego o zezwolenie na szkolenie, jeszcze przed podjęciem szkolenia, celem akceptacji przez Prezesa Urzędu Lotnictwa Cywilnego przedstawionej kandydatury, co za tym idzie, nikt bez zgody Prezesa Urzędu Lotnictwa Cywilnego nie może rozpocząć szkolenia. Nadto Prezes Urzędu Lotnictwa Cywilnego zatwierdza program szkolenia samolotowego do uzyskania uprawnień instruktora samolotowego FI(A), zaś ostatecznym warunkiem uzyskania uprawnienia instruktora samolotowego FI(A) jest pozytywny wynik egzaminu państwowego składającego się z części teoretycznej i praktycznej, złożonego przed komisją egzaminacyjną.

Mając na uwadze przedstawione okoliczności sprawy stwierdzić należy, że realizowane przez Pana usługi obejmujące opisane we wniosku szkolenia samolotowe do uzyskania uprawnień instruktora samolotowego FI(A), będą korzystać ze zwolnienia od podatku od towarów i usług. Jak ustalono powyżej, przeprowadzane szkolenia stanowią usługi kształcenia zawodowego lub przekwalifikowania zawodowego. Ponadto szkolenia samolotowe do uzyskania uprawnień instruktora samolotowego FI(A), są prowadzone w formach i na zasadach przewidzianych w odrębnych przepisach oraz w zakresie tych szkoleń działa Pan pod kontrolą Państwa, która przejawia się w nadzorowaniu Pana działalności szkoleniowej przez Prezesa Urzędu Lotnictwa Cywilnego w opisanym wyżej zakresie. Zatem stwierdzić należy, że w zakresie szkolenia samolotowego do uzyskania uprawnień instruktora samolotowego FI(A) będą spełnione przesłanki do zastosowania zwolnienia od podatku od towarów i usług na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 29 lit. a ustawy w zw. z art. 132 ust. 1 lit. i Dyrektywy 2006/112/WE.

Szkolenia samolotowe do uzyskania Licencji Pilota Samolotowego Zawodowego CPL(A) są prowadzone w formach i na zasadach przewidzianych w odrębnych przepisach, tj. ustawie Prawo lotnicze (art. 94 ust. 1, art. 99 ust. 1, art. 160 ust. 3 pkt 2 oraz art. 161 ust. 1) oraz Rozporządzeniu Ministra Transportu, Budownictwa i Gospodarki Morskiej w sprawie licencjonowania personelu lotniczego (§ 3 ust. 1 pkt 1, § 21 ust. 1, § 22 pkt 1-4, § 23, § 24, § 26 ust. 1, § 27, § 28 ust. 1 pkt d, § 28 ust. 2 pkt 1-3, § 29 ust. 1-3 oraz § 30). W zakresie szkolenia samolotowego do uzyskania Licencji Pilota Samolotowego Zawodowego CPL(A) działa Pan pod kontrolą Państwa, która przejawia się w nadzorowaniu Pana działalności szkoleniowej przez Prezesa Urzędu Lotnictwa Cywilnego. Prezes Urzędu Lotnictwa Cywilnego nadzoruje i kontroluje przestrzeganie przepisów prawnych w zakresie lotnictwa cywilnego i lotniczej działalności gospodarczej, nadto Prezes Urzędu Lotnictwa Cywilnego wydaje certyfikat uprawniający do prowadzenia działalności w zakresie szkolenia personelu lotniczego. Z kolei Wojewódzki Urząd Pracy prowadzi Rejestr Instytucji Szkoleniowych właściwy ze względu na siedzibę instytucji szkoleniowej.

Ingerencja Państwa w działalność szkoleniową Wnioskodawcy sprowadza się do dwóch aspektów, tj. formalnego (uzyskanie certyfikatu Prezesa Urzędu Lotnictwa Cywilnego, wpis do Rejestru Instytucji Szkoleniowych, zatwierdzenie przez Prezesa Urzędu Lotnictwa Cywilnego programu szkoleń oferowanych przez Pana) oraz praktycznego (cykliczna kontrola przeprowadzana przez pracowników Urzędu Lotnictwa Cywilnego dotycząca poprawności realizacji szkoleń lotniczych). Kontrola Państwa zapewnia jakość realizowanych szkoleń poprzez systematyczne sprawdzanie poprawności przeprowadzanych szkoleń, tak ze względów formalnych, jak i praktycznych - pracownicy Urzędu Lotnictwa Cywilnego szczegółowo analizują wszelką dokumentację związaną ze szkoleniem samolotowym do uzyskania uprawnienia do wykonywania lotów w nocy, zgodnie z obowiązującymi w tym zakresie przepisami prawa. Kontrola Państwa nad przeprowadzanym przez Pana szkoleniem samolotowym uprawniającym do uzyskania Licencji Pilota Samolotowego Zawodowego CPL(A) polega na nadzorowaniu i kontrolowaniu przestrzegania przepisów prawnych w zakresie lotnictwa cywilnego i lotniczej działalności gospodarczej przez Prezesa Urzędu Lotnictwa Cywilnego. Nie ma Pan dowolności w zakresie kształtowania zasad swojego działania w zakresie realizacji szkoleń. Działa Pan w oparciu o przepisy ustawy Prawo lotnicze oraz aktów wykonawczych wydanych na podstawie ww. ustawy. Pana działania w zakresie realizacji szkolenia samolotowego uprawniającego do uzyskania Licencji Pilota Samolotowego Zawodowego CPL(A) wymagają akceptacji Państwa, poprzez uzyskanie certyfikatu do prowadzenia działalności w zakresie lotnictwa cywilnego (który Pan posiada), wpisu do Rejestru Instytucji Szkoleniowych (posiada Pan taki wpis). Realizację szkoleń zgodnie z wymogami ustawowymi weryfikuje systematyczna kontrola pracowników Urzędu Lotnictwa Cywilnego, nadto każdy z kandydatów na pilota składa wniosek do Prezesa Urzędu Lotnictwa Cywilnego o zezwolenie na szkolenie, jeszcze przed podjęciem szkolenia, celem akceptacji przez Prezesa Urzędu Lotnictwa Cywilnego przedstawionej kandydatury, co za tym idzie, nikt bez zgody Prezesa Urzędu Lotnictwa Cywilnego nie może rozpocząć szkolenia. Nadto Prezes Urzędu Lotnictwa Cywilnego zatwierdza program szkolenia samolotowego do uzyskania uprawniającym do uzyskania Licencji Pilota Samolotowego Zawodowego CPL(A), zaś ostatecznym warunkiem uzyskania uprawnienia do uprawniającym do uzyskania Licencji Pilota Samolotowego Zawodowego CPL(A) jest pozytywny wynik egzaminu państwowego składającego się z części teoretycznej i praktycznej, złożonego przed komisją egzaminacyjną.

Mając na uwadze przedstawione okoliczności sprawy stwierdzić należy, że realizowane przez Pana usługi obejmujące opisane we wniosku szkolenia samolotowe do uzyskania Licencji Pilota Samolotowego Zawodowego CPL(A), będą korzystać ze zwolnienia od podatku od towarów i usług. Jak ustalono powyżej, przeprowadzane szkolenia stanowią usługi kształcenia zawodowego lub przekwalifikowania zawodowego. Ponadto szkolenia samolotowe do uzyskania Licencji Pilota Samolotowego Zawodowego CPL(A), są prowadzone w formach i na zasadach przewidzianych w odrębnych przepisach oraz w zakresie tych szkoleń działa Pan pod kontrolą Państwa, która przejawia się w nadzorowaniu Pana działalności szkoleniowej przez Prezesa Urzędu Lotnictwa Cywilnego w opisanym wyżej zakresie. Zatem stwierdzić należy, że w zakresie szkolenia samolotowego do uzyskania Licencji Pilota Samolotowego Zawodowego CPL(A) będą spełnione przesłanki do zastosowania zwolnienia od podatku od towarów i usług na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 29 lit. a ustawy w zw. z art. 132 ust. 1 lit. i Dyrektywy 2006/112/WE.

Szkolenia samolotowe do uzyskania przeszkolenia z zakresu wyprowadzania samolotu z położeń nietypowych UPRT są prowadzone w formach i na zasadach przewidzianych w odrębnych przepisach, tj. ustawie Prawo lotnicze (art. 94 ust. 1, art. 99 ust. 1, art. 160 ust. 3 pkt 2 oraz art. 161 ust. 1). W zakresie szkolenia samolotowego do uzyskania przeszkolenia z zakresu wyprowadzania samolotu z położeń nietypowych UPRT działa Pan pod kontrolą Państwa, która przejawia się w nadzorowaniu Pana działalności szkoleniowej przez Prezesa Urzędu Lotnictwa Cywilnego. Prezes Urzędu Lotnictwa Cywilnego nadzoruje i kontroluje przestrzeganie przepisów prawnych w zakresie lotnictwa cywilnego i lotniczej działalności gospodarczej, nadto Prezes Urzędu Lotnictwa Cywilnego wydaje certyfikat uprawniający do prowadzenia działalności w zakresie szkolenia personelu lotniczego. Z kolei Wojewódzki Urząd Pracy prowadzi Rejestr Instytucji Szkoleniowych właściwy ze względu na siedzibę instytucji szkoleniowej.

Ingerencja Państwa w Pana działalność szkoleniową sprowadza się do dwóch aspektów, tj. formalnego (uzyskanie certyfikatu Prezesa Urzędu Lotnictwa Cywilnego, wpis do Rejestru Instytucji Szkoleniowych, zatwierdzenie przez Prezesa Urzędu Lotnictwa Cywilnego programu szkoleń oferowanych przez Pana) oraz praktycznego (cykliczna kontrola przeprowadzana przez pracowników Urzędu Lotnictwa Cywilnego dotycząca poprawności realizacji szkoleń lotniczych). Kontrola Państwa zapewnia jakość realizowanych szkoleń poprzez systematyczne sprawdzanie poprawności przeprowadzanych szkoleń, tak ze względów formalnych, jak i praktycznych - pracownicy Urzędu Lotnictwa Cywilnego szczegółowo analizują wszelką dokumentację związaną ze szkoleniem samolotowym do uzyskania przeszkolenia z zakresu wyprowadzania samolotu z położeń nietypowych UPRT, zgodnie z obowiązującymi w tym zakresie przepisami prawa. Kontrola Państwa nad przeprowadzanym przez Pana szkoleniem samolotowym do uzyskania przeszkolenia z zakresu wyprowadzania samolotu z położeń nietypowych UPRT polega na nadzorowaniu i kontrolowaniu przestrzegania przepisów prawnych w zakresie lotnictwa cywilnego i lotniczej działalności gospodarczej przez Prezesa Urzędu Lotnictwa Cywilnego. Nie ma Pan dowolności w zakresie kształtowania zasad swojego działania w zakresie realizacji szkoleń. Działa Pan w oparciu o przepisy ustawy Prawo lotnicze oraz aktów wykonawczych wydanych na podstawie ww. ustawy. Pana działania w zakresie realizacji szkolenia samolotowego do uzyskania przeszkolenia z zakresu wyprowadzania samolotu z położeń nietypowych UPRT wymaga akceptacji Państwa, poprzez uzyskanie certyfikatu do prowadzenia działalności w zakresie lotnictwa cywilnego (które Pan posiada), wpisu do Rejestru Instytucji Szkoleniowych (posiada Pan taki wpis). Realizację szkoleń zgodnie z wymogami ustawowymi - weryfikuje to systematyczna kontrola pracowników Urzędu Lotnictwa Cywilnego, nadto każdy z kandydatów na pilota składa wniosek do Prezesa Urzędu Lotnictwa Cywilnego o zezwolenie na szkolenie, jeszcze przed podjęciem szkolenia, celem akceptacji przez Prezesa Urzędu Lotnictwa Cywilnego przedstawionej kandydatury, co za tym idzie, nikt bez zgody Prezesa Urzędu Lotnictwa Cywilnego nie może rozpocząć szkolenia. Nadto Prezes Urzędu Lotnictwa Cywilnego zatwierdza program szkolenia samolotowego do uzyskania przeszkolenia z zakresu wyprowadzania samolotu z położeń nietypowych UPRT, zaś ostatecznym warunkiem uzyskania uprawnienia z zakresu wyprowadzania samolotu z położeń nietypowych UPRT jest pozytywny wynik egzaminu państwowego składającego się z części teoretycznej i praktycznej, złożonego przed komisją egzaminacyjną.

Mając na uwadze przedstawione okoliczności sprawy stwierdzić należy, że realizowane przez Pana usługi obejmujące opisane we wniosku szkolenia samolotowe do uzyskania przeszkolenia z zakresu wyprowadzania samolotu z położeń nietypowych UPRT, będą korzystać ze zwolnienia od podatku od towarów i usług. Jak ustalono powyżej, przeprowadzane szkolenia stanowią usługi kształcenia zawodowego lub przekwalifikowania zawodowego. Ponadto szkolenia samolotowe do uzyskania przeszkolenia z zakresu wyprowadzania samolotu z położeń nietypowych UPRT, są prowadzone w formach i na zasadach przewidzianych w odrębnych przepisach oraz w zakresie tych szkoleń działa UPRT działa Pan pod kontrolą Państwa, która przejawia się w nadzorowaniu działalności szkoleniowej Wnioskodawcy przez Prezesa Urzędu Lotnictwa Cywilnego w opisanym wyżej. Zatem stwierdzić należy, że w zakresie szkolenia samolotowego do uzyskania przeszkolenia z zakresu wyprowadzania samolotu z położeń nietypowych UPRT będą spełnione przesłanki do zastosowania zwolnienia od podatku od towarów i usług na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 29 lit. a ustawy w zw. z art. 132 ust. 1 lit. i Dyrektywy 2006/112/WE.

Tym samym Pana stanowisko w zakresie zastosowania zwolnienia od podatku dla opisanych we wniosku szkoleń samolotowych do uzyskania Licencji Pilota Samolotowego Turystycznego PPL(A), Licencji Pilota Samolotowego Rekreacyjnego LAPL(A), uprawnienia do wykonywania lotów w nocy, uprawnienia instruktora samolotowego FI(A), Licencji Pilota Samolotowego Zawodowego CPL(A) oraz przeszkolenia z zakresu wyprowadzania samolotu z położeń nietypowych UPRT należało uznać za prawidłowe.

Dodatkowe informacje

Informacja o zakresie rozstrzygnięcia

Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego, które Pan przedstawił i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji.

Pouczenie o funkcji ochronnej interpretacji

Funkcję ochronną interpretacji indywidualnych określają przepisy art. 14k-14nb ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. – Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2022 r. poz. 2651 ze zm.). Interpretacja będzie mogła pełnić funkcję ochronną, jeśli: Pana sytuacja będzie zgodna (tożsama) z opisem zdarzenia przyszłego i zastosuje się Pan do interpretacji.

Zgodnie z art. 14na § 1 Ordynacji podatkowej:

Przepisów art. 14k-14n Ordynacji podatkowej nie stosuje się, jeśli stan faktyczny lub zdarzenie przyszłe będące przedmiotem interpretacji indywidualnej jest elementem czynności, które są przedmiotem decyzji wydanej:

1)z zastosowaniem art. 119a;

2)w związku z wystąpieniem nadużycia prawa, o którym mowa w art. 5 ust. 5 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług;

3)z zastosowaniem środków ograniczających umowne korzyści.

Zgodnie z art. 14na § 2 Ordynacji podatkowej:

Przepisów art. 14k-14n nie stosuje się, jeżeli korzyść podatkowa, stwierdzona w decyzjach wymienionych w § 1, jest skutkiem zastosowania się do utrwalonej praktyki interpretacyjnej, interpretacji ogólnej lub objaśnień podatkowych.

Pouczenie o prawie do wniesienia skargi na interpretację

Ma Pan prawo do zaskarżenia tej interpretacji indywidualnej do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego (…). Zasady zaskarżania interpretacji indywidualnych reguluje ustawa z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi (t. j. Dz. U. z 2023 r. poz. 259; dalej jako „PPSA”).

Skargę do Sądu wnosi się za pośrednictwem Dyrektora KIS (art. 54 § 1 PPSA). Skargę należy wnieść w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia interpretacji indywidualnej (art. 53 § 1 PPSA):

w formie papierowej, w dwóch egzemplarzach (oryginał i odpis) na adres: Krajowa Informacja Skarbowa, ul. Teodora Sixta 17, 43-300 Bielsko-Biała (art. 47 § 1 PPSA), albo

w formie dokumentu elektronicznego, w jednym egzemplarzu (bez odpisu), na adres Elektronicznej Skrzynki Podawczej Krajowej Informacji Skarbowej na platformie ePUAP: /KIS/SkrytkaESP (art. 47 § 3 i art. 54 § 1a PPSA).

Skarga na interpretację indywidualną może opierać się wyłącznie na zarzucie naruszenia przepisów postępowania, dopuszczeniu się błędu wykładni lub niewłaściwej oceny co do zastosowania przepisu prawa materialnego. Sąd jest związany zarzutami skargi oraz powołaną podstawą prawną (art. 57a PPSA).

Podstawa prawna dla wydania interpretacji

Podstawą prawną dla wydania tej interpretacji jest art. 13 § 2a oraz art. 14b § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. – Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2022 r. poz. 2651 ze zm.).

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00