Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Interpretacja

Interpretacja indywidualna z dnia 29 listopada 2022 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0113-KDIPT2-2.4011.845.2022.1.AKU

Skutki podatkowe odpłatnego zbycia udziału w lokalu mieszkalnym.

Interpretacja indywidualna – stanowisko prawidłowe

Szanowna Pani,

stwierdzam, że Pani stanowisko w sprawie oceny skutków podatkowych zdarzenia przyszłego jest prawidłowe.

Zakres wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej

30 września 2022 r. złożyła Pani wniosek o wydanie interpretacji indywidualnej, który dotyczy podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie skutków podatkowych odpłatnego zbycia udziału w lokalu mieszkalnym. Treść wniosku jest następująca:

Opis zdarzenia przyszłego

Pani rodzice byli na zasadzie wspólności ustawowej właścicielami lokalu mieszkalnego w X przy ul. Y  od 2009 r.

Pani ojciec zmarł w 2021 r. i spadek po nim na podstawie testamentu odziedziczyła jego żona, a Pani matka.

Matka zmarła w 2022 r., a spadek po niej nabyła Pani wraz z bratem, po 1/2 części.

Obecnie planuje Pani sprzedać swój udział w tym lokalu.

Pytanie

Czy, zważywszy na treść Kodeksu rodzinnego i opiekuńczego o ustawowej wspólności małżeńskiej bezudziałowej (1/1), sprzedaż przez Panią udziału 1/2 części w prawie własności lokalu, będzie w całości zwolniona z podatku dochodowego, bowiem spadkodawczyni – Pani matce – prawo własności lokalu w całości przysługiwało nieprzerwanie w udziale 1/1 od 2009 r., kiedy to prawo nabyła wraz z mężem do wspólności bezudziałowej?

Pani stanowisko w sprawie

Pani zdaniem, z uwagi na pozostawanie przez spadkodawczynię w związku małżeńskim, w którym obowiązywał ustrój wspólności majątkowej, nabycie przez spadkodawczynię prawa własności tego lokalu w udziale 1/1 nastąpiło w 2009 r. na podstawie umowy ustanawiającej własność tego lokalu, a późniejsze dziedziczenie testamentowe przez spadkodawczynię po jej mężu stan jej wyłącznego uprawnienia do tego lokalu podtrzymało, wobec czego, nabyła Pani to prawo w udziale 1/1 do momentu jej śmierci, czyli łącznie 12 lat, wobec czego, sprzedaż Pani udziału w tym prawie w całości będzie zwolniona z podatku dochodowego bowiem, do celów opodatkowania podatkiem dochodowym od osób fizycznych odpłatnego zbycia nieruchomości i praw majątkowych, określonych w art. 10 ust. 1 pkt 8 lit. a)-c) ustawy z 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 2000 r., Nr 14, poz. 176, ze zm.), nabytych przez współmałżonka w wyniku dziedziczenia, datą ich nabycia lub wybudowania w rozumieniu tego przepisu jest dzień nabycia (wybudowania) tych nieruchomości i praw majątkowych do majątku wspólnego małżonków (Uchwała składu siedmiu sędziów Naczelnego Sądu Administracyjnego z 15 maja 2017 r., sygn. akt II FPS 2/17).

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00