Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka

Interpretacja indywidualna z dnia 16 marca 2023 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0114-KDIP3-2.4011.22.2023.3.BM

Usługi wykonywane przez Pana w ramach działalności gospodarczej należy objąć w 2023 r. 12% stawką ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych, określoną w art. 12 ust. 1 pkt 2b lit. b ustawy.

Interpretacja indywidualna – stanowisko prawidłowe

Szanowny Panie,

stwierdzam, że Pana stanowisko w sprawie oceny skutków podatkowych opisanego zdarzenia przyszłego w zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne jest prawidłowe.

Zakres wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej

Dnia 9 stycznia 2023 r. wpłynął Pana wniosek z 9 stycznia 2023 r. o wydanie interpretacji indywidualnej, który dotyczy zryczałtowanego podatku dochodowego od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne.

Uzupełnił go Pan – w odpowiedzi na wezwania – pismem z 13 lutego 2023 r. (wpływ 13 lutego 2023 r.) oraz pismem z 13 lutego 2023 r. (wpływ 1 marca 2023 r.).

Treść wniosku jest następująca:

Opis stanu faktycznego

W dniu 31 marca 2022 roku ustał stosunek pracy między Panem i spółką (...). Ostatnim stanowiskiem zajmowanym przez Pana w spółce (...) było stanowisko Starszego Inżyniera.

Obowiązki Starszego Inżyniera pełnił Pan od 3 kwietnia 2017 r. do 31 marca 2022 r.

Do obowiązków Starszego Inżyniera należały poniższe czynności:

Samodzielny udział we wdrożeniach;

Przygotowanie dokumentacji projektowej;

Obsługa zgłoszeń serwisowych;

Pełnienie dyżuru serwisowego;

Podnoszenie kwalifikacji;

Współpraca z działem pre-sales i działem sprzedaży przy przygotowaniu oferty, zamówienia oraz w obsłudze klienta m.in.:

przekazanie informacji o zidentyfikowanej potrzebie zakupowej u klienta, zgłaszanie problemów,

utrzymanie i zarządzanie magazynem części zamiennych i urządzeń,

przyjmowanie i realizowanie dostaw sprzętu,

wewnętrzna obsługa biura – help desk dla pracowników (...),

proponowanie usprawnień z zakresie funkcjonowania organizacyjnego (...),

prowadzenie szkoleń dla pracowników (...), klientów i potencjalnych klientów.

Od dnia 1 kwietnia 2022 roku zaczął Pan prowadzić własną pozarolniczą działalność gospodarczą, której usługi obejmują:

Wykonywana działalność gospodarcza (kody PKD):

62.03.Z Działalność związana z zarządzaniem urządzeniami informatycznymi,

62.09.Z Pozostała działalność usługowa w zakresie technologii informatycznych i komputerowych,

62.02.Z Działalność związana z doradztwem w zakresie informatyki.

W ramach prowadzonej działalności, w 2022 roku wykonywał Pan, a także planuje Pan wykonywać w roku 2023, usługi dla byłego pracodawcy (spółki (...)).

Do wyżej wymienionych usług należą poniższe czynności:

Doradztwo w zakresie sprzętu komputerowego w tym serwerów, macierzy dyskowych, urządzeń sieciowych Ethernet oraz Fibre Channel.

Doradztwo w zakresie oprogramowania komputerowego w szczególności systemów automatyzacji, bezpieczeństwa, backupu, systemów monitoringu, rozwiązań serwerowych oraz macierzy dyskowych, urządzeń sieciowych Ethernet oraz Fibre Channel, wirtualizacji oraz publicznych, prywatnych oraz hybrydowych rozwiązań chmurowych.

Instalacja oprogramowania, w tym oprogramowania do systemów backupu, macierzy dyskowej, serwerów, urządzeń sieciowych Ethernet oraz Fibre Channel, wirtualizacji oraz publicznych, prywatnych oraz hybrydowych rozwiązań chmurowych.

Zarządzaniem systemami informatycznymi zleconymi przez spółkę.

Zgodnie z art. 9a ust. 3 u.p.d.o.f. tylko i wyłącznie w przypadku, gdy podatnik osiągnie przychód ze świadczenia usług na rzecz byłego pracodawcy, które odpowiadają czynnościom, które podatnik wykonywał w roku podatkowym w ramach stosunku pracy - traci on w roku podatkowym prawo do opodatkowania w sposób określony w art. 30c.

Zgodnie z art. 8 ust. 2 ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne:

Jeżeli podatnik prowadzący działalność samodzielnie lub w formie spółki, który wybrał opodatkowanie w formie ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych, uzyska z tej działalności przychody ze sprzedaży towarów handlowych lub wyrobów lub ze świadczenia usług na rzecz byłego lub obecnego pracodawcy, odpowiadających czynnościom, które podatnik lub co najmniej jeden ze wspólników:

1) wykonywał w roku poprzedzającym rok podatkowy lub

2) wykonywał lub wykonuje w roku podatkowym - w ramach stosunku pracy lub spółdzielczego stosunku pracy, podatnik ten traci w roku podatkowym prawo do opodatkowania w formie ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych i, poczynając od dnia uzyskania tego przychodu do końca roku podatkowego, opłaca podatek dochodowy na ogólnych zasadach.

W powyższym stanie faktycznym zadania Starszego Inżyniera, a zatem czynności, które wykonywał Pan na rzecz byłego pracodawcy w oparciu o umowę o pracę, nie są tożsame z czynnościami, za które w ramach działalności gospodarczej osiągnął Pan dochód w roku 2022 oraz osiągnie Pan dochód w 2023 roku.

Uzupełnienie i doprecyzowanie stanu faktycznego

Prowadzona przez Pana pozarolniczą działalność gospodarcza jest działalnością usługową w myśl art. 4 ust. 1 pkt 1 ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne, której przedmiotem są czynności zaliczone do usług zgodnie z Polską Klasyfikacją Wyrobów i Usług (PKWiU).

Poza wskazaną działalnością gospodarczą nie uzyskuje Pan innych dochodów.

W dniu 17 stycznia 2023 roku złożył Pan wniosek o dokonanie zmian wpisu w CEIDG, gdzie między innymi zgłosił Pan zmianę formy opodatkowania. 19 stycznia 2023 roku otrzymał Pan potwierdzenie wykonania zmian.

Pierwszy przychód z prowadzonej działalności osiągnął Pan w kwietniu 2022 roku.

Rok podatkowy 2022 zamierza Pan rozliczyć w oparciu o podatek liniowy lub na zasadach ogólnych.

Pierwszy przychód w bieżącym roku podatkowym osiągnął Pan 25 stycznia 2023 roku.

Usługi, które Pan świadczy w ramach działalności gospodarczej sklasyfikowane są/będą pod numerami PKWiU:

62.02.10.0 - Usługi związane z doradztwem w zakresie sprzętu komputerowego,

ex 62.02 - Usługi związane z doradztwem w zakresie oprogramowania,

62.03.1 - Usługi związane z zarządzaniem siecią i systemami informatycznymi,

ex 62.09.20.0 - Usługi w zakresie instalowania oprogramowania.

Wyłączenia zawarte w art. 8 ustawy z dnia 20 listopada 1998 r. o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne nie mają zastosowania. Zaznacza Pan, że uzyskuje Pan przychód ze świadczenia usług na rzecz byłego pracodawcy, jednak usługi te nie odpowiadają czynnościom wykonywanym dla tego pracodawcy w ramach stosunku pracy zakończonego 31 marca 2022 roku.

W 2022 roku Pana przychód nie przekroczył limitu określonego w art. 6 ust. 4 pkt 1 ww. ustawy.

Odpowiedzialność wobec osób trzecich ponosi zleceniodawca.

Natomiast, zgodnie z umową współpracy ze spółką (...), zleceniobiorca ponosi wobec zleceniodawcy odpowiedzialność za szkody powstałe wskutek niewykonania i nienależytego wykonania umowy oraz opóźnienie w wykonaniu zobowiązania do granic siły wyższej i niezależnie od swojej winy.

Zleceniobiorca może uchylić się od odpowiedzialności wyłącznie w sytuacji, gdy do niewykonania zobowiązania, niewłaściwego wykonania zobowiązania oraz opóźnienia w wykonaniu zobowiązania dojdzie wyłącznie z winy zleceniodawcy.

Dodatkowo zleceniobiorca może, po uprzednim uzyskaniu pisemnej zgody zleceniodawcy, powierzyć osobie trzeciej wykonanie usług. W takim przypadku zleceniobiorca ponosi odpowiedzialność za wykonanie usług przez tę osobę jak za swoje własne.

Miejsce i harmonogram wykonywania czynności wymaganych do realizacji usług określa Pan sam. Czynności te nie są wykonywane pod niczyim kierownictwem.

Ponosi Pan ryzyko gospodarcze związane z prowadzeniem działalności.

Prowadzi Pan w ramach prowadzonej działalności gospodarczej:

- Rejestr VAT,

- Księgę przychodów i rozchodów dla roku podatkowego 2022,

- Ewidencję przychodów dla bieżącego roku podatkowego.

Prowadzi Pan ewidencję przychodów, w sposób umożliwiający określenie przychodów z każdego rodzaju działalności.

Nie uzyskuje i nie uzyska Pan przychodów ze świadczenia usług związanych z wydawaniem: pakietów gier komputerowych (PKWiU ex 58.21.10.0), z wyłączeniem publikowania gier komputerowych w trybie on-line, pakietów oprogramowania systemowego (PKWiU 58.29.1), pakietów oprogramowania użytkowego (PKWiU 58.29.2), oprogramowania komputerowego pobieranego z Internetu (PKWiU ex 58.29.3), z wyłączeniem pobierania oprogramowania w trybie on-line.

Uzyskuje Pan przychody ze świadczenia usług związanych z zarządzaniem siecią i systemami informatycznymi (PKWiU 62.03.1). Możliwe jest także, że w bieżącym roku podatkowym uzyska Pan przychody ze świadczenia usług związanych z doradztwem w zakresie sprzętu komputerowego (PKWiU 62.02.10.0), związanych z doradztwem w zakresie oprogramowania (PKWiU ex 62.02) oraz w zakresie instalowania oprogramowania (PKWiU ex 62.09.20.0).

Od początku współpracy, tj. od kwietnia 2022 roku, uczestniczył Pan w kilku projektach, w których świadczył Pan usługi w zakresie doradztwa w zakresie sprzętu komputerowego. Od września 2022 roku uczestniczy Pan w projekcie, który polega na zarządzaniu systemami informatycznymi będącymi własnością klienta spółki (...).

Umowa ze spółką (...) przewiduje jedną stawkę za świadczenie usług w niej określonych.

Ze spółką (...) łączy Pana tylko jedna umowa, która przewiduje następujący zakres usług:

1.Doradztwo w zakresie sprzętu komputerowego w tym serwerów, macierzy dyskowych, urządzeń sieciowych Ethernet oraz Fibre Channel.

2.Doradztwo w zakresie oprogramowania komputerowego w szczególności systemów automatyzacji, bezpieczeństwa, backupu, systemów monitoringu, rozwiązań serwerowych oraz macierzy dyskowych, urządzeń sieciowych Ethernet oraz Fibre Channel, wirtualizacji oraz publicznych, prywatnych oraz hybrydowych rozwiązań chmurowych.

3.Instalacja oprogramowania, w tym oprogramowania do systemów backupu, macierzy dyskowej, serwerów, urządzeń sieciowych Ethernet oraz Fibre Channel, wirtualizacji oraz publicznych, prywatnych oraz hybrydowych rozwiązań chmurowych.

4.Zarządzaniem systemami informatycznymi zleconymi przez spółkę.

Ad. 1

Doradztwo w zakresie sprzętu komputerowego w tym serwerów, macierzy dyskowych, urządzeń sieciowych Ethernet oraz Fibre Channel.

Są to usługi związane z doradztwem w zakresie sprzętu komputerowego (PKWiU 62.02.10.0), takie jak:

doradztwo w sprawach dotyczących wymagań odnośnie sprzętu komputerowego,

analiza i ocena potrzeb związanych z systemem komputerowym,

doradztwo w zakresie zakupu sprzętu komputerowego,

doradztwo w zakresie instalacji i konfiguracji sprzętu komputerowego,

doradztwo w zakresie integracji systemów komputerowych, tj. analiza aktualnego stanu systemu komputerowego klienta, obecne i przyszłe wymagania odnośnie zakupu nowego sprzętu oraz integracji nowych i starych elementów systemu w celu stworzenia nowego zintegrowanego systemu komputerowego.

Ad. 2

Doradztwo w zakresie oprogramowania komputerowego w szczególności systemów automatyzacji, bezpieczeństwa, backupu, systemów monitoringu, rozwiązań serwerowych oraz macierzy dyskowych, urządzeń sieciowych Ethernet oraz Fibre Channel, wirtualizacji oraz publicznych, prywatnych oraz hybrydowych rozwiązań chmurowych.

Są to usługi związane z doradztwem w zakresie oprogramowania (PKWiU ex 62.02), takie jak:

doradztwo w sprawach dotyczących wymagań odnośnie oprogramowania komputerowego

analiza i ocena potrzeb związanych z oprogramowaniem komputerowym

doradztwo w zakresie zakupu oprogramowania komputerowego

doradztwo w zakresie instalacji i konfiguracji oprogramowania komputerowego

doradztwo w zakresie integracji oprogramowania komputerowego z systemami komputerowymi, tj. analiza aktualnego stanu systemu komputerowego klienta, obecne i przyszłe wymagania odnośnie zakupu nowego oprogramowania komputerowego oraz integracji nowych i starych elementów systemu w celu stworzenia nowego zintegrowanego systemu komputerowego

Ww. oprogramowanie służy przede wszystkim do automatyzacji zadań wykonywanych na sprzęcie komputerowym oraz zapewnienia bezpieczeństwa i dostępności danych znajdujących się i przetwarzanych na ww. sprzęcie komputerowym.

Ad. 3

Instalacja oprogramowania, w tym oprogramowania do systemów backupu, macierzy dyskowej, serwerów, urządzeń sieciowych Ethernet oraz Fibre Channel, wirtualizacji oraz publicznych, prywatnych oraz hybrydowych rozwiązań chmurowych.

Są to usługi w zakresie instalowania oprogramowania (PKWiU ex 62.09.20.0), o którym jest mowa w pkt. 2.

Ad. 4

Zarządzaniem systemami informatycznymi zleconymi przez spółkę.

Są to usługi związane z codziennym zarządzaniem systemami informatycznymi klienta i ich eksploatacją (PKWiU 62.03.12.0). Przez system informatyczny rozumie się zintegrowany system komputerowy, w którego skład wchodzi sprzęt komputerowy i oprogramowanie komputerowe wy-mienione w pkt 1 i 2.

Pytanie

Czy Pana stanowisko jest poprawne i w związku z tym może Pan dochody z działalności gospodarczej opodatkować: - za rok 2022 podatkiem liniowym - za rok 2023 zryczałtowanym podatkiem dochodowym 12%?

Pana stanowisko w sprawie

Zgodnie z art. 9a ust. 3 u.p.d.o.f. tylko i wyłącznie w przypadku, gdy podatnik osiągnie przychód ze świadczenia usług na rzecz byłego pracodawcy, które odpowiadają czynnościom, które podatnik wykonywał w roku podatkowym w ramach stosunku pracy - traci on w roku podatkowym prawo do opodatkowania w sposób określony w art. 30c.

Zgodnie z art. 8 ust. 2 ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne: Jeżeli podatnik prowadzący działalność samodzielnie lub w formie spółki, który wybrał opodatkowanie w formie ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych, uzyska z tej działalności przychody ze sprzedaży towarów handlowych lub wyrobów lub ze świadczenia usług na rzecz byłego lub obecnego pracodawcy, odpowiadających czynnościom, które podatnik lub co najmniej jeden ze wspólników:

1) wykonywał w roku poprzedzającym rok podatkowy lub

2) wykonywał lub wykonuje w roku podatkowym - w ramach stosunku pracy lub spółdzielczego stosunku pracy, podatnik ten traci w roku podatkowym prawo do opodatkowania w formie ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych i, poczynając od dnia uzyskania tego przychodu do końca roku podatkowego, opłaca podatek dochodowy na ogólnych zasadach.

W powyższym stanie faktycznym zadania Starszego Inżyniera, a zatem czynności, które wykonywał Pan na rzecz byłego pracodawcy w oparciu o umowę o pracę, nie są tożsame z czynnościami, za które w ramach działalności gospodarczej osiągnął Pan dochód w roku 2022 oraz osiągnie Pan dochód w 2023 roku.

W związku z tym, zamierza Pan:

- dochód osiągnięty w 2022 roku w ramach prowadzenia jednoosobowej działalności gospodarczej rozliczyć w oparciu o podatek liniowy,

- złożyć oświadczenie o wyborze formy opodatkowania zryczałtowanym podatkiem dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne do Naczelnika Pierwszego Urzędu Skarbowego w Węgrowie, aby dochody za 2023 rok opodatkować zryczałtowanym podatkiem dochodowym 12%.

Ocena stanowiska

Stanowisko, które przedstawił Pan we wniosku jest prawidłowe.

Uzasadnienie interpretacji indywidualnej

Możliwość opodatkowania dochodów z działalności gospodarczej za 2022 rok 19% podatkiem liniowym.

Zgodnie z art. 9 ust. 1 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 2022 r. poz. 2647 ze zm.):

Opodatkowaniu podatkiem dochodowym podlegają wszelkiego rodzaju dochody, z wyjątkiem dochodów wymienionych w art. 21, 52, 52a i 52c oraz dochodów, od których na podstawie przepisów Ordynacji podatkowej zaniechano poboru podatku.

Konstrukcja podatku dochodowego od osób fizycznych zakłada zróżnicowanie sposobu opodatkowania poszczególnych rodzajów dochodów (przychodów) osób fizycznych na podstawie systemu przyporządkowywania ich do odpowiedniego źródła przychodów.

Ustawodawca, tworząc system opodatkowania dochodów osób fizycznych, miał na względzie, że przysporzenia uzyskiwane przez osoby fizyczne mogą być skutkiem różnych rodzajów czynności i zdarzeń. Stworzył więc klasyfikację tych przysporzeń na podstawie kryterium źródła przychodów i system ich opodatkowania uwzględniający specyfikę poszczególnych źródeł.

Stosownie do treści art. 10 ust. 1 pkt 1 i 3 ww. ustawy:

Źródłami przychodów są:

1) stosunek służbowy, stosunek pracy, w tym spółdzielczy stosunek pracy, członkostwo w rolniczej spółdzielni produkcyjnej lub innej spółdzielni zajmującej się produkcją rolną, praca nakładcza, emerytura lub renta,

3) pozarolnicza działalność gospodarcza.

Podział ten ma istotny wpływ nie tylko na sposób prowadzenia dokumentacji finansowej, ustalenie podstawy opodatkowania, ale także na sposób opodatkowania i jego wysokość.

W myśl art. 12 ust. 1 ww. ustawy:

Za przychody ze stosunku służbowego, stosunku pracy, pracy nakładczej oraz spółdzielczego stosunku pracy –– uważa się wszelkiego rodzaju wypłaty pieniężne oraz wartość pieniężną świadczeń w naturze bądź ich ekwiwalenty, bez względu na źródło finansowania tych wypłat i świadczeń, a w szczególności: wynagrodzenia zasadnicze, wynagrodzenia za godziny nadliczbowe, różnego rodzaju dodatki, nagrody, ekwiwalenty za niewykorzystany urlop i wszelkie inne kwoty niezależnie od tego, czy ich wysokość została z góry ustalona, a ponadto świadczenia pieniężne ponoszone za pracownika, jak również wartość innych nieodpłatnych świadczeń lub świadczeń częściowo odpłatnych.

Zgodnie z definicją zawartą w art. 5a pkt 6 ww. ustawy:

Ilekroć w ustawie jest mowa o działalności gospodarczej albo pozarolniczej działalności gospodarczej – oznacza to działalność zarobkową:

a.wytwórczą, budowlaną, handlową, usługową,

b.polegającą na poszukiwaniu, rozpoznawaniu i wydobywaniu kopalin ze złóż,

c.polegającą na wykorzystywaniu rzeczy oraz wartości niematerialnych i prawnych

– prowadzoną we własnym imieniu bez względu na jej rezultat, w sposób zorganizowany i ciągły, z której uzyskane przychody nie są zaliczane do innych przychodów ze źródeł wymienionych w art. 10 ust. 1 pkt 1, 2 i 4-9.

Jednocześnie, stosownie do art. 5b ust. 1 ww. ustawy:

Za pozarolniczą działalność gospodarczą nie uznaje się czynności, jeżeli łącznie spełnione są następujące warunki:

1.odpowiedzialność wobec osób trzecich za rezultat tych czynności oraz ich wykonywanie, z wyłączeniem odpowiedzialności za popełnienie czynów niedozwolonych, ponosi zlecający wykonanie tych czynności;

2.są one wykonywane pod kierownictwem oraz w miejscu i czasie wyznaczonym przez zlecającego te czynności;

3.wykonujący te czynności nie ponosi ryzyka gospodarczego związanego z prowadzoną działalnością.

Stosownie do treści art. 9a ust. 1 ww. ustawy:

Dochody osiągnięte przez podatników ze źródła, o którym mowa w art. 10 ust. 1 pkt 3, są opodatkowane na zasadach określonych w art. 27, z zastrzeżeniem ust. 2 i 3, chyba, że podatnicy złożą właściwemu naczelnikowi urzędu skarbowego sporządzony na piśmie wniosek lub oświadczenie o zastosowanie form opodatkowania określonych w ustawie o zryczałtowanym podatku dochodowym.

W myśl art. 9a ust. 2 ww. ustawy:

Podatnicy mogą wybrać sposób opodatkowania dochodów z pozarolniczej działalności gospodarczej na zasadach określonych w art. 30c. W tym przypadku są obowiązani do złożenia właściwemu naczelnikowi urzędu skarbowego sporządzonego na piśmie oświadczenia o wyborze tego sposobu opodatkowania do 20. dnia miesiąca następującego po miesiącu, w którym został osiągnięty pierwszy przychód z tego tytułu w roku podatkowym, albo do końca roku podatkowego, jeżeli pierwszy taki przychód został osiągnięty w grudniu tego roku podatkowego.

Zgodnie z art. 9a ust. 3 tej ustawy:

Jeżeli podatnik, który wybrał sposób opodatkowania, o którym mowa w ust. 2, uzyska z działalności gospodarczej prowadzonej samodzielnie lub z tytułu prawa do udziału w zysku spółki niebędącej osobą prawną przychody ze świadczenia usług na rzecz byłego lub obecnego pracodawcy, odpowiadających czynnościom, które podatnik lub co najmniej jeden ze wspólników:

1.(uchylony),

2.wykonywał lub wykonuje w roku podatkowym

– w ramach stosunku pracy lub spółdzielczego stosunku pracy, podatnik ten traci w roku podatkowym prawo do opodatkowania w sposób określony w art. 30c i jest obowiązany do wpłacenia zaliczek od dochodu osiągniętego od początku roku, obliczonych przy zastosowaniu skali podatkowej, o której mowa w art. 27 ust. 1, oraz odsetek za zwłokę od zaległości z tytułu tych zaliczek.

Na podstawie art. 30c ust. 1 cytowanej ustawy:

Podatek dochodowy od dochodów z pozarolniczej działalności gospodarczej lub działów specjalnych produkcji rolnej uzyskanych przez podatników, o których mowa w art. 9a ust. 2 lub 7, z zastrzeżeniem art. 29 i art. 30, wynosi 19% podstawy obliczenia podatku.

Podatnik, deklarując wybór 19% podatku liniowego, musi uwzględnić przesłanki określone w art. 9a ust. 3 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.

Zgodnie z powyższym możliwość opodatkowania „podatkiem liniowym” jest wyłączona w stosunku do podatników, którzy uzyskują przychód z działalności gospodarczej z tytułu świadczenia usług na rzecz obecnego lub byłego pracodawcy i usługi te są tożsame z czynnościami, które podatnik lub przynajmniej jeden z jego wspólników (w przypadku prowadzenia działalności w formie spółki niebędącej osobą prawną) wykonywał bądź wykonuje w roku podatkowym w ramach stosunku pracy lub spółdzielczego stosunku pracy.

Zawarty w art. 9a ust. 3 omawianej ustawy zwrot normatywny "odpowiadających czynnościom" odnosi się do przychodów ze świadczenia usług na rzecz byłego lub obecnego pracodawcy, tożsamych z czynnościami, które podatnik wykonywał w ramach stosunku pracy, a zatem wyłącznie częściowa zbieżność wykonywanych czynności nie stanowi przesłanki wyłączającej możliwość opodatkowania 19% stawką podatku dochodów z działalności gospodarczej (częściowa zbieżność nie jest równoznaczna z tożsamością).

Z przedstawionego we wniosku opisu sprawy wynika, że:

31 marca 2022 roku ustał stosunek pracy między Panem a spółką (...) na stanowisku Starszego Inżyniera. Obowiązki Starszego Inżyniera pełnił Pan od 3 kwietnia 2017 roku do 31 marca 2022 roku.

Od 1 kwietnia 2022 r. zaczął Pan prowadzić własną pozarolniczą działalność gospodarczą w zakresie informatyki.

W ramach prowadzonej działalności, wykonywał Pan w 2022 roku, usługi na rzecz byłego pracodawcy (spółki (...)).

Zakres wykonywanych przez Pana usług na rzecz byłego pracodawcy w ramach stosunku pracy - jak Pan wskazuje - nie jest tożsamy z czynnościami, za które w ramach działalności gospodarczej osiągnął Pan dochód w 2022 roku.

Skoro w istocie czynności wykonywane przez Pana w ramach stosunku pracy nie były tożsame z czynnościami, które Pan wykonuje w ramach prowadzonej pozarolniczej działalności gospodarczej, to nie będą zachodzić okoliczności o których mowa w art. 9a ust. 3 ww. ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.

Pana stanowisko, w świetle którego przesłanki z art. 9a ust. 3 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych nie zostały spełnione i może Pan dochody z działalności gospodarczej za rok 2022 opodatkować na zasadach tzw. podatku liniowego jest prawidłowe.

Możliwość opodatkowania przychodów z działalności gospodarczej za 2023 rok 12% zryczałtowanym podatkiem dochodowym.

Stosownie do art. 1 pkt 1 ustawy z dnia 20 listopada 1998 r. o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne (t. j. Dz. U. z 2022 r. poz. 2540 ze zm.):

Ustawa reguluje opodatkowanie zryczałtowanym podatkiem dochodowym niektórych przychodów (dochodów) osiąganych przez osoby fizyczne prowadzące pozarolniczą działalność gospodarczą.

Zgodnie z art. 6 ust. 1 ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne:

Opodatkowaniu ryczałtem od przychodów ewidencjonowanych podlegają przychody osób fizycznych lub przedsiębiorstw w spadku z pozarolniczej działalności gospodarczej, o których mowa w art. 7a ust. 4 lub art. 14 ustawy o podatku dochodowym, z zastrzeżeniem ust. 1e i 1f, w tym również gdy działalność ta jest prowadzona w formie spółki cywilnej osób fizycznych, spółki cywilnej osób fizycznych i przedsiębiorstwa w spadku lub spółki jawnej osób fizycznych, zwanych dalej „spółką”. Do przychodów przedsiębiorstwa w spadku nie stosuje się przepisu art. 12 ust. 10a.

W myśl art. 6 ust. 4 ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne:

Podatnicy opłacają w roku podatkowym ryczałt od przychodów ewidencjonowanych z działalności wymienionej w ust. 1, jeżeli:

1)w roku poprzedzającym rok podatkowy:

a)uzyskali przychody z tej działalności, prowadzonej wyłącznie samodzielnie, w wysokości nieprzekraczającej 2 000 000 euro, lub

b)uzyskali przychody wyłącznie z działalności prowadzonej w formie spółki, a suma przychodów wspólników spółki z tej działalności nie przekroczyła kwoty 2 000 000 euro,

2)rozpoczną wykonywanie działalności w roku podatkowym i nie korzystają z opodatkowania w formie karty podatkowej – bez względu na wysokość przychodów.

Zauważyć należy, że u osób prowadzących działalność gospodarczą możliwość opodatkowania w formie ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych uzależniona jest od niewystąpienia przesłanek negatywnych, tj. wyłączeń, o których mowa w art. 8 ww. ustawy.

Zgodnie z art. 8 ust. 1 ww. ustawy:

Opodatkowania w formie ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych, z zastrzeżeniem art. 6 ust. 1b, nie stosuje się do podatników:

1.opłacających podatek w formie karty podatkowej na zasadach określonych w rozdziale 3;

2.korzystających, na podstawie odrębnych przepisów, z okresowego zwolnienia od podatku dochodowego;

3.osiągających w całości lub w części przychody z tytułu:

prowadzenia aptek,

działalności w zakresie kupna i sprzedaży wartości dewizowych,

działalności w zakresie handlu częściami i akcesoriami do pojazdów mechanicznych;

4.wytwarzających wyroby opodatkowane podatkiem akcyzowym, na podstawie odrębnych przepisów, z wyjątkiem wytwarzania energii elektrycznej z odnawialnych źródeł energii;

5.podejmujących wykonywanie działalności w roku podatkowym po zmianie działalności wykonywanej:

samodzielnie na działalność prowadzoną w formie spółki z małżonkiem,

w formie spółki z małżonkiem na działalność prowadzoną samodzielnie przez jednego lub każdego z małżonków,

samodzielnie przez małżonka na działalność prowadzoną samodzielnie przez drugiego małżonka

- jeżeli małżonek lub małżonkowie przed zmianą opłacali z tytułu prowadzenia tej działalności podatek dochodowy na ogólnych zasadach.

W świetle z art. 8 ust. 2 ww. ustawy:

Jeżeli podatnik prowadzący działalność samodzielnie lub w formie spółki, który wybrał opodatkowanie w formie ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych, uzyska z tej działalności przychody ze sprzedaży towarów handlowych lub wyrobów lub ze świadczenia usług na rzecz byłego lub obecnego pracodawcy, odpowiadających czynnościom, które podatnik lub co najmniej jeden ze wspólników:

1)wykonywał w roku poprzedzającym rok podatkowy lub

2)wykonywał lub wykonuje w roku podatkowym

- w ramach stosunku pracy lub spółdzielczego stosunku pracy, podatnik ten traci w roku podatkowym prawo do opodatkowania w formie ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych i, poczynając od dnia uzyskania tego przychodu do końca roku podatkowego, opłaca podatek dochodowy na ogólnych zasadach.

Możliwość opodatkowania zryczałtowanym podatkiem dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne jest wyłączona w stosunku do podatników, którzy uzyskują przychód z działalności gospodarczej z tytułu świadczenia usług na rzecz obecnego lub byłego pracodawcy i usługi te są tożsame z czynnościami, które podatnik lub przynajmniej jeden z jego wspólników (w przypadku prowadzenia działalności w formie spółki niebędącej osobą prawną) wykonywał w roku poprzedzającym rok podatkowy lub wykonywał lub wykonuje w roku podatkowym w ramach stosunku pracy lub spółdzielczego stosunku pracy.

Zawarty w art. 8 ust. 2 ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne zwrot normatywny „odpowiadających czynnościom” odnosi się do przychodów ze świadczenia usług na rzecz byłego lub obecnego pracodawcy, tożsamych z czynnościami, które podatnik wykonywał w ramach stosunku pracy.

Zgodnie z art. 9 ust. 1 ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne:

Sporządzone na piśmie oświadczenie o wyborze opodatkowania przychodów z pozarolniczej działalności gospodarczej w formie ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych na dany rok podatkowy podatnik składa naczelnikowi urzędu skarbowego właściwemu według miejsca zamieszkania podatnika, a w przypadku przedsiębiorstwa w spadku – według ostatniego miejsca zamieszkania zmarłego przedsiębiorcy, do 20. dnia miesiąca następującego po miesiącu, w którym osiągnął pierwszy przychód z tego tytułu w roku podatkowym, albo do końca roku podatkowego, jeżeli pierwszy taki przychód osiągnął w grudniu roku podatkowego.

W myśl art. 9 ust 1b ww. ustawy:

Dokonany wybór formy opodatkowania, o którym mowa w ust. 1, dotyczy również lat następnych, chyba że w kolejnych latach podatnik w terminie określonym w ust. 1 złoży oświadczenie na piśmie właściwemu naczelnikowi urzędu skarbowego o rezygnacji z tej formy opodatkowania albo oświadczenie o wyborze opodatkowania dochodów z pozarolniczej działalności gospodarczej na zasadach określonych w art. 30c ustawy o podatku dochodowym, w terminie określonym w art. 9a ust. 2 tej ustawy.

Zgodnie z art. 9 ust. 1c ww. ustawy:

Oświadczenia, o których mowa odpowiednio w ust. 1-1b, podatnik może złożyć na podstawie przepisów ustawy z dnia 6 marca 2018 r. o Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej i Punkcie Informacji dla Przedsiębiorcy (Dz. U. z 2022 r. poz. 541), zwanej dalej "ustawą o CEIDG".

Z opisu sprawy wynika, że:

1.W dniu 31 marca 2022 roku ustał stosunek pracy między Panem i spółką (...). Ostatnim Pana stanowiskiem w spółce (...) było stanowisko – Starszego Inżyniera. Obowiązki Starszego Inżyniera pełnił Pan od 3 kwietnia 2017 roku do 31 marca 2022 roku.

2.W ramach prowadzonej działalności planuje Pan wykonywać w roku 2023 usługi dla byłego pracodawcy (spółki (...)).

3.Zakres wykonywanych czynności przez Pana w ramach stosunku pracy nie jest tożsamy z czynnościami, które w 2023 r. będzie Pan wykonywać w ramach prowadzonej pozarolniczej działalności gospodarczej.

4.17 stycznia 2023 r. zgłosił Pan wniosek w CEIDG, o zmianę formy opodatkowania.

Skoro świadczone przez Pana w ramach prowadzonej działalności gospodarczej usługi na rzecz spółki byłego pracodawcy nie będą odpowiadały czynnościom wykonywanym przez Pana na podstawie umowy o pracę w tej spółce, to nie zachodzą okoliczności, o których mowa w art. 8 ust. 2 ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne.

Zatem może Pan w 2023 r. opodatkować przychody z działalności gospodarczej w formie ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych.

Pana wątpliwości budzi również kwestia, czy w 2023 roku przychody z działalności gospodarczej mogą być opodatkowane 12% zryczałtowanym podatkiem.

Stosownie do art. 4 ust. 1 pkt 1 ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne:

Działalność usługowa to pozarolnicza działalność gospodarcza, której przedmiotem są czynności zaliczone do usług zgodnie z Polską Klasyfikacją Wyrobów i Usług (PKWiU) wprowadzoną rozporządzeniem Rady Ministrów z dnia 4 września 2015 r. w sprawie Polskiej Klasyfikacji Wyrobów i Usług (PKWiU) (Dz. U. poz. 1676, z 2017 r. poz. 2453, z 2018 r. poz. 2440, z 2019 r. poz. 2554 oraz z 2020 r. poz. 556), z zastrzeżeniem pkt 2 i 3.

Zgodnie z art. 4 ust. 4 ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne:

Ilekroć w ustawie używa się oznaczenia „ex” przy symbolu danego grupowania PKWiU, oznacza to, że zakres wyrobów lub usług jest węższy niż określony w tym grupowaniu.

Oznaczenie „ex” dotyczy zatem tylko określonej usługi z danego grupowania. Umieszczenie tego dopisku przy konkretnym symbolu statystycznym ma na celu zawężenie stosowania przepisu tylko do tej nazwy grupowania.

Na podstawie art. 12 ust. 1 pkt 2b lit. b ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne:

Ryczałt od przychodów ewidencjonowanych wynosi 12% przychodów ze świadczenia usług związanych z doradztwem w zakresie sprzętu komputerowego (PKWiU 62.02.10.0), związanych z oprogramowaniem (PKWiU ex 62.01.1), objętych grupowaniem „Oryginały oprogramowania komputerowego” (PKWiU 62.01.2), związanych z doradztwem w zakresie oprogramowania (PKWiU ex 62.02), w zakresie instalowania oprogramowania (PKWiU ex 62.09.20.0), związanych z zarządzaniem siecią i systemami informatycznymi (PKWiU 62.03.1).

Stosownie do art. 12 ust. 1 pkt 5 lit. a ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne:

Ryczałt od przychodów ewidencjonowanych wynosi 8,5% przychodów z działalności usługowej, w tym przychodów z działalności gastronomicznej w zakresie sprzedaży napojów o zawartości alkoholu powyżej 1,5%, z zastrzeżeniem pkt 1-4 oraz 6-8.

Możliwość opłacania oraz wysokość stawki ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych uzyskanych w związku z prowadzoną działalnością gospodarczą zależy wyłącznie od faktycznego rodzaju świadczonych w ramach tej działalności usług.

Kwalifikacji poszczególnych przychodów ze świadczonych usług do określonego symbolu PKWiU dokonuje sam podatnik. Kwestii tej nie regulują przepisy prawa podatkowego, a tylko te przepisy, zgodnie z art. 14b § 3 Ordynacji podatkowej, mogą być przedmiotem interpretacji indywidualnej.

Przedstawił Pan informacje, z których wynika, że:

  1. Pana działalność jest działalnością usługową w myśl art. 4 ust. 1 pkt 1 ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne.
  2. Oprócz działalności gospodarczej nie uzyskuje Pan innych dochodów.
  3. Prowadzi i posiada Pan, odrębnie za każdy rok podatkowy, dokumentację podatkową zgodnie z art. 15 ust. 1 Ustawy z dnia 20 listopada 1998 r. o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne.
  4. Nie uzyskuje Pan dochodów podlegających opodatkowaniu oprócz wskazanej działalności gospodarczej.
  5. Pierwszy przychód w bieżącym roku podatkowym osiągnął Pan 25 stycznia 2023 r.
  6. Pana usługi mieszczą się w grupowaniach PKWiU: 62.02.10.0, ex 62.02, 62.03.1 oraz ex 62.09.20.0.
  7. W 2022 r. Pana przychód nie przekroczył limitu określonego w art. 6 ust. 4 pkt 1 ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne.
  8. Dla bieżącego roku podatkowego prowadzi Pan ewidencję przychodów.
  9. Do wykonywanej przez Pana działalności nie będą miały zastosowania wyłączenia zawarte w art. 8 ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne.

Na podstawie powołanych wyżej przepisów oraz opisu sprawy świadczone przez Pana usługi sklasyfikowane są według PKWiU pod symbolami:

PKWiU 62.02.10.0 - Usługi związane z doradztwem w zakresie sprzętu komputerowego.

PKWiU ex 62.02 - Usługi związane z doradztwem w zakresie oprogramowania.

PKWiU 62.03.1 - Usługi związane z zarządzaniem siecią i systemami informatycznymi.

PKWiU ex 62.09.20.0 - Usługi w zakresie instalowania oprogramowania.

Opisane w stanie faktycznym/zdarzeniu przyszłym usługi wykonywane przez Pana w ramach działalności gospodarczej należy objąć w 2023 r. 12% stawką ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych, określoną w art. 12 ust. 1 pkt 2b lit. b ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne.

Wobec powyższego Pana stanowisko w zakresie możliwości opodatkowania Pana dochodów z działalności gospodarczej 12% stawką ryczałtu w 2023 r. jest prawidłowe.

Dodatkowe informacje

Informacja o zakresie rozstrzygnięcia

Interpretacja dotyczy stanu faktycznego, który Pan przedstawił, i stanu prawnego, który obowiązywał w dacie zaistnienia zdarzenia.

Ocena „tożsamości” wykonywanych czynności w ramach stosunku pracy oraz prowadzonej działalności gospodarczej może nastąpić w toku ewentualnego postępowania podatkowego lub kontrolnego. Mając na uwadze treść art. 14b Ordynacji podatkowej, w przedmiotowej sprawie tut. organ wydając interpretację prawa podatkowego nie jest uprawniony do przeprowadzenia postępowania dowodowego, które wskazałoby, czy czynności wykonywane przez Pana w ramach umowy o pracę, są tożsame z czynnościami, które Pan wykonuje/będzie wykonywać w ramach prowadzonej działalności gospodarczej. Do postępowania w sprawie wydania interpretacji co do zakresu i sposobu stosowania prawa podatkowego nie mają bowiem zastosowania przepisy o postępowaniu podatkowym, a postępowanie dowodowe jest częścią postępowania podatkowego. Opodatkowanie wykonywanych usług tzw. podatkiem liniowym leży natomiast w interesie podatnika, więc to po jego stronie spoczywa obowiązek wykazania, że nie spełnia przesłanek wynikających z art. 9a ust. 3 ww. ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.

Pouczenie o funkcji ochronnej interpretacji

Funkcję ochronną interpretacji indywidualnych określają przepisy art. 14k-14nb ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. – Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2022 r. poz. 2651 ze zm.). Interpretacja będzie mogła pełnić funkcję ochronną, jeśli Pana sytuacja będzie zgodna (tożsama) z opisem stanu faktycznego i zastosuje się Pan do interpretacji.

Zgodnie z art. 14na § 1 Ordynacji podatkowej:

Przepisów art. 14k-14n Ordynacji podatkowej nie stosuje się, jeśli stan faktyczny lub zdarzenie przyszłe będące przedmiotem interpretacji indywidualnej jest elementem czynności, które są przedmiotem decyzji wydanej:

1)z zastosowaniem art. 119a;

2)w związku z wystąpieniem nadużycia prawa, o którym mowa w art. 5 ust. 5 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług;

3)z zastosowaniem środków ograniczających umowne korzyści.

Zgodnie z art. 14na § 2 Ordynacji podatkowej:

Przepisów art. 14k-14n nie stosuje się, jeżeli korzyść podatkowa, stwierdzona w decyzjach wymienionych w § 1, jest skutkiem zastosowania się do utrwalonej praktyki interpretacyjnej, interpretacji ogólnej lub objaśnień podatkowych.

Pouczenie o prawie do wniesienia skargi na interpretację

Ma Pan prawo do zaskarżenia tej interpretacji indywidualnej do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w (...). Zasady zaskarżania interpretacji indywidualnych reguluje ustawa z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi – t. j. Dz. U. z 2023 r. poz. 259 ze zm.; dalej jako „PPSA”.

Skargę do Sądu wnosi się za pośrednictwem Dyrektora KIS (art. 54 § 1 PPSA). Skargę należy wnieść w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia interpretacji indywidualnej (art. 53 § 1 PPSA):

w formie papierowej, w dwóch egzemplarzach (oryginał i odpis) na adres: Krajowa Informacja Skarbowa, ul. Teodora Sixta 17, 43-300 Bielsko-Biała (art. 47 § 1 PPSA), albo

w formie dokumentu elektronicznego, w jednym egzemplarzu (bez odpisu), na adres Elektronicznej Skrzynki Podawczej Krajowej Informacji Skarbowej na platformie ePUAP: /KIS/SkrytkaESP (art. 47 § 3 i art. 54 § 1a PPSA).

Skarga na interpretację indywidualną może opierać się wyłącznie na zarzucie naruszenia przepisów postępowania, dopuszczeniu się błędu wykładni lub niewłaściwej oceny co do zastosowania przepisu prawa materialnego. Sąd jest związany zarzutami skargi oraz powołaną podstawą prawną (art. 57a PPSA).

Podstawa prawna dla wydania interpretacji

Podstawą prawną dla wydania tej interpretacji jest art. 13 § 2a oraz art. 14b § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. – Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2022 r. poz. 2651 ze zm.).

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00