Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Interpretacja

Interpretacja indywidualna z dnia 23 marca 2023 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0113-KDIPT2-2.4011.1057.2022.2.ACZ

Skutki podatkowe odpłatnego zbycia lokalu mieszkalnego stanowiącego odrębną nieruchomość wraz z udziałem w nieruchomości wspólnej.

Interpretacja indywidualna – stanowisko prawidłowe

Szanowny Panie,

stwierdzam, że Pana stanowisko w sprawie oceny skutków podatkowych opisanego stanu faktycznego w podatku dochodowym od osób fizycznych jest prawidłowe.

Zakres wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej

30 grudnia 2022 r. wpłynął Pana wniosek z 28 grudnia 2022 r. o wydanie interpretacji indywidualnej, który dotyczy podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie skutków podatkowych odpłatnego zbycia lokalu mieszkalnego stanowiącego odrębną nieruchomość wraz z udziałem w nieruchomości wspólnej. Uzupełnił go Pan – w odpowiedzi na wezwanie – pismem z 7 marca 2023 r. (wpływ 9 marca 2023 r.).

Treść wniosku jest następująca:

Opis stanu faktycznego

Wnioskodawca jest osobą fizyczną nieprowadzącą działalności gospodarczej. Wnioskodawca ma miejsce zamieszkania i ośrodek interesów życiowych na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej. Wnioskodawca podlega na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej nieograniczonemu obowiązkowi podatkowemu.

Na podstawie aktu notarialnego, Repertorium A Nr (…), z 24 września 2013 r. – umową ustanowienia odrębnej własności lokalu i przeniesienia własności oraz pełnomocnictwa – matka Wnioskodawcy nabyła lokal mieszkalny stanowiący odrębną nieruchomość objęty księgą wieczystą nr (…), tj. lokal mieszkalny nr (…), położony w budynku przy (…) w .... wraz z udziałem w nieruchomości wspólnej o nr księgi wieczystej (…).

Matka Wnioskodawcy dokonała przedmiotowego nabycia ze środków pochodzących z jej majątku osobistego do tego majątku.

Data śmierci ojca Wnioskodawcy to (…) 2019 r.

(…) 2022 r. zmarła matka Wnioskodawcy.

Do dnia śmierci ojca Wnioskodawcy pomiędzy rodzicami istniał nieprzerwanie ustrój wspólności majątkowej małżeńskiej.

Zgodnie z testamentem pozostawionym przez matkę Wnioskodawcy oraz na podstawie zarejestrowanego aktu poświadczenia dziedziczenia, Rep. A Nr (…) z 31 maja 2022 r., Wnioskodawca odziedziczył wraz z siostrą Wnioskodawcy spadek w udziałach wynoszących po 1/2.

Ponadto, 14 lipca 2022 r. Wnioskodawca wraz z siostrą Wnioskodawcy aktem notarialnym, Repertorium A Nr (…), dokonali podziału majątku wspólnego oraz działu spadku po zmarłych rodzicach Wnioskodawcy w sposób opisany poniżej.

1.1. Wnioskodawca oświadcza, że Jego zmarłym rodzicom przysługiwało do wspólności ustawowej majątkowej małżeńskiej wraz z wkładem budowlanym w całości zapłaconym spółdzielcze własnościowe prawo do lokalu mieszkalnego nr (…), znajdującego się w budynku przy ul. (…) w ..... Powierzchnia użytkowa tego lokalu wynosi 26,90 m2. Lokal składa się z jednego pokoju, kuchni, łazienki i przedpokoju i położony jest na pierwszym piętrze. Wyżej wskazani rodzice Wnioskodawcy powyższe prawo do lokalu nabyli w drodze umowy sprzedaży, akt notarialny Rep. A Nr (…), z 25 kwietnia 2002 r., w czasie trwania ich związku małżeńskiego. Spółdzielnia Mieszkaniowa (…)jest właścicielem budynku, w którym znajduje się powyższy lokal.

1.2. Wnioskodawca oświadcza, że w księdze wieczystej KW nr (…), prowadzonej przez Sąd Rejonowy (…) w ..... dla stanowiącego odrębną nieruchomość lokalu mieszkalnego nr (…), o powierzchni 54,01 m2 (pięćdziesiąt cztery metry kwadratowe jedna setna metra kwadratowego), znajdującego się na piętnastej kondygnacji w budynku położonym w ...... przy (…), składającego się z salonu z aneksem kuchennym, pokoju, łazienki i przedpokoju – prawo własności było/jest wpisane na rzecz matki Wnioskodawcy oraz, że w dziale III wpisana jest wzmianka o wpis ostrzeżenia o niezgodności treści księgi wieczystej z rzeczywistym stanem prawnym, (…) z 22 czerwca 2022 r. oraz roszczenie dotychczasowego właściciela gruntu o opłatę przekształceniową w odniesieniu do każdoczesnego właściciela nieruchomości na podstawie ustawy z dnia 20 lipca 2018 r. o przekształceniu prawa użytkowania wieczystego gruntów zabudowanych na cele mieszkaniowe w prawo własności tych gruntów. Wnioskodawca oświadcza ponadto, że z własnością tego lokalu związany jest udział wynoszący 5401/1261668 części w nieruchomości wspólnej, objętej księgą wieczystą (…). W skład nieruchomości wspólnej wchodzi grunt oraz części budynku i urządzenia, które nie służą wyłącznie do użytku właścicieli lokali. W dziale III księgi wieczystej (…), istnieją liczne wpisy, których treść jest Wnioskodawcy znana, w tym służebności, sposób zarządu, użytkowanie oraz sposób korzystania z nieruchomości, z których to wpisów wynika m.in., że właściciel lokalu nr (…), położonego w budynku przy (…) w ....., nieodpłatnie będzie korzystać z miejsca postojowego nr (…) położonego w hali garażowej na poziomie -1 budynku. Dział IV tej księgi jest wolny od wpisów. Wnioskodawca oświadcza, że powyższy lokal matka Wnioskodawcy nabyła na podstawie umowy ustanowienia odrębnej własności lokalu i przeniesienia własności oraz pełnomocnictwa, akt notarialny Rep. A Nr (…), z 24 września 2013 r. Powyższy lokal stanowi majątek osobisty matki Wnioskodawcy.

1.3. Wnioskodawca oświadcza, że w księdze wieczystej, KW nr (…), prowadzonej przez Sąd Rejonowy w ..... dla stanowiącego odrębną nieruchomość lokalu mieszkalnego nr (…), o łącznej powierzchni użytkowej 32,05 m2 (trzydzieści dwa metry kwadratowe pięć setnych metra kwadratowego), znajdującego się na czwartej kondygnacji w budynku położonym w ..... przy ul. (…), składającego się z pokoju, kuchni, łazienki i przedpokoju oraz pomieszczenia przynależnego, tj. pomieszczenia piwnicznego nr (…) – prawo własności wpisane jest na rzecz: matki Wnioskodawcy w udziale wynoszącym 4/6 części, siostry Wnioskodawcy w udziale wynoszącym 1/6 części oraz Wnioskodawcy w udziale wynoszącym 1/6 części.

Matka Wnioskodawcy udział wynoszący łącznie 4/6 części w prawie własności nieruchomości nabyła w drodze spadku po swoim mężu – ojcu Wnioskodawcy, zgodnie z zarejestrowanym aktem poświadczenia dziedziczenia, Rep. A Nr (…), z 17 grudnia 2019 r. oraz w drodze umowy ustanowienia odrębnej własności lokalu i przeniesienia jego własności, akt notarialny Rep. A Nr (…), z 16 marca 2010 r. (na mocy którego to aktu prawo własności całej tej nieruchomości nabyli do wspólności majątkowej małżeńskiej ojciec i matka Wnioskodawcy).

Siostra Wnioskodawcy cały swój udział wynoszący 1/6 części w prawie własności nieruchomości nabyła w drodze spadku po swoim ojcu, zgodnie z zarejestrowanym aktem poświadczenia dziedziczenia, Rep. A Nr (…), z 17 grudnia 2019 r.

Wnioskodawca cały swój udział wynoszący 1/6 części w prawie własności nieruchomości nabył w drodze spadku po swoim ojcu, zgodnie z zarejestrowanym aktem poświadczenia dziedziczenia, Rep. A Nr (…), z 17 grudnia 2019 r.

1.4. Wnioskodawca oświadcza, że w księdze wieczystej, KW nr (…), prowadzonej przez Sąd Rejonowy w ..... dla stanowiącego odrębną nieruchomość lokalu mieszkalnego nr (…), o powierzchni 31,96 m2 (trzydzieści jeden metrów kwadratowych dziewięćdziesiąt sześć setnych metra kwadratowego), znajdującego się na trzeciej kondygnacji w budynku położonym w S. przy ul. (…), składającego się z pokoju, kuchni, łazienki i przedpokoju oraz pomieszczenia przynależnego, tj. pomieszczenia piwnicznego nr (…) – prawo własności wpisane jest na rzecz: matki Wnioskodawcy w udziale wynoszącym 4/6 części, siostry Wnioskodawcy w udziale wynoszącym 1/6 części oraz Wnioskodawcy w udziale wynoszącym 1/6 części. W dziale III wpisane jest ostrzeżenie o niezgodności treści księgi wieczystej z rzeczywistym stanem prawnym. Dział IV tej księgi wieczystej jest wolny od wpisów.

Matka Wnioskodawcy udział wynoszący łącznie 4/6 części w prawie własności nieruchomości nabyła w drodze spadku po swoim mężu, zgodnie z zarejestrowanym aktem poświadczenia dziedziczenia, Rep. A Nr (…), z 17 grudnia 2019 r. oraz w drodze umowy ustanowienia odrębnej własności lokalu i przeniesienia jego własności, Rep. A Nr (…) z 16 marca 2010 r. (na mocy którego to aktu prawo własności całej tej nieruchomości nabyli do wspólności majątkowej małżeńskiej rodzice Wnioskodawcy).

Siostra Wnioskodawcy cały swój udział wynoszący 1/6 części w prawie własności nieruchomości nabyła w drodze spadku po swoim ojcu, zgodnie z zarejestrowanym aktem poświadczenia dziedziczenia, Rep. A Nr (…), z 17 grudnia 2019 r.

Wnioskodawca cały swój udział wynoszący 1/6 części w prawie własności nieruchomości nabył w drodze spadku po swoim ojcu, zgodnie z zarejestrowanym aktem poświadczenia dziedziczenia, Rep. A Nr (…), z 17 grudnia 2019 r.

1.5. W księdze wieczystej, KW nr (…), prowadzonej przez Sąd Rejonowy w .... dla stanowiącego odrębną nieruchomość lokalu mieszkalnego nr (…), o powierzchni 36,90 m2 (trzydzieści sześć metrów kwadratowych dziewięćdziesiąt setnych metra kwadratowego), znajdującego się w budynku położonym w .... przy ul. (…), składającego się z pokoju z aneksem kuchennym, przedpokoju i łazienki – prawo własności wpisane jest na rzecz: matki Wnioskodawcy w udziale wynoszącym 4/6 części, siostry Wnioskodawcy w udziale wynoszącym 1/6 części oraz Wnioskodawcy w udziale wynoszącym 1/6 części. W dziale III znajduje się wpis będący ostrzeżeniem o niezgodności treści księgi wieczystej z rzeczywistym stanem prawnym. Dział IV tej księgi wieczystej jest wolny od wpisów.

Matka Wnioskodawcy udział wynoszący łącznie 4/6 części w prawie własności nieruchomości nabyła w drodze spadku po swoim mężu, zgodnie z zarejestrowanym aktem poświadczenia dziedziczenia, Rep. A Nr (…), z 17 grudnia 2019 r. oraz w drodze umowy sprzedaży, Rep. A Nr (…) z 24 czerwca 2005 r. (na mocy którego to aktu prawo własności całej tej nieruchomości nabyli do wspólności majątkowej małżeńskiej rodzice Wnioskodawcy).

Siostra Wnioskodawcy cały swój udział wynoszący 1/6 części w prawie własności nieruchomości nabyła w drodze spadku po swoim ojcu, zgodnie z zarejestrowanym aktem poświadczenia dziedziczenia, Rep. A Nr (…), z 17 grudnia 2019 r.

Wnioskodawca cały swój udział wynoszący 1/6 części w prawie własności nieruchomości nabył w drodze spadku po swoim ojcu, zgodnie z zarejestrowanym aktem poświadczenia dziedziczenia, Rep. A Nr (…), z 17 grudnia 2019 r.

1.6. W księdze wieczystej, KW nr (…), prowadzonej przez Sąd Rejonowy w ..... dla nieruchomości składającej się z działek nr: (…) położonej w ..... przy ul. (…),(…) położonej w ..... przy ul. (…),(…) położonej w ..... przy ul. (…),(…) położonej w ....przy ul. (…),(…) położonej w .... przy ul. (…) – łącznego obszaru 0,3416 ha (trzy tysiące czterysta szesnaście metrów kwadratowych), prawo własności wpisane jest m.in. w udziale wynoszącym 936/240000 części na rzecz rodziców Wnioskodawcy na prawach wspólności ustawowej majątkowej małżeńskiej, na podstawie umowy sprzedaży, akt notarialny Rep. A Nr (…), z 24 czerwca 2005 r. W dziale IV tej księgi wpisana jest hipoteka przymusowa obciążająca udział innego właściciela, zaś dział III jest wolny od wpisów.

Matka Wnioskodawcy udział wynoszący łącznie 156/240000 części w prawie własności nieruchomości nabyła w drodze spadku po swoim mężu, zgodnie z zarejestrowanym aktem poświadczenia dziedziczenia, Rep. A Nr (…), z 17 grudnia 2019 r.

Siostra Wnioskodawcy cały swój udział wynoszący 156/240000 części w prawie własności nieruchomości nabyła w drodze spadku po swoim ojcu, zgodnie z zarejestrowanym aktem poświadczenia dziedziczenia, Rep. A Nr (…), z 17 grudnia 2019 r.

Wnioskodawca cały swój udział wynoszący łącznie 1/6 części w prawie własności nieruchomości nabył w drodze spadku po swoim ojcu, zgodnie z zarejestrowanym aktem poświadczenia dziedziczenia, Rep. A Nr (…), z 17 grudnia 2019 r.

Opisana wyżej nieruchomość stanowi ciągi piesze i jezdne oraz miejsca postojowe i jest zabudowana tego typu budowlami i nie stanowi nieruchomości rolnej w rozumieniu ustawy o kształtowaniu ustroju rolnego oraz Kodeksu cywilnego.

I. Wnioskodawca oświadcza, że w skład majątku objętego uprzednio wspólnością ustawową majątkową małżeńską rodziców Wnioskodawcy, wchodziły następujące składniki majątkowe:

a)spółdzielcze własnościowe prawo do lokalu mieszkalnego nr (…), znajdującego się w budynku przy ul. (…) w ..... wraz z wkładem budowlanym, wyżej w punkcie 1.1. opisane – tj. majątek o łącznej wartości (…);

b)prawo własności lokalu stanowiącego odrębną nieruchomość, objętego księgą wieczystą nr (…), tj. lokalu mieszkalnego nr (…), o powierzchni 32,05 m2 (trzydzieści dwa metry kwadratowe pięć setnych metra kwadratowego), położonego w budynku przy ul. (…) w ..... wraz z prawami z nim związanymi – wyżej w punkcie 1.3. opisanego, tj. majątek o łącznej wartości (…);

c)prawo własności lokalu stanowiącego odrębną nieruchomość, objętego księgą wieczystą nr (…), tj. lokalu mieszkalnego nr (…), o powierzchni 31,96 m2 (trzydzieści jeden metrów kwadratowych dziewięćdziesiąt sześć setnych metra kwadratowego), położonego w budynku przy ul. (…) w ..... wraz z prawami z nim związanymi – wyżej w punkcie 1.4. opisanego, tj. majątek o łącznej wartości (…);

d)prawo własności lokalu stanowiącego odrębną nieruchomość, objętego księgą wieczystą nr (…), tj. lokalu mieszkalnego nr (…), o powierzchni 36,90 m2 (trzydzieści sześć metrów kwadratowych dziewięćdziesiąt setnych metra kwadratowego), położonego w budynku przy ul. (…) w ..... wraz z prawami z nim związanymi – wyżej w punkcie 1.5. opisanego, tj. majątek o łącznej wartości (…);

e)udział wynoszący 936/240000 części w nieruchomości gruntowej, objętej księgą wieczystą nr (…) – wyżej w punkcie 1.6. opisanej, o wartości (…).

II. Wnioskodawca oświadcza, że w skład spadku po zmarłym ojcu wchodzi:

a)udział wynoszący 1/2 części w spółdzielczym własnościowym prawie do lokalu mieszkalnego nr (…), znajdującego się w budynku przy ul. (…) w ..... wraz z wkładem budowlanym, wyżej w punkcie 1.1. opisanym – tj. majątek o łącznej wartości (…);

b)udział wynoszący 3/6 części w prawie własności lokalu stanowiącego odrębną nieruchomość, objętego księgą wieczystą nr (…), tj. lokalu mieszkalnego nr (…), o powierzchni 32,05 m2 (trzydzieści dwa metry kwadratowe pięć setnych metra kwadratowego), położonego w budynku przy ul. (…) w ..... wraz z prawami z nim związanymi – wyżej w punkcie 1.3. opisanego, tj. majątek o łącznej wartości (…);

c)udział wynoszący 3/6 części w prawie własności lokalu stanowiącego odrębną nieruchomość, objętego księgą wieczystą nr (…), tj. lokalu mieszkalnego nr (…), o powierzchni 31,96 m2 (trzydzieści jeden metrów kwadratowych dziewięćdziesiąt sześć setnych metra kwadratowego), położonego w budynku przy ul. (…) w .... wraz z prawami z nim związanymi – wyżej w punkcie 1.4. opisanego, tj. majątek o łącznej wartości (…);

d)udział wynoszący 3/6 części w prawie własności lokalu stanowiącego odrębną nieruchomość, objętego księgą wieczystą nr (…), tj. lokalu mieszkalnego nr (…), o powierzchni 36,90 m2 (trzydzieści sześć metrów kwadratowych dziewięćdziesiąt setnych metra kwadratowego), położonego w budynku przy ul. (…) w ..... wraz z prawami z nim związanymi – wyżej w punkcie 1.5. opisanego, tj. majątek o łącznej wartości (…);

e)udział wynoszący 468/240000 części w nieruchomości gruntowej, objętej księgą wieczystą nr (…), wyżej w punkcie 1.6. opisanej, o wartości (…);

III. Wnioskodawca oświadcza, że w skład spadku po zmarłej matce wchodzi:

a)udział wynoszący 4/6 części w spółdzielczym własnościowym prawie do lokalu mieszkalnego nr (…), znajdującego się w budynku przy ul. (…) w ..... wraz z wkładem budowlanym, wyżej w punkcie 1.1. opisanym – tj. majątek o łącznej wartości (…);

b)prawo własności lokalu stanowiącego odrębną nieruchomość, objętego księgą wieczystą nr (…), tj. lokalu mieszkalnego nr (…), o powierzchni 54,01 m2 (pięćdziesiąt cztery metry kwadratowe jedna setna metra kwadratowego), położonego w budynku przy (…) w ..... wraz z prawami z nim związanymi – wyżej w punkcie 1.2. opisanego, tj. majątek o łącznej wartości (…);

c)udział wynoszący 4/6 części w prawie własności lokalu stanowiącego odrębną nieruchomość, objętego księgą wieczystą nr (…), tj. lokalu mieszkalnego nr (…), o powierzchni 32,05 m2 (trzydzieści dwa metry kwadratowe pięć setnych), położonego w budynku przy ul. (…) w ..... wraz z prawami z nim związanymi – wyżej w punkcie 1.3. opisanego, tj. majątek o łącznej wartości (…);

d)udział wynoszący 4/6 części w prawie własności lokalu stanowiącego odrębną nieruchomość, objętego księgą wieczystą nr (…), tj. lokalu mieszkalnego nr (…), o powierzchni 31,96 m2 (trzydzieści jeden metrów kwadratowych dziewięćdziesiąt sześć setnych metra kwadratowego), położonego w budynku przy ul. (…) w ..... wraz z prawami z nim związanymi – wyżej w punkcie 1.4. opisanego, tj. majątek o łącznej wartości (…);

e)udział wynoszący 4/6 części w prawie własności lokalu stanowiącego odrębną nieruchomość, objętego księgą wieczystą nr (…), tj. lokalu mieszkalnego nr (…), o powierzchni 36,90 m2 (trzydzieści sześć metrów kwadratowych dziewięćdziesiąt setnych metra kwadratowego), położonego w budynku przy ul. (…) w ..... wraz z prawami z nim związanymi – wyżej w punkcie 1.5. opisanego, tj. majątek o łącznej wartości (…);

f)udział wynoszący 624/240000 części w nieruchomości gruntowej, objętej księgą wieczystą nr (…), wyżej w punkcie 1.6. opisanej, o wartości (…).

IV. Wnioskodawca z Jego siostrą dokonali podziału majątku wspólnego byłych małżonków – swoich rodziców oraz działu spadku po ojcu oraz po matce (odnośnie opisanego powyżej majątku), w ten sposób, że:

a)spółdzielcze własnościowe prawo do lokalu mieszkalnego nr (…), znajdującego się w budynku przy ul. (…) w ..... wraz z wkładem budowlanym, wyżej w punkcie 1.1. opisane – nabywa Wnioskodawca, który oświadcza, że nabycia dokonuje będąc stanu wolnego;

b)prawo własności lokalu stanowiącego odrębną nieruchomość, objętego księgą wieczystą nr (…), tj. lokalu mieszkalnego nr (…), położonego w budynku przy (…) w ....wraz z prawami z nim związanymi – wyżej w punkcie 1.2. opisanego – nabywa Wnioskodawca, który oświadcza, że nabycia dokonuje będąc stanu wolnego;

c)prawo własności lokalu stanowiącego odrębną nieruchomość, objętego księgą wieczystą nr (…), tj. lokalu mieszkalnego nr (…), położonego w budynku przy ul. (…) w ..... wraz z prawami z nim związanymi – wyżej w punkcie 1.3. opisanego – nabywa siostra Wnioskodawcy, która oświadcza, że nabycia dokonuje do swojego majątku osobistego;

d)prawo własności lokalu stanowiącego odrębną nieruchomość, objętego księgą wieczystą nr (…), tj. lokalu mieszkalnego nr (…), o powierzchni 31,96 m2 (trzydzieści jeden metrów kwadratowych dziewięćdziesiąt sześć setnych metra kwadratowego), położonego w budynku przy ul. (…) w ..... wraz z prawami z nim związanymi – wyżej w punkcie 1.4. opisanego – nabywa siostra Wnioskodawcy, która oświadcza, że nabycia dokonuje do swojego majątku osobistego;

e)prawo własności lokalu stanowiącego odrębną nieruchomość, objętego księgą wieczystą nr (…), tj. lokalu mieszkalnego nr (…), o powierzchni 36,90 m2 (trzydzieści sześć metrów kwadratowych dziewięćdziesiąt setnych metra kwadratowego), położonego w budynku przy ul. (…) w ..... wraz z prawami z nim związanymi – wyżej w punkcie 1.5. opisanego – nabywa siostra Wnioskodawcy, która oświadcza, że nabycia dokonuje do swojego majątku osobistego;

f)udział wynoszący 468/240000 części w nieruchomości gruntowej, objętej księgą wieczystą nr (…), wyżej w punkcie 1.6. opisanej – nabywa Wnioskodawca;

g)udział wynoszący 468/240000 części w nieruchomości gruntowej, objętej księgą wieczystą nr (…), wyżej w punkcie 1.6. opisanej – nabywa siostra Wnioskodawcy, która oświadcza, że nabycia dokonuje do swojego majątku osobistego.

V. Wnioskodawca wraz z Jego siostrą postanowili, że w związku z dokonanym działem spadków oraz podziałem majątku wspólnego siostra Wnioskodawcy zobowiązana jest do zapłaty tytułem dopłaty na rzecz Wnioskodawcy kwoty (…), a siostra Wnioskodawcy dodaje, że kwotę tę uiści ze swojego majątku osobistego, co jej mąż potwierdził w oświadczeniu, Rep. A Nr (…) z 14 lipca 2022 r.

VI. Wnioskodawca wraz z siostrą oświadczyli, że w związku z dokonanym działem spadków oraz podziałem majątku wspólnego Strony umowy nie czynią sobie dopłat ani spłat innych niż wymieniona powyżej w punkcie V i nie mają i nie będą mieli w przyszłości do siebie żadnych roszczeń z tytułu zarządu majątkiem spadkowym oraz majątkiem wspólnym, a także dodają, że spadkodawcy nie pozostawili żadnych długów.

VII. Jednocześnie Wnioskodawca oświadcza, że udziały rodziców Wnioskodawcy w majątku wspólnym były równe, że małżonkowie ci nie mieli do siebie żadnych roszczeń z tytułu wydatków oraz nakładów, o których mowa w art. 45 Kodeksu rodzinnego i opiekuńczego.

Stronami umowy o podział majątku wspólnego i dział spadku po zmarłych rodzicach Wnioskodawcy byli wyłącznie Wnioskodawca i Jego siostra.

W ramach umowy o podział majątku wspólnego i dział spadku po zmarłych rodzicach Wnioskodawcy nie dokonano zniesienia współwłasności.

Wartość rynkowa nabytych przez Wnioskodawcę w wyniku działu spadku po zmarłych rodzicach składników majątkowych i udziałów w składnikach majątkowych (w tym lokalu mieszkalnego nr (…), położonego przy (…) w ..... wraz z udziałem w nieruchomości wspólnej) mieściła się w udziale jaki przysługiwał Wnioskodawcy we wszystkich składnikach majątkowych nabytych przez Wnioskodawcę w spadku po rodzicach – nie przekroczyła wartości udziału Wnioskodawcy. Na skutek działu spadku, Wnioskodawca nie uzyskał przysporzenia majątkowego ponad przysługujący Mu udział w składnikach majątkowych wchodzących w skład spadku po ww. zmarłych, poprzez nabycie majątku o większej wartości rynkowej aniżeli przypadająca na Wnioskodawcę wartość rynkowa udziału we wszystkich składnikach majątkowych wchodzących w skład spadku po rodzicach.

27 września 2022 r., na mocy aktu notarialnego, Repertorium A Nr (…), Wnioskodawca zbył lokal mieszkalny o nr księgi wieczystej (…) wraz z udziałem w nieruchomości wspólnej o nr księgi wieczystej (…).

Wnioskodawca wyżej wskazany lokal mieszkalny nabył na własność – udział wynoszący 1/2 w spadku po matce, a następnie mocą umowy o podział majątku wspólnego oraz dział spadku 14 lipca 2022 r.

Sprzedaż przez Wnioskodawcę lokalu mieszkalnego nr (…), położonego przy (…) w ..... wraz z udziałem w nieruchomości wspólnej, nie nastąpiła w wykonaniu działalności gospodarczej w rozumieniu art. 5a pkt 6 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (t. j. Dz. U. z 2022 r. poz. 2647 ze zm.).

Pytanie

Czy w opisanym stanie faktycznym można uznać, iż Wnioskodawca nie będzie zobowiązany do zapłaty 19% podatku dochodowego z tytułu odpłatnego zbycia w 2022 r. lokalu mieszkalnego stanowiącego odrębną nieruchomość, objętego księgą wieczystą nr (…), wraz z udziałem w nieruchomości wspólnej o nr księgi wieczystej (…)?

Pana stanowisko w sprawie

Wnioskodawca uważa, że nie będzie zobowiązany do zapłaty 19% podatku dochodowego od osób fizycznych, gdyż w oparciu o nowelizację ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, która obowiązuje od dnia 1 stycznia 2019 r i przewiduje korzystne zmiany dla osób dziedziczących, pięcioletni okres po upływie którego „wolno” sprzedać nieruchomość bez opodatkowania podatkiem dochodowym jest liczony od daty nabycia lub wybudowania nieruchomości przez spadkodawcę, a nie jak było do końca 2018 r. – od chwili jego śmierci.

Uzasadnienie

Zgodnie z generalną zasadą powszechności opodatkowania, wyrażoną w art. 9 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, opodatkowaniu podatkiem podlegają wszelkiego rodzaju dochody, z wyjątkiem dochodów wymienionych w art. 21, 52, 52a i 52c oraz dochodów, od których na podstawie Ordynacji podatkowej zaniechano poboru podatku.

Ustawa o podatku dochodowym od osób fizycznych rozróżnia źródła przychodów oraz sposób opodatkowania dochodów z poszczególnych źródeł.

Stosownie do przepisów tej ustawy, odrębnym źródłem przychodów jest określone w art. 10 ust. 1 pkt 8 odpłatne zbycie, z zastrzeżeniem ust. 2:

a)nieruchomości lub ich części oraz udziału w nieruchomości,

b)spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu mieszkalnego lub użytkowego oraz prawa do domu jednorodzinnego w spółdzielni mieszkaniowej,

c)prawa wieczystego użytkowania gruntów,

d)innych rzeczy,

– jeżeli odpłatne zbycie nie następuje w wykonaniu działalności gospodarczej i zostało dokonane w przypadku odpłatnego zbycia nieruchomości i praw majątkowych określonych w lit. a-c – przed upływem pięciu lat, licząc od końca roku kalendarzowego, w którym nastąpiło nabycie lub wybudowanie, a innych rzeczy – przed upływem pół roku, licząc od końca miesiąca, w którym nastąpiło nabycie; w przypadku zamiany okresy te odnoszą się do każdej z osób dokonującej zamiany.

Powyższy przepis formułuje generalną zasadę, że odpłatne zbycie nieruchomości, jej części, udziału w nieruchomości lub prawa przed upływem 5 lat, licząc od końca roku kalendarzowego, w którym nastąpiło nabycie lub wybudowanie, skutkuje powstaniem przychodu. Tym samym, jeżeli odpłatne zbycie nieruchomości jej części lub udziału w nieruchomości nastąpiło po upływie 5 lat, licząc od końca roku kalendarzowego, w którym nastąpiło nabycie, nie jest źródłem przychodu w rozumieniu art. 10 ust. 1 pkt 8 tej ustawy, a kwota uzyskana ze sprzedaży nieruchomości, jej części lub udziału w nieruchomości nie podlega opodatkowaniu.

Ustawą z dnia 23 października 2018 r. o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych oraz niektórych innych ustaw (Dz. U. z 2018 r., poz. 2159) dodano art. 10 ust. 5, który stosuje się do dochodów (przychodów) uzyskanych od dnia 1 stycznia 2019 r.

Zgodnie z art. 10 ust. 5 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, w przypadku zbycia nabytych w drodze spadku, nieruchomości lub praw majątkowych, określonych w ust. 1 pkt 8 lit. a-c, okres, o którym mowa w tym przepisie, liczy się od końca roku kalendarzowego, w którym nastąpiło nabycie lub wybudowanie tej nieruchomości lub nabycie prawa majątkowego przez spadkodawcę.

Wobec powyższego, w przypadku odpłatnego zbycia nabytych w spadku nieruchomości istotne znaczenie ma ustalenie daty nabycia tych nieruchomości przez spadkodawcę.

Ponadto, zgodnie z treścią art. 10 ust. 7 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych nie stanowi nabycia albo odpłatnego zbycia, o których mowa w ust. 1 pkt 8 lit. a-c, odpowiednio nabycie albo odpłatne zbycie, w drodze działu spadku, nieruchomości lub praw majątkowych, określonych w ust. 1 pkt 8 lit. a-c, do wysokości przysługującego podatnikowi udziału w spadku.

Stosownie do art. 922 ustawy z dnia 23 kwietnia 1964 r. Kodeks cywilny (t. j. Dz. U. z 2018 r. poz. 1025 ze zm.), prawa i obowiązki majątkowe zmarłego przechodzą z chwilą jego śmierci na jedną lub kilka osób.

W myśl art. 924 i art. 925 ustawy Kodeks cywilny, spadek otwiera się z chwilą śmierci spadkodawcy, natomiast spadkobierca nabywa spadek z chwilą otwarcia spadku.

Oznacza to, że z chwilą śmierci należące do spadkodawcy prawa i obowiązki stają się spadkiem, który podlega przepisom prawa spadkowego, a data śmierci (chwila śmierci) spadkodawcy ustala, kto staje się spadkobiercą oraz co wchodzi w skład masy spadkowej. Z kolei, postanowienie sądu o nabyciu spadku lub akt poświadczenia dziedziczenia potwierdzają jedynie prawo spadkobiercy do tego spadku od momentu jego otwarcia.

Mając na uwadze powołane wyżej przepisy prawa oraz przedstawiony we wniosku opis stanu faktycznego stwierdzić należy, że bieg 5-letniego terminu, o którym mowa w art. 10 ust. 1 pkt 8 w związku z art. 10 ust. 5 i 7 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, rozpoczął się dla lokalu mieszkalnego w 2013 r.

Wobec tego, dokonane przez Wnioskodawcę we wrześniu 2022 r. odpłatne zbycie lokalu mieszkalnego nie będzie stanowić źródła przychodu, o którym mowa w art. 10 ust. 1 pkt 8 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, ze względu na upływ terminu, o którym mowa w tym przepisie.

Zatem, na Wnioskodawcy nie będzie ciążył obowiązek zapłaty podatku dochodowego z tytułu zbycia w 2022 r. przedmiotowego lokalu mieszkalnego.

Ocena stanowiska

Stanowisko, które przedstawił Pan we wniosku jest prawidłowe.

Uzasadnienie interpretacji indywidualnej

Zgodnie z przepisem art. 9 ust. 1 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (t. j. Dz. U. z 2022 r. poz. 2647 ze zm.):

Opodatkowaniu podatkiem dochodowym podlegają wszelkiego rodzaju dochody, z wyjątkiem dochodów wymienionych w art. 21, 52, 52a i 52c oraz dochodów, od których na podstawie przepisów Ordynacji podatkowej zaniechano poboru podatku.

Z kolei, jak stanowi art. 10 ust. 1 pkt 8 ww. ustawy:

Źródłem przychodów jest odpłatne zbycie, z zastrzeżeniem ust. 2:

a)nieruchomości lub ich części oraz udziału w nieruchomości,

b)spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu mieszkalnego lub użytkowego oraz prawa do domu jednorodzinnego w spółdzielni mieszkaniowej,

c)prawa wieczystego użytkowania gruntów,

d)innych rzeczy,

– jeżeli odpłatne zbycie nie następuje w wykonaniu działalności gospodarczej i zostało dokonane w przypadku odpłatnego zbycia nieruchomości i praw majątkowych określonych w lit. a-c – przed upływem pięciu lat, licząc od końca roku kalendarzowego, w którym nastąpiło nabycie lub wybudowanie, a innych rzeczy – przed upływem pół roku, licząc od końca miesiąca, w którym nastąpiło nabycie; w przypadku zamiany okresy te odnoszą się do każdej z osób dokonującej zamiany.

Podkreślić należy, że przepis art. 10 ust. 1 pkt 8 ww. ustawy formułuje generalną zasadę, zgodnie z którą sprzedaż nieruchomości, jej części lub udziału w nieruchomości oraz praw określonych w tym przepisie przed upływem pięciu lat, licząc od końca roku kalendarzowego, w którym nastąpiło nabycie lub wybudowanie, jeżeli nie następuje w ramach wykonywania działalności gospodarczej, skutkuje powstaniem przychodu. Tym samym, jeżeli odpłatne zbycie nieruchomości, jej części lub udziału w nieruchomości oraz ww. praw nastąpi po upływie pięciu lat, licząc od końca roku kalendarzowego, w którym nastąpiło nabycie lub wybudowanie i nie następuje w ramach wykonywania działalności gospodarczej – nie jest źródłem przychodu w rozumieniu art. 10 ust. 1 pkt 8 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, a tym samym, kwota uzyskana ze sprzedaży nieruchomości, jej części lub udziału w nieruchomości oraz ww. praw w ogóle nie podlega opodatkowaniu.

Zatem, w przypadku odpłatnego zbycia nieruchomości lub ich części oraz udziału w nieruchomości i praw majątkowych, o których mowa w art. 10 ust. 1 pkt 8 lit. a)-c) ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, decydujące znaczenie w kwestii opodatkowania podatkiem dochodowym od osób fizycznych ma moment i sposób ich nabycia.

Należy wskazać, że ustawą z dnia 23 października 2018 r. o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych oraz niektórych innych ustaw (Dz. U. z 2018 r., poz. 2159) dodano m.in. art. 10 ust. 5 i ust. 7, które stosuje się do dochodów (przychodów) uzyskanych od dnia 1 stycznia 2019 r.

Przepis art. 10 ust. 5 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych stanowi, że:

W przypadku odpłatnego zbycia, nabytych w drodze spadku, nieruchomości lub praw majątkowych, określonych w ust. 1 pkt 8 lit. a-c, okres, o którym mowa w tym przepisie, liczy się od końca roku kalendarzowego, w którym nastąpiło nabycie lub wybudowanie tej nieruchomości lub nabycie prawa majątkowego przez spadkodawcę.

Z kolei, jak stanowi art. 10 ust. 7 ww. ustawy:

Nie stanowi nabycia albo odpłatnego zbycia, o których mowa w ust. 1 pkt 8 lit. a-c, odpowiednio nabycie albo odpłatne zbycie, w drodze działu spadku, nieruchomości lub praw majątkowych, określonych w ust. 1 pkt 8 lit. a-c, do wysokości przysługującego podatnikowi udziału w spadku.

Wobec powyższego aby ustalić, czy w przedmiotowej sprawie sprzedaż przez Wnioskodawcę we wrześniu 2022 r. lokalu mieszkalnego stanowiącego odrębną nieruchomość wraz z udziałem w nieruchomości wspólnej, podlega opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych, istotne jest ustalenie daty nabycia tego lokalu mieszkalnego przez spadkodawczynię, czyli matkę Wnioskodawcy oraz ustalenie, czy w wyniku działu spadku i podziału majątku wspólnego, wartość rynkowa nabytych przez Wnioskodawcę składników majątkowych nie przekroczyła wartości przysługującego Mu udziału w składnikach majątkowych przed działem spadku i podziałem majątku wspólnego.

Zgodnie z art. 922 § 1 ustawy z dnia 23 kwietnia 1964 r. Kodeks cywilny (t. j. Dz. U. z 2022 r. poz. 1360 ze zm.):

Prawa i obowiązki majątkowe zmarłego przechodzą z chwilą jego śmierci na jedną lub kilka osób stosownie do przepisów księgi niniejszej.

Jak stanowi art. 924 ww. Kodeksu:

Spadek otwiera się z chwilą śmierci spadkodawcy.

Z kolei w myśl art. 925 ww. Kodeksu:

Spadkobierca nabywa spadek z chwilą otwarcia spadku.

Art. 1025 § 1 ww. Kodeksu stanowi, że:

Sąd na wniosek osoby mającej w tym interes stwierdza nabycie spadku przez spadkobiercę. Notariusz na zasadach określonych w przepisach odrębnych sporządza akt poświadczenia dziedziczenia.

Powyższe oznacza, że z chwilą śmierci należące do spadkodawcy prawa i obowiązki stają się spadkiem, który podlega przepisom prawa spadkowego, a data śmierci (chwila śmierci) spadkodawcy ustala, kto staje się spadkobiercą oraz co wchodzi w skład masy spadkowej.

Z kolei, postanowienie sądu o stwierdzeniu nabycia spadku lub akt poświadczenia dziedziczenia potwierdzają jedynie prawo spadkobiercy do tego spadku od momentu jego otwarcia.

Zgodnie z treścią art. 1035 Kodeksu cywilnego:

Jeżeli spadek przypada kilku spadkobiercom, do wspólności majątku spadkowego oraz do działu spadku stosuje się odpowiednio przepisy o współwłasności w częściach ułamkowych z zachowaniem przepisów niniejszego tytułu.

Stosownie do art. 1037 § 1 ww. Kodeksu:

Dział spadku może nastąpić bądź na mocy umowy między wszystkimi spadkobiercami, bądź na mocy orzeczenia sądu na żądanie któregokolwiek ze spadkobierców.

W myśl art. 1037 § 2 ww. Kodeksu:

Jeżeli do spadku należy nieruchomość, umowa o dział powinna być zawarta w formie aktu notarialnego.

Jak stanowi art. 195 Kodeksu cywilnego:

Własność tej samej rzeczy może przysługiwać niepodzielnie kilku osobom (współwłasność).

Zgodnie z art. 196 § 1 ww. Kodeksu:

Współwłasność jest albo współwłasnością w częściach ułamkowych, albo współwłasnością łączną.

Art. 196 § 2 Kodeksu cywilnego stanowi, że:

Współwłasność łączną regulują przepisy dotyczące stosunków, z których ona wynika. Do współwłasności w częściach ułamkowych stosuje się przepisy niniejszego działu.

Natomiast w myśl art. 210 ww. Kodeksu:

Każdy ze współwłaścicieli może żądać zniesienia współwłasności. Uprawnienie to może być wyłączone przez czynność prawną na czas nie dłuższy niż lat pięć. Jednakże w ostatnim roku przed upływem zastrzeżonego terminu dopuszczalne jest jego przedłużenie na dalsze lat pięć; przedłużenie można ponowić.

Stosownie do art. 211 Kodeksu cywilnego:

Każdy ze współwłaścicieli może żądać, ażeby zniesienie współwłasności nastąpiło przez podział rzeczy wspólnej, chyba że podział byłby sprzeczny z przepisami ustawy lub ze społeczno-gospodarczym przeznaczeniem rzeczy albo że pociągałby za sobą istotną zmianę rzeczy lub znaczne zmniejszenie jej wartości.

Zgodnie z art. 212 § 1 ww. Kodeksu:

Jeżeli zniesienie współwłasności następuje na mocy orzeczenia sądu, wartość poszczególnych udziałów może być wyrównana przez dopłaty pieniężne. Przy podziale gruntu sąd może obciążyć poszczególne części potrzebnymi służebnościami gruntowymi.

Z kolei art. 212 § 2 ww. Kodeksu stanowi, że:

Rzecz, która nie daje się podzielić, może być przyznana stosownie do okoliczności jednemu ze współwłaścicieli z obowiązkiem spłaty pozostałych albo sprzedana stosownie do przepisów kodeksu postępowania cywilnego.

Z instytucją działu spadku mamy do czynienia w sytuacji, w której spadek przypada kilku spadkobiercom. W wyniku działu spadku prawa majątkowe objęte spadkiem przyznane poszczególnym spadkobiercom, przechodzą na nich, ustaje więc wspólność majątku spadkowego. Umowa o dział spadku lub prawomocne orzeczenie sądowe o dziale spadku stanowią tytuł własności rzeczy, które w dziale przypadły poszczególnym spadkobiercom. Na skutek działu spadku następuje konkretyzacja składników masy spadkowej przypadających poszczególnym spadkobiercom.

Jeżeli zatem wartość nieruchomości lub prawa (udziałów w nieruchomości lub prawie) nabytych w wyniku działu spadku jest zgodna z udziałem posiadanym przed działem spadku – nie następuje nabycie, ponieważ w ten sposób nie ulega powiększeniu zarówno zakres dotychczasowego władztwa tej osoby nad nieruchomością lub prawem, jak i stan jej majątku osobistego. Dział spadku, w wyniku którego udział w nieruchomości lub prawie nie zwiększył się, zmienia wyłącznie charakter własności. Jednakże, nabycie nieruchomości lub prawa w drodze działu spadku (nawet jeżeli działu spadku dokonano bez spłat lub dopłat) w części przekraczającej udział spadkowy, stanowi w myśl art. 10 ust. 1 pkt 8 w związku z ust. 7 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych nabycie nieruchomości lub prawa w tym udziale, który przekracza udział nabyty w spadku. Wszelkie przypadki, gdy udział danej osoby ulega powiększeniu, traktowane być muszą w kategorii nabycia, gdyż w ten sposób ulega powiększeniu zakres dotychczasowego władztwa tej osoby nad nieruchomością lub prawem. Bezsprzeczne jest, że udziały, jakie otrzymuje spadkobierca powyżej swojego udziału (jeżeli nabywa majątek w dziale spadku o wartości większej od swojego udziału w spadku) były własnością pozostałych spadkobierców. Spadkobierca nie miał do nich żadnych praw, aż do momentu działu spadku.

Wobec tego nabycie w wyniku działu spadku części majątku, który należał do innych spadkobierców (współwłaścicieli), należy traktować jako nabycie w rozumieniu art. 10 ust. 1 pkt 8 w związku z ust. 7 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.

Jak wskazał Wnioskodawca w opisie sprawy, wartość rynkowa nabytych przez Wnioskodawcę w wyniku działu spadku po zmarłych rodzicach składników majątkowych i udziałów w składnikach majątkowych (w tym lokalu mieszkalnego wraz z udziałem w nieruchomości wspólnej) mieściła się w udziale jaki przysługiwał Wnioskodawcy we wszystkich składnikach majątkowych nabytych przez Wnioskodawcę w spadku po rodzicach – nie przekroczyła wartości udziału Wnioskodawcy.

Tym samym, czynność działu spadku nie stanowi dla Wnioskodawcy nabycia, o którym mowa w art. 10 ust. 1 pkt 8 w związku z ust. 7 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.

Wobec powyższego, w związku z odpłatnym zbyciem przez Wnioskodawcę lokalu mieszkalnego stanowiącego odrębną nieruchomość wraz z udziałem w nieruchomości wspólnej, przewidziany w art. 10 ust. 1 pkt 8 w zw. z art. 10 ust. 5 i ust. 7 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych okres pięciu lat, należy liczyć od końca roku, w którym nastąpiło nabycie przez spadkodawczynię (matkę Wnioskodawcy) tego lokalu mieszkalnego w drodze umowy ustanowienia odrębnej własności lokalu i przeniesienia własności – tj. od końca 2013 r.

Mając zatem na uwadze przedstawiony we wniosku stan faktyczny oraz powołane przepisy prawa stwierdzić należy, że odpłatne zbycie przez Wnioskodawcę w 2022 r. lokalu mieszkalnego stanowiącego odrębną nieruchomość wraz z udziałem w nieruchomości wspólnej, nie stanowi źródła przychodu, o którym mowa w art. 10 ust. 1 pkt 8 w związku z art. 10 ust. 5 i ust. 7 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, podlegającego opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych, ponieważ jego odpłatne zbycie nastąpiło po upływie 5 lat, licząc od końca roku kalendarzowego, w którym nastąpiło nabycie ww. lokalu mieszkalnego stanowiącego odrębną nieruchomość wraz z udziałem w nieruchomości wspólnej przez spadkodawczynię, tj. matkę Wnioskodawcy.

Zatem, na Wnioskodawcy nie ciąży obowiązek zapłaty podatku dochodowego z tytułu odpłatnego zbycia w 2022 r. lokalu mieszkalnego stanowiącego odrębną nieruchomość wraz z udziałem w nieruchomości wspólnej.

Dodatkowe informacje

Informacja o zakresie rozstrzygnięcia

Interpretacja dotyczy stanu faktycznego, który Pan przedstawił i stanu prawnego, który obowiązuje w dacie zaistnienia zdarzenia w przedstawionym stanie faktycznym.

Procedura wydawania indywidualnych interpretacji przepisów prawa podatkowego nie podlega regułom przewidzianym dla postępowania podatkowego, czy kontrolnego. Organ wydający interpretację indywidualną w trybie art. 14b ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2022 r. poz. 2651 ze zm.), opiera się wyłącznie na opisie stanu faktycznego lub zdarzenia przyszłego podanego we wniosku – nie prowadzi postępowania dowodowego. Należy wskazać, że przy wydawaniu niniejszej interpretacji Organ dokonał wyłącznie analizy okoliczności podanych we wniosku. Rolą postępowania w sprawie wydania indywidualnej interpretacji przepisów podatkowych nie jest bowiem ustalanie, czy przedstawiony we wniosku stan faktyczny (zdarzenie przyszłe) jest zgodny ze stanem rzeczywistym. Ustalenie stanu rzeczywistego stanowi domenę ewentualnego postępowania podatkowego. To na podatniku ciąży obowiązek udowodnienia w toku tego postępowania okoliczności faktycznych, z których wywodzi on dla siebie korzystne skutki prawne. Jeżeli zatem, przedstawiony we wniosku stan faktyczny będzie różnił się od występującego w rzeczywistości, wówczas wydana interpretacja nie będzie chroniła Pana w zakresie przedstawionego stanu faktycznego.

Pouczenie o funkcji ochronnej interpretacji

·Funkcję ochronną interpretacji indywidualnych określają przepisy art. 14k-14nb ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. – Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2022 r. poz. 2651 ze zm.). Interpretacja będzie mogła pełnić funkcję ochronną, jeśli: Pana sytuacja będzie zgodna (tożsama) z opisem stanu faktycznego lub zdarzenia przyszłego i zastosuje się Pan do interpretacji.

·Zgodnie z art. 14na § 1 Ordynacji podatkowej:

Przepisów art. 14k-14n Ordynacji podatkowej nie stosuje się, jeśli stan faktyczny lub zdarzenie przyszłe będące przedmiotem interpretacji indywidualnej jest elementem czynności, które są przedmiotem decyzji wydanej:

1)z zastosowaniem art. 119a;

2)w związku z wystąpieniem nadużycia prawa, o którym mowa w art. 5 ust. 5 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług;

3)z zastosowaniem środków ograniczających umowne korzyści.

Zgodnie z art. 14na § 2 Ordynacji podatkowej:

Przepisów art. 14k-14n nie stosuje się, jeżeli korzyść podatkowa, stwierdzona w decyzjach wymienionych w § 1, jest skutkiem zastosowania się do utrwalonej praktyki interpretacyjnej, interpretacji ogólnej lub objaśnień podatkowych.

Pouczenie o prawie do wniesienia skargi na interpretację

Ma Pan prawo do zaskarżenia tej interpretacji indywidualnej do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego (…). Zasady zaskarżania interpretacji indywidualnych reguluje ustawa z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi (t. j. Dz. U. z 2023 r. poz. 259; dalej jako „PPSA”).

Skargę do Sądu wnosi się za pośrednictwem Dyrektora KIS (art. 54 § 1 PPSA). Skargę należy wnieść w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia interpretacji indywidualnej (art. 53 § 1 PPSA):

·w formie papierowej, w dwóch egzemplarzach (oryginał i odpis) na adres: Krajowa Informacja Skarbowa, ul. Teodora Sixta 17, 43-300 Bielsko-Biała (art. 47 § 1 PPSA), albo

·w formie dokumentu elektronicznego, w jednym egzemplarzu (bez odpisu), na adres Elektronicznej Skrzynki Podawczej Krajowej Informacji Skarbowej na platformie ePUAP: /KIS/SkrytkaESP (art. 47 § 3 i art. 54 § 1a PPSA).

Skarga na interpretację indywidualną może opierać się wyłącznie na zarzucie naruszenia przepisów postępowania, dopuszczeniu się błędu wykładni lub niewłaściwej oceny co do zastosowania przepisu prawa materialnego. Sąd jest związany zarzutami skargi oraz powołaną podstawą prawną (art. 57a PPSA).

Podstawa prawna dla wydania interpretacji

Podstawą prawną dla wydania tej interpretacji jest art. 13 § 2a oraz art. 14b § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. – Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2022 r. poz. 2651 ze zm.).

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00