Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Interpretacja

Interpretacja indywidualna z dnia 22 marca 2023 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0114-KDIP3-2.4011.31.2023.3.BM

Opodatkowanie działalności ryczałtem od przychodów ewidencjonowanych.

Interpretacja indywidualna – stanowisko nieprawidłowe

Szanowna Pani,

stwierdzam, że Pani stanowisko w sprawie oceny skutków podatkowych opisanego stanu faktycznego i zdarzenia przyszłego w zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne jest nieprawidłowe.

Zakres wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej

Dnia 7 stycznia 2023 r. wpłynął Pani wniosek z 7 stycznia 2023 r. o wydanie interpretacji indywidualnej, który dotyczy zryczałtowanego podatku dochodowego od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne.

Uzupełniła go Pani – w odpowiedzi na wezwania – pismem z 13 luty 2023 r. (wpływ 13 luty 2023 r.) oraz pismem z 10 marca 2023 r. (wpływ 10 marca 2023 r.).  

Treść wniosku jest następująca:

Opis stanu faktycznego i zdarzenia przyszłego

Prowadzi Pani jednoosobową działalność gospodarczą od 1 marca 2019 r.

W 2022 r. należny podatek rozlicza Pani według ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych.

Pani praca polega na świadczeniu usług w szeroko rozumianym IT.

Zajmuje się Pani zbieraniem wymagań biznesowych dla procesów występujących wewnątrz organizacji klienta. Sporządza Pani dokumentację, makietuje i projektuje Pani nowe rozwiązanie dla procesu zgodnie z dobrymi praktykami User Experience (UX). Konfiguruje Pani rozwiązanie na platformie (...), nie pisze Pani samodzielnie oprogramowania. (...) to platforma modułowa, za pomocą której może Pani układać moduły i zestawiać gotowe funkcjonalności w całościowe rozwiązanie, do którego dostęp ma klient poprzez przeglądarkę internetową. Zajmuje się Pani również manualnym testowaniem takich rozwiązań przygotowanych przez pracowników i współpracowników klienta, ocenia je Pani w kontekście zastosowanych praktyk UX.

Poprosiła Pani GUS o sklasyfikowanie według PKD opisanych przez Panią wykonywanych usług, poniżej załącza Pani cytat z klasyfikacji: wymienione usługi informatyczne, mieszczą się w grupowaniach:

- zbieranie wymagań biznesowych dla procesów występujących wewnątrz organizacji klienta, sporządzanie dokumentacji, wykonanie makiet, projektów rozwiązań, konfigurowanie elementów systemu, oprogramowania na platformie (...) PKWiU 62.01.12.0 „Usługi związane z projektowaniem i rozwojem technologii informatycznych dla sieci i systemów komputerowych”;

- przeprowadzenie testów manualnych oprogramowania PKWiU 62.02.30.0 „Usługi pomocy technicznej w zakresie technologii informatycznych i sprzętu komputerowego”.

Usługi wykonuje Pani na zlecenie klienta, na sprzęcie (komputer), które są własnością klienta.

Świadczy Pani usługi na podstawie umowy B2B, Pani przeważającą działalnością gospodarczą według PKD jest 62.01, a 62.02 to jedna z również wykonywanych.

W minionym roku podatkowym przychody jakie Pani osiągnęła ze swojej działalności były mniejsze niż 2.000.000 euro.

Uzupełnienie

Zapytanie dotyczy okresu od stycznia 2022 roku do chwili uzyskania interpretacji indywidualnej.

Prowadzona przez Panią działalność gospodarcza jest działalnością usługową w myśl art. 4 ust. 1 pkt 1 ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne.

Nie uzyskuje Pani stałych dochodów z innego źródła niż ze wskazanej działalności gospodarczej.

W 2022 roku sprzedała Pani bratu działkę rolną, której była Pani współwłaścicielką od 2013 roku. Działka była Pani własnością, sprzedała ją Pani prywatnie, nie zajmuje się Pani sprzedażą działek w ramach Pani działalności była to transakcja jednorazowa.

15 marca 2021 r. złożyła Pani właściwemu Naczelnikowi Urzędu Skarbowego oświadczenie o wyborze formy opodatkowania zryczałtowanym podatkiem dochodowym.

Pierwszy przychód z prowadzonej działalności gospodarczej osiągnęła Pani w dniu 29 marca 2019 r.

Do wykonywanej przez Panią działalności nie mają zastosowania wyłączenia zawarte w art. 8 ustawy z dnia 20 listopada 1998 r. o zryczałtowanym podatku dochodowym.

Nie osiąga Pani przychodów z usług związanych z wydawaniem: pakietów gier komputerowych (PKWiU ex 58.21.10.0), z wyłączeniem publikowania gier komputerowych w trybie on-line, pakietów oprogramowania systemowego (PKWiU 58.29.1), pakietów oprogramowania użytkowego (PKWiU 58.29.2), oprogramowania komputerowego pobieranego z Internetu (PKWiU ex 58.29.3), z wyłączeniem pobierania oprogramowania w trybie on-line.

Opierając się na opinii GUS (dołączonej w załączniku przy poprzednim składaniu wniosku), gdzie wykonywane przez Panią usługi zostały zaklasyfikowane jako PKWiU 62.01.12.0 oraz PKWiU 62.02.30.0 wnioskuje Pani, że nie uzyskuje Pani przychodów z usług związanych z doradztwem w zakresie sprzętu komputerowego (PKWiU 62.02.10.0), związanych z oprogramowaniem (PKWiU ex 62.01.1), objętych grupowaniem "Oryginały oprogramowania komputerowego" (PKWiU 62.01.2), związanych z doradztwem w zakresie oprogramowania (PKWiU ex 62.02), w zakresie instalowania oprogramowania (PKWiU ex 62.09.20.0), związanych z zarządzaniem siecią i systemami informatycznymi (PKWiU 62.03.1).

Pragnie Pani jednak zaznaczyć, że jest to Pani ocena, a nie element stanu faktycznego, ponieważ trudność sprawia Pani zinterpretowanie jakie usługi wpisują się w związanie z oprogramowaniem, a jakie nie.

Doprecyzowała Pani opis Usług, tj. wskazała na czym polega:

1.Zbieranie wymagań biznesowych dla procesów występujących wewnątrz organizacji klienta.

Zbieranie wymagań biznesowych jakie Pani wykonuje polega na spotkaniu i rozmowie z uczestnikami procesu (np. proces obsługi pism nadesłanych z organów ścigania: policja, prokuratura), poznaniu jego obecnego przebiegu, czym jest on wspierany, jakimi technologiami (email, dokumenty w załącznikach, papierowy obieg dokumentów), ilu pracowników i z jakimi kwalifikacjami zajmują się procesem.

Podczas warsztatów uzyskuje Pani informacje co dla użytkowników jest w procesie najbardziej uciążliwe, czasochłonne, odtwórcze, czego brakuje w ogóle, jakie są priorytety i palące problemy w pracy z tym procesem, a także szuka Pani obszarów do automatyzacji (automatyczna komunikacja mailowa, automatyczne powiadomienia o sprawach przeterminowanych).

2.Sporządzanie dokumentacji, makietowanie i projektowanie nowych rozwiązań dla procesu zgodnie z dobrymi praktykami User Experience (UX).

Na podstawie zebranych materiałów z warsztatów i wywiadów z użytkownikami procesu sporządza Pani dokumentację biznesową, w której skład wchodzi:

-opis słowny: (dokument word) oczekiwań i priorytetów dotyczących nowego rozwiązania,

-opis graficzny: zaprojektowane, klikalne makiety, tworzone w programie do graficznego przedstawiania projektów rozwiązań -(...)

Znając narzędzie do obiegu dokumentów jakie jest używane w firmie klienta jest Pani w stanie wskazać co z potrzeb klienta biznesowego może zostać za jego pomocą zaopiekowane, a co nie i jak najlepiej z niego skorzystać w kontekście wykonywanych w danym procesie zadań. Wszystkie te makiety i prototypy rozwiązań są przez Panią dodatkowo analizowane pod kątem UX, czyli doświadczeń użytkownika jakie ma podczas użytkowania systemu. Zależy Pani, żeby te doświadczenia były jak najlepsze, żeby w nowym procesie znajdowały się tylko rzeczy przydatne i zasadne, bez zbędnego klikania i powielania tych samych czynności, by proces był dla użytkownika intuicyjny już od pierwszych chwil jego używania.

3.Konfigurowanie rozwiązań na platformie (...).

Platforma (...) jest to zewnętrzne oprogramowanie w firmie klienta. Dostawcą, twórcą i właścicielem uprawnionym do dokonywania zmian w oprogramowaniu jest firma (...) i to tam jest ono rozwijane i dewelopowane, (...) umożliwia łączenie ze sobą gotowych już elementów i modułów procesu w spójną całość tak, by dostosować istniejące już funkcje do wymagań jakie zostały zebrane. Efekty takich zestawień są ilościowo skończone i przewidziane przez dostawcę, nie tworzy Pani tam wartości innowacyjnych, ani unikalnych, Sama nie ma Pani możliwości ingerencji w kod źródłowy aplikacji, jeśli potrzebuje Pani rozwiązania, które obecnie proponowany zasób elementów składowych i modułów nie gwarantuje, może Pani zgłosić taką potrzebę do dostawcy i po jakimś czasie taki nowy moduł jest Pani dostarczany, a Pani nie znając kodu tego elementu może zestawić go z innymi elementami i uzyskać pożądany efekt (np. automatyczne maile przypominające o zbliżającym się terminie zdjęcia blokady z konta).

Konfigurowanie w (...) polega na zestawianiu ze sobą różnego rodzaju elementów, które w odpowiednim ustawieniu spełniają jakieś funkcje (tworzą raport, wysyłają maila itp.)

4.Manualne testowanie rozwiązań przygotowanych przez pracowników i współpracowników klienta, a także ocenianie ich w kontekście zastosowanych praktyk UX.

Nad dostarczeniem procesu wykonując tę samą pracę co Pani tylko dla innych funkcjonalności pracuje kilka osób i po zakończeniu konfigurowania jakiejś części procesu (wysyłanie maila, generowanie dokumentu) pracownik prosi pozostałych o przetestowanie zaproponowanego przez niego rozwiązania. Wtedy wciela się Pani w rolę użytkownika i stara się Pani sprawdzać zgodność rozwiązania z wcześniej zebranymi wymaganiami oraz połączyć funkcjonalności w procesie. Tutaj też takie testy odbywają się przez pryzmat dobrych praktyk UX. Testy takie jak napisała Pani powyżej wykonuje też sprawdzając własną pracę.

Zgodnie z opinią jaką wydał Pani GUS uznać należy, że punkty od 1 do 3 znajdują się w kodzie PKWiU 62.01.12.0, a punkt 4 w kodzie PKWiU 62.02.30.0.

Celem Pani wystąpienia o indywidualną interpretację do Krajowej Informacji Skarbowej było między innymi uzyskanie odpowiedzi na pytanie, czy którakolwiek z usług stanowiących przedmiot Pani wniosku jest związana z oprogramowaniem, poprzez wykluczenie stawek ryczałtu, gdzie znajdują się usługi mające związek z programowaniem (12 i 15%).

Poprosiła Pani, żeby organ podatkowym w oparciu o opisany przez Panią stan faktyczny, doprecyzowany w odpowiedzi na wezwanie, samodzielnie dokonał oceny, czy czynności jakie Pani wykonuje w ramach świadczonych usług są czynnościami związanymi z oprogramowaniem.

Zleceniodawca płaci kompleksowo za świadczone przez Panią wymienione usługi. Na potrzeby statystyczne/raportowe informuje Pani zleceniodawcę, ile czasu spędziła Pani nad poszczególnymi zagadnieniami i jakie usługi w tym czasie Pani realizowała, jednak przy rozliczeniu ze zleceniodawcą jedyną miarą, od której zależy Pani wynagrodzenie jest poświęcony przez Panią czas.

Poniżej fragment aneksu do umowy z dnia 1 stycznia 2022 r., w którym wyszczególnione zostały usługi jakie Pani realizuje w ramach poszczególnych stanowisk/ról dla zlecającego. Nie wszystkie te usługi wykonuje Pani w trybie ciągłym, np. prowadzenie warsztatów zdarza się raczej sporadycznie, raz/dwa razy w roku. Usługi wykonywane ciągle na porządku dziennym przesłała Pani wcześniej we wniosku i uzupełnieniu wniosku.

Usługi, które Pani wykonuje i świadczy dla zlecającego:

1.Business Analyst:

·modelowanie i analizowanie procesów biznesowych u klientów;

·tworzenie dokumentu analitycznego;

·projektowanie rozwiązań dostosowanych do potrzeb klientów;

·prowadzenie warsztatów i prezentacji dla klientów oraz ich wsparcie merytoryczne;

·komunikacja z zespołem projektowym;

·przygotowanie i weryfikacja diagramu procesu;

·przygotowanie i weryfikacja modelu formularzy;

·tworzenie wyceny realizacji projektów;

·pozyskanie i przekazanie wiedzy o projekcie;

·zgłaszanie i opisywanie błędów;

·spotkanie z klientami.

2.Tester:

·tworzenie przypadków i scenariuszy testowych;

·zgłaszanie i opisywanie błędów;

·komunikacja z zespołem projektowym;

·wsparcie w ramach fazy UAT;

·spotkania z klientem;

·przygotowanie i aktualizacja dokumentacji projektowej;

·prowadzenie warsztatów oraz prezentacji dla klientów;

·pozyskiwanie i przekazywanie wiedzy o projekcie.

3.UI/UX Designer:

·spotkania z klientami;

·projektowanie rozwiązań dostosowanych do potrzeb klientów;

·projektowanie graficzne;

·komunikacja z zespołem projektowym.

W umowie, do powyżej wymienionych usług nie zostały wskazane kody PKWiU.

Umowa ze zleceniodawcą określa jedną stawkę wynagrodzenia za godzinę świadczonych usług bez względu na to jaką konkretnie usługę Pani świadczyła.

Nie prowadzi Pani ewidencji przychodów pochodzących z poszczególnych rodzajów świadczonych przez Panią usług, jednak jest i będzie Pani w stanie określić jaki przychód otrzymała/otrzyma Pani za wykonywanie poszczególnych usług ze względu na to, że raportuje Pani spędzony czas nad zagadnieniami od zleceniodawcy.

Ma Pani wgląd do wszystkich raportów jakie przekazała Pani zleceniodawcy od początku Pani współpracy i na ich podstawie jest Pani w stanie określić jaki czas spędziła Pani świadcząc poszczególne usługi, a co za tym idzie również jaki przychód za nie Pani otrzymała.

Pytania

Pod jaką stawkę zryczałtowanego podatku podlegają wykonywane przez Panią usługi? Czy usługi świadczone przez Panią mają związek z oprogramowaniem?

Pani stanowisko w sprawie

Według Pani oceny czynności jakie Pani wykonuje w ramach świadczonych usług nie są czynnościami związanymi z oprogramowaniem. Nie pisze Pani kodu źródłowego, ani nie ma Pani na niego bezpośredniego wpływu. Nie posługuje się Pani żadnym językiem programowania. W związku z powyższym uważa Pani, że stawka zryczałtowanego podatku jaka Panią obejmuje to 8.5%.

Ocena stanowiska

Stanowisko, które przedstawiła Pani we wniosku jest nieprawidłowe.

Uzasadnienie interpretacji indywidualnej

Stosownie do art. 1 pkt 1 ustawy z dnia 20 listopada 1998 r. o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne (t. j. Dz. U. z 2022 r. poz. 2540 ze zm.):

Ustawa reguluje opodatkowanie zryczałtowanym podatkiem dochodowym niektórych przychodów (dochodów) osiąganych przez osoby fizyczne prowadzące pozarolniczą działalność gospodarczą.

Zgodnie z art. 6 ust. 1 ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne:

Opodatkowaniu ryczałtem od przychodów ewidencjonowanych podlegają przychody osób fizycznych lub przedsiębiorstw w spadku z pozarolniczej działalności gospodarczej, o których mowa w art. 7a ust. 4 lub art. 14 ustawy o podatku dochodowym, z zastrzeżeniem ust. 1e i 1f, w tym również gdy działalność ta jest prowadzona w formie spółki cywilnej osób fizycznych, spółki cywilnej osób fizycznych i przedsiębiorstwa w spadku lub spółki jawnej osób fizycznych, zwanych dalej „spółką”. Do przychodów przedsiębiorstwa w spadku nie stosuje się przepisu art. 12 ust. 10a.

W myśl art. 6 ust. 4 ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne:

Podatnicy opłacają w roku podatkowym ryczałt od przychodów ewidencjonowanych z działalności wymienionej w ust. 1, jeżeli:

1)w roku poprzedzającym rok podatkowy:

a)uzyskali przychody z tej działalności, prowadzonej wyłącznie samodzielnie, w wysokości nieprzekraczającej 2 000 000 euro, lub

b)uzyskali przychody wyłącznie z działalności prowadzonej w formie spółki, a suma przychodów wspólników spółki z tej działalności nie przekroczyła kwoty 2 000 000 euro,

2)rozpoczną wykonywanie działalności w roku podatkowym i nie korzystają z opodatkowania w formie karty podatkowej – bez względu na wysokość przychodów.

Zauważyć należy, że u osób prowadzących działalność gospodarczą możliwość opodatkowania w formie ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych uzależniona jest od niewystąpienia przesłanek negatywnych, tj. wyłączeń, o których mowa w art. 8 ww. ustawy.

Zgodnie z art. 8 ust. 1 ww. ustawy:

Opodatkowania w formie ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych, z zastrzeżeniem art. 6 ust. 1b, nie stosuje się do podatników:

1.opłacających podatek w formie karty podatkowej na zasadach określonych w rozdziale 3;

2.korzystających, na podstawie odrębnych przepisów, z okresowego zwolnienia od podatku dochodowego;

3.osiągających w całości lub w części przychody z tytułu:

·prowadzenia aptek,

·działalności w zakresie kupna i sprzedaży wartości dewizowych,

·działalności w zakresie handlu częściami i akcesoriami do pojazdów mechanicznych;

4.wytwarzających wyroby opodatkowane podatkiem akcyzowym, na podstawie odrębnych przepisów, z wyjątkiem wytwarzania energii elektrycznej z odnawialnych źródeł energii;

5.podejmujących wykonywanie działalności w roku podatkowym po zmianie działalności wykonywanej:

·samodzielnie na działalność prowadzoną w formie spółki z małżonkiem,

·w formie spółki z małżonkiem na działalność prowadzoną samodzielnie przez jednego lub każdego z małżonków,

·samodzielnie przez małżonka na działalność prowadzoną samodzielnie przez drugiego małżonka

- jeżeli małżonek lub małżonkowie przed zmianą opłacali z tytułu prowadzenia tej działalności podatek dochodowy na ogólnych zasadach.

W świetle z art. 8 ust. 2 ww. ustawy:

Jeżeli podatnik prowadzący działalność samodzielnie lub w formie spółki, który wybrał opodatkowanie w formie ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych, uzyska z tej działalności przychody ze sprzedaży towarów handlowych lub wyrobów lub ze świadczenia usług na rzecz byłego lub obecnego pracodawcy, odpowiadających czynnościom, które podatnik lub co najmniej jeden ze wspólników:

1)wykonywał w roku poprzedzającym rok podatkowy lub

2)wykonywał lub wykonuje w roku podatkowym

- w ramach stosunku pracy lub spółdzielczego stosunku pracy, podatnik ten traci w roku podatkowym prawo do opodatkowania w formie ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych i, poczynając od dnia uzyskania tego przychodu do końca roku podatkowego, opłaca podatek dochodowy na ogólnych zasadach.

W artykule tym zawarto wyłączenia z opodatkowania ryczałtem od przychodów ewidencjonowanych, jednak – jak Pan oświadczył – przy świadczeniu przez Pana opisanych usług negatywne przesłanki nie występują.

Stosownie do art. 4 ust. 1 pkt 1 ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne:

Działalność usługowa to pozarolnicza działalność gospodarcza, której przedmiotem są czynności zaliczone do usług zgodnie z Polską Klasyfikacją Wyrobów i Usług (PKWiU) wprowadzoną rozporządzeniem Rady Ministrów z dnia 4 września 2015 r. w sprawie Polskiej Klasyfikacji Wyrobów i Usług (PKWiU) (Dz. U. poz. 1676, z 2017 r. poz. 2453, z 2018 r. poz. 2440, z 2019 r. poz. 2554 oraz z 2020 r. poz. 556), z zastrzeżeniem pkt 2 i 3.

Zgodnie z art. 4 ust. 4 ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne:

Ilekroć w ustawie używa się oznaczenia „ex” przy symbolu danego grupowania PKWiU, oznacza to, że zakres wyrobów lub usług jest węższy niż określony w tym grupowaniu.

Oznaczenie „ex” dotyczy zatem tylko określonej usługi z danego grupowania. Umieszczenie tego dopisku przy konkretnym symbolu statystycznym ma na celu zawężenie stosowania przepisu tylko do tej nazwy grupowania.

Na podstawie art. 12 ust. 1 pkt 2b lit. b ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne:

Ryczałt od przychodów ewidencjonowanych wynosi 12% przychodów ze świadczenia usług związanych z doradztwem w zakresie sprzętu komputerowego (PKWiU 62.02.10.0), związanych z oprogramowaniem (PKWiU ex 62.01.1), objętych grupowaniem „Oryginały oprogramowania komputerowego” (PKWiU 62.01.2), związanych z doradztwem w zakresie oprogramowania (PKWiU ex 62.02), w zakresie instalowania oprogramowania (PKWiU ex 62.09.20.0), związanych z zarządzaniem siecią i systemami informatycznymi (PKWiU 62.03.1).

Stosownie do art. 12 ust. 1 pkt 5 lit. a ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne:

Ryczałt od przychodów ewidencjonowanych wynosi 8,5% przychodów z działalności usługowej, w tym przychodów z działalności gastronomicznej w zakresie sprzedaży napojów o zawartości alkoholu powyżej 1,5%, z zastrzeżeniem pkt 1-4 oraz 6-8.

Ponadto zauważyć należy, że możliwość opłacania oraz wysokość stawki ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych uzyskanych w związku z prowadzoną działalnością gospodarczą zależy wyłącznie od faktycznego rodzaju świadczonych w ramach tej działalności usług.

Kwalifikacji poszczególnych przychodów ze świadczonych usług do określonego symbolu PKWiU dokonuje sam podatnik. Kwestii tej nie regulują przepisy prawa podatkowego, a tylko te przepisy, zgodnie z art. 14b § 3 Ordynacji podatkowej, mogą być przedmiotem interpretacji indywidualnej.

Zgodnie z art. 9 ust. 1 ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne:

Sporządzone na piśmie oświadczenie o wyborze opodatkowania przychodów z pozarolniczej działalności gospodarczej w formie ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych na dany rok podatkowy podatnik składa naczelnikowi urzędu skarbowego właściwemu według miejsca zamieszkania podatnika, a w przypadku przedsiębiorstwa w spadku – według ostatniego miejsca zamieszkania zmarłego przedsiębiorcy, do 20. dnia miesiąca następującego po miesiącu, w którym osiągnął pierwszy przychód z tego tytułu w roku podatkowym, albo do końca roku podatkowego, jeżeli pierwszy taki przychód osiągnął w grudniu roku podatkowego.

Przedstawiła Pani informacje, z których wynika, że:

· Od 1 marca 2019 roku prowadzi Pani jednoosobową działalność gospodarczą.

· Pani działalność jest działalnością usługową w myśl art. 4 ust. 1 pkt 1 ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne.

· 15 lutego 2021 roku złożyła Pani właściwemu Naczelnikowi Urzędu Skarbowego oświadczenie o wyborze formy opodatkowania zryczałtowanym podatkiem dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne.

· Nie prowadzi Pani ewidencji przychodów, jednak jest i będzie Pani w stanie określić jaki przychód otrzymała/otrzyma Pani za wykonywanie poszczególnych usług ze względu na to, że raportuje Pani spędzony czas nad zagadnieniami dla zleceniodawcy. Ma Pani wgląd do wszystkich raportów jakie przekazała Pani zleceniodawcy od początku Pani współpracy i na ich podstawie jest Pani w stanie określić jaki czas spędziła Pani świadcząc poszczególne usługi oraz jaki przychód za nie Pani otrzymała.

· Nie uzyskuje Pani dochodów podlegających opodatkowaniu oprócz wskazanej działalności gospodarczej.

· Pani usługi mieszczą się w grupowaniach PKWiU: 62.01.12.0 oraz 62.02.30.0.

· Wymienione we wniosku usługi są elementem kompleksowego (złożonego) świadczenia na rzecz Zleceniodawcy. Świadczenia główne zalicza się do grupowań 62.01.12.0 oraz 62.02.30.0. Umowa ze Zleceniodawcą określała i określa jedną stawkę wynagrodzenia za godzinę świadczonych usług.

·Do wykonywanej przez Panią działalności nie będą miały zastosowania wyłączenia zawarte w art. 8 ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne.

· Pani przychód nie przekroczył w roku poprzedzającym rok podatkowy, którego dotyczy zadane we wniosku pytanie, limitu określonego w ustawie o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne, wymienionego w art. 6 ust. 4 pkt 1 ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne.

Na podstawie powołanych wyżej przepisów oraz opisu sprawy świadczone przez Panią usługi sklasyfikowane są według PKWiU pod symbolami:

  • 62.01.12.0 - Usługi związane z projektowaniem i rozwojem technologii informatycznych dla sieci i systemów komputerowych oraz
  • 62.02.30.0 - Usługi pomocy technicznej w zakresie technologii informatycznych i sprzętu komputerowego.

W przypadku wymienionych przez Panią usług, które są elementem kompleksowego (złożonego) świadczenia na rzecz Zleceniodawcy, to przychody uzyskiwane przez Panią ze świadczenia w ramach działalności gospodarczej tych usług mogą być opodatkowane 12% stawką ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych, określoną w art. 12 ust. 1 pkt. 2b lit. b ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne.

W odniesieniu do świadczonych przez Panią usług sklasyfikowanych pod symbolem PKWiU 62.01.12.0 zwracam uwagę, że z art. 12 ust. 1 pkt 2b lit. b ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne wynika, że ryczałt od przychodów ewidencjonowanych wynosi 12% przychodów ze świadczenia usług związanych z oprogramowaniem (PKWiU ex 62.01.1).

Przy czym przepis ten nie odwołuje się ani do bezpośredniego, ani też pośredniego związku z oprogramowaniem. W tej regulacji nie ma też mowy o usługach związanych z programowaniem (tworzeniem kodów źródłowych programów komputerowych/gier komputerowych), a związanych z oprogramowaniem.

Zgodnie bowiem z wykładnią literalną słowo „związany z” oznacza „dotyczy czegoś, mający związek z czymś lub kimś”. Tym samym usługi związane z oprogramowaniem to usługi, które dotyczą oprogramowania.

Przedstawione okoliczności sprawy wskazują, że opisane przez Panią czynności, które polegają na modelowaniu i analizowaniu procesów biznesowych u klientów, tworzeniu dokumentu analitycznego, projektowaniu rozwiązań dostosowanych do potrzeb klientów, prowadzeniu warsztatów i prezentacji dla klientów oraz ich wsparcie merytoryczne, komunikacji z zespołem projektowym, pozyskiwaniu i przekazaniu wiedzy o projekcie, zgłaszaniu i opisywaniu błędów, przygotowaniu i aktualizacji dokumentacji projektowej, projektowaniu graficznym, konfigurowaniu rozwiązań na platformie (...), które polega na zestawieniu ze sobą różnego rodzaju elementów, które w odpowiednim ustawieniu spełniają jakieś funkcje (tworzą raport, wysyłają maile itp.), są związane z oprogramowaniem.

Odnosząc się do sytuacji przedstawionej we wniosku, w świetle tak przedstawionego opisu czynności w ramach grupowania PKWiU: 62.01.12.0, które Pani wykonuje, niezasadne jest przyjęcie, że świadczone przez Panią usługi nie są związane z oprogramowaniem. Czynności, które Pani wskazała w opisie sprawy, mieszczą się w pojęciu usług związanych z oprogramowaniem.

Z uwagi na fakt, że wykonywane przez Panią usługi sklasyfikowane pod symbolami PKWiU 62.01.12.0 oraz 62.02.30.0 są elementem kompleksowego (złożonego) świadczenia na rzecz Zleceniodawcy, należy przyjąć, że usługi wykonywane przez Panią należy objąć 12% stawką ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych, określoną w art. 12 ust. 1 pkt 2b lit. b ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne.

Wobec powyższego Pani stanowisko w zakresie opodatkowania usług sklasyfikowanych pod symbolem PKWiU 62.01.12.0 oraz 62.02.30.0 jest nieprawidłowe.

Dodatkowe informacje

Informacja o zakresie rozstrzygnięcia

Interpretacja dotyczy:

stanu faktycznego, który Pani przedstawił i stanu prawnego, który obowiązywał w dacie zaistnienia zdarzenia, oraz

zdarzenia przyszłego, które Pani przedstawił i stanu prawnego, który obowiązuje w dniu wydania interpretacji.

Organ nie jest uprawniony do przyporządkowywania formalnego usług do określonego grupowania klasyfikacyjnego. Kwestie dotyczące zaklasyfikowania usługi do właściwego grupowania statystycznego nie mieszczą się w ramach określonych w art. 14b § 1 ustawy Ordynacja podatkowa. Tak więc interpretację wydano na podstawie wskazanej przez Panią we wniosku grupowania PKWiU.

Pouczenie o funkcji ochronnej interpretacji

Funkcję ochronną interpretacji indywidualnych określają przepisy art. 14k-14nb ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. – Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2022 r. poz. 2651 ze zm.). Interpretacja będzie mogła pełnić funkcję ochronną, jeśli Pani sytuacja będzie zgodna (tożsama) z opisem stanu faktycznego i zastosuje się Pani do interpretacji.

Zgodnie z art. 14na § 1 Ordynacji podatkowej:

Przepisów art. 14k-14n Ordynacji podatkowej nie stosuje się, jeśli stan faktyczny lub zdarzenie przyszłe będące przedmiotem interpretacji indywidualnej jest elementem czynności, które są przedmiotem decyzji wydanej:

1)z zastosowaniem art. 119a;

2)w związku z wystąpieniem nadużycia prawa, o którym mowa w art. 5 ust. 5 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług;

3)z zastosowaniem środków ograniczających umowne korzyści.

Zgodnie z art. 14na § 2 Ordynacji podatkowej:

Przepisów art. 14k-14n nie stosuje się, jeżeli korzyść podatkowa, stwierdzona w decyzjach wymienionych w § 1, jest skutkiem zastosowania się do utrwalonej praktyki interpretacyjnej, interpretacji ogólnej lub objaśnień podatkowych.

Pouczenie o prawie do wniesienia skargi na interpretację

Ma Pani prawo do zaskarżenia tej interpretacji indywidualnej do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w (...). Zasady zaskarżania interpretacji indywidualnych reguluje ustawa z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi – t. j. Dz. U. z 2023 r. poz. 259; dalej jako „PPSA”.

Skargę do Sądu wnosi się za pośrednictwem Dyrektora KIS (art. 54 § 1 PPSA). Skargę należy wnieść w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia interpretacji indywidualnej (art. 53 § 1 PPSA):

w formie papierowej, w dwóch egzemplarzach (oryginał i odpis) na adres: Krajowa Informacja Skarbowa, ul. Teodora Sixta 17, 43-300 Bielsko-Biała (art. 47 § 1 PPSA), albo

w formie dokumentu elektronicznego, w jednym egzemplarzu (bez odpisu), na adres Elektronicznej Skrzynki Podawczej Krajowej Informacji Skarbowej na platformie ePUAP: /KIS/SkrytkaESP (art. 47 § 3 i art. 54 § 1a PPSA).

Skarga na interpretację indywidualną może opierać się wyłącznie na zarzucie naruszenia przepisów postępowania, dopuszczeniu się błędu wykładni lub niewłaściwej oceny co do zastosowania przepisu prawa materialnego. Sąd jest związany zarzutami skargi oraz powołaną podstawą prawną (art. 57a PPSA).

Podstawa prawna dla wydania interpretacji

Podstawą prawną dla wydania tej interpretacji jest art. 13 § 2a oraz art. 14b § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. – Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2022 r. poz. 2651 ze zm.).

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00