Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka

Interpretacja indywidualna z dnia 30 marca 2023 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0115-KDIT3.4011.103.2023.2.PS

Czy działalność w zakresie produkcji materiału szkółkarskiego drzewek i krzewów, plantacji choinek w gruncie na otwartej przestrzeni oraz uprawy polowej warzyw w gruncie uznać można za działalność rolniczą w rozumieniu art. 2 ust. 1 pkt 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych? Obowiązki wynikające z art. 24a ust. 4 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.

Interpretacja indywidualna

- stanowisko w części prawidłowe i w części nieprawidłowe.

Szanowni Panowie,

stwierdzam, że Panów stanowisko w sprawie oceny skutków podatkowych opisanego zdarzenia przyszłego w podatku dochodowym od osób fizycznych jest w części prawidłowe i w części nieprawidłowe.

Zakres wniosku wspólnego o wydanie interpretacji indywidualnej

2 lutego 2023 r. wpłynął Panów wniosek wspólny z 30 stycznia 2023 r. o wydanie interpretacji indywidualnej, który dotyczy podatku dochodowego od osób fizycznych. Treść wniosku jest następująca:

Zainteresowani, którzy wystąpili z wnioskiem

1)Zainteresowany będący stroną postępowania

A. W.

ul. (...)

2)Zainteresowany niebędący stroną postępowania

B. W.

ul. (...)

Opis zdarzenia przyszłego

Pan A. W. ("Zainteresowany") jest osobą fizyczną posiadającą miejsce zamieszkania na terytorium Polski i podlegającą w Polsce nieograniczonemu obowiązkowi podatkowemu w podatku dochodowym od osób fizycznych ("podatek PIT") Zainteresowany jest podatnikiem podatku od towarów i usług ("podatek VAT). Na dzień złożenia Wniosku, pozostaje w związku małżeńskim.

Od czerwca 2004 roku Zainteresowany prowadzi z żoną wspólne gospodarstwo rolne ("Rodzinne Gospodarstwo Rolne") zgodnie z art. 5 Ustawy z dnia 11 kwietnia 2003 r. o kształtowaniu ustroju rolnego (dalej: ustawa o kształtowaniu ustroju rolnego), na "Nieruchomościach" będących ich własnością (Nieruchomości stanowią zarówno majątek odrębny Zainteresowanego jak i majątek wspólny współmałżonków). Na Nieruchomościach znajdują się szklarnie oraz ogrzewane tunele foliowe, które są wykorzystywane przez Zainteresowanego dla potrzeb prowadzenia Rodzinnego Gospodarstwa Rolnego. Łączna powierzchnia Rodzinnego Gospodarstwa Rolnego nie jest i nie będzie większa niż 300 ha (wielkość Rodzinnego Gospodarstwa Rolnego nie zmieni się).

Dla działalności Zainteresowanego w Rodzinnym Gospodarstwie Rolnym prowadzona jest wyłącznie ewidencja dla potrzeb rozliczenia podatku od towarów i usług ("podatek VAT"). Rodzinne Gospodarstwo Rolne nie prowadzi ksiąg rachunkowych, a także nie prowadzi ewidencji środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych.

Zainteresowany jest podatnikiem podatku VAT czynnym.

Zainteresowany nie prowadzi odrębnej pozarolniczej działalności gospodarczej.

Głównym przedmiotem działalności Zainteresowanego w Rodzinnym Gospodarstwie Rolnym jest uprawa roślin ozdobnych. Działalność rolnicza prowadzona w Rodzinnym Gospodarstwie Rolnym - na gruncie podatku PIT - jest klasyfikowana jako działy specjalne produkcji rolnej.

Zainteresowany rozlicza podatek PIT od dochodów uzyskiwanych w ramach Rodzinnego Gospodarstwa Rolnego z działów specjalnych produkcji rolnej, na podstawie decyzji naczelnika właściwego urzędu skarbowego na podstawie norm szacunkowych.

Corocznie składana jest do właściwego Urzędu Skarbowego Deklaracja do wymiaru zaliczek podatku dochodowego od dochodów z działów specjalnych produkcji rolnej ustalonych przy zastosowaniu norm szacunkowych dochodu. Zainteresowany wraz z żoną do obliczenia dochodu Rodzinnego Gospodarstwa Rolnego wskazuje zgodnie z planowanym harmonogramem upraw roślin ozdobnych, powierzchnię wykorzystywanych szklarni ogrzewanych oraz tuneli foliowych ogrzewanych.

Ponadto Zainteresowany płaci podatek rolny od użytków rolnych.

Pan B. W. ("Drugi Zainteresowany") jest osobą fizyczną posiadającą miejsce zamieszkania na terytorium Polski i podlegającą w Polsce nieograniczonemu obowiązkowi podatkowemu w podatku dochodowym od osób fizycznych ("podatek PIT"). Drugi Zainteresowany jest podatnikiem podatku od towarów i usług ("podatek VAT"). Na dzień złożenia Wniosku, nie pozostaje w związku małżeńskim.

Od stycznia 2016 roku Drugi Zainteresowany prowadzi gospodarstwo rolne ("Gospodarstwo Rolne") zgodnie z art. 5 ustawy o kształtowaniu ustroju rolnego (dalej: ustawa o kształtowaniu ustroju rolnego), na "Nieruchomościach" będących jego własnością lub przedmiotem dzierżawy. W Nieruchomościach znajdują się szklarnie oraz ogrzewane tunele foliowe, które są wykorzystywane przez Drugiego Zainteresowanego dla potrzeb prowadzenia Gospodarstwa Rolnego. Łączna powierzchnia Gospodarstwa Rolnego nie jest i nie będzie większa niż 300 ha.

Dla działalności Drugiego Zainteresowanego w Gospodarstwie Rolnym prowadzona jest wyłącznie ewidencja dla potrzeb rozliczenia podatku od towarów i usług ("podatek VAT") Gospodarstwo Rolne nie prowadzi ksiąg rachunkowych, a także nie prowadzi ewidencji środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych.

Drugi Zainteresowany jest podatnikiem podatku VAT czynnym.

Drugi Zainteresowany nie prowadzi odrębnej pozarolniczej działalności gospodarczej.

Głównym przedmiotem działalności Drugiego Zainteresowanego w Gospodarstwie Rolnym jest uprawa roślin ozdobnych. Działalność prowadzona w Gospodarstwie Rolnym - na gruncie podatku PIT - jest klasyfikowana jako działy specjalne produkcji rolnej.

Drugi Zainteresowany rozlicza podatek PIT od dochodów uzyskiwanych w ramach Gospodarstwa Rolnego z działów specjalnych produkcji rolnej, na podstawie decyzji naczelnika właściwego urzędu skarbowego na podstawie norm szacunkowych.

Drugi Zainteresowany corocznie składa do właściwego Urzędu Skarbowego Deklaracje do wymiaru zaliczek podatku dochodowego od dochodów z działów specjalnych produkcji rolnej ustalonych przy zastosowaniu norm szacunkowych dochodu. Drugi Zainteresowany do obliczenia dochodu Gospodarstwa Rolnego wskazuje zgodnie z planowanym harmonogramem upraw roślin ozdobnych, powierzchnię wykorzystywanych szklarni ogrzewanych oraz tuneli foliowych ogrzewanych.

Ponadto Drugi Zainteresowany płaci podatek rolny od użytków rolnych.

Od 14 grudnia 2018 r. Zainteresowany wraz z dwoma wspólnikami, Drugim Zainteresowanym oraz inną osobą fizyczną (dalej "Wspólnikami") na zasadzie spółki cywilnej ("Spółka Cywilna") prowadzi dział specjalny produkcji rolnej, o którym mowa w art. 2 ust. 3 u.p.d.o.f. w majątku objętym wspólnością łączną wspólników Spółki Cywilnej, produkując rośliny ozdobne. Gospodarstwo prowadzone przez Spółkę Cywilną stanowi zorganizowaną całość gospodarczą, a w jego skład wchodzą w szczególności nieruchomości, tj. szklarnie ogrzewane przeznaczone do prowadzenia upraw roślin ozdobnych. Zainteresowany posiada 52% udziału w Spółce Cywilnej, zaś Drugi Zainteresowany posiada wraz z inną osobą fizyczną (dalej "Wspólnikami") równe udziały w Spółce Cywilnej (po 24%). Dla działalności Spółki Cywilnej prowadzona jest wyłącznie ewidencja dla potrzeb rozliczenia podatku od towarów i usług ("podatek VAT"). Spółka Cywilna nie prowadzi ksiąg rachunkowych, a także nie prowadzi ewidencji środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych. Spółka Cywilna jest podatnikiem podatku VAT czynnym.

Wspólnicy Spółki Cywilnej prowadzą działalność rolniczą (działy specjalne produkcji rolnej) i nie prowadzą odrębnej pozarolniczej działalności gospodarczej. Głównym przedmiotem działalności Spółki Cywilnej jest uprawa roślin ozdobnych. Działalność rolnicza prowadzona w Spółce Cywilnej jest oparta na gruncie podatku PIT jej Wspólników - jest klasyfikowana jako działy specjalne produkcji rolnej.

Wspólnicy Spółki Cywilnej rozliczają podatek PIT od dochodów uzyskiwanych w ramach Spółki Cywilnej z działów specjalnych produkcji rolnej, na podstawie decyzji naczelnika właściwego urzędu skarbowego na podstawie norm szacunkowych.

Wspólnicy Spółki Cywilnej corocznie składają do właściwego Urzędu Skarbowego Deklaracje do wymiaru zaliczek podatku dochodowego od dochodów z działów specjalnych produkcji rolnej ustalonych przy zastosowaniu norm szacunkowych dochodu. Wspólnicy Spółki Cywilnej do obliczenia dochodu wskazują zgodnie z planowanym harmonogramem upraw roślin ozdobnych, powierzchnię wykorzystywanych szklarni ogrzewanych.

Zainteresowany oraz Drugi Zainteresowany zamierzają założyć wspólnie na zasadzie spółki cywilnej ("Spółka Cywilna Zainteresowanych") podmiot prowadzący działalność rolniczą w zakresie produkcji materiału szkółkarskiego drzew i krzewów (np. świerk zwykły, świerk srebrzysty, jodła, thuja), a także upraw polowych zbóż i warzyw. Sadzonki i uprawy roślin będą przechowywane przez okres dłuższy niż 1 miesiąc, a następnie w stanie nieprzetworzonym będą one odsprzedawane osobom fizycznym, oraz podmiotom gospodarczym. Sadzonki krzewów nie będą uprawiane ani w ogrzewanej szklarni, ani w ogrzewanych tunelach, więc działalność ta nie będzie zaliczana do działów specjalnych produkcji rolnej.

Zainteresowany oraz Drugi Zainteresowany uważają, że zgodnie z art. 2 ust. 2 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, działalnością rolniczą - w rozumieniu ust. 1 pkt 1 - jest działalność polegająca na wytwarzaniu produktów roślinnych lub zwierzęcych w stanie nieprzetworzonym (naturalnym) z własnych upraw albo hodowli lub chowu, w tym również produkcja materiału siewnego, szkółkarskiego, hodowlanego oraz reprodukcyjnego, produkcja warzywnicza gruntowa, szklarniowa i pod folią, produkcja roślin ozdobnych, grzybów uprawnych i sadownicza (...), a także działalność, w której minimalne okresy przetrzymywania zakupionych zwierząt i roślin, w trakcie których następuje ich biologiczny wzrost, wynoszą co najmniej: miesiąc w przypadku roślin (...) licząc od dnia nabycia. W związku z powyższym produkcja drzew i krzewów oraz choinek świątecznych jest zaliczana do działalności rolniczej i sprzedaż tych produktów jest zwolniona z opodatkowania podatkiem dochodowym od osób fizycznych. Art. 2 ust. 1 pkt 1 ww. ustawy mówi, że przepisów ustawy nie stosuje się do przychodów z działalności rolniczej.

Przepisy ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych co do zasady, dotyczą opodatkowania wszelkich dochodów osób fizycznych. Przepisów tej ustawy, zgodnie z art. 2 ust. 1 pkt 1, nie stosuje się do przychodów z działalności rolniczej, z wyjątkiem przychodów z działów specjalnych produkcji rolnej, które stanowią źródło przychodu określone w art. 10 ust. 1 pkt 4 tej ustawy.

Zgodnie z art. 2 ust. 2 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, działalnością rolniczą, w rozumieniu ust. 1 pkt 1, jest działalność polegająca na wytwarzaniu produktów roślinnych lub zwierzęcych w stanie nieprzetworzonym (naturalnym) z własnych upraw albo hodowli lub chowu, w tym również produkcja materiału siewnego, szkółkarskiego, hodowlanego oraz reprodukcyjnego, produkcja warzywnicza gruntowa, szklarniowa i pod folią, produkcja roślin ozdobnych, grzybów uprawnych i sadownicza, hodowla i produkcja materiału zarodowego zwierząt, ptactwa i owadów użytkowych, produkcja zwierzęca typu przemysłowo-fermowego oraz hodowla ryb, a także działalność, w której minimalne okresy przetrzymywania zakupionych zwierząt i roślin, w trakcie których następuje ich biologiczny wzrost, wynoszą co najmniej: miesiąc - w przypadku roślin, 16 dni - w przypadku wysokointensywnego tuczu specjalizowanego gęsi lub kaczek, 6 tygodni - w przypadku pozostałego drobiu rzeźnego, 2 miesiące - w przypadku pozostałych zwierząt licząc od dnia nabycia.

Z powyższego przepisu wynika, że ustawodawca dla celów podatku dochodowego precyzuje wyraźnie co należy rozumieć przez działalność rolniczą, a wyliczenie dokonane w przepisie art. 2 ust. 2 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych ma charakter wyczerpujący. Zgodnie z przedstawioną definicją działalności rolniczej, podstawową jej cechą jest uzyskanie produktów w stanie nieprzetworzonym, pochodzących z uprawy (produkcja roślinna), chowu lub hodowli (produkcja zwierzęca).

"Nieprzetworzony" to taki, który nie został poddany przetworzeniu. W myśl słownika języka polskiego "przetwarzać" znaczy tyle, co "przekształcić coś twórczo" albo "zmienić coś, nadając inny kształt, wygląd" (http://sjp.pwn.pl). W związku z tym przez towar nieprzetworzony należy rozumieć taki, którego cech nie zmieniono. Jeśli towar został poddany jakimś pracom (czynnościom), w następstwie których cechy towaru (kształt, wygląd, funkcja) zostały zmienione, to wówczas towar ten nie jest towarem w stanie nieprzetworzonym.

Z kolei zgodnie z definicją zawartą w art. 2 ust. 3 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, tworzącą katalog zamknięty - działami specjalnymi produkcji rolnej są: uprawy w szklarniach i ogrzewanych tunelach foliowych, uprawy grzybów i ich grzybni, uprawy roślin "in vitro", fermowa hodowla i chów drobiu rzeźnego i nieśnego, wylęgarnie drobiu, hodowla i chów zwierząt futerkowych i laboratoryjnych, hodowla dżdżownic, hodowla entomofagów, hodowla jedwabników, prowadzenie pasiek oraz hodowla i chów innych zwierząt poza gospodarstwem rolnym.

W myśl natomiast art. 2 ust. 3a ww. ustawy, nie stanowią działów specjalnych produkcji rolnej uprawy, hodowla i chów zwierząt w rozmiarach nieprzekraczających wielkości określonych w Załączniku nr 2 do ustawy.

Na podstawie art. 24 ust. 7 ww. ustawy Minister właściwy do spraw finansów publicznych w porozumieniu z ministrem właściwym do spraw rolnictwa, ogłasza w drodze rozporządzenia normy szacunkowe, określone w Załączniku nr 2, zmieniając je corocznie w stopniu odpowiadającym wskaźnikowi wzrostu cen towarowej produkcji rolniczej, ogłaszanego przez Prezesa Głównego Urzędu Statystycznego w Dzienniku Urzędowym Rzeczypospolitej Polskiej "Monitor Polski". Należy zauważyć, że Załącznik nr 2 do ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych "Tabela rodzajów i rozmiarów działów specjalnych produkcji rolnej oraz norm szacunkowych dochodu rocznego" określa jakie uprawy, hodowla i chów zwierząt z uwagi na ich rozmiary nie stanowią działów specjalnych produkcji rolnej, a także normy szacunkowe dochodu rocznego odnoszące się do jednostek powierzchni upraw i innych jednostek poszczególnych rodzajów produkcji zwierzęcej. Jednocześnie informacje zawarte w tym załączniku mają znaczenie dla oceny, czy danego rodzaju działalność w ogóle ma charakter działów specjalnych produkcji rolnej. Jeżeli bowiem danego rodzaju uprawa czy też chów lub hodowla określonego gatunku zwierząt nie są wymienione w treści Załącznika, to należy uznać, że ta uprawa, hodowla czy też chów są działalnością rolniczą, niebędącą działem specjalnym produkcji rolnej. W konsekwencji do przychodów z tej działalności nie znajdą zastosowania przepisy ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.

Z przedstawionego opisu zdarzenia przyszłego wynika, że Zainteresowany oraz Drugi Zainteresowany zamierzają dodatkowo podjąć działalność rolniczą w zakresie produkcji materiału szkółkarskiego drzew i krzewów (np. świerk zwykły, świerk srebrzysty, thuja) oraz plantacji choinek świątecznych (np. świerk zwykły, świerk srebrzysty). Sadzonki i uprawy roślin będą przechowywane przez okres dłuższy niż 1 miesiąc, a następnie w stanie nieprzetworzonym będą one odsprzedawane osobom fizycznym, oraz podmiotom gospodarczym. Sadzonki krzewów nie będą uprawiane, ani w szklarni, ani w ogrzewanych tunelach. Mając zatem na uwadze przedstawione zdarzenie przyszłe oraz powołane przepisy prawa należy stwierdzić, że działalność, którą Zainteresowany oraz Drugi Zainteresowany będą wykonywać w formie Spółki Cywilnej Zainteresowanych, mieści się w przytoczonej powyżej definicji działalności rolniczej (okres przechowywania roślin jest dłuższy niż 1 miesiąc), nie będąc jednocześnie zaliczana do działów specjalnych produkcji rolnej, gdyż produkcja materiału szkółkarskiego drzewek i krzewów, plantacja choinek w gruncie na otwartej przestrzeni oraz uprawa polowa warzyw w gruncie, jako rodzaj upraw i produkcji nie została objęta treścią ww. załącznika, tj. Tabeli rodzajów i rozmiarów działów specjalnych produkcji rolnej oraz norm szacunkowych dochodu rocznego. W konsekwencji, do przychodów uzyskanych z tego tytułu - zgodnie z treścią art. 2 ust. 1 pkt 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych - nie znajdują zastosowania przepisy ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.

W takim przypadku - na mocy art. 2 ust. 1 pkt 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych - także przychody uzyskane ze sprzedaży choinek świątecznych z własnej produkcji wyłączone będą z opodatkowania podatkiem dochodowym od osób fizycznych.

Zainteresowany oraz Drugi Zainteresowany w przedstawionym zdarzeniu przyszłym będą prowadzić działalność mieszczącą się w przytoczonej powyżej definicji działalności rolniczej, więc obowiązek prowadzenia pełnych ksiąg rachunkowych jest uregulowany tak jak dla rolników prowadzących gospodarstwo rolne, wyłącznie przepisami o przekroczeniu limitu przychodów z art. 24a ust. 4 ustawy o PIT i art. 2 ust. 1 pkt 2 ustawy o rachunkowości.

Pytania

1.Czy prawidłowe jest stanowisko Zainteresowanego oraz Drugiego Zainteresowanego, że w przedstawionym zdarzeniu przyszłym i na podstawie powołanych przepisów prawa, należy stwierdzić, że działalność, którą Zainteresowany oraz Drugi Zainteresowany będą wykonywać, mieści się w przytoczonej powyżej definicji działalności rolniczej, nie będąc jednocześnie zaliczana do działów specjalnych produkcji rolnej, gdyż produkcja materiału szkółkarskiego drzewek i krzewów, plantacja choinek w gruncie na otwartej przestrzeni oraz uprawa polowa warzyw w gruncie, jako rodzaj upraw i produkcji nie została objęta treścią ww. Załącznika, tj. Tabeli rodzajów i rozmiarów działów specjalnych produkcji rolnej oraz norm szacunkowych dochodu rocznego, a w konsekwencji do przychodów uzyskanych z tego tytułu - zgodnie z treścią art. 2 ust. 1 pkt 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych - nie znajdują zastosowania przepisy ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych?

2.Czy prawidłowe jest stanowisko Zainteresowanego oraz Drugiego Zainteresowanego, że w przedstawionym zdarzeniu przyszłym i na podstawie powołanych przepisów prawa, należy stwierdzić, że działalność, którą Zainteresowany oraz Drugi Zainteresowany będą wykonywać, mieści się w przytoczonej powyżej definicji działalności rolniczej, więc obowiązek prowadzenia pełnych ksiąg rachunkowych jest uregulowany tak jak dla rolników prowadzących gospodarstwo rolne, wyłącznie przepisami o przekroczeniu limitu przychodów z art. 24a ust. 4 ustawy o PIT i art. 2 ust. 1 pkt 2 ustawy o rachunkowości?

Panów stanowisko w sprawie

Prawidłowe jest stanowisko wskazujące, że w zdarzeniu przyszłym przedstawionym we Wniosku, działalność, którą Zainteresowany oraz Drugi Zainteresowany będą wykonywać w formie Spółki Cywilnej Zainteresowanych, mieści się w definicji działalności rolniczej, nie będąc jednocześnie zaliczana do działów specjalnych produkcji rolnej, gdyż produkcja materiału szkółkarskiego drzewek i krzewów ozdobnych oraz plantacja choinek w gruncie na otwartej przestrzeni, jako rodzaj upraw i produkcji nie została objęta treścią ww. załącznika, tj. Tabeli rodzajów i rozmiarów działów specjalnych produkcji rolnej oraz norm szacunkowych dochodu rocznego. W konsekwencji do przychodów uzyskanych w Spółce Cywilnej Zainteresowanych - zgodnie z treścią art. 2 ust. 1 pkt 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych - nie znajdują zastosowania przepisy ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.

Zainteresowany oraz Drugi Zainteresowany zamierzają założyć wspólnie podmiot na zasadzie spółki cywilnej ("Spółka Cywilna Zainteresowanych") prowadzący działalność rolniczą w zakresie produkcji materiału szkółkarskiego drzew i krzewów (np. świerk zwykły, świerk srebrzysty, jodła, thuja), a także uprawy polowej zbóż i warzyw. Sadzonki i uprawy roślin będą przechowywane co najmniej 1 miesiąc, a następnie w stanie nieprzetworzonym będą one odsprzedawane osobom fizycznym, oraz podmiotom gospodarczym. Sadzonki krzewów nie będą uprawiane ani w ogrzewanej szklarni, ani w ogrzewanych tunelach, więc działalność ta nie będzie zaliczana do działów specjalnych produkcji rolnej.

Zainteresowany oraz Drugi Zainteresowany uważają, że zgodnie z art. 2 ust. 2 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych działalnością rolniczą, w rozumieniu ust. 1 pkt 1, jest działalność polegająca na wytwarzaniu produktów roślinnych lub zwierzęcych w stanie nieprzetworzonym (naturalnym) z własnych upraw albo hodowli lub chowu, w tym również produkcja materiału siewnego, szkółkarskiego, hodowlanego oraz reprodukcyjnego, produkcja warzywnicza gruntowa, szklarniowa i pod folią, produkcja roślin ozdobnych, grzybów uprawnych i sadownicza (...), a także działalność, w której minimalne okresy przetrzymywania zakupionych zwierząt i roślin, w trakcie których następuje ich biologiczny wzrost, wynoszą co najmniej: miesiąc w przypadku roślin (...) licząc od dnia nabycia. W związku z powyższym produkcja sadzonek drzew i krzewów, plantacje choinek świątecznych oraz uprawy polowe warzyw są zaliczane do działalności rolniczej i sprzedaż tych produktów jest zwolniona z opodatkowania podatkiem dochodowym od osób fizycznych. Art. 2 ust. 1 pkt 1 ww. ustawy mówi, że przepisów ustawy nie stosuje się do przychodów z działalności rolniczej.

Przepisy ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych, co do zasady, dotyczą opodatkowania wszelkich dochodów osób fizycznych. Przepisów tej ustawy, zgodnie z art. 2 ust. 1 pkt 1, nie stosuje się do przychodów z działalności rolniczej, z wyjątkiem przychodów z działów specjalnych produkcji rolnej, które stanowią źródło przychodu określone w art. 10 ust. 1 pkt 4 tej ustawy.

Zgodnie z art. 2 ust. 2 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, działalnością rolniczą, w rozumieniu ust. 1 pkt 1, jest działalność polegająca na wytwarzaniu produktów roślinnych lub zwierzęcych w stanie nieprzetworzonym (naturalnym) z własnych upraw albo hodowli lub chowu, w tym również produkcja materiału siewnego, szkółkarskiego, hodowlanego oraz reprodukcyjnego, produkcja warzywnicza gruntowa, szklarniowa i pod folią, produkcja roślin ozdobnych, grzybów uprawnych i sadownicza, hodowla i produkcja materiału zarodowego zwierząt, ptactwa i owadów użytkowych, produkcja zwierzęca typu przemysłowo-fermowego oraz hodowla ryb, a także działalność, w której minimalne okresy przetrzymywania zakupionych zwierząt i roślin, w trakcie których następuje ich biologiczny wzrost, wynoszą co najmniej: miesiąc - w przypadku roślin, 16 dni - w przypadku wysokointensywnego tuczu specjalizowanego gęsi lub kaczek, 6 tygodni - w przypadku pozostałego drobiu rzeźnego, 2 miesiące - w przypadku pozostałych zwierząt licząc od dnia nabycia.

Z powyższego przepisu wynika, że ustawodawca dla celów podatku dochodowego precyzuje wyraźnie co należy rozumieć przez działalność rolniczą, a wyliczenie dokonane w przepisie art. 2 ust. 2 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych ma charakter wyczerpujący. Zgodnie z przedstawioną definicją działalności rolniczej, podstawową jej cechą jest uzyskanie produktów w stanie nieprzetworzonym, pochodzących z uprawy (produkcja roślinna), chowu lub hodowli (produkcja zwierzęca).

"Nieprzetworzony" to taki, który nie został poddany przetworzeniu. W myśl słownika języka polskiego "przetwarzać" znaczy tyle, co "przekształcić coś twórczo" albo "zmienić coś, nadając inny kształt, wygląd" (http://sjp.pwn.pl). W związku z tym przez towar nieprzetworzony należy rozumieć taki. którego cech nie zmieniono. Jeśli towar został poddany jakimś pracom (czynnościom), w następstwie których cechy towaru (kształt, wygląd, funkcja) zostały zmienione, to wówczas towar ten nie jest towarem w stanie nieprzetworzonym.

Z kolei zgodnie z definicją zawartą w art. 2 ust. 3 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, tworzącą katalog zamknięty - działami specjalnymi produkcji rolnej są: uprawy w szklarniach i ogrzewanych tunelach foliowych, uprawy grzybów i ich grzybni, uprawy roślin "in vitro", fermowa hodowla i chów drobiu rzeźnego i nieśnego, wylęgarnie drobiu, hodowla i chów zwierząt futerkowych i laboratoryjnych, hodowla dżdżownic, hodowla entomofagów, hodowla jedwabników, prowadzenie pasiek oraz hodowla i chów innych zwierząt poza gospodarstwem rolnym.

W myśl natomiast art. 2 ust. 3a ww. ustawy, nie stanowią działów specjalnych produkcji rolnej uprawy, hodowla i chów zwierząt w rozmiarach nieprzekraczających wielkości określonych w Załączniku nr 2 do ustawy.

Na podstawie art. 24 ust. 7 ww. ustawy Minister właściwy do spraw finansów publicznych w porozumieniu z ministrem właściwym do spraw rolnictwa, ogłasza w drodze rozporządzenia normy szacunkowe, określone w Załączniku nr 2, zmieniając je corocznie w stopniu odpowiadającym wskaźnikowi wzrostu cen towarowej produkcji rolniczej, ogłaszanego przez Prezesa Głównego Urzędu Statystycznego w Dzienniku Urzędowym Rzeczypospolitej Polskiej "Monitor Polski".

Należy zauważyć, że Załącznik nr 2 do ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych "Tabela rodzajów i rozmiarów działów specjalnych produkcji rolnej oraz norm szacunkowych dochodu rocznego" określa jakie uprawy, hodowla i chów zwierząt z uwagi na ich rozmiary nie stanowią działów specjalnych produkcji rolnej, a także normy szacunkowe dochodu rocznego odnoszące się do jednostek powierzchni upraw i innych jednostek poszczególnych rodzajów produkcji zwierzęcej. Jednocześnie informacje zawarte w tym załączniku mają znaczenie dla oceny, czy danego rodzaju działalność w ogóle ma charakter działów specjalnych produkcji rolnej. Jeżeli bowiem danego rodzaju uprawa czy też chów lub hodowla określonego gatunku zwierząt nie są wymienione w treści Załącznika, to należy uznać, że ta uprawa, hodowla czy też chów są działalnością rolniczą, niebędącą działem specjalnym produkcji rolnej. W konsekwencji do przychodów z tej działalności nie znajdą zastosowania przepisy ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.

Z przedstawionego opisu zdarzenia przyszłego wynika, że Zainteresowany oraz Drugi Zainteresowany zamierzają dodatkowo podjąć działalność rolniczą w zakresie produkcji drzew i krzewów (np. świerk zwykły, świerk srebrzysty, jodła, thuja). upraw polowych zbóż i warzyw oraz plantacji choinek świątecznych (np. świerk zwykły, świerk srebrzysty). Materiał szkółkarski i uprawy roślin będą przechowywane co najmniej 1 miesiąc, a następnie w stanie nieprzetworzonym będą one odsprzedawane osobom fizycznym, oraz podmiotom gospodarczym. Sadzonki krzewów nie będą uprawiane, ani w szklarni, ani w ogrzewanych tunelach.

Mając zatem na uwadze przedstawione zdarzenie przyszłe oraz powołane przepisy prawa należy stwierdzić, że działalność, którą Zainteresowany oraz Drugi Zainteresowany będą wykonywać w formie Innej Spółki Cywilnej, mieści się w przytoczonej powyżej definicji działalności rolniczej, nie będąc jednocześnie zaliczana do działów specjalnych produkcji rolnej, gdyż produkcja sadzonek drzewek i krzewów ozdobnych oraz plantacja choinek w gruncie na otwartej przestrzeni, jako rodzaj upraw i produkcji nie została objęta treścią ww. załącznika, tj. Tabeli rodzajów i rozmiarów działów specjalnych produkcji rolnej oraz norm szacunkowych dochodu rocznego. W konsekwencji do przychodów uzyskanych z tego tytułu - zgodnie z treścią art. 2 ust. 1 pkt 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych - nie znajdują zastosowania przepisy ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.

Zainteresowany oraz Drugi Zainteresowany w przedstawionym zdarzeniu przyszłym będą prowadzić działalność mieszczącą się w przytoczonej powyżej definicji działalności rolniczej, więc obowiązek prowadzenia pełnych ksiąg rachunkowych jest uregulowany tak jak dla rolników prowadzących gospodarstwo rolne, wyłącznie przepisami o przekroczeniu limitu przychodów z art. 24a ust. 4 ustawy o PIT i art. 2 ust. 1 pkt 2 ustawy o rachunkowości.

Ocena stanowiska

Stanowisko, które Panowie przedstawili jest w części prawidłowe i w części nieprawidłowe.

Uzasadnienie interpretacji indywidualnej

Zgodnie z przepisem art. 9 ust. 1 ustawy z 26 lipca 1991 roku o podatku dochodowym od osób fizycznych (t.j. Dz. U. z 2022 r. poz. 2647 ze zm.):

Opodatkowaniu podatkiem dochodowym podlegają wszelkiego rodzaju dochody, z wyjątkiem dochodów wymienionych w art. 21, 52, 52a i 52c oraz dochodów, od których na podstawie przepisów Ordynacji podatkowej zaniechano poboru podatku.

Z powyższego wynika zatem, że podstawową zasadą podatku dochodowego od osób fizycznych jest zasada powszechności opodatkowania.

Jednakże zgodnie z art. 2 ust. 1 pkt 1 tej ustawy:

Przepisów ustawy nie stosuje się do przychodów z działalności rolniczej, z wyjątkiem przychodów z działów specjalnych produkcji rolnej.

W myśl art. 2 ust. 2 ww. ustawy:

Działalnością rolniczą, w rozumieniu ust. 1 pkt 1, jest działalność polegająca na wytwarzaniu produktów roślinnych lub zwierzęcych w stanie nieprzetworzonym (naturalnym) z własnych upraw albo hodowli lub chowu, w tym również produkcja materiału siewnego, szkółkarskiego, hodowlanego oraz reprodukcyjnego, produkcja warzywnicza gruntowa, szklarniowa i pod folią, produkcja roślin ozdobnych, grzybów uprawnych i sadownicza, hodowla i produkcja materiału zarodowego zwierząt, ptactwa i owadów użytkowych, produkcja zwierzęca typu przemysłowo-fermowego oraz hodowla ryb, a także działalność, w której minimalne okresy przetrzymywania zakupionych zwierząt i roślin, w trakcie których następuje ich biologiczny wzrost, wynoszą co najmniej:

miesiąc – w przypadku roślin,

16 dni – w przypadku wysokointensywnego tuczu specjalizowanego gęsi lub kaczek,

6 tygodni – w przypadku pozostałego drobiu rzeźnego,

2 miesiące – w przypadku pozostałych zwierząt

– licząc od dnia nabycia.

Z powyższego przepisu wynika, że ustawodawca dla celów podatku dochodowego precyzuje wyraźnie, co należy rozumieć przez działalność rolniczą, a wyliczenie dokonane w przepisie art. 2 ust. 2 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych ma charakter wyczerpujący.

Zgodnie z przedstawioną definicją działalności rolniczej, podstawową jej cechą jest uzyskanie produktów w stanie nieprzetworzonym, pochodzących z uprawy (produkcja roślinna), chowu lub hodowli (produkcja zwierzęca).

„Nieprzetworzony” – to taki, który nie został poddany przetworzeniu. W myśl słownika języka polskiego „przetwarzać” znaczy tyle, co „przekształcić coś twórczo” albo „zmienić coś, nadając inny kształt, wygląd” (...). W związku z tym przez towar nieprzetworzony należy rozumieć taki, którego cech nie zmieniono. Jeśli towar został poddany jakimś pracom (czynnościom), w następstwie których cechy towaru (kształt, wygląd, funkcja) zostały zmienione, to wówczas towar ten nie jest towarem w stanie nieprzetworzonym.

Z kolei zgodnie z definicją zawartą w art. 2 ust. 3 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych:

Działami specjalnymi produkcji rolnej są: uprawy w szklarniach i ogrzewanych tunelach foliowych, uprawy grzybów i ich grzybni, uprawy roślin „in vitro”, fermowa hodowla i chów drobiu rzeźnego i nieśnego, wylęgarnie drobiu, hodowla i chów zwierząt futerkowych i laboratoryjnych, hodowla dżdżownic, hodowla entomofagów, hodowla jedwabników, prowadzenie pasiek oraz hodowla i chów innych zwierząt poza gospodarstwem rolnym.

W myśl natomiast art. 2 ust. 3a ww. ustawy:

Nie stanowią działów specjalnych produkcji rolnej uprawy, hodowla i chów zwierząt w rozmiarach nieprzekraczających wielkości określonych w załączniku nr 2 do ustawy, zwanym „załącznikiem nr 2”.

Załącznik nr 2 do ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych „Tabela rodzajów i rozmiarów działów specjalnych produkcji rolnej oraz norm szacunkowych dochodu rocznego” określa jakie uprawy, hodowla i chów zwierząt, z uwagi na ich rozmiary, nie stanowią działów specjalnych produkcji rolnej, a także normy szacunkowe dochodu rocznego odnoszące się do jednostek powierzchni upraw i innych jednostek poszczególnych rodzajów produkcji zwierzęcej. Jednocześnie informacje zawarte w tym załączniku mają znaczenie dla oceny, czy danego rodzaju działalność w ogóle ma charakter działów specjalnych produkcji rolnej. Jeżeli bowiem danego rodzaju uprawa, czy też chów lub hodowla określonego gatunku zwierząt nie są wymienione w treści Załącznika, to należy uznać, że ta uprawa, hodowla, czy też chów są działalnością rolniczą, niebędącą działem specjalnym produkcji rolnej. W konsekwencji – do przychodów z tej działalności nie znajdą zastosowania przepisy ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.

Zgodnie z art. 24a ust. 4 ww. ustawy:

Obowiązek prowadzenia ksiąg rachunkowych dotyczy osób fizycznych, spółek cywilnych osób fizycznych, spółek jawnych osób fizycznych oraz spółek partnerskich, jeżeli ich przychody, w rozumieniu art. 14, za poprzedni rok podatkowy wyniosły w walucie polskiej co najmniej równowartość kwoty określonej w euro w przepisach o rachunkowości.

Limit kwotowy wskazany w art. 24a ust. 4 ww. ustawy, zobowiązujący podatnika do zaprowadzenia ksiąg rachunkowych precyzuje art. 2 ust. 1 pkt 2 ustawy z 29 września 1994 r. o rachunkowości (t. j. Dz. U. z 2023 r. poz. 120 ze zm.), zgodnie z którym:

Przepisy ustawy o rachunkowości, zwanej dalej "ustawą", stosuje się, z zastrzeżeniem ust. 3, do mających siedzibę lub miejsce sprawowania zarządu na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej: osób fizycznych, spółek cywilnych osób fizycznych, spółek cywilnych osób fizycznych i przedsiębiorstwa w spadku, spółek jawnych osób fizycznych, spółek partnerskich oraz przedsiębiorstw w spadku działających zgodnie z ustawą z dnia 5 lipca 2018 r. o zarządzie sukcesyjnym przedsiębiorstwem osoby fizycznej i innych ułatwieniach związanych z sukcesją przedsiębiorstw (Dz.U. z 2021 r. poz. 170), jeżeli ich przychody netto ze sprzedaży towarów, produktów i operacji finansowych za poprzedni rok obrotowy wyniosły co najmniej równowartość w walucie polskiej 2 000 000 euro.

Przy czym stosownie do art. 3 ust. 3 ww. ustawy o rachunkowości:

Wyrażone w euro wielkości, o których mowa w ust. 1a pkt 3 oraz w art. 2 ust. 1 pkt 2 i ust. 2, przelicza się na walutę polską po średnim kursie ogłoszonym przez Narodowy Bank Polski, na pierwszy dzień roboczy października roku poprzedzającego rok obrotowy.

Zauważyć trzeba w tym miejscu, że art. 14 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, do którego odnosi się art. 24a ust. 4 ustawy, dotyczy przychodów z działalności gospodarczej, a nie przychodów z działalności rolniczej, do których nie stosuje się przepisów ustawy podatkowej, na podstawie art. 2 ust. 1 pkt 1 omawianej ustawy.

Z przedstawionego we wniosku opisu zdarzenia przyszłego wynika, zamierzają Panowie założyć wspólnie na zasadzie spółki cywilnej podmiot prowadzący działalność rolniczą w zakresie:

produkcji materiału szkółkarskiego drzew i krzewów (np. świerk zwykły, świerk srebrzysty, jodła, thuja),

plantacji choinek świątecznych (np. świerk zwykły, świerk srebrzysty),

upraw polowych zbóż i warzyw.

Jak wynika z wniosku, sadzonki i uprawy roślin będą przechowywane przez okres dłuższy niż 1 miesiąc, a następnie w stanie nieprzetworzonym będą one odsprzedawane osobom fizycznym, oraz podmiotom gospodarczym. Sadzonki krzewów nie będą uprawiane ani w ogrzewanej szklarni, ani w ogrzewanych tunelach.

Jak wynika z przywołanych przepisów, produkcja materiału szkółkarskiego drzewek i krzewów, plantacja choinek w gruncie na otwartej przestrzeni oraz uprawa polowa warzyw w gruncie, jako rodzaj upraw i produkcji nie została objęta treścią ww. załącznika, tj. Tabeli rodzajów i rozmiarów działów specjalnych produkcji rolnej oraz norm szacunkowych dochodu rocznego.

Mając zatem na uwadze przedstawione zdarzenie przyszłe oraz powołane przepisy prawa należy stwierdzić, że działalność, którą Panowie zamierzacie prowadzić, mieści się w przytoczonej powyżej definicji działalności rolniczej (okres przechowywania roślin wynosi co najmniej miesiąc), nie będąc jednocześnie zaliczana do działów specjalnych produkcji rolnej.

Biorąc pod uwagę treść art. 24a ust. 4 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, stwierdzić trzeba też, że skoro do przychodów uzyskanych ze sprzedaży opisanych we wniosku materiału szkółkarskiego drzew i krzewów, choinek świątecznych oraz zbóż i warzyw – zgodnie z treścią art. 2 ust. 1 pkt 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych – nie znajdą zastosowania przepisy ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.

W konsekwencji, Panów stanowisko, w świetle którego:

działalność, którą Zainteresowany oraz Drugi Zainteresowany będą wykonywać w formie Spółki Cywilnej Zainteresowanych, mieści się w definicji działalności rolniczej, nie będąc jednocześnie zaliczana do działów specjalnych produkcji rolnej – uznać trzeba za prawidłowe;

w odniesieniu do prowadzonej przez Panów działalności rolniczej w rozumieniu art. 2 ust. 1 pkt 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, obowiązek prowadzenia pełnych ksiąg rachunkowych jest uregulowany przepisami o przekroczeniu limitu przychodów z art. 24a ust. 4 ustawy podatkowej i art. 2 ust. 1 pkt 2 ustawy o rachunkowości – jest nieprawidłowe.

Dodatkowe informacje

Informacja o zakresie rozstrzygnięcia

Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego, które Panowie przedstawili i stanu prawnego, który obowiązuje w dniu wydania interpretacji/stanu prawnego, który obowiązywał w dniu wniesienia wniosku.

Interpretacja indywidualna wywołuje skutki prawnopodatkowe tylko wtedy, gdy rzeczywisty stan faktyczny (zdarzenie przyszłe) sprawy będącej przedmiotem interpretacji pokrywał się będzie ze stanem faktycznym (zdarzeniem przyszłym) podanym przez wnioskodawcę w złożonym wniosku. W związku z powyższym, w przypadku zmiany któregokolwiek elementu przedstawionego we wniosku opisu stanu faktycznego lub zdarzenia przyszłego, udzielona odpowiedź traci swą aktualność.

W niniejszej interpretacji nie oceniono, czy ewentualny obowiązek prowadzenia przez Panów ksiąg rachunkowych wynika z przepisów ustawy z 29 września 1994 r. o rachunkowości.

Pouczenie o funkcji ochronnej interpretacji

Funkcję ochronną interpretacji indywidualnych określają przepisy art. 14k-14nb ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. – Ordynacja podatkowa (t.j. Dz. U. z 2022 r. poz. 2651 ze zm.). Interpretacja będzie mogła pełnić funkcję ochronną, jeśli Pana sytuacja będzie zgodna (tożsama) z opisem stanu faktycznego i zastosuje się Pani do interpretacji.

Zgodnie z art. 14na § 1 Ordynacji podatkowej:

Przepisów art. 14k-14n Ordynacji podatkowej nie stosuje się, jeśli stan faktyczny lub zdarzenie przyszłe będące przedmiotem interpretacji indywidualnej jest elementem czynności, które są przedmiotem decyzji wydanej:

1)z zastosowaniem art. 119a;

2)w związku z wystąpieniem nadużycia prawa, o którym mowa w art. 5 ust. 5 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług;

3)z zastosowaniem środków ograniczających umowne korzyści.

Zgodnie z art. 14na § 2 Ordynacji podatkowej:

Przepisów art. 14k-14n nie stosuje się, jeżeli korzyść podatkowa, stwierdzona w decyzjach wymienionych w § 1, jest skutkiem zastosowania się do utrwalonej praktyki interpretacyjnej, interpretacji ogólnej lub objaśnień podatkowych.

Zgodnie z art. 14c § 1 Ordynacji podatkowej:

Interpretacja indywidualna zawiera wyczerpujący opis przedstawionego we wniosku stanu faktycznego lub zdarzenia przyszłego oraz ocenę stanowiska wnioskodawcy wraz z uzasadnieniem prawnym tej oceny. Można odstąpić od uzasadnienia prawnego, jeżeli stanowisko wnioskodawcy jest prawidłowe w pełnym zakresie.

Pouczenie o prawie do wniesienia skargi na interpretację przez Zaintersowaną, która jest stroną postępowania

Pan A. W. (Zainteresowany będący stroną postępowania – art. 14r § 2 Ordynacji podatkowej) ma prawo wnieść skargę na tę interpretację indywidualną do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego. Zasady zaskarżania interpretacji indywidualnych reguluje ustawa z 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi (t. j. Dz. U. z 2023 r. poz. 259 ze zm.; dalej jako „PPSA”).

Skargę do Sądu wnosi się za pośrednictwem Dyrektora KIS (art. 54 § 1 PPSA). Skargę należy wnieść w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia interpretacji indywidualnej (art. 53 § 1 PPSA):

w formie papierowej, w dwóch egzemplarzach (oryginał i odpis) na adres: Krajowa Informacja Skarbowa, ul. Teodora Sixta 17, 43-300 Bielsko-Biała (art. 47 § 1 PPSA) albo

w formie dokumentu elektronicznego, w jednym egzemplarzu (bez odpisu), na adres Elektronicznej Skrzynki Podawczej Krajowej Informacji Skarbowej na platformie ePUAP: /KIS/SkrytkaESP (art. 47 § 3 i art. 54 § 1a PPSA).

Skarga na interpretację indywidualną może opierać się wyłącznie na zarzucie naruszenia przepisów postępowania, dopuszczeniu się błędu wykładni lub niewłaściwej oceny co do zastosowania przepisu prawa materialnego. Sąd jest związany zarzutami skargi oraz powołaną podstawą prawną (art. 57a PPSA).

Podstawa prawna dla wydania interpretacji

Podstawą prawną dla wydania tej interpretacji jest art. 13 § 2a, art. 14b § 1 i art. 14r ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. – Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2022 r. poz. 2651 ze zm.).

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00