Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
comment

Porada

Porada aktualna
na dzień 21-09-2023
Porada aktualna
na dzień 21-09-2023
Data publikacji: 2023-04-20

Jak ustalić wysokość ekwiwalentu pieniężnego dla pracownika wykonującego pracę zdalną

PROBLEM

W czerwcu 2023 r. zamierzamy wprowadzić regulamin pracy zdalnej. W naszej firmie nie działają związki zawodowe. Rozważamy wypłatę ekwiwalentu z tytułu niezbędnych kosztów ponoszonych przez pracowników wykonujących pracę zdalną (za energię elektryczną i Internet). Jak ustalić wysokość ekwiwalentu, aby w razie kontroli nie został on zakwestionowany? 

RADA

Wysokość ekwiwalentu powinna odpowiadać faktycznie poniesionym przez pracownika kosztom związanym z wykorzystywaniem w pracy zdalnej niezapewnionych przez pracodawcę energii elektrycznej i Internetu. Rekomenduje się, aby podstawą do obliczenia ekwiwalentu były dokumenty stwierdzające wydatek, za który przysługuje ekwiwalent. Szczegóły w uzasadnieniu.

UZASADNIENIE

Pracownik, który wykorzystuje materiały i narzędzia pracy, w tym urządzenia techniczne niezbędne do wykonywania pracy zdalnej, niezapewnione przez pracodawcę, ma prawo do ekwiwalentu pieniężnego z tego tytułu. Wysokość ekwiwalentu ustala się między stronami stosunku pracy. Na pracodawcy spoczywa obowiązek wypłaty ekwiwalentu, a pracownik nie może zrzec się tego prawa. ...

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00