Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka

Interpretacja indywidualna z dnia 18 kwietnia 2023 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0113-KDIPT2-1.4011.115.2023.2.MZ

Możliwość opodatkowania podatkiem liniowym.

Interpretacja indywidualna – stanowisko prawidłowe

Szanowny Panie,

stwierdzam, że Pana stanowisko w sprawie oceny skutków podatkowych opisanego zdarzenia przyszłego w podatku dochodowym od osób fizycznych jest prawidłowe.

Zakres wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej

8 lutego 2023 r. wpłynął Pana wniosek z 6 lutego 2023 r. o wydanie interpretacji indywidualnej, który dotyczy możliwości opodatkowania podatkiem liniowym. Uzupełnił go Pan – w odpowiedzi na wezwanie – pismem z 6 kwietnia 2023 r. (wpływ 7 kwietnia 2023 r.).

Treść wniosku jest następująca:

Opis zdarzenia przyszłego

Jest Pan lekarzem specjalistą II stopnia w zakresie chirurgii ogólnej. Od 1993 r. prowadzi Pan pozarolniczą działalność gospodarczą sklasyfikowaną jako - praktyka lekarska specjalistyczna (kod PKD 86.22.Z), w ramach której prowadzi Pan prywatną praktykę lekarską w gabinecie chirurgicznym zlokalizowanym w ..., gdzie udziela Pan porad i konsultacji dla indywidualnych pacjentów oraz wykonuje świadczenia zdrowotne w zakresie usług lekarskich, zwane dalej dyżurami kontraktowymi, na podstawie umowy zawartej z X.

.. grudnia 2021 r. zawarł Pan umowę o pracę z tą samą placówką, w której wykonuje Pan dyżury kontraktowe.

W 2022 r. opłacał Pan podatek dochodowy z prowadzonej działalności gospodarczej na zasadach ogólnych według skali podatkowej.

W 2023 r. zamierza Pan dochody uzyskiwane w ramach działalności gospodarczej opodatkować tzw. podatkiem liniowym, tj. w sposób określony w art. 30c ust. 1 ustawy z 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. 2022 r. poz. 2647 z późn. zm.). W tym celu złoży Pan właściwemu naczelnikowi urzędu skarbowego oświadczenie o wyborze tej formy opodatkowania.

Zakres obowiązków wykonywanych w ramach umowy o pracę nie jest tożsamy z obowiązkami świadczonymi w ramach działalności gospodarczej wynikającymi z umowy na wykonywanie świadczeń zdrowotnych w zakresie usług lekarskich. Obowiązki wynikające z umowy o pracę są wykonywane na Oddziale Y Szpitala X, od poniedziałku do piątku w godzinach od 7:00 do 14:35.

Dyżury w ramach kontraktu są realizowane na Oddziale Y Szpitala X, zgodnie z harmonogramem dyżurów oddziału, poza godzinami pracy na etacie, w dniach od poniedziałku do piątku w godzinach od 15:00 do 7:00 dnia następnego oraz w soboty, niedziele i święta od 7:00 do 7:00 dnia następnego.

Do obowiązków wykonywanych w ramach umowy o pracę, pod nadzorem ordynatora należą:

-udział w codziennych odprawach lekarskich,

-obecność na obchodzie ordynatora,

-badanie pacjenta w celu kwalifikacji do leczenia operacyjnego,

-wykonywanie planowych zabiegów chirurgicznych zleconych przez ordynatora,

-opieka nad pacjentem po zabiegu operacyjnym,

-prowadzenie historii chorób pacjentów powierzonych opiece szpitalnej,

-przygotowywanie dokumentacji niezbędnej przy wypisywaniu lub w razie śmierci chorego,

-udzielanie pomocy konsultacyjnej,

-dyżury w Poradni Y w zakresie konsultacji kwalifikujących do leczenia w Oddziale Y:

·kontroli pooperacyjnych,

·leczenia zmian ropnych skóry,

·diagnostyki i leczenia świeżych i przewlekłych ran, owrzodzeń żylakowych i cukrzycowych odleżyn,

·opieki poszpitalnej (w jej ramach wykonywane są zmiany opatrunków, zdejmowanie szwów oraz badania kontrolne),

-wykonywanie innych czynności wynikających z procedur medycznych, warunków współpracy z pozostałym personelem szpitala oraz przestrzeganie ogólnych obowiązków dotyczących pracowników - w zakresie BHP, RODO oraz procedur wewnętrznych szpitala.

W czasie dyżurów kontraktowych świadczonych w ramach umowy:

1)sprawuje Pan opiekę lekarską nad pacjentami całego Oddziału Y (lekarze salowi sprawują opiekę nad pacjentami w dniach od poniedziałku do piątku w godzinach od 7:00 do 14:35),

2)pełni Pan dyżury w Izbie Przyjęć Szpitala polegające w szczególności na:

-badaniu i rozpoznawaniu stanu zdrowia pacjentów zgłaszających się w chwili nagłego zachorowania,

-dokonuje Pan wstępnej diagnostyki, sposobu leczenia, ewentualnie kieruje Pan pacjenta do hospitalizacji,

-udziela Pan porad i konsultacji dla innych oddziałów szpitala,

-wykonuje Pan niezbędne czynności wynikające ze specyfikacji swoich uprawnień,

-wykonuje Pan zabiegi chirurgiczne w trybie nagłym.

Usługi w ramach umowy wykonuje Pan samodzielnie i niezależnie od drugiej strony umowy w zakresie wyboru metody terapeutycznej.

W celu zdiagnozowania pacjenta i prowadzenia prawidłowego procesu leczenia ma Pan prawo zlecenia określonych czynności i wykonania usług medycznych fachowemu personelowi medycznemu pracującemu w szpitalu. Ponosi Pan wszystkie koszty ponad niezbędne do realizacji warunków umowy.

We własnym zakresie i na własny koszt zabezpiecza Pan zgodną z przepisami odzież i obuwie robocze (z wyłączeniem odzieży operacyjnej), ponosi Pan koszty szkoleń w zakresie BHP, szkoleń z resuscytacji krążeniowo-oddechowej. Zakres wykonywanych czynności wynikających z umowy o pracę w znacznej mierze jest różny od tych wykonywanych przez Pana w czasie dyżurów kontraktowych.

W uzupełnieniu wniosku wskazał Pan, że zakres czynności wykonywanych w roku podatkowym w ramach działalności gospodarczej nie odpowiada czynnościom wykonywanym w ramach stosunku pracy.

W ramach działalności gospodarczej świadczy Pan swoje usługi w Izbie Przyjęć Szpitala gdzie, przyjmuje Pan pacjentów i samodzielnie decyduje Pan:

-o diagnostyce i sposobie leczenia pacjentów z nagłymi chorobami wymagającymi leczenia chirurgicznego, przywożonych karetkami OPD,

-zaopatruje chorych po nagłych urazach, tj. rany, złamania powstałe w wypadkach komunikacyjnych, pobiciach, samookaleczeniach,

-konsultuje Pan inne oddziały szpitala (interna, ortopedia, rehabilitacja).

Czynności wykonywane w ramach stosunku pracy na oddziale szpitalnym zawsze wykonywane są w pod nadzorem Kierownika Oddziału.

Należą do nich:

-wykonywane w wieloosobowym zespole operacje, gdzie operuje lub asystuje Pan przy zabiegach operacyjnych w trybie planowym,

-udział w obchodach na oddziale,

-sprawowanie opieki lekarskiej nad chorymi w sposób zalecony przez Kierownika Oddziału,

-prowadzenie dokumentacji medycznej (historia choroby, dokumentacja niezbędna przy wypisie lub śmierci chorego), wszelkie decyzje o diagnostyce, leczeniu i ewentualnej hospitalizacji podejmowane są w porozumieniu z Kierownikiem Oddziału.

Dla potrzeb działalności gospodarczej prowadzona jest podatkowa księga przychodów i rozchodów. W ramach umowy o pracę zakład pracy, jako płatnik, oblicza i pobiera zaliczki na podatek dochodowy, zgodnie z art. 32 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.

W terminie wskazanym w art. 9a ust. 2 ww. ustawy (17 lutego 2023 r.) wysłał Pan listem poleconym do właściwego urzędu skarbowego oświadczenie o wyborze formy opodatkowania przychodów z działalności gospodarczej podatkiem liniowym (art. 30c ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych) na 2023 r.

W ramach prowadzonej działalności gospodarczej ponosi Pan całkowitą odpowiedzialność za rozpoznanie stanu zdrowia pacjenta i wybór metody postępowania w procesie leczenia, za ordynowanie leków, materiałów medycznych i stosowanie procedur medycznych.

Ponosi Pan wyłączną odpowiedzialność z tytułu szkody wyrządzonej komukolwiek na skutek zaniechania lub opóźnienia w leczeniu, które będzie skutkiem niepodjęcia lub nieterminowego podjęcia czynności objętej umową.

Przy wykonywaniu czynności w ramach prowadzonej działalności ponosi Pan ryzyko gospodarcze, dlatego też zawarł Pan z firmą ubezpieczeniową pakiet ubezpieczeń dla lekarza obejmujący ubezpieczenie OC lekarza, ochronę prawną.

Czynności w ramach prowadzonej działalności realizuje Pan samodzielnie i niezależnie, ze względu na ich charakter muszą być wykonywane w miejscu zamawiającego usługi. Czas wykonywania jest negocjowany i ustalany przez strony umowy.

Pytanie

Czy w przedstawionym zdarzeniu przyszłym, jako podatnik podatku dochodowego od osób fizycznych może Pan płacić, na podstawie art. 30c ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, podatek według stawki liniowej 19% od dochodów uzyskiwanych z działalności gospodarczej polegającej na przyjmowaniu indywidualnych pacjentów w prywatnym gabinecie chirurgicznym oraz z tytułu umowy na wykonywanie świadczeń zdrowotnych w zakresie usług lekarskich?

Pana stanowisko w sprawie

Pana zdaniem, dochody uzyskiwane z działalności gospodarczej polegającej na udzielaniu porad dla pacjenta indywidualnego w prywatnym gabinecie chirurgicznym oraz z tytułu umowy na wykonywanie świadczeń zdrowotnych w zakresie usług lekarskich na rzecz szpitala, mogą zostać opodatkowane w sposób wskazany w art. 30c ust. 1 ustawy z 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 2022 r. poz. 2647 z późn. zm.). Mimo że świadczy Pan usługi na rzecz obecnego pracodawcy - Szpital X, to jednak zakres czynności wykonywanych w ramach umowy o świadczenie usług lekarskich nie jest tożsamy z usługami wykonywanymi w ramach stosunku pracy.

Uważa Pan, że zgodnie z art. 9a ust. 3 pkt 2 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, możliwość opodatkowania podatkiem liniowym jest wyłączona jedynie w stosunku do podatników, którzy uzyskują przychód z działalności gospodarczej z tytułu świadczenia usług na rzecz obecnego lub byłego pracodawcy i usługi te są tożsame z czynnościami, które podatnik wykonuje w ramach stosunku pracy.

W Pana przypadku wykonywane czynności nie są tożsame. Zakres obowiązków w ramach stosunku pracy jest o wiele szerszy. Przeprowadza Pan planowe operacje pacjentów, sprawuje Pan opiekę nad pacjentami będącymi bezpośrednio po przeprowadzonych operacjach, dbając jednocześnie o prawidłową dokumentację medyczną, oraz dyżuruje Pan w Poradni Y. Dyżury kontraktowe sprowadzają się do sprawowania opieki nad pacjentami całego oddziału szpitalnego pod nieobecność lekarzy salowych oraz pracy w Izbie Przyjęć.

W ramach usług na wykonywanie świadczeń zdrowotnych zabiegi operacyjne wykonuje Pan sporadycznie, tylko w nagłych przypadkach. W ramach działalności gospodarczej świadczy Pan usługi, za które ponosi odpowiedzialność wobec pacjentów oraz szpitala za rezultat i wykonanie.

Temat opodatkowania na zasadach określonych w art. 30c ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych dochodów uzyskiwanych z działalności gospodarczej osiąganych przez lekarzy z tzw. dyżurów kontraktowych na rzecz szpitala, będącego jednocześnie pracodawcą, był niejednokrotnie rozstrzygany przez organy interpretacyjne i sądy administracyjne. Leczenie szpitalne i dyżury kontraktowe, mimo podobieństw procedur działań i środków leczniczych zawierających się w czynności „leczenia” nie są tożsame (wyrok Naczelnego Sądu Administracyjnego z 18 września 2018 r., sygn. akt II FSK 2416/16).

Zgodnie z przyjętą wykładnią art. 9a ust. 3 pkt 2 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych i użytego w tym przepisie zwrotu „odpowiadający czynnościom”, opodatkowanie podatkiem liniowym jest wyłączone w stosunku do przychodów ze świadczenia usług na rzecz byłego lub obecnego pracodawcy, które są takie same (tożsame) jak czynności, które podatnik lub co najmniej jeden ze wspólników wykonywał w ramach stosunku pracy (zob. wyrok Naczelnego Sądu Administracyjnego z 18 września 2018 r., sygn. akt II FSK 2416/16).

Natomiast brak tożsamości wykonywanych czynności w ramach stosunku pracy i działalności gospodarczej wyklucza zastosowanie art. 9a ust. 3 ww. ustawy, przy czym czynności pokrywających się częściowo nie można uznać za tożsame (wyrok Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Bydgoszczy z 28 lipca 2020 r., sygn. akt I SA/Bd 181/20).

Stanowisko to znajduje również potwierdzenie m.in. w następujących indywidualnych interpretacjach Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej:

-z 19 października 2017 r., Nr 0114-KDIP1-3.4012.245.2017.2.MK,

-z 3 lutego 2020 r., Nr 0112-KDIL3-3.4011 404.2019.2.MM,

-z 7 maja 2020 r., Nr 0112-KDIL2-2.4011.156.2020.1.MC,

-z 22 maja 2020 r., Nr 0113-KDIPT2-1.4011.255.2020.1.DJD,

-z 29 października 2020 r., Nr 0115-KDWT.4011.89.2020.1.KG,

-z 17 grudnia 2020 r., Nr 0115-KDIT2-3.4011.507.2019.6.PS,

-z 27 maja 2021 r., Nr 0113-KDIPT2-1.4011.233.2.2021.MAP,

-z 28 stycznia 2022 r., Nr 0112-KDIL2-2.4011.893.2021.2.WS.

W świetle tych okoliczności uważa Pan, że dochody z pozarolniczej działalności gospodarczej osiągane z tytułu udzielania lekarskich świadczeń zdrowotnych na rzecz szpitala w ramach tzw. dyżurów kontraktowych oraz prywatnego gabinetu chirurgicznego mogą być opodatkowane w sposób wskazany w art. 30c ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.

Ocena stanowiska

Stanowisko, które przedstawił Pan we wniosku, jest prawidłowe.

Uzasadnienie interpretacji indywidualnej

Zgodnie z art. 9 ust. 1 ustawy z 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (t. j. Dz. U. z 2022 r. poz. 2647 ze zm.):

Opodatkowaniu podatkiem dochodowym podlegają wszelkiego rodzaju dochody, z wyjątkiem dochodów wymienionych w art. 21, 52, 52a i 52c oraz dochodów, od których na podstawie przepisów Ordynacji podatkowej zaniechano poboru podatku.

Konstrukcja podatku dochodowego od osób fizycznych zakłada zróżnicowanie sposobu opodatkowania poszczególnych rodzajów dochodów (przychodów) osób fizycznych na podstawie systemu przyporządkowywania ich do odpowiedniego źródła przychodów.

Ustawodawca, tworząc system opodatkowania dochodów osób fizycznych, miał na względzie, że przysporzenia uzyskiwane przez osoby fizyczne mogą być skutkiem różnych rodzajów czynności i zdarzeń. Stworzył więc klasyfikację tych przysporzeń na podstawie kryterium źródła przychodów i system ich opodatkowania uwzględniający specyfikę poszczególnych źródeł.

Stosownie do treści art. 10 ust. 1 pkt 1 i 3 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych:

Źródłami przychodów są:

·stosunek służbowy, stosunek pracy, w tym spółdzielczy stosunek pracy, członkostwo w rolniczej spółdzielni produkcyjnej lub innej spółdzielni zajmującej się produkcją rolną, praca nakładcza, emerytura lub renta,

·pozarolnicza działalność gospodarcza.

Podział ten ma istotny wpływ nie tylko na sposób prowadzenia dokumentacji finansowej, ustalenie podstawy opodatkowania, ale także na sposób opodatkowania i jego wysokość.

W myśl art. 12 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych:

Za przychody ze stosunku służbowego, stosunku pracy, pracy nakładczej oraz spółdzielczego stosunku pracy uważa się wszelkiego rodzaju wypłaty pieniężne oraz wartość pieniężną świadczeń w naturze bądź ich ekwiwalenty, bez względu na źródło finansowania tych wypłat i świadczeń, a w szczególności: wynagrodzenia zasadnicze, wynagrodzenia za godziny nadliczbowe, różnego rodzaju dodatki, nagrody, ekwiwalenty za niewykorzystany urlop i wszelkie inne kwoty niezależnie od tego, czy ich wysokość została z góry ustalona, a ponadto świadczenia pieniężne ponoszone za pracownika, jak również wartość innych nieodpłatnych świadczeń lub świadczeń częściowo odpłatnych.

Zgodnie z definicją zawartą w art. 5a pkt 6 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych:

Ilekroć w ustawie jest mowa o działalności gospodarczej albo pozarolniczej działalności gospodarczej – oznacza to działalność zarobkową:

a) wytwórczą, budowlaną, handlową, usługową,

b) polegającą na poszukiwaniu, rozpoznawaniu i wydobywaniu kopalin ze złóż,

c) polegającą na wykorzystywaniu rzeczy oraz wartości niematerialnych i prawnych

– prowadzoną we własnym imieniu bez względu na jej rezultat, w sposób zorganizowany i ciągły, z której uzyskane przychody nie są zaliczane do innych przychodów ze źródeł wymienionych w art. 10 ust. 1 pkt 1, 2 i 4-9.

Na podstawie art. 9a ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych:

Dochody osiągnięte przez podatników ze źródła, o którym mowa w art. 10 ust. 1 pkt 3, są opodatkowane na zasadach określonych w art. 27, z zastrzeżeniem ust. 2 i 3, chyba że podatnicy złożą właściwemu naczelnikowi urzędu skarbowego sporządzone na piśmie oświadczenie o zastosowaniu opodatkowania w formie ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych określonego w ustawie o zryczałtowanym podatku dochodowym.

Stosownie do treści art. 9a ust. 2 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych:

Podatnicy mogą wybrać sposób opodatkowania dochodów z pozarolniczej działalności gospodarczej na zasadach określonych w art. 30c. W tym przypadku są obowiązani do złożenia właściwemu naczelnikowi urzędu skarbowego sporządzonego na piśmie oświadczenia o wyborze tego sposobu opodatkowania do 20 dnia miesiąca następującego po miesiącu, w którym został osiągnięty pierwszy przychód z tego tytułu w roku podatkowym, albo do końca roku podatkowego, jeżeli pierwszy taki przychód został osiągnięty w grudniu tego roku podatkowego.

Zgodnie z art. 9a ust. 3 ustawyo podatku dochodowym od osób fizycznych:

Jeżeli podatnik, który wybrał sposób opodatkowania, o którym mowa w ust. 2, uzyska z działalności gospodarczej prowadzonej samodzielnie lub z tytułu prawa do udziału w zysku spółki niebędącej osobą prawną przychody ze świadczenia usług na rzecz byłego lub obecnego pracodawcy, odpowiadających czynnościom, które podatnik lub co najmniej jeden ze wspólników:

1) (uchylony)

2) wykonywał lub wykonuje w roku podatkowym

– w ramach stosunku pracy lub spółdzielczego stosunku pracy, podatnik ten traci w roku podatkowym prawo do opodatkowania w sposób określony w art. 30c i jest obowiązany do wpłacenia zaliczek od dochodu osiągniętego od początku roku, obliczonych przy zastosowaniu skali podatkowej, o której mowa w art. 27 ust. 1, oraz odsetek za zwłokę od zaległości z tytułu tych zaliczek.

Na podstawie art. 30c ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych:

Podatek dochodowy od dochodów z pozarolniczej działalności gospodarczej lub działów specjalnych produkcji rolnej uzyskanych przez podatników, o których mowa w art. 9a ust. 2 lub 7, z zastrzeżeniem art. 29 i art. 30, wynosi 19% podstawy obliczenia podatku.

Podatnik, deklarując wybór 19% podatku liniowego, musi uwzględnić przesłanki określone w art. 9a ust. 3 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.

Możliwość opodatkowania „podatkiem liniowym” jest wyłączona w stosunku do podatników, którzy uzyskują przychód z działalności gospodarczej z tytułu świadczenia usług na rzecz obecnego lub byłego pracodawcy i usługi te są tożsame z czynnościami, które podatnik lub przynajmniej jeden z jego wspólników (w przypadku prowadzenia działalności w formie spółki niebędącej osobą prawną) wykonywał, bądź wykonuje w roku podatkowym w ramach stosunku pracy lub spółdzielczego stosunku pracy. Zwracamy jednak uwagę, że zawarty w art. 9a ust. 3 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych zwrot normatywny „odpowiadających czynnościom” odnosi się do przychodów ze świadczenia usług na rzecz byłego lub obecnego pracodawcy, tożsamych z czynnościami, które podatnik wykonywał w ramach stosunku pracy, a zatem wyłącznie częściowa zbieżność wykonywanych czynności nie stanowi przesłanki wyłączającej możliwość opodatkowania 19% stawką podatku dochodów z działalności gospodarczej (częściowa zbieżność nie jest równoznaczna z tożsamością).

Z przedstawionego we wniosku opisu sprawy wynika, że prowadzi Pan pozarolniczą działalność gospodarczą sklasyfikowaną jako - praktyka lekarska specjalistyczna (kod PKD 86.22.Z), w ramach której prowadzi Pan prywatną praktykę lekarską w gabinecie chirurgicznym, gdzie udziela Pan porad i konsultacji dla indywidualnych pacjentów oraz wykonuje świadczenia zdrowotne w zakresie usług lekarskich, zwane dalej dyżurami kontraktowymi, na podstawie umowy zawartej ze szpitalem.… grudnia 2021 r. zawarł Pan umowę o pracę z tą samą placówką, w której wykonuje Pan dyżury kontraktowe.

W 2023 r. zamierza Pan dochody uzyskiwane w ramach działalności gospodarczej opodatkować tzw. podatkiem liniowym. Zakres obowiązków wykonywanych w ramach umowy o pracę nie jest tożsamy z obowiązkami świadczonymi w ramach działalności gospodarczej wynikającymi z umowy na wykonywanie świadczeń zdrowotnych w zakresie usług lekarskich. Zakres czynności wykonywanych w roku podatkowym w ramach działalności gospodarczej nie odpowiada czynnościom wykonywanym w ramach stosunku pracy. W terminie wskazanym w art. 9a ust. 2 ww. ustawy (17 lutego 2023 r.) złożył Pan oświadczenie o wyborze formy opodatkowania przychodów z działalności gospodarczej podatkiem liniowym na 2023 r.

Odnosząc się do przedstawionego przez Pana opisu sprawy na podstawie powołanych powyżej przepisów prawa podatkowego wskazać należy, że jeżeli w istocie - jak wskazano we wniosku i jego uzupełnieniu - zakres świadczeń, które wykonuje Pan w ramach stosunku pracy na rzecz pracodawcy w roku podatkowym, w którym wybrał Pan opodatkowanie podatkiem liniowym nie będzie tożsamy z zakresem czynności wykonywanych w ramach działalności gospodarczej, to może Pan opodatkować dochody z działalności gospodarczej 19% podatkiem liniowym, zgodnie z zasadami określonymi w art. 30c ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.

Zastrzec należy, że ocena „tożsamości” wykonywanych czynności w ramach stosunku pracy oraz prowadzonej działalności gospodarczej może nastąpić w toku ewentualnego postępowania podatkowego lub kontrolnego. Mając na uwadze treść art. 14b ustawy z 29 sierpnia 1997 r. – Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2022 r. poz. 2651 ze zm.), wydając interpretację prawa podatkowego nie jesteśmy uprawnieni do przeprowadzania postępowania dowodowego, które wskazałoby, czy czynności wykonywane przez Pana w ramach umowy o pracę, są tożsame z czynnościami, które Pan wykonuje w ramach prowadzonej działalności gospodarczej. Do postępowania w sprawie wydania interpretacji co do zakresu i sposobu stosowania prawa podatkowego nie mają bowiem zastosowania przepisy o postępowaniu podatkowym, a postępowanie dowodowe jest częścią postępowania podatkowego. Opodatkowanie wykonywanych usług tzw. podatkiem liniowym leży natomiast w interesie podatnika, więc to po jego stronie spoczywa obowiązek wykazania, że nie spełnia przesłanek wynikających z art. 9a ust. 3 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.

Dodatkowe informacje

Informacja o zakresie rozstrzygnięcia

Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego, które Pan przedstawił, i stanu prawnego, który obowiązuje w dniu wydania interpretacji.

Odnosząc się do powołanych przez Pana interpretacji indywidualnych oraz wyroków sadów administracyjnych wskazać należy, że rozstrzygnięcia w nich zawarte dotyczą konkretnych, indywidualnych spraw podjętych w określonych stanach faktycznych/zdarzeniach przyszłych i są wiążące tylko w tych sprawach, w których zostały wydane.

Pouczenie o funkcji ochronnej interpretacji

·Funkcję ochronną interpretacji indywidualnych określają przepisy art. 14k-14nb ustawy z 29 sierpnia 1997 r. – Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2022 r. poz. 2651 ze zm.). Interpretacja będzie mogła pełnić funkcję ochronną, jeśli Pana sytuacja będzie zgodna (tożsama) z opisem zdarzenia przyszłego i zastosuje się Pan do interpretacji.

·Zgodnie z art. 14na § 1 Ordynacji podatkowej:

Przepisów art. 14k-14n Ordynacji podatkowej nie stosuje się, jeśli stan faktyczny lub zdarzenie przyszłe będące przedmiotem interpretacji indywidualnej jest elementem czynności, które są przedmiotem decyzji wydanej:

1)z zastosowaniem art. 119a;

2)w związku z wystąpieniem nadużycia prawa, o którym mowa w art. 5 ust. 5 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług;

3)z zastosowaniem środków ograniczających umowne korzyści.

Zgodnie z art. 14na § 2 Ordynacji podatkowej:

Przepisów art. 14k-14n nie stosuje się, jeżeli korzyść podatkowa, stwierdzona w decyzjach wymienionych w § 1, jest skutkiem zastosowania się do utrwalonej praktyki interpretacyjnej, interpretacji ogólnej lub objaśnień podatkowych.

Pouczenie o prawie do wniesienia skargi na interpretację

Ma Pan prawo do zaskarżenia tej interpretacji indywidualnej do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego. Zasady zaskarżania interpretacji indywidualnych reguluje ustawa z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi – t. j. Dz.U. z 2023 r. poz. 259; dalej jako „PPSA”.

Skargę do Sądu wnosi się za pośrednictwem Dyrektora KIS (art. 54 § 1 PPSA). Skargę należy wnieść w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia interpretacji indywidualnej (art. 53 § 1 PPSA):

·w formie papierowej, w dwóch egzemplarzach (oryginał i odpis) na adres: Krajowa Informacja Skarbowa, ul. Teodora Sixta 17, 43-300 Bielsko-Biała (art. 47 § 1 PPSA), albo

·w formie dokumentu elektronicznego, w jednym egzemplarzu (bez odpisu), na adres Elektronicznej Skrzynki Podawczej Krajowej Informacji Skarbowej na platformie ePUAP: /KIS/SkrytkaESP (art. 47 § 3 i art. 54 § 1a PPSA).

Skarga na interpretację indywidualną może opierać się wyłącznie na zarzucie naruszenia przepisów postępowania, dopuszczeniu się błędu wykładni lub niewłaściwej oceny co do zastosowania przepisu prawa materialnego. Sąd jest związany zarzutami skargi oraz powołaną podstawą prawną (art. 57a PPSA).

Podstawa prawna dla wydania interpretacji

Podstawą prawną dla wydania tej interpretacji jest art. 13 § 2a oraz art. 14b § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. – Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2022 r. poz. 2651 ze zm.).

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00