Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Interpretacja

Interpretacja indywidualna z dnia 26 kwietnia 2023 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0111-KDIB2-1.4010.96.2023.1AR

Czy w związku z transakcją wymiany walutowej FX Spot, opisanej w stanie faktycznym winniście Państwo rozpoznawać przychód podatkowy w wysokości otrzymanych środków pieniężnych w PLN czy też w ramach tej transakcji powinniście Państwo rozpoznawać na gruncie podatku dochodowego od osób prawnych wyłącznie wartość różnic kursowych.

Interpretacja indywidualna

– stanowisko prawidłowe

Szanowni Państwo,

stwierdzam, że Państwa stanowisko w sprawie oceny skutków podatkowych opisanego stanu faktycznego w podatku dochodowym od osób prawnych, w zakresie określonym pytaniem nr 1 jest prawidłowe.

Zakres wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej

2 marca 2023 r. wpłynął Państwa wniosek z 27 lutego 2023 r. o wydanie interpretacji indywidualnej, który dotyczy podatku dochodowego od osób prawnych m.in w zakresie ustalenia czy w związku z transakcją wymiany walutowej FX Spot, opisanej w stanie faktycznym winniscie Państwo rozpoznawać przychód podatkowy w wysokości otrzymanych środków pieniężnych w PLN czy też w ramach tej transakcji powinniście Państwo rozpoznawać na gruncie podatku dochodowego od osób prawnych wyłącznie wartość różnic kursowych.

Treść wniosku jest następująca:

Opis zdarzenia przyszłego

X spółka z ograniczoną odpowiedzialnością (dalej jako: „Spółka” lub „Wnioskodawca”) jest podatnikiem podatku dochodowego od osób prawnych i posiada na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej nieograniczony obowiązek podatkowy w świetle art. 3 ust. 1 ustawy o CIT. Rok podatkowy Spółki pokrywa się z rokiem obrotowym oraz jest zbieżny z rokiem kalendarzowym. Stan faktyczny opisany we wniosku dotyczy roku podatkowego Spółki 2021.

Spółka zajmuje się produkcją części i podzespołów do maszyn i urządzeń, skomplikowanych korpusów oraz całych urządzeń. Jest to główna działalność Spółki. Zgodnie z wpisem do KRS Spółka nie posiada innego niż główny przedmiotu działalności.

Większość przychodów w związku z prowadzoną działalnością gospodarczą Spółka osiąga w ramach transakcji realizowanych z zagranicznym podmiotem, polegających na sprzedaży wyrobów gotowych (części do maszyn służące do produkcji opakowań szklanych). Spółka uzyskuje przychody w związku z ww. sprzedażą, przy czym cena sprzedaży wyrażona jest w walucie obcej. Spółka wystawia bowiem faktury z kwotą do zapłaty wyrażoną w walucie obcej (EURO). Płatność od zagranicznego kontrahenta również następuje w walucie obcej (EURO) na rachunek walutowy Wnioskodawcy, prowadzony w walucie EURO.

W ramach przedmiotowej, zasadniczej działalności Spółki powstają różnice kursowe, które Spółka rozlicza metodą rachunkową, tj. na podstawie przepisów o rachunkowości (zgodnie art. 9b ust. 1 pkt 2 ustawy o CIT) przy zastosowaniu metody FIFO (z jęz. ang. First In First Out).

Jak zostało wskazane, Spółka realizuje większość transakcji przychodowych związanych z jej główną działalnością w walucie obcej (EURO), natomiast dla potrzeb bieżącego finansowania prowadzonej działalności (m in. wypłata wynagrodzeń, bieżące opłaty, zakup towarów/usług w transakcjach z podmiotami polskimi) Spółka potrzebuje środków pieniężnych w PLN.

W związku z powyższym Spółka dokonuje wymiany waluty realizując transakcję wymiany walutowej (FX Spot). Transakcja wymiany walutowej FX Spot jest transakcją natychmiastowego kupna lub sprzedaży waluty bazowej za walutę kwotowaną po negocjowanym kursie ustalonym z reguły pomiędzy bankiem a klientem, rozliczaną w ustalonym dniu wykonania zobowiązań wynikających z transakcji (data waluty).

Spółka dokonuje wymiany EURO na PLN, ponieważ - jak wskazano powyżej - potrzebuje środków pieniężnych w PLN do regulowania zobowiązań w walucie krajowej w związku z prowadzoną działalnością operacyjną. Jest to jedyny cel transakcji wymiany waluty obcej na PLN. Spółka w zamian za środki pieniężne w EURO otrzymuje równowartość wyrażoną w PLN.

Wnioskodawca realizuje przedmiotową transakcję przy udziale zagranicznego podmiotu powiązanego (dalej jako: Podmiot powiązany), który jest podmiotem funkcjonującym w grupie podmiotów powiązanych (dalej jako. Grupa) utworzonym w celu pełnienia funkcji centralnego podmiotu skarbowego w Grupie. Podmiot powiązany świadczy usługi, które obejmują wykonywanie oraz monitorowanie (prognozowanie) przepływu środków pieniężnych, płynności oraz zarządzanie ryzykiem skarbowym. Podmiot powiązany odpowiada również za zapewnienie bieżącego, odpowiedniego poziomu finansowania dla podmiotów wchodzących w skład Grupy.

Przy udziale Podmiotu powiązanego w realizacji przedmiotowej transakcji Spółka jest w stanie uzyskać korzystne kursy, głównie z uwagi na wypracowaną silną pozycję gospodarczą Podmiotu powiązanego w związku z długotrwałymi kontaktami biznesowymi z bankami (w tym m in. zawartymi umowami ramowymi, w których zakres również wchodzą transakcje wymiany walutowej FX Spot).

W ramach transakcji wymiany waluty upoważniona osoba w Spółce, poprzez wysłanie stosownej wiadomości e-mail w imieniu Spółki, sygnalizuje Podmiotowi powiązanemu potrzebę uzyskania środków pieniężnych w PLN. Taka wiadomość zawiera informacje dotyczące kwoty wyrażonej w EURO, którą Spółka zamierza wymienić na kwotę w PLN. Przedmiotowa wiadomość wysyłana jest przez Spółkę na 1-2 dni przed planowanym terminem dokonania operacji. Następnie Podmiot powiązany wysyła do banków, z którymi ma zawarte umowy ramowe, zapytanie o ofertę w przedmiocie kursu wymiany EURO na PLN

Po otrzymaniu odpowiedzi Podmiot powiązany przygotowuje wiadomość zawierającą kompleksowe zestawienie z ofertami banków w przedmiocie wartości kursów, którą następnie przesyła Spółce. Przedmiotowa wiadomość do Spółki przesyłana jest ze wskazanym już przez Podmiot powiązany najkorzystniejszym kursem (niezależnie od tego, który bank taki kurs zaproponował) i zaakceptowanym terminem realizacji.

Po otrzymaniu ww. wiadomości Spółka wykonuje przelew na rachunek Podmiotu powiązanego z kwotą wyrażoną w EUR oraz ustalonym terminem realizacji. Jednocześnie, tzn. w tym samym dniu, Podmiot powiązany przesyła tożsamą kwotę wyrażoną w EUR do banku, który zaproponował najkorzystniejszy kurs a bank przesyła do Podmiotu powiązanego kwotę w PLN, a Podmiot powiązany przekazuje ją na rachunek bankowy Spółki prowadzony w PLN. Cała procedura wymiany przelewów odbywa się w ciągu jednego dnia.

Otrzymane przez Spółkę środki pieniężne w PLN w ramach opisanej powyżej transakcji wymiany walutowej FX Spot nie są przedmiotem dalszej odsprzedaży ze strony Spółki. Spółka nie prowadzi działalności gospodarczej w zakresie handlu walutami. Przedmiotowe transakcje mają charakter incydentalny, sporadyczny. Wnioskodawca w ramach przedmiotowej transakcji nie jest nastawiony na zysk, nie narzuca jakichkolwiek opłat lub prowizji, nie otrzymuje wynagrodzenia

W związku z powyższym Spółka wykazuje w księgach rachunkowych przychód finansowy równy powstałym dodatnim różnicom kursowym bądź koszt finansowy równy powstałym ujemnym różnicom kursowym. Analogicznie na potrzeby rozliczeń podatkowych na gruncie podatku dochodowego od osób prawnych Spółka rozpoznaje przychód w związku z dodatnimi różnicami kursowymi bądź koszt równy ujemnym różnicom kursowym. Z zatwierdzonego sprawozdania finansowego Spółki za 2021 r. wynika, że Spółka rozpoznała ujemne różnice kursowe po stronie kosztów finansowych, zgodnie z zasadami rachunkowości. Tym samym różnice kursowe stanowiły dla Spółki w roku podatkowym 2021 koszt podatkowy W finalnym rozrachunku, Spółka nie rozpoznała zatem przychodów podatkowych w związku z ww. transakcją FX Spot.

Należy podkreślić, że Spółka realizując transakcję wymiany walutowej FX Spot przy udziale Podmiotu powiązanego, nie jest w stanie w jakikolwiek sposób zarządzać kwestią powstałych różnic kursowych. Innymi słowy, Spółka nie planuje poszczególnych transakcji w zakresie przewalutowań pod ewentualne zyski. Spółka w istocie ponosi ryzyko zmieniającego się kursu euro, w związku z czym na poszczególnych (pojedynczych) transakcjach wymiany waluty może wygenerować w ujęciu ekonomicznym zysk bądź ponieść stratę, odpowiadające różnicom kursowym.

Wnioskodawca zapoznał się z regulacjami prawa podatkowego, jak również z postanowieniami interpretacji ogólnej Ministra Finansów nr DCT1.8203 4 2020 z dnia 29 grudnia 2021 r. w sprawie definicji transakcji kontrolowanej (Dz. Urz. MF z 2021 r. poz. 16) i w braku jednoznacznych wniosków wynikających z analizy ich treści powziął wątpliwość w zakresie prawidłowości wykazywania przychodów na gruncie podatku dochodowego od osób prawnych w związku z realizacją transakcji wymiany walutowej FX Spot opisanej w stanie faktycznym, a także w zakresie ustalenia, czy jest to transakcja kontrolowana z perspektywy Spółki oraz jak ewentualnie określić jej wartość.

Pytanie

Czy w związku z transakcją wymiany walutowej FX Spot opisanej w stanie faktycznym Spółka powinna rozpoznawać przychód podatkowy w wysokości otrzymanych środków pieniężnych w PLN czy też w ramach tej transakcji Spółka powinna rozpoznawać na gruncie podatku dochodowego od osób prawnych wyłącznie wartość różnic kursowych?

(pytanie oznaczone we wniosku nr 1)

Państwa stanowisko w sprawie (w zakresie pytania oznaczonego nr 1)

Wnioskodawca stoi na stanowisku, iż w związku z transakcją wymiany walutowej FX Spot opisanej w stanie faktycznym powinna rozpoznawać przychód podatkowy wyłącznie w oparciu o wartość różnic kursowych

Uzasadnienie

W pierwszej kolejności należy wskazać, że w ustawie o CIT nie zdefiniowano wprost pojęcia przychodu W art. 12 ust. 1 ustawy o CIT wymieniono tylko przykładowe kategorie przychodów (katalog otwarty).

Przedstawiciele doktryny wskazują, że przychodami dla podatników podatku dochodowego od osób prawnych będą wszelkie przysporzenia majątkowe o charakterze trwałym, rzeczywiście otrzymane w roku podatkowym (P. Małecki, M Mazurkiewicz [w:] P. Małecki, M Mazurkiewicz, CIT. Podatki i rachunkowość. Komentarz. Tom I, Art. 1- 14a, wyd. XIII, Warszawa 2022, art. 12)

Z kolei wedle art 12 ust. 3 ustawy o CIT „Za przychody związane z działalnością gospodarczą i z działami specjalnymi produkcji rolnej, osiągnięte w roku podatkowym, a także za przychody uzyskane z zysków kapitałowych, z wyłączeniem przychodów, o których mowa w art. 7b ust. 1 pkt 1, uważa się także należne przychody, choćby nie zostały jeszcze faktycznie otrzymane, po wyłączeniu wartości zwróconych towarów, udzielonych bonifikat i skont".

Odnosząc się do doktrynalnego pojęcia przychodu, wskazać należy, że w przypadku transakcji wymiany walutowej FX Spot, przy udziale Podmiotu powiązanego nie dochodzi po stronie Spółki do przysporzenia majątkowego o charakterze trwałym. Spółka bowiem w ramach transakcji realizowanej przy udziale Podmiotu powiązanego de facto wymienia walutę po kursie uprzednio zaproponowanym przez bank. Trudno wobec tego rozpatrywać w niniejszym stanie faktycznym trwałe przysporzenie majątkowe po stronie Spółki (a co za tym idzie przychód) wynikające z dokonanej wymiany waluty.

W ocenie Wnioskodawcy, istotny jest cel realizowanej transakcji wymiany walutowej (jej istota). To cel, jaki zamierza osiągnąć Spółka w związku z transakcją determinuje fakt jej realizacji. Tym celem jest - jak wskazano w stanie faktycznym - potrzeba uzyskania środków pieniężnych w walucie PLN ze względu na konieczność regulowania bieżących, krajowych płatności związanych z działalnością gospodarczą Spółki.

Mając na uwadze wszystkie okoliczności przedstawione w stanie faktycznym, w ocenie (Wnioskodawcy, w ramach opisanej transakcji w istocie dochodzi do wymiany waluty powodującej nabycie przez Spółkę waluty krajowej, PLN. Natomiast tego rodzaju transakcja (nabycie waluty) z perspektywy jej celu z reguły nie może dla Spółki generować przychodu podatkowego na gruncie podatku dochodowego od osób prawnych innego niż dodatnie różnice kursowe.

Kolejnym argumentem przemawiającym za przyjętym przez Wnioskodawcę sposobem rozpoznawania przychodu jest zdaniem Spółki, brak gospodarczego charakteru transakcji wymiany walutowej FX Spot z punktu widzenia działalności Spółki. Spółka realizując przedmiotową transakcję nie jest bowiem nastawiona na zysk. Wnioskodawca zasadniczo nie zarabia na transakcji, nie jest nastawiony na zysk oraz przedmiotowe pojedyncze transakcje wymiany mają charakter incydentalny, sporadyczny. Spółka bowiem dokonuje transakcji wówczas, gdy wystąpi po jej stronie potrzeba regulowania bieżących płatności w walucie krajowej. Jak również wskazano w stanie faktycznym, Spółka nie prowadzi działalności gospodarczej w zakresie handlu (wymiany) walutami.

Mając powyższe na względzie, Spółka stoi na stanowisku, iż prawidłowo nie rozpoznaje przychodu (przychodu należnego) na podstawie art. 12 ust. 1 pkt 1 w wysokości otrzymanych środków pieniężnych w PLN.

Ocena stanowiska

Stanowisko, które przedstawili Państwo we wniosku w zakresie pytania oznaczonego w nim nr 1 jest prawidłowe.

Uzasadnienie interpretacji indywidualnej (w zakresie pytania oznaczonego we wniosku nr 1)

Zgodnie z art. 7 ust. 1 i 2 ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (Dz. U z 2022 r. poz. 2587 ze zm., dalej: Ustawa o CIT),

Przedmiotem opodatkowania podatkiem dochodowym jest dochód stanowiący sumę dochodu osiągniętego z zysków kapitałowych oraz dochodu osiągniętego z innych źródeł przychodów. W przypadkach, o których mowa w art. 21,art. 22 i art. 24b, przedmiotem opodatkowania jest przychód.

Dochodem ze źródła przychodów, z zastrzeżeniem art. 11c,art. 11i,art. 24a,art. 24b,art. 24ca,art. 24d i art. 24f, jest nadwyżka sumy przychodów uzyskanych z tego źródła przychodów nad kosztami ich uzyskania, osiągnięta w roku podatkowym. Jeżeli koszty uzyskania przychodów przekraczają sumę przychodów, różnica jest stratą ze źródła przychodów.

Ustawa o CIT, nie zawiera definicji przychodu podatkowego. Ustawodawca ograniczył się w tym zakresie do wskazania w art. 12 ust. 1 ustawy o CIT, przykładowych przysporzeń, zaliczanych do tej kategorii

Stosownie do art. 12 ust. 1 pkt 1 ww. ustawy,

Przychodami, z zastrzeżeniem ust. 3 i 4 oraz art. 14, są w szczególności otrzymane pieniądze, wartości pieniężne, w tym również różnice kursowe.

Literalna wykładnia powołanego przepisu prowadzi do wniosku, że do przychodów podatkowych zalicza się takie przychody, które w danym momencie są trwałe, definitywne i bezwarunkowe. Nie będą to zatem jakiekolwiek przychody, lecz przychody, w stosunku do których podatnikowi przysługiwać będzie prawo do ich otrzymania i które stanowić będą jego trwałe przysporzenie majątkowe. W piśmiennictwie i judykaturze przychód podatkowy identyfikowany jest z trwałym przysporzeniem majątkowym zwiększającym wartość aktywów (zob. P. Małecki, M. Mazurkiewicz, CIT. Podatki i rachunkowość – Komentarz do art. 7 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych. LEX 2014). Podobny pogląd wyraził Naczelny Sąd Administracyjny w wyroku z 12 lutego 2013 r., sygn. akt II FSK 1248/11 stwierdzając, że z istoty podatku dochodowego wynika, że jest on ciężarem publicznoprawnym od przyrostu majątkowego (dochodu), a zatem przychodem jest ta wartość, która wchodząc do majątku podatnika może powiększyć jego aktywa.

Przychodem jest każda wartość wchodząca do majątku podatnika, powiększająca jego aktywa, o ile nie została wyłączona z przychodów podatkowych, na podstawie art. 12 ust. 4 ustawy o CIT.

Ponadto w omawianej sprawie wskazać należy, że w myśl art. 9b ust. 1 ustawy o CIT,

Podatnicy ustalają różnice kursowe na podstawie:

 1) art. 15a, albo

 2) przepisów o rachunkowości, pod warunkiem że w okresie, o którym mowa w ust. 3, sporządzane przez podatników sprawozdania finansowe będą badane przez firmy audytorskie.

Zgodnie natomiast z art. 9b ust. 2 ww. ustawy,

Podatnicy, którzy wybrali metodę, o której mowa w ust. 1 pkt 2, zaliczają odpowiednio do przychodów lub kosztów uzyskania przychodów ujęte w księgach rachunkowych różnice kursowe z tytułu transakcji walutowych i wynikające z dokonanej wyceny składników aktywów i pasywów wyrażonych w walucie obcej, a także wyceny pozabilansowych pozycji w walutach obcych. Wycena ta dla celów podatkowych powinna być dokonywana na ostatni dzień każdego miesiąca i na ostatni dzień roku podatkowego lub na ostatni dzień kwartału i na ostatni dzień roku podatkowego albo tylko na ostatni dzień roku podatkowego, z tym że wybrany termin wyceny musi być stosowany przez pełny rok podatkowy i nie może być zmieniany.

Przy czy jak wynika z art. 9b ust. 3 ustawy o CIT,

W przypadku wyboru metody, o której mowa w ust. 1 pkt 2, podatnicy mają obowiązek stosować tę metodę przez okres nie krótszy niż trzy lata podatkowe, licząc od początku roku podatkowego, w którym została przyjęta ta metoda. Podatnicy informują o wyborze tej metody w zeznaniu, o którym mowa w art. 27 ust. 1, składanym za rok podatkowy, w którym rozpoczęli jej stosowanie.

Z przedstawionego we wniosku opisu stanu faktycznego wynika, że realizujecie Państwo większość transakcji przychodowych związanych z główną działalnością w walucie obcej (EURO), natomiast dla potrzeb bieżącego finansowania prowadzonej działalności Spółka potrzebuje środków pieniężnych w PLN. W związku z powyższym dokonujecie Państwo wymiany waluty realizując transakcję wymiany walutowej (FX Spot), która jest transakcją natychmiastowego kupna lub sprzedaży waluty bazowej za walutę kwotowaną po negocjowanym kursie ustalonym z reguły pomiędzy bankiem a klientem, rozliczaną w ustalonym dniu wykonania zobowiązań wynikających z transakcji (data waluty).

Realizujecie Państwo przedmiotową transakcję przy udziale zagranicznego podmiotu powiązanego, dzięki czemu Spółka jest w stanie uzyskać korzystne kursy. (głównie z uwagi na wypracowaną silną pozycję gospodarczą Podmiotu powiązanego w związku z długotrwałymi kontaktami biznesowymi z bankami, w tym m in. zawartymi umowami ramowymi, w których zakres również wchodzą transakcje wymiany walutowej FX Spot). Otrzymane przez Państwa środki pieniężne w PLN w ramach powyżej transakcji wymiany walutowej FX Spot nie są przedmiotem dalszej odsprzedaży ze strony Spółki. Spółka nie prowadzi działalności gospodarczej w zakresie handlu walutami. Przedmiotowe transakcje mają charakter incydentalny, sporadyczny. W ramach przedmiotowej transakcji nie są Państwo nastawieni na zysk, nie narzucacie jakichkolwiek opłat lub prowizji, nie otrzymujecie wynagrodzenia. W związku z powyższym wykazujecie Państwo w księgach rachunkowych przychód finansowy równy powstałym dodatnim różnicom kursowym bądź koszt finansowy równy powstałym ujemnym różnicom kursowym. Analogicznie na potrzeby rozliczeń podatkowych na gruncie podatku dochodowego od osób prawnych Spółka rozpoznaje przychód w związku z dodatnimi różnicami kursowymi bądź koszt równy ujemnym różnicom kursowym. Z zatwierdzonego sprawozdania finansowego Spółki za 2021 r. wynika, że Spółka rozpoznała ujemne różnice kursowe po stronie kosztów finansowych, zgodnie z zasadami rachunkowości. Tym samym różnice kursowe stanowiły dla Spółki w roku podatkowym 2021 koszt podatkowy W finalnym rozrachunku, Spółka nie rozpoznała zatem przychodów podatkowych w związku z ww. transakcją FX Spot

Przedmiotem Państwa wątpliwości jest kwestia ustalenia czy w związku ze wskazaną transakcją wymiany walutowej FX Spot powinniście Państwo rozpoznawać przychód podatkowy w wysokości otrzymanych środków pieniężnych w PLN czy też w ramach tej transakcji Spółka powinna rozpoznawać na gruncie podatku dochodowego od osób prawnych wyłącznie wartość różnic kursowych.

Wskazać należy, że FX Spot (Spotowa transakcja wymiany walut, ang. foreign exchange spot) to umowa między dwiema stronami dotycząca kupna jednej waluty w zamian za sprzedaż innej waluty po uzgodnionej cenie do rozliczenia w dniu spot. Kurs wymiany, po którym dokonywana jest transakcja, nazywany jest kursem kasowym.

Transakcja wymiany walutowej jest transakcją kupna albo sprzedaży waluty bazowej za walutę kwotowaną po negocjowanym kursie ustalonym pomiędzy bankiem a klientem, rozliczaną w ustalonym dniu wykonania zobowiązań wynikających z transakcji (data waluty).

Rozróżniane są:

a) data waluty dziś,

b) data waluty jutro, tj. następnego dnia roboczego po dacie waluty dziś,

c) data waluty spot, tzn. drugi dzień roboczy po dacie waluty dziś oraz

d) data waluty na termin, oznaczającą każdy dzień roboczy po dacie waluty spot.

Transakcja wymiany walut może być wykorzystywana do dokonywania wymiany walutowej po atrakcyjnych, negocjowanych kursach, np. przy:

1) realizacji płatności w obrocie dewizowym,

2) przewalutowaniach pomiędzy rachunkami,

3) zakupie/sprzedaży walut pod polecenie wypłaty.

Uwzględniając przedstawiony we wniosku opis sprawy oraz powołane wyżej uregulowania prawne wskazać należy, że przekazanie środków w jednej walucie i otrzymanie środków o zbliżonej wartości w innej walucie nie powinno zostać rozpoznane przez Państwa jako podmiot nieprowadzący działalności w zakresie obrotu walutami jako koszty i przychody podatkowe. Przesunięcia majątkowe zachodzące w ramach transakcji będą wyłącznie operacjami przewalutowania środków własnych, a wpływy i wypływy pieniężne nie powinny być rozpoznawane dla celów podatkowych jako koszty i przychody podatkowe. Podstawową przesłanką powstania przychodu podatkowego na gruncie Ustawy o CIT jest powstanie definitywnego przysporzenia po stronie podmiotu. Z Państwa punktu widzenia, realizacja transakcji wymiany waluty FX Spot stanowi w istocie przewalutowanie własnych aktywów. Transakcja taka polega na wymianie środków pieniężnych wyrażonych w różnych walutach pomiędzy dwoma podmiotami, na ustalonych wcześniej zasadach. Co istotne, przysporzenia uzyskiwane przez oba podmioty nie są definitywne — istotą transakcji nie jest przekazanie środków na rzecz innego podmiotu, czy realizacja zobowiązania, lecz jedynie wymiana środków własnych na środki w innej walucie. Nie można mówić o definitywnym przysporzeniu, jeśli podmiot otrzymujący środki w walucie ma obowiązek oddania odpowiadającej sumy pieniężnej w innej walucie. W sensie ekonomicznym, jedynie zyski lub straty uzyskiwane przez podmioty uczestniczące w takiej transakcji wynikają z jej wyniku na przeliczeniu walut (ekonomiczne różnice kursowe). Ponadto zauważyć należy, że Konsekwencją braku powstania przychodu na transakcji jest również brak możliwości rozpoznania kosztów podatkowych na zasadach ogólnych.

Z tego względu, w przypadku opisanych we wniosku transakcji FX Spot wynik na ww. transakcjach ma swoje odzwierciedlenie w przychodach i kosztach uzyskania przychodów jedynie poprzez różnice kursowe, ustalone zgodnie z zasadami obowiązującymi u Państwa dla celów podatku. Skoro, jak wynika z opisu sprawy, wybraliście Państwo rachunkową metodę ustalania różnic kursowych, zaliczają Państwo odpowiednio do przychodów lub kosztów podatkowych ujęte w księgach rachunkowych różnice kursowe. Rozwiązania wynikające z rachunkowości określają bowiem skutek w podatku dochodowym związany z różnicami kursowymi.

Reasumując, Państwa stanowisko w myśl którego, w związku z realizowanymi transakcjami wymiany waluty FX Spot prawidłowo nie rozpoznajecie Państwo przychodu (przychodu należnego) na podstawie art. 12 ust. 1 pkt 1 ustawy o CIT w wysokości otrzymanych środków pieniężnych w PLN, należało uznać za prawidłowe.

Dodatkowe informacje

Informacja o zakresie rozstrzygnięcia

Interpretacja dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez Państwa i stanu prawnego obowiązującego w dniu zaistnienia zdarzenia w przedstawionym stanie faktycznym.

Interpretacja rozstrzyga wyłącznie w zakresie pytania oznaczonego we wniosku nr 1. W zakresie pytań oznaczonych we wniosku nr 2 i 3 wydane zostanie odrębne rozstrzygnięcie.

Pouczenie o funkcji ochronnej interpretacji

Funkcję ochronną interpretacji indywidualnych określają przepisy art. 14k-14nb ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. – Ordynacja podatkowa (Dz.U. z 2022 r. poz. 2651 ze zm.). Aby interpretacja mogła pełnić funkcję ochronną: Państwa sytuacja musi być zgodna (tożsama) z opisem stanu faktycznego lub zdarzenia przyszłego i muszą się Państwo zastosować do interpretacji.

Zgodnie z art. 14na § 1 Ordynacji podatkowej:

Przepisów art. 14k-14n Ordynacji podatkowej nie stosuje się, jeśli stan faktyczny lub zdarzenie przyszłe będące przedmiotem interpretacji indywidualnej jest elementem czynności, które są przedmiotem decyzji wydanej:

1) z zastosowaniem art. 119a;

2) w związku z wystąpieniem nadużycia prawa, o którym mowa w art. 5 ust. 5 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług;

3) z zastosowaniem środków ograniczających umowne korzyści.

Zgodnie z art. 14na § 2 Ordynacji podatkowej:

Przepisów art. 14k-14n nie stosuje się, jeżeli korzyść podatkowa, stwierdzona w decyzjach wymienionych w § 1, jest skutkiem zastosowania się do utrwalonej praktyki interpretacyjnej, interpretacji ogólnej lub objaśnień podatkowych.

Pouczenie o prawie do wniesienia skargi na interpretację

Mają Państwo prawo do zaskarżenia tej interpretacji indywidualnej do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w (...). Zasady zaskarżania interpretacji indywidualnych reguluje ustawa z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi – Dz. U. z 2023 r. poz. 259; dalej jako „PPSA”).

Skargę do Sądu wnosi się za pośrednictwem Dyrektora KIS (art. 54 § 1 PPSA).

Skargę należy wnieść w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia interpretacji indywidualnej (art. 53 § 1 PPSA):

- w formie papierowej, w dwóch egzemplarzach (oryginał i odpis) na adres: Krajowa Informacja Skarbowa, ul. Teodora Sixta 17, 43-300 Bielsko-Biała (art. 47 § 1 PPSA), albo

- w formie dokumentu elektronicznego, w jednym egzemplarzu (bez odpisu), na adres Elektronicznej Skrzynki Podawczej Krajowej Informacji Skarbowej na platformie ePUAP: /KIS/SkrytkaESP (art. 47 § 3 i art. 54 § 1a PPSA).

Skarga na interpretację indywidualną może opierać się wyłącznie na zarzucie naruszenia przepisów postępowania, dopuszczeniu się błędu wykładni lub niewłaściwej oceny co do zastosowania przepisu prawa materialnego. Sąd jest związany zarzutami skargi oraz powołaną podstawą prawną (art. 57a PPSA).

Podstawa prawna dla wydania interpretacji

Podstawą prawną dla wydania tej interpretacji jest art. 13 § 2a i art. 14b § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. – Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2022 r. poz. 2651 ze zm.).

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00