Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
comment

Artykuł

Artykuł aktualny na dzień 28-03-2024
Artykuł aktualny na dzień 28-03-2024
Data publikacji: 2023-05-18

Zasiłek macierzyński po zmianach od 26 kwietnia 2023 r. i w okresie przejściowym

Od 26 kwietnia 2023 r. obowiązują nowe wysokości zasiłku macierzyńskiego. Świadczenie to przysługuje pracownikom za okresy urlopu macierzyńskiego, na warunkach urlopu macierzyńskiego, rodzicielskiego i ojcowskiego, a pozostałym ubezpieczonym, podlegającym dobrowolnie ubezpieczeniu chorobowemu za okresy odpowiadające okresom tych urlopów. Ze względu na wprowadzenie nowych wymiarów urlopów związanych z rodzicielstwem zmienił się także okres wypłaty zasiłku macierzyńskiego. Wprowadzono ponadto okresy przejściowe dla osób korzystających z zasiłku od 2 sierpnia 2022 r.

Nowelizacja Kodeksu pracy, obowiązująca od 26 kwietnia 2023 r., spowodowała również konieczność zmian w ustalaniu wysokości zasiłków macierzyńskich.

Nowe rozwiązania powodują wątpliwości płatników składek będących płatnikami zasiłków. Chodzi o składanie tzw. długiego wniosku. Kodeks pracy nie przewiduje już możliwości składania takiego wniosku. Jednak złożenie długiego wniosku jest przewidziane w ustawie zasiłkowej. Wniosek taki należy traktować jako deklarację osoby ubezpieczonej, umożliwiającą płatnikowi zasiłku rozpoczęcie wypłaty tego świadczenia w wysokości 81,5% podstawy wymiaru za okres urlopu macierzyńskiego.

Nowe wysokości zasiłku macierzyńskiego

Wysokość zasiłku macierzyńskiego zależy od rodzaju urlopu, z którego korzysta uprawniony pracownik, a w niektórych przypadkach także od jego deklaracji złożonej we wniosku o wypłatę zasiłku.

Zasiłek macierzyński po zmianie przepisów od 26 kwietnia 2023 r. przysługuje w podstawowej wysokości wynoszącej: 

  • 100% podstawy wymiaru – za okres urlopu macierzyńskiego (lub na warunkach urlopu macierzyńskiego) i ojcowskiego,
  • 70% podstawy wymiaru – za okres urlopu rodzicielskiego (w tym za wyłączne 9 tygodni dla drugiego rodzica dziecka). 

Trzecia wysokość zasiłku wynosząca 81,5% podstawy wymiaru dotyczy przypadków, w których w ciągu 21 dni po porodzie albo 21 dni po przyjęciu dziecka na wychowanie osoba ubezpieczona zadeklaruje pobieranie zasiłku macierzyńskiego w tej wysokości za okres urlopu macierzyńskiego/urlopu na warunkach urlopu macierzyńskiego i urlopu rodzicielskiego w pełnym wymiarze (z wyłączeniem 9 tygodni gwarantowanych dla drugiego rodzica) bezpośrednio po ww. urlopach. Brak takiego wniosku albo złożenie go z uchybieniem terminu spowoduje wypłatę zasiłku macierzyńskiego za okres urlopu macierzyńskiego/urlopu na warunkach urlopu macierzyńskiego w wysokości 100% podstawy wymiaru, a za okres urlopu rodzicielskiego w wysokości 70% podstawy wymiaru. 

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00