Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Interpretacja

Interpretacja indywidualna z dnia 11 maja 2023 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0114-KDIP3-1.4011.241.2023.3.EC

W zakresie ustalenia wysokości przychodu podlegającego opodatkowaniu.

Interpretacja indywidualna – stanowisko prawidłowe

Szanowny Panie,

stwierdzam, że Pana stanowisko w sprawie oceny skutków podatkowych opisanego stanu faktycznego w podatku dochodowym od osób fizycznych jest prawidłowe.

Zakres wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej

1 marca 2023 r. wpłynął Pana wniosek z 1 marca 2023 r. o wydanie interpretacji indywidualnej, który dotyczy podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie ustalenia wysokości przychodu podlegającego opodatkowaniu.

Uzupełnił go Pan – w odpowiedzi na wezwanie – pismem z 2 maja 2023 r. (data wpływu 2 maja 2023 r.). Treść wniosku jest następująca:

Opis zdarzenia przyszłego  

Dnia 12 marca 2018 roku "Podatnik" rozpoczął wykonanie działalności gospodarczej rejestrując ją w Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej (...), od tego dnia też zarejestrował się jako podatnik czynny VAT składając zgłoszenie VAT-R, w którym zadeklarował rezygnację ze zwolnienia podmiotowego w tym podatku. W podatku dochodowym od osób fizycznych rozlicza się na wg stawki 19% (podatkiem liniowym) rejestrując koszty i przychody w podatkowej książce przychodów i rozchodów. Podstawową formą działalności jest działalność w zakresie inżynierii i związane z nią doradztwo techniczne.

 Ostatnio wykonywał zlecenie którego przedmiotem było:

wykonanie usług na rzecz Zleceniodawcy w zakresie nadzoru mechanicznego, głównie w zakresie kotłowym i rurociągów kotłów (...) dostarczanych przez „A.” SA i konwertowanych przez „B.” Miejscem realizacji prac była elektrociepłownia w (…), Litwa. Jako Zleceniobiorca zobowiązał się do świadczenia na rzecz Zleceniodawcy usług objętych tym Zleceniem w ramach prowadzonej przez siebie działalności gospodarczej oraz zobowiązany został do najwyższej staranności w związku ze świadczeniem usług.

Zakres dostawy:

Nadzór nad poprawnością wykonywania prac mechanicznych (części ciśnieniowe, rurociągi, wyposażenie, izolacje)

Nadzór nad przestrzeganiem i wdrażaniem przepisów BHP w trakcie realizacji zadania

Wykonywanie raportów tygodniowych na wzorach dokumentów „B.”

Raportowanie miesięczne postępu prac do Kierownika Budowy „B.”

Kontrolowanie efektywnej i bez kosztowej (zakresy dodatkowe) pracy podwykonawców

Ścisła współpraca z Kierownikiem Budowy „B.” oraz pozostałymi członkami zespołu projektowego

Inne, zdefiniowane na budowie zadania z zakresu nadzoru mechanicznego.

Status Wykonawcy:

Wykonawca będzie stanowił integralną część zespołu „B.”

Raportowanie będzie realizowane na zasadach i w oparciu o instrukcje „B.”

Nadzorujący będzie zatrudniony przez Wykonawcę (lub sam nim jest) i Zamawiający nie odpowiada za jego umowy/kontrakty o pracę

Wykonawca będzie posiadał polisę OC, kartę A1 i inne niezbędne do pracy za granicą.

Wykonawca otrzyma z „B.” skonfigurowany do pracy komputer oraz zunifikowane projektowo podstawowe ubrania BHP.

Obowiązki Wykonawcy:

Wynajmowany Pracownik (lub reprezentant Wykonawcy) będzie posiadał wszelkie niezbędne szkolenia i certyfikaty do realizacji powierzonych mu zadań przez Zamawiającego

Wykonawca posiada wszelkie uprawnienia do pracy na terytorium Litwy

Wykonawca będzie realizował powierzone zadania zgodnie z obowiązującymi przepisami litewskimi, we współpracy z „B”, zgodnie z harmonogramem budowy i w pełni profesjonalnie

Wykonawca będzie posiadał polisę ochrony cywilnej

Wykonawca będzie biegły (mowa i pismo) w języku angielskim.

Zgodnie ze Zleceniem

rozliczenie następowało na podstawie faktury raz na koniec miesiąca roboczego. Do faktury nie będzie doliczany VAT. VAT odwrócony VAT (Reverse charge) w rozumieniu pracy na ruchomości.

Podatek VAT na Litwie rozliczy klient końcowy, firma „B” (zapis zlecenia) Dodatkowo wskazano, że odbiorcą faktur będzie Zlecający czyli polski podatnik VAT posługujący się polskim NIPem nie posiadający rejestracji dla potrzeb podatku od towarów i usług na Litwie. Zgodnie z tymi zaleceniami „Podatnik” wystawiał fakturę VAT na rzecz polskiego podatnika VAT posługującego się polskim NIPem nie posiadającego rejestracji dla potrzeb podatku od towarów i usług na Litwie . „Podatnik” za pośrednictwem Litewskiego biura podatkowego dokonał rejestracji dla potrzeb podatku od wartości dodanej na Litwie, tam też odprowadził podatek od wartości dodanej od tych usług „zgodnie z prawem podatkowym Litewski” w interpretacji tego Biura.

Uzupełnienie i doprecyzowanie opisu zdarzenia przyszłego

Na pytanie: Gdzie miał Pan miejsce zamieszkania (rezydencję podatkową) dla celów podatkowych w okresie wykonywania usług będących przedmiotem zapytania – wskazał Pan: w Polsce.

Na pytanie: Czy działalność na terenie Litwy była prowadzona poprzez położony tam zakład, w rozumieniu umowy o unikaniu podwójnego opodatkowania zawartej pomiędzy Polską, a Litwą, tj. czy posiada Pan na Litwie placówkę działalności gospodarczej, tj. pomieszczenie, maszyny, urządzenia, biuro, warsztat, filię? Wskazał Pan, że: Nie. Korzystał Pan z powierzonych przez inwestora biur i pomieszczeń, zaś Pana obecność na budowie trwała mniej niż 9 miesięcy.

Na pytanie: Kto jest Zleceniodawcą wykonanej przez Pana usługi w zakresie nadzoru mechanicznego w zakresie montażu kotłów i rurociągów kotłów CFD, należy wskazać na czyją rzecz wykonał Pan przedmiotową usługę - wskazał Pan: C. (…).

Na pytanie: Kiedy wykonał Pan usługę na rzecz Zleceniodawcy w zakresie nadzoru mechanicznego w zakresie montażu kotłów i rurociągów kotłów CFD (należy podać datę)- wskazał Pan: 20.06.2022-31.12.2022.

Pytania

1.Czy opierając się na opisanym stanie faktycznym miejscem świadczenia usług zgodnie z art 28e ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. z 2020 r., poz. 106, z późn. zm.) dalej ustawy VAT, było terytorium Litwy ?

2.Czy prawidłowe jest wykazanie sprzedaży na rzecz podmiotu krajowego jpk VAT jako świadczenie usług poza terytorium kraju, zgodnie z miejscem świadczenia usługi na podstawie położenia nadzorowanych robót na nieruchomości?

3.Czy prawidłowe jest wykazanie sprzedaży na rzecz podmiotu krajowego w Deklaracji VAT UE jako świadczenie usług poza terytorium kraju, zgodnie z miejscem świadczenia usługi na podstawie położenia nadzorowanych robót na nieruchomości?

4.Czy przychodem dla celów podatku dochodowego od osób fizycznych - zgodnie ustawą z dnia 26.07.1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 2022 r. poz. 2647 ze zm.) była cała wartość ujęta na fakturze czy też kwota ujęta na fakturze pomniejszona o zapłacony na Litwie podatku od wartości dodanej ?

Przedmiotem niniejszej interpretacji jest odpowiedź na pytanie nr 4 w zakresie podatku dochodowego od osób fizycznych. Na pytanie nr 1, 2 i 3 w zakresie podatku od towarów i usług zostanie wydane odrębne rozstrzygnięcie.

Pana stanowisko w sprawie

Pana zdaniem, w świetle art. 14 ust. 1 Ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (dalej jako ustawa o PIT) za przychód z działalności, o której mowa w art. 10 ust. 1 pkt 3, uważa się kwoty należne, choćby nie zostały faktycznie otrzymane, po wyłączeniu wartości zwróconych towarów, udzielonych bonifikat i skont. U podatników dokonujących sprzedaży towarów i usług opodatkowanych podatkiem od towarów i usług za przychód z tej sprzedaży uważa się przychód pomniejszony o należny podatek od towarów i usług.

Biorąc pod uwagę powyższy zapis, należy stwierdzić, że co do zasady u podatników podatku VAT podatek należny nie stanowi przychodu. W wyroku NSA z 26 czerwca 2019 r., sygn. II FSK 2422/17 czytamy, że „brak możliwości pomniejszenia przychodu o podatek od wartości dodanej należny na terytorium innego kraju Unii Europejskiej, w sytuacji przyznania możliwości pomniejszenia przychodu tylko o należny krajowy podatek od towarów i usług jest [...] przejawem dyskryminacji, z uwagi na fakt, że oba te podatki oparte są na analogicznej konstrukcji wynikającej z Dyrektywy 2006/112/WE”.

Reasumując :

Przychodem dla celów podatku dochodowego od osób fizycznych - zgodnie ustawą z dnia 26.07.1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 2022 r. poz. 2647 ze zm.) jest kwota ujęta na fakturze pomniejszona o zapłacony na Litwie podatek od wartości dodanej.

Ocena stanowiska

Stanowisko, które przedstawił Pan we wniosku jest prawidłowe.

Uzasadnienie interpretacji indywidualnej

Zgodnie z art. 10 ust. 1 pkt 3 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (t. j. Dz. U. z 2022 r. poz. 2647 ze zm.):

Źródłem przychodów jest: pozarolnicza działalność gospodarcza.

Stosownie do art. 14 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych:

Za przychód z działalności, o której mowa w art. 10 ust. 1 pkt 3, uważa się kwoty należne, choćby nie zostały faktycznie otrzymane, po wyłączeniu wartości zwróconych towarów, udzielonych bonifikat i skont. U podatników dokonujących sprzedaży towarów i usług opodatkowanych podatkiem od towarów i usług za przychód z tej sprzedaży uważa się przychód pomniejszony o należny podatek od towarów i usług.

Przepisy ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych nie definiują pojęcia „podatek od towarów i usług”. Dlatego przy jego interpretacji w kontekście przepisów ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych należy odnieść się do przepisów ustawy o podatku od towarów i usług.

W myśl art. 5a pkt 17 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych:

Ilekroć w ustawie jest mowa o ustawie o podatku od towarów i usług – oznacza to ustawę z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. z 2022 r. poz. 931, 974, 1137, 1301, 1488, 1561 i 2180).

Natomiast zgodnie z art. 2 pkt 11 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (t.j. Dz.U. z 2022 r., poz. 931, ze zm):

Ilekroć w dalszych przepisach jest mowa o podatku od wartości dodanej - rozumie się przez to podatek od wartości dodanej nakładany na terytorium państwa członkowskiego, z wyjątkiem podatku od towarów i usług nakładanego tą ustawą.

Powyższa definicja legalna zawarta w art. 2 pkt 11 ustawy o podatku od towarów i usług pełni tylko funkcję porządkującą pojęcia języka prawnego, nie jest natomiast przepisem materialnym, który obok podatku od towarów i usług konstytuuje nową formę opodatkowania – podatek od wartości dodanej.

Dokonując wykładni art. 14 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, należy stwierdzić, że brak jest argumentów, by możliwość pomniejszenia przychodu należnego, przewidzianą tymi przepisami, uzależniać od funkcjonującego na gruncie ustawy o podatku od towarów i usług rozróżnienia dwóch pojęć.

Ponadto należy stwierdzić, że podatek od towarów i usług jest podatkiem zharmonizowanym, w okresie poakcesyjnym. Wynika z tego konieczność stosowania w zakresie podatku od towarów i usług prawa unijnego oraz uwzględniania wykładni tego prawa.

Zatem pojęcie podatku od wartości dodanej obejmuje zarówno „podatek od towarów i usług” obowiązujący na terenie Polski, jak i „podatek od wartości dodanej”, o którym mowa w powołanym art. 2 pkt 11 ustawy o podatku od towarów i usług, tj. podatek nakładany na terenie państw członkowskich Unii Europejskiej. Z uwagi na brak rozróżnienia między podatkiem od wartości dodanej a podatkiem od towarów i usług, dla celów podatku dochodowego od osób fizycznych podatek ten powinien podlegać tym samym regulacjom podatkowym przewidzianym w ustawie o podatku dochodowym od osób fizycznych co podatek od towarów i usług obowiązujący na terenie Rzeczypospolitej Polskiej.

Oznacza to, że rozwiązania zawarte w przepisach ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, dotyczące zarówno przychodów, jak i kosztów uzyskania przychodów, odnoszące się do podatku od towarów i usług należy odnosić również do podatku od wartości dodanej.

Z informacji przedstawionych we wniosku wynika, że prowadzi Pan działalność gospodarczą. Podstawową formą działalności jest działalność w zakresie inżynierii i związane z nią doradztwo techniczne. Wykonywał Pan zlecenie na rzecz Zleceniodawcy. Miejscem realizacji prac na Litwie było (...). Dokonał Pan rejestracji dla potrzeb podatku od wartości dodanej na Litwie, tam też odprowadził Pan podatek od wartości dodanej od tych usług.  

Przenosząc powyższy opis na grunt przepisów podatkowych, należy stwierdzić, że wykonując usługi na terenie Litwy, za przychód z działalności gospodarczej powinien Pan uznać przychód pomniejszony o należny podatek od wartości dodanej.

Zatem przychodem z wykonanych usług na terytorium Litwy, podlegającym opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych jest przychód netto (tj. zapłata za wykonaną usługę bez uwzględniania litewskiego należnego podatku od wartości dodanej).

Dodatkowe informacje

Informacja o zakresie rozstrzygnięcia

Interpretacja dotyczy stanu faktycznego, który Pan przedstawił i stanu prawnego, który obowiązywał w dacie zaistnienia zdarzenia.

Interpretacja indywidualna wywołuje skutki prawnopodatkowe tylko wtedy, gdy rzeczywisty stan faktyczny sprawy będącej przedmiotem interpretacji pokrywał się będzie z opisem stanu faktycznego podanego przez Pana w złożonym wniosku. W związku z powyższym, w przypadku zmiany któregokolwiek elementu przedstawionego we wniosku opisu sprawy, udzielona interpretacja traci swoją aktualność.

Pouczenie o funkcji ochronnej interpretacji

- Funkcję ochronną interpretacji indywidualnych określają przepisy art. 14k-14nb ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. – Ordynacja podatkowa (t.j. Dz.U. z 2022 r. poz. 2651 ze zm.). Aby interpretacja mogła pełnić funkcję ochronną: Pana sytuacja musi być zgodna (tożsama) z opisem stanu faktycznego lub zdarzenia przyszłego i musi się Pan zastosować do interpretacji.

-Zgodnie z art. 14na § 1 Ordynacji podatkowej:

Przepisów art. 14k-14n Ordynacji podatkowej nie stosuje się, jeśli stan faktyczny lub zdarzenie przyszłe będące przedmiotem interpretacji indywidualnej jest elementem czynności, które są przedmiotem decyzji wydanej:

1)z zastosowaniem art. 119a;

2)w związku z wystąpieniem nadużycia prawa, o którym mowa w art. 5 ust. 5 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług;

3)z zastosowaniem środków ograniczających umowne korzyści.

Zgodnie z art. 14na § 2 Ordynacji podatkowej:

Przepisów art. 14k-14n nie stosuje się, jeżeli korzyść podatkowa, stwierdzona w decyzjach wymienionych w § 1, jest skutkiem zastosowania się do utrwalonej praktyki interpretacyjnej, interpretacji ogólnej lub objaśnień podatkowych.

Pouczenie o prawie do wniesienia skargi na interpretację

Ma Pan prawo do zaskarżenia tej interpretacji indywidualnej do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w (...). Zasady zaskarżania interpretacji indywidualnych reguluje ustawa z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi – Dz. U. z 2022 r. poz. 329; dalej jako „PPSA”).

Skargę do Sądu wnosi się za pośrednictwem Dyrektora KIS (art. 54 § 1 PPSA). Skargę należy wnieść w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia interpretacji indywidualnej (art. 53 § 1 PPSA):

- w formie papierowej, w dwóch egzemplarzach (oryginał i odpis) na adres: Krajowa Informacja Skarbowa, ul. Teodora Sixta 17, 43-300 Bielsko-Biała (art. 47 § 1 PPSA), albo

-w formie dokumentu elektronicznego, w jednym egzemplarzu (bez odpisu), na adres Elektronicznej Skrzynki Podawczej Krajowej Informacji Skarbowej na platformie ePUAP: /KIS/SkrytkaESP (art. 47 § 3 i art. 54 § 1a PPSA).

Skarga na interpretację indywidualną może opierać się wyłącznie na zarzucie naruszenia przepisów postępowania, dopuszczeniu się błędu wykładni lub niewłaściwej oceny co do zastosowania przepisu prawa materialnego. Sąd jest związany zarzutami skargi oraz powołaną podstawą prawną (art. 57a PPSA).

Podstawa prawna dla wydania interpretacji

Podstawą prawną dla wydania tej interpretacji jest art. 13 § 2a oraz art. 14b § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. – Ordynacja podatkowa (t.j. Dz.U. z 2022 r. poz. 2651 ze zm.).

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00