Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka

Interpretacja indywidualna z dnia 11 maja 2023 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0115-KDIT3.4011.240.2023.2.AWO

Zwolnienie od podatku dochodu ze sprzedaży udziału w nieruchomości w związku z wydatkowaniem przychodu na własne cele mieszkaniowe.

Interpretacja indywidualna

– stanowisko prawidłowe

Szanowny Panie,

stwierdzam, że Pana stanowisko w sprawie oceny skutków podatkowych opisanego zdarzenia przyszłego w podatku dochodowym od osób fizycznych - jest prawidłowe.

Zakres wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej

24 marca 2023 r. wpłynął Pana wniosek z 22 marca 2023 r. o wydanie interpretacji indywidualnej, który dotyczy możliwości zastosowania zwolnienia przedmiotowego. Uzupełnił go Pan - w odpowiedzi na wezwanie - pismem z 25 kwietnia 2023 r. (wpływ 2 maja 2023 r.) Treść wniosku jest następująca:

Opis zdarzenia przyszłego

W 2016 r. otrzymał Pan w darowiźnie od matki prawo własności w wymiarze 1/6 całości kamienicy, mieszczącej się przy ul. A 1 w K. Kamienicę tę wybudował Pana pradziadek, będący jednocześnie dziadkiem Pana matki.

W 2020 r. otrzymał Pan w darowiźnie kolejną - 1/6 tej kamienicy - od innych Spadkobierczyń Pana pradziadka - urodzonych i zamieszkujących na stałe w … . Za darowiznę tę zapłacił Pan podatek według III grupy podatkowej.

W 2022 r. kamienica została sprzedana, a Pan otrzymał za nią zapłatę zgodnie z przynależnym Panu udziałem - w wysokości 1/3 całości.

Zamierza Pan przeznaczyć środki finansowe uzyskane z wyżej opisanej sprzedaży w ciągu trzech lat na nabycie nieruchomości w Portugalii (mieszkania z miejscem postojowym we wspólnym garażu oraz komórką lokatorską).

Nieruchomość zagraniczna będzie przez Pana nabyta wspólnie z żoną. Nabycie nieruchomości w Portugalii i przeniesienie prawa własności na Pana i Pana żonę nastąpi jednocześnie.

Obecnie ma Pan … lat, ale nadal pracuje Pan na etacie czasowym (do końca 2025 r.). Ze względu na rodzaj wykonywanej pracy (naukowiec) może ją Pan wykonywać w systemie pracy zdalnej na odległość. W związku z tym, planuje Pan w tym czasie mieszkać w nieruchomości zagranicznej przez okres co najmniej dwóch miesięcy rocznie, a od stycznia 2026 r. - od dwóch do czterech miesięcy.

Pana potrzeby mieszkaniowe będą przez Pana realizowane w tym okresie osobiście, a w pozostałym czasie mieszkanie nie będzie wynajmowane. Docelowo, po całkowitym zakończeniu przez Pana pracy etatowej, nieruchomość zagraniczna ma stać się miejscem Pana zamieszkania do sześciu miesięcy rocznie.

W uzupełnieniu wniosku - w odpowiedzi na następujące pytania - odpowiedział Pan, że:

1)Czy w Pana małżeństwie panuje ustrój wspólności majątkowej małżeńskiej?

Pana odpowiedź: Tak.

2)Czy w momencie nabywania „nieruchomości” w Pana małżeństwie będzie obowiązywał ustrój wspólności majątkowej małżeńskiej?

Pana odpowiedź: Tak. Planują Państwo nabyć nieruchomość na współwłasność małżeńską.

3)Czy rozszerzali Państwo majątek wspólny o otrzymane przez Pana darowizny (wskazane we wniosku udziały w prawie własności kamienicy)?

Pana odpowiedź: Nie.

4)Czy sprzedaż udziału w nieruchomości nie następowała w wykonaniu działalności gospodarczej?

Pana odpowiedź: Nie. Nie prowadzi Pan działalności gospodarczej.

5)W jaki sposób kamienica (udziały w jej prawie własności) były przez Pana wykorzystywane przez (cały) okres jej posiadania?

Pana odpowiedź:

Kamienica została wybudowana na początku XX wieku przez Pana pradziadka. Darowizny na Pana rzecz pochodziły od spadkobierczyń - Pana matki oraz dalszej rodziny. [Kamienica - przypis organu] nigdy nie była miejscem Pana zamieszkania (zlokalizowana jest w K., a jest Pan mieszkańcem ...). W kamienicy znajdują się mieszkania na wynajem. Wszystkie przychody z najmu, do czasu sprzedaży kamienicy były wykorzystywane na pokrycie kosztów jej utrzymania, opłat za zarządzanie, obsługę prawną i przede wszystkim, ze względu na jej bardzo zły stan techniczny (przez około 40 lat była zarządzana przez gminę K.) - na remonty i naprawy.

6)Czy dokonywał Pan wcześniej sprzedaży jakichkolwiek nieruchomości? Jeśli tak, prosimy, by wskazał Pan ich rodzaj oraz datę/daty zbycia i dat/daty ich nabycia.

Pana odpowiedź tak: Tak.

Sprzedaż 31 lipca 2000 r. prawa do mieszkania spółdzielczego własnościowego (współwłasność z żoną) nabytego na podstawie przydziału numer 111 z 19 lipca 1995 r.

Sprzedaż 16 grudnia 2004 r. mieszkania własnościowego (wspólnota mieszkaniowa, współwłasność z żoną) nabytego 10 stycznia 2001 r.

Nabycie domu szeregowego 1 kwietnia 2005 r. (współwłasność z żoną), w domu tym zamieszkuje Pan z rodziną do chwili obecnej.

7)Czy posiada Pan jeszcze inne nieruchomości przeznaczone w przyszłości do sprzedaży? Jeśli tak, prosimy by wskazał Pan ich rodzaj oraz datę/daty ich nabycia.

Pana odpowiedź: Obecnie nie planuje Pan sprzedaży innych nieruchomości.

8)Czy „miejsce postojowe we wspólnym garażu” jest/będzie przynależne do „mieszkania”? Zgodnie z art. 2 ust. 4 ustawy z dnia 24 czerwca 1994 r. o własności lokali (t. j. Dz. U. z 2021 r., poz. 1048):

Do lokalu mogą przynależeć, jako jego części składowe, pomieszczenia, choćby nawet do niego bezpośrednio nie przylegały lub były położone w granicach nieruchomości gruntowej poza budynkiem, w którym wyodrębniono dany lokal, a w szczególności: piwnica, strych, komórka, garaż, zwane dalej „pomieszczeniami przynależnymi”.

Pana odpowiedź: Tak, zgodnie z planem architektonicznym.

9)Czy „komórka lokatorska” jest/będzie przynależna do mieszkania”?

Pana odpowiedź: Tak, zgodnie z planem architektonicznym.

Pytanie

Czy środki finansowe uzyskane ze sprzedaży udziału we własności kamienicy podlegają zwolnieniu z podatku na podstawie art. 21 ust. 1 pkt 131 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, jeśli będą przeznaczone na nabycie nieruchomości w Portugalii na własne cele mieszkaniowe?

Pana stanowisko w sprawie

Pana zdaniem, środki finansowe uzyskane ze sprzedaży udziału we własności kamienicy podlegają zwolnieniu z podatku na podstawie art. 21 ust. 1 pkt 131 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, ponieważ środki te przeznaczone będą i będą wykorzystane na zakup nieruchomości w Portugalii na własne cele mieszkaniowe.

Ocena stanowiska

Stanowisko, które przedstawił Pan we wniosku jest prawidłowe.

Uzasadnienie interpretacji indywidualnej

Zgodnie z art. 10 ust. 1 pkt 8 lit. a-c ustawy z 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (t. j. Dz. U. z 2022 r. poz. 2647 ze zm.):

Źródłami przychodów są:

odpłatne zbycie, z zastrzeżeniem ust. 2:

a)nieruchomości lub ich części oraz udziału w nieruchomości,

b)spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu mieszkalnego lub użytkowego oraz prawa do domu jednorodzinnego w spółdzielni mieszkaniowej,

c)prawa wieczystego użytkowania gruntów,

d)innych rzeczy,

jeżeli odpłatne zbycie nie następuje w wykonaniu działalności gospodarczej i zostało dokonane w przypadku odpłatnego zbycia nieruchomości i praw majątkowych określonych w lit. a-c - przed upływem pięciu lat, licząc od końca roku kalendarzowego, w którym nastąpiło nabycie lub wybudowanie, a innych rzeczy - przed upływem pół roku, licząc od końca miesiąca, w którym nastąpiło nabycie; w przypadku zamiany okresy te odnoszą się do każdej z osób dokonującej zamiany.

Tym samym, każda czynność prawna, której przedmiotem jest odpłatne zbycie nieruchomości, jej części, udziału w nieruchomości lub praw wymienionych w art. 10 ust. 1 pkt 8 lit. a-c cytowanej ustawy, stanowi źródło przychodów w rozumieniu tego przepisu, jeżeli zostanie dokonana w określonym czasie, tj. przed upływem pięciu lat, licząc od końca roku kalendarzowego, w którym nastąpiło nabycie lub wybudowanie i nie następuje w wykonaniu działalności gospodarczej.

Mając zatem na uwadze udzieloną przez Pana odpowiedź na pytanie:

Czy sprzedaż udziału w nieruchomości nie następowała w wykonaniu działalności gospodarczej?

– zgodnie z którą: „Nie. Nie prowadzi Pan działalności gospodarczej”, należy wskazać, że w przypadkach, gdy odpłatne zbycie nie następuje w wykonaniu działalności gospodarczej, dla określenia skutków podatkowych odpłatnego zbycia nieruchomości decydujące znaczenie ma ustalenie daty jej nabycia.

Z wniosku wynika m.in., że:

w 2016 r. otrzymał Pan w darowiźnie prawo własności w wymiarze 1/6 całości kamienicy,

w 2020 r. otrzymał Pan w darowiźnie kolejną 1/6 tej kamienicy,

w 2022 r. kamienica została sprzedana, a Pan otrzymał za nią zapłatę zgodnie z przynależnym Panu udziałem - w wysokości 1/3 całości.

Z tego względu podkreślam, że w zakresie dotyczącym części kamienicy nabytej przez Pana w drodze umowy darowizny z 2016 r., pięcioletni termin, o którym mowa w art. 10 ust. 1 pkt 8 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych upłynął z dniem 31 grudnia 2021 r. Przychód do opodatkowania na gruncie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, powstał dla Pana tylko w odniesieniu do części kamienicy otrzymanej w darowiźnie z 2020 r. Tylko ta część podlega więc opodatkowaniu na gruncie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.

W odniesieniu do tej części, wskazuję, że zgodnie z art. 30e ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych:

Od dochodu z odpłatnego zbycia nieruchomości i praw określonych w art. 10 ust. 1 pkt 8 lit. a-c podatek dochodowy wynosi 19% podstawy obliczenia podatku.

Zgodnie z art. 30e ust. 2 tej ustawy:

Podstawą obliczenia podatku, o której mowa w ust. 1, jest dochód stanowiący różnicę pomiędzy przychodem z odpłatnego zbycia nieruchomości lub praw określonym zgodnie z art. 19, a kosztami ustalonymi zgodnie z art. 22 ust. 6c i 6d, powiększoną o sumę odpisów amortyzacyjnych, o których mowa w art. 22h ust. 1 pkt 1, dokonanych od zbywanych nieruchomości lub praw.

Jak stanowi natomiast art. 30e ust. 4 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych:

Po zakończeniu roku podatkowego podatnik jest obowiązany w zeznaniu podatkowym, o którym mowa w art. 45 ust. 1a pkt 3, wykazać:

1)dochody uzyskane w roku podatkowym z odpłatnego zbycia nieruchomości i praw majątkowych określonych w art. 10 ust. 1 pkt 8 lit. a-c i obliczyć należny podatek dochodowy od dochodu, do którego nie ma zastosowania art. 21 ust. 1 pkt 131, lub

2)dochody, o których mowa w art. 21 ust. 1 pkt 131.

Dochód ze sprzedaży nieruchomości i praw majątkowych, o których mowa w art. 10 ust. 1 pkt 8 lit. a-c ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, może jednak zostać objęty zwolnieniem z opodatkowania. Umożliwia to art. 21 ust. 1 pkt 131 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, który stanowi, że:

Wolne od podatku dochodowego są dochody z odpłatnego zbycia nieruchomości i praw majątkowych, o których mowa w art. 30e, w wysokości, która odpowiada iloczynowi tego dochodu i udziału wydatków poniesionych na własne cele mieszkaniowe w przychodzie z odpłatnego zbycia nieruchomości i praw majątkowych, jeżeli począwszy od dnia odpłatnego zbycia, nie później niż w okresie trzech lat od końca roku podatkowego, w którym nastąpiło odpłatne zbycie, przychód uzyskany ze zbycia tej nieruchomości lub tego prawa majątkowego został wydatkowany na własne cele mieszkaniowe; udokumentowane wydatki poniesione na te cele uwzględnia się do wysokości przychodu z odpłatnego zbycia nieruchomości i praw majątkowych.

Wyjaśniam, że powyższe zwolnienie obejmuje taką część dochodu uzyskanego z tytułu odpłatnego zbycia nieruchomości lub prawa, jaka proporcjonalnie odpowiada udziałowi poniesionych wydatków na własne cele mieszkaniowe w osiągniętych przychodach z odpłatnego zbycia.

Dochód zwolniony należy obliczyć według następującego wzoru:

dochód zwolniony = D x (W / P)

gdzie:

D - dochód ze sprzedaży,

W - wydatki poniesione na cele mieszkaniowe wymienione w art. 21 ust. 25 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych,

P - przychód ze sprzedaży.

W sytuacji, gdy przychód z odpłatnego zbycia zostanie w całości przeznaczony na cele mieszkaniowe, to wówczas uzyskany z tego tytułu dochód będzie w całości korzystał ze zwolnienia od podatku dochodowego.

Cele mieszkaniowe, których sfinansowanie przychodem z odpłatnego zbycia nieruchomości uprawniają do skorzystania ze zwolnienia z opodatkowania, wymienione zostały w art. 21 ust. 25 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.

W myśl art. 21 ust. 25 pkt 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych:

Za wydatki poniesione na cele, o których mowa w ust. 1 pkt 131, uważa się:

a)nabycie budynku mieszkalnego, jego części lub udziału w takim budynku, lokalu mieszkalnego stanowiącego odrębną nieruchomość lub udziału w takim lokalu, a także na nabycie gruntu lub udziału w gruncie albo prawa użytkowania wieczystego gruntu lub udziału w takim prawie, związanych z tym budynkiem lub lokalem,

b)nabycie spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu mieszkalnego lub udziału w takim prawie, prawa do domu jednorodzinnego w spółdzielni mieszkaniowej lub udziału w takim prawie,

c)nabycie gruntu pod budowę budynku mieszkalnego lub udziału w takim gruncie, prawa użytkowania wieczystego takiego gruntu lub udziału w takim prawie, w tym również z rozpoczętą budową budynku mieszkalnego, oraz nabycie innego gruntu lub udziału w gruncie, prawa użytkowania wieczystego gruntu lub udziału w takim prawie, jeżeli w okresie, o którym mowa w ust. 1 pkt 131, grunt ten zmieni przeznaczenie na grunt pod budowę budynku mieszkalnego,

d)budowę, rozbudowę, nadbudowę, przebudowę lub remont własnego budynku mieszkalnego, jego części lub własnego lokalu mieszkalnego,

e)rozbudowę, nadbudowę, przebudowę lub adaptację na cele mieszkalne własnego budynku niemieszkalnego, jego części, własnego lokalu niemieszkalnego lub własnego pomieszczenia niemieszkalnego

położonych w państwie członkowskim Unii Europejskiej lub w innym państwie należącym do Europejskiego Obszaru Gospodarczego albo w Konfederacji Szwajcarskiej.

Nadmieniam, że zawarte w przepisie art. 21 ust. 25 ustawy wyliczenie wydatków mieszkaniowych ma charakter wyczerpujący, w związku z czym tylko realizacja w wymaganym terminie celów w nim wymienionych pozwala na zwolnienie od podatku dochodu uzyskanego ze sprzedaży nieruchomości lub praw określonych w art. 10 ust. 1 pkt 8 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.

Ponadto, wydatkowanie przychodu na własne cele mieszkaniowe oznacza, według stanowiska prezentowanego w orzecznictwie i doktrynie, że celem podatnika jest realizacja potrzeby zapewnienia sobie tzw. „dachu nad głową”. Poprzedzenie wyrażenia „cele mieszkaniowe” przymiotnikiem „własne” świadczy o tym, że ustawodawca przewidując podstawę do zastosowania zwolnienia z art. 21 ust. 1 pkt 131 cytowanej ustawy i dopisując ten przymiotnik, przesądził, że celem nadrzędnym jest możliwość uwzględnienia przy obliczaniu dochodu zwolnionego z opodatkowania tylko takich wydatków, które poniesione zostały na zaspokojenie „własnych” potrzeb mieszkaniowych Podatnika.

Zgodnie z art. 21 ust. 25a ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych:

Wydatki, o których mowa w ust. 25 pkt 1 lit. a-c, uznaje się za wydatki poniesione na cele mieszkaniowe, jeżeli przed upływem okresu, o którym mowa w ust. 1 pkt 131, nastąpiło nabycie własności rzeczy lub praw wymienionych w ust. 25 pkt 1 lit. a-c, w związku z którymi podatnik ponosił wydatki na nabycie.

Natomiast w myśl art. 21 ust. 28 tej ustawy, za wydatki, o których mowa w ust. 25, nie uważa się wydatków poniesionych na:

1)nabycie gruntu lub udziału w gruncie, prawa wieczystego użytkowania gruntu lub udziału w takim prawie, budynku, jego części lub udziału w budynku, lub

2)budowę, rozbudowę, nadbudowę, przebudowę, adaptację lub remont budynku albo jego części

przeznaczonych na cele rekreacyjne.

Co równie istotne, na podstawie art. 21 ust. 27 cytowanej ustawy:

W przypadku ponoszenia wydatków na cele mieszkaniowe w innym niż Rzeczpospolita Polska państwie członkowskim Unii Europejskiej lub w innym państwie należącym do Europejskiego Obszaru Gospodarczego albo w Konfederacji Szwajcarskiej, zwolnienie, o którym mowa w ust. 1 pkt 131, stosuje się pod warunkiem istnienia podstawy prawnej wynikającej z umowy o unikaniu podwójnego opodatkowania lub innych ratyfikowanych umów międzynarodowych, których stroną jest Rzeczpospolita Polska, do uzyskania przez organ podatkowy informacji podatkowych od organu podatkowego państwa, na którego terytorium podatnik ponosi wydatki na cele mieszkaniowe.

Z wniosku wynika, że zamierza Pan przeznaczyć środki finansowe (uzyskane z opisanej sprzedaży) w ciągu trzech lat na nabycie nieruchomości w Portugalii (mieszkania z miejscem postojowym we wspólnym garażu oraz komórką lokatorską).

Zaznaczam więc, że zakup nieruchomości w Portugalii, będącej państwem członkowskim Unii Europejskiej, wypełnia dyspozycję art. 21 ust. 25 pkt 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych w części odnoszącej się do warunku „położenia w państwie członkowskim Unii Europejskiej lub w innym państwie należącym do Europejskiego Obszaru Gospodarczego albo w Konfederacji Szwajcarskiej”.

Ponadto, spełnia Pan również warunek wynikający z art. 21 ust. 27 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, bowiem, stosownie do treści art. 26 ust. 1 zdanie pierwsze konwencji między Rzecząpospolitą Polską a Republiką Portugalską w sprawie unikania podwójnego opodatkowania i zapobiegania uchylaniu się od opodatkowania w zakresie podatków od dochodu, sporządzonej w Lizbonie 9 maja 1995 r. (t. j. Dz. U. z 1998 r., nr 48, poz. 304 ze zm.):

Właściwe władze Umawiających się Państw będą wymieniały informacje, konieczne do stosowania postanowień niniejszej konwencji, a także informacje o ustawodawstwie wewnętrznym Umawiających się Państw, dotyczące podatków wymienionych w niniejszej konwencji, w takim zakresie, w jakim opodatkowanie, jakie ono przewiduje, nie jest sprzeczne z konwencją.

We wniosku oraz jego uzupełnieniu podał Pan, że:

nieruchomość zagraniczna będzie przez Pana nabyta wspólnie z żoną,

w Pana małżeństwie panuje ustrój wspólności majątkowej małżeńskiej,

w momencie nabywania nieruchomości w Pana małżeństwie będzie obowiązywał ustrój wspólności majątkowej małżeńskiej,

nie rozszerzali Państwo majątku wspólny o otrzymane przez Pana darowizny (wskazane we wniosku udziały w prawie własności kamienicy).

Odpowiedź na zadane przez Pana pytanie wymaga więc przeanalizowania także regulacji dotyczących ustroju wspólności majątkowej małżeńskiej, zawartych w przepisach ustawy z 25 lutego 1964 r. Kodeks rodzinny i opiekuńczy (t. j. Dz. U. z 2020 r., poz. 1359 ze zm.).

Zgodnie z art. 31 § 1 wskazanej wyżej ustawy:

Z chwilą zawarcia małżeństwa powstaje między małżonkami z mocy ustawy wspólność majątkowa (wspólność ustawowa) obejmująca przedmioty majątkowe nabyte w czasie jej trwania przez oboje małżonków lub przez jednego z nich (majątek wspólny). Przedmioty majątkowe nieobjęte wspólnością ustawową należą do majątku osobistego każdego z małżonków.

Na podstawie art. 33 pkt 1 cytowanej ustawy:

Do majątku osobistego każdego z małżonków należą przedmioty majątkowe nabyte przed powstaniem wspólności ustawowej.

W myśl art. 35 tej ustawy:

W czasie trwania wspólności ustawowej żaden z małżonków nie może żądać podziału majątku wspólnego. Nie może również rozporządzać ani zobowiązywać się do rozporządzania udziałem, który w razie ustania wspólności przypadnie mu w majątku wspólnym lub w poszczególnych przedmiotach należących do tego majątku.

Stosownie do art. 43 § 1 ustawy:

Oboje małżonkowie mają równe udziały w majątku wspólnym.

Zaznaczam zatem, że przychód uzyskany ze sprzedaży nieruchomości, którą jeden z małżonków nabył przed zawarciem związku małżeńskiego - a więc pochodzącej z majątku odrębnego - wydatkowany na nabycie nieruchomości objętej współwłasnością małżeńską, może w całości korzystać ze zwolnienia na zasadach określonych w art. 21 ust. 1 pkt 131 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.

Z informacji podanych przez Pana wynika również że:

nabycie nieruchomości w Portugalii i przeniesienie prawa własności na Pana i Pana żonę nastąpi jednocześnie,

planuje Pan mieszkać w nieruchomości przez okres co najmniej dwóch miesięcy rocznie (pracuje Pan na etacie czasowym (do końca 2025 r.), ze względu na rodzaj wykonywanej pracy (naukowiec) może ją Pan wykonywać w systemie pracy zdalnej na odległość), a od stycznia 2026 r. - od dwóch do czterech miesięcy,

Pana potrzeby mieszkaniowe będą przez Pana realizowane w tym okresie osobiście, a w pozostałym czasie mieszkanie nie będzie wynajmowane,

docelowo nieruchomość ma stać się miejscem Pana zamieszkania do sześciu miesięcy rocznie (po całkowitym zakończeniu przez Pana pracy etatowej).

Natomiast, w uzupełnieniu wniosku, w odpowiedzi na oba poniższe pytania:

Czy „miejsce postojowe we wspólnym garażu” jest/będzie przynależne do „mieszkania”?

Czy „komórka lokatorska” jest/będzie przynależna do mieszkania”?

– wskazał Pan, że: „Tak, zgodnie z planem architektonicznym”.

Uwzględniając powyższe stwierdzam więc, że skoro zbycie przez Pana opisanego udziału w kamienicy nie nastąpiło w wykonaniu działalności gospodarczej i jeśli nabycie przez Pana nieruchomości w Portugalii nastąpi nie później niż w okresie trzech lat liczonych od końca roku podatkowego, w którym nastąpiło odpłatne zbycie tych udziałów, to będzie Pan mógł skorzystać z ulgi wskazanej w art. 21 ust. 1 pkt 131 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych w przedmiotowym zakresie.

Z wyżej wskazanych przyczyn, Pana stanowisko uznaję za prawidłowe.

Dodatkowe informacje

Informacja o zakresie rozstrzygnięcia

Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego, które Pan przedstawił i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji.

Końcowo zaznaczam, że procedura wydawania indywidualnych interpretacji przepisów prawa podatkowego nie podlega regułom przewidzianym dla postępowania podatkowego, czy kontrolnego. Wydając indywidualną w trybie art. 14b ustawy Ordynacja podatkowa, opieramy się wyłącznie na opisie stanu faktycznego/zdarzenia przyszłego podanym we wniosku - nie prowadzimy postępowania dowodowego. Przy wydawaniu niniejszej interpretacji dokonaliśmy więc wyłącznie analizy okoliczności podanych we wniosku. Rolą postępowania w sprawie wydania indywidualnej interpretacji przepisów podatkowych nie jest bowiem ustalanie, czy przedstawione we wniosku stan faktyczny/zdarzenie przyszłe jest zgodny ze stanem rzeczywistym. Ustalenie stanu rzeczywistego stanowi domenę ewentualnego postępowania podatkowego. To na Podatniku ciąży obowiązek udowodnienia w toku tego postępowania okoliczności faktycznych, z których wywodzi On dla siebie korzystne skutki prawne. Jeżeli zatem przedstawiony we wniosku stanu faktycznego różnić się będzie od występującego w rzeczywistości, wówczas wydana interpretacja nie będzie Pana chroniła w zakresie rzeczywiście zaistniałego stanu faktycznego.

Pouczenie o funkcji ochronnej interpretacji

Funkcję ochronną interpretacji indywidualnych określają przepisy art. 14k-14nb ustawy z 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2022 r. poz. 2651 ze zm.). Interpretacja będzie mogła pełnić funkcję ochronną, jeśli: Pana sytuacja będzie zgodna (tożsama) z opisem stanu faktycznego lub zdarzenia przyszłego i zastosuje się Pan do interpretacji.

Zgodnie z art. 14na § 1 Ordynacji podatkowej:

Przepisów art. 14k-14n Ordynacji podatkowej nie stosuje się, jeśli stan faktyczny lub zdarzenie przyszłe będące przedmiotem interpretacji indywidualnej jest elementem czynności, które są przedmiotem decyzji wydanej:

1)z zastosowaniem art. 119a;

2)w związku z wystąpieniem nadużycia prawa, o którym mowa w art. 5 ust. 5 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług;

3)z zastosowaniem środków ograniczających umowne korzyści.

Zgodnie z art. 14na § 2 Ordynacji podatkowej:

Przepisów art. 14k-14n nie stosuje się, jeżeli korzyść podatkowa, stwierdzona w decyzjach wymienionych w § 1, jest skutkiem zastosowania się do utrwalonej praktyki interpretacyjnej, interpretacji ogólnej lub objaśnień podatkowych.

Pouczenie o prawie do wniesienia skargi na interpretację

Ma Pan prawo do zaskarżenia tej interpretacji indywidualnej do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego.

Zasady zaskarżania interpretacji indywidualnych reguluje ustawa z 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi - t. j. Dz. U. z 2022 r. poz. 329; dalej jako „PPSA”.

Skargę do Sądu wnosi się za pośrednictwem Dyrektora KIS (art. 54 § 1 PPSA). Skargę należy wnieść w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia interpretacji indywidualnej (art. 53 § 1 PPSA):

w formie papierowej, w dwóch egzemplarzach (oryginał i odpis) na adres: Krajowa Informacja Skarbowa, ul. Teodora Sixta 17, 43-300 Bielsko-Biała (art. 47 § 1 PPSA) albo

w formie dokumentu elektronicznego, w jednym egzemplarzu (bez odpisu), na adres Elektronicznej Skrzynki Podawczej Krajowej Informacji Skarbowej na platformie ePUAP: /KIS/SkrytkaESP (art. 47 § 3 i art. 54 § 1a PPSA).

Skarga na interpretację indywidualną może opierać się wyłącznie na zarzucie naruszenia przepisów postępowania, dopuszczeniu się błędu wykładni lub niewłaściwej oceny co do zastosowania przepisu prawa materialnego. Sąd jest związany zarzutami skargi oraz powołaną podstawą prawną (art. 57a PPSA).

Podstawa prawna dla wydania interpretacji

Podstawą prawną dla wydania tej interpretacji jest art. 13 § 2a oraz art. 14b § 1 ustawy z 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2022 r. poz. 2651 ze zm.).

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00