Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Interpretacja

Interpretacja indywidualna z dnia 19 maja 2023 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0112-KDIL2-1.4011.215.2023.2.TR

Skutki podatkowe zbycia udziałów w rolniczej spółdzielni produkcyjnej

Interpretacja indywidualna – stanowisko prawidłowe

Szanowny Panie,

stwierdzam, że Pana stanowisko w sprawie oceny skutków podatkowych opisanego zdarzenia przyszłego w podatku dochodowym od osób fizycznych jest prawidłowe.

Zakres wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej

13 marca 2023 r. wpłynął Pana wniosek z 12 marca 2023 r. o wydanie interpretacji indywidualnej, który dotyczy podatku dochodowego od osób fizycznych. Uzupełnił go Pan – w odpowiedzi na wezwanie – pismem z 15 maja 2023 r. (wpływ 15 maja 2023 r.). Treść wniosku jest następująca:

Opis zdarzenia przyszłego

Wnioskodawca jest członkiem rolniczej spółdzielni produkcyjnej (dalej jako RSP) od 1978 roku. Wnioskodawca uiścił wymagane statutem spółdzielni wpisowe oraz zadeklarował oraz pokrył swój udział. Wnioskodawca jest obywatelem Polski, objętym nieograniczonym obowiązkiem podatkowym w Rzeczypospolitej Polskiej.

Wnioskodawcy z tytułu członkostwa w RSP przysługuje szereg praw, w tym w szczególności świadczenie pracy na rzecz RSP, udział i prawo głosu w walnych zgromadzeniach czy też uczestnictwo w podziale dochodu RSP. Z uwagi na fakt, iż Wnioskodawca jest już emerytem i jego stan zdrowotny nie pozwala mu na aktywne i pełne uczestnictwo i prace na rzecz RSP rozważa on rezygnacje z członkostwa w spółdzielni.

W związku z okolicznością, iż Wnioskodawca znalazł chętnego (dalej jako Kupujący) na zajęcie jego miejsca w RSP, planują oni zawrzeć odpowiednią umowę cywilnoprawną, zgodnie z którą Wnioskodawca w zamian za rezygnację ze swoich uprawnień przysługujących mu z tytułu uczestnictwa w RSP otrzyma od Kupującego odpowiednie wynagrodzenie w gotówce.

Celem realizacji zobowiązań wynikających z ww. umowy, Wnioskodawca wystąpi z RSP, co zgodnie z wolą stron stanowić będzie zrzeczenie się jego uprawnień z tytułu uczestnictwa w RSP. Realizacja opisanej umowy umożliwi Kupującemu wstąpienie do RSP jako członka spółdzielni. Kupujący jest osobą fizyczną oraz rolnikiem indywidualnym w rozumieniu ustawy z dnia 11 kwietnia 2003 r. o kształtowaniu ustroju rolnego.

W uzupełnieniu wniosku Zainteresowany doprecyzował, jak następuje.

Przedmiotem opisanej we wniosku umowy cywilnoprawnej jest zbycie przysługującego Wnioskodawcy udziału w spółdzielni.

Przysługujący Wnioskodawcy udział w spółdzielni Wnioskodawca zadeklarował i wniósł w gotówce. Zgodnie z par. 17 ust. 1 statutu spółdzielni, udział wynosi równowartość 10 kwintali żyta wg urzędowych cen skupu.

Pytanie

Czy dochód Wnioskodawcy z tytułu realizacji niniejszej umowy winien zostać opodatkowany stawką ryczałtową w wysokości 19% jako dochód z tytułu odpłatnego zbycia udziałów w spółdzielni?

Pana stanowisko w sprawie

Zdaniem Wnioskodawcy, odpowiedź na pytanie przedstawione w niniejszym wniosku winna brzmieć następująco: Tak, dochód Wnioskodawcy z tytułu realizacji niniejszej umowy winien zostać opodatkowany stawką ryczałtową w wysokości 19% jako dochód z tytułu odpłatnego zbycia udziałów w spółdzielni.

Zgodnie z art. 30b ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych od dochodów uzyskanych z odpłatnego zbycia papierów wartościowych lub pochodnych instrumentów finansowych, w tym z realizacji praw wynikających z tych instrumentów, z odpłatnego zbycia udziałów (akcji), z odpłatnego zbycia udziałów w spółdzielni oraz z tytułu objęcia udziałów (akcji) albo wkładów w spółdzielni w zamian za wkład niepieniężny, podatek dochodowy wynosi 19% uzyskanego dochodu. Należy wskazać, iż w opisanym wyżej zdarzeniu przyszłym ma dojść do zawarcia umowy zgodnie z którą JS zrezygnuje z przysługujących mu uprawnień z tytułu uczestnictwa w RSP w zamian za wynagrodzenie.

Celem przedmiotowej umowy jest umożliwienie Kupującemu wstąpienia do RSP w miejsce Wnioskodawcy. Wynagrodzenie pieniężne przysługujące Wnioskodawcy na podstawie ww. umowy ma być ekwiwalentem za uprawnienia wobec RSP, których rezygnując z członkostwa w spółdzielnie ma się zrzec, w efekcie czego Kupujący będzie mógł wstąpić do ww. spółdzielni jako jej członek w miejsce Wnioskodawcy.

W ocenie Wnioskodawcy, powyższa transakcja z uwagi na jej cel gospodarczy stanowi odpłatne zbycie udziałów w spółdzielni w rozumieniu art. 30b ustawy o PIT, w związku z czym dochód uzyskany przez Wnioskodawcę z tytułu realizacji umowy opisanej w zdarzeniu przyszłym winien zostać opodatkowany zryczałtowanym podatkiem w wysokości 19 %.

Ocena stanowiska

Stanowisko, które przedstawił Pan we wniosku jest prawidłowe.

Uzasadnienie interpretacji indywidualnej

Zgodnie z art. 9 ust. 1 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (t. j. Dz.U. z 2022 r. poz. 2647, ze zm.):

opodatkowaniu podatkiem dochodowym podlegają wszelkiego rodzaju dochody, z wyjątkiem dochodów wymienionych w art. 21, 52, 52a i 52c oraz dochodów, od których na podstawie przepisów Ordynacji podatkowej zaniechano poboru podatku.

Zatem wszelkie dochody podatnika niewymienione enumeratywnie w katalogu zwolnień podatkowych, bądź od których nie zaniechano poboru podatku, są opodatkowane.

Jak stanowi art. 11 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych:

przychodami, z zastrzeżeniem art. 14-15, art. 17 ust. 1 pkt 6, 9, 10 w zakresie realizacji praw wynikających z pochodnych instrumentów finansowych, pkt 11, art. 19, art. 25b, art. 30ca, art. 30da i art. 30f, są otrzymane lub postawione do dyspozycji podatnika w roku kalendarzowym pieniądze i wartości pieniężne oraz wartość otrzymanych świadczeń w naturze i innych nieodpłatnych świadczeń.

Zgodnie z art. 10 ust. 1 pkt 7 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych:

źródłami przychodów są kapitały pieniężne i prawa majątkowe, w tym odpłatne zbycie praw majątkowych innych niż wymienione w pkt 8 lit. a-c.

Stosownie do art. 17 ust. 1 pkt 6 lit. a) ww. ustawy:

za przychody z kapitałów pieniężnych uważa się przychody z odpłatnego zbycia udziałów (akcji), udziałów w spółdzielni oraz papierów wartościowych.

W myśl art. 17 ust. 1ab pkt 1 omawianej ustawy:

przychód określony w ust. 1 pkt 6 z odpłatnego zbycia udziałów (akcji), udziałów w spółdzielni oraz papierów wartościowych powstaje w momencie przeniesienia na nabywcę własności udziałów (akcji), udziałów w spółdzielni oraz papierów wartościowych.

Zatem odpłatne zbycie udziałów w spółdzielni będzie zaliczone do źródła przychodów – kapitały pieniężne.

Zgodnie z art. 30b ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych:

od dochodów uzyskanych z odpłatnego zbycia papierów wartościowych lub pochodnych instrumentów finansowych, w tym z realizacji praw wynikających z tych instrumentów, z odpłatnego zbycia udziałów (akcji), z odpłatnego zbycia udziałów w spółdzielni oraz z tytułu objęcia udziałów (akcji) albo wkładów w spółdzielni w zamian za wkład niepieniężny, podatek dochodowy wynosi 19% uzyskanego dochodu.

Jak stanowi art. 30b ust. 5 ww. ustawy:

dochodów, o których mowa w ust. 1, nie łączy się z dochodami opodatkowanymi na zasadach określonych w art. 27 oraz art. 30c.

Zgodnie z art. 30b ust. 6 pkt 1 ww. ustawy:

po zakończeniu roku podatkowego podatnik jest obowiązany w zeznaniu, o którym mowa w art. 45 ust. 1a pkt 1, wykazać dochody uzyskane w roku podatkowym z odpłatnego zbycia papierów wartościowych, w tym również dochody, o których mowa w art. 24 ust. 14, dochody z odpłatnego zbycia pochodnych instrumentów finansowych, a także dochody z realizacji praw z nich wynikających, z odpłatnego zbycia udziałów (akcji) oraz z tytułu objęcia udziałów (akcji) w spółce albo wkładów w spółdzielniach, w zamian za wkład niepieniężny - i obliczyć należny podatek dochodowy.

W myśl art. 45 ust. 1a pkt 1 omawianej ustawy:

w terminie określonym w ust. 1 podatnicy są obowiązani składać urzędom skarbowym odrębne zeznania, według ustalonych wzorów, o wysokości osiągniętego w roku podatkowym dochodu (poniesionej straty) z kapitałów opodatkowanych na zasadach określonych w art. 30b.

Stosownie do art. 45 ust. 4 pkt 2 ww. ustawy:

przed upływem terminu określonego na złożenie zeznania podatnicy są obowiązani wpłacić różnicę między podatkiem należnym wynikającym z zeznania, o którym mowa w ust. 1, a sumą zapłaconych za dany rok zaliczek, w tym również sumą zaliczek pobranych przez płatników.

W uzupełnieniu wniosku doprecyzował Pan, że przedmiotem opisanej we wniosku umowy cywilnoprawnej jest zbycie przysługującego Panu udziału w spółdzielni.

Biorąc powyższe pod uwagę, należy stwierdzić, że skoro na gruncie opisanego we wniosku zdarzenia przedmiotem opisanej we wniosku umowy cywilnoprawnej jest zbycie przysługującego Panu udziału w spółdzielni, Pana dochód z tytułu realizacji niniejszej umowy podlega opodatkowaniu 19% podatkiem dochodowym jako dochód z odpłatnego zbycia udziałów w spółdzielni – stosownie do art. 30b ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.

Dodatkowe informacje

Informacja o zakresie rozstrzygnięcia

Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego, które Pan przedstawił i stanu prawnego, który obowiązuje w dniu wydania interpretacji.

Pouczenie o funkcji ochronnej interpretacji

·Funkcję ochronną interpretacji indywidualnych określają przepisy art. 14k-14nb ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. – Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2022 r. poz. 2651 ze zm.). Interpretacja będzie mogła pełnić funkcję ochronną, jeśli: Pana sytuacja będzie zgodna (tożsama) z opisem stanu faktycznego lub zdarzenia przyszłego i zastosuje się Pan do interpretacji.

·Zgodnie z art. 14na § 1 Ordynacji podatkowej:

Przepisów art. 14k-14n Ordynacji podatkowej nie stosuje się, jeśli stan faktyczny lub zdarzenie przyszłe będące przedmiotem interpretacji indywidualnej jest elementem czynności, które są przedmiotem decyzji wydanej:

1)z zastosowaniem art. 119a;

2)w związku z wystąpieniem nadużycia prawa, o którym mowa w art. 5 ust. 5 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług;

3)z zastosowaniem środków ograniczających umowne korzyści.

·Zgodnie z art. 14na § 2 Ordynacji podatkowej:

Przepisów art. 14k-14n nie stosuje się, jeżeli korzyść podatkowa, stwierdzona w decyzjach wymienionych w § 1, jest skutkiem zastosowania się do utrwalonej praktyki interpretacyjnej, interpretacji ogólnej lub objaśnień podatkowych.

Pouczenie o prawie do wniesienia skargi na interpretację

Ma Pan prawo do zaskarżenia tej interpretacji indywidualnej do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego. Zasady zaskarżania interpretacji indywidualnych reguluje ustawa z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi (t. j. Dz. U. z 2023 r. poz. 259; dalej jako „PPSA”).

Skargę do Sądu wnosi się za pośrednictwem Dyrektora KIS (art. 54 § 1 PPSA). Skargę należy wnieść w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia interpretacji indywidualnej (art. 53 § 1 PPSA):

·w formie papierowej, w dwóch egzemplarzach (oryginał i odpis) na adres: Krajowa Informacja Skarbowa, ul. Teodora Sixta 17, 43-300 Bielsko-Biała (art. 47 § 1 PPSA), albo

·w formie dokumentu elektronicznego, w jednym egzemplarzu (bez odpisu), na adres Elektronicznej Skrzynki Podawczej Krajowej Informacji Skarbowej na platformie ePUAP: /KIS/SkrytkaESP (art. 47 § 3 i art. 54 § 1a PPSA).

Skarga na interpretację indywidualną może opierać się wyłącznie na zarzucie naruszenia przepisów postępowania, dopuszczeniu się błędu wykładni lub niewłaściwej oceny co do zastosowania przepisu prawa materialnego. Sąd jest związany zarzutami skargi oraz powołaną podstawą prawną (art. 57a PPSA).

Podstawa prawna dla wydania interpretacji

Podstawą prawną dla wydania tej interpretacji jest art. 13 § 2a oraz art. 14b § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. – Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2022 r. poz. 2651 ze zm.).

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00