Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka

Interpretacja indywidualna z dnia 22 maja 2023 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0111-KDIB1-3.4010.140.2023.1.MBD

W zakresie ustalenia, czy: - środki trwałe na linii galwanicznej spełniają kryteria do uznania ich za roboty przemysłowe oraz maszyny i urządzenia peryferyjne do robotów przemysłowych funkcjonalnie z nimi związanych w rozumieniu ustawy o CIT oraz w konsekwencji czy możliwe jest zastosowanie ulgi na robotyzację w stosunku do odpisów amortyzacyjnych dokonywanych od tych maszyn opisanych w stanie faktycznym/zdarzeniu przyszłym poniesionych i rozliczonych podatkowo począwszy od 1 stycznia 2022 r., - środki trwałe na linii, na której wykorzystywane są maszyny spawalnicze, spełniają kryteria do uznania ich za roboty przemysłowe oraz maszyny i urządzenia peryferyjne do robotów przemysłowych funkcjonalnie z nimi związanych w rozumieniu ustawy o CIT oraz w konsekwencji czy możliwe jest zastosowanie ulgi na robotyzację w stosunku do odpisów amortyzacyjnych dokonywanych od tych maszyn opisanych w stanie faktycznym/zdarzeniu przyszłym poniesionych i rozliczonych podatkowo począwszy od 1 stycznia 2022 r., - środki trwałe na linii obróbki metali metodą CNC spełniają kryteria do uznania ich za roboty przemysłowe oraz maszyny i urządzenia peryferyjne do robotów przemysłowych funkcjonalnie z nimi związanych w rozumieniu ustawy o CIT oraz w konsekwencji czy możliwe jest zastosowanie ulgi na robotyzację w stosunku do odpisów amortyzacyjnych dokonywanych od tych maszyn opisanych w stanie faktycznym/zdarzeniu przyszłym poniesionych i rozliczonych podatkowo począwszy od 1 stycznia 2022 r., - środki trwałe na linii wtryskarek spełniają kryteria do uznania ich za roboty przemysłowe oraz maszyny i urządzenia peryferyjne do robotów przemysłowych funkcjonalnie z nimi związanych w rozumieniu ustawy o CIT oraz w konsekwencji czy możliwe jest zastosowanie ulgi na robotyzację w stosunku do odpisów amortyzacyjnych dokonywanych od tych maszyn opisanych w stanie faktycznym/zdarzeniu przyszłym poniesionych i rozliczonych podatkowo począwszy od 1 stycznia 2022 r.

Interpretacja indywidualna – stanowisko prawidłowe

Szanowni Państwo,

stwierdzam, że Państwa stanowisko w sprawie oceny skutków podatkowych opisanego stanu faktycznego/zdarzenia przyszłego w podatku dochodowym od osób prawnych jest prawidłowe.

Zakres wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej

8 marca 2023 r. wpłynął Państwa wniosek z 3 marca 2023 r. o wydanie interpretacji indywidualnej, który dotyczy podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie ustalenia, czy:

-środki trwałe na linii galwanicznej spełniają kryteria do uznania ich za roboty przemysłowe oraz maszyny i urządzenia peryferyjne do robotów przemysłowych funkcjonalnie z nimi związanych w rozumieniu ustawy o CIT oraz w konsekwencji czy możliwe jest zastosowanie ulgi na robotyzację w stosunku do odpisów amortyzacyjnych dokonywanych od tych maszyn opisanych w stanie faktycznym/zdarzeniu przyszłym poniesionych i rozliczonych podatkowo począwszy od 1 stycznia 2022 r.,

-środki trwałe na linii, na której wykorzystywane są maszyny spawalnicze, spełniają kryteria do uznania ich za roboty przemysłowe oraz maszyny i urządzenia peryferyjne do robotów przemysłowych funkcjonalnie z nimi związanych w rozumieniu ustawy o CIT oraz w konsekwencji czy możliwe jest zastosowanie ulgi na robotyzację w stosunku do odpisów amortyzacyjnych dokonywanych od tych maszyn opisanych w stanie faktycznym/zdarzeniu przyszłym poniesionych i rozliczonych podatkowo począwszy od 1 stycznia 2022 r.,

-środki trwałe na linii obróbki metali metodą CNC spełniają kryteria do uznania ich za roboty przemysłowe oraz maszyny i urządzenia peryferyjne do robotów przemysłowych funkcjonalnie z nimi związanych w rozumieniu ustawy o CIT oraz w konsekwencji czy możliwe jest zastosowanie ulgi na robotyzację w stosunku do odpisów amortyzacyjnych dokonywanych od tych maszyn opisanych w stanie faktycznym/zdarzeniu przyszłym poniesionych i rozliczonych podatkowo począwszy od 1 stycznia 2022 r.,

-środki trwałe na linii wtryskarek spełniają kryteria do uznania ich za roboty przemysłowe oraz maszyny i urządzenia peryferyjne do robotów przemysłowych funkcjonalnie z nimi związanych w rozumieniu ustawy o CIT oraz w konsekwencji czy możliwe jest zastosowanie ulgi na robotyzację w stosunku do odpisów amortyzacyjnych dokonywanych od tych maszyn opisanych w stanie faktycznym/zdarzeniu przyszłym poniesionych i rozliczonych podatkowo począwszy od 1 stycznia 2022 r.

Uzupełnili go Państwo – w odpowiedzi na wezwanie – pismem z 18 maja 2023 r., które wpłynęło do Organu 22 maja 2023 r.

Treść wniosku jest następująca:

Opis stanu faktycznego/zdarzenia przyszłego

Spółka jest polskim rezydentem podatkowym oraz podatnikiem podatku CIT. Działalność Spółki prowadzona jest w formie spółki z ograniczoną odpowiedzialnością. Spółka jest jednym z (...) producentów (...). Klientami Spółki są firmy z różnych gałęzi gospodarki,(...). Ponadto, w ramach działalności operacyjnej Spółka świadczy m.in usługi (...). Spółka świadczy również usługi (...).

W związku z dynamicznym rozwojem działalności Spółka stale usprawnia procesy produkcyjne poprzez(...). Celem Spółki w tym zakresie jest stworzenie środowiska produkcyjnego, (...). W konsekwencji Spółka, mając na względzie jak najbardziej efektywne wykonywanie działalności gospodarczej, (...).

Spółka nabywa środki trwałe, które są amortyzowane, a odpisy amortyzacyjne są traktowane przez Spółkę jako koszty uzyskania przychodu. Do środków trwałych nabytych przez Spółkę celem robotyzacji procesu przemysłowego należy zaliczyć między innymi zespoły maszyn i urządzeń działające w ramach następujących linii:

1)Linii (...),

2)Linii, na której wykorzystywane są maszyny (...),

3)Linii obróbki(...),

4)Linii (...).

Poniżej Wnioskodawca przedstawia szczegółowy opis maszyn i urządzeń wchodzących w skład ww. zespołów:

1. Linia (...)

1.1 Automatyczna linia (...)

Maszyny pracujące na tej linii wykorzystywane są w procesach (...). Procesy te są wykonywane na produktach Spółki, jak również na detalach udostępnionych przez podmioty trzecie. Maszyny zostały zaklasyfikowane w ewidencji środków trwałych i wartości niematerialnych i prawnych według symbolu 481-„Aparaty i urządzenia do powierzchniowej obróbki metali sposobem chemicznym i elektrogalwanicznym”.

Maszyny zostały zakupione jako nowe i oddane do użytkowania w roku (...). Maszyny zakupione przez Spółkę podejmują się realizacji wielu zadań: (...).

Maszyny posiadają tryb automatyczny i kontrolę procesu w trybie automatycznym. Praca linii (...) jest kontrolowana (...).

Maszyna posiada (...). Maszyna wykonuje kolejno zaprogramowane ruchy i czynności. Maszyna (...) realizująca zadane (...) realizuje ustaloną procedurę sterowanych ruchów według instrukcji programowych (...).

Jest połączona z (...). Program ten umożliwia zdalne monitorowanie parametrów pracy. System sterowania (...) nadzoruje pracę wszystkich elementów wchodzących w skład linii. Pracę każdego z nich można dostosować poprzez szereg parametrów w trybie serwisowym. System sterowania (...) nadzoruje prawidłową pracę elementów wyposażenia linii i w przypadku wystąpienia sytuacji awaryjnych informuje użytkownika o zaistniałych nieprawidłowościach. System automatycznie przesyła raporty produkcyjne na wskazany adres e-mail bezpośrednio przez sterowniki PLC.

Maszyna jest połączona z systemem (...). Sterownik ten umożliwia (...). System obsługuje zarówno linię zawieszkową jak i bębnową. System umożliwia sterowanie maszyną za pomocą panelu maszyny, komputera stacjonarnego oraz telefonu.

Wyposażona jest m.in. w: czujnik(...)

Jest zintegrowana z innymi maszynami w cyklu produkcyjnym podatnika, w taki sposób, że każdy z robotów posiadanych przez Spółkę wykonuje pewną określoną czynność w cyklu produkcyjnym danego wyrobu (kolejną czynność zazwyczaj wykonuje kolejna maszyna). Niemniej jednak, aby rozpocząć jej wykonywanie wymagane jest wykonanie odpowiednich czynności przez pracowników Wnioskodawcy, którzy m.in. odpowiadają za przemieszczanie danych surowców i wyrobów pomiędzy poszczególnymi maszynami wykonującymi określone czynności, a także za uruchomienie danego robota, tj. rozpoczęcie wykonywania przez niego określonej czynności.

Opisane wyżej maszyny, urządzenia lub systemy są niezbędne do prawidłowego funkcjonowania linii produkcyjnej i są funkcjonalnie związane z całym cyklem produkcyjnym.

Jest zintegrowana z urządzeniami peryferyjnymi, takimi jak (...).

1.2 Urządzenia do odzysku (...)

Urządzenia do odzysku (...)stanowią urządzenia peryferyjne do automatycznej linii (...). Urządzenia te stanowią stację czyszcząca i odpowiadają za drugi etap oczyszczania. Czyszczenie polega na doprowadzeniu ścieków powstających w trakcie pracy robota do parametrów wody demineralizowanej. Jest to obieg zamknięty (...). Woda jest ponownie używana w trakcie kolejnego cyklu pracy robota. Urządzenia zostały zaklasyfikowane w ewidencji środków trwałych i wartości niematerialnych i prawnych według symbolu 653 - „Urządzenia do oczyszczania wody i ścieków” w zakresie urządzeń peryferyjnych.

2. Linia, na której wykorzystywane są maszyny (...)

Maszyny pracujące na tej linii wykorzystywane są w procesach automatycznego (...). W ramach wykorzystania maszyn przemysłowych na tej linii rozdzielono je na dwie kategorie, które stanowią kolejno zrobotyzowane stanowiska do spawania nr 8 i 9 oraz zrobotyzowane stanowiska spawalnicze nr 1, 2 i 3. Wszystkie maszyny zostały zakupione jako nowe.

2.1 Zrobotyzowane stanowisko spawalnicze nr 8 i 9

Dzięki swojej konstrukcji i możliwości instalacji szerokiej gamy akcesoriów, stanowisko może znaleźć zastosowanie w wielu rodzajach prac. Właściwości maszyny przemysłowej zmienia się poprzez wymienialne efektory i chwytaki. W jednym cyklu mogą być spawane różne materiały, o niejednolitej wielkości spoiny i niejednolitej długości, w wielu kierunkach. Przy jednym cyklu spawania maszyna jest w stanie obrabiać przynajmniej dwa różne podzespoły. Maszyna została zaklasyfikowana w ewidencji środków trwałych i wartości niematerialnych i prawnych według symbolu KŚT 484.

Maszyna po odpowiednim zaprogramowaniu wykonuje prace samodzielnie. Posiada również kontrolę w trybie automatycznym. Możliwe jest ustawienie procesu spawania w różnych trybach i o różnych parametrach. Maszyna zainstalowana na stanowisku jest programowalna, interfejs programistyczny umożliwia programowanie pracy maszyny. Zrobotyzowane stanowisko do spawania jest maszyną stacjonarną. Maszyna posiada różne osie działania - pracuje w osi X, Y i Z. Maszyna optymalizuje procesy współpracy, takie jak podnoszenie, układanie. Jest maszyną współpracującą, usprawniającą produkcję.

Maszyna jest wyposażona w wiele wbudowanych funkcji i interfejsów elektrycznych właściwych dla bezpieczeństwa w celu łączenia z innymi urządzeniami, a także dodatkowe urządzenia ochronne. Każda funkcja bezpieczeństwa i interfejs są monitorowane zgodnie z normą EN ISO 13849-1:2008. Wgrywanie oprogramowania odbywa się przez gniazdo USB. Całość programowania, zarówno struktura programu głównego do zlecenia jak i trajektoria robota odbywa się przy pomocy panelu zewnętrznego. Po instalacji oprogramowania maszyna podłączana jest do komputera przez sieć (...). Maszyną można sterować przez zdalny pulpit z poziomu komputera centralnego. Umożliwia to monitorowanie etapu prac programu maszyny oraz podgląd ewentualnych komunikatów i błędów jakie widzi operator maszyny. Informacja wyświetlana na komputerze centralnym jest identyczna jak informacja na panelu robota. Uzyskana w ten sposób funkcjonalność pozwala zdalnie monitorować, sterować, diagnozować urządzenie w zakresie: stanu połączenia sieciowego, statystyk pracy w zadanym okresie, informacji o aktualnie wykonywanych zadaniach i liczbie zadań w kolejce maszyny. Dane historyczne na temat pracy i stanu są archiwizowane na poziomie robota, wgląd do danych jest możliwy na komputerze centralnym.

Maszyna podłączona jest do komputera przez sieć (...)dzięki której, możliwe jest zarządzanie pracą maszyny zdalnie. Dzięki uzyskanym informacjom z podglądu historii pracy maszyny możliwe jest uzyskanie informacji o poprawności działania i wydajności pracy robota. Wyżej wymienione funkcjonalności przyczyniają się do usprawniania procesów produkcyjnych, analizy są sporządzane przez pracownika na podstawie uzyskanych danych, nie ma funkcjonalności polegającej na uzyskaniu automatycznych analiz z programu.

Maszyna monitorowana jest za pomocą różnych czujników, m.in.(...).

Maszyna jest zintegrowana w cyklu produkcyjnym Spółki z (...).

2.2 Zrobotyzowane stanowisko spawalnicze nr 1, 2, 3

Maszyna służy do spawania metalowych elementów, posiada czyszczarkę do palnika, obcinarkę drutu, podajnik, dzięki czemu czyści, obcina, podaje oraz spawa metalowe elementy. Maszyna posiada tryb automatycznego sterowania, a jej praca jest programowana przez operatora za pomocą panelu sterowniczego. Zrobotyzowane stanowisko spawalnicze jest maszyną stacjonarną. Maszyna działa w następujących osiach: (...). Pracuje w osi (...). Maszyna wspomaga proces produkcyjny Spółki w zakresie zastosowań przemysłowych, tj. wykonuje czynności związane ze spawaniem, zwiększając możliwości produkcyjne Spółki. Maszyna została zaklasyfikowana w ewidencji środków trwałych i wartości niematerialnych i prawnych według symbolu KŚT 484.

Maszyna jest podłączona do komputera przez sieć(...), co umożliwia programowanie oraz odczyt parametrów zapisanych w postaci logów na maszynie. Zapewniona jest także wymiana danych, które pozwalają na bieżącą diagnostykę urządzenia oraz monitoring jej pracy w tym zakresie, wyznaczenia tras czy nowych celów. Ponadto, wymiana danych w formie cyfrowej w celach programowania odbywa się poprzez panel, do którego można podłączyć pamięć USB i przekazać w formie cyfrowej dane do zaprogramowania pod konkretny projekt. Dane z panelu są przekazywane do sterownika, sterownik przetwarza informacje i następnie wysyła sygnał do jednostki roboczej (transfer głowica - ramię) gdzie wykonywane jest zadanie. W następnej kolejności, jednostka robocza wysyła sygnał zwrotny do sterownika, informacja jest przetwarzana i wysyłana do panelu użytkownika. Dane z pamięci USB przesyłane są do sterownika i zarządzane przez komputer połączony siecią LAN. Maszyna posiada program Win C5G, zgodnie z którym możliwym jest stworzenie programu głównego maszyny dla poszczególnych zleceń oraz ściągnięcie danych i uzyskanie informacji z maszyny. Po stworzeniu programu głównego, następuje podłączenie laptopa z tym programem przez sieć LAN i kopiowanie danych.

Maszyna jest monitorowana za pomocą czujników, m.in. czujników pozycjonera, ciśnienia, magnetycznych.

Maszyna jest zintegrowana w cyklu produkcyjnym Spółki z(...).

3. Linia obróbki (...)

Maszyny pracujące na tej linii wykorzystywane są w procesach automatycznej obróbki (...). Obróbka (...) to technologia wytwarzania precyzyjnych części, (...). Wytwarzanie części odbywa się zatem w sposób zautomatyzowany. Technologia ta znalazła szerokie zastosowanie zarówno w obróbce (...). Ruch względny między narzędziem a obrabianym przedmiotem wymaga ciągłej kontroli. Jest stale obliczany i sterowany dla każdej osi w układzie sterowania. Oznacza to, że cały proces obróbki jest regulowany komputerowo i nie wymaga zazwyczaj ręcznej interwencji operatora. Maszyny wykorzystywane na tej linii zostały zakupione jako nowe i są maszynami stacjonarnymi.

3.1 Centrum (...) typu (...)

Maszyna obrabia metale metodą (...). Maszyna jest sterowana automatycznie i można ją włączyć w dowolnym czasie. Wszystkie czynności wykonywane przez maszynę są uprzednio zaprogramowane. Opisywana maszyna jest maszyną stacjonarną. Maszyna została zaklasyfikowana w ewidencji środków trwałych i wartości niematerialnych i prawnych według symbolu KŚT 410.

Maszyna pracuje w osi C, X, Y ,V oraz Z i wykonuje czynności związane z (...).

Wymiana danych w formie cyfrowej w celach programowania odbywa się poprzez panel, do którego można podłączyć pamięć USB i przekazać w formie cyfrowej dane do zaprogramowania pod konkretny projekt. Dane z panela są przekazywane do sterownika, sterownik przetwarza informacje i następnie wysyła sygnał do jednostki roboczej (transfer głowica - ramię) gdzie wykonywane jest zadanie. W następnej kolejności, jednostka robocza wysyła sygnał zwrotny do sterownika, informacja jest przetwarzana i wysyłana do panelu użytkownika. Uzyskane w ten sposób informacje dają wiedzę operatorowi w zakresie bieżących parametrów pracy maszyny takich jak - prędkość pracy wrzeciona, temperatura, obciążenie, czas jednego cyklu, czas pracy maszyny, informacja jakie narzędziem robot obecnie pracuje. Kryterium zdalnej wymiany danych zostaje spełnione poprzez wykorzystanie pendrive'a z oprogramowaniem maszyny wytworzonym na komputerze zewnętrznym.

Spółka posiada program (...) służący do tworzenia oprogramowania technologii wykonania d(...). Definiuje narzędzia obróbcze i parametry obróbki. Poprzez podpięcie pamięci USB do panelu przekazywane są w formie cyfrowej dane do zaprogramowania pod konkretny projekt. Przez podpięcie nośnika USB do maszyny możliwe jest także skopiowanie na nośnik danych w postaci logów, które zawierają parametry osiągane przez maszynę podczas jej pracy, np.: prędkość pracy wrzeciona, temperatura, obciążenie, czas jednego cyklu, czas pracy maszyn. Uzyskane w ten sposób dane są przekazywane do firmy zewnętrznej, która przy użyciu serwisowego oprogramowania przetwarza je i przekazuje informację zwrotną w postaci raportów. Uzyskane w ten sposób dane pomagają w doskonaleniu procesu.

Maszyna monitorowana jest za pomocą czujników, m.in.(...).

Maszyna jest zintegrowana w cyklu produkcyjnym Spółki z frezarką lub piłą taśmową.

3.2 Tokarka typu (...)

Maszyny zakupione przez Spółkę podejmują się realizacji wielu zadań, maszyny chwytają, przenoszą oraz umożliwiają ruch materiałów w obrębie linii obróbki. Maszyny posiadają tryb automatycznej pracy. Wszystkie czynności wykonywane przez maszyny są uprzednio zaprogramowane. Opisywana maszyna jest maszyną stacjonarną. Tokarka działa w osiach sterowania X, Y, Z i C oraz w osiach sterowania synchronicznego Z-ZB. Maszyna wspomaga proces produkcyjny Spółki w zakresie zastosowań przemysłowych, tj. wykonuje czynności związane z toczeniem, frezowaniem, wierceniem, wytaczaniem i gwintowaniem dzięki swoim właściwościom manipulacyjnym. Maszyna została zaklasyfikowana w ewidencji środków trwałych i wartości niematerialnych i prawnych według symbolu KŚT 410.

Wymiana danych w formie cyfrowej w celach programowania odbywa się poprzez panel, do którego można podłączyć pamięć USB i przekazać w formie cyfrowej dane do zaprogramowania pod konkretny projekt. Dane z panela są przekazywane do sterownika, sterownik przetwarza informacje i następnie wysyła sygnał do jednostki roboczej (transfer głowica - ramię) gdzie wykonywane jest zadanie. W następnej kolejności, jednostka robocza wysyła sygnał zwrotny do sterownika, informacja jest przetwarzana i wysyłana do panelu użytkownika. Uzyskane w ten sposób informacje dają wiedzę operatorowi w zakresie bieżących parametrów pracy maszyny takich jak - prędkość pracy wrzeciona, temperatura, obciążenie, czas jednego cyklu, czas pracy maszyny, informacja jakim narzędziem maszyna obecnie pracuje. Kryterium zdalnej wymiany danych zostaje spełnione poprzez wykorzystanie pendrive'a z oprogramowaniem maszyny wytworzonym na komputerze zewnętrznym.

Spółka posiada program (...)) służący do tworzenia oprogramowania technologii (...). Definiuje narzędzia obróbcze i parametry obróbki. Poprzez podpięcie pamięci USB do panelu przekazywane są w formie cyfrowej dane do zaprogramowania pod konkretny projekt. Przez podpięcie nośnika USB do maszyny możliwe jest także skopiowanie na nośnik danych w postaci logów, które zawierają parametry osiągane przez maszynę podczas jej pracy, np.: prędkość pracy wrzeciona, temperatura, obciążenie, czas jednego cyklu, czas pracy maszyn. Uzyskane w ten sposób dane są przekazywane do firmy zewnętrznej, która przy użyciu serwisowego oprogramowania przetwarza je i przekazuje informację zwrotną w postaci raportów. Uzyskane w ten sposób dane pomagają w doskonaleniu procesu.

Maszyna monitorowana jest za pomocą czujników, m.in. (...).

Maszyna jest zintegrowana w cyklu produkcyjnym Spółki z frezarką.

3.3 Pionowe centrum (...)

Maszyna działa przy współudziale operatora. Praca operatora polega na podaniu materiału do obróbki, następnie rozpoczyna się proces obróbki polegający na (...). Następnie obrobiony materiał jest odbierany przez operatora. Czynności mogą odbywać się przy jednym wsadzie materiału. Maszyna posiada tryb automatycznej pracy. Czynności wykonywane przez maszynę mogą być programowalne z pozycji maszyny oraz komputera zewnętrznego. Pionowe centrum obróbkowe jest maszyną stacjonarną. Maszyna pracuje w osi Z, Y oraz X. Maszyna została zaklasyfikowana w ewidencji środków trwałych i wartości niematerialnych i prawnych według symbolu KŚT 412.

Robot wspomaga proces produkcyjny Spółki w zakresie zastosowań przemysłowych, tj. wykonuje czynności związane z obróbką materiałów dzięki swoim właściwościom manipulacyjnym.

Wymiana danych w formie cyfrowej w celach programowania odbywa się poprzez panel, do którego można podłączyć pamięć USB i przekazać w formie cyfrowej dane do zaprogramowania pod konkretny projekt. Dane z panelu są przekazywane do sterownika, sterownik przetwarza informacje i następnie wysyła sygnał do jednostki roboczej (transfer głowica - ramię) gdzie wykonywane jest zadanie. W następnej kolejności, jednostka robocza wysyła sygnał zwrotny do sterownika, informacja jest przetwarzana i wysyłana do panelu użytkownika. Uzyskane w ten sposób informacje dają wiedzę operatorowi w zakresie bieżących parametrów pracy maszyny takich jak- (...). Kryterium zdalnej wymiany danych zostaje spełnione poprzez wykorzystanie pendrive'a z oprogramowaniem maszyny wytworzonym na komputerze zewnętrznym.

Spółka posiada program CAM (NX) służący do tworzenia oprogramowania technologii wykonania detalu, czyli utworzenia ścieżki pracy maszyny. Definiuje narzędzia obróbcze i parametry obróbki. Poprzez podpięcie pamięci USB do panelu przekazywane są w formie cyfrowej dane do zaprogramowania pod konkretny projekt. Przez podpięcie nośnika USB do maszyny możliwe jest także skopiowanie na nośnik danych w postaci logów, które zawierają parametry osiągane przez maszynę podczas jej pracy, np: prędkość pracy wrzeciona, temperatura, obciążenie, czas jednego cyklu, czas pracy maszyn. Uzyskane w ten sposób dane są przekazywane do firmy zewnętrznej, która przy użyciu serwisowego oprogramowania przetwarza je i przekazuje informację zwrotną w postaci raportów. Uzyskane w ten sposób dane pomagają w doskonaleniu procesu.

Maszyna monitorowana jest za pomocą czujników pomiaru, czujnika stykowego, czujnika dotyku, czujnika bezdotykowego, czujnika laserowego

Maszyna jest zintegrowana w cyklu produkcyjnym Spółki z frezarką, laserami, piłami taśmowymi oraz tokarką.

3.4 Pionowe centrum (...)

Maszyna działa przy współudziale operatora. Praca operatora polega na podaniu materiału do obróbki, kolejno rozpoczyna się proces obróbki polegający na frezowaniu, wierceniu, gwintowaniu. Następnie obrobiony materiał jest odbierany przez operatora. Czynności mogą odbywać się przy jednym wsadzie materiału. Maszyna posiada tryb automatycznej pracy. Czynności wykonywane przez maszynę mogą być programowalne z pozycji maszyny oraz komputera zewnętrznego. Pionowe centrum obróbkowe jest maszyną stacjonarną. Maszyna pracuje w osi X, Y oraz Z. Maszyna została zaklasyfikowana w ewidencji środków trwałych i wartości niematerialnych i prawnych według symbolu KŚT 412.

Robot wspomaga proces produkcyjny Spółki w zakresie zastosowań przemysłowych, tj. wykonuje czynności związane z obróbką materiałów dzięki swoim właściwościom manipulacyjnym.

Wymiana danych w formie cyfrowej w celach programowania odbywa się poprzez panel, do którego można podłączyć pamięć USB i przekazać w formie cyfrowej dane do zaprogramowania pod konkretny projekt. Dane z panelu są przekazywane do sterownika, sterownik przetwarza informacje i następnie wysyła sygnał do jednostki roboczej (transfer głowica - ramię) gdzie wykonywane jest zadanie. W następnej kolejności, jednostka robocza wysyła sygnał zwrotny do sterownika, informacja jest przetwarzana i wysyłana do panelu użytkownika. Uzyskane w ten sposób informacje dają wiedzę operatorowi w zakresie bieżących parametrów pracy maszyny takich jak- prędkość pracy wrzeciona, temperatura, obciążenie, czas jednego cyklu, czas pracy maszyny, informacja jakim narzędziem maszyna obecnie pracuje. Kryterium zdalnej wymiany danych zostaje spełnione poprzez wykorzystanie pendrive'a z oprogramowaniem maszyny wytworzonym na komputerze zewnętrznym.

Spółka posiada program (...) służący do tworzenia oprogramowania technologii (...). Definiuje narzędzia obróbcze i parametry obróbki. Poprzez podpięcie pamięci USB do panelu przekazywane są w formie cyfrowej dane do zaprogramowania pod konkretny projekt. Przez podpięcie nośnika USB do maszyny możliwe jest także skopiowanie na nośnik danych w postaci logów, które zawierają parametry osiągane przez maszynę podczas jej pracy, np.: (...). Uzyskane w ten sposób dane są przekazywane do firmy zewnętrznej, która przy użyciu serwisowego oprogramowania przetwarza je i przekazuje informację zwrotną w postaci raportów. Uzyskane w ten sposób dane pomagają w doskonaleniu procesu.

Maszyna monitorowana jest za pomocą czujników (...).

Maszyna jest zintegrowana w cyklu produkcyjnym Spółki z frezarką, laserami, piłami taśmowymi oraz z tokarką.

3.5 Laser (...)nr 1 oraz Laser(...) nr 2

Maszyny działają przy współudziale operatora. Praca operatora polega na podaniu materiału do obróbki, następnie maszyny przesuwają materiały do części obróbkowej, gdzie następuje cięcie laserowe lub grawerowanie. Następnie, obrobiony materiał jest przesuwany na linii i odbierany przez operatora. Czynności mogą odbywać się przy jednym wsadzie materiału. Maszyny posiadają tryb automatycznej pracy. Maszyna automatycznie dostosowuje parametry do wykonywanej pracy. Praca maszyn jest programowana. Lasery są maszynami stacjonarnymi. Maszyny pracują w osi X, Y, Z oraz U10-U20, V10. Maszyny wspomagają proces produkcyjny Spółki w zakresie zastosowań przemysłowych, tj. wykonują czynności związane z obróbką materiału oraz cięciem i grawerowaniem. Maszyny zostały zaklasyfikowane w ewidencji środków trwałych i wartości niematerialnych i prawnych według symbolu KŚT 419.

Monitorowanie i diagnostyka odbywają się tylko z poziomu maszyny, programowanie a tym samym sterowanie pracą maszyny odbywa się przez uprzednie stworzenie oprogramowania na komputerze zewnętrznym połączonym z maszyną siecią LAN. Dane z panela są przekazywane do sterownika, sterownik przetwarza informacje i następnie wysyła sygnał do jednostki roboczej (transfer głowica - ramię) gdzie wykonywane jest zadanie. W następnej kolejności, jednostka robocza wysyła sygnał zwrotny do sterownika, informacja jest przetwarzana i wysyłana do panelu użytkownika. Uzyskane w ten sposób informacje dają wiedzę operatorowi w zakresie bieżących parametrów pracy maszyny takich jak - prędkość palenia, moc, zużycie energii elektrycznej, procent zaawansowania zadania, zużycie i ciśnienie gazów technicznych.

Spółka posiada program (...) polegający na stworzeniu ścieżki (...). Program jest instalowany w maszynie przez sieć LAN. Przez podpięcie sieci LAN do maszyny możliwy jest dostęp do informacji w postaci raportów (w formacie .xls), które zawierają parametry osiągane przez maszynę podczas jej pracy, np.: (...). Uzyskane w ten sposób dane pomagają w doskonaleniu procesu.

Maszyna monitorowana jest za pomocą czujników(...).

Maszyna jest zintegrowana w cyklu produkcyjnym Spółki z frezarką, krawędziarkami, wiertarkami pionowymi oraz żurawiem do podawania materiału.

3.6 Laser (...)

Maszyna działa przy współudziale operatora. Praca operatora polega na podaniu materiału do obróbki, następnie maszyna przesuwa materiały do części obróbkowej, gdzie następuje cięcie laserowe lub grawerowanie. Następnie obrobiony materiał jest przesuwany na linii i odbierany przez operatora. Czynności mogą odbywać się przy jednym wsadzie materiału. Maszyna posiada tryb automatycznej pracy. Automatycznie dostosowuje parametry do wykonywanej pracy. Praca maszyny jest programowana. Laser jest maszyną stacjonarną. Maszyna pracuje w osi X, Y, Z oraz A, Al, V, W, XI i wspomaga proces produkcyjny Spółki w zakresie zastosowań przemysłowych, tj. wykonuje czynności związane z obróbką materiału oraz cięciem i grawerowaniem. Maszyna została zaklasyfikowana w ewidencji środków trwałych i wartości niematerialnych i prawnych według symbolu KŚT 419.

Monitorowanie i diagnostyka odbywają się tylko z poziomu maszyny, programowanie a tym samym sterowanie pracą maszyny odbywa się przez uprzednie stworzenie oprogramowania na komputerze zewnętrznym połączonym z maszyną siecią LAN. Dane z panelu są przekazywane do sterownika, sterownik przetwarza informacje i następnie wysyła sygnał do jednostki roboczej (transfer głowica - ramię) gdzie wykonywane jest zadanie. W następnej kolejności, jednostka robocza wysyła sygnał zwrotny do sterownika, informacja jest przetwarzana i wysyłana do panelu użytkownika. Uzyskane w ten sposób informacje dają wiedzę operatorowi w zakresie bieżących parametrów pracy maszyny takich jak - prędkość palenia, moc, zużycie energii elektrycznej, procent zaawansowania zadania, zużycie i ciśnienie gazów technicznych.

Spółka posiada program (...) polegający na stworzeniu ścieżki (...). Program jest instalowany w maszynie przez sieć LAN. Przez podpięcie sieci LAN do maszyny możliwy jest dostęp do informacji w postaci raportów (w formacie .xls), które zawierają parametry osiągane przez maszynę podczas jej pracy, np.: (...). Uzyskane w ten sposób dane pomagają w doskonaleniu procesu.

Maszyna monitorowana jest za pomocą czujników (...)

Maszyna jest zintegrowana w cyklu produkcyjnym Spółki z wiertarkami pionowymi oraz suwnicą.

3.7 Laser (...)

Maszyna działa przy współudziale operatora. Praca operatora polega na podaniu materiału do obróbki, następnie maszyna przesuwa materiały do części obróbkowej, gdzie następuje cięcie laserowe lub grawerowanie. Następnie obrobiony materiał jest przesuwany na linii i odbierany przez operatora. Czynności mogą odbywać się przy jednym wsadzie materiału. Maszyna posiada tryb automatycznego działania. Maszyna posiada system kontroli automatycznej. Praca maszyny jest programowana przez operatora. Maszyna pracuje w osi X, Y, Z i wspomaga proces produkcyjny Spółki w zakresie zastosowań przemysłowych, tj. wykonuje czynności związane z obróbką materiału oraz cięciem i grawerowaniem. Maszyna została zaklasyfikowana w ewidencji środków trwałych i wartości niematerialnych i prawnych według symbolu KŚT 419.

Monitorowanie i diagnostyka odbywają się z poziomu maszyny, programowanie (program przesyłany sieciowo) a tym samym sterowanie pracy maszyny odbywa się przez uprzednie stworzenie oprogramowania na komputerze zewnętrznym połączonym z maszyną siecią LAN. Dane z panela są przekazywane do sterownika, sterownik przetwarza informacje i następnie wysyła sygnał do jednostki roboczej (transfer głowica - ramię) gdzie wykonywane jest zadanie. W następnej kolejności, jednostka robocza wysyła sygnał zwrotny do sterownika, informacja jest przetwarzana i wysyłana do panelu użytkownika. Uzyskane w ten sposób informacje dają wiedzę operatorowi w zakresie bieżących parametrów pracy maszyny takich jak - prędkość palenia, moc, zużycie energii elektrycznej, procent zaawansowania zadania, zużycie i ciśnienie gazów technicznych.

Spółka posiada program (...) polegający na stworzeniu ścieżki pracy(...). Program jest instalowany w maszynie przez sieć LAN. Przez podpięcie sieci LAN do maszyny możliwy jest dostęp do informacji w postaci raportów (w formacie .xls), które zawierają parametry osiągane przez maszynę podczas jej pracy, np.: (...). Uzyskane w ten sposób dane pomagają w doskonaleniu procesu.

Maszyna monitorowana jest za pomocą czujników (...).

Maszyna jest zintegrowana w cyklu produkcyjnym Spółki z frezarkami, wiertarkami pionowymi oraz żurawiem do podawania materiału.

W ramach opisywanej linii CNC funkcjonują również maszyny i urządzenia peryferyjnie funkcjonalnie związane z powyżej opisanymi robotami.

3.8 Osuszacz (...) zintegrowane z kilkoma laserami

Osuszacze stanowią stacje czyszczące. Ich działanie polega na utrzymaniu odpowiedniej czystości powietrza (wilgotności). Urządzenia obsługują sieć sprężonego powietrza, które jest konieczne do działania robotów-laserów, tokarek, frezarek. Działanie laserów bez tego urządzenia jest niemożliwe. Zintegrowane z kilkoma laserami wymienionymi powyżej. Urządzenie zostało zaklasyfikowane w ewidencji środków trwałych i wartości niematerialnych i prawnych według symbolu KŚT 654.

3.9 Żuraw stacjonarny łańcuchowy zintegrowany z Laser do blach(...)o, żuraw słupowy BT 492 Q=1 T; L=4 M zintegrowany z Laser (...)do blach nr 1, żuraw BT 237 Q=1000 kg L=4 m Hp=2,5 m zintegrowany z Laser (...) do blach nr 2

Żurawie służą do przemieszczania materiałów do obróbki w kierunku maszyny, z którą są zintegrowane. Urządzenia zostały zaklasyfikowane w ewidencji środków trwałych i wartości niematerialnych i prawnych według symbolu KŚT 642.

3.10 Chwytak próżniowy (...) zintegrowany z Laser (...) do blach nr 1

Chwytak służy do przemieszczania materiałów do obróbki w kierunku maszyny, z którą jest zintegrowany. Urządzenie zostało zaklasyfikowane w ewidencji środków trwałych i wartości niematerialnych i prawnych według symbolu KŚT 800.

3.11 Mikrodozownik (...) przy laserze do blach zintegrowany z Laser (...) do blach nr 1

Dozownik (...). Urządzenie zostało zaklasyfikowane w ewidencji środków trwałych i wartości niematerialnych i prawnych według symbolu KŚT 800.

4. Linia (...)

Maszyny pracujące na tej linii wykorzystywane są w procesach produkcyjnych Spółki i służą do (...). (...) stosowane jest przede wszystkim do produkcji wyrobów z(...). Materiałem wejściowym do produkcji jest (...). Stosowane są (...) oryginalne lub pochodzące z recyklingu, głównie przemiału odpadów produkcyjnych.(...) można w dowolny sposób zabarwiać. Technika wytwarzania polega na u(...). Po otwarciu formy wyjmowany jest gotowy wyrób. Maszyny na tej linii zostały zakupione jako nowe.

4.1 Wtryskarka(...) z suszarką (...) i podajnikiem, Wtryskarka (...) z suszarką (...), Wtryskarka (...) z manipulatorem

Maszyny posiadają możliwość podpięcia do niej różnego rodzaju chwytaków odpowiednich do pracy z daną formą wtryskową. Ponadto, posiadają możliwość jednoczesnego wtryskiwania i odbioru wielu detali. Maszyna z manipulatorem w zadanym cyklu automatycznie pobiera tworzywo, wtryskuje i odkłada detal w wyznaczone miejsce. Maszyny posiadają tryb automatycznej pracy. Czynności wykonywane przez maszyny są programowalne z pozycji maszyny. Maszyny zostały zaklasyfikowane w ewidencji środków trwałych i wartości niematerialnych i prawnych według symbolu KŚT 503.

Wtryskarki są wyposażone w manipulatory, które pracują w osi X, Y, Z. Maszyny wspomagają proces produkcyjny Spółki w zakresie zastosowań przemysłowych, tj. wykonuje czynności związane z produkcją detali.

Komunikacja odbywa się za pomocą złącza CAN, maszyny wysyłają sygnał do robota (ramię robota), kolejno robot przekazuje informację zwrotną do maszyny. Proces komunikacji polega na wymianie informacji pomiędzy maszyną a manipulatorem, który odbiera detal z formy wtryskowej. Wynikiem wymiany danych jest informacja na panelu maszyny dotycząca aktualnego kroku realizowanego programu, prędkości oraz pozycji manipulatora. Robot (manipulator) posiada osobny panel, gdzie zawarte są informacje o pozycji i prędkości pracy robota, dodatkowo wyświetlany jest aktualny status wtryskarki, czy forma jest zamknięta/otwarta, jaka jest pozycja wypychaczy i rdzeni. Komunikacja wtryskarki z manipulatorem zapobiega kolizji ramienia z formą wtryskową.

Maszyny posiadają wejście USB pozwalające na odczytanie danych z maszyny za pomocą dedykowanego oprogramowania, które jest własnością firmy zewnętrznej - jednostki serwisującej lub dealera. Uzyskane dane dają informacje o wszystkich parametrach maszyny w rozbiciu na cykle, opatrzone są datą, godziną oraz nazwą programu roboczego maszyny. Dane są przetwarzane przez firmę zewnętrzną i przekazywane w formie tabeli z pożądanymi danymi/parametrami co pozwala na optymalizację procesu oraz zaplanowanie przeglądów maszyny w przyszłości.

Maszyny monitorowane są za pomocą wbudowanych czujników mierzących parametry maszyny takie jak: (...). Parametry uzyskane z czujników są zapisywane, istnieje możliwość odczytu danych historycznych. Ponadto, maszyna posiada czujniki zapobiegające wejściu operatora w pole robocze maszyny (na drzwiach, na osłonach).

Maszyny zintegrowane są z suszarką i podajnikiem tworzywa oraz manipulatorem i kompresorem stanowiącymi część maszyny. Zintegrowane są również z niezależnym chillerem (urządzenie chłodnicze, wymiennik ciepła).

4.2 Młyn (...), młyn (...), urządzenie chłodzące (...), suszarka (...) oraz manipulator (...)

Młyn (...), młyn (...), urządzenie chłodzące (...), suszarka (...) oraz manipulator (...) są zintegrowane z wymienionymi wyżej wtryskarkami.

Młyny służą do mielenia wadliwych detali, powstałych w procesie wtrysku. Powstały przemiał jest ponownie wtryskiwany do formy wtryskowej. Każda forma wtryskowa wymaga podłączenia do układu chłodzenia. Młyny zostały zaklasyfikowane w ewidencji środków trwałych i wartości niematerialnych i prawnych według symbolu KŚT 503.

Urządzenie chłodzące NTC 120 jest wymiennikiem ciepła podłączonym do zamkniętego obiegu cieczy chłodzącej który doprowadzony jest do każdej wtryskarki. Utrzymuje on odpowiednią temperaturę cieczy chłodzącej w obiegu. Urządzenie zostało zaklasyfikowane w ewidencji środków trwałych i wartości niematerialnych i prawnych według symbolu KŚT 485.

Niektóre granulaty zawierają w sobie zbyt dużo wilgoci i konieczne jest suszenie przed wtryskiem. (...) jest to suszarka wyposażona w(...), która suszy tworzywo przed procesem wtryskiwania w sposób najbardziej wydajny w stosunku do konwencjonalnych suszarek (nadmuch ciepłego powietrza). Tworzywa takie jak np. poliamid są mocno higroskopijne i wymagają wydajnego suszenia w celu uniknięcia wad powierzchni i uzyskania odpowiedniej wytrzymałości. Suszarka została zaklasyfikowana w ewidencji środków trwałych i wartości niematerialnych i prawnych według symbolu KŚT 475.

Manipulator jest zintegrowany z wtryskarką. Maszyna sterowana z poziomu panelu zewnętrznego, wykonuje zadany program w cyklu automatycznym. Wielozadaniowość polega na możliwości podpięcia pod maszynę różnego rodzaju chwytaków odpowiednich do pracy z daną formą wtryskową. Jest możliwość jednoczesnego wtryskiwania i odbioru wielu detali. Maszyna z manipulatorem w zadanym cyklu automatycznie pobiera tworzywo, wtryskuje i odkłada detal w wyznaczone miejsce. Urządzenie zostało zaklasyfikowane w ewidencji środków trwałych i wartości niematerialnych i prawnych według symbolu KŚT 647.

Wszystkie ww. maszyny, urządzenia lub systemy są niezbędne do prawidłowego funkcjonowania linii produkcyjnej i są funkcjonalnie związaną z całym cyklem produkcyjnym.

Końcowo Wnioskodawca chciałby zaznaczyć, że:

-wyżej wskazane środki trwałe nabyte przez Spółkę celem wykonywania działalności gospodarczej są traktowane przez Spółkę jako środki trwałe w myśl art. 16a ust. 1 Ustawy CIT i mają na celu przede wszystkim zwiększenie produktywności procesu produkcyjnego oraz automatyzację procesów produkcyjnych,

-Spółka nie korzysta ze zwolnień podatkowych, o których mowa w art. 17 ust. 1 pkt 34 lub 34a Ustawy CIT,

-koszty kwalifikowane poniesione na robotyzację, których dotyczy niniejszy wniosek, nie zostały zwrócone Spółce w jakiejkolwiek formie, jak również nie zostały odliczone od podstawy opodatkowania podatkiem dochodowym,

-ponoszone przez Spółkę wydatki, które mogą stanowić koszty kwalifikowane w ramach ulgi na robotyzację są przez Spółkę zaliczane do kosztów uzyskania przychodów danego roku w drodze odpisów amortyzacyjnych,

-Wnioskodawca w latach podatkowych, w których zamierza skorzystać z ulgi na robotyzację, osiąga i planuje osiągać dochody z innych źródeł, niż przychody z zysków kapitałowych. W 2022 r. Wnioskodawca nie poniósł straty podatkowej. W latach, w których Wnioskodawca zamierza skorzystać z ulgi na robotyzację, Wnioskodawca nie planuje ponieść straty podatkowej.

W uzupełnieniu wniosku, które wpłynęło do Organu 22 maja 2023 r., wskazali Państwo, że: Ad. 1 Linia (...)

Ad. 1.1 Automatyczna linia (...)

Maszyna posiada pięć wózków, cztery z nich poruszają się w osi XY, a piąty, który pełni funkcję stacji przeładowczej, porusza się w osi Z. Maszyna wykonuje kolejno zaprogramowane ruchy i czynności. Wnioskodawca wskazuje, że Maszyna posiada co najmniej 3 stopnie swobody: pracuje w osi XY oraz w osi Z.

Ad. 1.2 Urządzenia do odzysku (...)

Urządzenia do odzysku (...) nie posiada 3 stopni swobody, stanowi jednak maszynę/urządzenie peryferyjne do automatycznej linii (...), a Ustawa CIT nie stawia takich wymagań w stosunku do takich maszyn/urządzeń.

Ad. 2. Linia, na której wykorzystywane są maszyny spawalnicze

Ad. 2.1 Zrobotyzowane stanowisko spawalnicze nr 8 i 9

Zrobotyzowane stanowisko do spawania jest maszyną stacjonarną. Maszyna posiada różne osie działania - pracuje w osi X, Y i Z. Wnioskodawca wskazuje, że Maszyna posiada co najmniej 3 stopnie swobody: pracuje w osi X, Y oraz w osi Z.

Ad. 2.2 Zrobotyzowane stanowisko spawalnicze nr 1,2,3

Zrobotyzowane stanowisko do spawania jest maszyną stacjonarną. Maszyna działa w następujących osiach: podwójny obrotnik sterowany z robota stanowi element maszyny obraca się w osi Ax10 oraz dwóch osiach Ax8 i Ax9. Pracuje w osi Ax8, Ax9 oraz Ax10. Wnioskodawca wskazuje, że Maszyna posiada co najmniej 3 stopnie swobody: pracuje oraz obraca się w osi Ax10, Ax8, Ax9.

Ad. 3. Linia obróbki metali metodą (...)

Ad. 3.1 Centrum (...)

Maszyna pracuje w osi C, X, Y, V oraz Z. Wnioskodawca wskazuje, że Maszyna posiada co najmniej 3 stopnie swobody: pracuje w osi C, X, Y, V oraz Z.

Ad 3.2 Tokarka typu (...)

Opisywana maszyna jest maszyną stacjonarną. Tokarka działa w osiach sterowania X, Y, Z i C oraz w osiach sterowania synchronicznego Z-ZB. Wnioskodawca wskazuje, że Maszyna posiada co najmniej 3 stopnie swobody: pracuje w osi X, Y, Z, C oraz w osiach sterowania synchronicznego Z-ZB.

Ad. 3.3 Pionowe centrum (...)

Pionowe centrum obróbkowe jest maszyną stacjonarną. Maszyna pracuje w osi Z, Y oraz X. Wnioskodawca wskazuje, że Maszyna posiada co najmniej 3 stopnie swobody: pracuje w osi X, Y oraz w osi Z.

Ad. 3.4 Pionowe centrum(...)

Pionowe centrum obróbkowe jest maszyną stacjonarną. Maszyna pracuje w osi X, Y oraz Z. Wnioskodawca wskazuje, że Maszyna posiada co najmniej 3 stopnie swobody: pracuje w osi X, Y oraz w osi Z.

Ad. 3.5 Laser (...) nr 1 oraz Laser (...) nr 2

Lasery są maszynami stacjonarnymi. Maszyny pracują w osi X, Y, Z oraz U10-U20, V10. Wnioskodawca wskazuje, że Maszyny posiadają co najmniej 3 stopnie swobody: pracują w osi X, Y, Z, a także w osi U10-U20 oraz w osi V10.

Ad. 3.6 Laser (...)

Laser jest maszyną stacjonarną. Maszyna pracuje w osi X, Y, Z oraz A, Al, V, W, XI. Wnioskodawca wskazuje, że Maszyna posiada co najmniej 3 stopnie swobody: pracuje w osi X, Y, Z oraz w osiach A, Al, V, W, XL

Ad. 3.7 Laser (...)

Maszyna pracuje w osi X, Y, Z. Wnioskodawca wskazuje, że Maszyna posiada co najmniej 3 stopnie swobody: pracuje w osi X, Y oraz Z.

Ad. 3.8 Osuszacz chłodniczy (...) oraz osuszacz chłodniczy (...) zintegrowane z kilkoma laserami Osuszacz chłodniczy OP 140 oraz osuszacz chłodniczy OP130/kompresorownia zintegrowane z kilkoma laserami nie posiadają 3 stopni swobody, stanowią jednak maszyny/urządzenia peryferyjne, a Ustawa CIT nie stawia takich wymagań w stosunku do takich maszyn/urządzeń.

Ad. 3.9 Żuraw stacjonarny łańcuchowy zintegrowany z Laser (...), żuraw (...) BT 492 Q=1T;L=4M zintegrowany z Laser(...) do blach nr 1, żuraw BT 237 Q=1000 kg L=4 m Hp=2,5 m zintegrowany z Laser (...) do blach nr 2

Żuraw stacjonarny łańcuchowy zintegrowany z Laser (...) , żuraw (...) BT 492 Q=1 T; L=4 M zintegrowany z Laser (...) nr 1, żuraw BT 237 Q=1000 kg L=4 m Hp=2,5 m zintegrowany z Laser (...) do blach nr 2 pomimo tego, że posiadają co najmniej 3 stopnie swobody, stanowią jednak maszyny/urządzenia peryferyjne, a Ustawa CIT nie stawia takich wymagań w stosunku do takich maszyn/urządzeń.

Ad. 3.10 Chwytak (...) zintegrowany z Laser(...) do blach nr 1

Chwytak (...) zintegrowany z Laser (...) do blach nr 1 nie posiada 3 stopni swobody, stanowi jednak maszynę/urządzenie peryferyjne, a Ustawa CIT nie stawia takich wymagań w stosunku do takich maszyn/urządzeń.

Ad. 3.11 Mikrodozownik (...) zintegrowany z Laser(...) do blach nr 1

Mikrodozownik węglanu wapnia przy laserze do blach zintegrowany z Laser (...) do blach nr 1 nie posiada 3 stopni swobody, stanowi jednak maszynę/urządzenie peryferyjne, a Ustawa CIT nie stawia takich wymagań w stosunku do takich maszyn/urządzeń.

Ad. 4 Linia wtryskarek

Ad. 4.1 Wtryskarka (...) z suszarką (...) i podajnikiem, Wtryskarka (...) z suszarką (...) , Wtryskarka(...) z manipulatorem

Wtryskarki są wyposażone w manipulatory, które pracują w osi X, Y, Z. Wnioskodawca wskazuje, że Maszyny posiadają co najmniej 3 stopnie swobody: pracują w osi X, Y oraz w osi Z.

Ad. 4.2 Młyn (...) , młyn (...) , urządzenie chłodzące (...) , suszarka molekularna do tworzywa SPD-120A oraz manipulator (...)

Młyn (...) , młyn (...) , urządzenie chłodzące(...) , suszarka molekularna do tworzywa (...) nie posiada 3 stopni swobody, stanowi jednak maszynę/urządzenie peryferyjne, a Ustawa CIT nie stawia takich wymagań w stosunku do takich maszyn/urządzeń.

Manipulator (...) pomimo tego, że posiada co najmniej 3 stopnie swobody, stanowi jednak maszynę/urządzenie peryferyjne, a Ustawa CIT nie stawia takich wymagań w stosunku do takich maszyn/urządzeń.

Pytania

1.Czy opisane w stanie faktycznym/zdarzeniu przyszłym przez Wnioskodawcę środki trwałe na linii galwanicznej spełniają kryteria do uznania ich za roboty przemysłowe oraz maszyny i urządzenia peryferyjne do robotów przemysłowych funkcjonalnie z nimi związanych w rozumieniu Ustawy CIT oraz w konsekwencji czy możliwe jest zastosowanie ulgi na robotyzację w stosunku do odpisów amortyzacyjnych dokonywanych od tych maszyn opisanych w stanie faktycznym/zdarzeniu przyszłym poniesionych i rozliczonych podatkowo począwszy od 1 stycznia 2022 r.?

2.Czy opisane w stanie faktycznym/zdarzeniu przyszłym przez Wnioskodawcę środki trwałe na linii, na której wykorzystywane są maszyny spawalnicze, spełniają kryteria do uznania ich za roboty przemysłowe oraz maszyny i urządzenia peryferyjne do robotów przemysłowych funkcjonalnie z nimi związanych w rozumieniu Ustawy CIT oraz w konsekwencji czy możliwe jest zastosowanie ulgi na robotyzację w stosunku do odpisów amortyzacyjnych dokonywanych od tych maszyn opisanych w stanie faktycznym/zdarzeniu przyszłym poniesionych i rozliczonych podatkowo począwszy od 1 stycznia 2022 r.?

3.Czy opisane w stanie faktycznym/zdarzeniu przyszłym przez Wnioskodawcę środki trwałe na linii obróbki metali metodą CNC spełniają kryteria do uznania ich za roboty przemysłowe oraz maszyny i urządzenia peryferyjne do robotów przemysłowych funkcjonalnie z nimi związanych w rozumieniu Ustawy CIT oraz w konsekwencji czy możliwe jest zastosowanie ulgi na robotyzację w stosunku do odpisów amortyzacyjnych dokonywanych od tych maszyn opisanych w stanie faktycznym/zdarzeniu przyszłym poniesionych i rozliczonych podatkowo począwszy od 1 stycznia 2022 r.?

4.Czy opisane w stanie faktycznym/zdarzeniu przyszłym przez Wnioskodawcę środki trwałe na linii wtryskarek spełniają kryteria do uznania ich za roboty przemysłowe oraz maszyny i urządzenia peryferyjne do robotów przemysłowych funkcjonalnie z nimi związanych w rozumieniu Ustawy CIT oraz w konsekwencji czy możliwe jest zastosowanie ulgi na robotyzację w stosunku do odpisów amortyzacyjnych dokonywanych od tych maszyn opisanych w stanie faktycznym/zdarzeniu przyszłym poniesionych i rozliczonych podatkowo począwszy od 1 stycznia 2022 r.?

Państwa stanowisko w sprawie

1.W opinii Wnioskodawcy opisane w stanie faktycznym/zdarzeniu przyszłym przez Wnioskodawcę środki trwałe na linii galwanicznej spełniają kryteria do uznania ich za roboty przemysłowe oraz maszyny i urządzenia peryferyjne do robotów przemysłowych funkcjonalnie z nimi związanych w rozumieniu Ustawy CIT oraz w konsekwencji możliwe jest zastosowanie ulgi na robotyzację w stosunku do odpisów amortyzacyjnych dokonywanych od tych maszyn opisanych w stanie faktycznym/zdarzeniu przyszłym poniesionych i rozliczonych podatkowo począwszy od 1 stycznia 2022 r.?

2.W opinii Wnioskodawcy opisane w stanie faktycznym/zdarzeniu przyszłym przez Wnioskodawcę środki trwałe na linii, na której wykorzystywane są maszyny spawalnicze, spełniają kryteria do uznania ich za roboty przemysłowe oraz maszyny i urządzenia peryferyjne do robotów przemysłowych funkcjonalnie z nimi związanych w rozumieniu Ustawy CIT oraz w konsekwencji możliwe jest zastosowanie ulgi na robotyzację w stosunku do odpisów amortyzacyjnych dokonywanych od tych maszyn opisanych w stanie faktycznym/zdarzeniu przyszłym poniesionych i rozliczonych podatkowo począwszy od 1 stycznia 2022 r.?

3.W opinii Wnioskodawcy opisane w stanie faktycznym/zdarzeniu przyszłym przez Wnioskodawcę środki trwałe na linii obróbki metali metodą CNC spełniają kryteria do uznania ich za roboty przemysłowe oraz maszyny i urządzenia peryferyjne do robotów przemysłowych funkcjonalnie z nimi związanych w rozumieniu Ustawy CIT oraz w konsekwencji możliwe jest zastosowanie ulgi na robotyzację w stosunku do odpisów amortyzacyjnych dokonywanych od tych maszyn opisanych w stanie faktycznym/zdarzeniu przyszłym poniesionych i rozliczonych podatkowo począwszy od 1 stycznia 2022 r.?

4.W opinii Wnioskodawcy opisane w stanie faktycznym/zdarzeniu przyszłym przez Wnioskodawcę środki trwałe na linii wtryskarek spełniają kryteria do uznania ich za roboty przemysłowe oraz maszyny i urządzenia peryferyjne do robotów przemysłowych funkcjonalnie z nimi związanych w rozumieniu Ustawy CIT oraz w konsekwencji możliwe jest zastosowanie ulgi na robotyzację w stosunku do odpisów amortyzacyjnych dokonywanych od tych maszyn opisanych w stanie faktycznym/zdarzeniu przyszłym poniesionych i rozliczonych podatkowo począwszy od 1 stycznia 2022 r.?

Ustawą z dnia 29 października 2021 r. o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych oraz niektórych innych ustaw (Dz. U. z 2021 r. poz. 2105 ze zm.), która weszła w życie 1 stycznia 2022 r., wprowadzono przepisy mające zdynamizować rozwój gospodarczy kraju poprzez system ulg podatkowych. Należy do nich m.in. tzw. „ulga na robotyzację” mająca na celu zachęcenie polskich przedsiębiorstw do unowocześnienia procesów produkcyjnych, promocji rozwoju robotyzacji przemysłowej i wsparcie transformacji cyfrowej.

Regulacje dotyczącą tej ulgi zawiera dodany do Ustawy CIT art. 38eb, który w ust. 1 stanowi, że, podatnik uzyskujący przychody inne niż przychody z zysków kapitałowych może odliczyć od podstawy opodatkowania, ustalonej zgodnie z art. 18, kwotę stanowiącą 50% kosztów uzyskania przychodów poniesionych w roku podatkowym na robotyzację, przy czym kwota odliczenia nie może przekraczać kwoty dochodu uzyskanego przez podatnika w roku podatkowym z przychodów innych niż przychody z zysków kapitałowych.

Zgodnie z art. 38eb ust. 2 Ustawy CIT, za koszty uzyskania przychodów poniesione na robotyzację uznaje się:

1)koszty nabycia fabrycznie nowych:

a)robotów przemysłowych,

b)maszyn i urządzeń peryferyjnych do robotów przemysłowych funkcjonalnie z nimi związanych,

c)maszyn, urządzeń oraz innych rzeczy, funkcjonalnie związanych z robotami przemysłowymi, służących zapewnieniu ergonomii oraz bezpieczeństwa pracy w odniesieniu do stanowisk pracy, gdzie zachodzi interakcja człowieka z robotem przemysłowym, w szczególności czujników, sterowników, przekaźników, zamków bezpieczeństwa, barier fizycznych (ogrodzenia, osłony) czy optoelektronicznych urządzeń ochronnych (kurtyny świetlne, skanery obszarowe),

d)maszyn, urządzeń lub systemów służących do zdalnego zarządzania, diagnozowania, monitorowania lub serwisowania robotów przemysłowych, w szczególności czujników i kamer,

e)urządzeń do interakcji pomiędzy człowiekiem a maszyną do robotów przemysłowych;

2)koszty nabycia wartości niematerialnych i prawnych niezbędnych do poprawnego uruchomienia i przyjęcia do używania robotów przemysłowych oraz innych środków trwałych wymienionych w pkt 1;

3)koszty nabycia usług szkoleniowych dotyczących robotów przemysłowych oraz innych środków trwałych lub wartości niematerialnych i prawnych, o których mowa w pkt 1 i 2;

4)opłaty, o których mowa w art. 17b ust. 1, ustalone w umowie leasingu, o którym mowa w art. 17f, dotyczącej robotów przemysłowych oraz innych środków trwałych wymienionych w pkt 1, jeżeli po upływie podstawowego okresu umowy leasingu finansujący przenosi na korzystającego własność tych środków trwałych.

Przepisy Ustawy CIT wskazują także definicję robota przemysłowego na potrzeby ulgi na robotyzację. Zgodnie z art. 38eb ust. 3 Ustawy CIT, przez robota przemysłowego rozumie się automatycznie sterowaną, programowalną, wielozadaniową i stacjonarną lub mobilną maszynę, o co najmniej 3 stopniach swobody, posiadającą właściwości manipulacyjne bądź lokomocyjne dla zastosowań przemysłowych, która spełnia łącznie następujące warunki:

1)wymienia dane w formie cyfrowej z urządzeniami sterującymi i diagnostycznymi lub monitorującymi w celu zdalnego: sterowania, programowania, monitorowania lub diagnozowania;

2)jest połączona z systemami teleinformatycznymi, usprawniającymi procesy produkcyjne podatnika, w szczególności z systemami zarządzania produkcją, planowania lub projektowania produktów;

3)jest monitorowana za pomocą czujników, kamer lub innych podobnych urządzeń;

4)jest zintegrowana z innymi maszynami w cyklu produkcyjnym podatnika.

Natomiast zgodnie z przepisami dotyczącymi ulgi na robotyzację, przez maszyny i urządzenia peryferyjne do robotów przemysłowych funkcjonalnie z nimi związane rozumie się w szczególności:

1)jednostki liniowe zwiększające swobodę ruchu;

2)pozycjonery jedno i wieloosiowe;

3)tory jezdne;

4)słupowysięgniki;

5)obrotniki;

6)nastawniki;

7)stacje czyszczące;

8)stacje automatycznego ładowania;

9)stacje załadowcze lub odbiorcze;

10)złącza kolizyjne;

11)efektory końcowe do interakcji robota z otoczeniem służące do:

a)nakładania powłok, malowania, lakierowania, dozowania, klejenia, uszczelniania, spawania, cięcia, w tym cięcia laserowego, zaginania, gratowania, śrutowania, piaskowania, szlifowania, polerowania, czyszczenia, szczotkowania, drasowania, wykańczania powierzchni, murowania, odlewania ciśnieniowego, lutowania, zgrzewania, klinczowania, wiercenia, handlingu, w tym manipulacji, przenoszenia i montażu, ładowania i rozładowania, pakowania, gwożdżenia, paletyzacji i depaletyzacji, sortowania, mieszania, testowania, wykonywania pomiarów,

b)obsługi maszyn: frezarek, wtryskarek, giętarek, robodrilli, wiertarek, tokarek, wrzecion, zginarek i zawijarek, wycinarek, walcarek, przecinarek, szlifierek, wytaczarek, ciągarek, drukarek, pras, wyoblarek.

Powyższe wyliczenie ma charakter przykładowy. Przy ocenie czy dana maszyna i urządzenie stanowi maszynę bądź urządzenie peryferyjne do robotów przemysłowych istotne w ocenie Wnioskodawcy jest, czy maszyna lub urządzenie jest funkcjonalnie związane z maszyną, która spełnia definicję robota przemysłowego z Ustawy CIT. Konieczne jest zatem funkcjonalne związanie maszyn bądź urządzenia z robotem przemysłowym, tj. umożliwienie właściwej pracy robota, m.in. w taki sposób, że funkcjonowanie robota nie byłoby możliwe lub byłoby wadliwe bez tego urządzenia/maszyny.

Jak wynika z przepisów Ustawy CIT, odliczenie kosztów uzyskania przychodów w zakresie ulgi na robotyzację ma zastosowanie do wydatków poniesionych na robotyzację od początku roku podatkowego, który rozpoczął się w 2022 r. do końca roku podatkowego, który rozpoczął się w 2026 r. Odliczenia w ramach ulgi na robotyzację dokonuje podatnik w terminie złożenia zeznania podatkowego, załączając do zeznania informację, zawierającą wykaz poniesionych kosztów podlegających odliczeniu.

W zakresie środków trwałych będących przedmiotem niniejszego wniosku, w opinii Wnioskodawcy opisane maszyny przemysłowe spełniają przesłanki do uznania ich za roboty przemysłowe lub maszyny, urządzenia lub systemy sprecyzowane w art. 38eb ust. 2 pkt 1 b-e Ustawy CIT, uprawniające do skorzystania z ulgi na robotyzację zgodnie z art. 38eb ust. 1 Ustawy CIT.

Ad. 1 Linia (...)

Ad. 1.1 Automatyczna linia (...)

Zdaniem Wnioskodawcy, funkcjonalność oraz sposób działania niniejszej maszyny spełnia wymogi określone w art. 38eb ust. 3 Ustawy CIT przez:

Spełnienie kryterium nowości

Maszyna została zakupiona przez Spółkę jako nowa.

Wielozadaniowość

Maszyny pracujące na tej linii wykorzystywane są w procesach cynkowania kwaśnego oraz alkalicznego.

Maszyny zakupione przez Spółkę podejmują się realizacji wielu zadań: załadunku, rozładunku, transportu wsadów pomiędzy stanowiskami, sterowania pompami, grzaniem, cynkowania alkalicznego oraz posiadają manipulatory galwaniczne za pomocą, których przesuwają się po torowisku jezdnym oraz podnoszą przedmioty w ramach opisanych powyżej czynności.

Automatyczną sterowalność

Maszyny posiadają tryb automatyczny i kontrolę procesu w trybie automatycznym.

Programowalność

Praca linii galwanicznej jest kontrolowana przez programowalny sterownik logiczny, który realizuje wszystkie funkcje sterowania automatem galwanizerskim, a sama linia jest zespołem maszyn stacjonarnych.

Stacjonarność lub mobilność i co najmniej 3 stopnie swobody

Maszyna posiada pięć wózków, cztery z nich poruszają się w osi XY, a piąty, który pełni funkcję stacji przeładowczej, porusza się w osi Z. Maszyna wykonuje kolejno zaprogramowane ruchy i czynności.

Właściwości manipulacyjne bądź lokomocyjne dla zastosowań przemysłowych

Maszyna manipulacyjna realizująca zadane trajektorie realizuje ustaloną procedurę sterowanych ruchów według instrukcji programowych specyfikujących żądane pozycje oraz żądaną prędkość ruchu. Działanie maszyny ma zastosowanie w przemyśle - jest jednym z elementów produkcji pojemników metalowych.

Wymianę danych w formie cyfrowej z urządzeniami sterującymi i diagnostycznymi lub monitorującymi w celu zdalnego: sterowania, programowania, monitorowania lub diagnozowania

Jest połączona z systemem teleinformatycznym dedykowanym dla linii. Program ten umożliwia zdalne monitorowanie parametrów pracy. System sterowania automatu galwanizerskiego nadzoruje pracę wszystkich elementów wchodzących w skład linii. Pracę każdego z nich można dostosować poprzez szereg parametrów w trybie serwisowym. System sterowania linii galwanicznej nadzoruje prawidłową pracę elementów wyposażenia linii i w przypadku wystąpienia sytuacji awaryjnych informuje użytkownika o zaistniałych nieprawidłowościach. System automatycznie przesyła raporty produkcyjne na wskazany adres e-mail bezpośrednio przez sterowniki PLC.

Połączenie z systemami teleinformatycznymi, usprawniającymi procesy produkcyjne podatnika, w szczególności z systemami zarządzania produkcją, planowania lub projektowania produktów

Maszyna jest połączona z systemem teleinformatycznym za pomocą sterownika PLC (B&R), który jest połączony z siecią Internet. Sterownik ten umożliwia archiwizację danych alarmowych i diagnostycznych na dysku sterownika oraz wysyłanie na wskazany adres e-mail raportów technicznych bezpośrednio z maszyny. Powyższe usprawnia procesy produkcyjne podatnika, gdyż jest on na bieżąco zdalnie powiadamiany o stanie maszyny. Ponadto, zgodnie z uzyskanymi informacjami Spółka jest w posiadaniu systemu zarzadzania galwanizernią, który jest jedynym systemem zarządzania produkcją na dziale galwanizernia. System obsługuje zarówno linię zawieszkową jak i bębnową. System umożliwia sterowanie maszyną za pomocą panelu maszyny, komputera stacjonarnego oraz telefonu.

Monitorowanie za pomocą czujników, kamer lub innych podobnych urządzeń

Wyposażona jest m.in. w: czujnik temperatury kąpieli, czujnik pojemnościowy - poziomu, czujnik indukcyjny - położenia trawersy, czujnik indukcyjny - wykrywania wsadu, czujnik pozycji wywrotnicy, czujnik wagowy.

Jest zintegrowana z urządzeniami peryferyjnymi, takimi jak wymrażarka, odolejacz, wentylacja. Jest zintegrowana z innymi maszynami w cyklu produkcyjnym podatnika, w taki sposób, że każdy z robotów posiadanych przez Spółkę wykonuje pewną określoną czynność w cyklu produkcyjnym danego wyrobu (kolejną czynność zazwyczaj wykonuje kolejna maszyna). Niemniej jednak, aby rozpocząć jej wykonywanie wymagane jest wykonanie odpowiednich czynności przez pracowników Wnioskodawcy, którzy m.in. odpowiadają za przemieszczanie danych surowców i wyrobów pomiędzy poszczególnymi maszynami wykonującymi określone czynności, a także za uruchomienie danego robota, tj. rozpoczęcie wykonywania przez niego określonej czynności.

Zintegrowanie z innymi maszynami w cyklu produkcyjnym podatnika

Opisane wyżej maszyny, urządzenia lub systemy są niezbędne do prawidłowego funkcjonowania linii produkcyjnej i są funkcjonalnie związaną z całym cyklem produkcyjnym, w taki sposób, że każdy z robotów posiadanych przez Spółkę wykonuje pewną określoną czynność w cyklu produkcyjnym danego wyrobu (kolejną czynność zazwyczaj wykonuje kolejna maszyna). Niemniej jednak, aby rozpocząć jej wykonywanie wymagane jest wykonanie odpowiednich czynności przez pracowników Wnioskodawcy, którzy m.in. odpowiadają za przemieszczanie danych surowców i wyrobów pomiędzy poszczególnymi maszynami wykonującymi określone czynności, a także za uruchomienie danego robota, tj. rozpoczęcie wykonywania przez niego określonej czynności.

Integracja oznacza, że roboty są zintegrowane z innymi maszynami w cyklu produkcyjnym podatnika, w taki sposób, że każdy z robotów posiadanych przez podatnika wykonuje pewną określoną czynność w cyklu produkcyjnym danego wyrobu (kolejną czynność zazwyczaj wykonuje kolejna maszyna). W przypadku Spółki integracja ta polega, co do zasady, na realizacji przez maszynę jednego z elementów procesu produkcji pojemników metalowych.

Jednocześnie, termin „zintegrowany” oznacza <połączony w całość lub będący częścią całości>. Z kolei przez „proces produkcyjny” należy rozumieć <część procesu produkcji, składająca się z działań wykonywanych w zakładzie przemysłowym w celu wytworzenia (z materiałów, półwyrobów, części maszyn i ich zespołów) gotowych wyrobów> (por.: SJP i Encyklopedia PWN).

Stwierdzić należy, że zintegrowanie robota z innymi maszynami w cyklu produkcyjnym oznacza, że robot powinien wykonywać pewną część procesu produkcji rozumianego jako określoną całość składającą się z działań wykonywanych w zakładzie przemysłowym w celu wytworzenia (z materiałów, półwyrobów, części maszyn i ich zespołów) gotowych wyrobów, które są konieczne dla tego procesu produkcji i współzależne od działań wykonywanych przez inne maszyny biorące w nim udział (tj. przykładowo dokonanie danej czynności przez robota umożliwia dokonanie czynności przez kolejną maszynę lub odwrotnie). Innymi słowy, aby spełnić powyższą przesłankę, robot powinien wykonywać czynności wchodzące w skład procesu wytwarzania produktów, które są konieczne dla wykonywania pewnych następczych czynności produkcyjnych przez inne maszyny w ramach tego procesu lub odwrotnie.

Dla spełnienia analizowanej przesłanki możliwy jest w ocenie Wnioskodawcy, udział pracownika w zintegrowaniu maszyn w cyklu produkcyjnych - np. poprzez przenoszenie surowców, detali do poszczególnych maszyn (robotów) lub uruchamianie poszczególnych maszyn w celu wykonania określonego zadania. Podejście takie potwierdził Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej m.in. w interpretacji indywidualnej z 31 sierpnia 2022 r., znak: 0111-KDIB1-1.4010.212.2022.4.BK.

Mając na względzie powyższe, w opinii Wnioskodawcy automatyczna linia galwaniczna bębnowa oraz automatyczna linia galwaniczna zawieszkowa stanowią roboty przemysłowe zgodnie z art. 38eb ust. 3 Ustawy CIT.

Ad 1.2 Urządzenia do odzysku (...)

W związku z tym, że urządzenia do odzysku (...) są funkcjonalnie związane z automatyczną linią galwaniczną bębnową oraz automatyczną linią galwaniczną zawieszkową, które w ocenie Wnioskodawcy spełniają definicję robota przemysłowego, stanowią także maszyny i urządzenia peryferyjne do robotów przemysłowych, o których mowa w art. 38eb ust. 4 Ustawy CIT. Urządzenia te stanowią stację czyszcząca i odpowiadają za drugi etap oczyszczania. Czyszczenie polega na doprowadzeniu ścieków powstających w trakcie pracy robota do parametrów wody demineralizowanej. Jest to obieg zamknięty kąpieli galwanicznych. Woda jest ponownie używana w trakcie kolejnego cyklu pracy robota.

Do prawidłowego funkcjonowania robota przemysłowego (linii galwanicznej) niezbędne jest połączenie z opisanymi powyżej urządzeniami do odzysku wody technologicznej.

Spółka wyjaśnia, że Wnioskodawca traktuje wymienione powyżej linie spełniające definicję robota przemysłowego jako odrębne środki trwałe. Wchodzące w skład każdej linii urządzenia bądź elementy stanowiące integralną część maszyny nie stanowią odrębnych środków trwałych i powinny być traktowane łącznie jako stanowiska zrobotyzowane spełniające definicję robota przemysłowego oraz maszyn i urządzeń funkcjonalnie z nimi związanych.

Ad. 2 Linia, na której wykorzystywane są maszyny spawalnicze

Ad. 2.1 Zrobotyzowane stanowisko spawalnicze nr 8 i 9

Zdaniem Wnioskodawcy, funkcjonalność oraz sposób działania niniejszej maszyny spełnia wymogi określone w art. 38eb ust. 3 Ustawy CIT przez:

Spełnienie kryterium nowości

Maszyna została zakupiona przez Spółkę jako nowa.

Wielozadaniowość

Z uwagi na to, że definicja wielozadaniowości nie została określona w ustawie, należy opierać się na definicji wielozadaniowości znajdującej się w słowniku PWN gdzie wskazano, że wielozadaniowość oznacza „możliwość jednoczesnej obsługi wielu zadań (programów) dzięki podziałowi czasu procesora”, „możliwość spełniania wielu zadań”. Przykładowo robot spełniający w/w cechę może podejmować się realizacji wielu zadań np.: w zakresie rozładunku, załadunku czy transportu wielu rodzaju towarów o różnej wielkości i wadze.

Biorąc pod uwagę powyższe oraz aktualne podejście organów podatkowych do analizowanej przesłanki, powinna ona zostać spełniona w przypadku, gdy:

-maszyna jest programowana do wykonywania kilku zadań - nawet pozornie podobnych do siebie (przykładowo spawanie według różnych, programowalnych parametrów); lub

-maszyna posiada funkcjonalności umożliwiające nauczenie kilku programów działania; lub

-maszyna będzie realizowała szereg procesów i zadań (np. transportowanie różnego rodzaju produktów i półproduktów).

Takie podejście zostało zaprezentowane przez Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej m.in. w interpretacjach indywidualnych z 30 września 2022 r., znak: 0111-KDIB2-1.4010.415.2022.2.AR, z 27 września 2022 r., znak: 0111-KDIB1-3.4010.452.2022.2.JKU.

Dzięki swojej konstrukcji i możliwości instalacji szerokiej gamy akcesoriów, zrobotyzowane stanowisko spawalnicze może znaleźć zastosowanie w wielu rodzajach prac. Właściwości maszyny przemysłowej zmienia się poprzez wymienialne efektory i chwytaki. W jednym cyklu mogą być spawane różne materiały, o niejednolitej wielkości spoiny i niejednolitej długości, w wielu kierunkach. Przy jednym cyklu spawania maszyna jest w stanie obrabiać przynajmniej dwa różne podzespoły. W związku z tym Spółka stoi na stanowisku, ze maszyna jest wielozadaniowa.

Automatyczna sterowalność

Maszyna po odpowiednim zaprogramowaniu wykonuje prace samodzielnie. Posiada również kontrolę w trybie automatycznym. Możliwe jest ustawienie procesu spawania w różnych trybach i o różnych parametrach.

Programowalność

Maszyna zainstalowana na stanowisku jest programowalna, interfejs programistyczny umożliwia programowanie pracy maszyny.

Stacjonarność lub mobilność i co najmniej 3 stopnie swobody

Zrobotyzowane stanowisko do spawania jest maszyną stacjonarną. Maszyna posiada różne osie działania - pracuje w osi X, Y i Z.

Właściwości manipulacyjne bądź lokomocyjne dla zastosowań przemysłowych

Maszyna optymalizuje procesy współpracy, takie jak podnoszenie, układanie. Jest maszyną współpracującą, usprawniającym produkcję.

Wymianę danych w formie cyfrowej z urządzeniami sterującymi i diagnostycznymi lub monitorującymi w celu zdalnego: sterowania, programowania, monitorowania lub diagnozowania

Maszyna jest wyposażona w wiele wbudowanych funkcji i interfejsów elektrycznych właściwych dla bezpieczeństwa w celu łączenia z innymi urządzeniami, a także dodatkowe urządzenia ochronne. Każda funkcja bezpieczeństwa i interfejs są monitorowane zgodnie z normą EN ISO13849-1:2008. Wgrywanie oprogramowania odbywa się przez gniazdo USB. Całość programowania, zarówno struktura programu głównego do zlecenia jak i trajektoria robota odbywa się przy pomocy panela zewnętrznego. Po instalacji oprogramowania maszyna podłączana jest do komputera przez sieć (...) . Maszyną można sterować przez zdalny pulpit z poziomu komputera centralnego. Umożliwia to monitorowanie etapu prac programu maszyny oraz podgląd ewentualnych komunikatów i błędów jakie widzi operator maszyny. Informacja wyświetlana na komputerze centralnym jest identyczna jak informacja na panelu robota. Uzyskana w ten sposób funkcjonalność pozwala zdalnie monitorować, sterować, diagnozować urządzenie w zakresie: stanu połączenia sieciowego, statystyk pracy w zadanym okresie, informacji o aktualnie wykonywanych zadaniach i liczbie zadań w kolejce maszyny. Dane historyczne na temat pracy i stanu są archiwizowane na poziomie robota, wgląd do danych jest możliwy na komputerze centralnym.

Ponadto, wymiana danych w formie cyfrowej w celach programowania odbywa się poprzez panel, do którego można podłączyć pamięć USB i przekazać w formie cyfrowej dane do zaprogramowania pod konkretny projekt. Dane z panelu są przekazywane do sterownika, sterownik przetwarza informacje i następnie wysyła sygnał do jednostki roboczej (transfer głowica - ramię) gdzie wykonywane jest zadanie. W następnej kolejności, jednostka robocza wysyła sygnał zwrotny do sterownika, informacja jest przetwarzana i wysyłana do panelu użytkownika.

Spółka stoi na stanowisku, że taka wymiana danych w formie cyfrowej spełnia warunki wskazane w przepisach Ustawy CIT. Potwierdzenie swojego twierdzenia Spółka upatruje w interpretacji indywidualnej Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej wydanej w podobnym do Spółki stanie faktycznym z 29 grudnia 2022 r., znak: 0114-KDIP2-1.4010.73.2022.4.MW, w której organ zgodził się z wnioskodawcą, że maszyna spełnia definicję robota, a kryterium wymiany danych spełniał następujący stan faktyczny:

„Wymiana danych w formie cyfrowej w celach programowania odbywa się poprzez panel, do którego można podłączyć pamięć USB i przekazać w formie cyfrowej dane do zaprogramowania pod konkretny projekt. Następnie dzięki wgranemu oprogramowaniu wymiana danych z panelu do Robota (a konkretnie jego elementów takich jak sterowniki, przetworniki, czujniki) odbywa się w formie cyfrowej. Oprogramowanie oraz wszelkie czujniki, sterowniki i przetworniki przesyłają dane do/od Robota w sposób cyfrowy (nie wymaga on manualnej inicjacji działania przez pracownika Spółki). Czujniki, w które wyposażony jest Robot oraz Stacja pozwalają na zidentyfikowanie chwytakowi czy w jego obszarze znajduje się opakowanie do podniesienia. Ramię (...) posiada również tzw. czujniki odpadnięcia. Czujniki i przetworniki stanowią de facto „oczy i uszy” Robota. Dzięki zastosowaniu czujników może jest diagnozowanie przez Robota również problemów np. kolizji, przeciążeń. (...)

Pracownik Spółki za pomocą panelu wprowadzane dane cyfrowe dotyczące działania Stacji. Dane te wprowadzane są za pomocą pamięci USB. Podłączenie pamięci USB do Stacji pozwala na połączenie z systemami teleinformatycznymi, usprawniającymi procesy produkcyjne Wnioskodawcy, w szczególności z systemami zarządzania produkcją, planowania lub projektowania produktów. W przypadku Spółki takie teleinformatyczne systemy dotyczące produkcji i pakowania wykorzystywane są w ramach oprogramowania (...). Pracownik Spółki może połączyć robota (za pomocą panelu) z systemem (...) za pomocą pamięci USB. Na pamięci USB zapisywane są informacje z systemu (...) dotyczące specyfikacji pakowanych pudełek lub setów, które wgrywane są do panelu Stacji. Panel pozwala również na ręczne wprowadzenie informacji z bazy danych planów produkcyjnych zamieszczonych w (...) dotyczących m.in. numerów palet, danych produktów każdej linii produkcyjnej, które pozwalają na właściwe zaprogramowanie robota, w szczególności ustawienie czujników, przetworników regulujących np. podciśnienie, przeciążenie, kolizyjność. Dane przesyłane są z panelu sterującego do ramienia robota w formie cyfrowej. Dzięki zaprogramowaniu Stacji w oparciu o dane z systemu (...), Stacja jest zintegrowaną częścią linii produkcyjnej Spółki.

Podłączenie pamięci USB do Stacji pozwala na połączenie z systemami teleinformatycznymi, usprawniającymi procesy produkcyjne Wnioskodawcy, w szczególności z systemami zarządzania produkcją, planowania lub projektowania produktów.

Ponadto, w interpretacji indywidualnej Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej z 29 grudnia 2022 r., znak: 0111-KDIB1-1.4010.492.2022.2.AW organ zgodził się na kwalifikację maszyny jako robota przemysłowego opisanego w następujący sposób: „Maszyna, o której mowa we wniosku, wymienia dane w formie cyfrowej z urządzeniami diagnostycznymi lub monitorującymi (Przepływ azotu; temperaturę cyny w tyglu; moc pompy do regulacji wysokości fali lutowniczej; moc promienników do podgrzewania płyt PCB; czas cyklu pracy; kontrola typu narzędzia; ocena jakości fali lutowniczej) w celu zdalnego: sterowania, programowania, monitorowania lub diagnozowania.”

Podsumowując, do spełnienia przesłanki wymiany danych w formie cyfrowej z urządzeniami sterującymi i diagnostycznymi lub monitorującymi, wystarczającym jest wymienianie danych w formie cyfrowej pomiędzy wewnętrznymi urządzeniami maszyny, np. panelem sterującym (sterownikiem) i ramieniem robota.

Połączenie z systemami teleinformatycznymi, usprawniającymi procesy produkcyjne podatnika, w szczególności z systemami zarządzania produkcją, planowania lub projektowania produktów

Mając na uwadze ww. rozstrzygnięcia Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej z 29 grudnia 2022 r. można przyjąć, że do pozytywnej oceny przesłanki połączenia z systemem teleinformatycznym nie jest wymagane stałe połączenie danej maszyny z systemem teleinformatycznym, a wystarczającym jest, aby robot posiadał możliwość połączenia go z ww. systemem za pomocą pamięci przenośnej.

Ponadto, maszyna podłączona jest do komputera przez sieć Ethernet dzięki której, możliwe jest zarządzanie pracą maszyny zdalnie. Dzięki uzyskanym informacjom z podglądu historii pracy maszyny możliwe jest uzyskanie informacji o poprawności działania i wydajności pracy robota. Wyżej wymienione funkcjonalności przyczyniają się do usprawniania procesów produkcyjnych, analizy są sporządzanie przez pracownika na podstawie uzyskanych danych, nie ma funkcjonalności polegającej na uzyskaniu automatycznych analiz z programu.

Ponadto, jak już wskazano powyżej wgrywanie oprogramowania odbywa się przez gniazdo USB. Całość programowania, zarówno struktura programu głównego do zlecenia jak i trajektoria robota odbywa się przy pomocy panelu zewnętrznego. Po instalacji oprogramowania maszyna podłączana jest do komputera przez sieć Ethernet. Maszyną można sterować przez, zdalny pulpit z poziomu komputera centralnego. Umożliwia to monitorowanie etapu prac programu maszyny oraz podgląd ewentualnych komunikatów i błędów jakie widzi operator maszyny. Informacja wyświetlana na komputerze centralnym jest identyczna jak informacja na panelu robota. Uzyskana w ten sposób funkcjonalność pozwala zdalnie monitorować, sterować, diagnozować urządzenie w zakresie: stanu połączenia sieciowego, statystyk pracy w zadanym okresie, informacji o aktualnie wykonywanych zadaniach i liczbie zadań w kolejce maszyny. Dane historyczne na temat pracy i stanu są archiwizowane na poziomie robota, wgląd do danych jest możliwy na komputerze centralnym.

Mając na uwadze powyższe, Spółka stoi na stanowisku, że maszyna spełnia kryterium połączenia z systemami teleinformatycznymi, usprawniającymi procesy produkcyjne podatnika, w szczególności z systemami zarządzania produkcją, planowania lub projektowania produktów.

Monitorowanie za pomocą czujników, kamer lub innych podobnych urządzeń

Maszyna monitorowana jest za pomocą różnych czujników, m.in. położenia lub naruszenia limitu funkcji bezpieczeństwa, czujnika analogowego.

Zintegrowanie z innymi maszynami w cyklu produkcyjnym podatnika

Integracja oznacza, że roboty są zintegrowane z innymi maszynami w cyklu produkcyjnym podatnika, w taki sposób, że każdy z robotów posiadanych przez podatnika wykonuje pewną określoną czynność w cyklu produkcyjnym danego wyrobu (kolejną czynność zazwyczaj wykonuje kolejna maszyna). W przypadku Spółki integracja ta polega, co do zasady, na realizacji przez maszynę jednego z elementów procesu produkcji pojemników metalowych.

Maszyna jest zintegrowana w cyklu produkcyjnym Spółki z czujnikami bezpieczeństwa, czyszczarką, złączami kolizyjnymi, adapterami wraz z palnikami i podajnikami drutu.

Mając na względzie powyższe, w opinii Wnioskodawcy zrobotyzowane stanowisko spawalnicze stanowi robota przemysłowego zgodnie z art. 38eb ust. 3 Ustawy CIT.

Ad. 2.2 Zrobotyzowane stanowisko spawalnicze nr 1, 2, 3

Zdaniem Wnioskodawcy, funkcjonalność oraz sposób działania niniejszej maszyny spełnia wymogi określone w art. 38eb ust. 3 Ustawy CIT, przez:

Spełnienie kryterium nowości

Maszyna została zakupiona przez Spółkę jako nowa.

Wielozadaniowość

Maszyna służy do spawania metalowych elementów, posiada czyszczarkę do palnika, obcinarkę drutu, podajnik, dzięki czemu czyści, obcina, podaje oraz spawa metalowe elementy.

Automatyczna sterowalność i programowalność

Maszyna posiada tryb automatycznego sterowania, a jej praca jest programowana przez operatora za pomocą panelu sterowniczego.

Stacjonarność lub mobilność i co najmniej 3 stopnie swobody

Zrobotyzowane stanowisko do spawania jest maszyną stacjonarną. Maszyna działa w następujących osiach: podwójny obrotnik sterowany z robota stanowi element maszyny obraca się w osi Ax10 oraz dwóch osiach Ax8 i Ax9. Pracuje w osi Ax8, Ax9 oraz Ax10.

Właściwości manipulacyjne bądź lokomocyjne dla zastosowań przemysłowych

Maszyna wspomaga proces produkcyjny Spółki w zakresie zastosowań przemysłowych, tj. wykonuje czynności związane ze spawaniem, zwiększając możliwości produkcyjne Spółki.

Wymianę danych w formie cyfrowej z urządzeniami sterującymi i diagnostycznymi lub monitorującymi w celu zdalnego: sterowania, programowania, monitorowania lub diagnozowania

Maszyna jest podłączona do komputera przez sieć Ethernet, co umożliwia programowanie oraz odczyt parametrów zapisanych w postaci logów na maszynie. Zapewniona jest także wymiana danych, które pozwalają na bieżącą diagnostykę urządzenia oraz monitoring jej pracy w tym zakresie, wyznaczenia tras czy nowych celów.

Ponadto, wymiana danych w formie cyfrowej w celach programowania odbywa się poprzez panel, do którego można podłączyć pamięć USB i przekazać w formie cyfrowej dane do zaprogramowania pod konkretny projekt. Dane z panelu są przekazywane do sterownika, sterownik przetwarza informacje i następnie wysyła sygnał do jednostki roboczej (transfer głowica - ramię) gdzie wykonywane jest zadanie. W następnej kolejności, jednostka robocza wysyła sygnał zwrotny do sterownika, informacja jest przetwarzana i wysyłana do panelu użytkownika. Dane z pamięci USB przesyłane są do sterownika i zarządzane przez komputer połączony siecią LAN.

Na taką możliwość wymiany danych w formie cyfrowej wskazuje m.in. cytowana powyżej interpretacja indywidualna Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej z 29 grudnia 2022 r., znak: 0114-KDIP2-1.4010.73.2022.4.MW.

Połączenie z systemami teleinformatycznymi, usprawniającymi procesy produkcyjne podatnika, w szczególności z systemami zarządzania produkcją, planowania lub projektowania produktów

Maszyna posiada program Win C5G, zgodnie z którym możliwym jest stworzenie programu głównego maszyny dla poszczególnych zleceń oraz ściągnięcie danych i uzyskanie informacji z maszyny. Po stworzeniu programu głównego, następuje podłączenie laptopa z tym programem przez sieć LAN i kopiowanie danych.

Monitorowanie za pomocą czujników, kamer lub innych podobnych urządzeń

Maszyna jest monitorowana za pomocą czujników, m.in. czujników pozycjonera, ciśnienia, magnetycznych.

Zintegrowanie z innymi maszynami w cyklu produkcyjnym podatnika

Integracja oznacza, że roboty są zintegrowane z innymi maszynami w cyklu produkcyjnym podatnika, w taki sposób, że każdy z robotów posiadanych przez podatnika wykonuje pewną określoną czynność w cyklu produkcyjnym danego wyrobu (kolejną czynność zazwyczaj wykonuje kolejna maszyna). W przypadku Spółki integracja ta polega, co do zasady, na realizacji przez maszynę jednego z elementów procesu produkcji pojemników metalowych.

Ponadto, maszyna jest zintegrowana w cyklu produkcyjnym Spółki z czujnikami bezpieczeństwa, czyszczarką, obrotnikami, złączami kolizyjnymi, adapterami wraz z palnikami i podajnikami drutu.

Mając na względzie powyższe, w opinii Wnioskodawcy zrobotyzowane stanowisko spawalnicze stanowi robota przemysłowego zgodnie z art. 38eb ust. 3 Ustawy CIT.

Spółka wyjaśnia, że Wnioskodawca traktuje każdą z wymienionych powyżej maszyn spełniających definicję robota przemysłowego jako odrębny środek trwały. Wchodzące w skład każdej maszyny urządzenia bądź elementy stanowiące integralną część maszyny nie stanowią odrębnych środków trwałych. Wymienione powyżej maszyny i urządzenia pracujące na linii, na której wykorzystywane są maszyny spawalnicze, stanowią osobne środki trwałe w ewidencji środków trwałych i wartości niematerialnych Spółki, tworzą one jednak całość w ramach linii.

Ad. 3 Linia obróbki metali metodą (...)

Ad. 3.1 Centrum (...) typu(...)

Zdaniem Wnioskodawcy, funkcjonalność oraz sposób działania niniejszej maszyny spełnia wymogi określone w art. 38eb ust. 3 Ustawy CIT, przez:

Spełnienie kryterium nowości

Maszyna została zakupiona przez Spółkę jako nowa.

Wielozadaniowość

Maszyna podejmuje się realizacji wielu zadań, maszyna chwyta, przenosi oraz umożliwia ruch materiałów w obrębie linii obróbki. Maszyna obrabia metale metodą CNC- toczy, wytacza, gwintuje i wierci detale.

Automatyczna sterowalność

Maszyna jest sterowana automatycznie i można ją włączyć w dowolnym czasie.

Programowalność

Wszystkie czynności wykonywane przez maszynę są uprzednio zaprogramowane.

Stacjonarność lub mobilność i co najmniej 3 stopnie swobody

Opisywana maszyna jest maszyną stacjonarną. Maszyna pracuje w osi C, X, Y, V oraz Z.

Właściwości manipulacyjne bądź lokomocyjne dla zastosowań przemysłowych

Maszyna wykonuje czynności związane z toczeniem CNC i wytaczaniem, wierceniem i gwintowaniem dzięki swoim właściwościom manipulacyjnym.

Wymianę danych w formie cyfrowej z urządzeniami sterującymi i diagnostycznymi lub monitorującymi w celu zdalnego: sterowania, programowania, monitorowania lub diagnozowania

Wymiana danych w formie cyfrowej w celach programowania odbywa się poprzez panel, do którego można podłączyć pamięć USB i przekazać w formie cyfrowej dane do zaprogramowania pod konkretny projekt. Dane z panelu są przekazywane do sterownika, sterownik przetwarza informacje i następnie wysyła sygnał do jednostki roboczej (transfer głowica - ramię) gdzie wykonywane jest zadanie. W następnej kolejności, jednostka robocza wysyła sygnał zwrotny do sterownika, informacja jest przetwarzana i wysyłana do panelu użytkownika. Uzyskane w ten sposób informacje dają wiedzę operatorowi w zakresie bieżących parametrów pracy maszyny takich jak- prędkość pracy wrzeciona, temperatura, obciążenie, czas jednego cyklu, czas pracy maszyny, informacja jakie narzędziem robot obecnie pracuje. Kryterium zdalnej wymiany danych zostaje spełnione poprzez wykorzystanie pendrive'a z oprogramowaniem maszyny wytworzonym na komputerze zewnętrznym.

Spółka stoi na stanowisku, że taka wymiana danych w formie cyfrowej spełnia warunki wskazane w przepisach Ustawy CIT zgodnie bowiem z powołanymi powyżej stanowiskami Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej do spełnienia przesłanki wymiany danych w formie cyfrowej z urządzeniami sterującymi i diagnostycznymi lub monitorującymi, wystarczającym jest wymienianie danych w formie cyfrowej pomiędzy wewnętrznymi urządzeniami maszyny, np. panelem sterującym (sterownikiem) i ramieniem robota.

Połączenie z systemami teleinformatycznymi, usprawniającymi procesy produkcyjne podatnika, w szczególności z systemami zarządzania produkcją, planowania lub projektowania produktów

Spółka posiada program CAM (NX) służący do tworzenia oprogramowania technologii wykonania detalu, czyli utworzenia ścieżki pracy maszyny. Definiuje narzędzia obróbcze i parametry obróbki. Poprzez podpięcie pamięci USB do panelu przekazywane są w formie cyfrowej dane do zaprogramowania pod konkretny projekt. Przez podpięcie nośnika USB do maszyny możliwe jest także skopiowanie na nośnik danych w postaci logów, które zawierają parametry osiągane przez maszynę podczas jej pracy, np.: prędkość pracy wrzeciona, temperatura, obciążenie, czas jednego cyklu, czas pracy maszyn. Uzyskane w ten sposób dane są przekazywane do firmy zewnętrznej, która przy użyciu serwisowego oprogramowania przetwarza je i przekazuje informację zwrotną w postaci raportów. Uzyskane w ten sposób dane pomagają w doskonaleniu procesu.

Mając na uwadze powyższe, Spółka stoi na stanowisku, że maszyna spełnia kryterium połączenia z systemami teleinformatycznymi, usprawniającymi procesy produkcyjne podatnika, w szczególności z systemami zarządzania produkcją, planowania lub projektowania produktów, zgodnie bowiem z powołanymi powyżej stanowiskami Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej do pozytywnej oceny przesłanki połączenia z systemem teleinformatycznym nie jest wymagane stałe połączenie danej maszyny z systemem teleinformatycznym, a wystarczającym jest, aby robot posiadał możliwość połączenia go z ww. systemem za pomocą pamięci.

Monitorowanie za pomocą czujników, kamer lub innych podobnych urządzeń

Maszyna monitorowana jest za pomocą czujników, m.in. czujnik poziomu chłodziwa, czujnik niebezpiecznych wibracji.

Zintegrowanie z innymi maszynami w cyklu produkcyjnym podatnika

Integracja oznacza, że roboty są zintegrowane z innymi maszynami w cyklu produkcyjnym podatnika, w taki sposób, że każdy z robotów posiadanych przez podatnika wykonuje pewną określoną czynność w cyklu produkcyjnym danego wyrobu (kolejną czynność zazwyczaj wykonuje kolejna maszyna). W przypadku Spółki integracja ta polega, co do zasady, na realizacji przez maszynę jednego z elementów procesu produkcji pojemników metalowych.

Maszyna jest zintegrowana w cyklu produkcyjnym Spółki z frezarką lub piłą taśmową.

Mając na względzie powyższe, w opinii Wnioskodawcy centrum (...) stanowi robota przemysłowego zgodnie z art. 38eb ust. 3 Ustawy CIT.

Ad. 3.2 Tokarka typu (...)

Zdaniem Wnioskodawcy, funkcjonalność oraz sposób działania niniejszej maszyny spełnia wymogi określone w art. 38eb ust. 3 Ustawy CIT, przez:

Spełnienie kryterium nowości

Maszyna została zakupiona przez Spółkę jako nowa.

Wielozadaniowość

Maszyna podejmuje się realizacji wielu zadań, maszyna chwyta, przenosi oraz umożliwia ruch materiałów w obrębie linii obróbki. Maszyna obrabia metale metodą CNC- frezuje, toczy, wytacza, gwintuje i wierci detale.

Automatyczna sterowalność

Maszyny posiada tryb automatycznej pracy.

Programowalność

Wszystkie czynności wykonywane przez maszyny są uprzednio zaprogramowane.

Stacjonarność lub mobilność i co najmniej 3 stopnie swobody

Opisywana maszyna jest maszyną stacjonarną. Tokarka działa w osiach sterowania X, Y, Z i C oraz w osiach sterowania synchronicznego Z-ZB.

Właściwości manipulacyjne bądź lokomocyjne dla zastosowań przemysłowych

Maszyna wspomaga proces produkcyjny Spółki w zakresie zastosowań przemysłowych, tj. wykonuje czynności związane z toczeniem dzięki swoim właściwościom manipulacyjnym.

Wymianę danych w formie cyfrowej z urządzeniami sterującymi i diagnostycznymi lub monitorującymi w celu zdalnego: sterowania, programowania, monitorowania lub diagnozowania

Wymiana danych w formie cyfrowej w celach programowania odbywa się poprzez panel, do którego można podłączyć pamięć USB i przekazać w formie cyfrowej dane do zaprogramowania pod konkretny projekt. Dane z panela są przekazywane do sterownika, sterownik przetwarza informacje i następnie wysyła sygnał do jednostki roboczej (transfer głowica - ramię) gdzie wykonywane jest zadanie. W następnej kolejności, jednostka robocza wysyła sygnał zwrotny do sterownika, informacja jest przetwarzana i wysyłana do panelu użytkownika. Uzyskane w ten sposób informacje dają wiedzę operatorowi w zakresie bieżących parametrów pracy maszyny takich jak - prędkość pracy wrzeciona, temperatura, obciążenie, czas jednego cyklu, czas pracy maszyny, informacja jakim narzędziem maszyna obecnie pracuje. Kryterium zdalnej wymiany danych zostaje spełnione poprzez wykorzystanie pendrive'a z oprogramowaniem maszyny wytworzonym na komputerze zewnętrznym.

Spółka stoi na stanowisku, że taka wymiana danych w formie cyfrowej spełnia warunki wskazane w przepisach Ustawy CIT, zgodnie bowiem z powołanymi powyżej stanowiskami Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej do spełnienia przesłanki wymiany danych w formie cyfrowej z urządzeniami sterującymi i diagnostycznymi lub monitorującymi, wystarczającym jest wymienianie danych w formie cyfrowej pomiędzy wewnętrznymi urządzeniami maszyny, np. panelem sterującym (sterownikiem) i ramieniem robota.

Połączenie z systemami teleinformatycznymi, usprawniającymi procesy produkcyjne podatnika, w szczególności z systemami zarządzania produkcją, planowania lub projektowania produktów

Spółka posiada program CAM (NX) służący do tworzenia oprogramowania technologii wykonania detalu, czyli utworzenia ścieżki pracy maszyny. Definiuje narzędzia obróbcze i parametry obróbki. Poprzez podpięcie pamięci USB do panelu przekazywane są w formie cyfrowej dane do zaprogramowania pod konkretny projekt. Przez podpięcie nośnika USB do maszyny możliwe jest także skopiowanie na nośnik danych w postaci logów, które zawierają parametry osiągane przez maszynę podczas jej pracy, np.: prędkość pracy wrzeciona, temperatura, obciążenie, czas jednego cyklu, czas pracy maszyn. Uzyskane w ten sposób dane są przekazywane do firmy zewnętrznej, która przy użyciu serwisowego oprogramowania przetwarza je i przekazuje informację zwrotną w postaci raportów. Uzyskane w ten sposób dane pomagają w doskonaleniu procesu.

Mając na uwadze powyższe, Spółka stoi na stanowisku, że maszyna spełnia kryterium połączenia z systemami teleinformatycznymi, usprawniającymi procesy produkcyjne podatnika, w szczególności z systemami zarządzania produkcją, planowania lub projektowania produktów, zgodnie bowiem z powołanymi powyżej stanowiskami Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej do pozytywnej oceny przesłanki połączenia z systemem teleinformatycznym nie jest wymagane stałe połączenie danej maszyny z systemem teleinformatycznym, a wystarczającym jest, aby robot posiadał możliwość połączenia go z ww. systemem za pomocą pamięci.

Monitorowanie za pomocą czujników, kamer lub innych podobnych urządzeń

Maszyna monitorowana jest za pomocą czujników, m.in. czujnik poziomu chłodziwa, czujnik przepływu, chłodziwa, czujnik poziomu oleju, czujnik pozycji bezwzględnej.

Zintegrowanie z innymi maszynami w cyklu produkcyjnym podatnika

Integracja oznacza, że roboty są zintegrowane z innymi maszynami w cyklu produkcyjnym podatnika, w taki sposób, że każdy z robotów posiadanych przez podatnika wykonuje pewną określoną czynność w cyklu produkcyjnym danego wyrobu (kolejną czynność zazwyczaj wykonuje kolejna maszyna). W przypadku Spółki integracja ta polega, co do zasady, na realizacji przez maszynę jednego z elementów procesu produkcji pojemników metalowych.

Maszyna jest zintegrowana w cyklu produkcyjnym Spółki z frezarką.

Mając na względzie powyższe, w opinii Wnioskodawcy tokarka typu SWISS SW-20 stanowi robota przemysłowego zgodnie z art. 38eb ust. 3 Ustawy CIT.

Ad. 3.3 Pionowe centrum (...)

Zdaniem Wnioskodawcy, funkcjonalność oraz sposób działania niniejszej maszyny spełnia wymogi określone w art. 38eb ust. 3 Ustawy CIT, przez:

Spełnienie kryterium nowości

Maszyna została zakupiona przez Spółkę jako nowa.

Wielozadaniowość

Maszyna działa przy współudziale operatora. Praca operatora polega na podaniu materiału do obróbki, następnie rozpoczyna się proces obróbki polegający na frezowaniu, wierceniu, gwintowaniu. Następnie obrobiony materiał jest odbierany przez operatora. Czynności mogą odbywać się przy jednym wsadzie materiału.

Automatyczna sterowalność

Maszyna posiada tryb automatycznej pracy.

Programowalność

Wszystkie czynności wykonywane przez robota są uprzednio zaprogramowane.

Stacjonarność lub mobilność i co najmniej 3 stopnie swobody

Pionowe centrum obróbkowe jest maszyną stacjonarną. Maszyna pracuje w osi Z, Y oraz X.

Właściwości manipulacyjne bądź lokomocyjne dla zastosowań przemysłowych

Robot wspomaga proces produkcyjny Spółki w zakresie zastosowań przemysłowych, tj. wykonuje czynności związane z obróbką materiałów dzięki swoim właściwościom manipulacyjnym.

Wymianę danych w formie cyfrowej z urządzeniami sterującymi i diagnostycznymi lub monitorującymi w celu zdalnego: sterowania, programowania, monitorowania lub diagnozowania

Wymiana danych w formie cyfrowej w celach programowania odbywa się poprzez panel, do którego można podłączyć pamięć USB i przekazać w formie cyfrowej dane do zaprogramowania pod konkretny projekt. Dane z panelu są przekazywane do sterownika, sterownik przetwarza informacje i następnie wysyła sygnał do jednostki roboczej (transfer głowica - ramię) gdzie wykonywane jest zadanie. W następnej kolejności, jednostka robocza wysyła sygnał zwrotny do sterownika, informacja jest przetwarzana i wysyłana do panelu użytkownika. Uzyskane w ten sposób informacje dają wiedzę operatorowi w zakresie bieżących parametrów pracy maszyny takich jak - prędkość pracy wrzeciona, temperatura, obciążenie, czas jednego cyklu, czas pracy maszyny, informacja jakim narzędziem maszyna obecnie pracuje. Kryterium zdalnej wymiany danych zostaje spełnione poprzez wykorzystanie pendrive'a z oprogramowaniem maszyny wytworzonym na komputerze zewnętrznym.

Spółka stoi na stanowisku, że taka wymiana danych w formie cyfrowej spełnia warunki wskazane w przepisach Ustawy CIT, zgodnie bowiem z powołanymi powyżej stanowiskami Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej do spełnienia przesłanki wymiany danych w formie cyfrowej z urządzeniami sterującymi i diagnostycznymi lub monitorującymi, wystarczającym jest wymienianie danych w formie cyfrowej pomiędzy wewnętrznymi urządzeniami maszyny, np. panelem sterującym (sterownikiem) i ramieniem robota.

Połączenie z systemami teleinformatycznymi, usprawniającymi procesy produkcyjne podatnika, w szczególności z systemami zarządzania produkcją, planowania lub projektowania produktów

Spółka posiada program CAM (NX) służący do tworzenia oprogramowania technologii wykonania detalu, czyli utworzenia ścieżki pracy maszyny. Definiuje narzędzia obróbcze i parametry obróbki. Poprzez podpięcie pamięci USB do panelu przekazywane są w formie cyfrowej dane do zaprogramowania pod konkretny projekt. Przez podpięcie nośnika USB do maszyny możliwe jest także skopiowanie na nośnik danych w postaci logów, które zawierają parametry osiągane przez maszynę podczas jej pracy, np.: prędkość pracy wrzeciona, temperatura, obciążenie, czas jednego cyklu, czas pracy maszyn. Uzyskane w ten sposób dane są przekazywane do firmy zewnętrznej, która przy użyciu serwisowego oprogramowania przetwarza je i przekazuje informację zwrotną w postaci raportów. Uzyskane w ten sposób dane pomagają w doskonaleniu procesu.

Mając na uwadze powyższe, Spółka stoi na stanowisku, że maszyna spełnia kryterium połączenia z systemami teleinformatycznymi, usprawniającymi procesy produkcyjne podatnika, w szczególności z systemami zarządzania produkcją, planowania lub projektowania produktów, zgodnie bowiem z powołanymi powyżej stanowiskami Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej do pozytywnej oceny przesłanki połączenia z systemem teleinformatycznym nie jest wymagane stałe połączenie danej maszyny z systemem teleinformatycznym, a wystarczającym jest, aby robot posiadał możliwość połączenia go z ww. systemem za pomocą pamięci.

Monitorowanie za pomocą czujników, kamer lub innych podobnych urządzeń

Maszyna jest monitorowana za pomocą czujnika poziomu, czujnika zegarowego, czujnika stykowego, czujnika dotyku, czujnika bezdotykowego, czujnika laserowego.

Zintegrowanie z innymi maszynami w cyklu produkcyjnym podatnika

Integracja oznacza, że roboty są zintegrowane z innymi maszynami w cyklu produkcyjnym podatnika, w taki sposób, że każdy z robotów posiadanych przez podatnika wykonuje pewną określoną czynność w cyklu produkcyjnym danego wyrobu (kolejną czynność zazwyczaj wykonuje kolejna maszyna). W przypadku Spółki integracja ta polega, co do zasady, na realizacji przez maszynę jednego z elementów procesu produkcji pojemników metalowych.

Maszyna jest zintegrowana w cyklu produkcyjnym Spółki z frezarką, laserami, piłami taśmowymi oraz tokarką.

Maszyna działa przy współudziale operatora. Praca operatora polega na podaniu materiału do obróbki, następnie rozpoczyna się proces obróbki polegający na frezowaniu, wierceniu, gwintowaniu. Następnie, obrobiony materiał jest odbierany przez operatora. Czynności mogą odbywać się przy jednym wsadzie materiału. Dla spełnienia analizowanej przesłanki możliwy jest w ocenie Wnioskodawcy udział pracownika w zintegrowaniu maszyn w cyklu produkcyjnych - np. poprzez przenoszenie surowców, detali do poszczególnych maszyn (robotów) lub uruchamianie poszczególnych maszyn w celu wykonania określonego zadania. Podejście takie potwierdził Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej w interpretacji indywidualnej z 31 sierpnia 2022 r., znak: 0111-KD1B1-1.4010.212.2022.4.BK.

Mając na względzie powyższe, w opinii Wnioskodawcy pionowe centrum obróbkowe Frezarka Okuma Genos stanowi robota przemysłowego zgodnie z art. 38eb ust. 3 Ustawy CIT.

Ad. 3.4 Pionowe centrum (...)

Zdaniem Wnioskodawcy, funkcjonalność oraz sposób działania niniejszej maszyny spełnia wymogi określone w art. 38eb ust. 3 Ustawy CIT przez:

Spełnienie kryterium nowości

Maszyna została zakupiona przez Spółkę jako nowa.

Wielozadaniowość

Maszyna działa przy współudziale operatora. Praca operatora polega na podaniu materiału do obróbki, kolejno rozpoczyna się proces obróbki polegający na frezowaniu, wierceniu, gwintowaniu. Następnie, obrobiony materiał jest odbierany przez operatora. Czynności mogą odbywać się przy jednym wsadzie materiału.

Automatyczna sterowalność

Maszyna posiada tryb automatycznej pracy.

Programowalność

Wszystkie czynności wykonywane przez robota są uprzednio zaprogramowane.

Stacjonarność lub mobilność i co najmniej 3 stopnie swobody

Pionowe centrum obróbkowe jest maszyną stacjonarną. Maszyna pracuje w osi X, Y oraz Z.

Właściwości manipulacyjne bądź lokomocyjne dla zastosowań przemysłowych

Robot wspomaga proces produkcyjny Spółki w zakresie zastosowań przemysłowych, tj. wykonuje czynności związane z obróbką materiałów dzięki swoim właściwościom manipulacyjnym.

Wymianę danych w formie cyfrowej z urządzeniami sterującymi i diagnostycznymi lub monitorującymi w celu zdalnego: sterowania, programowania, monitorowania lub diagnozowania

Wymiana danych w formie cyfrowej w celach programowania odbywa się poprzez panel, do którego można podłączyć pamięć USB i przekazać w formie cyfrowej dane do zaprogramowania pod konkretny projekt. Dane z panela są przekazywane do sterownika, sterownik przetwarza informacje i następnie wysyła sygnał do jednostki roboczej (transfer głowica - ramię) gdzie wykonywane jest zadanie. W następnej kolejności, jednostka robocza wysyła sygnał zwrotny do sterownika, informacja jest przetwarzana i wysyłana do panelu użytkownika. Uzyskane w ten sposób informacje dają wiedzę operatorowi w zakresie bieżących parametrów pracy maszyny takich jak - prędkość pracy wrzeciona, temperatura, obciążenie, czas jednego cyklu, czas pracy maszyny, informacja jakim narzędziem maszyna obecnie pracuje. Kryterium zdalnej wymiany danych zostaje spełnione poprzez wykorzystanie pendrive'a z oprogramowaniem maszyny wytworzonym na komputerze zewnętrznym.

Spółka stoi na stanowisku, że taka wymiana danych w formie cyfrowej spełnia warunki wskazane w przepisach Ustawy CIT, zgodnie bowiem z powołanymi powyżej stanowiskami Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej do spełnienia przesłanki wymiany danych w formie cyfrowej z urządzeniami sterującymi i diagnostycznymi lub monitorującymi, wystarczającym jest wymienianie danych w formie cyfrowej pomiędzy wewnętrznymi urządzeniami maszyny, np. panelem sterującym (sterownikiem) i ramieniem robota.

Połączenie z systemami teleinformatycznymi, usprawniającymi procesy produkcyjne podatnika, w szczególności z systemami zarządzania produkcją, planowania lub projektowania produktów

Spółka posiada program CAM (NX) służący do tworzenia oprogramowania technologii wykonania detalu, czyli utworzenia ścieżki pracy maszyny. Definiuje narzędzia obróbcze i parametry obróbki. Poprzez podpięcie pamięci USB do panelu przekazywane są w formie cyfrowej dane do zaprogramowania pod konkretny projekt. Przez podpięcie nośnika USB do maszyny możliwe jest także skopiowanie na nośnik danych w postaci logów, które zawierają parametry osiągane przez maszynę podczas jej pracy, np.: prędkość pracy wrzeciona, temperatura, obciążenie, czas jednego cyklu, czas pracy maszyn. Uzyskane w ten sposób dane są przekazywane do firmy zewnętrznej, która przy użyciu serwisowego oprogramowania przetwarza je i przekazuje informację zwrotną w postaci raportów. Uzyskane w ten sposób dane pomagają w doskonaleniu procesu.

Mając na uwadze powyższe, Spółka stoi na stanowisku, że maszyna spełnia kryterium połączenia z systemami teleinformatycznymi, usprawniającymi procesy produkcyjne podatnika, w szczególności z systemami zarządzania Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej do pozytywnej oceny przesłanki połączenia z systemem teleinformatycznym nie jest wymagane stałe połączenie danej maszyny z systemem teleinformatycznym, a wystarczającym jest, aby robot posiadał możliwość połączenia go z ww. systemem za pomocą pamięci.

Monitorowanie za pomocą czujników, kamer lub innych podobnych urządzeń

Maszyna monitorowana jest za pomocą czujników pomiaru, czujnika kontaktowego, czujnika stykowego, czujnika dotyku, czujnika bezdotykowego, czujnika laserowego.

Zintegrowanie z innymi maszynami w cyklu produkcyjnym podatnika

Integracja oznacza, że roboty są zintegrowane z innymi maszynami w cyklu produkcyjnym podatnika, w taki sposób, że każdy z robotów posiadanych przez podatnika wykonuje pewną określoną czynność w cyklu produkcyjnym danego wyrobu (kolejną czynność zazwyczaj wykonuje kolejna maszyna). W przypadku Spółki integracja ta polega, co do zasady, na realizacji przez maszynę jednego z elementów procesu produkcji pojemników metalowych.

Maszyna jest zintegrowana w cyklu produkcyjnym Spółki z frezarką, laserami, piłami taśmowymi oraz z tokarką.

Maszyna działa przy współudziale operatora. Praca operatora polega na podaniu materiału do obróbki, kolejno rozpoczyna się proces obróbki polegający na frezowaniu, wierceniu, gwintowaniu. Następnie, obrobiony materiał jest odbierany przez operatora. Czynności mogą odbywać się przy jednym wsadzie materiału. Dla spełnienia analizowanej przesłanki możliwy jest w ocenie Wnioskodawcy, udział pracownika w zintegrowaniu maszyn w cyklu produkcyjnych - np. poprzez przenoszenie surowców, detali do poszczególnych maszyn (robotów) lub uruchamianie poszczególnych maszyn w celu wykonania określonego zadania. Podejście takie potwierdził Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej w interpretacji indywidualnej z 31 sierpnia 2022 r., znak: 0111-KDIB1-1.4010.212.2022.4.BK.

Mając na względzie powyższe, w opinii Wnioskodawcy pionowe centrum obróbkowe Frezarka Okuma stanowi robota przemysłowego zgodnie z art. 38eb ust. 3 Ustawy CIT.

Ad. 3.5 Laser (...) nr 1 oraz Laser(...) nr 2

Zdaniem Wnioskodawcy, funkcjonalność oraz sposób działania niniejszej maszyny spełnia wymogi określone w art. 38eb ust. 3 Ustawy CIT przez:

Spełnienie kryterium nowości

Maszyna została zakupiona przez Spółkę jako nowa.

Wielozadaniowość

Maszyny działają przy współudziale operatora. Praca operatora polega na podaniu materiału do obróbki, następnie maszyny przesuwają materiały do części obróbkowej, gdzie następuje cięcie laserowe lub grawerowanie. Następnie obrobiony materiał jest przesuwany na linii i odbierany przez operatora. Czynności mogą odbywać się przy jednym wsadzie materiału.

Automatyczną sterowalność

Maszyny posiadają tryb automatycznej pracy. Maszyna automatycznie dostosowuje parametry do wykonywanej pracy.

Programowalność

Praca maszyn jest programowana.

Stacjonarność lub mobilność i co najmniej 3 stopnie swobody

Lasery są maszynami stacjonarnymi. Maszyny pracują w osi X, Y, Z oraz U10-U20, V10.

Właściwości manipulacyjne bądź lokomocyjne dla zastosowań przemysłowych

Maszyny wspomagają proces produkcyjny Spółki w zakresie zastosowań przemysłowych, tj. wykonują czynności związane z obróbką materiału oraz cięciem i grawerowaniem.

Wymianę danych w formie cyfrowej z urządzeniami sterującymi i diagnostycznymi lub monitorującymi w celu zdalnego: sterowania, programowania, monitorowania lub diagnozowania

Monitorowanie i diagnostyka odbywają się tylko z poziomu maszyny, programowanie a tym samym sterowanie pracą maszyny odbywa się przez uprzednie stworzenie oprogramowania na komputerze zewnętrznym połączonym z maszyną siecią LAN. Dane z panelu są przekazywane do sterownika, sterownik przetwarza informacje i następnie wysyła sygnał do jednostki roboczej (transfer głowica - ramię) gdzie wykonywane jest zadanie. W następnej kolejności, jednostka robocza wysyła sygnał zwrotny do sterownika, informacja jest przetwarzana i wysyłana do panelu użytkownika. Uzyskane w ten sposób informacje dają wiedzę operatorowi w zakresie bieżących parametrów pracy maszyny takich jak - prędkość palenia, moc, zużycie energii elektrycznej, procent zaawansowania zadania, zużycie i ciśnienie gazów technicznych.

Spółka stoi na stanowisku, że taka wymiana danych w formie cyfrowej spełnia warunki wskazane w przepisach Ustawy CIT, zgodnie bowiem z powołanymi powyżej stanowiskami Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej do spełnienia przesłanki wymiany danych w formie cyfrowej z urządzeniami sterującymi i diagnostycznymi lub monitorującymi, wystarczającym jest wymienianie danych w formie cyfrowej pomiędzy wewnętrznymi urządzeniami maszyny, np. panelem sterującym (sterownikiem) i ramieniem robota.

Połączenie z systemami teleinformatycznymi, usprawniającymi procesy produkcyjne podatnika, w szczególności z systemami zarządzania produkcją, planowania lub projektowania produktów

Spółka posiada program (...) polegający na stworzeniu ścieżki pracy lasera oraz optymalizacji procesu poprzez minimalizowanie odpadu produkcyjnego powstałego przy procesie cięcia materiału. Program jest instalowany w maszynie przez sieć LAN. Przez podpięcie sieci LAN do maszyny możliwy jest dostęp do informacji w postaci raportów (w formacie .xls), które zawierają parametry osiągane przez maszynę podczas jej pracy, np.: prędkość pracy, rodzaj wykorzystanego materiału, ilość wykonanych detali, czas wykonania jednego detalu, czas wykonania jednego cyklu (w ramach wykorzystania jednego arkusza blachy), ogólny czas pracy maszyny. Uzyskane w ten sposób dane pomagają w doskonaleniu procesu.

Mając na uwadze powyższe, Spółka stoi na stanowisku, że maszyna spełnia kryterium połączenia z systemami teleinformatycznymi, usprawniającymi procesy produkcyjne podatnika, w szczególności z systemami zarządzania produkcją, planowania lub projektowania produktów.

Monitorowanie za pomocą czujników, kamer lub innych podobnych urządzeń

Maszyna monitorowana jest za pomocą czujników bezpieczeństwa, czujnika poziomu, czujnika głowicy, czujnika pojemnościowego oraz innych czujników.

Zintegrowanie z innymi maszynami w cyklu produkcyjnym podatnika

Integracja oznacza, że roboty są zintegrowane z innymi maszynami w cyklu produkcyjnym podatnika, w taki sposób, że każdy z robotów posiadanych przez podatnika wykonuje pewną określoną czynność w cyklu produkcyjnym danego wyrobu (kolejną czynność zazwyczaj wykonuje kolejna maszyna). W przypadku Spółki integracja ta polega, co do zasady, na realizacji przez maszynę jednego z elementów procesu produkcji pojemników metalowych.

Maszyna jest zintegrowana w cyklu produkcyjnym Spółki z frezarką, krawędziarkami, wiertarkami pionowymi oraz żurawiem do podawania materiału.

Maszyny działają przy współudziale operatora. Praca operatora polega na podaniu materiału do obróbki, następnie maszyny przesuwają materiały do części obróbkowej, gdzie następuje cięcie laserowe lub grawerowanie. Następnie, obrobiony materiał jest przesuwany na linii i odbierany przez operatora. Czynności mogą odbywać się przy jednym wsadzie materiału. Dla spełnienia analizowanej przesłanki możliwy jest w ocenie Wnioskodawcy udział pracownika w zintegrowaniu maszyn w cyklu produkcyjnych - np. poprzez przenoszenie surowców, detali do poszczególnych maszyn (robotów) lub uruchamianie poszczególnych maszyn w celu wykonania określonego zadania. Podejście takie potwierdził Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej w interpretacji indywidualnej z 31 sierpnia 2022 r., znak: 0111-KDIB1-1.4010.212.2022.4.BK.

Mając na względzie powyższe, w opinii Wnioskodawcy Laser (...) nr 1 oraz Laser (...) nr 2 stanowią roboty przemysłowe zgodnie z art. 38eb ust. 3 Ustawy CIT.

Ad. 3.6 Laser (...)

Zdaniem Wnioskodawcy, funkcjonalność oraz sposób działania niniejszej maszyny spełnia wymogi określone w art. 38eb ust. 3 Ustawy CIT przez:

Spełnienie kryterium nowości

Maszyna została zakupiona przez Spółkę jako nowa.

Wielozadaniowość

Maszyna działają przy współudziale operatora. Praca operatora polega na podaniu materiału do obróbki, następnie maszyna przesuwa materiały do części obróbkowej, gdzie następuje cięcie laserowe lub grawerowanie. Następnie, obrobiony materiał jest przesuwany na linii i odbierany przez operatora. Czynności mogą odbywać się przy jednym wsadzie materiału.

Automatyczna sterowalność

Maszyna posiada tryb automatycznej pracy. Automatycznie dostosowuje parametry do wykonywanej pracy.

Programowalność

Praca maszyn jest programowana.

Stacjonarność lub mobilność i co najmniej 3 stopnie swobody

Laser jest maszyną stacjonarną. Maszyna pracuje w osi X, Y, Z oraz A, A1, V, W, X1.

Właściwości manipulacyjne bądź lokomocyjne dla zastosowań przemysłowych

Maszyna wspomaga proces produkcyjny Spółki w zakresie zastosowań przemysłowych, tj. wykonuje czynności związane z obróbką materiału oraz cięciem i grawerowaniem.

Wymianę danych w formie cyfrowej z urządzeniami sterującymi i diagnostycznymi lub monitorującymi w celu zdalnego: sterowania, programowania, monitorowania lub diagnozowania

Monitorowanie i diagnostyka odbywają się tylko z poziomu maszyny, programowanie a tym samym sterowanie pracą maszyny odbywa się przez uprzednie stworzenie oprogramowania na komputerze zewnętrznym połączonym z maszyną siecią LAN. Dane z panelu są przekazywane do sterownika, sterownik przetwarza informacje i następnie wysyła sygnał do jednostki roboczej (transfer głowica - ramię) gdzie wykonywane jest zadanie. W następnej kolejności, jednostka robocza wysyła sygnał zwrotny do sterownika, informacja jest przetwarzana i wysyłana do panelu użytkownika. Uzyskane w ten sposób informacje dają wiedzę operatorowi w zakresie bieżących parametrów pracy maszyny takich jak - prędkość palenia, moc, zużycie energii elektrycznej, procent zaawansowania zadania, zużycie i ciśnienie gazów technicznych.

Spółka stoi na stanowisku, że taka wymiana danych w formie cyfrowej spełnia warunki wskazane w przepisach Ustawy CIT, zgodnie bowiem z powołanymi powyżej stanowiskami Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej do spełnienia przesłanki wymiany danych w formie cyfrowej z urządzeniami sterującymi i diagnostycznymi lub monitorującymi, wystarczającym jest wymienianie danych w formie cyfrowej pomiędzy wewnętrznymi urządzeniami maszyny, np. panelem sterującym (sterownikiem) i ramieniem robota.

Połączenie z systemami teleinformatycznymi, usprawniającymi procesy produkcyjne podatnika, w szczególności z systemami zarządzania produkcją, planowania lub projektowania produktów

Spółka posiada program (...) polegający na stworzeniu ścieżki pracy lasera oraz optymalizacji procesu poprzez minimalizowanie odpadu produkcyjnego powstałego przy procesie cięcia materiału. Program jest instalowany w maszynie przez sieć LAN. Przez podpięcie sieci LAN do maszyny możliwy jest dostęp do informacji w postaci raportów (w formacie .xls), które zawierają parametry osiągane przez maszynę podczas jej pracy, np.: prędkość pracy, rodzaj wykorzystanego materiału, ilość wykonanych detali, czas wykonania jednego detalu, czas wykonania jednego cyklu (w ramach wykorzystania jednego arkusza blachy), ogólny czas pracy maszyny. Uzyskane w ten sposób dane pomagają w doskonaleniu procesu.

Mając na uwadze powyższe, Spółka stoi na stanowisku, że maszyna spełnia kryterium połączenia z systemami teleinformatycznymi, usprawniającymi procesy produkcyjne podatnika, w szczególności z systemami zarządzania produkcją, planowania lub projektowania produktów.

Monitorowanie za pomocą czujników, kamer lub innych podobnych urządzeń

Maszyna monitorowana jest za pomocą czujników pojemnościowych, czujnika wyszukiwania spawu, czujnika objętościowego, czujnika poziomu, czujników kolizji.

Zintegrowanie z innymi maszynami w cyklu produkcyjnym podatnika

Integracja oznacza, że roboty są zintegrowane z innymi maszynami w cyklu produkcyjnym podatnika, w taki sposób, że każdy z robotów posiadanych przez podatnika wykonuje pewną określoną czynność w cyklu produkcyjnym danego wyrobu (kolejną czynność zazwyczaj wykonuje kolejna maszyna). W przypadku Spółki integracja ta polega, co do zasady, na realizacji przez maszynę jednego z elementów procesu produkcji pojemników metalowych.

Maszyna jest zintegrowana w cyklu produkcyjnym Spółki z wiertarkami pionowymi oraz suwnicą.

Maszyna działają przy współudziale operatora. Praca operatora polega na podaniu materiału do obróbki, następnie maszyna przesuwa materiały do części obróbkowej, gdzie następuje cięcie laserowe lub grawerowanie. Następnie, obrobiony materiał jest przesuwany na linii i odbierany przez operatora. Czynności mogą odbywać się przy jednym wsadzie materiału. Dla spełnienia analizowanej przesłanki możliwy jest w ocenie Wnioskodawcy udział pracownika w zintegrowaniu maszyn w cyklu produkcyjnych - np. poprzez przenoszenie surowców, detali do poszczególnych maszyn (robotów) lub uruchamianie poszczególnych maszyn w celu wykonania określonego zadania. Podejście takie potwierdził Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej w interpretacji indywidualnej z 31 sierpnia 2022 r., znak: 0111-KDIB1-1.4010.212.2022.4.BK.

Mając na względzie powyższe, w opinii Wnioskodawcy, Laser (...) stanowi robota przemysłowego zgodnie z art. 38eb ust. 3 Ustawy CIT.

Ad. 3.7 Laser (...)

Zdaniem Wnioskodawcy, funkcjonalność oraz sposób działania niniejszej maszyny spełnia wymogi określone w art. 38eb ust. 3 Ustawy CIT przez:

Spełnienie kryterium nowości

Maszyna została zakupiona przez Spółkę jako nowa.

Wielozadaniowość

Maszyna działa przy współudziale operatora. Praca operatora polega na podaniu materiału do obróbki, następnie maszyna przesuwa materiały do części obróbkowej, gdzie następuje cięcie laserowe lub grawerowanie. Następnie, obrobiony materiał jest przesuwany na linii i odbierany przez operatora. Czynności mogą odbywać się przy jednym wsadzie materiału.

Automatyczna sterowalność

Maszyna posiada tryb automatycznego działania. Maszyna posiada system kontroli automatycznej.

Programowalność

Praca maszyny jest programowana przez operatora.

Stacjonarność lub mobilność i co najmniej 3 stopnie swobody

Maszyna pracuje w osi X, Y, Z i jest stacjonarna.

Właściwości manipulacyjne bądź lokomocyjne dla zastosowań przemysłowych

Maszyna wspomaga proces produkcyjny Spółki w zakresie zastosowań przemysłowych, tj. wykonuje czynności związane z obróbką materiału oraz cięciem i grawerowaniem.

Wymianę danych w formie cyfrowej z urządzeniami sterującymi i diagnostycznymi lub monitorującymi w celu zdalnego: sterowania, programowania, monitorowania lub diagnozowania

Monitorowanie i diagnostyka odbywają się tylko z poziomu maszyny, programowanie (program przesyłany sieciowo) a tym samym sterowanie pracy maszyny odbywa się przez uprzednie stworzenie oprogramowania na komputerze zewnętrznym połączonym z maszyną siecią LAN. Dane z panelu są przekazywane do sterownika, sterownik przetwarza informacje i następnie wysyła sygnał do jednostki roboczej (transfer głowica - ramię) gdzie wykonywane jest zadanie. W następnej kolejności, jednostka robocza wysyła sygnał zwrotny do sterownika, informacja jest przetwarzana i wysyłana do panelu użytkownika. Uzyskane w ten sposób informacje dają wiedzę operatorowi w zakresie bieżących parametrów pracy maszyny takich jak - prędkość palenia, moc, zużycie energii elektrycznej, procent zaawansowania zadania, zużycie i ciśnienie gazów technicznych.

Spółka stoi na stanowisku, że taka wymiana danych w formie cyfrowej spełnia warunki wskazane w przepisach Ustawy CIT, zgodnie bowiem z powołanymi powyżej stanowiskami Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej do spełnienia przesłanki wymiany danych w formie cyfrowej z urządzeniami sterującymi i diagnostycznymi lub monitorującymi, wystarczającym jest wymienianie danych w formie cyfrowej pomiędzy wewnętrznymi urządzeniami maszyny, np. panelem sterującym (sterownikiem) i ramieniem robota.

Połączenie z systemami teleinformatycznymi, usprawniającymi procesy produkcyjne podatnika, w szczególności z systemami zarządzania produkcją, planowania lub projektowania produktów

Spółka posiada program (...) polegający na stworzeniu ścieżki pracy lasera oraz optymalizacji procesu poprzez minimalizowanie odpadu produkcyjnego powstałego przy procesie cięcia materiału. Program jest instalowany w maszynie przez sieć LAN. Przez podpięcie sieci LAN do maszyny możliwy jest dostęp do informacji w postaci raportów (w formacie .xls), które zawierają parametry osiągane przez maszynę podczas jej pracy, np.: prędkość pracy wrzeciona, rodzaj wykorzystanego materiału, ilość wykonanych detali, czas wykonania jednego detalu, czas wykonania jednego cyklu (w ramach wykorzystania jednego arkusza blachy), ogólny czas pracy maszyny. Uzyskane w ten sposób dane pomagają w doskonaleniu procesu.

Mając na uwadze powyższe, Spółka stoi na stanowisku, że maszyna spełnia kryterium połączenia z systemami teleinformatycznymi, usprawniającymi procesy produkcyjne podatnika, w szczególności z systemami zarządzania produkcją, planowania lub projektowania produktów.

Monitorowanie za pomocą czujników, kamer lub innych podobnych urządzeń

Maszyna monitorowana jest za pomocą czujników bezpieczeństwa, czujnika objętościowego, czujników pomiarowych, czujnika poziomu, czujnika głowicy, czujnika laserowego oraz optycznego.

Zintegrowanie z innymi maszynami w cyklu produkcyjnym podatnika

Integracja oznacza, że roboty są zintegrowane z innymi maszynami w cyklu produkcyjnym podatnika, w taki sposób, że każdy z robotów posiadanych przez podatnika wykonuje pewną określoną czynność w cyklu produkcyjnym danego wyrobu (kolejną czynność zazwyczaj wykonuje kolejna maszyna). W przypadku Spółki integracja ta polega, co do zasady, na realizacji przez maszynę jednego z elementów procesu produkcji pojemników metalowych.

Maszyna jest zintegrowana w cyklu produkcyjnym Spółki z frezarkami, wiertarkami pionowymi oraz żurawiem do podawania materiału.

Maszyna działa przy współudziale operatora. Praca operatora polega na podaniu materiału do obróbki, następnie maszyna przesuwa materiały do części obróbkowej, gdzie następuje cięcie laserowe lub grawerowanie. Następnie, obrobiony materiał jest przesuwany na linii i odbierany przez operatora. Czynności mogą odbywać się przy jednym wsadzie materiału. Dla spełnienia analizowanej przesłanki możliwy jest w ocenie Wnioskodawcy udział pracownika w zintegrowaniu maszyn w cyklu produkcyjnych - np. poprzez przenoszenie surowców, detali do poszczególnych maszyn (robotów) lub uruchamianie poszczególnych maszyn w celu wykonania określonego zadania. Podejście takie potwierdził Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej w interpretacji indywidualnej z 31 sierpnia 2022 r., znak: 0111-KDIB1-1.4010.212.2022.4.BK.

Mając na względzie powyższe, w opinii Wnioskodawcy, Laser(...) stanowi robota przemysłowego zgodnie z art. 38eb ust. 3 Ustawy CIT.

Ad. 3.8 Osuszacz (...) zintegrowane z kilkoma laserami

W związku z tym, że osuszacz chłodniczy OP 140 oraz osuszacz chłodniczy OP130/kompresorownia są funkcjonalnie związane z kilkoma laserami, które w ocenie Wnioskodawcy spełniają definicję robota przemysłowego, stanowią maszyny i urządzenia peryferyjne do robotów przemysłowych, o których mowa w art. 38eb ust. 4 Ustawy CIT. Osuszacze są niezbędne do prawidłowego funkcjonowania laserów.

Ad. 3.9 Żuraw stacjonarny łańcuchowy zintegrowany z Laser do blach (...) , żuraw słupowy BT 492 Q=1 T; L=4 M zintegrowany z Laser (...) do blach nr 1, żuraw BT 237 Q=1000 kg L=4 m Hp=2,5 m zintegrowany z Laser (...) do blach nr 2

W związku z tym, że żurawie są funkcjonalnie związane z kilkoma laserami, które w ocenie Wnioskodawcy spełniają definicję robota przemysłowego, stanowią maszyny i urządzenia peryferyjne do robotów przemysłowych, o których mowa w art. 38eb ust. 4 Ustawy CIT.

Ad. 3.10 Chwytak próżniowy (...) zintegrowany z Laser (...) do blach nr 1

W związku z tym, że chwytak próżniowy(...) jest funkcjonalnie związany z laserem, który w ocenie Wnioskodawcy spełnia definicję robota przemysłowego, stanowi maszynę i urządzenie peryferyjne do robota przemysłowego, o których mowa w art. 38eb ust. 4 Ustawy CIT.

Ad. 3.11 Mikrodozownik(...) zintegrowany z Laser (...) do blach nr 1

W związku z tym, że mikrodozowmik (...) jest funkcjonalnie związany z laserem, który w ocenie Wnioskodawcy spełnia definicję robota przemysłowego, stanowi maszynę i urządzenie peryferyjne do robota przemysłowego, o których mowa w art. 38eb ust. 4 Ustawy CIT.

Do prawidłowego funkcjonowania robota przemysłowego (lasera) niezbędne jest połączenie z opisanymi powyżej osuszaczami, żurawiem, chwytakiem czy mikrodozownikiem.

Spółka wyjaśnia, że Wnioskodawca traktuje każdą z wymienionych powyżej maszyn spełniających definicję robota przemysłowego jako odrębny środek trwały. Wchodzące w skład każdej maszyny urządzenia bądź elementy stanowiące integralną część maszyny nie stanowią odrębnych środków trwałych. Wymienione powyżej maszyny i urządzenia pracujące na linii obróbki metali metodą CNC stanowią osobne środki trwałe w ewidencji środków trwałych i wartości niematerialnych Spółki, tworzą one jednak całość w ramach linii.

Ad. 4 Linia wtryskarek

Ad. 4.1 Wtryskarka(...) z suszarką (...) i podajnikiem, Wtryskarka(...) z suszarką (...) , Wtryskarka (...) z manipulatorem

Zdaniem Wnioskodawcy, funkcjonalność oraz sposób działania niniejszej maszyny spełnia wymogi określone w art. 38eb ust. 3 Ustawy CIT przez:

Spełnienie kryterium nowości

Maszyna została zakupiona przez Spółkę jako nowa.

Wielozadaniowość

Maszyny posiadają możliwość podpięcia do niej różnego rodzaju chwytaków odpowiednich do pracy z daną formą wtryskową. Ponadto, posiadają możliwość jednoczesnego wtryskiwania i odbioru wielu detali. Maszyna z manipulatorem w zadanym cyklu automatycznie pobiera tworzywo, wtryskuje i odkłada detal w wyznaczone miejsce.

Automatyczną sterowalność

Maszyny posiadają tryb automatycznej pracy.

Programowalność

Czynności wykonywane przez maszyny są programowalne z pozycji maszyny.

Stacjonarność lub mobilność i co najmniej 3 stopnie swobody

Wtryskarki są wyposażone w manipulatory, które pracują w osi X, Y, Z.

Właściwości manipulacyjne bądź lokomocyjne dla zastosowań przemysłowych

Maszyny wspomagają proces produkcyjny Spółki w zakresie zastosowań przemysłowych, tj. wykonuje czynności związane z produkcją detali.

Wymianę danych w formie cyfrowej z urządzeniami sterującymi i diagnostycznymi lub monitorującymi w celu zdalnego: sterowania, programowania, monitorowania lub diagnozowania

Komunikacja odbywa się za pomocą złącza CAN, maszyny wysyłają sygnał do robota, kolejno robot przekazuje informację zwrotną do maszyny. Proces komunikacji polega na wymianie informacji pomiędzy maszyną a manipulatorem, który odbiera detal z formy wtryskowej. Wynikiem wymiany danych jest informacja na panelu maszyny dotycząca aktualnego kroku realizowanego programu, prędkości oraz pozycji manipulatora. Robot (manipulator) posiada osobny panel, gdzie zawarte są informacje o pozycji i prędkości pracy robota, dodatkowo wyświetlany jest aktualny status wtryskarki, czy forma jest zamknięta/otwarta, jaka jest pozycja wypychaczy i rdzeni. Komunikacja wtryskarki z manipulatorem zapobiega kolizji ramienia z formą wtryskową.

Spółka stoi na stanowisku, że taka wymiana danych w formie cyfrowej spełnia warunki wskazane w przepisach Ustawy CIT, zgodnie bowiem z powołanymi powyżej stanowiskami Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej do spełnienia przesłanki wymiany danych w formie cyfrowej z urządzeniami sterującymi i diagnostycznymi lub monitorującymi, wystarczającym jest wymienianie danych w formie cyfrowej pomiędzy wewnętrznymi urządzeniami maszyny, np. panelem sterującym (sterownikiem) i ramieniem robota, bądź jak w przypadku tej maszyny między maszyną i robotem.

Połączenie z systemami teleinformatycznymi, usprawniającymi procesy produkcyjne podatnika, w szczególności z systemami zarządzania produkcją, planowania lub projektowania produktów

Maszyny posiadają wejście USB pozwalające na odczytanie danych z maszyny za pomocą dedykowanego oprogramowania, które jest własnością firmy zewnętrznej - jednostki serwisującej, lub dealera. Uzyskane dane dają informacje o wszystkich parametrach maszyny w rozbiciu na cykle, opatrzone są datą, godziną oraz nazwą programu roboczego maszyny. Dane są przetwarzane przez firmę zewnętrzną i przekazywane w formie tabeli z pożądanymi danymi/parametrami co pozwala na optymalizację procesu oraz zaplanowanie przeglądów maszyny w przyszłości.

Mając na uwadze powyższe, Spółka stoi na stanowisku, że maszyna spełnia kryterium połączenia z systemami teleinformatycznymi, usprawniającymi procesy produkcyjne podatnika, w szczególności z systemami zarządzania produkcją, planowania lub projektowania produktów, zgodnie bowiem z powołanymi powyżej stanowiskami Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej do pozytywnej oceny przesłanki połączenia z systemem teleinformatycznym nie jest wymagane stałe połączenie danej maszyny z systemem teleinformatycznym, a wystarczającym jest, aby robot posiadał możliwość połączenia go z ww. systemem za pomocą pamięci.

Monitorowanie za pomocą czujników, kamer lub innych podobnych urządzeń

Maszyny monitorowane są za pomocą wbudowanych czujników mierzących parametry maszyny takie jak: ciśnienie, pozycję (formy, wypychaczy, rdzeni, ślimaka, agregatu), prędkość (wtrysku, obrotową ślimaka, zamykania i otwierania formy, wypychaczy), temperaturę. Parametry uzyskane z czujników są zapisywane, istnieje możliwość odczytu danych historycznych. Ponadto, maszyna posiada czujniki zapobiegające wejściu operatora w pole robocze maszyny (na drzwiach, na osłonach).

Zintegrowanie z innymi maszynami w cyklu produkcyjnym podatnika

Maszyny zintegrowane są z suszarką i podajnikiem tworzywa oraz manipulatorem i kompresorem stanowiącymi część maszyny. Zintegrowane są również z niezależnym chillerem (urządzenie chłodnicze, wymiennik ciepła).

Mając na względzie powyższe, w opinii Wnioskodawcy wtryskarki stanowią roboty przemysłowe zgodnie z art. 38eb ust. 3 Ustawy CIT.

4.2 Młyn (...) młyn(...) , urządzenie chłodzące (...) , suszarka molekularna do tworzywa (...) oraz manipulator (...)

W związku z tym, że młyn (...) , młyn (...) , urządzenie chłodzące (...) , suszarka molekularna do tworzywa (...) oraz manipulator (...) są funkcjonalnie związane z wtryskarkami, które w ocenie Wnioskodawcy spełniają definicję robota przemysłowego, stanowią także maszyny i urządzenia peryferyjne do robotów przemysłowych, o których mowa w art. 38eb ust. 4 Ustawy CIT.

Spółka wyjaśnia, że Wnioskodawca traktuje każdą z wymienionych powyżej maszyn spełniających definicję robota przemysłowego jako odrębny środek trwały. Wchodzące w skład każdej maszyny urządzenia bądź elementy stanowiące integralną część maszyny nie stanowią odrębnych środków trwałych. Wymienione powyżej maszyny i urządzenia pracujące na linii wtryskarek stanowią osobne środki trwałe w ewidencji środków trwałych i wartości niematerialnych Spółki, tworzą one jednak całość w ramach linii.

Uzasadnienie wspólne do pytań od 1 do 4

Wobec powyższego, w ocenie Wnioskodawcy, wszystkie wyżej wymienione maszyny i urządzenia spełniają definicję robota przemysłowego wskazaną w art. 38eb ust. 3 Ustawy CIT lub definicję maszyny i urządzenia peryferyjnego do robotów przemysłowych, o których mowa w art. 38eb ust. 4 Ustawy CIT.

Spółka nadmienia, że zgodnie z dotychczasową praktyką interpretacyjną, za robota przemysłowego mogą zostać uznane całe linie produkcyjne (por. interpretacja indywidualna Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej z 1 lipca 2022 r., znak: 0111-KDIB1-2.4010.9.2022.1.AW).

Ponadto, należy wskazać, że środki trwałe opisane w stanie faktycznym/zdarzeniu przyszłym i uzasadnieniu niniejszego wniosku stanowią środki trwałe wedle definicji przedstawionej w art. 16a ust. 1 Ustawy CIT. Przedmiotowe środki trwałe zostały przez Wnioskodawcę zakwalifikowane w ewidencji środków trwałych i wartości niematerialnych i prawnych. Są to maszyny i urządzenia, które są wykorzystywane w działalności gospodarczej prowadzonej przez Wnioskodawcę, w okresie dłuższym niż rok. Spółka wprowadziła środki trwałe do ewidencji środków trwałych i dokonuje odpisów amortyzacyjnych od wartości początkowej tych środków trwałych od miesiąca następującego po miesiącu wprowadzenia do ewidencji według odpowiednich stawek amortyzacyjnych. Koszt nabycia Środków trwałych jest zaliczany przez Spółkę do kosztów podatkowych w wysokości miesięcznych odpisów amortyzacyjnych. Środki trwałe objęte niniejszym wnioskiem zostały przez Wnioskodawcę zostały zakupione jako nowe.

Mając na względzie brzmienie art. 38eb Ustawy CIT, w ramach ulgi na robotyzację podatnicy są uprawnieni do odliczenia od podstawy opodatkowania 50% kosztów poniesionych na robotyzację, m.in. kosztów nabycia fabrycznie nowego robota przemysłowego czy maszyny/urządzenia wskazanego w art. 38eb ust. 2 pkt 1 lit. a-e Ustawy CIT. Przez koszty nabycia w kontekście odpisów amortyzacyjnych należy rozumieć odpisy amortyzacyjne stanowiące koszt uzyskania przychodu w roku podatkowym.

Powyższe twierdzenie, zgodnie z którym wysokość poniesionych przez podatnika odpisów amortyzacyjnych w roku podatkowym może być odliczona od podstawy opodatkowania w ramach ulgi na robotyzację w wysokości 50% poniesionych kosztów w deklaracji składanej za ten rok podatkowy znajduje potwierdzenie w licznych interpretacjach indywidualnych przepisów prawa podatkowego, w szczególności:

-interpretacji indywidualnej Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej z 5 stycznia 2022 r., znak 0114-KDIP2-1.4010.234.2022.1.KW,

-interpretacji indywidualnej Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej z 30 września 2022 r., znak: 0111-KDIB2-1.4010.415.2022.2.AR,

-Interpretacji indywidualnej Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej z 31 sierpnia 2022 r., znak: 0111-KDIB1-1.4010.221.2022.2.AW,

-interpretacji indywidualnej Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej z 31 sierpnia 2022 r., znak: 0111-KDIB1-1.4010.212.2022.4.BK.

Podsumowując, w opinii Wnioskodawcy, opisane w stanie faktycznym przez Wnioskodawcę maszyny przemysłowe spełniają kryteria do uznania ich za roboty przemysłowe oraz maszyny i urządzenia peryferyjne do robotów przemysłowych funkcjonalnie z nimi związanych w rozumieniu Ustawy CIT i w konsekwencji możliwe jest zastosowanie ulgi na robotyzację w stosunku do odpisów amortyzacyjnych dokonywanych od maszyn opisanych w stanie faktycznym/zdarzeniu przyszłym poniesionych i rozliczonych podatkowo począwszy od 1 stycznia 2022 r.

Ocena stanowiska

Stanowisko, które przedstawili Państwo we wniosku jest prawidłowe.

Uzasadnienie interpretacji indywidualnej

Ustawą z dnia 29 października 2021 r. o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych oraz niektórych innych ustaw (Dz.U. z 2021 r. poz. 2105 ze zm.), która weszła w życie 1 stycznia 2022 r., wprowadzono przepisy mające zdynamizować rozwój gospodarczy kraju poprzez system ulg podatkowych. Należy do nich m.in. tzw. „ulga na robotyzację” mającą na celu zachęcenie polskich przedsiębiorstw do unowocześnienia procesów produkcyjnych, promocji rozwoju robotyzacji przemysłowej i wsparcie transformacji cyfrowej. Ulga polega na dodatkowym odliczeniu od podstawy opodatkowania kosztów, które już wcześniej zostały zaliczone do kosztów uzyskania przychodów. Dodatkowe odliczenie nie może przekroczyć 50% wysokości kosztów. Ulga została wprowadzona na 5 lat i obejmuje wydatki, które będą poniesione na robotyzację w latach 2022-2026, czyli po raz pierwszy w rozliczeniu za rok 2022. W podatku dochodowym od osób prawnych odliczenie ma zastosowanie do kosztów poniesionych na robotyzację od początku roku podatkowego, który rozpoczął się w 2022 r., do końca roku podatkowego, który rozpoczął się w 2026 r.

Regulację dotyczącą tej ulgi zawiera dodany do ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (t.j. Dz.U. z 2022 r. poz. 2587 ze zm., dalej: „ustawy o CIT”) art. 38eb, który w ust. 1 stanowi, że:

Podatnik uzyskujący przychody inne niż przychody z zysków kapitałowych może odliczyć od podstawy opodatkowania, ustalonej zgodnie z art. 18, kwotę stanowiącą 50% kosztów uzyskania przychodów poniesionych w roku podatkowym na robotyzację, przy czym kwota odliczenia nie może przekraczać kwoty dochodu uzyskanego przez podatnika w roku podatkowym z przychodów innych niż przychody z zysków kapitałowych.

Zgodnie z art. 38eb ust. 2 ustawy o CIT:

Za koszty uzyskania przychodów poniesione na robotyzację uznaje się:

1) koszty nabycia fabrycznie nowych:

a) robotów przemysłowych,

b) maszyn i urządzeń peryferyjnych do robotów przemysłowych funkcjonalnie z nimi związanych,

c) maszyn, urządzeń oraz innych rzeczy, funkcjonalnie związanych z robotami przemysłowymi, służących zapewnieniu ergonomii oraz bezpieczeństwa pracy w odniesieniu do stanowisk pracy, gdzie zachodzi interakcja człowieka z robotem przemysłowym, w szczególności czujników, sterowników, przekaźników, zamków bezpieczeństwa, barier fizycznych (ogrodzenia, osłony) czy optoelektronicznych urządzeń ochronnych (kurtyny świetlne, skanery obszarowe),

d) maszyn, urządzeń lub systemów służących do zdalnego zarządzania, diagnozowania, monitorowania lub serwisowania robotów przemysłowych, w szczególności czujników i kamer,

e) urządzeń do interakcji pomiędzy człowiekiem a maszyną do robotów przemysłowych;

2) koszty nabycia wartości niematerialnych i prawnych niezbędnych do poprawnego uruchomienia i przyjęcia do używania robotów przemysłowych oraz innych środków trwałych wymienionych w pkt 1;

3) koszty nabycia usług szkoleniowych dotyczących robotów przemysłowych oraz innych środków trwałych lub wartości niematerialnych i prawnych, o których mowa w pkt 1 i 2;

4) opłaty, o których mowa w art. 17b ust. 1, ustalone w umowie leasingu, o którym mowa w art. 17f, dotyczącej robotów przemysłowych oraz innych środków trwałych wymienionych w pkt 1, jeżeli po upływie podstawowego okresu umowy leasingu finansujący przenosi na korzystającego własność tych środków trwałych.

W świetle art. 38eb ust. 3 ww. ustawy:

Przez robota przemysłowego rozumie się automatycznie sterowaną, programowalną, wielozadaniową i stacjonarną lub mobilną maszynę, o co najmniej 3 stopniach swobody, posiadającą właściwości manipulacyjne bądź lokomocyjne dla zastosowań przemysłowych, która spełnia łącznie następujące warunki:

1) wymienia dane w formie cyfrowej z urządzeniami sterującymi i diagnostycznymi lub monitorującymi w celu zdalnego: sterowania, programowania, monitorowania lub diagnozowania;

2) jest połączona z systemami teleinformatycznymi, usprawniającymi procesy produkcyjne podatnika, w szczególności z systemami zarządzania produkcją, planowania lub projektowania produktów;

3) jest monitorowana za pomocą czujników, kamer lub innych podobnych urządzeń;

4) jest zintegrowana z innymi maszynami w cyklu produkcyjnym podatnika.

W myśl art. 38eb ust. 4 ustawy o CIT:

Przez maszyny i urządzenia peryferyjne do robotów przemysłowych funkcjonalnie z nimi związane rozumie się w szczególności:

1) jednostki liniowe zwiększające swobodę ruchu;

2) pozycjonery jedno- i wieloosiowe;

3) tory jezdne;

4) słupowysięgniki;

5) obrotniki;

6) nastawniki;

7) stacje czyszczące;

8) stacje automatycznego ładowania;

9) stacje załadowcze lub odbiorcze;

10) złącza kolizyjne;

11) efektory końcowe do interakcji robota z otoczeniem służące do:

a) nakładania powłok, malowania, lakierowania, dozowania, klejenia, uszczelniania, spawania, cięcia, w tym cięcia laserowego, zaginania, gratowania, śrutowania, piaskowania, szlifowania, polerowania, czyszczenia, szczotkowania, drasowania, wykańczania powierzchni, murowania, odlewania ciśnieniowego, lutowania, zgrzewania, klinczowania, wiercenia, handlingu, w tym manipulacji, przenoszenia i montażu, ładowania i rozładowania, pakowania, gwożdżenia, paletyzacji i depaletyzacji, sortowania, mieszania, testowania, wykonywania pomiarów,

b) obsługi maszyn: frezarek, wtryskarek, giętarek, robodrilli, wiertarek, tokarek, wrzecion, zginarek i zawijarek, wycinarek, walcarek, przecinarek, szlifierek, wytaczarek, ciągarek, drukarek, pras, wyoblarek.

Stosownie do art. 38eb ust. 5 ustawy o CIT:

Odliczenie, o którym mowa w ust. 1, ma zastosowanie do kosztów uzyskania przychodów poniesionych na robotyzację od początku roku podatkowego, który rozpoczął się w 2022 r., do końca roku podatkowego, który rozpoczął się w 2026 r.

W myśl art. 38eb ust. 8 ustawy o CIT:

w zakresie nieuregulowanym w ust. 1-7 do odliczenia kosztów uzyskania przychodów poniesionych na robotyzację stosuje się odpowiednio przepisy art. 18d ust. 3k, 5, 5a, 6, ust. 8 zdanie pierwsze i drugie.

Zgodnie z art. 15 ust. 1 ww. ustawy:

Kosztami uzyskania przychodów są koszty poniesione w celu osiągnięcia przychodów ze źródła przychodów lub w celu zachowania albo zabezpieczenia źródła przychodów, z wyjątkiem kosztów wymienionych w art. 16 ust. 1. Koszty poniesione w walutach obcych przelicza się na złote według kursu średniego ogłaszanego przez Narodowy Bank Polski z ostatniego dnia roboczego poprzedzającego dzień poniesienia kosztu.

Wątpliwości Wnioskodawcy dotyczą kwestii ustalenia, czy:

-środki trwałe na linii galwanicznej spełniają kryteria do uznania ich za roboty przemysłowe oraz maszyny i urządzenia peryferyjne do robotów przemysłowych funkcjonalnie z nimi związanych w rozumieniu ustawy o CIT oraz w konsekwencji czy możliwe jest zastosowanie ulgi na robotyzację w stosunku do odpisów amortyzacyjnych dokonywanych od tych maszyn opisanych w stanie faktycznym/zdarzeniu przyszłym poniesionych i rozliczonych podatkowo począwszy od 1 stycznia 2022 r.,

-środki trwałe na linii, na której wykorzystywane są maszyny spawalnicze, spełniają kryteria do uznania ich za roboty przemysłowe oraz maszyny i urządzenia peryferyjne do robotów przemysłowych funkcjonalnie z nimi związanych w rozumieniu ustawy o CIT oraz w konsekwencji czy możliwe jest zastosowanie ulgi na robotyzację w stosunku do odpisów amortyzacyjnych dokonywanych od tych maszyn opisanych w stanie faktycznym/zdarzeniu przyszłym poniesionych i rozliczonych podatkowo począwszy od 1 stycznia 2022 r.,

-środki trwałe na linii obróbki metali metodą CNC spełniają kryteria do uznania ich za roboty przemysłowe oraz maszyny i urządzenia peryferyjne do robotów przemysłowych funkcjonalnie z nimi związanych w rozumieniu ustawy o CIT oraz w konsekwencji czy możliwe jest zastosowanie ulgi na robotyzację w stosunku do odpisów amortyzacyjnych dokonywanych od tych maszyn opisanych w stanie faktycznym/zdarzeniu przyszłym poniesionych i rozliczonych podatkowo począwszy od 1 stycznia 2022 r.,

-środki trwałe na linii wtryskarek spełniają kryteria do uznania ich za roboty przemysłowe oraz maszyny i urządzenia peryferyjne do robotów przemysłowych funkcjonalnie z nimi związanych w rozumieniu ustawy o CIT oraz w konsekwencji czy możliwe jest zastosowanie ulgi na robotyzację w stosunku do odpisów amortyzacyjnych dokonywanych od tych maszyn opisanych w stanie faktycznym/zdarzeniu przyszłym poniesionych i rozliczonych podatkowo począwszy od 1 stycznia 2022 r.

Mając na względzie powyższe przepisy oraz przedstawione we wniosku okoliczności sprawy, stwierdzić należy, że skoro ww. środki trwałe spełniają wymogi:

-spełnienia kryterium nowości,

-wielozadaniowości,

-automatycznej sterowalności,

-programowalności,

-stacjonarności lub mobilności i co najmniej 3 stopnie swobody,

-właściwości manipulacyjnych bądź lokomocyjnych dla zastosowań przemysłowych,

-wymiany danych w formie cyfrowej z urządzeniami sterującymi i diagnostycznymi lub monitorującymi w celu zdalnego: sterowania, programowania, monitorowania lub diagnozowania,

-połączenia z systemami teleinformatycznymi, usprawniającymi procesy produkcyjne podatnika, w szczególności z systemami zarządzania produkcją, planowania lub projektowania produktów,

-monitorowania za pomocą czujników, kamer lub innych podobnych urządzeń ,

-zintegrowania z innymi maszynami w cyklu produkcyjnym podatnika,

to jako spełniające warunki określone w art. 38eb ust. 3 ustawy o CIT, mogą zostać uznane za roboty przemysłowe, o których mowa w tym przepisie.

Odnosząc się również do wymienionych powyżej przepisów oraz do przedstawionego we wniosku opisu sprawy, stwierdzić należy, że maszyny i urządzenia peryferyjne do robotów przemysłowych funkcjonalnie z nimi związane, jako spełniające warunki określone w art. 38eb ust. 4 ustawy o CIT, mogą zostać uznane za maszyny i urządzenia peryferyjne, o których mowa w tym przepisie.

Ponadto, jak zostało wskazane we wniosku:

-wskazane środki trwałe nabyte przez Spółkę celem wykonywania działalności gospodarczej są traktowane przez Spółkę jako środki trwałe w myśl art. 16a ust. 1 ustawy o CIT i mają na celu przede wszystkim zwiększenie produktywności procesu produkcyjnego oraz automatyzację procesów produkcyjnych,

-Spółka nie korzysta ze zwolnień podatkowych, o których mowa w art. 17 ust. 1 pkt 34 lub 34a ustawy o CIT,

-koszty kwalifikowane poniesione na robotyzację, których dotyczy niniejszy wniosek, nie zostały zwrócone Spółce w jakiejkolwiek formie, jak również nie zostały odliczone od podstawy opodatkowania podatkiem dochodowym,

-ponoszone przez Spółkę wydatki, które mogą stanowić koszty kwalifikowane w ramach ulgi na robotyzację są przez Spółkę zaliczane do kosztów uzyskania przychodów danego roku w drodze odpisów amortyzacyjnych,

-Wnioskodawca w latach podatkowych, w których zamierza skorzystać z ulgi na robotyzację, osiąga i planuje osiągać dochody z innych źródeł, niż przychody z zysków kapitałowych. W 2022 r. Wnioskodawca nie poniósł straty podatkowej. W latach, w których Wnioskodawca zamierza skorzystać z ulgi na robotyzację, Wnioskodawca nie planuje ponieść straty podatkowej.

W związku z powyższym Wnioskodawca ma prawo skorzystać z tzw. ulgi na robotyzację, o której mowa w art. 38eb ust. 1 ustawy o CIT w stosunku do ww. środków trwałych.

Pamiętać jednak należy, że w przypadku środków trwałych Spółki, odliczeniu w ramach ww. ulgi podlegać będą odpisy amortyzacyjne dokonywane od wartości początkowej tych środków trwałych dokonywane w okresie od 1 stycznia 2022 r. do końca roku podatkowego, który rozpoczął się w 2026 r.

W tym miejscu należy zwrócić uwagę na brzmienie art. 15 ust. 1 ustawy o CIT, zgodnie z którym:

kosztami uzyskania przychodów są koszty poniesione w celu osiągnięcia przychodów ze źródła przychodów lub w celu zachowania albo zabezpieczenia źródła przychodów, z wyjątkiem kosztów wymienionych w art. 16 ust. 1.

Stosownie do art. 15 ust. 6 ustawy o CIT:

kosztem uzyskania przychodów są odpisy z tytułu zużycia środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych (odpisy amortyzacyjne) dokonywane zgodnie z art. 16a-16m, przy czym w przypadku spółek nieruchomościowych odpisy dotyczące środków trwałych zaliczonych do grupy 1 Klasyfikacji nie mogą być w roku podatkowym wyższe niż dokonywane zgodnie z przepisami o rachunkowości odpisy amortyzacyjne lub umorzeniowe z tytułu zużycia środków trwałych, obciążające w tym roku podatkowym wynik finansowy jednostki.

W myśl art. 16a ust. 1 ustawy o CIT:

amortyzacji podlegają, z zastrzeżeniem art. 16c, stanowiące własność lub współwłasność podatnika, nabyte lub wytworzone we własnym zakresie, kompletne i zdatne do użytku w dniu przyjęcia do używania:

1) budowle, budynki oraz lokale będące odrębną własnością,

2) maszyny, urządzenia i środki transportu,

3) inne przedmioty

- o przewidywanym okresie używania dłuższym niż rok, wykorzystywane przez podatnika na potrzeby związane z prowadzoną przez niego działalnością gospodarczą albo oddane do używania na podstawie umowy najmu, dzierżawy lub umowy określonej w art. 17a pkt 1, zwane środkami trwałymi.

W myśl art. 16f ust. 1 ustawy o CIT:

podatnicy, z wyjątkiem tych, którzy ze względu na ogłoszoną upadłość nie prowadzą działalności gospodarczej, dokonują odpisów amortyzacyjnych od wartości początkowej środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych, o których mowa w art. 16a ust. 1 i ust. 2 pkt 1-3 oraz w art. 16b.

Z wyżej powołanych przepisów wynika, że w przypadku środków trwałych lub wartości niematerialnych i prawnych podatnicy zaliczają do kosztów uzyskania przychodów odpisy amortyzacyjne dokonywane od ich wartości początkowej. Odpisy amortyzacyjne dokonywane są od wartości początkowej środka trwałego/wartości niematerialnej i prawnej ustalonej zgodnie z art. 16g ust. 1 pkt 1 ustawy o CIT, którą stanowi cena nabycia wskazana w art. 16g ust. 3 ustawy o CIT.

Zatem, biorąc pod uwagę przedstawiony opis sprawy oraz obowiązujące w tym zakresie przepisy prawa podatkowego należy stwierdzić, że przepis art. 38eb ust. 1 ustawy o CIT, pozwala na ponadnormatywne odliczenie maksymalnie 50% odpisów amortyzacyjnych, w momencie gdy stają się one kosztem uzyskania przychodu w rozumieniu ustawy o CIT. Ponadnormatywne odliczenie przysługuje tylko w odniesieniu do tych odpisów amortyzacyjnych, które stanowią koszt uzyskania przychodu w trakcie obowiązywania ulgi. Zatem, podatnik może skorzystać z tego odliczenia, co do zasady, wraz z dokonywaniem odpisów amortyzacyjnych od zakupionych robotów oraz maszyn i urządzeń peryferyjnych do robotów przemysłowych funkcjonalnie z nimi związanych.

Odliczenie ma zastosowanie do kosztów uzyskania przychodów poniesionych na robotyzację od początku roku podatkowego, który rozpoczął się w 2022 r., do końca roku podatkowego, który rozpoczął się w 2026 r.

Możliwość skorzystania z tej ulgi należy wiązać z momentem poniesienia kosztu uzyskania przychodu. Ulga dotyczy wydatków zaliczonych do kosztów uzyskania przychodu w latach 2022-2026.

W przypadku nabycia i wprowadzenia do ewidencji środków trwałych przed 1 stycznia 2022 r. fabrycznie nowych aktywów spełniających przesłanki określone w art. 38eb ustawy o CIT, przez Wnioskodawcę osiągającego dochód z innych źródeł niż przychody z zysków kapitałowych – odpisy amortyzacyjne dokonane w latach 2022-2026 od tych środków trwałych (robotów) będą podlegały rozliczeniu w ramach ulgi na robotyzację.

Tym samym stanowisko Wnioskodawcy w zakresie ustalenia, czy:

-środki trwałe na linii galwanicznej spełniają kryteria do uznania ich za roboty przemysłowe oraz maszyny i urządzenia peryferyjne do robotów przemysłowych funkcjonalnie z nimi związanych w rozumieniu ustawy o CIT oraz w konsekwencji czy możliwe jest zastosowanie ulgi na robotyzację w stosunku do odpisów amortyzacyjnych dokonywanych od tych maszyn opisanych w stanie faktycznym/zdarzeniu przyszłym poniesionych i rozliczonych podatkowo począwszy od 1 stycznia 2022 r.,

-środki trwałe na linii, na której wykorzystywane są maszyny spawalnicze, spełniają kryteria do uznania ich za roboty przemysłowe oraz maszyny i urządzenia peryferyjne do robotów przemysłowych funkcjonalnie z nimi związanych w rozumieniu ustawy o CIT oraz w konsekwencji czy możliwe jest zastosowanie ulgi na robotyzację w stosunku do odpisów amortyzacyjnych dokonywanych od tych maszyn opisanych w stanie faktycznym/zdarzeniu przyszłym poniesionych i rozliczonych podatkowo począwszy od 1 stycznia 2022 r.,

-środki trwałe na linii obróbki metali metodą CNC spełniają kryteria do uznania ich za roboty przemysłowe oraz maszyny i urządzenia peryferyjne do robotów przemysłowych funkcjonalnie z nimi związanych w rozumieniu ustawy o CIT oraz w konsekwencji czy możliwe jest zastosowanie ulgi na robotyzację w stosunku do odpisów amortyzacyjnych dokonywanych od tych maszyn opisanych w stanie faktycznym/zdarzeniu przyszłym poniesionych i rozliczonych podatkowo począwszy od 1 stycznia 2022 r.,

-środki trwałe na linii wtryskarek spełniają kryteria do uznania ich za roboty przemysłowe oraz maszyny i urządzenia peryferyjne do robotów przemysłowych funkcjonalnie z nimi związanych w rozumieniu ustawy o CIT oraz w konsekwencji czy możliwe jest zastosowanie ulgi na robotyzację w stosunku do odpisów amortyzacyjnych dokonywanych od tych maszyn opisanych w stanie faktycznym/zdarzeniu przyszłym poniesionych i rozliczonych podatkowo począwszy od 1 stycznia 2022 r.,

należy uznać za prawidłowe.

Dodatkowe informacje

Informacja o zakresie rozstrzygnięcia

Interpretacja indywidualna wywołuje skutki prawnopodatkowe tylko wtedy, gdy rzeczywisty stan sprawy będącej przedmiotem interpretacji pokrywał się będzie z opisem stanu faktycznego/zdarzenia przyszłego podanym przez Wnioskodawcę w złożonym wniosku. W związku z powyższym, w przypadku zmiany któregokolwiek elementu przedstawionego we wniosku opisu sprawy, udzielona odpowiedź traci swoją aktualność.

Interpretacja dotyczy stanu faktycznego oraz zdarzenia przyszłego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia zdarzenia w przedstawionym stanie faktycznym, a w części dotyczącej zdarzenia przyszłego – stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji.

Pouczenie o funkcji ochronnej interpretacji

·Funkcję ochronną interpretacji indywidualnych określają przepisy art. 14k-14nb ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. – Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2022 r. poz. 2651 ze zm.). Interpretacja będzie mogła pełnić funkcję ochronną, jeśli: Państwa sytuacja będzie zgodna (tożsama) z opisem stanu faktycznego lub zdarzenia przyszłego i zastosują się Państwo do interpretacji.

·Zgodnie z art. 14na § 1 Ordynacji podatkowej:

Przepisów art. 14k-14n Ordynacji podatkowej nie stosuje się, jeśli stan faktyczny lub zdarzenie przyszłe będące przedmiotem interpretacji indywidualnej jest elementem czynności, które są przedmiotem decyzji wydanej:

1)z zastosowaniem art. 119a;

2)w związku z wystąpieniem nadużycia prawa, o którym mowa w art. 5 ust. 5 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług;

3)z zastosowaniem środków ograniczających umowne korzyści.

Zgodnie z art. 14na § 2 Ordynacji podatkowej:

Przepisów art. 14k-14n nie stosuje się, jeżeli korzyść podatkowa, stwierdzona w decyzjach wymienionych w § 1, jest skutkiem zastosowania się do utrwalonej praktyki interpretacyjnej, interpretacji ogólnej lub objaśnień podatkowych.

Pouczenie o prawie do wniesienia skargi na interpretację

Mają Państwo prawo do zaskarżenia tej interpretacji indywidualnej do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w (…). Zasady zaskarżania interpretacji indywidualnych reguluje ustawa z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi (t. j. Dz. U. z 2023 r. poz. 259; dalej jako „PPSA”).

Skargę do Sądu wnosi się za pośrednictwem Dyrektora KIS (art. 54 § 1 PPSA). Skargę należy wnieść w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia interpretacji indywidualnej (art. 53 § 1 PPSA):

- w formie papierowej, w dwóch egzemplarzach (oryginał i odpis) na adres: Krajowa Informacja Skarbowa, ul. Teodora Sixta 17, 43-300 Bielsko-Biała (art. 47 § 1 PPSA), albo

- w formie dokumentu elektronicznego, w jednym egzemplarzu (bez odpisu), na adres Elektronicznej Skrzynki Podawczej Krajowej Informacji Skarbowej na platformie ePUAP: /KIS/SkrytkaESP (art. 47 § 3 i art. 54 § 1a PPSA).

Skarga na interpretację indywidualną może opierać się wyłącznie na zarzucie naruszenia przepisów postępowania, dopuszczeniu się błędu wykładni lub niewłaściwej oceny co do zastosowania przepisu prawa materialnego. Sąd jest związany zarzutami skargi oraz powołaną podstawą prawną (art. 57a PPSA).

Podstawa prawna dla wydania interpretacji

Podstawą prawną dla wydania tej interpretacji jest art. 13 § 2a oraz art. 14b § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. – Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2022 r. poz. 2651 ze zm.).

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00