Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
Data publikacji: 2023-06-20

Jak rozliczyć w księgach rachunkowych wydatki na zakup i eksploatację samochodu elektrycznego

Spółka zakupiła samochód osobowy elektryczny. Jak wprowadzić go do ewidencji i rozliczać wydatki związane z jego eksploatacją? W jaki sposób go amortyzować? Czy obowiązuje tu limit 50% kwot podatku VAT? Jak rozliczać koszty ładowania tego samochodu ponoszone przez pracownika „na mieście”?

Osobowy samochód elektryczny jest traktowany na równi z innymi samochodami osobowymi zarówno w ustawie o rachunkowości, jak i w przepisach CIT i PIT oraz VAT. W rezultacie koszty związane z nabyciem, amortyzacją i eksploatacją takiego pojazdu będą podlegały identycznym ograniczeniom, jak w przypadku tradycyjnych samochodów spalinowych. Będzie zatem obowiązywał limit amortyzacji 225 000 zł. 25% poniesionych wydatków z tytułu kosztów używania samochodu osobowego dla celów mieszanych nie będzie uznawane za koszty uzyskania przychodów. Również kwota VAT od nabycia i eksploatacji elektrycznego samochodu osobowego może być ograniczona w zależności od sposobu użytkowania samochodu w firmie. Szczegóły wraz z ewidencją księgową – w uzasadnieniu.

Nabycie samochodu do firmy wiąże się z pewnymi obowiązkami, niezależnie, czy jest to samochód spalinowy czy elektryczny.

1. Ustalenie wartości początkowej samochodu elektrycznego

Wartość początkowa środka trwałego, tj. samochodu elektrycznego, w przypadku nabycia obejmuje cenę należną zbywcy z uwzględnieniem ewentualnych kosztów zakupu, takich jak transport, montaż, ubezpieczenie w drodze, rejestracja, opłaty notarialne, skarbowe itp., co szczegółowo zostało opisane w art. 22g ust. 3 updof oraz w art. 16g ust. 3 updop. Należy przy tym podkreślić, że:

  • koszt polisy OC nie jest uwzględniany w wartości nabycia pojazdu (samochodu elektrycznego), ponieważ nie ma ona wpływu na kompletność i zdatność pojazdu do użytkowania;
close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00