Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka

Interpretacja indywidualna z dnia 23 czerwca 2023 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0112-KDIL1-3.4012.212.2023.1.KK

Określenie momentu powstania obowiązku podatkowego z tytułu sprzedaży biletów na portalu Pośrednika.

Interpretacja indywidualna

– stanowisko nieprawidłowe

Szanowni Państwo,

stwierdzam, że Państwa stanowisko w sprawie oceny skutków podatkowych opisanego zdarzenia przyszłego w podatku od towarów i usługjest nieprawidłowe.

Zakres wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej

25 kwietnia 2023 r. wpłynął Państwa wniosek z 25 kwietnia 2023 r. o wydanie interpretacji indywidualnej, który dotyczy podatku od towarów i usług w zakresie określenia momentu powstania obowiązku podatkowego z tytułu sprzedaży biletów na portalu Pośrednika. Uzupełnili go Państwo pismem z 16 czerwca 2023 r. (wpływ 19 czerwca 2023 r.).

Treść wniosku jest następująca:

Opis zdarzenia przyszłego

Wystawiają Państwo wydarzenie na portalu Pośrednika. Pośrednik prowadzi portal internetowy stanowiący Platformę przeznaczoną do łączenia społeczności (…). Platforma udostępnia społeczności (…) możliwość tworzenia wydarzeń oraz uczestniczenia w nich. Funkcjonalność ta w dużej mierze pokrywa się z możliwościami serwisu (…), skrojonego na potrzeby (…) i organizatorów działających w tym obszarze.

Planują Państwo sprzedawać organizowane przez Państwa wydarzenia następująco:

1.Tworzycie Państwo za pomocą formularza wydarzenie w aplikacji i je publikujecie.

2.Opublikowane wydarzenie staje się widoczne dla wszystkich użytkowników na liście wydarzeń Platformy.

3.Użytkownicy wchodzą w szczegółowy widok wydarzenia, gdzie prócz zapoznania się szczegółowo z wydarzeniem mogą zarezerwować bilet.

4.Rezerwacja podlega częściowej lub całościowej opłacie, przez (…) i jest potwierdzana w formie (…).

5.Wygenerujecie Państwo bilety do rezerwacji przed samym wydarzeniem – 3-14 dni przed daną imprezą, potwierdzając tym samym jej realizację.

6.Otrzymacie Państwo środki za wydarzenie do 7 dni po jego zakończeniu, pomniejszone o prowizję na rzecz Platformy.

Podkreślić należy, że wydane bilety uprawniają klientów do skorzystania z usług, ale jednocześnie jeżeli bilet nie zostanie wykorzystany w terminie, klient nie będzie mógł już go wykorzystać w innej formie.

Nie ma również możliwości wymiany zakupionego biletu, o którym mowa w przypadku sprzedaży realizowanej przez Platformę na inne usługi. W tej sytuacji dla określenia momentu powstania obowiązku podatkowego w omawianej sprawie bez znaczenia pozostaje termin, w którym Pośrednik i Organizator rozliczają się, gdyż pomiędzy nami nie dochodzi do sprzedaży.

Moment opodatkowania powstanie najpóźniej z momentem wygenerowania/dostawy biletu.

Jesteście Państwo polskim przedsiębiorcą, podatnikiem podatku VAT i nie będzie to ulegać zmianie.

Pytanie

Kiedy dojdzie do powstania obowiązku podatkowego w podatku od towarów i usług?

Państwa stanowisko w sprawie

Państwa zdaniem, obowiązek podatkowy powstanie już w chwili wygenerowania biletów, będziecie Państwo musieli opłacić podatek VAT mimo nie otrzymania środków.

Uwzględniając rozwiązania art. 19a ust. 8 ustawy, należy wskazać na interpretację 0114-KDIP1-1.4012.16.2020.5.RR, w której stwierdzono, że przy tak zorganizowanej sprzedaży dochodzi do otrzymania wpłaty. Przy sprzedaży biletów realizowanej w ramach współpracy z Pośrednikiem należy zwrócić uwagę na fakt, że Pośrednik nie jest stroną umów z klientami, tylko Organizator upoważnia Pośrednika do pośredniczenia w zawieraniu umów w imieniu i na rzecz Organizatora oraz do dokonywania rozliczeń płatności za sprzedane bilety, w tym do odbierania dla niego świadczeń pieniężnych oraz dokonywania czynności faktycznych związanych z wysyłką biletów. Bilet nabyty przez klienta ma ustalony termin na jego wykorzystanie, a w przypadku jeżeli bilet nie zostanie wykorzystany w terminie, nie będzie mógł być już wykorzystany w innej formie. Przy tym rodzaj usług jest jasno sprecyzowany w momencie nabycia biletu przez klienta. Klient dokonuje płatności przed skorzystaniem z usługi, dokonanie zapłaty jest warunkiem nabycia biletu uprawniającego do usługi. Jednocześnie wskazać w tym miejscu należy, że skoro bilet wysłany klientowi przez Pośrednika umożliwia skorzystanie z konkretnej usługi świadczonej przez Organizatora, to stwierdzić należy, że w tej sytuacji, niejako w momencie potwierdzenia wydarzenia przez wygenerowanie biletu, dochodzi do dokonania zapłaty należności przed wykonaniem usługi.

W konsekwencji w niniejszej sprawie w momencie wygenerowania biletu po dokonaniu wpłaty za bilet – w Państwa ocenie – powstaje u Państwa obowiązek podatkowy w podatku od towarów i usług na podstawie art. 19a ust. 8 ustawy. W omawianej bowiem sytuacji otrzymana od klienta płatność ma wyraźny związek z późniejszym konkretnym świadczeniem, który jest jasno sprecyzowany w momencie wygenerowania biletu.

Ocena stanowiska

Stanowisko, które przedstawili Państwo we wnioskujest nieprawidłowe.

Uzasadnienie interpretacji indywidualnej

Zgodnie z art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy z 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (t. j. Dz. U. z 2022 r. poz. 931 ze zm.), zwanej dalej „ustawą”:

Opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług, podlegają:

1) odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju;

2) eksport towarów;

3) import towarów na terytorium kraju;

4) wewnątrzwspólnotowe nabycie towarów za wynagrodzeniem na terytorium kraju;

5) wewnątrzwspólnotowa dostawa towarów.

Na mocy art. 7 ust. 1 ustawy:

Przez dostawę towarów, o której mowa w art. 5 ust. 1 pkt 1, rozumie się przeniesienie prawa do rozporządzania towarami jak właściciel (…).

W myśl art. 2 pkt 6 ustawy:

Przez towary rozumie się rzeczy oraz ich części, a także wszelkie postacie energii.

Natomiast w myśl art. 8 ust. 1 ustawy:

Przez świadczenie usług, o którym mowa w art. 5 ust. 1 pkt 1, rozumie się każde świadczenie na rzecz osoby fizycznej, osoby prawnej lub jednostki organizacyjnej niemającej osobowości prawnej, które nie stanowi dostawy towarów w rozumieniu art. 7 (…).

Zauważyć jednak należy, iż usługą będzie tylko takie świadczenie, w przypadku, którego istnieje bezpośredni jego odbiorca odnoszący korzyść związaną z tym świadczeniem.

W związku z powyższym, czynność podlega opodatkowaniu jedynie wówczas, gdy wykonywana jest w ramach umowy zobowiązaniowej, a jedna ze stron transakcji może zostać uznana za bezpośredniego beneficjenta tej czynności. Przy czym związek pomiędzy otrzymywaną płatnością a świadczeniem na rzecz dokonującego płatności musi mieć charakter na tyle wyraźny, aby można było powiedzieć, że płatność następuje w zamian za to świadczenie.

Z konstrukcji podatku od towarów i usług wynika, że podatnik, który wykonuje czynności podlegające opodatkowaniu podatkiem VAT, zobowiązany jest opodatkować daną czynność w momencie powstania obowiązku podatkowego.

Kwestię dotyczącą momentu powstania obowiązku podatkowego regulują przepisy art. 19a ustawy.

Według art. 19a ust. 1 ustawy:

Obowiązek podatkowy powstaje z chwilą dokonania dostawy towarów lub wykonania usługi, z zastrzeżeniem ust. 1a, 5 i 7-11, art. 14 ust. 6, art. 20 i art. 21 ust. 1.

Stosownie do art. 19a ust. 8 ustawy:

Jeżeli przed dokonaniem dostawy towaru lub wykonaniem usługi otrzymano całość lub część zapłaty, w szczególności przedpłatę, zaliczkę, zadatek, ratę, wkład budowlany lub mieszkaniowy przed ustanowieniem spółdzielczego prawa do lokalu mieszkalnego lub lokalu o innym przeznaczeniu, obowiązek podatkowy powstaje z chwilą jej otrzymania w odniesieniu do otrzymanej kwoty, z wyjątkiem:

1)dostaw towarów, w stosunku do których obowiązek podatkowy powstaje w sposób, o którym mowa w ust. 1b;

2)dostaw towarów i świadczenia usług, w stosunku do których obowiązek podatkowy powstaje w sposób, o którym mowa w ust. 5 pkt 4.

Powołany przepis art. 19a ust. 1 ustawy formułuje zasadę ogólną, zgodnie z którą obowiązek podatkowy powstaje z chwilą dokonania dostawy towaru bądź wykonania usługi co oznacza, że podatek staje się wymagalny w rozliczeniu za okres, w którym dokonana została dostawa towarów bądź świadczenie usług i powinien być rozliczony za ten okres. Jednakże, w sytuacji, gdy przed wykonaniem usługi podatnik otrzyma całość lub część zapłaty, obowiązek podatkowy powstanie z chwilą jej otrzymania w odniesieniu do otrzymanej kwoty.

Z przedstawionych okoliczności sprawy wynika, że wystawiają Państwo wydarzenie na portalu Pośrednika. Planują Państwo sprzedawać organizowane przez Państwa wydarzenia następująco:

1.Tworzycie Państwo za pomocą formularza wydarzenie w aplikacji i je publikujecie.

2.Opublikowane wydarzenie staje się widoczne dla wszystkich użytkowników na liście wydarzeń Platformy.

3.Użytkownicy wchodzą w szczegółowy widok wydarzenia, gdzie prócz zapoznania się szczegółowo z wydarzeniem mogą zarezerwować bilet.

4.Rezerwacja podlega częściowej lub całościowej opłacie, przez (…) i jest potwierdzana w formie (…).

5.Wygenerujecie Państwo bilety do rezerwacji przed samym wydarzeniem – 3-14 dni przed daną imprezą, potwierdzając tym samym jej realizację.

6.Otrzymacie Państwo środki za wydarzenie do 7 dni po jego zakończeniu, pomniejszone o prowizję na rzecz Platformy.

Wydane bilety uprawniają klientów do skorzystania z usług, ale jednocześnie jeżeli bilet nie zostanie wykorzystany w terminie, klient nie będzie mógł już go wykorzystać w innej formie. Nie ma również możliwości wymiany zakupionego biletu, o którym mowa w przypadku sprzedaży realizowanej przez Platformę na inne usługi. Pomiędzy Pośrednikiem a Państwem nie dochodzi do sprzedaży. Jesteście Państwo polskim przedsiębiorcą, podatnikiem podatku VAT i nie będzie to ulegać zmianie.

Państwa wątpliwości dotyczą określenia kiedy dojdzie do powstania obowiązku podatkowego w podatku od towarów i usług z tytułu sprzedaży biletów na platformie Pośrednika.

Wskazać w tym miejscu należy, że o faktycznym wykonaniu usługi decyduje jej charakter. Dla celów powstania obowiązku podatkowego dokonanie czynności następuje z chwilą faktycznego jej dokonania, za wyjątkiem przypadków, w których przepisy ustawy określają wprost ten moment.

W omawianej sprawie,wystawiają Państwo wydarzenie na portalu Pośrednika. Użytkownicy wchodząc w szczegółowy widok wydarzenia mogą zarezerwować bilet. Rezerwacja podlega częściowej lub całościowej opłacie, przez (…) i jest potwierdzana w formie (…). Przed samym wydarzeniem (3-14 dni) wygenerują Państwo bilety, potwierdzając tym samym realizację rezerwacji. Środki za wydarzenie otrzymacie Państwo do 7 dni po jego zakończeniu, pomniejszone o prowizję na rzecz Platformy. Wydane bilety uprawniają klientów do skorzystania z usług, ale jednocześnie jeżeli bilet nie zostanie wykorzystany w terminie, klient nie będzie mógł już go wykorzystać w innej formie. Nie ma również możliwości wymiany zakupionego biletu, o którym mowa w przypadku sprzedaży realizowanej przez Platformę na inne usługi. Pomiędzy Pośrednikiem a Państwem nie dochodzi do sprzedaży.

Wobec powyższego należy stwierdzić, że w niniejszej sprawie obowiązek podatkowy w podatku od towarów i usług będzie powstawał na podstawie art. 19a ust. 8 ustawy, w momencie dokonania przez klienta opłaty za rezerwację biletu, a nie jak twierdzi Wnioskodawca, w momencie wygenerowania biletu.

Z ww. przepisu wynika bowiem jednoznacznie, że w sytuacji, gdy przed wykonaniem usługi podatnik otrzyma całość lub część zapłaty, obowiązek podatkowy powstanie z chwilą jej otrzymania w odniesieniu do otrzymanej kwoty.

W omawianej sytuacji płatność dokonana przez klienta za rezerwację biletu będzie miała wyraźny związek z późniejszym konkretnym świadczeniem, które jest jasno sprecyzowane na Platformie, a następnie zostaje potwierdzone na bilecie. Ponadto, wydane bilety będą uprawniały klientów do skorzystania z usług, a jednocześnie jeżeli bilet nie zostanie wykorzystany w terminie, klient nie będzie mógł już go wykorzystać w innej formie. Nie będzie również możliwości wymiany zakupionego biletu, o którym mowa w przypadku sprzedaży realizowanej przez Platformę, na inne usługi.

Wobec powyższego należy uznać, że dokonana przez klienta opłata za rezerwację biletu będzie stanowić zaliczkę na poczet jednoznacznie określonej przyszłej usługi.

Mając na uwadze powołane przepisy oraz przedstawione okoliczności sprawy należy stwierdzić, że obowiązek podatkowy w podatku od towarów i usług, dla transakcji sprzedaży biletów na platformie Pośrednika, zgodnie z art. 19a ust. 8 ustawy, będzie powstawał w momencie dokonania przez klienta opłaty za rezerwację biletu.

Tym samym, pomimo wskazania przez Państwa prawidłowej podstawy prawnej, z uwagi na błędne wskazanie, że obowiązek podatkowy powstanie już w chwili wygenerowania biletów, Państwa stanowisko całościowo należało uznać za nieprawidłowe.

Ponadto należy podkreślić, że dla określenia momentu powstania obowiązku podatkowego w omawianej sprawie bez znaczenia pozostaje termin, w którym rozliczacie się Państwo z Pośrednikiem, gdyż pomiędzy Państwem a Pośrednikiem, jak to wynika z opisu analizowanej sprawy, nie dochodzi do sprzedaży.

Dodatkowe informacje

Informacja o zakresie rozstrzygnięcia

Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego, które Państwo przedstawili i stanu prawnego, który obowiązuje w dniu wydania interpretacji.

Należy zauważyć, że zgodnie z art. 14b § 3 Ordynacji podatkowej, składający wniosek o wydanie interpretacji indywidualnej obowiązany jest do wyczerpującego przedstawienia zaistniałego stanu faktycznego albo zdarzenia przyszłego. Organ jest ściśle związany przedstawionym we wniosku stanem faktycznym (opisem zdarzenia przyszłego). Zainteresowany ponosi ryzyko związane z ewentualnym błędnym lub nieprecyzyjnym przedstawieniem we wniosku opisu stanu faktycznego (zdarzenia przyszłego). Interpretacja indywidualna wywołuje skutki prawnopodatkowe tylko wtedy, gdy rzeczywisty stan faktyczny sprawy będącej przedmiotem interpretacji pokrywał się będzie z opisem zdarzenia przyszłego podanym przez Wnioskodawcę w złożonym wniosku. W związku z powyższym, w przypadku zmiany któregokolwiek elementu przedstawionego we wniosku opisu sprawy, udzielona odpowiedź traci swą aktualność.

Odnośnie powołanych interpretacji indywidualnych, należy zauważyć, że interpretacje przepisów prawa podatkowego wydawane są w indywidualnych sprawach podatników i niewątpliwie kształtują sytuację prawną tych podatników w sprawach będących przedmiotem rozstrzygnięcia, lecz dotyczą konkretnych stanów faktycznych i nie mają mocy prawa powszechnie obowiązującego co oznacza, że należy je traktować indywidualnie. Zatem powołane interpretacje indywidualne nie mogą mieć wpływu na ocenę prawną rozpatrzonej sprawy.

Pouczenie o funkcji ochronnej interpretacji

·Funkcję ochronną interpretacji indywidualnych określają przepisy art. 14k-14nb ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. – Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2022 r. poz. 2651 ze zm.). Interpretacja będzie mogła pełnić funkcję ochronną, jeśli: Państwa sytuacja będzie zgodna (tożsama) z opisem stanu faktycznego lub zdarzenia przyszłego i zastosują się Państwo do interpretacji.

·Zgodnie z art. 14na § 1 Ordynacji podatkowej:

Przepisów art. 14k-14n Ordynacji podatkowej nie stosuje się, jeśli stan faktyczny lub zdarzenie przyszłe będące przedmiotem interpretacji indywidualnej jest elementem czynności, które są przedmiotem decyzji wydanej:

1)z zastosowaniem art. 119a;

2)w związku z wystąpieniem nadużycia prawa, o którym mowa w art. 5 ust. 5 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług;

3)z zastosowaniem środków ograniczających umowne korzyści.

·Zgodnie z art. 14na § 2 Ordynacji podatkowej:

Przepisów art. 14k-14n nie stosuje się, jeżeli korzyść podatkowa, stwierdzona w decyzjach wymienionych w § 1, jest skutkiem zastosowania się do utrwalonej praktyki interpretacyjnej, interpretacji ogólnej lub objaśnień podatkowych.

Pouczenie o prawie do wniesienia skargi na interpretację

Mają Państwo prawo do zaskarżenia tej interpretacji indywidualnej do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego. Zasady zaskarżania interpretacji indywidualnych reguluje ustawa z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi (t. j. Dz. U. z 2023 r. poz. 259 ze zm.; dalej jako „PPSA”).

Skargę do Sądu wnosi się za pośrednictwem Dyrektora KIS (art. 54 § 1 PPSA). Skargę należy wnieść w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia interpretacji indywidualnej (art. 53 § 1 PPSA):

  • w formie papierowej, w dwóch egzemplarzach (oryginał i odpis) na adres: Krajowa Informacja Skarbowa, ul. Teodora Sixta 17, 43-300 Bielsko-Biała (art. 47 § 1 PPSA), albo
  • w formie dokumentu elektronicznego, w jednym egzemplarzu (bez odpisu), na adres Elektronicznej Skrzynki Podawczej Krajowej Informacji Skarbowej na platformie ePUAP: /KIS/SkrytkaESP (art. 47 § 3 i art. 54 § 1a PPSA).

Skarga na interpretację indywidualną może opierać się wyłącznie na zarzucie naruszenia przepisów postępowania, dopuszczeniu się błędu wykładni lub niewłaściwej oceny co do zastosowania przepisu prawa materialnego. Sąd jest związany zarzutami skargi oraz powołaną podstawą prawną (art. 57a PPSA).

Podstawa prawna dla wydania interpretacji

Podstawą prawną dla wydania tej interpretacji jest art. 13 § 2a oraz art. 14b § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. – Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2022 r. poz. 2651 ze zm.).

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00