Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
comment

Porada

Porada aktualna na dzień 29-04-2024
Porada aktualna na dzień 29-04-2024
Data publikacji: 2023-06-29

Jakie są konsekwencje podatkowe dla pracownika, który osiągnął wiek emerytalny, nie pobiera emerytury i ma zmienne zatrudnienie w trakcie roku

Pracownik osiąga 15 czerwca wiek emerytalny i nie pobiera emerytury. Z jakim dniem należy złożyć PIT-2 i od kiedy będzie miał wypłacane wynagrodzenie bez podatku? Co w sytuacji, jeżeli 27 sierpnia rozwiąże stosunek pracy i otrzyma odprawę? Czy również wynagrodzenie i odprawa w sierpniu będzie wypłacona bez podatku, jeżeli 28 sierpnia złoży wniosek o nabycie emerytury w ZUS? Co w sytuacji, jeżeli wypłata emerytury nastąpi w październiku z wyrównaniem od sierpnia a 28 sierpnia nastąpi ponowne zatrudnienie, czy będzie przysługiwała nadal ulga dla seniora do września, jeżeli emerytura zostanie wypłacona w październiku, czy ma tu znaczenie wyrównanie emerytury, czy data pierwszej wypłaty emerytury? Czy będzie miało tu zastosowanie połączenie dwóch przepisów podatkowych, jeżeli w ciągu roku będzie miała różne sposoby naliczania podatku tj. styczeń-czerwiec według stawki stawki podatkowej 12% dla dochodów nieprzekraczających 120 000 zł, następnie ulga dla seniora i ponownie stawka podatkowa 12% dla dochodów?

W przepisach ustawy o PIT nie wskazano daty, w której pracujący senior ma złożyć wskazane oświadczenie. Z tego względu może on je złożyć w w miesiącu, w którym osiągnął on wiek emerytalny. W związku .

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00