Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka

Interpretacja indywidualna z dnia 27 czerwca 2023 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0114-KDIP1-1.4012.326.2023.2.EW

Nieuznania Wnioskodawczyni za podatnika z tytułu sprzedaży nieruchomości niezabudowanej.

Interpretacja indywidualna – stanowisko prawidłowe

Szanowna Pani,

stwierdzam, że Pani stanowisko w sprawie oceny skutków podatkowych zdarzenia przyszłego w podatku od towarów i usług jest prawidłowe w zakresie nieuznania Pani za podatnika z tytułu sprzedaży nieruchomości niezabudowanej.

Zakres wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej

6 czerwca 2023 r. wpłynął Pani wniosek z 5 czerwca 2023 r. o wydanie interpretacji indywidualnej, który dotyczy nieuznania Pani za podatnika podatku VAT z tytułu sprzedaży udziału w nieruchomości: działkach gruntu nr 1/A, 2 i 3.

Uzupełniła go Pani – w odpowiedzi na wezwanie – pismem z 20 czerwca 2023 r. (wpływ 22 czerwca 2023 r.).

Treść wniosku jest następująca:

Opis zdarzenia przyszłego

Jest Pani osobą fizyczną, nieprowadzącą działalności gospodarczej. Nie jest Pani zarejestrowana jako podatnik VAT. Utrzymuje się Pani z renty.

W 2021 roku odziedziczyła Pani po ojcu wraz z siostrą nieruchomość niezabudowaną o pow. całkowitej 0,8232 ha składającą się z działek o nr ewidencyjnych 1/A, 2 i 3 zapisaną w (…). Pani tata nabył tę działkę rolną w 1985 r.

Z inicjatywy gminy (…)i w roku 2018 powstał Miejscowy Plan Zagospodarowania Przestrzennego zmieniający przeznaczenie terenu z rolniczego na mieszkaniowy. Teren został przez Gminę uzbrojony w instalację wodną i elektryczną, planowane jest również doprowadzenie gazu i skanalizowanie terenu.

Z powodu dużych problemów finansowych nie bacząc na sentymenty i przywiązanie do działki musi Pani wraz z siostrą dokonać sprzedaży.

Pomimo dobrej w ostatnim czasie koniunktury w nieruchomościach, do tej pory nie udało się Pani działki spieniężyć. Jest bardzo niewielkie zainteresowanie kupców.

Postanowiła więc Pani wraz z siostrą podzielić ją na mniejsze działki zgodnie z wymogami Miejscowego Planu Zagospodarowania Przestrzennego, co pozwoliłoby w Pani rozumieniu szybciej znaleźć klienta.

Obawia się Pani wraz z siostrą, czy ten ruch nie spowoduje, że zostanie Pani z siostrą potraktowane jak prowadzące działalność w zakresie handlu nieruchomościami, gdyż wystawi Pani wraz z siostrą zamiast całości kilka działek, co pociągnie konieczność zapłacenia podatku VAT w wysokości 23% od uzyskanej ceny sprzedaży.

Jednocześnie prosi Pani o możliwe jak najszybsze wydanie opinii w Pani sprawie, ponieważ ewentualna procedura podziału też zajmie sporo czasu, a Pani sytuacja finansowa jest dramatycznie trudna.

Uzupełnienie opisu zdarzenia przyszłego

W nadesłanym do wniosku uzupełnieniu w odpowiedzi na pytania Organu wskazała Pani:

1.czy przedmiotem sprzedaży będą wszystkie wymienione we wniosku działki, czy jedna (proszę o wskazanie numeru działki będącej przedmiotem wniosku)?

Odp.: Tak przedmiotem sprzedaży będą wszystkie działki 1/A, 2, 3. Tworzą one jedną, niekształtną nieruchomość (w załączeniu rysunek) zapisaną w jednej księdze wieczystej.

2.Czy oprócz działek nr 1/A, 2, 3 wskazanych we wniosku posiada Pani również inne nieruchomości? Jeżeli tak, to prosimy wskazać w jaki sposób, kiedy i w jakim celu zostały nabyte.

Odp.: Nie posiadam żadnych innych nieruchomości gruntowych oprócz wymienionych we wniosku, działek 1/A, 2, 3, które mam we współwłasności z siostrą (po 1/2), odziedziczone po ojcu zmarłym 29 września 2021 r.

3.Czy działki nr 1/A, 2 i 3 były bądź są wykorzystywane przez Panią do czynności opodatkowanych podatkiem od towarów i usług, w tym czy były/są przedmiotem umów najmu, dzierżawy lub innych umów o podobnym charakterze?

Odp.: Działki 1/A, 2, 3 nie są i nie były wykorzystywane ani przeze mnie, ani przez siostrę, ani wcześniej przez ojca do czynności opodatkowanych podatkiem od towarów i usług, nie były przedmiotem najmu, dzierżawy ani innych umów o podobnym charakterze.

4.Czy działki nr 1/A, 2 i 3 były/są wykorzystywane do działalności rolniczej? Jeżeli tak, to prosimy również wskazać, czy dokonywane były z tych działek zbiory i dostawy (sprzedaż) produktów rolnych (jeśli tak, to w jakim okresie sprzedaż ta miała miejsce) opodatkowane podatkiem VAT? Czy też produkty rolne były wykorzystywane na własne potrzeby.

Odp.: Działki nie są i nie były wykorzystywane do działalności rolniczej. We wcześniejszych latach na niewielkich grządkach uprawiane były warzywa takie jak pomidory, ogórki, fasolka szparagowa, posadzone były także drzewa owocowe - wszystko na własne potrzeby do bezpośredniego spożycia lub na przetwory. W większości, działki wykorzystywane były rekreacyjnie.

5.W jaki sposób korzystała Pani z działek 1/A, 2 i 3 w całym okresie ich posiadania? Czy były to potrzeby własne, cele prywatne – wskazać jakie?

Odp.: W okresie posiadania działek tj. od roku 2021 korzystałyśmy już tylko rekreacyjnie. Ze względów zdrowotnych uprawa warzyw nie jest możliwa, a drzewa owocowe zdziczały i właściwie nie owocują.

6.Czy zawarła/zawrze Pani z przyszłym nabywcą Nieruchomości/Nabywcami poszczególnych działek umowę/umowy przedwstępną/przedwstępne sprzedaży? Jeśli tak, proszę wskazać:

a)jakie są/będą warunki umowy przedwstępnej i w jakim celu została/zostanie zawarta?

b)jakie prawa i obowiązki wynikają/będą wynikać z niej dla nabywcy, a jakie dla Pani?

c)czy w ramach tej umowy udzieliła Pani bądź planuje udzielić nabywcy jakichkolwiek pełnomocnictw, upoważnień czy zgód do działania na Pani rzecz i w Pani imieniu - jeżeli tak, to należy wskazać jaki jest zakres tego pełnomocnictwa (wymienić należy czynności, których nabywca już dokonał bądź dokona w Pani imieniu i na Pani rzecz, do dnia sprzedaży) oraz zakres upoważnienia?

d)czy udostępni Pani Nabywcy/Nabywcom działkę/działki w celu np. przeprowadzenia procesu budowlanego?

Odp.: Na pytanie szóste jest mi najtrudniej odpowiedzieć, ponieważ jest to pierwsza i jedyna nieruchomość jaką zamierzam sprzedać i moje doświadczenie w zakresie handlu nieruchomościami jest żadne. Będę zmuszona skorzystać z pośrednictwa biura nieruchomości, które mam nadzieję rzetelnie poprowadzi transakcję.

Na tę chwilę nie ma żadnego zainteresowania zakupem, nie ma potencjalnego nabywcy, więc trudno mi powiedzieć czy będzie propozycja umowy przedwstępnej. Jedno wiem , że z powodu trudnej sytuacji ekonomicznej zarówno mojej jak i siostry, zależy nam na jak najszybszej sprzedaży i w ramach zdrowego rozsądku będziemy musiały być elastyczne jeśli chodzi o warunki przedstawione przez ew. kupującego. Oczywiście chciałybyśmy od razu sprzedać całą nieruchomość, jednak ze względu na kształt i dużą powierzchnię nieruchomości, wydaje się nam, że po podziale zainteresowanie kupujących zwiększy się.

Jeśli chodzi o lit c) i d) to jestem raczej osobą przezorną i nie zdecyduję się dać pełnomocnictwa do działania w moim imieniu nieznajomej osobie. Jeśli będą potrzebne jakieś zaświadczenia, dokumenty czy inne sprawy do wyjaśnienia, postaram się załatwić je sama.

7.Czy prowadziła Pani jakieś działania marketingowe w celu sprzedaży działek (np. czy korzystała Pani z biura nieruchomości, przygotowywali ogłoszenie lub oferty sprzedaży)? Jeżeli tak prosimy wskazać jakie to były działania?

Odp.: Z żadnym biurem nieruchomości umowy nie podpisałyśmy, jednak ponieważ chcemy sprzedać nieruchomość to pewne działania w tym kierunku są oczywiste.

Na działce umieściłyśmy baner informujący o sprzedaży, wykazałyśmy na nim powierzchnię i numer telefonu, rozpowiedziałyśmy znajomym.

8.Czy doszło już do podziału działki? Jeśli tak to na ile działek i czy wszystkie będą przedmiotem sprzedaży?

Odp.: Działka nie została jeszcze podzielona, czekamy na ocenę Państwa w sprawie budzącej nasze wątpliwości i jeśli otrzymamy zadowalającą odpowiedź, tzn., że sprzedaż podzielonych działek nie będzie podlegała podatkowi od towarów i usług, to będziemy chciały zlecić geodecie podział na tyle działek ile będzie możliwe w zgodzie z miejscowym planem zagospodarowania przestrzennego i innymi przepisami prawa budowlanego. Według naszych obliczeń może to być 7-8 działek.

Pytanie

Czy w świetle przepisów o VAT będzie Pani musiała zapłacić podatek VAT od sprzedaży działki (działek)?

Pani stanowisko w sprawie

W Pani ocenie nie powinna Pani być potraktowana jako podatnik VAT, ponieważ nie zakupiła Pani działki w celu dalszej odsprzedaży, nie z Pani inicjatywy działkę przekształcono z rolniczej na mieszkaniową, nie Pani wykładała środki na uzbrojenie terenu w infrastrukturę wodociągową i elektryczną.

Pani aktywność „handlowa” sprowadzi się ewentualnie jedynie do podziału działki na mniejsze z powodu trudności sprzedania tak dużej nieruchomości .

Ocena stanowiska

Stanowisko, które przedstawiła Pani we wniosku w zakresie nieuznania Pani za podatnika z tytułu sprzedaży udziału w nieruchomości jest prawidłowe.

Uzasadnienie interpretacji indywidualnej

Zgodnie z art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (t. j. Dz. U. z 2022 r. poz. 931 ze zm.), zwanej dalej „ustawą”:

Opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług podlegają odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju.

W myśl art. 7 ust. 1 ustawy:

Przez dostawę towarów, o której mowa w art. 5 ust. 1 pkt 1, rozumie się przeniesienie prawa do rozporządzania towarami jak właściciel (…).

Zgodnie z art. 8 ust. 1 ustawy:

Przez świadczenie usług, o którym mowa w art. 5 ust. 1 pkt 1, rozumie się każde świadczenie na rzecz osoby fizycznej, osoby prawnej lub jednostki organizacyjnej niemającej osobowości prawnej, które nie stanowi dostawy towarów w rozumieniu art. 7 (…).

Na podstawie art. 2 pkt 6 ustawy:

Ilekroć w dalszych przepisach jest mowa o towarach - rozumie się przez to rzeczy oraz ich części, a także wszelkie postacie energii.

Na podstawie definicji zawartej w art. 2 pkt 6 ustawy, zbycie nieruchomości, dokonywane przez podatnika, traktowane jest jako czynność odpłatnej dostawy towarów, o której stanowi art. 7 ust. 1 ustawy, podlegającej opodatkowaniu na podstawie art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy.

Nie każda czynność stanowiąca dostawę towarów, w rozumieniu art. 7 ustawy o podatku od towarów i usług podlega opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług. Aby dana czynność była opodatkowana tym podatkiem musi być wykonana przez podmiot, który w związku z jej wykonaniem jest podatnikiem podatku od towarów i usług.

Problematyka współwłasności została uregulowana w art. 195-221 ustawy z dnia 23 kwietnia 1964 r. - Kodeks cywilny (t. j. Dz. U. z 2022 r. poz. 1360 ze zm.), zwanej dalej: Kodeks cywilny.

Zgodnie z art. 195 ww. ustawy - Kodeks cywilny:

Własność tej samej rzeczy może przysługiwać niepodzielnie kilku osobom (współwłasność).

Współwłasność nie jest instytucją samodzielną, lecz stanowi odmianę własności i charakteryzuje się tym, że własność rzeczy (ruchomej lub nieruchomej) przysługuje kilku podmiotom. Do współwłasności stosuje się – jeśli co innego nie wynika z przepisów poświęconych specjalnie tej instytucji – przepisy odnoszące się do własności. Należy zatem uznać, że udział każdego ze współwłaścicieli jest ze swej istoty szczególną postacią prawną własności.

Zaznaczenia wymaga, że na gruncie przepisów ustawy o podatku od towarów i usług również zbycie udziału w towarze (np. współwłasność nieruchomości), stanowi odpłatną dostawę towarów. Powyższe potwierdził NSA w uchwale 7 sędziów z 24 października 2011 r. sygn. akt I FPS 2/11.

Jak wynika z art. 196 § 1 ustawy - Kodeks cywilny:

Współwłasność jest albo współwłasnością w częściach ułamkowych, albo współwłasnością łączną.

W myśl art. 198 ustawy - Kodeks cywilny:

Każdy ze współwłaścicieli może rozporządzać swoim udziałem bez zgody pozostałych współwłaścicieli.

Podkreślić więc należy, że współwłaściciel ma względem swego udziału pozycję wyłącznego właściciela, a rozporządzanie udziałem polega na tym, że współwłaściciel może zbyć swój udział.

Na podstawie art. 15 ust. 1 ustawy:

Podatnikami są osoby prawne, jednostki organizacyjne niemające osobowości prawnej oraz osoby fizyczne, wykonujące samodzielnie działalność gospodarczą, o której mowa w ust. 2, bez względu na cel lub rezultat takiej działalności.

Zgodnie z treścią art. 15 ust. 2 ustawy:

Działalność gospodarcza obejmuje wszelką działalność producentów, handlowców lub usługodawców, w tym podmiotów pozyskujących zasoby naturalne oraz rolników, a także działalność osób wykonujących wolne zawody. Działalność gospodarcza obejmuje w szczególności czynności polegające na wykorzystywaniu towarów lub wartości niematerialnych i prawnych w sposób ciągły dla celów zarobkowych.

Powyższe przepisy pozwalają stwierdzić, że dostawa towarów podlegać będzie opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług wyłącznie wówczas, gdy dokonywana będzie przez podmiot mający status podatnika, działającego w takim charakterze w odniesieniu do danej transakcji.

Definicja działalności gospodarczej, zawarta w ustawie o podatku od towarów i usług ma charakter uniwersalny, pozwalający na objęcie pojęciem „podatnik” tych wszystkich podmiotów, które prowadzą określoną działalność, występując w profesjonalnym obrocie gospodarczym. Tym samym, nie jest działalnością handlową, a zatem i gospodarczą sprzedaż majątku osobistego, który nie został nabyty ani też wykorzystany w trakcie jego posiadania w celu jego odsprzedaży i nie jest związany z prowadzoną działalnością gospodarczą.

Wobec tego, właściwe jest wykluczenie osób fizycznych z grona podatników podatku VAT w przypadku, gdy dokonują sprzedaży, przekazania, bądź darowizny towarów stanowiących część majątku osobistego, tj. majątku, który nie został nabyty w celu jego odsprzedaży, bądź wykonywania innych czynności w ramach działalności gospodarczej. W tym kontekście, nie jest podatnikiem podatku od towarów i usług ten, kto jako osoba fizyczna dokonuje jednorazowych, okazjonalnych transakcji, za które nie jest przewidziana ściśle regularna zapłata oraz nie prowadzi zorganizowanej działalności gospodarczej. Jednakże każdy, kto dokonuje czynności, które zmierzają do wykorzystania nieruchomości dla celów działalności gospodarczej w rozumieniu art. 15 ust. 2 ustawy jest uznany za podatnika podatku od towarów i usług.

Zatem wykorzystywanie majątku prywatnego stanowi również działalność gospodarczą, jeżeli jest dokonywane w sposób ciągły dla celów zarobkowych. Podstawowym kryterium dla opodatkowania sprzedaży nieruchomości jest ustalenie, czy działanie to można uznać za wykorzystywanie majątku w sposób ciągły do celów zarobkowych, czy majątek nabyty został i faktycznie wykorzystany na potrzeby własne, czy też z przeznaczeniem do działalności gospodarczej.

W kwestii opodatkowania dostawy nieruchomości istotne jest, czy zbywca w celu dokonania sprzedaży podjął aktywne działania w zakresie obrotu nieruchomościami, angażując środki podobne do wykorzystywanych przez producenta, handlowca i usługodawcę w rozumieniu art. 15 ust. 2 ustawy, co skutkuje koniecznością uznania go za podmiot prowadzący działalność gospodarczą w rozumieniu tego przepisu, a więc za podatnika podatku od towarów i usług, czy też sprzedaż nastąpiła w ramach zarządu majątkiem prywatnym.

W tym miejscu należy zaznaczyć, że pojęcie „majątku prywatnego” nie występuje na gruncie analizowanych przepisów ustawy, jednakże wynika z wykładni art. 15 ust. 2 ustawy, w której zasadnym jest odwołanie się do treści orzeczenia TSUE w sprawie C-291/92 (Finanzamt Uelzen v. Dieter Armbrecht), które dotyczyło kwestii opodatkowania sprzedaży przez osobę będącą podatnikiem podatku od wartości dodanej, części majątku niewykorzystywanej do prowadzonej działalności gospodarczej, a służącej jej do celów prywatnych.

„Majątek prywatny” to zatem taka część majątku danej osoby fizycznej, która nie jest przez nią przeznaczona ani wykorzystywana dla potrzeb prowadzonej działalności gospodarczej. Ze wskazanego orzeczenia wynika zatem, że podatnik musi w całym okresie posiadania danej nieruchomości wykazywać zamiar wykorzystywania części nieruchomości w ramach majątku osobistego. Przykładem takiego wykorzystania nieruchomości mogłoby być np. wybudowanie domu dla zaspokojenia własnych potrzeb mieszkaniowych. Potwierdzone to zostało również w wyroku TSUE z 21 kwietnia 2005 r., sygn. akt C-25/03 Finanzamt Bergisch Gladbach v. HE, który stwierdził, że majątek prywatny to mienie wykorzystywane dla zaspokojenia potrzeb własnych.

W zakresie opodatkowania transakcji sprzedaży nieruchomości wypowiedział się Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej w orzeczeniu z 15 września 2011 r. w sprawach połączonych C-180/10 i C-181/10. TSUE orzekł, że czynności związane ze zwykłym wykonywaniem prawa własności nie mogą same z siebie być uznawane za prowadzenie działalności gospodarczej. Sama liczba i zakres transakcji sprzedaży nie mogą stanowić kryterium rozróżnienia między czynnościami dokonywanymi prywatnie, które znajdują się poza zakresem zastosowania Dyrektywy, a czynnościami stanowiącymi działalność gospodarczą. Podobnie - zdaniem Trybunału - okoliczność, że przed sprzedażą zainteresowany dokonał podziału gruntu na działki w celu osiągnięcia wyższej ceny łącznej. Całość powyższych elementów może bowiem odnosić się do zarządzania majątkiem prywatnym zainteresowanego.

Inaczej jest natomiast – wyjaśnił Trybunał – w wypadku gdy zainteresowany podejmuje aktywne działania w zakresie obrotu nieruchomościami, angażując środki podobne do wykorzystywanych przez producentów, handlowców i usługodawców w rozumieniu art. 9 ust. 1 akapit drugi Dyrektywy. Zatem za podatnika należy uznać osobę, która w celu dokonania sprzedaży gruntów angażuje podobne środki wykazując aktywność w przedmiocie zbycia nieruchomości porównywalną do działań podmiotów zajmujących się profesjonalnie tego rodzaju obrotem, tj. działania wykraczające poza zakres zwykłego zarządu majątkiem prywatnym. Chodzi tu przykładowo o nabycie terenu przeznaczonego pod zabudowę, jego uzbrojenie, wydzielenie dróg wewnętrznych, działania marketingowe podjęte w celu sprzedaży działek, wykraczające poza zwykłe formy ogłoszenia, uzyskanie decyzji o warunkach zabudowy terenu, czy wystąpienie o opracowanie planu zagospodarowania przestrzennego dla sprzedawanego obszaru, prowadzenie działalności gospodarczej w zakresie usług deweloperskich lub innych tego rodzaju usług o zbliżonym charakterze. Przy czym na tego rodzaju aktywność „handlową” wskazywać musi ciąg powyżej przykładowo przytoczonych okoliczności, a nie stwierdzenie jedynie faktu wystąpienia pojedynczych z nich.

Z przedstawionego opisu sprawy wynika, że zamierza Pani wraz z siostrą sprzedać nieruchomość składającą się z działek gruntu nr 1/A, 2 i 3. Jest Pani osobą fizyczną, nieprowadzącą działalności gospodarczej. Nie jest Pani zarejestrowana jako podatnik VAT. Utrzymuje się Pani z renty.

W 2021 roku odziedziczyła Pani po ojcu wraz z siostrą nieruchomość niezabudowaną o pow. całkowitej 0,8232 ha składającą się z działek o nr ewidencyjnych 1/A, 2 i 3 zapisaną w KW (…).

Jak Pani wskazała we wniosku, przedmiotowe działki nie są i nie były wykorzystywane do działalności rolniczej. We wcześniejszych latach na niewielkich grządkach uprawiane były warzywa takie jak pomidory, ogórki, fasolka szparagowa, posadzone były także drzewa owocowe - wszystko na własne potrzeby do bezpośredniego spożycia lub na przetwory. W większości, działki wykorzystywane były rekreacyjnie. Ponadto działki nr 1/A, 2 i 3 nie są i nie były wykorzystywane ani przeze Panią, ani przez Pani siostrę, ani wcześniej przez Pani ojca do czynności opodatkowanych podatkiem od towarów i usług, nie były przedmiotem najmu, dzierżawy ani innych umów o podobnym charakterze.

We wniosku wskazała Pani również, że z inicjatywy gminy (…) w roku 2018 powstał Miejscowy Plan Zagospodarowania Przestrzennego obejmujący m.in. działki gruntu nr 1/A, 2 i 3 zmieniający przeznaczenie terenu z rolniczego na mieszkaniowy. Teren został przez Gminę uzbrojony w instalację wodną i elektryczną, planowane jest również doprowadzenie gazu i skanalizowanie terenu.

Z opisu sprawy wynika, że na tę chwilę nie ma żadnego zainteresowania zakupem, nie ma potencjalnego nabywcy, więc nie ma umowy przedwstępnej. Nie doszło też do podziału na mniejsze działki. Jest Pani osobą przezorną i nie zdecyduję się dać Pani pełnomocnictwa do działania w Pani imieniu nieznajomej osobie. Jeśli będą potrzebne jakieś zaświadczenia, dokumenty czy inne sprawy do wyjaśnienia, postara się załatwić je Pani sama.

Pani wątpliwości w przedmiotowej sprawie dotyczą tego, czy z tytułu sprzedaży udziału w nieruchomości będzie Pani podatnikiem w myśl art. 15 ust. 1 ustawy.

Uznanie, że dany podmiot w odniesieniu do konkretnej czynności działa jako podatnik podatku od towarów i usług, wymaga oceny każdorazowo odnoszącej się do okoliczności faktycznych danej sprawy.

Jak wyjaśniono wyżej – odwołując się zarówno do treści przepisów ustawy, jak i stanowiska judykatury – w przypadku osób fizycznych, które dokonują sprzedaży, przekazania, bądź darowizny towarów stanowiących część majątku osobistego, tj. majątku, który nie został nabyty w celu jego odsprzedaży bądź wykonywania innych czynności w ramach działalności gospodarczej, należy szczególnie wnikliwie przeanalizować okoliczności w jakich będzie realizowana transakcja. Co do zasady bowiem osoby fizyczne, które dokonują transakcji w ramach zarządu majątkiem prywatnym, wykluczone są z grona podatników VAT.

Analiza sprawy w kontekście powołanych przepisów oraz wyroków TSUE prowadzi do wniosku, że brak jest przesłanek, aby w związku ze sprzedażą udziału w nieruchomości (działkach gruntu nr 1/A, 2 i 3) uznać Panią za podatnika podatku od towarów i usług.

Z okoliczności sprawy nie wynika bowiem taka Pani aktywność, która wykraczałaby poza ramy czynności związanych ze zwykłym wykonywaniem prawa własności. Opisana we wniosku transakcja sprzedaży będzie stanowiła zbycie majątku osobistego. Jak zostało wskazane powyżej, majątek prywatny to majątek danej osoby fizycznej, który nie jest przez nią wykorzystywany dla potrzeb prowadzonej działalności gospodarczej, a w całym okresie posiadania tego majątku osoba ta musi wykazywać zamiar wykorzystywania go w ramach majątku osobistego. Zgodnie z Pani wskazaniem sprzedawane działki wykorzystywała Pani w celach rekreacyjnych. Nieruchomość nie służyła Pani do celów działalności gospodarczej, nie była przedmiotem umów najmu, dzierżawy lub innych umów o podobnym charakterze.

Nie uatrakcyjniała Pani sprzedawanych działek. Z żadnym biurem nieruchomości nie podpisała Pani umowy. Na działce umieszczony został baner informujący o sprzedaży.

Ponadto nie zawarła Pani umowy przedwstępnej z potencjalnym nabywcą, nie udzieliła Pani również żadnych pełnomocnictw, upoważnień czy zgód.

Przedmiotowa nieruchomość nie została jeszcze podzielona jednakże nie wyklucza Pani ewentualnego podziału tej nieruchomości na 7-8 działek i nie zamierza Pani skorzystać z usług biura pośrednictwa sprzedaży. W opisywanej sprawie nie ma to znaczenia, ponieważ czynności te będą świadczyły o racjonalnym gospodarowaniu własnym majątkiem, a nie działalności gospodarczej w zakresie handlu nieruchomościami w celach zarobkowych.

Wszystko to oznacza, że sprzedawane działki gruntu nr 1/A, 2 i 3 nie były i nie są dla Pani źródłem uzyskiwania korzyści majątkowych. Nie wykazała Pani aktywności w przedmiocie zbycia ww. nieruchomości porównywalnej do działań podmiotów zajmujących się profesjonalnie tego rodzaju obrotem. Przy sprzedaży udziału w działkach gruntu nr 1/A, 2 i 3 skorzysta więc Pani z przysługującego prawa do rozporządzania własnym majątkiem, która to czynność oznacza działanie w sferze prywatnej, do której unormowania ustawy o podatku od towarów i usług nie mają zastosowania.

W związku z powyższym z tytułu sprzedaży udziału w nieruchomości (działkach gruntu nr 1/A, 2 i 3) nie będzie Pani podatnikiem podatku od towarów i usług w rozumieniu art. 15 ust. 1 ustawy, prowadzącym działalność gospodarczą w myśl art. 15 ust. 2 ustawy.

Pani stanowisko należało uznać za prawidłowe.

Dodatkowe informacje

Informacja o zakresie rozstrzygnięcia

Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego, które Pani przedstawiła i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji.

Jednocześnie wskazujemy, że interpretacja indywidualna wywołuje skutki prawnopodatkowe tylko wtedy, gdy rzeczywisty stan faktyczny sprawy będącej przedmiotem interpretacji pokrywał się będzie ze stanem faktycznym podanym przez Pana w złożonym wniosku. W związku z powyższym, w przypadku zmiany któregokolwiek elementu przedstawionego we wniosku opisu sprawy, udzielona odpowiedź traci swoją aktualność.

Przedmiotowa interpretacja rozstrzyga jedynie w zakresie zastosowania przepisów regulujących podatek od towarów i usług względem Wnioskodawcy. Przedmiotowa interpretacja nie rozstrzyga natomiast w zakresie zastosowania przepisów regulujących podatek od towarów i usług względem pozostałych współwłaścicieli nieruchomości.

Pouczenie o funkcji ochronnej interpretacji

  • Funkcję ochronną interpretacji indywidualnych określają przepisy art. 14k-14nb ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. – Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2022 r. poz. 2651 ze zm.). Interpretacja będzie mogła pełnić funkcję ochronną, jeśli: Pani sytuacja będzie zgodna (tożsama) z opisem stanu faktycznego lub zdarzenia przyszłego i zastosuje się Pani do interpretacji.
  • Zgodnie z art. 14na § 1 Ordynacji podatkowej:

Przepisów art. 14k-14n Ordynacji podatkowej nie stosuje się, jeśli stan faktyczny lub zdarzenie przyszłe będące przedmiotem interpretacji indywidualnej jest elementem czynności, które są przedmiotem decyzji wydanej:

1)z zastosowaniem art. 119a;

2)w związku z wystąpieniem nadużycia prawa, o którym mowa w art. 5 ust. 5 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług;

3)z zastosowaniem środków ograniczających umowne korzyści.

  • Zgodnie z art. 14na § 2 Ordynacji podatkowej:

Przepisów art. 14k-14n nie stosuje się, jeżeli korzyść podatkowa, stwierdzona w decyzjach wymienionych w § 1, jest skutkiem zastosowania się do utrwalonej praktyki interpretacyjnej, interpretacji ogólnej lub objaśnień podatkowych.

Pouczenie o prawie do wniesienia skargi na interpretację

Ma Pani prawo do zaskarżenia tej interpretacji indywidualnej do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w (…). Zasady zaskarżania interpretacji indywidualnych reguluje ustawa z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi (t. j. Dz. U. z 2023 r. poz. 259 dalej jako „PPSA”).

Skargę do Sądu wnosi się za pośrednictwem Dyrektora KIS (art. 54 § 1 PPSA). Skargę należy wnieść w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia interpretacji indywidualnej (art. 53 § 1 PPSA):

  • w formie papierowej, w dwóch egzemplarzach (oryginał i odpis) na adres: Krajowa Informacja Skarbowa, ul. Teodora Sixta 17, 43-300 Bielsko-Biała (art. 47 § 1 PPSA), albo
  • w formie dokumentu elektronicznego, w jednym egzemplarzu (bez odpisu), na adres Elektronicznej Skrzynki Podawczej Krajowej Informacji Skarbowej na platformie ePUAP: /KIS/SkrytkaESP (art. 47 § 3 i art. 54 § 1a PPSA).

Skarga na interpretację indywidualną może opierać się wyłącznie na zarzucie naruszenia przepisów postępowania, dopuszczeniu się błędu wykładni lub niewłaściwej oceny co do zastosowania przepisu prawa materialnego. Sąd jest związany zarzutami skargi oraz powołaną podstawą prawną (art. 57a PPSA).

Podstawa prawna dla wydania interpretacji

Podstawą prawną dla wydania tej interpretacji jest art. 13 § 2a oraz art. 14b § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. – Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2022 r. poz. 2651 ze zm.).

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00