Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka

Interpretacja indywidualna z dnia 17 lipca 2023 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0115-KDIT3.4011.323.2023.1.PS

Skutki podatkowe postępowania upadłościowego spółki jawnej i czynności syndyka dla jej wspólników (obowiązki podatkowe syndyka i podatnika, zaliczki, podatek, zeznanie).

Interpretacja indywidualna

- stanowisko w części prawidłowe i w części nieprawidłowe

Szanowna Pani,

stwierdzam, że Pani stanowisko w sprawie oceny skutków podatkowych opisanego stanu faktycznego w podatku dochodowym od osób fizycznych jest :

nieprawidłowe w zakresie pytania drugiego, trzeciego i piątego, tj. w zakresie możliwości uchylenia się od uiszczenia podatku, czy też w zakresie zwolnienia Pani z płatności zobowiązania podatkowego i braku obowiązku ujęcia należnych, a niezapłaconych przez syndyka zaliczek w zeznaniu podatkowym oraz

prawidłowe w zakresie pytania czwartego, tj. obowiązku ujęcia danych dotyczących przychodu, kosztu uzyskania przychodu oraz dochodu wynikających z czynności syndyka w zeznaniu podatkowym.

Pani wniosek w zakresie pytania pierwszego jest przedmiotem odrębnego rozstrzygnięcia.

Zakres wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej

5 maja 2023 r. wpłynął Pani wniosek o wydanie interpretacji indywidualnej z 28 kwietnia 2023 r., który dotyczy podatku dochodowego od osób fizycznych. Treść wniosku jest następująca:

Opis stanu faktycznego

Jest Pani wspólnikiem X Sp. j. w upadłości (dalej: „Spółka”). Podlega Pani nieograniczonemu obowiązkowi podatkowemu w podatku dochodowym od osób fizycznych („podatek PIT”). Rozlicza się Pani w zakresie dochodów Spółki wg tzw. podatku liniowego. Upadłość Spółki, w której jest Pani wspólnikiem, została ogłoszona przez Sąd (...) w (...) postanowieniem z (...) 2020 r. Jeszcze przed datą tego postanowienia Spółka zaprzestała faktycznego prowadzenia działalności, w szczególności wszyscy pracownicy zostali zwolnieni.

Spółka działa w oparciu o umowę spółki jawnej zawartą (...) 2002 r. W skład wspólników wchodzą trzy osoby. Zgodnie z tekstem jednolitym umowy spółki z (...) 2014 r. udziały wspólników w zyskach i stratach Spółki został uregulowany następująco:

1.A: 16% udział;

2.B: 42% udział;

3.C: 42% udział.

Zgodnie ze złożonym sprawozdaniem finansowym syndyk masy upadłości (dalej: „Syndyk”) dokonywał zbycia składników majątkowych Spółki w ten sposób, że w 2021 roku dokonał sprzedaży wszystkich maszyn i urządzeń, a w 2022 roku sprzedaży obu nieruchomości położonych w Karczewie. Z tego tytułu Spółka w upadłości osiągnęła zyski podlegające opodatkowaniu.

Z danych przekazanych przez Syndyka wynikają następujące dane finansowe dotyczące roku 2021:

przychody: 778 223,07 zł

koszty uzyskania przychodu 454 795,25 zł

wynik (dochód): 323 427,82 zł

zaliczka na podatek: 0,00 zł

Z danych przekazanych przez Syndyka wynikają następujące dane finansowe dotyczące roku 2022:

przychody: 495 619,33 zł

koszty uzyskania przychodu 194 147,03 zł

wynik (dochód): 301 472,30 zł

zaliczka na podatek: 0,00 zł

Niezwłocznie po ogłoszeniu upadłości Spółki zarząd jej majątkiem objął Syndyk. Do chwili obecnej majątkiem Spółki zarządza zatem Syndyk. Wspólnicy Spółki, w tym Pani, zostali pozbawieni prawa zarządu, korzystania i rozporządzania majątkiem Spółki. Majątek oraz księgi Spółki zostały wydane Syndykowi. Postępowanie upadłościowe jest w toku. Syndyk nie prowadzi działalności gospodarczej Spółki. Syndyk przystąpił do likwidacji majątku Spółki, dokonując jego sprzedaży. Syndyk, w wyniku zbycia majątku otrzymuje środki finansowe, którymi całkowicie dysponuje i rozporządza. Z ww. środków mają być pokryte koszty postępowania upadłościowego oraz zaspokojeni wierzyciele Spółki. Wspólnicy Spółki, w tym Pani, nie otrzymują jakiegokolwiek wynagrodzenia od Syndyka, bądź innych świadczeń, w tym pieniężnych, związanych z prowadzonym postępowaniem upadłościowym oraz z tytułu wcześniejszej działalności Spółki, a zwłaszcza nie są wypłacane środki ze sprzedaży majątku Spółki. Zatem wspólnicy Spółki, w tym Pani, nie otrzymują dochodu z tytułu prowadzonej działalności gospodarczej. Postępowanie upadłościowe jest prowadzone również w roku bieżącym i być może w latach kolejnych.

Utrzymuje się Pani wyłącznie z emerytury, zaś organ emerytalny pobiera wszelkie wymagane prawem należności tytułem podatku dochodowego.

W trakcie roku podatkowego Syndyk nie uiszczał zaliczek z tytułu podatku dochodowego od osób fizycznych. Nie znajduje się Pani w stanie upadłości. Pomimo tego, że Spółka w trakcie trwania upadłości osiągała dochody z tytułu likwidacji składników majątkowych, to Syndyk uiścił wyłącznie wybrane podatki i opłaty (zgodnie ze sprawozdaniem finansowym w roku 2021 była to kwota 27 767,00 zł, zaś w roku 2022 - 12 599,52 zł), nie uiścił zaś w trakcie 2021 r. ani w trakcie 2022 r. zaliczek na podatek dochodowy od osób fizycznych każdego ze wspólników. Gdyby Spółka nie znajdowała się w upadłości, to wspólnicy Spółki (w tym Pan) mogliby posiadając prawo zarządu mieniem Spółki, samodzielnie uiszczać podatki od dochodów powstałych w przypadku zbywania składników majątkowych, w tym nie tylko podatek VAT, ale także właśnie zaliczki na podatek dochodowy każdego ze wspólników.

Przedmiotem działalności gospodarczej Spółki jawnej jest:

1)(...);

2)(...);

3)(...);

4)(...);

5)(...);

6)(...);

7)(...);

8)(...).

Pytania

1.Czy Syndyk był zobowiązany do uiszczania zaliczek na poczet podatku dochodowego w roku 2021 i w roku 2022?

2.Czy może Pani uchylić się od uiszczenia podatku wynikającego z braku płatności zaliczek na poczet podatku przez Syndyka?

3.Czy zaliczki uiszczone przez Syndyka będą miały efekt zwalniający Panią z płatności zobowiązania podatkowego?

4.Czy powinna Pani ująć dane dotyczące przychodu, kosztu uzyskania przychodu i dochodu wynikające z czynności Syndyka w zeznaniu podatkowym?

5.Czy może Pani ująć zaliczki należne od Syndyka w zeznaniu podatkowym mimo, że nie zostały uiszczone przez Syndyka?

Przedmiot tej interpretacji stanowi odpowiedź na pytanie drugie, trzecie, czwarte i piąte. Pani wniosek w zakresie pytania pierwszego jest przedmiotem odrębnego rozstrzygnięcia.

Pani stanowisko w sprawie

Ad 2. Czy może Pani uchylić się od uiszczenia podatku wynikającego z braku płatności zaliczek na poczet podatku przez Syndyka?

TAK. Zgodnie z wyrokiem Naczelnego Sądu Administracyjnego z 20 lutego 2014 r. sygn. akt II FSK 589/12: „należy zauważyć i odnotować utrwalony w orzecznictwie pogląd, że przepisy prawa upadłościowego mają charakter lex specialis w stosunku do przepisów Ordynacji podatkowej. Oznacza to, że organy podatkowe są zobligowane do stosowania, a bardziej precyzyjnie, do respektowania postanowień prawa upadłościowego”.

W tym kontekście należy wskazać na art. 160 ust. 1 prawa upadłościowego: „W sprawach dotyczących masy upadłości syndyk dokonuje czynności w imieniu własnym na rachunek upadłego”. Wynika z tego, iż działania podejmowane przez Syndyka mają skutek majątkowy dla upadłego, to jest w przypadku niniejszej sprawy dla Pani. Z tego względu ograniczenia z art. 62b § 1 pkt 1 w zw. z art. 62b Ordynacji Podatkowej nie mają zastosowania. Nie może też budzić wątpliwości, iż wniosek przeciwny czyniłbym obowiązek Syndyka do uiszczania zaliczek na podatek dochodowym iluzorycznym.

Ad 3. Czy zaliczki uiszczone przez Syndyka będą miały efekt zwalniający Panią z płatności zobowiązania podatkowego?

TAK. Jest to bezpośredni skutek zasady, iż to Syndyk jest zobowiązany do uiszczania zaliczek na poczet podatku dochodowego ze skutkiem zwalniającym wobec Pani. Mając na uwadze, iż w tym przypadku Syndyk działa w imieniu własnym na rachunek upadłego (w tym wypadku Pana, gdyż upadły, tj. Spółka, jest transparentny podatkowo), to właśnie Syndyk powinien ponosić odpowiedzialność za niezgodne z prawem nieuiszczenie zaliczek na podatek dochodowy. Przeciwne stanowisko oznaczałoby, iż rozwiązanie dotyczące pytania z pkt 1 jest iluzoryczne, gdyż Syndyk mógłby z łatwością obejść obowiązek uiszczania zaliczek bez ponoszenia żadnych konsekwencji. Tymczasem jak wskazano w cytowanym powyżej orzeczeniu WSA, nie może być mowy o iluzorycznym czy też hipotetycznym wspólniku.

Ad 4. Czy powinna Pani ująć dane dotyczące przychodu, kosztu uzyskania przychodu i dochodu wynikające z czynności Syndyka w zeznaniu podatkowym?

TAK. Z racji na fakt, iż podatnikiem pozostają wspólnicy spółki jawnej to oni pozostają zobowiązaniu do sporządzenia rocznego zeznania podatkowego. Przedmiotowe zeznania należy sporządzić w oparciu o informacje o dochodach/stratach otrzymane od Syndyka, któremu to upadły przekazał całą dokumentację podatkową, działając zgodnie z regulacjami ustawy prawo upadłościowe.

Ad 5. Czy może Pani ująć zaliczki należne od Syndyka w zeznaniu podatkowym mimo, że nie zostały uiszczone przez Syndyka?

NIE. Podobnie nie można ująć nieuiszczonych w zeznaniu podatkowym zaliczek, które powinny być uiszczone przez Panią jeśli faktycznie nie zostały uiszczone.

Ocena stanowiska

Stanowisko, które przedstawiła Pani we wniosku jest:

nieprawidłowe w zakresie pytania drugiego, trzeciego i piątego, tj. w zakresie możliwości uchylenia się od uiszczenia podatku, czy też w zakresie zwolnienia Pani z płatności zobowiązania podatkowego i braku obowiązku ujęcia należnych, a niezapłaconych przez syndyka zaliczek w zeznaniu podatkowym oraz

prawidłowe w zakresie pytania czwartego, tj. obowiązku ujęcia danych dotyczących przychodu, kosztu uzyskania przychodu oraz dochodu wynikających z czynności syndyka w zeznaniu podatkowym.

Uzasadnienie interpretacji indywidualnej

Zgodnie z art. 156 ust. 1 ustawy z dnia 28 lutego 2003 r. Prawo upadłościowe (Dz. U. z 2022 r. poz. 1520 ze zm.):

W przypadku ogłoszenia upadłości powołuje się syndyka.

Stosownie do treści art. 75 ust. 1 ww. ustawy:

Z dniem ogłoszenia upadłości upadły traci prawo zarządu oraz możliwość korzystania z mienia wchodzącego do masy upadłości i rozporządzania nim.

Natomiast jak stanowi art. 62 ustawy Prawo upadłościowe:

W skład masy upadłości wchodzi majątek należący do upadłego w dniu ogłoszenia upadłości oraz nabyty przez upadłego w toku postępowania upadłościowego, z wyjątkami określonymi w art. 63-67a.

Art. 57 ust. 1 ww. ustawy stanowi, że:

Upadły jest obowiązany wskazać i wydać syndykowi cały swój majątek, a także wydać dokumenty dotyczące jego działalności, majątku oraz rozliczeń, w szczególności księgi rachunkowe, inne ewidencje prowadzone dla celów podatkowych i korespondencję. Wykonanie tego obowiązku upadły potwierdza w formie oświadczenia na piśmie, które składa sędziemu-komisarzowi.

W myśl art. 160 ust. 1 ww. ustawy:

W sprawach dotyczących masy upadłości syndyk dokonuje czynności w imieniu własnym na rachunek upadłego.

Przepis art. 173 ww. ustawy stanowi, że:

Syndyk niezwłocznie obejmuje majątek upadłego, zarządza nim, zabezpiecza go przed zniszczeniem, uszkodzeniem lub zabraniem go przez osoby postronne oraz przystępuje do jego likwidacji.

Syndyk sprawujący zarząd nad majątkiem upadłego, w celu jego likwidacji poprzez sprzedaż, składników majątku dokonuje szeregu czynności prawnych i faktycznych, które powodują powstanie określonych zobowiązań.

Zgodnie z art. 230 ust. 1 ustawy Prawo upadłościowe:

Do kosztów postępowania zalicza się wydatki bezpośrednio związane z ustaleniem, zabezpieczeniem, zarządem i likwidacją masy upadłości oraz ustaleniem wierzytelności, w szczególności wynagrodzenie syndyka oraz jego zastępcy, wynagrodzenie osób zatrudnionych przez syndyka oraz należności z tytułu składek na ubezpieczenia społeczne od wynagrodzenia tych osób, wynagrodzenie i wydatki członków rady wierzycieli, wydatki związane ze zgromadzeniem wierzycieli, koszty archiwizacji dokumentów, korespondencji, ogłoszeń, eksploatacji koniecznych pomieszczeń, podatki i inne daniny publiczne związane z likwidacją masy upadłości.

Z kolei stosownie do treści art. 230 ust. 2 ww. ustawy:

Do innych zobowiązań masy upadłości zalicza się wszystkie niewymienione w ust. 1 zobowiązania masy upadłości powstałe po ogłoszeniu upadłości, w szczególności należności ze stosunku pracy przypadające za czas po ogłoszeniu upadłości, zobowiązania z tytułu bezpodstawnego wzbogacenia masy upadłości, zobowiązania z zawartych przez upadłego przed ogłoszeniem upadłości umów, których wykonania zażądał syndyk, inne zobowiązania powstałe z czynności syndyka oraz przypadające za czas po ogłoszeniu upadłości renty z tytułu odszkodowania za wywołanie choroby, niezdolności do pracy, kalectwa lub śmierci i renty z tytułu zamiany uprawnień objętych treścią prawa dożywocia na dożywotnią rentę.

Zauważyć trzeba też, że dla kolejności zaspokojenia wierzytelności, należności podlegające zaspokojeniu z funduszów masy upadłościowej dzieli się na kategorie.

I tak, zgodnie z art. 342 ust. 1 pkt 2 , inne należności, jeżeli nie podlegają zaspokojeniu w innych kategoriach, w szczególności podatki i inne daniny publiczne oraz pozostałe należności z tytułu składek na ubezpieczenie społeczne zalicza się dopiero do kategorii drugiej.

Odnosząc powyższe na grunt obowiązków określonych przez przepisy materialnego prawa podatkowego wskazać należy, że zgodnie z art. 44 ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 2022 r. poz. 2647 ze zm.):

Podatnicy osiągający dochody z działalności gospodarczej, o której mowa w art. 14, są obowiązani bez wezwania wpłacać w ciągu roku podatkowego zaliczki na podatek dochodowy według zasad określonych w ust. 3, z zastrzeżeniem ust. 3f-3h.

W myśl art. 44 ust. 6 ww. ustawy:

Zaliczki miesięczne od dochodów wymienionych w ust. 1, wpłaca się w terminie do 20 dnia każdego miesiąca za miesiąc poprzedni. Zaliczki kwartalne podatnicy wpłacają w terminie do 20 dnia każdego miesiąca następującego po kwartale, za który wpłacana jest zaliczka. Zaliczkę za ostatni miesiąc lub ostatni kwartał roku podatkowego podatnik wpłaca w terminie do 20 stycznia następnego roku podatkowego.

Z kolei zgodnie z art. 45 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych:

Podatnicy są obowiązani składać urzędom skarbowym zeznanie, według ustalonego wzoru, o wysokości osiągniętego dochodu (poniesionej straty) w roku podatkowym, w terminie od dnia 15 lutego do dnia 30 kwietnia roku następującego po roku podatkowym. Zeznania złożone przed początkiem terminu uznaje się za złożone w dniu 15 lutego roku następującego po roku podatkowym.

Ponieważ ustawa o podatku dochodowym od osób fizycznych nie definiuje pojęcia „podatnik” należy posiłkować się definicją zawartą w art. 7 § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2022 r. poz. 2651 ze zm.), w myśl którego:

Podatnikiem jest osoba fizyczna, osoba prawna lub jednostka organizacyjna niemająca osobowości prawnej, podlegająca na mocy ustaw podatkowych obowiązkowi podatkowemu.

Z powyższych przepisów wynika, że na gruncie przepisów ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, podatnikami tego podatku są osoby fizyczne, tj. w przedmiotowej sprawie wspólnicy spółki jawnej.

Zatem, mając na uwadze treść ww. powołanych przepisów należy stwierdzić, że mimo to, że zarząd nad majątkiem upadłego w toku postępowania upadłościowego sprawuje syndyk, to Pani jest podatnikiem podatku dochodowego od osób fizycznych.

Z informacji przedstawionych we wniosku wynika, że jest Pani wspólnikiem spółki jawnej w upadłości. Majątkiem Spółki zarządza syndyk.

W świetle powyższego, upadły z mocy prawa traci zarząd oraz możliwość korzystania i rozporządzania majątkiem należącym do niego, jednakże ta okoliczność nie pozbawia upadłego statusu podatnika, do którego stosuje się prawa i obowiązki wynikające z przepisów obowiązujących ustaw podatkowych. We wszelkich postępowaniach, stroną w znaczeniu materialnym pozostaje upadły – to on jest podmiotem praw i obowiązków, natomiast syndykowi przysługuje legitymacja formalna do występowania w tych postępowaniach; jest on stroną w znaczeniu formalnym. W zakresie prawnopodatkowym działanie syndyka należy potraktować jako działanie przez pełnomocnika z wszystkimi prawnymi tego stanu rzeczy konsekwencjami.

Podmiotowość prawnopodatkowa w zakresie podatku dochodowego od osób fizycznych z tytułu działalności gospodarczej po ogłoszeniu upadłości nie ustaje, a syndyk masy upadłości jest osobą odpowiedzialną w czasie trwania postępowania upadłościowego za realizację obowiązków podatnika i płatnika.

Pamiętać trzeba, że o ile syndyk ma obowiązek niezwłocznego regulowania należności podatkowych,to obowiązek ten aktualizuje się jedynie wtedy, gdy syndyk posiada środki potrzebne do zapłaty podatku po zaspokojeniu należności kategorii pierwszej.

Nie jest Pani zatem – co do zasady – zobowiązana do uiszczania zaliczek na podatek, ale jest Pani z pewnością zobowiązana do zapłaty i obliczania samego podatku za dany rok podatkowy. Do jego obliczenia i zapłaty zobowiązany jest bowiem podatnik (wspólnik spółki jawnej), a więc Pani.

To podatnik ma też obowiązek złożenia zeznania rocznego.

Odnosząc się do przepisu art. 45 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, zauważyć trzeba, że żaden przepis ustawy nie dopuszcza złożenia zeznania przez inną osobę niż podatnik. Do obowiązków syndyka nie należy też weryfikacja otrzymanych od upadłego podatnika dokumentów i udzielonych wyjaśnień w kwestii przychodów (dochodów) niedotyczących działalności gospodarczej zarządzanej przez syndyka. Syndyk masy upadłościowej ponosi odpowiedzialność wyłącznie za rzetelność i niewadliwość ksiąg podatkowych. Z uwagi na fakt, że w zeznaniu podatkowym, podatnik jest zobowiązany do wykazania wszystkich uzyskanych w danym roku podatkowym osobistych dochodów, co wymaga jego osobistego działania, zeznanie podatkowe powinien składać podatnik.

W konsekwencji, przedmiotowe zeznanie należy sporządzić – biorąc pod uwagę całokształt analizowanych wyżej przepisów prawa – w oparciu o informacje o dochodach/stratach otrzymane od syndyka masy upadłości, któremu to upadły przekazał całą dokumentację podatkową, działając zgodnie z regulacjami ustawy Prawo upadłościowe.

Zatem, oprócz obowiązku obliczania i zapłaty podatku za dany rok podatkowy jako podatnik jest Pani też zobowiązana do ujęcia danych dotyczących przychodu, kosztu uzyskania przychodu oraz dochodu wynikających z czynności syndyka.

Pamiętać trzeba także, że rozliczeniu w rocznym zeznaniu podatkowym podlegają też zaliczki należne za dany miesiąc, a nie wyłącznie zaliczki wpłacone w danym roku podatkowym.

Nie należy więc mylić zaliczek wpłaconych w ciągu roku z zaliczkami należnymi za dany rok podatkowy.

Zgodnie z art. 51 § 1 Ordynacji podatkowej:

Zaległością podatkową jest podatek niezapłacony w terminie płatności.

Art. 53 § 1 i § 2 Ordynacji podatkowej wskazują, że:

Od zaległości podatkowych, z zastrzeżeniem art. 52 § 1 pkt 2 i art. 54, naliczane są odsetki za zwłokę.

Przepis § 1 stosuje się również do nieuregulowanych w terminie zaliczek na podatek w części przekraczającej wysokość podatku należnego za okres rozliczeniowy.

Co jednak istotne, zaliczki na podatek są zobowiązaniem cząstkowym płatnym w trakcie roku. Po zakończeniu roku podatkowego same zaliczki wygasają, ponieważ mamy już do czynienia z rocznym zobowiązaniem podatkowym.

Chociaż same zaliczki przekształcają się w zobowiązanie roczne, które faktycznie można rozliczyć w zeznaniu PIT składanym do 30 kwietnia, to jednak organ podatkowy zachowuje prawo do naliczenia odsetek od niezapłaconych zaliczek. Jak bowiem podaje art. 53a § 1 Ordynacji podatkowej:

Jeżeli w postępowaniu podatkowym po zakończeniu roku podatkowego lub innego okresu rozliczeniowego organ podatkowy stwierdzi, że podatnik mimo ciążącego na nim obowiązku nie złożył deklaracji, wysokość zaliczek jest inna niż wykazana w deklaracji lub zaliczki nie zostały zapłacone w całości lub w części, organ ten wydaje decyzję, w której określa wysokość odsetek za zwłokę na dzień złożenia zeznania podatkowego za rok podatkowy lub inny okres rozliczeniowy, a w przypadku niezłożenia zeznania w terminie – odsetki na ostatni dzień terminu złożenia zeznania, przyjmując prawidłową wysokość zaliczek na podatek.

Przykładowo wiec, w zeznaniu PIT-36 i PIT-36L wypełniając część E należy wskazać kwotę zaliczek należnych.

Natomiast w części N formularza PIT-36 (w PIT-36L część L) należy wpisywać sumę zaliczek faktycznie wpłaconych przez podatnika.

Wypełniając część L formularza PIT-36 (odpowiednio część K PIT-36L), wskazuje się zaliczki należne oraz faktycznie zapłacone w danym kwartale. Dopłata podatku wynikająca z różnicy pomiędzy zobowiązaniem rocznym a sumą wpłaconych w niepełnej wysokości zaliczek stanowi kwotę do zapłaty, która musi być uregulowana w stosownym terminie wynikającym z ustawy.

Zatem wbrew Pani stanowisku w zeznaniu ujmuje się należne zaliczki, które nie zostały zapłacone.

Biorąc pod uwagę powołane przepisy prawa podatkowego oraz przedstawiony we wniosku opis stanu faktycznego stwierdzić należy, że jako podatnik jest Pani zobowiązana do:

ujęcia danych dotyczących przychodu, kosztu uzyskania przychodu oraz dochodu wynikających z czynności syndyka w zeznaniu podatkowym;

wykazania należnych oraz wpłaconych zaliczek w zeznaniu podatkowym;

obliczania samego podatku za dany rok podatkowy;

złożenia zeznania rocznego oraz

zapłaty podatku.

Zatem Pani stanowisko uznać należy za:

nieprawidłowe w zakresie pytania drugiego, trzeciego i piątego, tj. w zakresie możliwości uchylenia się od uiszczenia podatku, czy też w zakresie zwolnienia Pani z płatności zobowiązania podatkowego i braku obowiązku ujęcia należnych, a nie zapłaconych przez syndyka zaliczek w zeznaniu podatkowym oraz

prawidłowe w zakresie pytania czwartego, tj. obowiązku ujęcia danych dotyczących przychodu, kosztu uzyskania przychodu oraz dochodu wynikających z czynności syndyka w zeznaniu podatkowym.

Dodatkowe informacje

Informacja o zakresie rozstrzygnięcia

Interpretacja dotyczy stanu faktycznego, który Pani przedstawiła i stanu prawnego, który obowiązywał w dacie zaistnienia zdarzenia.

Interpretacja indywidualna wywołuje skutki prawnopodatkowe tylko wtedy, gdy rzeczywisty stan faktyczny (zdarzenie przyszłe) sprawy będącej przedmiotem interpretacji pokrywał się będzie ze stanem faktycznym (zdarzeniem przyszłym) podanym przez wnioskodawcę w złożonym wniosku. W związku z powyższym, w przypadku zmiany któregokolwiek elementu przedstawionego we wniosku opisu stanu faktycznego lub zdarzenia przyszłego, udzielona odpowiedź traci swą aktualność.

Pouczenie o funkcji ochronnej interpretacji

·Funkcję ochronną interpretacji indywidualnych określają przepisy art. 14k-14nb ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. – Ordynacja podatkowa (t.j. Dz. U. z 2022 r. poz. 2651 ze zm.). Interpretacja będzie mogła pełnić funkcję ochronną, jeśli Panaisytuacja będzie zgodna (tożsama) z opisem stanu faktycznego i zastosuje się Pani do interpretacji.

·Zgodnie z art. 14na § 1 Ordynacji podatkowej:

Przepisów art. 14k-14n Ordynacji podatkowej nie stosuje się, jeśli stan faktyczny lub zdarzenie przyszłe będące przedmiotem interpretacji indywidualnej jest elementem czynności, które są przedmiotem decyzji wydanej:

1)z zastosowaniem art. 119a;

2)w związku z wystąpieniem nadużycia prawa, o którym mowa w art. 5 ust. 5 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług;

3)z zastosowaniem środków ograniczających umowne korzyści.

·Zgodnie z art. 14na § 2 Ordynacji podatkowej:

Przepisów art. 14k-14n nie stosuje się, jeżeli korzyść podatkowa, stwierdzona w decyzjach wymienionych w § 1, jest skutkiem zastosowania się do utrwalonej praktyki interpretacyjnej, interpretacji ogólnej lub objaśnień podatkowych.

·Zgodnie z art. 14c § 1 Ordynacji podatkowej:

Interpretacja indywidualna zawiera wyczerpujący opis przedstawionego we wniosku stanu faktycznego lub zdarzenia przyszłego oraz ocenę stanowiska wnioskodawcy wraz z uzasadnieniem prawnym tej oceny. Można odstąpić od uzasadnienia prawnego, jeżeli stanowisko wnioskodawcy jest prawidłowe w pełnym zakresie.

Pouczenie o prawie do wniesienia skargi na interpretację

Ma Pani prawo do zaskarżenia tej interpretacji indywidualnej do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego. Zasady zaskarżania interpretacji indywidualnych reguluje ustawa z 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi (t. j. Dz. U. z 2023 r. poz. 259 ze zm.; dalej jako „PPSA”).

Skargę do Sądu wnosi się za pośrednictwem Dyrektora KIS (art. 54 § 1 PPSA). Skargę należy wnieść w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia interpretacji indywidualnej (art. 53 § 1 PPSA):

w formie papierowej, w dwóch egzemplarzach (oryginał i odpis) na adres: Krajowa Informacja Skarbowa, ul. Warszawska 5, 43-300 Bielsko-Biała (art. 47 § 1 PPSA) albo

w formie dokumentu elektronicznego, w jednym egzemplarzu (bez odpisu), na adres Elektronicznej Skrzynki Podawczej Krajowej Informacji Skarbowej na platformie ePUAP: /KIS/SkrytkaESP (art. 47 § 3 i art. 54 § 1a PPSA).

Skarga na interpretację indywidualną może opierać się wyłącznie na zarzucie naruszenia przepisów postępowania, dopuszczeniu się błędu wykładni lub niewłaściwej oceny co do zastosowania przepisu prawa materialnego. Sąd jest związany zarzutami skargi oraz powołaną podstawą prawną (art. 57a PPSA).

Podstawa prawna dla wydania interpretacji

Podstawą prawną dla wydania tej interpretacji jest art. 13 § 2a, art. 14b § 1 ustawy z 29 sierpnia 1997 r. – Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2022 r. poz. 2651 ze zm.)

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00